No. 18020. het Sovjet-leger De verliezen van Vrijdag 31 October. 1941. VERDUISTEREN Het man Handhaving der orde De bezette gebieden en het Amerika de oorlog en Distributie van textiel producten nieuwe a Tot 31 Augustus minstens 4^2 a 5 millioen NEDERLANDSCH GRONDGEBIED kousen Oproep Hérinnering aan bestaande voorschriften Gouwleider Forster in ons land aangeven van daden van sabotage Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Lotsverbonden Londen over den val van Charkoff Anti-Roosevelt blok in het Congres uitgebreid De puntenwaardeering Duitsche troepen rukken steeds verder op Speciale regeling voor en sokken De Engelsche verliezen in den luchtoorlog HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: heeft generaal Sjoe ver- den Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad*' ƒ3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen Afz nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct DE VEROORDEELDE FRANSCHE POLITICI NAAR PORTALET De regeling, welke op 3 November a.s. ingaat volg zijn, indien oor zou leenen aan Britschen vijand Van 1—5 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct me r. overall aan te textiel- be- pun- Zaterdagochtend zal de Rijksstadhouder in Danzig, gouwleider Forster in ons land aankomen. Hij zal hier worden ontvangen door den Rijkscommissaris. Zondag en Maandag zal hij een bezoek brengen aan Rotterdam en Amsterdam en Dinsdag zal hij het woord voeren op een groote bijeenkomst der N.S.D.A.P. te Arnhem. lederen jassen, voor de daarin aange» brachte zichtbare voeringstof, de punten» waarde per verwerkte vierkante meter stof moeten geven. Artikelen verhoogd in punten* waarde Verhoogd in puntenwaarde werden ka» toenen naai-, rijg- en festonneergarens, n.l. tot 2 punten per 100 yard. Natuurzijden artikelen, welke vroeger onder de groep K (kunstzijden artikelen), werden gerangschikt, zijn thans gebracht onder de groep (natuurwollen, natuur» wolhoudende en natuurzijden artikelen), waardoor zij automatisch hooger in pur> ten worden gewaardeerd Artikelen, verlaagd in punten» waarde Restcoupons van stoffen, die in deloo- pende distributieperiode voor de volle puntenwaarde moesten worden gekocht, zullen voortaan tegen de halve punten waarde per vierkante meter w.irden ge kocht en wel van stoffen tot en met 90 c.m. breedte, per restcoupon niet langer dan 1 meter, van stoffen boven 90 c.m. breedte, per restcoupon niet langer dan 60 c.m., terwijl restcoupons gordijnstof fen van 2 meter lengte en minder, van 3 November 1942 af tot de vrijgestelde pro ducten gerekend worden en dus zonder leveringsvergunning kunnen worden ge kocht Het uitloven van een belooning Naar wij vernemen, moet het uitloven van een belooning voor degenen, die per sonen aangeven, welke zich schuldig ma ken aan daden van sabotage, beschouwd worden als een maatregel van politionee- len aard, die zelfstandig is genomen door het ressort van den directeur-generaal van politie. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; 4.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There, siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 De krachtens de^voorloopige beslissing van maarschalk Pétain tot vestingstraf veroordeelde Fransche politici zullen, naar de bladen melden, binnenkort naar de vesting Portalet in de Pyreneeën wor den overgebracht. Om veiligheidsredenen wordt de datum geheim gehouden. Daar het proces in Riom half Januari zal be ginnen, zullen de gevangenen omstreeks dien datum naar Riom worden overge bracht. ZWARE VERLIEZEN VAN DE BOLSJEWISTISCHE LUCHTMACHT In den centralen sector van het Ooste lijke front zijn de Duitsche troepen tij dens de gevechten van de laatste dagen, ondanks den hardnekkigen tegenstand der bolsjewieken, met succes opgerukt. Op één plaats alleen reeds verloren de Sovjets den 27en October 4000 gevange nen, 19 tanks en 25 stukken geschut Tij dens deze gevechten werd een groep van 20 tanks, welke gereed werden gehouden voor den aanval op de Duitsche troepen, door artillerie onder vuur genomen, waardoor verscheidene tanks werden ver nield. Ook den 28en October leden de bolsjewieken tijdens vergeefsche tegen aanvallen zware verliezen. Een Duitsche infanterie-divisie vernietigde in de och tenduren van den 28en October alleen 6 Sovjet-tanks van 25 ton. Op een ander ge deelte van het front hadden de Sovjets in het gebied van den Duitschen aanval zeer veel landmijnen aangebracht. Een bataljon pioniers van de hier oprukkende infanteriedivisie ruimde op een dag meer dan 3500 mijnen op en maakte op deze wijze een verder oprukken mogelijk. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in een haven op de Krim 2 schepen met een gezamenlijken inhoud van 1600 ton tot zinken gebracht en een koopvaarder van 8000 ton door bomtreffers zwaar bescha digd. Aan het Ladoga-meer en bij Moer- mansk zijn bolsjewistische havenwerken gebombardeerd. Stations in Moskou getroffen Bij den aanval, dien Duitsche gevechts vliegtuigen in den vorigen nacht op Mos kou hebben ondernomen, zijn behalve an- Na het instellen van een nauwkeurig onderzoek kan, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, thans ge zegd worden, dat de bolsjewisten in den tijd tusschen 22 Juni en 31 Aug. in totaal 148 divisies infanterie, 39 tankdivisies, 10 divisies cavalerie, 8 divisies bergjagers, 2 divisies bur- gerwachters en 2 brigades luchtlan dingstroepen, tezamen dus 209 vol ledige groote formaties met het totaal van het daarbij, behoorende oorlogs tuig, artillerie, tanks, infanterie- wapens, paarden en voertuigen, heb ben verloren. 1 tot 2 p.; dameshemden, totaal 90 cm en langer, met ronden of vierkanten hals (van stof): W: 20 p., K: 13 p., A: 20 p.; mouwvesten (van stof): voor man. nen boven 15 jaar: W: 14 p., K: 14 p., A: 14 p.; voor jongens van 3—15 jaar; Wj 14 p., K: 14 p., A: 14 p. Het is inderdaad juist, dat het de Ne- derlandsche nationaalsocialisten waren, die het eerst begrepen, dat het Duitsche volk een broedervolk is, waarmede wij in het lot verbonden zijn. Daarom was het ook Mussert, leider der N.S.B., die zijn mare nen opriep, zich te scharen in de gelederen van hen, die optrokken tegen het bolsje wisme en die het nieuwe Europa bouwen. Lotsverbonden. Nederlandsche nationaal socialisten voelen dit zeer sterk, maar ge lukkig beginnen ook andere landgenoo- ten te beseffen, dat deze lotsverbonden heid een feit is, dat niet ontkend kan wor den, en dat zij ook groote verplichtingen oplegt. Duitsehland strijdt voor Europa, dus ook voor ons land, de Duitsche strijder, en dus ook uit de legioenen, het zijn kamera den die vechten voor Europa, omdat zij zich lotsverbonden weten met de broeder volken die straks het nieuwe Europa zul len bewonen. Landgenoot, al bent u nog geen nationaalsocialist, toch behoort u de kameraad te zijn van allen die aan het Oostfront staan, want ook uw lot is ver bonden met dat van die dappere strijders. Maar als uw lot met dat van deze man nen verbonden is, dan zoudt u parasiet zijn, indien u zich zoudt onttrekken aan de verplichtingen, die deze lotsverbondenheid ook u oplegt. En omdat u geen parasiet wilt zijn, als goed vaderlander en goed Nederlander ook niet kunt zijn, zult u weten wat uw plicht is, zult u begrijpen, dat uw plaats is bij de kameraden, zult u uw lot met het hunne verbinden en zult u zich aanmelden bij het Vrijwilligers Le gioen „Nederland” Koninginnegracht 22, te den Haag. Het Rijkscommissariaat maakt bekend Er bestaat aanleiding om nadrukkelijk te wijzen op de bepalingen in de para- graphen 8 tot 10 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betref fende handhaving der orde. Volgens deze voorschriften is het ver boden anti-Duitsche geschriften of af beeldingen of andere voorwerpen van anti-Duitschen aard te vervaardigen, door te geven, voor doorgeven in voorraad te hebben of tot dit doel bij zich te dragen. Voorts zijn door deze bepalingen anti- Duitsche betoogingen van welken aard ook verboden. Als anti-Duitsche betoo gingen moeten niet alleen mondelinge of schriftelijke uitlatingen worden be schouwd, welke rechtstreeks of middel lijk een tegen het Duitsche Rijk gerichte gezindheid te kennen geven, maar ook het vervaardigen, verspreiden, dragen of het overige gebruik van insignes, speld jes, vlaggen, wimpels, sieraden of ge bruiksvoorwerpen, van kenteekens van firma's of goederen, alsmede andere af beeldingen en voorwerpen, waardoor een tegen de bezettingsmacht gerichte ge zindheid tot uitdrukking komt. Daaronder vallen ook insignes etc.: a. waarin een sympathiebetuiging voor levende leden van het Koninklijk Huis of voor andere vijanden van het Duitsche Rijk moet worden gezien, b. waardoor men de bestaande boden tracht te omzeilen, of c. die zich voordoen als misbruik van de Nederlandsche kleuren, het Staats wapen, of de kleuren of wapenkenmerken van de vroegere Nederlandsche weer macht, haar deelen of haar afzonderlijke formaties. De straf, welke staat op handelingen van den genoemden aard, is in het al gemeen gevangenisstraf tot 5 jaar of een geldboete tot 50.000 gulden. In bijzonder ernstige gevallen kan tuchthuisstraf tot 15 jaar en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. Bolsjewistische officieren vluch* ten uit Leningrad Het D.N.B. meldt uit Berlijn Hooge bolsjewistische officieren en talrijke commissarissen beginnen Leningrad te verlaten. Deze vlucht van hooge bolsje wistische officieren staat ongetwijfeld in verband met waarnemingen van neutrale correspondenten te Leningrad, die den in druk hebben, dat het moreel van de bolsjewistische verdedigers van Leningrad van dag tot dag afneemt. Het voornaamste bericht van het Ooste lijke front is de val van Charkof, een zware slag voor de geallieerden, want Charkof is dikwijls gekenschetst als het Russische Birmingham, zoo verklaarde gisteren de Britsche berichtendienst in een eerste mededeeling over het verlies van Charkof. In welingelichte kringen te Berlijn wordt gewezen op het feit, dat 5 dagen moesten verloopen, alvorens Lon den het verlies van deze stad bekend maakte. Voor de Sovjet-Unie zou het verstan diger zijn het Donetz-bekken te laten schieten, zoo vervolgde de Londensche be richtendienst. Thans is de voornaamste taak van een Sovjet-veldheer gelegen in de redding van zijn leger. De Amerikaansche vlootbewegingen De voorzitter van de marinecommissie van den Senaat, de democratische sena tor Walsh, heeft volgens International News verklaard, dat het ministerie van marine zich thans een keuze moet voor behouden van de te publiceeren bijzonder heden over acties van de Amerikaansche vloot. Dit geldt in het bijzonder voor ver dere bijzonderheden over het incident met de „Kearny”._ 1 Mei zullen De gigantische oorlog van onzen tijd is te zien als een strijd om wereldruimten, waarbij het Europeesche continent, het Britsche imperium, Amerika, Aziatische en Afrikaansche gebieden in het geding zijn. Dat ons Nederlanders hierbij het lot van ons betrekkelijk kleine land en van ons uitgestrekte koloniale gebied bij zonder ter harte gaat, spreekt vanzelf. Door zijn ligging en zijn geaardheid is Nederland van een aparte beteekenis voor het continent, zoowel als voor het contact van dit continent met de overige wereld, welk contact, naar wij mogen ho pen en verwachten, na den oorlog zeer spoedig zal worden hersteld. Het enorme achterland, de ligging aan zee, de rivier mondingen en havens, de handels- en zeemansgeest in ons volk, hebben het land voorbestemd tot een belangrijke rol in de wereldhuishouding, zooals ook zijn geschiedenis aantoont. Bij alle onzeker heden, welke deze tijd nog biedt, mag men vertrouwen, dat Nederland in de toekomst deze rol weer zal kunnen ver vullen. Meermalen is reeds de verzekering van hoogste Duitsche zijde herhaald, dat het niet in de bedoeling van de leiding van Duitsehland ligt, na den oorlog Neder land in te lijven, doch wèl, het onder bepaalde voorwaarden de zelfstandigheid te hergeven, waarbij de nadruk moet worden gelegd op de deelneming, op voet van gelijkheid, van dit zelfstandige Ne derland aan een Germaanschen staten bond, waarin Duitsehland de centrale lei ding heeft. De Nederlanders zijn in de wereldge schiedenis niet slechts bekend als zeeva rend en handeldrijvend, maar ook als koloniseerend volk. De uitgebreide over- zeesche gebieden, in het bijzonder Ned.- Indië, getuigen hiervan. De zeer groote beteekenis van deze gebieden voor ons land en zijn welvaart behoeft hier niet nader te worden aangetoond. Het is dui delijk, dat bij den hierboven geschetsten strijd om wereldruimten ook het Ne derlandsche koloniale gebied in geding komt en uit dit oogpunt het vraagstuk der machtsverschuivingen van het grootste belang is voor ons volk. Het is hierop, dat ir. Mussert doelde in zijn reeds eer der vermelde rede in de te Utrecht ge houden gemeenschappelijke bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsche nationaal- socialisten, toen hij wees op de onder linge afhankelijkheid van de machten, die met Duitsehland in strijd zijn of in dien strijd stelling tegen Duitsehland hebben genomen, waarbij in het bijzonder moet worden gedacht aan de toenemende af hankelijkheid van het Britsche imperium t.a. van de Vereenigde Staten en de gebon denheid van de geëmigreerde Nederland sche regeering en het Ned.-Indische be stuur aan deze beide krachten. Het ge vaar, waarop de leider der N.S.B. wees, is het gevaar, dat het toevertrouwen van de belangen der koloniën aan de Angel saksische mogendheden zal leiden tot een feitelijk verloren gaan van deze gebieden voor ons land, iets, waartegen hij als Nederlander krachtig stelling heeft genomen. Men herinnert zich hierbij o.a. de scherpe berichten over de bescherming van Curasao door de Vereenigde Staten in verband met de Amerikaansche belan gen bij dit gebied. Geen Nederlander, die niet ten volle overtuigd is van het enorme belang van het behoud onzer overzeesche gebieden voor een weer zelfstandig wordend Ne derland en niet de rechten daarop on verkort gehandhaafd wenscht te zien. Het anti-Roosevelt blok in het Congres heeft zich door de oorlogszuchtige rede van den president uitgebreid, zoo meldt de Washingtonsche correspondent van de „New York Journal American". Deze ci teert den democratischen senator Clark, die in een interview verklaard heeft, dat de rede van Roosevelt in het Congres ernstige bezorgdheid heeft gewekt. Roo sevelt, aldus Clark, heeft door zijn rede de kansen, dat een herziening van de neu- traliteitswet wordt aangenomen, vermin derd. De republikeinsche senator. Hoff mann verklaarde, dat Roosevelt de Ver eenigde Staten reeds zoo dicht bij een deelnemen aan den oorlog heeft gebracht, dat het aanhangig maken van een proces om hem uit zijn ambt te ontzetten, ge rechtvaardigd is. De „New York Times” geeft een ver klaring van het streven van Roosevelt om het voor te stellen, alsof de Vereenigde Staten zouden zijn aangevallen. Men heeft Roosevelt den laatsten tijd vaak ver weten, dat hij zich niet hield, aan zijn plechtige belofte, tijdens de verkiezings campagne, niet van het democratische par tijprogramma te zullen afwijken. In Juni 1940 werd op den democratischen partij dag de buitenlandsche politiek gepreci seerd. De Vereenigde Staten zouden niet aan vreemde oorlogen deelnemen en leger, vloot of luchtwapen, niet naar vreemde landen buiten het Amerikaansche vaste land zenden. Het blad wijst er op. dat het programma reeds vastsLond, toen De ontwikkeling van het geweldige oorlogsgebeuren heeft voor ons wereld deel tof resultaat gehad, dat bijna ge heel Europa is overwonnen of met Duitsehland is verbonden. De reusach tige taak wacht thans van de nieuwe ordening en pacificatie van het Euro peesche gebied, waaraan reeds met alle kracht wordt gewerkt. De eerste doel einden zijn het onafhankelijk maken van het, onder den dwang van de Brit sche blokkade ontstane groote Europee sche economische gebied, het opnemen van de Westelijke staten in de Europee sche gemeenschap, het samensmeden in een Europeesche eenheid, hetwelk dage lijks vordert, naarmate de laatste hin derpalen verder instorten, n.l. het ver zet van het bolsjewisme en van het An gelsaksische kapitalisme. Van groot be lang voor de nieuwe ontwikkeling zijn vanzelfsprekend de betrekkingen van Duitsehland tot de bezette gebieden, welke op dit oogenblik aan bepaalde voorwaarden zijn gebonden. Hierover laat men te Berlijn thans het licht vallen. Voorop wordt gesteld, dat het nieuwe Europa geboren is in de smarten van een door Engeland ge- provoceerden oorlog. Ondanks de blok kade, waaraan het bezig is .zich te ont worstelen, leeft dit nieuwe Europa reeds krachtig en gaf daarvan blijk op de slagvelden in het Oosten, waar het zijn vuurproef krachtdadig heeft door staan. De opbouw zal geschieden op de Europeesche volksindividualiteiten, maar de plaats, welke elk volk zal in nemen, zal benaald worden door zijn prestaties en zijn begrip voor den nieu wen tijd. Het zal dus afhangen van den wil tot samenwerken met Duitsehland aan het pronte opbouwwerk. Natuurlijk zullen, zoolang de door En geland verklaarde oorlog duurt, in ~'215.°Pa’ in het bijzonder in de bezette gebieden, de harde maar rechtvaardige °°h>oKswetten van kracht blijven, welke hef i* and m°et toepassen, als de door ena.anRewezen mogendheid. Rust orde m de bezette gebieden zijn on- v. 6.14 aar nam. lot 8.35 anr v.m. Maan: 31 Oct. op 5.07 uur nam. 1 Nov. onder 5.31 uur v.m. op 5.29 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfonasleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 Artikelen, welke nu en ook voortaan vrij verkrijgbaar zul* len zijn Kunstzijden naai-, rijg- en festonneer» garens zullen in den vervolge puntenvrij verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat de verkooper de overlegging van de distributiestamkaart moet ei schen en dat iedere houder van een textielkaart is verplicht zijn naam en adres op die kaart met inkt in te vullen. „Distributieve rechtvaardigheid*! Over de nieuwe textielkaart is reeds veel te doen geweest. Tal van onjuist» geruchten zijn haar komst voorafgegaan. We laten dat thans rusten, omdat het veel belangrijker is wat de nieuwe tex tielkaart in werkelijkheid voor het pu bliek beteekent Op komende, minder gunstige verande ringen, die ten deele zelfs vrij ingrijpend zouden zijn, was men wel voorbereid. Anders was ook wel niet te verwachten. Bijna IJ jaar hebben wij geput uit en geteerd op onzen voorraad textielgoede- ren en textielgrondstoffen, die na Mei 1940 van buitenaf vrijwel niet meer is kunnen worden aangevuld, terwijl onze eigen industrie niet bij machte was te voldoen aan het beroep, dat in de hui dige omstandigheden op haar werd ge daan. Zoo teerden we in, evenals dat op zoo menig ander gebied het geval was en werd het noodzakelijk de bestaande dis tributieregelen te herzien. Want al slon ken de voorraden, de rechtvaardigheid diende bij de rantsoeneering blijvend te worden betracht. De minder kapitaal krachtige bevolkingsgroepen mochten principieel niet in ongunstiger positie ko men dan de meer welgestelden, die zoo licht de mogelijkheid kunnen aangrijpen om zich in ruime mate van het benoodig- de, ook al is dat niet onmiddellijk nood zakelijk, te voorzien. Uit overwegingen van wat men pleegt te noemen de distributieve rechtvaar digheid”, een eerlijke rantsoeneering dus, is nu voor de a.s. distributieperiode tot zekere beperkingen overgegaan. senator Byrnes, die Roosevelt’s belangen vertegenwoordigde, er op aandrong, dat daaraan nog de volgende woorden zouden worden toegevoegd; Behalve in geval van een aanval. Het blad zegt verder, dat deze zin door de bestuursleden van de demo cratische partij zonder argwaan werd aan vaard, daar zij meenden, dat er geen be zwaar tegen bestond. De rede van Roose velt, toont thans aan. aldus het blad, waarom Roosevelt deze woorden er aan heeft laten toevoegen. Verscheidene Sovjet-divisies werden in Juni of Juli reeds uiteengeslagen, doch door de Sovjetregeering opnieuw ge organiseerd. Zij werden in den loop van Augustus een tweede maal verslagen. Wanneer men als gemiddelde sterkte van ’n Sovjet-infanterie-divisie 15.000 man aanneemt en van een andere divisie 12.000 man, dan blijkt, dat de bolsjewie ken tot 31 Augustus 1941 reeds minstens 3 millioen man hadden verloren. Aan het ruim 2000 k.m. lange Oostelijke front zijn in dien tijd bovendien talrijke bolsjewisti sche compagnieën, bataljons en regimen ten afzonderlijk vernietigd. Stelt men de naar het aantal natuurlijk niej nauwkeu rig te controleeren verliezen der bolsje wieken aan gewonden, zieken en andere oorzaken voor uitvallen slechts op onge veer de helft van het verlies door ver nietiging en uiteenslaan der divisies, dan komt men voor de bolsjewieken op een totaal verlies van minstens 4.5 tot 5 mil lioen man voor den tijd van 22 Juni tot 31 Augustus. Daarbij moet er rekening mede gehouden worden, dat het hierbij gaat om geheel opgeleide soldaten, die bestemd waren voor den aanval op Duitsehland en Europa en die volledig geoefend waren. Hen volwaardig te ver vangen was voor de bolsjewieken reeds toen niet meer mogelijk. Artikelen, die niet meer vrij zijn In aansluiting met de bovenstaande be schouwing laten we hieronder bijzonder heden volgen betreffende de punten waardeering. Onder de artikelen, die nu vrij zijn, doch met ingang van 3 Novem ber slechts op punten verkrijgbaar zijn, vallen: Corsetten (alle soorten): voor vrouwen boven 15 jaar. K (Kunstzijde): 10 punten, A (Andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunstwol, katoen, linnen e.d.): 10 p. ld. voor meisjes van 315 jaar: K: 10 p., A: 10 p. Corseletten (alle soorten): voor vrouwen boven 15 jaar en meisjes van 3—15 jaar: K: 10 p., A: 10 p. Buste houders (alle soorten): voor vrouwen bo ven 15 jaar en meisjes van 315 jaar: W (natuurwol, natuurwolhoudend en na tuurzijde): 3 p., K: 3 p., A: 3 p. Hoeden (alle soorten, met uitzondering van stroo- hoeden): voor mannen boven 15 jaar, vrouwen boven 15 jaar, jongens van 3 15 jaar, meisjes van 315 jaar, W, K, A in alle categorieën 3 p.; petten (alle soorten, W, K, A) id. 3 p.; mutsen (alle soorten, W, K, A) ld. 3 p.; gordels (alle soorten, met uitzondering van jarretelle- gordels): voor mannen boven 15 jaar, vrouwen boven 15 jaar, jongens van 3— 15 jaar, meisjes van 315 jaar, W, K, A, in alle categorieën, 6 p.; buikbanden (alle soorten) id. id. 4 p.; polswarmers (per paar) id. id. 2 p.; borstwarmers (alle soorten) id. id. 4 p.; kniewarmers (per stuk) id. id. 3 p.; operatiejas: voor man nen boven 15 jaar: K: 25 p., A: 35 p.J voor vrouwen boven 15 jaar: K: 23 p, A. 30 P- Bontjasseh en -mantels van echt Pont (gevoerd), per m2, voeringstof: voos mannen boven 15 jaar: W: 12 p., K: 6 p.» A: 10 p.; voor vrouwen boven 15 jaar, jongens van 315 jaar, meisjes van 3—* 15 jaar: id. ld.; bontmantels van imitatie- bont (gevoerd): voor vrouwen boven 15 jaar: W: 40 p„ K: 40 p., A: 40 p.; voor meisjes van 3—15 jaar: W: 35 p., K: 25 p., A: 25 p. Verhoogde puntenwaarde Artikelen, waarvan de puntenwaarde Is verhoogd: zijn: festoneer-, naai- en rijggaren (alle A), alles per 100 yards, van 1 tot 2 p.; dameshemden, totaal 90 De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 3 November a.s. de onlangs uitgereikte, derde, textielkaart voor den aankoop van textielgoederen in gebruik zal worden genomen. Uit den aard der zaak heeft de beschik bare hoeveelheid goederen het noodzake lijk gemaakt de rantsoeneering van tex tielproducten te verscherpen. In de eerste plaats zal met 60 punten (de nummers 61 t/m 120) volstaan moe ten worden tot 1 Mei 1942 de punten van de nu loopende textielkaarten zullen tegen de nieuwe waardeering voor het aankoopen van artikelen eveneens nog mogen worden gebruikt tot dien datum. In de tweede plaats zullen volgens de reeds gepubliceerde regeling de groote stukken en de stoffen daarvoor slechts te verkrijgen zijn op een speciale ver gunning onder gelijktijdige inlevering van punten. Voorts is voor kousen en sokken, welke tot op zekere hoogte on ontbeerlijk kunnen worden geacht en waarnaar de vraag groot is, een speciale regeling getroffen. In de waardeering van de punten is eenige verandering gekomen, die voor en kele artikelen iets gunstiger, voor andere iets ongunstiger is geworden. Enkele ar tikelen, waarvan de aankoop tot nu toe zonder inlevering van punten kon ge schieden, zullen voortaan slechts op pun ten verkrijgbaar zijn. Textieltoeslagkaarten zullen eerst na 1 Januari 1942 worden uitgereikt. Nader zal worden bekend gemaakt wie voor toe- slagkaarten in aanmerking kunnen ko men. De nu loopende textieltoeslagkaar ten blijven geldig tot 1 Mei 1942. Voor kinderen van 1 tot 3 jaar en voor babies van 0 tot 1 jaar zullen bin nenkort speciale textielkaarten worden uitgereikt. Op den dag der uitreiking van deze kaarten vervalt de regeling, dat de benoodigdheden voor kinderen beneden de drie jaar slechts op de distributie stamkaart van het kind of op de mach tigingen voor aankoop van textielartike len voor a.s. moeders kunnen worden gekocht. De Engelsche minister Morrison heeft, zooals bekend, onlangs in het Lagerhuis medegedeeld, dat in de periode van 1 April 1941 tot 30 September in totaal 13.381 personen als een §evolg van de Duitsche luchtaanvallen op Groot-Brit- tannië om het leven zijn gekomen. 13.182 Personen werden zwaar gewond, zoodat zij tot dusver de ziekenhuizen nog niet hebben kunnen verlaten. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde Duitsche zijde het volgende ver klaard: Ook deze cijfers komen op de geweldige rekening van Churchill, schuldige aan dezen oorlog. De door Mor rison opgegeven cijfers bewijzen echter tevens, dat de Duitsche luchtaanvallen in de afgeloopen 6 maanden de Engelsche bewapeningscentra ernstig hebben getrof fen. Hiermede worden de beweringen van de Engelsche pers over de z.g. zwakte van de Duitsche luchtaanvallen weerlegd. Deze cijfers toonen den Engelschen, hoe groot zijn offers waren, hoewel de sterk ste deelen van de Duitsche luchtmacht in deze periode in het Oosten optraden. Vergeleken met de Britsche slachtoffers vielen aan Duitsche zijde in dezelfde pe riode 2400 slachtoffers te betreuren; 5311 personen werden gewond. Dit getal om vat echter ook de licht gewonden, die deels onmiddellijk of na korten tijd hun werk konden hervatten. misbare voorwaarden voor den weder opbouw en storende invloeden kunnen niet worden geduld. Overal waar deze eventueel zouden optreden wordt streng opgetreden. Individueele wandaden vor men een bedreiging voor het welzijn van de geheele gemeenschap. Duitsch- land duldt niet, dat het uit Europa ver bannen Engeland de uiteengeslagen res ten van zijn gekochte aanhangers ge bruikt om in Europa nog verder ver warring te stichten en is besloten iedere noodzakelijke hardheid toe te passen, om zijn legale bezettingstroepen de be grijpelijke bescherming en de interna tionaal vastgelegde rechten te verzeke ren. Het is de zaak van de betrokken volken om Duitsehland te steunen in zijn streven naar orde. De loyale mede werking van de bevolkingen aan de maatregelen van rust en orde is ook een kwestie van zelfbehoud. Slechts smartelijke ervaringen kunnen het ge volg zijn, indien men nog verder het den traditioneelen urnsenen vijand van Europa. Tevens zullen de volken bij het uitspreken van den wil tot een gemeenschappelijk Europeesch lot, en dit streven ook door daden bewijzen, niet alleen hun eigen belangen voor het oogenblik het beste dienen, doch tevens daarmede het be wijs leveren voor hun politieke mondig heid, welke hun toekomstige positie in een Europa van den vrede mede zal be palen. Het moge lang of kort duren: het nieuwe Europa komt, daarvoor staan Duitsehland en Italië borg. De asmo gendheden hebben den wil en de macht een toekomst te garandeeren, welke het leven waard maakt geleefd te worden. Het neerslaan van het bolsjewisme heeft ontzaglijke vruchtbare gebieden voor de algemeene Europeesche levens- bases opengesteld. Duitsehland zal deze nieuwe welvaartsbronnen weten aan te boren. De organisatie van de nieuwe gebieden in het Oosten onder Duitsche leiding belooft voor Europa een betere toekomst. Hoe eerder alle Europeesche volken deze toekomst tot de hunne ma ken, des te eerder zullen alle beproe vingen en opofferingen tot het verleden behooren. Het nieuwe Europa is op marsch naar consolidatie en welvaart dere voor den oorlog belangrijke doelen, 2 stations van beteekenis door tal van bommen getroffen. Door de verwoesting van deze spoorweginstallaties wordt de ravitailleeringspositie van de Sovjet hoofdstad, die reeds buitengewoon moei lijk was géworden door de onderbreking van talrijke spoorlijnen naar Moskou, nog hachelijker. De zware verliezen van de Sovjet-lucht- strijdkrachten dwingen de bolsjewieken bemanningen en toestellen zonder onder breking in den strijd te brengen. Door de verplettering van de Sovjet-luchtmacht, is het aantal bolsjewistische toestellen, dat wordt neergeschoten, minder gewor den. Daarom is het feit, dat bijv. Woens dag in totaal 62 Sovjet-vliegtuigen ver nietigd werden, een duidelijk bewijs voor de Duitsche superioriteit in de lucht: in het Oosten. Een getal van 62 neergescho ten vliegtuigen thans, nu de Sovjets alle toestellen, waarover zij de beschikking hebben, in den strijd sturen, beteekent een minstens even groot succes als 6 of 8 weken geleden 100 toestellen der bolsje wieken dag aan dag omlaaggehaald of op den grond vernield. Hooge Sovjet-officieren terecht gesteld Volgens uit Moskou te Stockholm ont vangen berichten kof, de opvolger van maarschalk Timo- sjenko. dezer dagen 11 hooge Sovjet-offi cieren en een politieken commissaris terecht laten stellen onder verdenking van een complot tegen de Sovjetregee ring te hebben gesmeed. Hieronder volgen enkele nadere bijzon derheden aangaande de regeling. Bovenkleeding Alle soorten overjassen, jekkers en damesmantels (met uitzondering van spe cifieke regenkleeding) evenals heeren- en jongenscostuums en onderdeden daar voor en alle stoffen voor de voornoemde artikelen zullen van 3 November af uit sluitend op een speciale vergunning onder gelijktijdige inlevering van punten kun nen worden gekocht. Een speciale ver gunning zal slechts worden verstrekt aan hen, die niet meer beschikken over een draagbaar exemplaar van het aan te schaffen artikel. Zij, die tot Januari 1942 een noodig hebben, dienen deze schaffen op de punten hunner en/of textieltoeslagkaartvoor deze roepskleeding zullen geen speciale ten worden verstrekt. Kousen en sokken Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, kunnen op de speciale kousen bonnen, welke zich uan de bovenzijde van de textielkaart bevinden onder gelijktijdige afgifte van het daarvoor bepaalde aantal punten der textielkaart of textiel-toeslagkaart in de periode van 3 November 1941 tot 1 April 1942 twee paar kousen of sokken koopen. Het eer ste paar zal van 3 November en het tweede paar eerst van 1 Februari 1942 af verkrijgbaar zijn. Een derde kousenbon geeft dan van 1 April 1942 af nog eens een aankoopmogelijkheid van een paar kousen of sokken. Wanneer van deze kousenbon wordt gebruik gemaakt, zal men in afwijking van de beide vorige kousenbonnen, daarvoor echter IJ maal de puntenwaarde van kousen of sokken moeten offeren. De drie overige niet van een datumopdruk voorziene kousen bonnen mogen voorloopig niet worden gebruikt; deze krijgen eerst geldigheid na een bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen op de van den datum opdruk „Nov.—April” voorziene kousen bon „A” één paar geminderde kousen (met naad), tegen de gewone punten waarde, of twee paar ongeminderde rond gebreide kousen (zonder naad) elke tegen de halve puntenwaarde aanschaffen. Verder kunnen zij in de periode van 1 Januari 1942 tot 1 April 1942 op elk der kousenbonnen B en C nog een paar kousen (of sokjes) tegen gelijktijdige af gifte van het vereischte aantal punten der textiel- en/of toeslagkaarten aan schaffen. De kousenbon D, welke van 1 April 1942 af gebruikt mag worden, biedt de mogelijkheid tot aankoop van nog een paar kousen of sokken, doch wanneer deze kousenbon gebruikt wordt, zal men daarvoor IJ maal de puntenwaarde moe ten afstaan. De overige, niet van datumopdruk voorziene, kousenbonnen mogen voorloo pig evenmin worden gebruiktdeze krij gen eerst geldigheid na bekendmaking op of omstreeks 1 Mei 1942. Op de speciale kousenbonnen A.B.C.D. van de textielkaarten voor jongens en meisjes van 315 jaar, welke niet van datumopdruk voorzien zijn, kunnen tegen gelijktijdige afgifte van textielpunten, 4 paar kousen en/of sokken worden ge kocht tot 1 Mei 1942 de overige 3 spe ciale kousenbonnen zullen eerst dan ge bruikt mogen worden, nadat bij een nadere bekendmaking op of omstreeks 'r 1942, daaromtrent mededeelingen zijn verstrekt. Artikelen, welke nu vrij, doch met ingang van 3 November slechts op punten verkrijgbaar zijn Hieronder vallen de volgende artikelen: Corsetten, corseletten, bustehouders, hoeden (met uitzondering van stroohoe- den) petten, mutsen, baretten, gordels, buikbanden, pols- en borst- en kniewar mers en operatiejassenbovendien zal (Zie verder 2e blad, pafl. l.Jbl men bij dien aankoop van bontjassen en

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1