de van bezet regeering Officieele verklaring Duitsche Simferopol, de hoofdstad van de Krim door de Duitschers No. 18022. 1941. Maandag 3 November. ZELFSTANDIG VERDUISTEREN Extra bericht van het Duitsche Opperbevel NEDERLAND In October 441.300 ton scheepsruimte vernietigd Het Italiaansche Weer- machtbericht Met Duitschland tegen het Bolsjewisme DE ACHTERVOLGING VAN DEN VIJAND OP DE KRIM DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Oproep De vaandels der vrijheid Roosevelt’s beweringen weerlegd De Duitsche luchtaanvallen Britten boven Sicilië Koersk genomen beschieting van dover Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 „De ophitsers van den overkant” Wilheimstrasse over de Duitsche verklaring Het Duitsche Weermachtbericht „AIDA” BIJ DE OPERA ITALIANA De opmarsch in de Krim Amerika en Japan De incidenten met de „Greer en „Kearny” Amerika begon met den aanval en Cyrenaica HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIfiN: PRIJS DEZER COURANT: van de Weermacht daarbij Britsche vlieg- troffen het havengebied. Alle toe bijdragen COURANT In den centralen sector van het Oostelijk front werd gisteren de districtshoofd- stad Koersk, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum door infanterie- en gepantserde formaties genomen. de de de de het voor om- Onder den druk van de felle achtervolging door Duitsch-Roemeensche for maties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de een via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. By een aanval op de transportschepen, welke voor de vlucht van deze stryd- krachten werden gereed gehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardyschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bomtreffers tot de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. By de doorbraak- en aehtervolgingsgevechten op de Krim werden tot dusver in totaal 53.175 gevangenen gemaakt, alsmede 230 pantserwagens, 218 stukken geschut, verscheidene pantsertreinen en groote hoeveelheden ander oorlogs materiaal buitgemaakt of vernietigd.,Verder werden meer dan 13.000 mynen verwijderd, welke waren gelegd om onzen opmarsch te verhinderen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 November (D.NK). Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: worden, gegaan, van boeg VERSPREIDE BERICHTEN -■ Naar de Britsche berichtendienet meldt, is generaal Waved gisteren per vliegtuig te Singapore aangekomen. Hij zal besprekingen hebben met den Brit>- schen bevelhebber in het Verre Oosten, Brooke Popham, en den commandant der strijdkrachten in China, Layton. Te Cannes hebben onbekenden in 1912 opgerichte standbeeld Eduard VII, koning van Engeland, In het middelpunt van de ahgemeene be langstelling staat het officieele antwoord van de Duitsche regeerinig op de bewe ringen van Roosevelt. Deze zijn zóó snel achterhaald, dat zelfs het Amerikaansche volk moet inzien hoe de vork in den steel zit. Het gebruik van dergelijke methodes door het Witte Huis zal zonder twijfel het Amerikaansche volk wakker schudden en het een juist inzicht geven ten aanzien van de verwerpelijke taktiek welke door zijn regeerders wordt toegepast. De weerlegde vervalschingen inzake de gevonden kaar ten en een in te voeren eenheidsgodsdienst hadden slechts ten doel de neutraliteits- wet op te heffen en de oorlogsplannen ten uitvoer te leggen. De leugenachtige bewe ringen waren voorts een schakel in den keten, welke de Rooseveltkliek tracht te smeden om zich de macht te verzekeren in de Zuid-Amerikaansche staten. In dit ongebreideld streven van het dollar.impe rialisme past volkomen een artikel in een New York magazine „Piek”, dut tot titel heeft: „Zes methoden om Hitler te ver moorden”. Deze politieke moordhetze is wel teekenend voor de demoralisatie, welke in Amerika op dit oogenblik om zich heen van den oorlog voornemens is alle gods- grijpt. Artillerie van de Duitsche marine beeft in de middaguren van 1 November be langrijke militaire doelen te Dover krach tig onder vuur genomen. De granaten plompe in Zuid- l daarmede naar definitief Van 15 regels ƒ1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso tjinnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Hij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbef. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. .Koloniaal Bijblad*' en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad 14.20. zondér Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prljzen Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. schepen tischen Oceaan er te beschermen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Kelzerstr. 319, Tel. a503l0; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- slastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 Met deze vaandels hooggeheven storm den de Duitsche legers, gevolgd door de legers van de verbonden mogendheden en de duizenden vrijwilligers uit alle be schaafde landen van Europa, naar het Oosten, om de belagers van de Wester- sche beschaving te vernietigen. Met de vaandels der vrijheid in de vuist begon nen deze dappere strijders een grimmig gevecht op leven en dood. Zij verslaan de legers van Stalin, zij marcheeren nu, na enkele maanden diep in bet land der Sovjets, de overwinning tegemoet. Dap pere kerels, die zich door niets laten tegenhouden, want het zijn de vaandels der vrijheid, die zij met zich voeren het is hun heilig ideaal, dat zij volgen. En daarom moeten en zullen zij zegevieren. Die vaandels der vrijheid. Ook in ons land werden zij gegrepen. Ook hier hoog geheven door onze Nederlandsche natio- naal-socialisten. Zij wappferden boven de troepen, die naar het Oosten trokken. Een symbool voor hen, die den nieuwen tijd begrijpen, onbereikbaar voor ande ren, die vreemd zijn voor hun volk en land. Nederlanders, die vaandels der vrij heid, die kleuren van ons legioen, die strijdliederen van onze nationaal-socialis- ten, die roepen u toe u te bezinnen op uw plicht als Nederlander. Het is de vrijheid van Europa, van Nederland, uw vrijheid en de toekomst van uw kinderen, waarvoor deze vaandels geheven zijn, waarvoor die Nederlandsche vrijwilligers vechten en gij zoudt zoo weinig eer be zitten, dat gij aan den kant blijft staan Neen, gij zult die vaandels volgen, gij zult eindelijk gaan beseffen, waarom het gaat, gij zult uw plicht doen en gij zult u aanmelden bij het Vrüwilligerslegioen ..Nederland”. Koninginnegracht 22, te den Haag. krachten b^d^Kelijkheden het hoofd te' kun- Amerikaansche volgende toe- Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, dat hij van 19.45 tot 20.uur over den zender Hilversum II houdt, heeft tot titel„De ophitsers van den overkant”. kaanschen torpedojager „Greer”, dat van den 17den October op den Amerikaan- schen torpedojager Kearny”. De tor pedojager „Greer” heeft in nauwe, mili taire samenwerking met Engelsche zee- strijdkrachten een Duitsche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervol ging is de Duitsche duikboot, die zich onder water bevond, met dieptebommen aangevallen. Eerst nadat deze aanval had plaats gehad, heeft de Duitsche duikboot van zijn strijdmiddelen gebruik gemaakt. De torpedojager zette de achtervolging met dieptebommen nog verscheidene uren zonder succes voort. De torpedojager „Kearny” voer ter be scherming van een convooi, toen hij het verzoek om hulp van een ander convooi op een andere plaats van den Atlanti- schen Oceaan opving, dat in een strijd was gewikkeld met Duitsche zeestrijd- krachten. De „Kearny” veranderde daarop zijn koers, begaf zich naar de plaats, waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebommen aan. De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft zelf bevestigd, dat de „Kearny” dieptebommen heeft geworpen en dat eerst eenigen tijd later 3 torpedo’s op hem werden afgevuurd, waarvan een den torpedojager heeft getroffen. □e Duitsche regeering constateert derhalve, dat ten eerste de door pre sident Roosevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikaansche tor pedojagers door Duitsche zeestrijd- krachten zijn aangevallen en dat dus Duitschland Amerika heeft aangeval len, niet overeenstemt met de feiten en weerlegt wordt door de officieele verklaringen van de Amerikaansche marine-autoriteiten en ten tweede, dat in tegendeel de beide Amerikaansche torpedojagers Duitsche duikbooten hebben aangevallen en dat dus Ame- aika Duitschland heeft aangevallen, hetgeen eveneens door de Amerikaan- sche marine-autoriteiten wordt be vestigd. In zijn weermachtbericht no. 518 maak te het Italiaansche opperbevel gisteren het volgende bekend Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht gevlogen boven de zóne van Ragoesa (Sicilië) en boven Castellammare di Stabia. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aangerichte ma- terieele schade onaanzienlijk. Noord-AfrikaTijdens luchtaanvallen op Cyrenaica werden 4 tuigen neergeschoten. Oost-AfrikaHet luchtdoelgeschut van de vesting Oualag heeft een vüandelijke machine neergehaald, een 2e toestel werd getroffen door het luchtdoelgeschut van de vesting Culquabert en stortte bran dend neer binnen onze linies. De offi- cier-bestuurder, een Zuid.Afrikaan, com mandant van het eskader, dat den aanval uitvoerde, werd uit de vlammen gered en krijgsgevangen gemaakt In den nacht van 1 November hebben formaties Italiaansche bommenwerpers de vlootbasis La Valetta op Malta aange vallen alsmede het vliegveld Tavenezia op Malta. Uit het Hoofdkwartier van den Führer 2 November. Het Opperbevel maakt bekend Met vast oer aden gebruikmaking van onze overwinning op de Krim, wordt de achtervolging van den verslagen vijand met geestdrift voortgezet. Over een breed front is de Noordelijke rand van het Jaila-gebergte bereikt. Duit- sohe en Roemeen»,che troepen hebben gisteren Simferopol, de hoofdstad van de Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voortgezet naar Sebastopol. In het Donetzbekken braken Duitsche en Italiaansche troepen, ondanks de zeer glechte conditie der wegen, vijan delijk verzet en bezetten nieuwe in dustriegebieden. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van den vijand om de Newa over te steken, met verlie zen voor den tegenstander afgesla gen. De beschieting van belangrijke Het D.NB, meldt uit het hoofdkwartier van den Führer d.d. 1 Nov. De Duitsche regeering maakt de vol gende officieele verklaringen bekend 1. „De pre: dent der Vereenigde Sta ten van Ame: ika heeft in een rede op 28 October de volgende beweringen ver kondigd 1) De regeering der Vereenigde Sta ten is in het bezit van een geheime land kaart, die in Duitschland door de Duit sche regeering is vervaardigd. Het be treft een landkaart van Midden- en Zuid- Amerika, zooals de Führe.’ dat wil reorga- niseeren, door van de 14 landen, welke zich in dit gebied bevinden, 5 onderwor pen staten te maken om zoodoende het geheele Zuidamerikaansche continent on der zijn heerschappij te brengen. Een van deze 5 staten zou zoogenaamd ook öe republiek Panama omvatten, als mede het Panama-kanaal. 2) De Amerikaansche regeering is in het bezit van een tweede document, dat door de Duitsche regeering is opgesteld. Dit document bevat het plan, na den door Duitschland gewonnen oorlog alle bestaande godsdiensten in de wereld af te schaffen. De Katholieke, Protestant- sche, Mohammedaansche, Hindoe, Boed dhistische en Joodsche godsdiensten zul len op dezelfde wijze worden afgeschaft, het bezit van de kerken geconfiskeerd, het kruis en alle andere symbolen der godsdiensten verboden, de geestelijke stand op straffe van overbrenging naar een concentratiekamp tot zwijgen ge bracht worden. In plaats van deze ker ken zal een internationale, nationaal- socialistische kerk komen, waarin door de nationaalsocialistische Duitsche regee ring aangewezen sprekers een functie zullen uitoefenen. In plaats van den Bijbel zullen woorden uit het boek van den Führer „Mein Kampf’ worden opge drongen en als Heilige Schrift van kracht worden verklaard, het kruis van Chris tus zal door het hakenkruis en het ont- bloote zwaard vervangen worden en ten slotte zal in de plaats van God de Führer komen. De Duitsche regeering constateert ten aanzien hiervan het zeer goede gebruik van het mezza- voce. Haar uitbeelding en de vocale expressie gaven blijk van een zich diep inleven in de dramatische figuur. Op iets minder hoog plan stond qua spel en zang de vertolking van de Ko ningsdochter Amneris, door sigra Pina Ulisse, wier mezzo in de hoogte klankrijk en welluidend is, maar in middenligging nogal vlak klinkt, terwijl ook de uitbeel ding een soms wat onbewogen indruk maakte. De Radames van Renato Gigli, in dit milieu voor ons geen vreemdeling, boeide vooral in de heroïsche gedeelten van zijn partij met zijn stralende tenor. Over een prachtstem met bronzen glan zen beschikt Mario Pierotti, een helden- bartion van de beste soort, die aan de fi guur van den gevangen Amonasro ook in zijn actie het noodige relief wist te geven. Waardig in stem en gebaar was Andrea Mongelli als de opperpriester Ramphis, zeer goed ook de Koning van Eraldo Coda. Beiden kent men hier van vroeger. Het rolletje van den bode was bij Arsenio Guinta in vertrouwde handen. De massale koren hebben zich voortref felijk gehouden en bleven bijna doorloo- pend in nauw contact met den dirigent. Een gracieus ballet onder leiding van Bianca Galliria, verhoogde de uiterlijke attractie, evenals de nieuwe decors van Giacomo Rossi en Augusto Cardi, den re gisseur. dat deden. Het 'geestdriftig applaus, dat telkens weerklonk, nam nu en dan het karakter van een ovatie aan. Aïda had eenige ma len applaus bij open doek. Bloemen voor de beide hoofdvertolksters en voor de Vecchi, die ten tooneele werd geroepen. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seiss Inquart en dr. Fischböck woonden de opvoering bij. Mr. A. J. F. J. Jung. De indruk te Washington Alle bladen te Washington publiceeren de officieele Duitsche verklaring op de voorpagina met groote opschriften en wijden vele kolommen aan den toestand, meldt het D.N.B. De tekst der verklaring is ih alle bladen opgenomen naast uit voerige berichten uit Berlijn. Daarnaast staat een verklaring van den woordvoer der van het ministerie van buitenlandsche zaken, die er zich echter toe heeft be perkt de beweringen van Roosevelt te herhalen. Men was blijkbaar nog niet in staat tegenargumenten te formuleeren. Uit den opmaak en den inhoud van de berichten blijkt, dat de verklaring van de Duitsche regeering een zeer grooten in druk heeft gemaakt. In een hoofdartikel van de „Washington Times Herald”, dat vóór de publicatie van de Duitsche ver klaring geschreven is, wordt gezegd, dat de geheele oorlog, wanneer de Vereenig de Staten er aan zouden deelnemen, „Roosevelt’s oorlog’* genoemd zou moe ten worden. Alle ochtendbladen te Tokio publicee unieerde den journalisten mede- ren onder groote opschriften de iS doen omtrent de vermeende ten der toenemende spanning in den Stil- phiniwn ’volgens welke de g Jen Oceaan, als gevolg van de vijandige Staten de verdediging van »al*fa* houding van Amerika tegenover Japan zich zouden nemen. Daarteg®L oorlogs- Zil waarschuwen de Japansche strijd- h dat de Amerikaansche oorloge - X£n ta hel Noordervan den vergehaald en vernield. De Japansche troepen zijn Zaterdag een nieuw offensief begonnen tegen het 85e leger van Tsjoengking in het Zniden van de provincie Honan. Ten Noorden van Sinjang steunde de luchtmacht van het leger de operaties te land en verloor daarbij slechts een toestel. Te Mexicostad wordt officieel mede gedeeld, dat Mexico de diplomatieke be trekkingen met Engeland heeft hersteld, meldt U.P. diensten te verbieden, ziet men in Ber. lijnsche officieuse kringen de plompe en leugenachtige poging, om eenerzijds het bondgenootschap te verdoezelen, dat de Ver. Staten met het bolsjewisme ver bindt, anderzijds de geheele wereld te mobiliseeren en wel met het doel, het verzet der christenheid tegen Roosevelt te breken, die voor dit bondgenootschap der Ver. Staten met het moederland der godloochenaars verantwoordelijk is. De beoordeeling der beide officieele Duitsche verklaringen in Berlijnsche po litieke kringen kan in het kort als volgt worden samengevatRoosevelt’s doel einden zijn daarmede onthuld en al zijn pogingen om het Duitsche Rijk te provo- ceeren zijn mislukt. Reeds sterven zonen van de Ver. Staten voor Roosevelt’s par ticuliere belangen, welke niet de be langen van het Amerikaansche volk zijn. Hoe het ook gaan mag, Roosevelt zal geen jota wijzigen aan den zegetocht tegen het bolsjewisme, evenmin zal hij den ondergang van Engeland tegenhou den, doch veeleer zal hij de zonen van de Ver. Staten opofferen en wel voor de belangen der Joodsche kapitalisten in Wallstreet en Londen. De rijksregeering heeft gesproken. Haar verklaringen zijn onweerlegbaar. Herr Roosevelt is gevon nist. Roosevelt’s strijd om den oorlog, welks regisseur de president en zijn Joden zijn, is daarmede ten einde. Wij hebben herhaaldelijk melding ge maakt van de telkens weer van gezagheb bende Duitsche zijde gegeven verzekering, dat het geenszins in de bedoeling ligt, ons land te annexeeren, welke verzeke ring, zooals wij ook bij herhaling hebben meegedeeld, door het Nationale Dagblad onlangs met officieele machtiging als de uitgesproken wil van den Führer van het Grootduitsche Rijk nogmaals is bevestigd in een duidelijke verklaring. Zooals daar bij nadrukkelijk werd opgemerkt, is deze verklaring een uitvloeisel van de waarlijk verbeten actie, die de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft gevoerd tegen hen, die het annexionisme in hun vaan del hadden geschreven. Er kan dan ook niet de minste twijfel bestaan aan de volkomen overeenstem ming op dit punt tusschen den Führer en de gezaghebbende Duitsche instanties eenerzijds en de N.S.B. en haar leider anderzijds, Aan beide zijden is het uitge sproken streven gericht op het behoud van de zelfstandigheid van ons land, in het kader van het nieuwe Europa, aan welks vorming reeds thans, nog gedu rende den oorlog, doelbewust wordt ge werkt, zooals ieder ,die oog heeft voor de werkelijkheid, wel moet zien. Dat daarbij aan het Duitsche Rijk, dat' tot een indrukwekkende en veelzijdige machts ontwikkeling is gekomen en zijn gewel dige kracht heeft ingezet, de leiding is toebedeeld, is niet meer dan natuurlijk^ Nog in de dezer dagen te Utrecht ge houden gemeenschappelijke scholingsbij eenkomst van Duitsche en Nederl. natio- naal-socialisten, waar o.m. ook ir. Mussert het woord voerde, is dit wederzijdsche standpunt in de redevoeringen naar vo ren gekomen. In ’t bijzonder heeft Ober- dienstleiter Schmidt zooals in het ver slag en in onze korte samenvatting werd vermeld nadrukkelijk verwezen naar de bekende beslissing van den Führer: dat Nederland niet bij het Duitsche Rijk zal worden ingelijfd, doch ten volle in de gelegenheid zal worden gesteld om een zelfstandig staatsbestuur te handhaven. Het is, ook uit het onderling verband, wel duidelijk, dat wij, met de feiten voor oogen, samenvattend onmogelijk konden spreken van een aansluiting van Neder land bij Duitschland in de speciale be- teekenis van staatkundige aanslui ting, annexatie of inlijving, doch slechts in meer algemeenen zin, n.l. een in tegenstelling tot het verleden nauwere aaneensluiting van de beide staten, een harmonisch samengaan, met behoud van elks staatkundige zelfstandigheid en op voet van gelijkgerechtigdheid, in het ka der van een door Duitschland geleide Germaansche volkengemeenschap in een nieuw georiënteerd Europa. Er mag op dit punt geen misverstand bestaan. v. 6.08 aar nam. tot 8.40 aar v.m. Maan: 3 Nov. op 6.18 uur nam. 4 Nov, onder 8.41 v.m. op 6.46 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u, n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ztekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 militaire doelen in Leningrad en Kroonstad werd met goede uitwer king voortgezet De luchtmacht bom bardeerde overdag en des nachts de zeevesting Sebastopol. Zij plaatste voltreffers op de havenwerken, be schadigde een bolsjewistisch oorlogs schip en wierp een vrij groot trans portschip in brand. Gevechtsvliegtuigen vielen vannacht belangrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Engeland aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaatsen van Noordwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Britsche bommenwerpers werden neergescho ten. In den stijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brachten marine en luchtvaart in de maand October 441.300 brt. vijandelijke koop- vaardij-scheepsruimte tot zinken. Aan deze successen hadden duikboo ten deel voor 255.200 brt, boven wa ters trijdkrachten voor 18.000 brt., en formaties van de luchtmacht voor 168.000 brt. MACKENZIE KING BIJ ROOSEVELT De Canadeesche minister-president Mackenzie King is Zaterdag te Hydepark aangekomen om met president Ropsevelt besnrekinaen te voeren. Zondagavond Is Mackenzie King weer naar Ottawa ver- Roosevelt wordt met voor trokken. Ko terug verwacht. Woensdag m Washmgtonw^^ Roosevelt en ldt hun eerste con- hebben, naar Ur inzake problemen, die ferentie gehouden inz betreffen. Macken- de beide mogendheden brnalisten mede- 1 pmnn to C* De Italiaansche opera heeft haar kort seizoen geopend met Verdi’s groote opera Aida. Het Gebouw voor K. en W. was op alle rangen bijna volledig bezet. Aan deze opvoering was bijzondere zorg besteed. De directie had niet alleen gestreefd naar een eerste rangs bezetting van de hoofdfiguren, maar ook haar volle aan dacht geschonken aan het tooneelbeeld, dat in Aida van zooveel beteekenis is. Het instrumentale gedeelte werd ver zorgd door het Residentie-orkest onder aanvoering van Edmondo de Vecchi, die naar gewoonte het geheel weer zonder partituur op de lessenaar dirigeerde. Bij zijn opkomst werd hij met een korte ovatie begroet. Het ensemble heeft aan de rijke partituur het volle pond gegeven, het was al klankweelde wat er dezen avond uit de orkestruimte opklonk. Maar ook van de prestaties der dramatis personae viel zeer veel te genieten, al stonden zij niet allen op hetzelfde hooge peil van kunstzinnigheid. De titelpartij was toevertrouwd aan dé sepraanzangeres Germana Di Giulio, die al aanstonds na haar entréearia in de eerste acte het pleit had gewonnen. Zij heeft een pracht stem, die vooral in hooge ligging straalt en vol klankcharme is. Opmerkelijk is Een sterke afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 1 op 2 Nov. de voor den oorlog belangrijke ravitailleeringshaven Birkenhead met brand- en brisantbommen bestookt Op de installaties aan de Mersey werden tal rijke treffers geplaatst, waardoor bran den uitbraken. Andere gevechtsvliegtuigen hebben havenwerken en fabrieken te Cardiff ge bombardeerd. Een communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart erkent dat 6 van de bommenwerpers, die in den nacht van 1 op 2 Nov. ten aanval waren getrokken, niet zijn teruggekeerd. Sterke Duitsche afweer aan het Kanaal heeft Zaterdag 2 Britsche bommenwer pers neergeschoten. Alvorens de Britten de kust hadden bereikt, werden zij door het vuur van de Duitsche marine-artil- lerie aangegrepen en vernietigd. Een an dere Engelsche bommenwerper kreeg een zoo zwaren treffer, dat hij terstond daal de en in de nabijheid van een Duitsche kustbatterij een noodlanding moest maken. Britsche vliegtuigen ondernamen ver scheiden aanvallen op een Duitsch con vooi op de Noordzee. Het afweervuur dwong de Britten zich te verwijderen. Een Engelsch vliegtuig werd daarbij neergeschoten. Van deskundige zijde wordt medege deeld, meldt het D.N.B.dat het na den zwarten dag voor de Britsche luchtmacht, den 13den October, toen binnen enkele uren 31 Britsche vliegtuigen verloren gingen, boven het Kanaal rustiger is ge worden. De Britsche luchtmacht, die be weert in de lucht de gelijke van Duitsch land te zijn geworden, schijnt tot naden ken gebracht te zijn. De Nieuw-Zeelandsche piloot sergeant Leslie Ford, die gewond in een Duitsch lazaret ligt, gaf aan zijn ontevredenheid op de volgende wijze lucht„Men wordt in een nieuwe machine gezet, die juist van de fabriek komt, en dan wordt er gezegdVlieg naar de Duitschers. En dan komen talrijke toestellen niet terug. Dan worden jonge vliegers, die zoo van school komen, in de nieuwe machines ge plaatst. Dat moet immers wel verkeerd gaan” Na de doorbraak van de Duitsche troepen door de eerste taai verdedigde stelling der bolsjewieken in het Noorde lijke gebied van Perekop, den toegang tot de Krim, is het op 27 October, na zeer zware gevechten, welke 10 dagen hebben geduurd, op een terrein, dat in het geheel geen dekking bood, ondanks zeer zwaar vijandelijk artillerievuur en zeer hevigen afweer vanuit de lucht, ge lukt door de tweede stelling, die van zeer veel mijnen was voorzien, heen te breken. Het aantal gevangenen, dat tot dusver in dit gevechtsgebied 12.000 be droeg, is tot 27.700 gestegen. Een onover zienbare hoeveelheid oorlogsmateriaal viel hierbij in Duitsche handen. De bolsjewistische radio over den strijd Gisteravond publiceerde de bolsjewisti sche radio een bericht, waarin o.a. ge zegd werd In alle sectoren van het Wes telijke front rukken de Duitschers op. Den geheelen dag heeft de vijand ons met zwaar artillerievuur bestookt. Leningrad heeft tot dusver nog nooit een zoo sterken vijand gehad als die. welke thans voor de poorten staat. Nog nooit heeft Leningrad zich zoo in gevaar bevonden als juist nu, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm. Sjaposjnikof opvolger van Sjoekof Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is generaal Sjaposjnikof als opvol ger van generaal Sjoekof benoemd tot chef van den generalen staf van de Sov jets. Sjaposjnikof heeft reeds een rol ge speeld in het tsaristische leger in den we reldoorlog. 1) Er bestaat noch een in Duitsch land door de Duitsche regeering ver vaardigde landkaart over een verdee- ling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Duitsche regeering vervaardigd document over het af schaffen van de godsdiensten in de wereld. In beide gevallen moeten het dus vervalschingen van den grofsten en meest onbehouwen aard zijn. 2) De beweringen over een verove ring van Zuid-Amerika door Duitsch land en een afschaffing van de gods diensten en kerken in de wereld en de vervanging daarvan door een nationaalsocialistische kerk zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Duitsche regeering overbodig is, hier op in te gaan. De Duitsche regeering heeft het bo venstaande aan alle neutrale regee- rtngen, waaronder ook die van Mid den- en Zuid-Amerika langs diploma tieke» weg ter kennis gebracht. 2. De president der Vereenigde Sta ten van Amerika heeft in zijn rede van den 28sten October verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager den 4den September en een andere Amerikaansche torpedojager den 17den October door Duitsche zeestrijdkrachten zijn aangeval len. De Amerikaansche regeering heeft het schieten willen vermijden. Doch het schieten is begonnen en de geschiedenis heeft vastgelegd, wie het eerste schot heeft gelost. Amerika is aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rappor ten van de Duitsche duikbootcomman- danten en uit de gepubliceerde officieele verklaringen van marine-autoriteiten ------ drachtHet incident van den 4den Sep tember heeft betrekking op den Ameri- Schepen vernietigd In den strijd tegen de Britsche ravi tailleeringsscheepvaart heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw successen behaald. Naar het D N.B. van militaire zijde ver neemt, hebben gevechtsvliegtuigen in het zeegebied rondom Engeland op 2 Novem ber des avonds en in den afgeloopen nacht een vrachtboot van 4000 b.r.t. door bomtreffers vernietigd en een aantal andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 b.r.t. zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan dat deze schepen verloren zijn s Bovendien werd een koopvaarder 6000 b.r.t. door bommen aan den beschadigd. DE PROVOCATIES VAN ROOSEVELT MISLUKT „Met deze verklaring is het leugenge- bouw van Roosevelt definitief ineenge stort”, zoo uitte men zich Zaterdagavond in de Wilheimstrasse over de politieke beteekenis en de draagwijdte van beide officieele verklaringen van Duische rijksregeering, meldt het A.N.P. uit Berlijn. In politieke kringen van de rijkshoofd- stad constateert men nog eens, dat met de verklaring van de Duitsche rijksregee- ring in zake de beide Amerikaansche torpedojagers „Greer” en „Keany”, Roo- sevelt’s doeleinden definitief onthuld zijn, om het Amerikaansche volk voor den oor log rijp te maken en de wereld wijs te maken, dat Duitschland de Vereenigde Staten heeft aangevallen. Deze poging, zoo zegt men te Berlijn, is daarmede voor goed mislukt. Ook Roosevelt’s ma nipulaties, welke geen ander doel na jagen dan om met behulp van vervalschingen vasten voet Amerika te krijgen, zijn Duitsche opvatting definitief ineenge stort. De middelen, waarmede de presi dent van de Vereenigde Staten zijn duis. tere afpersingspolitiek tegen de Zuid- Amerikaansche staten voerde, zijn in Berlijnsche politieke kringen voldoende bekend. Men herinnert in dit verband nog eens aan de bekende vervalsching der documenten van Patagonië, aan de vervalsching van den brief van Belmonte en aan het beslag leggen op koeriers- stukkep in Zuid-Amerikaansche staten onder inschakeling van Roosevelt’s hand- langer en misdadiger Taborda, wiens nieuwste werk die beruchte landkaart is over een z.g. indeeling van Midden- en Zuid-Amerika door Duitschland, welke landkaart in een der beide officieele verklaringen van de rijksregeering even eens als een grove vervalsching aan de kaak is gesteld. Ook in de bewering, dat de Ver. Staten een tweede document zouden bezitten, waaruit blijkt, dat Duitschland na afloop

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1