Het Ziekenfondsenbesluit Huwelijk met modern comfort B 1 I BINNENLAND iraf i De distributiebonnen voor Couponsysteem premiebetaling BI Li - UXX' U v I HAAGSCHE COURANT Zaterdag 1 Nov. 1941 TWEEDE BLAD l Br., gebak. OUD EM FEUILLETON 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram BI., Br. Geb, Rijst Havermout Gort Verm., Maiz, Suiker Koffie-suru. Jam Britsche luchtaanvallen op ons land De inschrijving van studenten aan universiteiten en hoogescholen Een man en twee vrouwen gedood 260 der 291 fondsen voorlpopig toegelaten E 1 M D E 143 144 149 145 tm. 148 Algem. X. J - r - Bw/' f X -1 - I I 1 pen Gistermorgen heeft Generaal der vliegers Fr. Christiansen Het Duitsche luchtafweergeschut overwint de slechte wegen. (W eltbild-Polygoon) DE MaaIN - "DE STILlE CJeTUICJE 1 rantsoen 100 gram Kaas 125 gram VAM HET CELUK VAM JOMd,. Het komt hier vooral aan op soepele ze al I Op het station te Wjasma. (Weltbild-Polygoon) Boter Boter m.red. 42 42A 42B 42-4 42 42 136 137 138 139 1 k.g. 250 gram 500' gram VI., VI. w. Melk Aardapp. Aardapp. 4 i i 1 (Nadruk verboden) Iedere tegenstand in de voorsteden van de groots industriestad Charkoff is door de Duitsche troe. gebroken. De overwinnaars trekken de stad binnen. (Weltbild-Polygoon^ Een nieuwtje op hoedengebied een aardig model voor den middag. (Weltbild-Polygoon) rants. rants. rants. rants. 11 liter 11 k.g. i k.g. geze- pnfin, geluk- -1 zoo ge- Bevoegdheden van den rector-magnifioua Verschenen is een besluit van den secr.- generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming, betreffende de inschrijving van studenten aan de Rijksuniversiteiten, de Technische Hoogeschool te Delft en de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Hierin wordt bepaald Na bekomen machtiging van den secr.-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming heeft de rectör-magnificus van een Rijksuniversiteit, van de Technische Hoogeschool te Delft en de La nd hou w- hoogeschool te Wageningen dan wel hij, die de functie van rector-magnificus waar neemt, de bevoegdheid: a. de inschrijving tot een passend getal studenten te beper ken; b. als voorwaarde voor inschrijving te bepalen, dat zij slechts geldt voor het bijwonen van lessen in bepaaldelijk door hem, op het inschrijvingsbewijs aangeduide faculteiten dier universiteit .of afdeelingen dier hoogeschool. Dit besluit treedt heden in werking. Op een Italiaansch vlieg veld bij de Egelsche Zee. Voorbereidingen voor een vlucht naar den vijand. Luce-Holland) Bij beschikking van den secr- gen. van het departement van Opvoeding. We tenschap en Cultuurbescherming is ir. E. A van Genderen Stort benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delftis be noemd tot leeraar in vasten dienst aan de RH.BS. te Utrecht J. Helleman, wonen de te Amsterdam. Stil nou, zegt Lies. Nu we weer bij elkaar zijn, komt alles in orde. Ja... alles komt in orde, beaamt Frank. Als hij maar niet telkens aan Nicks gezicht moest denken, zooals ze daar beneden in de auto zat Als hij zich maar niet zoo vervloekt schuldig en ver antwoordelijk hoefde te voelen... Kom! Frank gooit het van zich af, laten we de rest van het programma nu maar in een .vroolijker omgeving af werken, vind je niet? Vooruit met dien koffer. Ziezoo, zegt Frank even later. Neem nu maarafscheid van je zolder kamer. Klaar? Al lang, zegt Lies. Dan tilt Frank haar op en draagt haar in zijn armen naar beneden. De hal is leeg... Bertus en Marie blijven onzicht baar. Door de open voordeur het bordes af... dan zet Frank Lies behoedzaam neer in het effectief beste wagentje, springt zelf achter het stuur. Frank, zegt ze. Nu weet je nog niet eens, hoe het hotel heet. Nou? vraagt Frank en start vast. Het „Wapen van Gelderland”, zegt Lies. Niet origineel, zegt Frank en scha kelt in. Maar wel sympathiek. Want dit, zegt Frank, dit wordt onze derde huwelijksreis. Mjjn dorpsdoktertje is verloofd, zegt Lies een paar weken later over de ontbijttafel en ze steekt Frank de acga- In den afgeloopen nacht is een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land ver schenen en heeft brand- en brisantbommen omlaag geworpen. De meeste bo/nmen zijn op het vrije veld of in rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland zijn evenwel twee buizen vernield. Verder is een boerderij door een brisantbom ver nield. .Van de burgerbevolking werden een man en twee vrouwen gedood. Bovendien is een dertigtal huizen meer of minder zwaar beschadigd. In de ver nielde boerderij zijn een koe en vier paar den gedood. De laatste bloembollen worden uit den grond gehaald. Nadat de bollen gerooid zijn en met een schaar van het lof zijn ontdaan, worden zij gerold en daarna te drogen gezet. (Polygoon-Kuiper) Wat is er organisatorisch gebeurd en wat moet er nog gebeuren’ Deze vragen beantwoordde de commissaris van het Ziekenfondswezen, dr. C. v. d. Berg, in een gesprek, dat wij met hem hadddh. Het was niet eenvoudig om in zoo kor ten tijd een zoo ingrijpenden maatregel te treffen op sociaal gebied. Dit is waar schijnlijk' een unicum, aldus dr. v. d. Berg. De moeilijkheid was vooral, dat hier een wettelijke regeling ten uitvoer moest worden gelegd, welke buitenge woon summipr is. Het besluit bestaat n.l. uit niet minder dan 16 artikelen en vormt slechts den grondslag, waarop de zeer uitvoerige uitvoeringsvoorschriften geba seerd dienen te zijn. Deze laatste moes ten vóórvl November hun beslag gekre gen hebben. Tot dusverre zijn twee uitvoeringsvoor schriften tot stand gekomen: de twee, welke in het Verordeningenblad zijn op genomen. Daarnaast zijn er nog andere van minder principieelen aard. Men gaat bij de werkwijze uit van de urgentie der verschillende onderwerpen. Het eerste uitvoeringsbesluit betreft dan ook den Raad v. Bijstand en het tweede het bureau. Daarmee kon de Commissaris gaan werken. Deze Raad heeft zijn eerste vergaderin gen al gehad en het bureau functionneert reeds ten deele, hoewel einde September nog niemand aanwezig was. De verorde ning der tweede urgentie betrof de rege ling van datgene, wat de ziekenfondsen behoorden te weten voor erkenning of toelating. Een derde verordening, die thans in de maak is, geeft o.a. regelingen voor alle mogelijke buitenissige gevallen. Bij de ruwe aansluiting van Ziekenfondsenbe sluit bij Ziektewet, ontstaan allerlei com plicaties, welke nu moeteh worden opge lost. Dit besluit is er met 1 November echter nog niet, doch de groote lijn is dan getrokken en daarlangs zal de zaak marcheeren. Na 1 November zullen, aldus dr. v. d. Berg in zijn verder betoog, alle instellin gen, welke zich bewegen op het gebied van verzekeringen tegen ziekte, een er kenning moeten hebben; daarnaast zal, ria strengere betoordeeling, toelating geschie den ten behoeve der verplicht verzeker den. Bij de laatsten moet de zekerheid be staan, dat de verzekerde ook alles krijgt, waarop hij recht heeft. Hier zal het toe zicht scherper moeten zijn. De meeste haast hebben dus deze instellingen. Schifting is gemaakt tusschen de in stellingen, die voor toelating in aanmer king willen komen, en die, welke alleen een erkenning verlangen. We zullen een groote mand gaan bestellen, besluit hij. De mooiste bloe men, welke er zijn. Uit dankbaarheid. Maar géén orchideeën, zegt Frank. Want die kan ik mijn1 leven lang niet meer zien. medewerking der fondsen. Dr. v.d. Berg kon met voldoening constateeren, dat dit reeds het geval is. Er blijft inmiddels nog zeer teel te regelen over, b.v. betreffende hen, die formeel geer, loon ontvangen en toch bij bij Ziektewet thuis hooren, b.v. de werk- 2 t.m. 20 November 1941 5152 Boter 51—52 Vet N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November. 2 t.m. 8 November 1941 Brood Brood Vleesch 42 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1941 Algem. Algem. Algem. tm. 142 Algem. D en E Hav. Algem. Algem. Algem. De Bochumer Bühne heeft gisteravond in den Stads- achouwburg in den Haag een opvoering gegeven van „Flo rian Geyer” van Gerhart Hauptmann. Polygoon-Meyer een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van den Duit- schen en Nederlandschen Arbeidsdienst in den Haagschen Dierentuin Rechts Generaal Christiansen, 2de van links m J°°a k üter’ 3de v?n links waarnemend commandant •Ned. Arb. Dienst de Bock, 7de van links Oberarbeitsführer Bethmann. fStavf-Mol) Aan „De Langedijk" werken de zuurkoolfabrieken onder hoogspanning Een geweldige stapel kool wordt onder handen genomen om tot zóurkool 'te worden verwerkt. Buiten de fabriek worden de buitenste bladeren van de kool verwijderd. (Polygoon-Kuiper) Nou, maar dat hoefde toen niet, want die begrafenis bezorgde me voldoende publiciteit. Toen ik zoo deftig vooraan in den stoet meetippelde, je ziet toch wel, dat ik mijn apejas nog aan heb? Of dacht je... zeg, dacht je soms, dat het een buitenmodel boevenpak was? Lieveling, zegt Lies logisch, ik ga nooit meer een minuut van je van-^ daan. I Schitterend, beaamt Frank. Maar nu de practische uitvoering. Alle machtig, daar heb ik heelemaal verge ten oig aan dien dokter te vragen, of je er uit mocht. Had die kerel zelf ook wel eens kunnen zeggen. Nou ja, we wagen het er op. Je hebt toch geen verhooging? vraagt hij angstig. Weet ik niet. Kan me niet schelen ook, zegt Lies roekeloos. Ik weet alleen, dat ik met zonder jou hier blijf. En ik weet positief, dat ik niet hier mijn intrek wensch te nemen, zegt Frank beslist. Maar waar gaan we in ’s hemelsnaam heen? Zijn er hier in dat prachtdorp ook hotels? Eén, weet Lies. Een heel behoor lijk hotel. 1 Ze lacht zachtjes voor zich heen. Zeg, maar hoe moet het met de freule? Ik moet hier toch opzeggen het is misschien nog niet tot je doorgedron gen, dat ik hier in betrekking ben. Laat dat maar aan mij over, zegt Frank beschermend. Kun je je alleen redden, denk je? Zou je kunnen staan’ Probeer eens. wist ik ineens, dat het allemaal mjjn schuld was, omdat ik jou alleen had ge laten. En omdat Jimmy.-me nog wel ge waarschuwd had, dat jij wel den ver keerden weg op zou gaan, als ik niet bij je oleef. Zoo, zegt Frank. Nog zoon vleiende opinie. Alles bjj elkaar blijft er niet veel van me over. Jimmy heeft mij juist zoo vreese- lijk uitgekafferd, vertelt ze. En dit baantje... maar dat vertel ik je straks wel. Eerst moet ik nu weten, hoe dat zit met die krant en den officier van jus titie en dat heele verhaal van jou, want daar begrijp ik nu heelemaal niets meer van. Wel, zegt Frank, Renselaer heeft Dinsdag een attaque gekregen, in het paleis van justitie. Ze hebben er nog een dokter bij gehaald, maar hij was al dood, toen van Westhove en ik er aan kwamen. Hij had juist tevoren een hef tig dispuut gehad met den officier over een zaak. En vanmorgen hebben we hem begraven. Van den eenen kant trof dat ongelukkig, want nu kon ik bijna niet wegkomen. Maar van den anderen kant kwam het wel prachtig uit Want er waren natuurlijk meer zulke ezels als jij, weet je. Zóóveel zelfs, dat de deken me al gevraagd had, of ik er prijs op stelde, dat er vanwege de orde iets on dernomen werd, 't Is al eens meer ge beurd, dat in zoo’n gevalletje de verkeer de er op werd aangezien en dat dit via de kranten rechtgezet moest worden. gementskaartjes toe. Met een collega van je, dat meisje Lenswaerdt. O ja? zegt Frank en verslikt zich in zijn boterham. Bijna had hij hardop „gelukkig” ge roepen. Voortdurend heeft hij er mee rondgeloopen, deze veertien dagen. Ge tobd en gepiekerd. Zich voorgehouden, dat hij iets moest doen voor Nick. Zich voorgenomen aljes aan Lies te vertellen, met haar te overleggen. En nu hoeft het niet meer... gelukkig, nu hoeft het niet meer. Wat vind je, zouden we hun geen bloemen sturen? vraagt Lies. Héér kennen we wel niet zoo goed, maar aan hém hebben we toch eigenlijk een boel te danken. Haar kennen we niet zoo goed, maar aan hém hebben we een boel te danken... ja... jg, zegt Frank, op een toon, alsof hij diep nadenkt. Ik geloof, dat je nog niet goed wakker bent, ontdekt Lies. Ik dacht... aan iets anders, zegt Frank. Déèr... op dien stoel leeft ze ten... „ik houd van je” kig, gelukkig, dat het allemaal loopen is. de systemen van Ziektewet en Zieken- I fondsen. Bij de eerste kan men betrekke- lijk massaal te werk gaan, dit kan onge veer ook geschieden bij dè laatste, waarbij de betaling geschiedt aan het z.g. vereve- ningsfonds, waaruit de ziekenfondsen worden betaald. Deze betaling geschiedt ..per ziel”, onge- acht dus wat de verzekerde werknemers individueel betalen of wat voor hen door de werkgevers wordt betaald. De ziekenfondsen moeten bovendien van week tot week weten of een verzekerde pog verplicht verzekerd is. Er is nu een vrij geniaal systeem ont worpen, dat deze zaak eenvoudig oplost. Het berust op een coupon-stelsel. De werkgever geeft bij elke loonbetaling een coupon af (dag-, weekof maand-coupon). De coupon is onafhankelijk van de grootte van het loon. De werkgever koopt de cou ponboekjes, welke voor hem uiteraard belangrijke waarde hebben. De aankoop van die boekjes beteekent een voorschot op het aan het vereveningsfonds te beta len bedrag Het gaat hier óm een jaarbedrag voor het geheele land in de orde van 60 70 millioen gulden Door de boekjes te koopen, wordt dus een voorschotregeling mogelijk gemaakt. Aan het einde van het heele jaar hebben de werkgevers slechts de strookjes over te leggen ter kwijting der rekening. Voor hen bestaat er dus geen andere administratie dan alleen maar de stempe ling der coupons. De werknemer heeft slechts de coupon in te leveren en de ziekenfondsbode neemt de coupons in ont vangst. De ziekenfondsen zijn derhalve evenzeer geholpen. De werkgevers zijn verplicht het ccu- ponsysteem toe te passen. Dr. v. d. Berg beantwoordde tenslotte enkele vragen. Ook het N.V.V. roept de arbeiders op zich zonder uitstel aan te melden bij een toegelaten ziekenfonds. Doet gij dit niet, zoo beslyit deze oproep, dan moet gij wel premie betalen, maar hebt gij desondanks geen rechten. Ondervindt gij moeilijk heden bij het verkrijgen van uw rechten,- wendt u dan tot t dichtstbijzijnde N.V.V.- bureau voor rechtsbescherming, dat u alle mogelijke hulp en voorlichting zal ver schaffen. 't Gaat oest, bluft Lies, als ze aan Franks, arm een paar stappen heeft ge daan. Mooi, zorg dan maar, dat je je goed warm aankleedt. Je koffer zal ik dadelijk wel inpakken. Eerst maar naar beneden. Frank, roept ze hem na. Denk er om, dat je beleefd blijft. ’t Is een tante van Ada. Als Frank na een lichtelijk stormach tig onderhoud met Lies’ werkgeefster weer boven komt, zit ze hem al kant en klaar op te wachten, het koffertje ge pakt naast haar stoel. Even je koffer in den wagen zet ten. Hij wil al weer wegrennen, maar .roept hem terug. Waarin’ Frankie toch, heb je dien tijd je taxi laten wachten? Frank grinnikt gelukzalig. Nee hoor. Ik ben met ons eigen wagentje hier. Wat? O, wat zalig. Hoe ben je daar zoo ineens aan gekomen? Ja, daar zit een lang verhaal aan vast, zegt Frank. Maar dat komt straks. We hebben nog heel wat te be- pratep, Lies. Ze trekt zijn hoofd naar zich toe. Kun je me vergeven’ fluistert ze in zijn oor. Ik jou? Och kindje... zegt Frank berouwvol. Ik zou wel ik weet niet wat willen doen, om alles goed te ma ken... loozen-steuntrekkers, de gepensionneer- den enz. Voor deze categorieën is het even afwachten. □e betaling der premies De inning (betaling) der premies schept de mogelijkheid eener overbrenging van De verstrekkingen Al de- voenjg_«pig toegelaten fondsen voldeden niet aan de eischen, gesteld door de verstrekkingen, welke nu gevorderd worden. Zoo ontbreekt bij b.v. vele het begrafenisgeld, bij andere de ziekenhuis of sanatoriumverpleging en tandheelkun dige verzorging. Na 1 November moet toch gestreefd worden naar een zoo volledig mogelijke verstrekking. Met het begrafenisgeld is dit niet moei lijk; doch met de tandheelkundige hulp staat het al heel moeilijk, wanneer ergens een tandheelkundige ontbreekt. Vandaar de ontheffing voor bepaalde verstrekkingen over zekeren termijn (3 mnd). De ziekenfondsen moeten echter zoo snel mogelijk zorgen voor de noodige voorzieningen x 77 Ben je stapel? zegt Frank. Ben ]e nou heelemaal van Lotje getikt? Ze wijkt angstig voor hem terug. Ik... ja... als het niet zop is. zul Je wel kwaad zijn, dat ik dat gedacht heb. Maar het klopte zoo precies. Er zullen toch wel andere menschen ook... Ze duwt haar hoofd in het kussen en snikt, alsof ze nooit meer zal ophouden. Met beide handen in de verwarde krullen tre'"t Frank haar hardhandig overeind. Je Krijgt me geen zenuwtoeval of zooiets, zegt hij streng. Goeie gena de, Lies, ik oegrüp niet, dat je nog tra nen over hebt. Als je drie dagen lang je man als misdadiger hebt beweend. Stommeling, dat je bent Van alle stom- (niteiten. welke wij tweeën in de laatste thaanden heBben uitgehaald, is dit wel de klap op de vuurpijl. y O nee, zegt ze. Hierdoor is het Ju>st allemaal weer terecht gekomen, want toen ik dat Bericht gelezen had. Groote meerderheid der fondsen voorloopig toegelaten Hoeveel fondsen hebben zich reeds aan gemeld, hetzij voor toelating, hetzij voor erkenning? Voor toelating‘meldden zich tot 30 Oct. 291 instellingen aan. Hiervan zijn 260 voorloopig toegelaten, 25 niet toegelaten en 6 nog in behandeling.* Voor erkenning meldden zich 283 in stellingen. Dit getal zal nog wel belang rijk stijgen, omdat men hier niet strikt gebonden was aan den tijdslimiet van 1 November. In elk geval is vóór 1 Nov. bereikt, dat de werknemers weten, Welke toegelaten fondsen hun ter beschikking staan. Elk postkantoor heeft nu de op gave der toegelaten plaatselijke fondsen In vele gevallen zal de inschrijving ge schieden via de ziekenfondsen, waarbij men reeds was ingeschreven; immers, het aantal afgewezen fondsen is gering. De inschrijving De gang van zaken bij de inschrijving is zoo, dat de werkgevers en werknemers elk hun deel invullen op een dubbele in- schrijvingskaart, waaruit dan blijken kan. dat de werknemer onder de Ziektewet valt. Het eene deel der dubbele kaart behoudt de werknemer, ten bewijze, dat hij is ingeschreven. Door dit systeem van werken wordt beoogd, dat ieder, die zich moet verzeke- ren, dit ook gedaan kan hebben. In aaiwjerking genomen echter de enor- me drukte, ook bij de ziekenfondsen, is de aanmeldingstermijn tot 16 November verleend. De eerste loonkorting geschiedt echter reeds op het einde van de eerste loonweek in November. Dit beteekent, dat de verzekering (welke met 1 November ingaat) terugwerkende kracht heeft ge durende die eerste week. Toelating en erkenning der fondsen Dr. v. d. Berg besprak daarna de defi nitieve toelating der fondsen, welke vóór 1 Juli 1942 haar beslag .gekregen moet hebben. Dit wil zeggen, dat het geens zins zeker is, dat de voorloopig toegela- i tenen ook definitief zullen worden toe gelaten.- Er zijn eenige zwakke broeders onder. De verwarring zou echter belang rijk vergroot zijn, indien men er nu reeds deed afvallen. - •- - - - i jan -■ W* - -wr 4» Ft' - i T 5 nu f sezeu-ic voor oe. uAA-yvrefe A. Avon dj e -a, tram I i I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5