het Oosten Nieuwe bonnen aangewezen De strijd No. 18019. in Donderdag 30 October. 1941. Kertsj Engelsche luchtaanvallen op ons land Appèl op het gezond verstand weer gebombardeerd HELPT UW LANDGENOOTEN VERDUISTEREN Dr. Dietrich over Roose velt’s rede Oproep De Amerikaansche oorlogs industrie Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel Bü uitzondering mag deze week reeds Vrijdag worden gekocht Acht burgers gedood, 2 zwaar- en velen licht gewond Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 1250U De aanval op het Britsche convooi v. 6.16 uur nam. tot 8.33 nar o.m. Nieuwe Finsche successen Geestelijke valsche muiterij van zijn handelwijze”, de hand zouden kunnen verdedigen ENGELSCHE KRUISER GETORPEDEERD Bittertafel-strategen De heroriënteering van Europa COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: ROOSEVELT ZWEEG OVER JAPAN DE MYSTERIEUZE LANDKAART DE STAKINGEN IN AMERIKA dat Charkof voor de bolsjewisten verloren is gegaan. zijde vliegtuigen den 25sten October 10 k.m. Van 1—5 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 et. Incasso Pinnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. He D.N.B. meldt uit Washington: De po gingen van de Amerikaansche journalis ten om de mysterieuze landkaart, waar van Roosevelt in zijn rede heeft gespro ken, te zien te krijgen, zijn nog steeds tevergeefs geweest. Minister Huil ant woordde gisteren op de vraag of hij de landkaart aan vertegenwoordigers van de Zuid-Amerikaansche republieken had la ten zien, met een kort neen. Op verdere vragen antwoordde hij, dat hij met deze landkaartenkwestie niets te maken had. De journalisten moesten zich derhalve „tot de betreffende instantie” wenden. Voor het tijdvak van Zondag 2 tot Za terdag 8 November zijn van de daarvoor bestemde kaarten de bonnen 42 aange wezen voor het koopen van de gebruike lijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Verder zijn gedurende de periode van Zondag 2 tot Zaterdag 29 November ver krijgbaar op de hieronder genoemde bon nen van de Bonnenkaart Algemeen: suiker op bon 136, koffie-surrogaat op bon 137, jam op bon 138, bloem, brood of gebak op de bonnen 139, 140, 141 en 142, haver mout op bon 143, gort op bon 144, ver micelli of maizena op bon 149 en kaas op de bonnen 145, 146, 147 en 148, terwijl voor kleine kinderen rijst beschikbaar wordt gesteld op de bonnen D en E ha vermout van de papkaart. Voorts is van Zondag 2 tot Donderdag 20 November op elk der bonnen 51 en 52 van de nieuwe boterkaart 125 gram boter beschikbaar gesteld en op de bonnen 51 en 52 van de vetkaart 125 gram boter met reductie HAAGSCHE 1 Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", «Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen Afe. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. GRAAF CIANO NAAR ITALIË TERUG De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, die op uit- noodiging van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor een bezoek van verscheidene dagen in Duitschland heeft vertoefd, is gisteren, naar het D.N.B. meldt, naar Italië terug gekeerd. Het bezoek diende tot een uit voerige gedachtenwisseling tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken over de hangende politieke vraagstukken. In aansluiting aan het officieele bon- aanwijzingsbericht deelt de secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij het volgende mede. In verband met het feit, dat op Zater dag 1 November in verschillende deelen des lands de winkels gesloten zullen zijn, mogen de voor de op 2 November 1941 aanvangende distributieperiode aangewezen bonnen voor levensmiddelen reeds op Vrijdag 31 October voor het koopen van de daarop verkrijgbare goederen worden gebruikt Een uitzondering geldt voor de bonnen voor vleesch en vleeschwaren, waarop eerst met ingang van 2 November in hotels, restaurants e.d. en met ingang van 5 November door den kleinhandel het beschikbaar gestelde rantsoen mag worden afgeleverd Met nadruk wordt er op ge wezen, dat de bovenomschreven faciliteit slechts voor de komende week geldt, zoo- dat dan ook de voor de week van 9 t/m 15 November aan te wijzen bonnen als gewoonlijk eerst op den daaraan vooraf- gaanden Vrijdagavond zullen worden bekendgemaakt. De in ons vorig nummer opgenomen plaat met het onderschrift „Ei Uchnjem” een duidelijke variant op het bekende Russische lied „De Wolgasleepers” is een illustratie van de gedachte, welke dezer dagen werd ontwikkeld in het Ja- pansche blad ,Nitsji Nitsji”, n.l. dat de Vereenigde Staten groot belang hebben bij de voortzetting van den oorlog. In het bij zonder geldt dit de Amerikaansche oor logsindustrie, voor welke de ontworpen zendingen van oorlogsmateriaal langs ver scheidene wegen Manilla, Singapore, Batavia, Australië, door het Suez-kanaal, over IJsland, naar Engeland, naar Wladi- wostok, Archangelsk enz. het maken van buitengewone winsten beteekent. Het is deze gedachte die reeds eerder verder werd uitgewerkt, welke is weergegeven in de figuren van Churchill, Stalin en Roo sevelt, de eerste twee den derde met zijn zakken met dollars voorttrekkende. De staking van 53.000 mijnwerkers in de mijnen, die voor de United States Steel werken, is Maandag begonnen. President Roosevelt heeft de staalmaat- schappij en den mijnwerkersbond opnieuw verzocht de staking in de mijnen met be hulp van het arbitragebureau onmiddel lijk bij te leggen. De voorzitter van de mijnwerkersbond, Lewis, heeft na een be spreking met den president verklaard, dat hij de vertegenwoordigers van de mijn werkers voor een onderhoud bijeen zal roepen en het antwoord aan Roosevelt zal opstellen. Lewis heeft voor het onderhoud met den president een bespreking van ver scheidene uren gehad met den vroegeren voorzitter van de staalindustrie, Taylor. 6000 Arbeiders van de Robins Drydocks and Repairs company te Brooklyn zijn wegens looneischen in staking gegaan. De werf ligt daardoor volkomen stil. Op de werf liggen circa 15 schepen, waar onder verschillende Engelsche vaartui gen, die gerepareerd moeten worden. De stakende arbeiders zijn lid van de vak organisatie der Cio. Te Los Angeles zijn 3000 lasschers van de Long Beach Angeles-werven in sta king gegaan. Men vreest, dat de staking zal overslaan op andere werven. In den afgeloopen nacht zijn een aantal Britsche vliegtuigen boven Nederland verschenen Op een aantal plaatsen zijn brisant- en brandbommen omlaag geworpen, vooral in het Westen des lands. Hierdoor zijn acht burgers gedood en twee zwaar ge wond, terwijl velen lichtgewond werden. Een huis werd vernield en drie huizen werden ernstig beschadigd. Aan een groot aantal andere gebouwen werd lichte schade aangericht, in het bijzonder glas schade. In een fabriek is brand ontstaan, doch deze brand werd door het perso neel gebluscht, zonder dat het bedrijf schade ondervond. De bolsjewistische strijd krachten De correspondent van de „New York Post” meldt uit Koeibisjef, dat de bolsje wistische bladen groote plaatsruimte ver- leenen aan berichten over desertie, laf heid, sabotage en verraad onder de leden van hun strijdkrachten. S.P.T. meldt- uit TokioHet feit, dat in de groote rede van president Roosevelt op den dag der marine geen woord over Japan voorkomt, wordt in politieke kringen in de Japansche hoofdstad gezien als een aan wijzing, dat de president op het oogenblik er van afziet om de verantwoordelijkheid voor een nieuwe verscherping tusschen Japan en de Vereenigde Staten op zich te nemen. Dit neemt echter niet weg, dat men de beteekenis van deze terughou dendheid te Tokio onderschat, want, zoo zegt men, in dezelfde rede heeft Roosevelt verklaard, dat de hulp aan Tsjoengking onverminderd zal worden voortgezet. BOLSJEWISTEN KRIJGEN AMERI- KAAN8CH VRACHTSCHIP Scheepvaartkringen te New York heb ben medegedeeld, dat het vrachtschip „Mount Evans” (6267 ton) in het bestek 1 van een leen- en pachtwet aan de Sov- Eenige wijzigingen Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat, zooals uit de elders in ons blad gepubliceerde bonnenlij st blijkt, enkele kleine wijzigingen in de distributie zijn aangebracht. Gebak. In verband met een noodzake lijke wijziging in de samenstelling omvat thans een rantsoen gebak 100 gram speculaas tegen voorheen 140 gram en 500 gram taart of gebakjes tegen vroeger 600 gram. Rijst Ditmaal isrijst enz. voor kinde ren verkrijgbaar gesteld op de met „D- havermout* en „E-havermout” gemerkte bonnen van de papkaart. Hierop mag derhalve geen havermout enz. worden ge kocht of afgeleverd. Vleesch. Voorts bedraagt in den ver volge een rantsoen versch paardenvleesch in plaats van 100 gram, 150 gram, been inbegrepen. Boter. .Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 20 November a.s. geven de met 51 en 52 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte boter- en vetkaarten, recht op het koopen van boter. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat elke bon een half rantsoen vertegenwoordigt, zoodat per bon 125 gram boter verkrijg baar is. Aangezien de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, dient men steeds twee bonnen of een veelvoud hier van in te leveren bij den winkelier. HET INCIDENT MET DE KEARNEY" Het D.N.B. meldt uit New YorkHet Amerikaansche ministerie van marine heeft in een nieuw rapport over het inci dent met de .„Kearney” medegedeeld, dat de Amerikaansche torpedojager een koop vaarder heeftgeholpen een duikbootaan- val af te slaan. Nadat eerst dieptebommen waren geworpen, heeft de torpedojager torpedo’s afgevuurd. Van het begin van den aan val” begeleidde de „Kearney” een convooi. Over den koers en de nationali teit van dit convooi wordt niets naders medegedeeld. De torpedojager kreeg toen het bericht, dat een ander convooi door Duitsche duikbooten werd aangevallen. In een voordracht voor officieren van de Amerikaansche marine verklaarde de Britsche kapitein-luitenant, Mac-Dermott, dat Amerikaansche torpedojagers tusschen de Vereenigde Staten en IJsland convooi- diensten verrichten en dieptebommen neerwerpen, zoodra zij de aanwezigheid van een duikboot vermoeden. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND United Press meldt uit Washington.dat de Amerikaansche regeering aan Engeland het gebruik van alle Britsche steunpunten door Amerika als de oorlog voorbij is heeft voorgesteld als betaling voor de aan de Britten verleende hulp krachtens de leen- en pachtwet. De Britsche regee ring heeft dit voorstel reeds als basis voor onderhandelingen aangenomen. DE HELFT VAN DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHTIGEN AFGEKEURD Uit Amerika te Lissabon ontvangen be richten melden, dat Roosevelt zeer onder den indruk is gekomen van de resulta ten van de keuringscommissies, zoo meldt het blad „Seculo”. Roosevelt heeft bekend gemaakt, aldus het blad verder, dat van de 2 millioen gekeurde jongemannen de helft afge keurd is. Van deze helft werden 900.000 afgewezen op grond van hun slechte ge zondheid en wegens lichamelijke en gees telijke gebreken. De overige 100.000 wer den wegens onvoldoende schoolopleiding uitgesloten van den militairen dienst. Het blad schrijft hjerover, dat de Vereenigde Staten steeds de reputatie hebben gehad van een in overvloed levend land en de Amerikaansche arbeiders heeft men te allen tijde de gelukkigste geacht op de wereld Bijgevolg had men moeten aan nemen, dat een rijke, in overvloed leven de natie haar bevolking het voor een be hoorlijk leven vereischte zou hebben ge geven en men had verwacht, dat haar menschen zoo gezond en valide zouden J de naGe met de wapens in De zeepdistributie De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Gedurende het tijdvak van 1 November tot en met 30 November a.s. geeft de met ,,135” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen”, alsmede de met ,,D-zeep” gemerkte bon van de zeepkaar- ten P en Q, welke resp. aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koopen van hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940) hetzij 90 gram huishoudzeep hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941 hetzij 150 gram zachte zeep (sa menstelling van na 1 Januari 1941) het zij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941) hetzij 300 gram zachte zeeppasta hetzij 250 gram zeeppoederhetzij 450 gram waschpoe der. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met ,,DV-toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uit gereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewe zen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram dro ge, vuile wasch een zeepbon van het pu bliek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wassche rijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hbeveelheid van twintig kilogram wasch- goed hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de z.g. „wasch- verzenders”, die slechts als tusschenper- soon tusschen het publiek en de wassche rijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens, e.d. betreft, kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. Distributie van gesmolten rundvet voor houders van vetkaarten De secretaris-generaal yan het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in het tijdvak van 21 Novem ber tot 9 December de houders van vet kaarten in de gelegenheid zullen worden gesteld tot het koopen van 200 gram ge smolten rundvet. In verband hiermede die nen de belanghebbenden in het tijdvak van 31 October t.m. 8 November a.s. de met 53 genummerde bonnen van de nieuW uitgereikte vetkaart welke per bon recht geeft op een half rantsoen bij hun slager in te leveren, waarbij zij een ont vangstbewijs kunnen eischen. Degene, die niet van de mogelijkheid gebruik maken kunnen in het tijdvak van 21 November t.m. 9 December op de met 53 genummerde bonnen van de vet kaart per twee stuks 250 gram boter met de gebruikelijke reductie koopen. Uiter aard zal er voor bovengenoemde periode nog een tweede stel bonnen van de vet kaart en tevens twee stellen bonnen van de boterkaart worden aangewezen voor het koopen van boter De proclamatie aan alle Nederlanders van de secretarissen-generaal van Justi tie, van Handel' enz. en van Binnenland- sche Zaken is zóó volkomen duidelijk en is bovendien dadelijk zóó volledig toege licht, dat het eigenlijk overbodig mag heeten hieraan nog iets toe te voegen. Toch moge nog even dit appèl op het gezonde verstand van het Nederlandsche volk worden onderstreept, want het gaat hierbij om zaken van het grootste ge wicht. Het is een appèl om zich toch rekenschap te geven van de omstandig heden, waaronder wij thans in ons land leven, en van de consekwenties, welke deze meebrengen. Het is toch duidelijk, dat men door sabotage-handelingen niet de bezettende macht in de eerste plaats raakt, doch wel eigen landgenooten, die onder de gevolgen moeten lijden. Wij hebben er al eerder op gewezen, dat ver nietiging van voedsel of hetgeen voor de productie ervan noodig is den bezetter, die daardoor niet tekort komt, geenszins schaadt, doch wèl het Nederlandsche volk, dat dit tekort moet dragen. Wat dit be teekent nu de voedselvoorziening met zoo groote moeilijkheden te kampen heeft, behoeft geen nader betoog. Dergelijke handelingen, zooals ook clandestiene slachtingen, sluikhandel en andere ver keerde praktijken van onverantwoorde- lijken, die het bestaan en zelfs het leven van anderen in gevaar brengen, kunnen niet worden geduld en moeten op de scherpste wijze worden tegengegaan en gestraft Dat aanslagen, gericht tegen de bezet tende overheid, op goederen van de Weermacht enz., door die overheid met de strengste maatregelen en straffen worden beantwoord, kan niemand ver wonderen. In de proclamatie doet men duidelijk uitkomen, dat bij zulke aansla gen de daders niet alleen zichzelf aan de zwaarste straffen blootstellen, maar ook hun landgenooten in het ernstigste ge vaar brengen. Wij behoeven slechts te herinneren aan de recente bekendmaking inzake het stellen van de doodstraf op daden van sabotage. De proclamatie van de drie genoemde secretarissen-generaal is een appèl van Nederlandsche leidende en verantwoorde lijke zijde, een appèl op het gezonde ver stand van ons volk, in het belang van dit volk. Een laatste en diep-ernstig appèl Moge het worden verstaan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor; Scheveningen Kelzerstr. Tel j5031ü; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenetr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. D. Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Van militaire zijde worden aan het D.N.B. de volgende bijzonderheden mede gedeeld aangaande het tot zinken bren gen van 14 zwaar beladen vijandelijke koopvaardijschepen van totaal 47.000 brt door Duitsche duikbooten. De duikbooten hebben 6 dagen lang de aanvallen op het convooi, dat meer en meer in verwarring geraakte, herhaald en schoten er schip na schip uit weg. De sterke beveiliging kon tegen de taaie aanvallen der duik booten, die ook een Britschen torpedoja ger door een torpedo tot zinken brachten, niets uitrichten. Het is verder opmerke lijk, dat het convooi zonder uitzondering uit kleinere schepen bestond, een teeken, dat Engeland reeds tot schepen moet overgaan, die vroeger voor het verkeer ter zee niet werden gebruikt. Slechts en kelen schepen gelukte het, nadat het con vooi geheel uiteen was geslagen, te ont komen Maan: 30 Oct. op 4.43 uur nam. 31 Oct. onder 4.25 uur v.m. op 5.07 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 Dinsdag hebben Duitsche gevechtsvlieg- tuigeQ weer een aanval gedaan op de haveninstallaties van Kertsj aan de Zee van Azof. Havengebouwen en overlaad- installaties werden getroffen. Een ben zinetank ging in vlammen op, na door een bom te zijn getroffen. Drie Sovjet- vrachtbooten van 3000 t. in totaal en 6 schuiten werden tot zinken gebracht, 7 andere schepen van 850 t. werden zwaar beschadigd. Na een doorbraak door een bolsjewis tische verdedigingsinstallatie ten westen van Moskou slaagde een afdeeling van de Duitsche voorhoede er Maandag in een vliegveld in te nemen en dit, ondanks al le tegenaanvallen, tot de komst van nieuwe Duitsche troepenonderdeelen in bezit te houden. Aan het Finsche front hebben Finsche troepen bolsjewistische strijdkrachten omsingeld, die een tegenaanval wilden doen. Na voorbereidend artillerievuur trokken de Finnen door dichte wouden op en omsingelden de bolsjewieken. In felle gevechten werden deze vernietigd. Ook in de andere sectoren zetten de Fin nen, ondanks het hevige vijandelijke ver zet en in weerwil van het ongunstige weer, hun opmarsch voort. Naar van welingelichte zijde te Hel sinki verluidt, zijn na de vernietiging van de 114-de Russische divisie ten Zuidwesten van het Onegameer, de Sov- jetaanvallen op de 2 Finsche brugge- hoofden over de Swir, ineengestort. De bolsjewisten zijn op den terugtocht en hebben reeds een reeks plaatsen ont ruimd. Bij de verdere operaties zijn de Finsche troepen op een plaats doorge drongen tot aan de Moermanskspoor- lün. De aanval op een belangrijke ver- dedigingspositie van de bolsjewieken in dit gebied is begonnen. De doorbraak naar de Knm In aanvulling aan het Weermachtbe- richt van gisteren wordt aan het D.N.B. medegedeeld, dat door de doorbraak naar de Krim de bolsjewieken een bolwerk dreigen te verliezen, van waaruit ze had den gehoopt nog steeds het Duitsche léger in de flank te kunnen aanvallen. Verder verliezen ze daarmede ook voor het grootste deel de mogelijkheid zich nog op de Zwarte Zee te kunnen bewegen. Duitsche maatregelen in de Sovjet-Unie Met betrekking tot de reeds thans ge nomen maatregelen in het bezette deel van de Sovjet-Unie verneemt de corres pondent van het A.N.P. te Berlijn het volgende: Het land, dat den boer, die op de collectieve boerderijen werkte, tot nu toe voor persoonlijk gebruik was toege wezen, gaat thans over in diens eigen dom en wordt belastingvrij. Op voor waarde, dat een goede oogst wordt opge bracht en de herfstuitzaai met succes ge schiedt, kunnen de perceelen verdubbeld worden. De Duitsche autoriteiten staan er voor in, dat de boeren het benoodigde aantal stuks vee ontvangen. Voor de landbouw producten, afkomstig van de kolchosen en de particuliere perceelen, worden dooi de Duitsche autoriteiten vaste en recht vaardige prijzen betaald, welke ver lig gen boven die, welke door den staat tijdens het Sovjet-regiem voor afleverin gen werden gegeven. Bovendien is er door gepaste maatregelen voor gezorgd, dat ook kapitalistische uitbuitingsmetho- den nooit meer kunnen voorkomen. Be langrijk is verder, dat de godsdienstvrij heid in vollen omvang wordt hersteld. Bolsjewieken geven verlies van Charkof toe Het D.N.B. seint uit Helsinki De bolsje wistische radio geeft eerst nu pas toe, vervalsching en van geestelijke valsche munterij, die hij in zijn redevoeringen be wust toepast. Wat Roosevelt voortdurend „democratie” noemt, is niets anders dan demagogie. De „vrijheid”, waarover hij zoo luid en zalvend spreekt, is slechts de dekmantel der onderdrukking. Achter zijn „rechten van den mensch” verbergt zich de ontrechting der menschen. De Monroeleer beteekent bij Roosevelt inmen ging overal ter wereld. Het zelfbeschik kingsrecht van Europa noemt hij een be dreiging voor Amerika. Wanneer hij spreekt over verdediging, verbergt hij daarachter zijn eigen agressie. Wat hij aanval noemt, is in werkelijkheid verde diging. Wanneer hij b.v. het Deensche Groenland „onder zijn hoede” neemt, dan is dat in zijn taal natuurlijk geen agres sie, maar „verdediging”. Wanneer hij IJs land overweldigt, of de gewelddadige be zetting van steunpunten in alle mogelijke landen en op alle mogelijke eilanden eischt, dan is dat in de woordenschat van zijn valschemunters werkplaats natuurlijk geen agressie maar „gerechtvaardigde ver dediging Wanneer Roosevelt aanvalt, is zijn aan val, „verdediging”, doch als Duitschland wordt aangevallen en zich verweert, dan is verdediging in de oogen van dezen huichelaar een lage aanval. Wanneer hij verklaart te handelen „uit een diep gevoel van menschenliefde”, heeft hij het oog op zijn grenzenlooze haat tegen iedere sociale gemeenschap. Hij schuift den Führer plan nen voor de wereldheerschappij in de schoenen, die hij in werkelijkheid zelf koestert. Hij zegt, „wij zullen geen we reld, die door Hitler beheerscht wordt, aanvaarden”, maar hij acht het daarbij na tuurlijk, dat de wereld zijn heerschappij accepteert. Als hij spreekt van de vrij heid der zee, bedoelt hij uitsluitend de zeeheerschappij der Angelsaksers en wan neer hij de vrijheid van den handel pro clameert, bedoelt hij de vrijheid van den handel in wapens tegen Duitschland. Als de aangevallene zich echter verweert en de moordende wapenen op Britsche sche pen naar den kelder jaagt, dan noemt hij dat zeerooverij. Met dergelijke middelen tracht hij de geesten der menschen te verwarren en de volken blind te maken voor het verderf, waarin zij gestort moeten worden. Met dergelijke middelen van geestelijke vai- sche munterij. met politieke hypnose en moreele suggestie tracht Roosevelt steeds meer den gezonden geest van het Ameri kaansche volk te bedwelmen. Telkenmale als Winterhulp-Nederland een beroep doet op de offervaardigheid van de burgerij, brengt zij daarmee in gedachten den grooten nood, waarin velen van ons volk verkeeren. Dit is het, wat wij ons steeds weer moeten reali- seerendat tal van landgenooten te kampen hebben met de allereerste en allernoodzakelijkste eischen, welke het leven den mensch stelt. Er is nood, er is gebrek. En niemand, die het voorrecht heeft, dat hij zoo noo.- dig nog wel iets (misschien zelfs veel) kan missen als het moet, mag hier on. verschillig tegenover staan. In den nood moeten allen voor allen opkomen en mag niemand achterblijven. Wie hierin tekort schiet, verzuimt zijn eersten menschen en burgerplicht. Er is véél noodig en dus moet er véél worden geofferd. In dezen tijd is het de stichting Win terhulp-Nederland, die haar bemiddeling verleent voor het brengen van het offer van den éénen Nederlander aan den an deren, die er zoo bitter behoefte aan heeft. Dit mag niemand uit het oog ver liezen als W.H.N. een beroep op hem doet: het geld, dat men stort, komt ge heel ten goede aan het Nederlandsche volk. Het is nog onlangs door de leiding van de stichting aangetoond met een be roep op de feiten en cijfers, die een dui delijker en positiever taal spreken dan oncontroleerbare kwade geruchten. „Voor het volk, door het volk” is de leuze van W.H.N. Wie zijn rechtvaardig offer aan Winterhulp onthoudt, benadeelt alleen zijn in nood verkeerende landge nooten en dit is toch iets, dat geen weldenkend Nederlander wil of kan doen. Winterhulp-Nederland is thans de weg, waarlangs de op hulp van anderen aangewezen landgenooten zijn te be reiken. Waar Winterhulp-Nederland aanklopt, is offeren plicht. Onder het opschrift „de valsche mun ter" wijdt de Duitsche perschef, dr. Dietrich, in de „Völkischer Beobachter” een artikel aan de laatste rede van Roo sevelt. Hij schrijft o.m. „Roosevelt behoort tot de voor de ge meenschap gevaarlijke menschen, die het spreekgestoelte van het staatsgezag mis bruiken voor het vervalschen van begrip pen en gedachten. Hier is een gangster van den geest aan het werk, die dooreen stelselmatige begripsverwarring geheele volken wil misleiden om hen ten aanzien van hun toekomst te bedriegen. Daarom is het noodig, dat zijn geestelijke valsche munterij wordt ontmaskerd en dat aan zijn duistere praktijken een einde wordt gemaakt. Zooals bekend, voltrekt zich het menschelijke denken in begrippen. Begrip, pen moeten een algemeene geldigheid be. zitten Zonder uniformiteit der begrippen is een geestelijk contact noch tusschen de menschen noch tusschen de volken mo gelijk De dokters over de geheele wereld hebben een uniforme nomenclatuur. Wat zou er b.v. gebeuren, als een dokter in Berlijn ee<i recept zou schrijven en de apotheker in Washington daaronder een ander geneesmiddel zou verstaan en strychnine zou leverenIn zoo n geval sterft slechts de patiënt. Wanneer men hetzelfde echter in de politiek toepast, richt men geheele volken ten gronde. Een dergelijke vergiftige medicijn ver strekt Roosevelt thans aan de volken. Het •- He methode van de leelijkste beerips- CRITIEK OP ROOSEVELT IN HET CONGRES In den Amerikaanschen Senaat heeft de republikein Taut verklaard: „Roosevelt heeft wel verklaard, dat reeds met schie ten is begonnen, maar hij is het ant woord schuldig gebleven op de vraag, wie hem daartoe volmacht heeft gegeven Roosevelt heeft het gewaagd, zijn politiek realistisch en eerlijk te noemen, doch het staat vast, dat schepen, welke door de Vereenigde Staten naar Engelsche ha vens waren gézonden, tot zinken zijn ge bracht en dat daarbij Amerikaansche ZeAU^.enn he? Cona hebvben «evonden Alleen net Congres kan de jeuad in dictatoriale voln? Jndien Roosevelt zich ook hh L11L ^chten aanmatigt. draagt voor de gevX2\a??rt 5-7, ““Z ae wape. jet-Unie is afgestaan. Het schip zal on der bolsjewistische vlag varen, meldt het D.N.B. Naar het D.N.B. van militaire verneemt, kregen Italiaansche torpedo- vliegtuigen den 25sten October 10 k.m. ten Noorden van de lijn Bardia-Solloem een formatie der Britsche vloot in zicht De vliegtuigen openden in de schemering den aanval op de Britsche schepen. Een der toestellen daalde tot omstreeks 10 meter boven het water en schoot een torpedo af op een kruiser. De bemanning v?oh et vliegtuig nam een grooten vuur- «toed en een hevige ontploffing waar. volgenden morgen ontdekten Ita- laansche verkenners een twee kilometer ange olievlek op het water, zoodat de Kruiser waarachifnlHk U kent ze wel, die oude heertjes, die ’s middags aan de bittertafels in de café’s, buitenlandsche politiek plegen, veldslagen winnen, regeeringen afzetten, ja zelfs mannen als den Führer en den Duce „tegenwerken”. Bittertafelstrategen. Nog nimmer hebben zij, voor welk land en volk ook, iets bereikt, en aangezien zij bovendien op een leeftijd zijn, die het moeilijk maakt van hen te verwachten, dat zij begrip hebben voor den nieuwen tijd, zullen wij de heeren maar afschrij ven. Maar in diezelfde café’s hangen aan de leestafels jonge Nederlanders rond, die ook al meenen met praten het nieuwe Europa te kunnen dienen, of den nieu wen tijd te kunnen tegenhouden, inplaats van hun plicht te doen als goed vader lander. Als goede vaderlanders, zooals die duizenden mannen, die in de gelede- 1 ren van het legioen, als strijders in het I W.A.-regiment, wel hun plicht begrepen en in het Oosten de eer van ons vader land hoog houden. Gij rond de leestafels hangende jongelingen, beseft toch dat ook uw toekomst op het spel staat. Begrijpt dat in dezen tijd beter werk te doen is dan sigaretjes rooken, moppen tappen, bridgen en café’s bezoeken. Ginds in het Oosten zetten duizenden Nederlandsche mannen hun leven in voor de toekomst van ons land en volk, daar behoort u te zijn, weg met die wandelstokken en bridgekaarten, neemt de wapenen op. Strijdt voor een eervolle plaats van ons land in het nieuwe Europa, weest een dapper vaderlander, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te den Haag. Dezer dagen bevatte het bekende tijd schrift „BerlinRomTokio” een be schouwing over de heroriënteering in de machts- en staatscoalitie in Europa, waarvan het driemogendhedenpact tus schen Duitschland, Italië en Japan het uitgangspunt vormde. De hinderpalen, welke deze heroriënteering in den weg Stonden, waren de imperialistisch-kapi- talistische politiek van de Angelsaksers en de imperialistisch-revolutionnaire ver nietigingspolitiek van het bolsjewisme. De harde slagen, welke Duitschland, zoo wel in het Westen als in het Oosten van Europa, toebracht, openden den weg naar de overwinning van vergissingen uit vroeger tijd, n.l. het Europeesche federalisme en het universalisme, dat zich openbaarde in den vorm van demo- cratisch-pluitocratische rijken als Enge land, Amerika en het Sovjet-rijk. Tegen over de ontbindende tendenzen in het voor-oorlogsche tijdperk, staat Europa thans op den drempel van de nieuwe orde van zaken, welke de eenheid van Europa beteekenen onder de Duitsche leiding. De nieuwe Europeesche volkengemeen schap en wording zal een sterk continent kunnen vormen daar dank zij de ge weldige Duitsche overwinningen op het bolsjewisme zich groote economische mo gelijkheden openen in de veroverde gebie den van Oost-Europa. Dit Zuidoostelijke continentale productiegebied omvat, naar de meening van de deskundigen, zoo groote mogelijkheden tot ontwikkeling, dat de ca paciteit van het continent waartoe het blijft behóoren, zeer sterk verhoogd wordt, waardoor Europa van de rest van de we reld onafhankelijk gemaakt zal worden. In het Oosten liggen de groote reserves aan ruimte en grondstofvoorraden, waarvan het bezit de asmogendheden in staat stelt de blokkade van nu en in de toekomst, definitief op te heffen. Europa is bezig zich te ontworstelen aan den Angelsak- sischen greep en maakt zich vrij voor eigen machtsontplooiing.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1