C. BLOM 10c4-> I I’ I I [HAAS MESKER vab HOirrerrs kudstcreme op puddivu} BINNENLAND STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN c. GEMENGD NIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN RECHTZAKEN NEDERLANDSCH INDIE Li HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT JUWELIER DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DU1TSCHE WEERMACHTBERICHT bl. pag. 2 COURANT Vrijdag 31 Oct. 1941 2e HAAGSCHE Als er nooden te lenigen vielen MOORDAANSLAG TE GRONINGEN Vragen bij de invoering van het Ziekenfondsenbesluit VOOR WONINGINRICHTING EN BINNENHUISARCHITECTUUR Achtervolging van de vluchtende bolsjewieken op de Krim POLITIE ZET STRIJD TEGEN RIJWIELDIEVEN MET KRACHT VOORT IN- EN VERKOOP van Juweelen Goud'en Zilver - Reparatie atelier PARKSTRAAT 10 - DEN HAAS PLAATS 9 - TELEFOON 115221 Zuinigheid is steeds van pas Ook met electriciteit en gas Cb lied en in vroeger dagen Wéderom tal van ontvreemdinger opgehelderd De moord in de fietsenstalling ie Amsterdam Verwoede gevechten Sterke vermindering van post- en sierduivental Pachtovereenkomst SLUIKHANDELAARS ZWAAR GESTRAFT van Geelkerken biedt ir. Mussert een boekwerk over de geschiedenis der N.S.B. aan Blijft U langer fit voelen d en zonder pijnen c X RECLAMES RECLAMES ni en 4 in Lussen 1799 te den de in de afdeeling Dierkunde. UITGAVEN VAN HET DEPARTEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING FN KUNSTEN Een eerezaak is het Winterhulp te steunen. Gironummer van de W.H.N. 5553 ge ons Art. 3. (1) Dit besluit wordt afgekon- digd in de Nederlandsche Staatscourant. (2) Het treedt in werking op den dag I oud-gezant dr. Hendrik Gemeente heeft gelega- voor de Van Houten’s Kunstcrème is ook verkrijgbaar B-7-6-0-0 lance, den Hi van 200 gram f 1.55. hechtenis; de handelsreiziger van kreeg gevangenisstraffen onder- 5 weken, 2 maanden, zijner afkondiging. De secretaris-generaal van het departement van Justitie. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Verscheidene Britsche koopvaarders vernietigd UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 October. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Door Duitsche en Roemeen- sche 'troepen scherp achtervolgd, is de vijand in de Krim volledig op de vlucht geslagen. Daarmede hebben de lange en hevige doorbraakgevechten hun bekroning gevonden, waarmede de divisies infanterie van het leger van den generaal der infan terie von Manstein en het legercorps van den luitenant-generaal Pflugbeil de smalle landengte hebben geforceerd, welke naar het schiereiland leidt. Ook in het Donetz- bekken zetten de Duitsche troepen en die hunner bondgenooten de achtervolging van den verslagen vijand met succes voort. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden verscheidene uitvalpogingen van den vijand afgewezen. Zware batterijen van het leger bestookten belangrijke mili taire doelen in Leningrad De uitwerking der granaten kon’worden waargenomen. Aan de rest van het Ooste lijke front schrijden de operaties voort. In het gebied van de Zwarte Zee bombar deerden formaties gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Eupatoria en Kertsj en brachten in deze wateren 5 vrachtschepen van tezamen 13.000 b.r.t. tot zinken. In den strijd tegen de Britsche ravitail- VLIEGONGELUK IN AMERIKA NEW YÓRK, 31 October. (D.N.B.) Een verkeersvliegtuig van de American Air lines, is bij St. Thomas (Canada) neerge stort. Het vliegtuig ging geheel in vlam men op. Naar ambtenaren van de American Air lines bekend maken, bevonden zi'/i in het vliegtuig 17 passagiers en een bemanning van 3 personen. Men verwacht, dat alle 20 inzittenden zijn omgekomen. dant der W.A., dr Koenraad Meyer, lei der van het Medisch Front. Tj. v. d. Weide, districtsleider in de provincie Utrecht, W. O. A. Koster, leider afd. so ciale zaken, de Ruyter, gemachtigde van den leider in de prov.' Noord-Holland, Ger lings, gemachtigde voor -den Jeugdstorm. Woudenberg, commissaris van het N.V.V., Lindeman en Meuldijk van de afd. pers wezen, Kardoes, organisatieleider, Janso- nius, stafchef der S S., de Block v. Schel- tinga, leider algem. zaken, ter Poorten, leider afd. ledenadministratie, Bijl, heer- banleider der W.A. en de adjudant mr. dr. Kessler. WEDEROM VERTREKKEN 1000 JAPANSCHE VROUWEN EN KINDEREN UIT* INDIË Van Houten*» Kunstcrème is zeer smakelijk, vooral ook op puddingen en vla’s. Het geheel wordt lekkerder en geen wonder, want Van Houten’» Kunstcrème is op de meest zorgvuldige wijze samengesteld. En het is zeer eenvoudig klAir te maken. Hieronder volgt het recept, dat nauwkeurig gevolgd dient te worden: De inhoud ran 1 pakje op lossen in 5 eetlepels water. Vooral Je klontjes fijnwrtjven. Het papje tenminste 10 mi- nuten rustig laten toeken. Daarna opkloppen als slag room. Als de kunstcrème bijna stijf' is. één eetlepel suiker (of meer naar smaak) toevoegen nog even doorkloppen. Luchtalarvt neersuizende bommen voltreffer! Steunt de Nederlandsche Ambulance vlh. Oostfront. Koninginne gracht 22, giro- 87600, ’s-Gravenhage 6 vijandelijke koopvaarders van tezamen 27.000 b.r.t., 1 torpedojager en 2 patrouille vaartuigen tot zinken Een Britsche kanon neerboot werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Op den Atlantischen Oceaan brachten lange afstandsbommenwerpers ten Noordwesten van Cadiz een koopvaar dijschip van 2000 b.r.t. tot zinken. Een andere vrachtboot werd door bommen be schadigd. Vliegtuigen, die opgestegeh wa ren voor gewapende verkenningen, bom bardeerden vannacht havens aan de Brit sche Oost- en Zuidwestkust. De vijand is niet naar het gebied van het Duitsche Rijk SLACHTOFFER ZWAAR GEWOND In den avond van Woensdag 29 October is een moordaanslag gepleegd in de Leeuwarderstraat te Groningen. De aldaar wonende familie Bos ontving in den voor avond bezoek van iemand. Daar de heer des huizes, de 43-jarige D. R. Bos, niet thuis was, sprak deman met diens echt- genoote af, dat hij na tien uur terug zou komen, daar -de heer Bos dan aanwezig zou zijn Inderdaad keerde de man tegen half elf terug. Bos opende zelf de deur en men hoorde in de achterkamer iemand een paar woorden tegen Bos zeggen. Direct daarop vielen twee schoten. Bos was nog in staat naar de achterkamer te gaan en zei tegen zijn familie, dat hij door een of meer revolverschoten was geraakt. Van den dader, die onmiddellijk verdween is een vaag signalement be kend. De man was in het bezit van een rijwiel met een eigenaardig model stuur. De toestand v%n het slachtoffer is ernstig. Als bijzonderheid kan nog worden me degedeeld. dat de dader om half negen met den vader van het slachtoffer, dat vroeger ten hqize van zijn vader woonde, van de Verlengde Visscherstraat naar de woning van Bos in de Leeuwarderstraat is geloopen. Woensdag 5 November wordt om half 3 een rondgang voor volwassenen door de afdeeling Volkenkunde gehouden met een inleiding met lichtbeelden en film over „Eskimo’s”. De aandacht van .ouders en opvoeders wordt erop gevestigd, dat gedurende de regeling, dat de scholen des Zaterdags gesloten zullen zijn, het museum op die dagen geopend is van 1016 uur. De overige dagen blijven de openingsuren vastgesteld van 13.30—16 uur. Distributie van vaste brandstoffen voor generatoren De secr.-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 November 1941 tot en met Zondag 30 November 1941 de met de woorden „generator anthraciet elfde pe riode” gemerkte bonnen, recht geven op het koopen van 1 h.l. (max, 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V of 50 t.g. turf- cakes. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met de woorden ,,generator-turf elfde periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. tinghandel te vinden. Het gevolg daarvan was, dat zich nu de delinquenten voor den economischen rechter hadden te ver antwoorden. De caféhouder Sommers werd veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van. 300, subs. lUy dagen Sinill kreeg gevangenisstraffen onder- scheidenlijk van 5 weken, 2 maanden. 2 maanden en 14 dagen de vrachtrijder Smits in totaal 4 maanden en 14 dagen. De slager de Winter uit Vegtel, d.e frauduleus rijst, vleesch en vleeschwaren veelheid voedsel beschikbaar zal worden gesteld voor 3000 a 3500 duiven. Voor de distributie van dit voer is de volgende regeling in overweging gegeven: De afd. besturen van het Nat. Verbond' worden gemachtigd tot het aanwijzen van- de beste postduivenhokken of afzonder lijke exemplaren in huh afdeelingen. De eigenaar verplicht zich, een jaar lang de jongen af te staan, de oude dieren niet te dooden of vervreemden en geen andere dieren dan de aangewezene in de hokken te houden. Indien de aangewezen dieren wordtn verzameld op een centraal punt (indien de Weermachtscommandant vervoer toe staat). blijft de eigenaar zijn dieren’be houden en hij staaf eveneens de jongen af. Ook in dit geval mogen geen andere die ren dan de aangewezene in de hokken worden opgenomen. Voorts zal worden bepaald, dat na den vrede de duiven (en jongen) niet tegen hoogen prijs mogen worden verkocht aan hen, die nu hun dieren moeten offeren. De verkoop kan dan alleen geschieden in overleg met den Bond. Voor de sierduiven geldt een soortge lijke regeling. Nadere mededeelingen zul len binnenkort in het bondsorgaan ver schijnen. Hij, wiens dieren niet worden aangewe zen, behoeft deze niet per sé te dooden. Indien hij erin kan slagen ze aan te hou den mét ouden voervoorraad of op andere wjjze, bestaat daartegen geen bezwaar. Men meldt ons: Milddadigheid is geen eigenschap, die ons menschen van de twintigste eeuw alleen siert. Onze voorouders deden niet voor ons onder, als het leniging van noo den betrof. Zij waren meestal aanstonds bereid te helpen. De geschiedenis kent hiervan meer dan een voorbeeld. In die dagen kende men weliswaar nog geen „Winterhulp Nederland”, doch armoede, gebrek en kommer waren evengoed be kend als thans. En daarvoor behoefden het dan nog niet eens dagen van oorlog te zijn; ook in vollen vredestijd waren er talrijken, die steun behoefden. Doch niet alleen personen kwamen daarvoor in aan merking, ooMizaken, niet-personen, vroe gen herhaaldelijk om bijstand, en even zoovele malen werd deze verleend. In vroegere eeuwen bepaalde de overheid burgemeesteren eener stad echter, tot welk een bedrag gecollecteerd mocht wor den; er werd dus veelal een bepaalde limiet vastgesteld. Doch ook hierop be stonden uitzonderingen, waarbij zulk een limiet niet bekend was. In het algemeen stond voorop, dat, als er goed verdiend was, er ook mef milde hand gegeven werd. Een algemeene inza meling werd b.v. te Amsterdam, op last van de Staten van Holland, gehouden op den lOden September 1731, (door de ge- heele provincie), ten behoeve der uit Italië gedreven Waldenzen. Deze collecte bracht alleen in de stad Amsterdam de kapitale som van ƒ132.605 op. Óp het eiland Marken had eerf hevige brand gewoed; in Februari 1732 werd den pastor loei, ds. Petrus de Bruyn, met den ouderling Pieter Jansz, toegestaan te trachten 1500 bijeen te brengen. Heel vaak werd voor brand gecollecteerd en meestentijds werd het bedrag, waarvoor toestemming verleend was, bereikt Evenals in 1798 kwamen ook in visschersdorpen om steun vragen. In Mei van dat jaar werd een collecte vSn ƒ10.000 toegestaan aan „gecommitteerden tot de visscherij-armen” te Vlaardingen en in Augustus een van 1000 voor de huisgezinnen der gevangen visschers uit Katwijk aan Zee. Tenslotte maken wij nog melding vari een collecte, welke ,door oorlogsomstan digheden gehouden moest worden, n.l. die na den inval der Engelschen in Noord- Holland, in 1799. Het Uitvoerend bewind der Bataafsche Republiek schreef toen tegen den 27 sten December een collecte over het geheele land uit. Dat het Nederlandsche volk zijn ver bondenheid toont doordat men elkanders lasten helpt dragen, is dus in ’t geheel geen vondst van dezen tijd. Het werk van de Winterhulp Nederland kan dan ook beschouwd worden als een hervatting van hetgeen onze voorvaderen voor elkaar deden. Ieder lid van de gemeenschap wist zich in die gemeenschap geborgen, omdat, wanneer zulks noodig was, hulp werd geboden. Winterhulp zou dezen geest van meenschapszin zoo gaarne weer in volk bewust doen worden. Dat W.H.N. telkens weer een beroep op den offerzin doet, vindt zijn oorzaak in het betreurenswaardige feit, dat duizenden landgenooten op hulp wachten en eerst van het allernoodigste voorzien kunnen worden als er werkelijk geofferd wordt. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft de uitgave verzorgd van een tweede verzamel-brochure der radio.praatjes door Max Blokzijl. De jongste brochure draagt tot/titel „Voor het te laat isen is te beschouwen als een vervolg op haar voorgangster, „Landverraders”. Het boekje zal in den loop der komende dagen huis aan huis worden bezorgd. Onder den titel „Blokkade” heeft het departement tevens als derde in de serie een blad doen verschijnen, dat de economisch-huishoudelijke Zijde van onze voedselvoorziening behandelt verband met de Britsche blokkade. Er is in deze uitgave o.a. een prijs raadsel opgenomen, waarbij, in een deel der oplage, een correctie noodig is. De oplossingen kunnen namelijk tot 1 De cember in plaats van tot 1 November, zooals fout vermeld, worden ingezonden. Ook deze publicatie wordt huis aan huis bezorgd. X- -S - Reeds gisteren konden we melding ma ken van het succes, dat de Haagsche po litie met haar strijd tegen de rijwieldie- ven had geboekt. Door de arrestaties van enkele zwijntjesjagers konden* tal van rijwieldiefstallen tot klaarheid worden ge bracht. Het vobrtgezette onderzoek naar medeplichtigen heeft nog enkele verras singen opgeleverd. Zoo hield gistermiddag een rechercheur den 22-jarigen loswerk man te P. aan, verdacht van medeplichtig heid. Indertijd is deze, zooals men zich zal herinneren bij diefstal van een Ffiets op heeterdaad betrapt en tijdens zijn vlucht door een rechercheur neergescho ten. Ruim drie weken is te P, in het zie kenhuis aan den Zuidwal verpleegd. Na zijn ontslag is zoóals nu is gebleken. te P. weer begonnen met het stelen van fietsen. Met den eergisteren aangehouden F. heeft hij ongeveer 30 transportrijvyielen weggenomen. De zich hierop bevindende manden, inhoudendé o.a. vleesch, brooden, drukwerk, boeken, vulpenhouders enz.’ werden verkocht. Voorts is als verdacht van diefstal van 3 rijwielen aangehouden de 26-jarige los berkman H., die zich ook nog aan lood- diefstal had schuldig gemaakt. De 361ja- rige rijwielhandelaar had van de eergiste ren aangehouden rijwieldieven 27 binnen- en buitenbanden en 3 fietsen gekocht. Ter zake van heling is hij opgesloten; het grootste deel van het gekochte kon wor den achterhaald. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van de arrestatie van de drie ge broeders K„ die in Rotterdam, Schiedam en den Haag fietsen hadden gestolen. In onze stad hebben zij zich in totaal 26 fiet- seft toegeëigend, naar thans aan het licht is gekomen. Zij hebben ze verkocht en er ƒ450 naar schatting voor gekregen. Van dit geld hebben zij goede sier gemaakt, o.a. met twee jongedames, die een proces verbaal wegens heling hebben gekregen. De Voorlichtingsdienst van het depar tement van Sociale Zaken schrijft: Ten aanzien van de toekomstige posi tie der ziekenhuisverplegingsfondsen schijnt nogal wat misverstand te heer- schen. Daarom kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat het ontbinden van dergelijke fondsen op dit oogenblik zeer voorbarig en bovendien ongewenscht moet worden genoemd. Deze instellingen im mers, behouden, ook na de invoering van de verplichte verzekering ingevolge het Ziekenfondsbesluit, haar beteekenis voor de vrijwillig verzekerden, alsook, wan neer zij' daartoe worden aangewezen, als risico-draagster voor de ziekenhuisverple- ging. Voorts schijnt bij werkgevers hier en daan onzekerheid te heerschen ten aanzien van de loonperiode, waarover voor het eerst premie kan worden ingehouden. Daarom zij alsnog medegedeeld, dat de premiebetaling aanvangt op den eersten dag van de eerste volle loonperiode. Dit wil dus, in normale gevallen voor week- loonen zeggen: fcnvang der premiebeta ling Maandag 3 November, met als ge volg, dat de eerste inhouding moet plaats vinden op Zaterdag 8 November. Vele werkgevers verkeeren ten onrechte in de meening, dat de premiebetaling in dit geval aan vangt op 1 November. Voor maandloonen is dit uiteraard wel het geval. BATAVIA, 31 October. (U.P.) Aan boord van een Japansch schip, dat den 7den November hier zal aankomen en dat behalve Batavia bok Soerabaja zal aanloopen, zullen meer dan 1000 Japan- sche vrouwen en kinderen Nederlandse!) Indië verlaten. ROME, 31 October. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 160 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Noord-AfrikaAan het front van To- broek intensieve actie van onze artil lerie. Britsche vliegtuigen hernieuwden hun aanvallen op Tripoli en Benghasi. Eenige personen werden gewond en er werd weinig belangrijke schade aange- ricijt. Men heeft geconstateerd, dat tij dens den luchtaanval op Benghasi, waar van melding gemaakt is in het weer machtbericht van 26 October, een vij. andelijk vliegtuig, getroffen door ons af weergeschut, in zee is gestort. Oost-Afrika: Optreden vanvooruitge schoven '’afdeelingen. In den sector van Celga verijdelden onze troepen een po ging van den vijand om onze stellingen te naderen. Aan de kust van Sicilië werd een vijan delijk vliegtuig genoodzaakt op zee neer te strijken. De uit 3 Canadeesche onder officieren bestaande bemanning werd ge vangen genomei). Voedselverstrekking voor slechts 3000 a 3500 dieren In de heden gehouden persconferentie heeft mr. Heusdens, hoofd van het bu reau Openbare Orde en Veiligheid van het dep. van Binnenlandsche Zaken, eenige mededeelingen gedaan over de noodzakelijke vermindering van het aan tal post- en sierduiven in ons land. Op het oogenblik bedraagt het nog ca. 120.000 stuks, dat tot 3000 a 3500 moet worden teruggebracht. Onze voedselvoorziening eischt dezen voor de vele post- en sierduivenhouders in ons land ongetwijfeld pijnlijken maat regel. Van 13 September af wordt er na melijk vanwege het Rijksbureau voor Voedselvoorziening geen voedsel voor de duiven meer beschikbaar gesteld. Dit zou beteekenen, dat de geheele duivenstand zou worden uitgeroeid. Teneinde dit fa tale gevolg te verhinderen en te bewer ken, dat althans het beste deel van den post- en sierduivenstand behouden kan blijven, is, op aandringen van de Centra le commissie inzake het duivenwezen, door het departement van Binnenland sche Zaken met het Rijksbureau voor Voedselvoorziening overleg gepleegd om een oplossing te vinden. Hierdoor is be reikt, dat voortaan maandelijks een hoe- Omtrent de arrestatie van den 21-jari- gen leerling-lasscher. die blijkens zijn eigen bekentenis in den nacht van 14 op 15 O'ctober j.l. een 73-jarigen man in een rijwielstalling aan de Qornelis Anthonisz- straat te Amsterdam om het leven heeft gebracht, vernemen wij de volgende bij— zoiMerheden. Woensdag en gisteren heeft de politie eenige jongemannen aangehouden verdacht van verboden wapenbezit. Daarbij werd o.a. een pistool in beslag genomen, dat resp. in verschillende handen was over gegaan. Het viel op, dat blijkens de afgelegde verklaringen bij het pistool aanvankelijk 9 patronen hadden behoord, welk .getal later geslonken was tot zes. Merkwaardigerwijze waren deze drie pa tronen verdwenen, nadat het pistool tijde lijk in bezit was geweest van een jonge man, diei in de Corn. Anthoniszstraat woonde en wel juist in den tijd, dat daar de laffe moord was gepleegd. Deze samen loop van omstandigheden gaf de politie aanleiding tot een uitermate scherp ver hoor van den betrokkene, die tenslotte toegaf, den moord te hebben .bedreven. Volgens zijn lezing zou hij dien nacht om ongeveer half een aan de fietsenstal ling zijn gekomen, om zijn rijwiel te ber gen. Hij had toen een tijdje met den ouden man staan praten, doch tenslotte een twist met hem gekregen, welke zoo hoog liep, dat de oude baas een stuk ijzer gegrepen zou hebben en een beweging in zijn richting daarmee zou hebben gemaakt Uit zelfverdediging had hij daarop twee schoten gelost en was vervolgens uit angst weggeloopen. Deze verklaring werpt geen enkel licht op het' feit, dat denzelfden nacht vijf fiet- sen uit de stalling zijn verdwenen en even min geeft zij antwoord op de vraag, waar de derde ontbrekende kogel is gebleven. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat de politie uiterst sceptisch staat tegenover de door den gearresteerde gegeven lezing. Het onderzoek in deze nog in tal van op zichten duistere zaak wordt met onvermin derde kracht voortgezet. „In den Zuidelijken sector werden verwoede gevechten geleverd”, zoo meldt het Weermachtbericht. „De Duitsche troepen stuiteft op hard- neljkigen tegenstand, doch niette genstaande dat, werd een belang rijke bres geslagen in de verde digingslinies van de Sovjets...” Verwoede gevechten, hardnekkige tegenstand... dat beteekent slacht offers, gewonden, verminkten... Spoedige hulp is dubbele hulp, reeds snellen ambulances toe om gewonden van beide partijen te helpen. Spoedige hulp is dubbele hulp. Ook Nederland snelt te hulp. Nederland zendt een ambulance. Wacht daarom niet langer met het storten van uw bijdragen. Nederlandsche Ambu- Kaninginnegracht, 22, :aag. Bij het besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij tot nadere regeling, in afwachting van verdere voorschriften, van de gevolgen van nietig verklaarde pachtovereenkom sten,’op grond van par. 1 der verordening no. 23 van 1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3 van 1940. van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt bepaald: Art. 1. Indien voor het inwerkingtreden van dit besluit een pachtovereenkomst is nietig verklaard en de vroegere pachter ingevolge een beslissing van de pachtka- mer of het pachtbureau op het tijdstip van deze inwerkingtreding nog het ge pachte exploiteert, kan hij aan de bevoeg de pachtkamer verzoeken den termijn, welke hem voor de exploitatie werd toe gestaan, met twee jaar te verlengen. Art. 2. (1) Het verzoek moet uiterlijk binnen een maand na eindigen van den termijn zijn ingediend. (2) De pachtkamer doet partijen op roepen. (3 Het bepaalde bij de artikelen 2 en 3 van het besluit van 9 Sept. 1941, Staats courant no. 175, ten aanzien van pacht overeenkomsten, welke reeds voor 1 Ja nuari 1936 van kracht waren, terwijl zij voor bepaalden tijd waren aangegaan, vindt overeenkomstige toepassing. Plechtigheid op het hoofdkwartier der beweging Op het hoofdkwartier der N.S.B. heeft gistermiddag in het bijzijn van tal van hooge functionarissen der beweging de plaatsvervangende leider der N.S.B. C. v Geelkerken den leider dezer beweging, ir. A. A. Mussert, het eerste exemplaar van het boekwerk „Voor Volk en Vaderland, strijd der N.S.B.”, uitgegeven door de Nenasu, te Utrecht, samengesteld door C. van Geelkerken en weergevende de ge schiedenis der N.S.B. van de oprichting af tot heden, met een korte rede overham digd. In dit boek, zoo zeide spreker o m., vindt men in groote trekken alles, wat er in de bijna tien jaar oude beweging van het moment der oprichting af tot vandaag, is voorgevallen. Het bestaat uit twee dee- len, waarvan het eerste deel heet „De nieuwe idee dient zich aan” en het tweede deel den naam draagt van „De marsch der beweging”. Het boek geeft een totaalin-r druk van den strijd in het bijzonder, hoe de beweging ondanks de ontzaglijke moei lijkheden toch is doorgegaan met haar ar beid. „Boven alles, uit, aldus spr., zal u in dit boek treffen de kracht, welke er uitging van hen die in de 9J jaar strijd zich offerden door zich als lid van 'de N. S.B. aan te melden. Aan het eind van dit boek js ook een hoofdstuk gewijd aan de toekomst van onze beweging. Daarin wordt de hoop uitgesproken, dat het u, leider gegeven moge zijn ons v°lk naar een ge lukkiger toekomst te leiden. Indien moge lijk binnenkort aan ons de leiding zal worden opgedragen om het Nederlandsche volk wederom zijn bewustzijn en zijn eigen aard terug te geven, dan zal dit boek, meer nog dan thans, van groote waarde blijken te zijn, omdat men in meer dan een hoofdstuk kan lezen, wat het wil Zeggen met geheel zijn hart ons volk in moeilijke jaren te diénen”. Van de medewerkers noemde spr. in zonderheid de heeren de/Haas, Lindeman en Gerlings, die met opoffering van veel tijd maandenlang er aan gearbeid hebben. „Moge ik u dan, zoo besloot spr., als blijk van groote erkentelijkheid voor alles wat gij, leider, voor ons hebt gedaan in de afgeloopen tien jaar, u dit eerste boek overhandigen, erop vertrouwend, dat u ons volk naar een schoone toekomst zult voe ren”. Hierna was het woord aan ir. Mussert, die er in den aanvang van zijn dankwoord op wees, dat het plan om een boek over de beweging uit te geven niet nieuw is, doch zoo vervolgde spreker zoowel de eerste als de tweede poging zijn mis lukt, totdat zich thans mannen aan dit werk zetten, die hun onverwoestbaren ar beid glansrijk beloond zien. Dit boek spreekt van de trouw van diegenen, die reeds in de eerste jaren der beweging meemarcheerden in den strijd om ons volk Zij toonden eerst recht wat het wil zeg gen trouw te zijn aan ons beginsel, aan onze beweging en aan mij als leider. In dien de N.S.B. de draagster wordt van de toekomst van ons volk en dat gebeurt d»n kan men o.m. uit dit boek lezen, waar om wij na jaren van moeilijken strijd, van terreur vaak, recht hebben op de leiding in dit land. U weet het, mijne kameraden, Adolf Hitler heeft mij verzekerd, het Ne derlandsche volk te respecteeren en het een eigen plaats iri het nieuwe Europa te geven,' doch het is duidelijk, als er geen N.S.B. zou zijn geweest, dat er dan van een dergelijke toezegging geen sprake zou zijn geweest. Dit boek nu geeft de ge schiedenis .van onze beweging weer en het is goed, dat in dit gedenkschrift aan onze kameraden, die reeds van de eerste jaren af onzep strijd hebben medegestreden, een eereplaats is ingeruimd. In dit boek staat ook te lezen, dat onze beweging er nooit is geweest om zichzelf doch altijd is gebruikt als middel om het doel te be reiken. De afgeloopen tien jaar zijn in dit - - - boek weerspiegeld thans gaat de N S.B. leenngsscheepvaart brachten duikbooten aan de tweede tien jaar beginnen. Spr. hoopte, dat er dan een boek uitgegeven zal kunnen worden over den opgang van ons volk. Dan zal het tweede boek er van moeten getuigén, dat wij niet geregeerd hebben om ons zelf, zooals dat het geval was bij de vorige regeeringen. Tenslotte bracht spreker dank aan allen, die op eenigerlei wijze ertoe hebben bijgedragen dit boek tot stand te brengen. Onder hen, die aanwezig waren bij de plechtigheid, bevonden zich o.m. ir. Huy- gen, secr.-generaal der N.S.B., van Bil- derbeek, algemeen penningmeester, Ernst Voorhoeve, propaganda-leider. Roskam, gevlogen, boerenleider, van ’t Hoff, waam. comman- In Vegtel was de handelsreiziger H. A. Th. Sommers een café begonnen, dat weldra een plaats werd voor rendez-vous van een ftantal kooplieden in den zwarten handel. Voornamelijk werd er handel ge dreven in koffie, rijst en vleesch. Dg opsporingsambtenaren crisiscontrdledienst kregen er de lucht van en verbaliseerden een aantal van de in het complot betrokkenen. Het waren de handelsreiziger M. van Mill en vrachtrijder P. N. Smits, die een partij koffie voor 3300 hadden gekocht. Ze financierden hun zaak met geld, dat ze van vrienden hadden geleend. Terwijl ze met den verkoop van een gedeelte bezig waren werden ze gesnapt, waarbij de koffie in beslag werd geno men. Voor 1100 hadden ze reeds eerder van de hand gedaan. Na moeizamen arbeid slaagden de con troleurs er in alle schakels van den ket- HAAGSCHE W.A. IN ROTTERDAM De persdienst van de N.S.B. meldtDe plechtigheid van de installatie van burge meester Müller als Districtsleider der N.S.B. te Rotterdam, op Zaterdag 1 Slachtmaand, zal door eqn vendel der Haagsche WA. met tamboers en hoorn blazers worden opgeluisterd. De afdeeling wordt bij haar aankomst te Rotterdam om 14.01 aan de achterzijde van het D.P.-station afgehaald, .Waarna een marsch volgt. 1 TENTOONSTELLING „EEUWIG LEVENDE TEEKENS”’ De persdienst van het N.V.V., afdeeling „Vreugde en Arbeid”, deelt mede, dat de tentoonstelling „Eeuwig levende tee- kens”, welke tot eind December in het Gemeentemuseum te den Haag gehouden wordt, voor leden van het N.V.V. op vertoon van lidmaatschapskaart ti^gan? kelijk is tegen den specialen prijs van 0.20 per persoon. EEN LEGAAT VOOR EEN STAND BEELD VOOR 'maarten HARPERTS- ZOON TROMP Het gemeentebestuur heeft van notaris M. H. Kleyn de mededeeling ontvangen, dat wijlen de oud-gezant dr. Hendrik Muller aan de Gemeente heeft gelega teerd 5000, vrij van successierecht, als stamkapitaal voor de oprichting van een -standbeeld voor Maarten Harpertszoon Tromp, die te s-Gravenhage aan het Korte Voorhout heeft gewoond, en daar bij den wensch uitgesproken, dat op dit standbeeld dezelfde bijschriften worden aangebracht als bij het gedenkteehen voor Tromp aan het stadhuis te Rotterdam. De burgemeester heeft besloten dit le gaat onder de gestelde bepalingen in dank voor de Gemeente te aanvaarden. Naar wij vernemen, is omtrent ont werp of plaats voor het standbeeld in het legaat geen enkele voorwaarde gesteld. A. <1. BOTHENIUS BROUWER 80 JAAR Morgen viert de heer A. J. Bothenius Brouwer, oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Courant” en schrijver van ver schillende publicaties, zijn tachtigsten ver jaardag. Zondagmiddag 2 November a s. zal onder leiding van Chris Hofland ln u Gebou v^voor Kunsten en Weten schappen de kinderoperette in vier be- drijven „De Zandmannetjes” worden op- g®Yoer.^- deze operette zullen ruim 150 kinderen medewerken. Aan het bureau van den co m- mandant der Verkeersbrigade der mare chaussee.. Stuyvesantplein 59, alhier, be vinden zich een stuur, voorvork en ba gagedrager, afkomstig van een transpo/t- rijwiel. Zij die inlichtingen over deze voorwerpen kunnen verschaffen, worden verzocht zich aan het bureau van ge noemden commandant te melden (dage lijks tussdhen 917 uiur). In het Museum voor het On derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag om half 3 een rondgang voor jongeren door de afdeeling Dier kunde ^houden, met een inleiding met lichtbeelden over: „Roofvogels”. Zondag 2 November om half 3 is er een rondgang voor volwassenen door de afdeeling Volkenkunde; inleiding met lichtbeelden over „Papoea’s”. Tevens is 'er dien dag om half 3 een algemeene rondgang voor jongeren door Eeuwige eugd kan niemand U geven, maar wèl kunt ge Uzelf vrij houden van vele ongemakken en pijrfen, die zich openbaren zoodra de eerste jeugd voorbij is. Vooral menschen die in een omgeving of omstan digheden verkeeren. waardoor Zij voorbe stemd zijn rheumatische aandoeningen on der de ledpn te krijgen, moeten zich in acht nemen. Maar óók zij die een zittend leven leiden of weinig lichaamsbeweging krijgen, worden de dupe van de verslap ping der bloedzuiverende organen. Die gaan inslapen, vertragen in werking, het bloed gaat minder krachtig stroomen, de spijsvertering schiet te kort en onzuiver heden die anders worden afgevoerd gaan zu:h vastzetten en ophoopen en worden oorzaak van landerigheid, maar vooral. pijn! Ondragelijke pijn! Dat alles voorkomt ge met Kruschen Salts. ’Met Kruschen: regelmatiger spijsvertering, frisscher door straling en gezuiverd bloed. Met Kruschen dat jeugdige Kruschen-gevoel: prettig', fit en vooral. bestand tegen alles wat Rheu- matisch maakt. - Neem toch óók Kruschen Salts het oude beproefde recept sinds 1889 bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. N.V. Rowntree, Amsterdam. 1825

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6