GLADWEG;; BURTOL EXPRESS STADSNIEUWS BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN LAATSTE TELEGRAMMEN RECHTZAKEN CHEMISCHE WASSCHERIJ EN VERVERIJ „ALLES FüRS HERZ” HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT De Tijd leert het! DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Na een maand Winterhulpwerk I r Voor den puzzelaar HAAGSCHE COURANT Maandag 3 Nov. 1941 2e bl. pag. 2 11 i Weest zuinig met licht en gas Het is uw eigen belang. Reorganisatie van de crisis tuchtrechtspraak Weensche mode-week tweede N.S.B.-VERGADERING IN DE GALERIJ SCALA Opbrengst van de eerste maand stemt hoopvol Burgemeester Muller Districtsleider der N.S.B. „CHRISTENDOM VAN DE DAAD” I Werk voor iedereen Er zal flink ondersteund worden Bijeenkomst der Nederlandsche P.K.-mannen in Berlijn A.N.P.-correspondent meldt Berlijn Vergunning voor een jachtgeweer Weensche revue in het City Theater RUIM VIJFHONDERD KINDEREN NAAR NEURENBERG Prijsverhooging belegen kaas Organisaties, die overheidsmaatrege len op het gebied van de voedsel voorziening uitvoeren Nederland De Uit Zakje a 2 tabletten 7 cl} Het de kreeg Italiaansche troepen veroverden in het Donetzbekken nieuwe industrieplaatsen Variété in racket-tempo Er is in den Haag nooit bepaald het Het 4. E. ROMSWINCKEL OVERLEDEN In den ouderdom van 68 jaren is over leden de heer J. E. Romswinckel. commis saris der Gewapende Politie in Ned.-Iryiië. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag a.s. te omstreeks 3 uur op Nieuw Eik en Duinen. humor, kunsten het uit uit uit tijd, oogenblik overtreding den „Staalhard” scheermesje. y De Tijd streng maar rechtvaar dig. Wat niet deugt verdwijnt onverbiddelijk. Aspirin bestaat dank zij zijn voortreffelijke eigen schappen en goede werking, reeds meer dan 40 Jaar. Buisje 20 tablettèn 55 ct. Pantsertlagen springende granaten oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, 'giro: 87600, 's-Gravenhage. kinderen 100 uit den Haag, 100 uit Amsterdam en 30 Van 16 tot 21 November De naam van Weenen als toonaangeven de modestad is reeds meer dan honderd jaar bekend. De zich steeds over feeste lijke schoonheid verheugende Weener, zijn open oog voor alle smaakvolle dingen op het gebied van de mode en de kunst heb ben dien naam gevestigd. De toestroomen- de cultuurgoederen uit de omringende landen, waarvan de Donaustad door haar ligging het brandpunt vormde, hebben er toe bijgedragen, dezen karaktertrek van Weenen nog meer te ontplooien en het stempel te drukken op de kenmerkende Wiener vormen en lijnen, die tegenwoor dig onder den naam van „Wiener Mode” wereldbekendheid genieten. Het „Haus der Mode in Wien”, dat opgericht werd om de centrale leiding -van het geheele Wiener kunnep op het gebied der mode over te nemen, zal van 16 tot. 21 Noveni- ber wederom een Wiener-Modewoche or- ganiseeren, die tweemaal per jaar plaats vindt. De Wiener-Modewoche beoogt een groot internationaal, artistiek en econo misch erfgoed, de Wiener-mode-industrie, tot volle ontplooiing van al haar moge lijkheden te brengen. Zij is een in groo- ten stijl gebrachte werving, waaraan alle eerste Wiener modefirma’s en hautecouture modehuizen deelnemen, benëvens de mode-ateliers der kleeding-, jersey, en handbreiwerk-industrie. Het voornaamste doel van de Wiener-Modewoche ïs, een ge concentreerde, maar in ieder opzicht vol komen doelmatige gelegenheid tot inkoop en export te bieden. De modellen, die in de Wiener-'Modewoche in November ge toond worden, zijn ontworpen voor voor jaar en voorzómer 1942. Wat door artis tieke invallen, fantasie op modegebied en bekwaamheid gemaakt werd, zal in de prachtige zalen van het Haus der Mode getoonti worden en tevens bij de verschil lende firma’s zelf. Een expositie van nouveauté’s, die ter completeering van het toilet dienen, zal de modeshows aanvullen en in het kader van de Wiener Modewoche getuigenis afleggen van de nog steeds stijgende productie kracht van de Wiener Mode. De oplossing van de Zaterdag in de ..Kikeriki" geplaatste puzzle luidt: 1. Demper; 2. E; 3. Proper; ,4. A; 5. Roe-, mer; 6. E; 7. Laster- 8 V; 9. Inkeer; 10. S; 11. Somber: 12. C; 13. Hopper; 14. E; 15. Roover 16 S, De gevraagde opera heeft: «De Paael- jrisschers”, Aanvragen bij de plaatselijke politie Het Rijkscommissariaat maakt bekend Volgens de wapenverordening van den Rijkscommissaris no. 139/41 hebben de houders van een geldige Nederlandsche groote jachtacte, die een verklaring van geen bezwaar bezitten van den commis- sari^-generaal voor de veiligheid of van de dienstinstantie die van hem daartoe opdracht heeft gekregen, voor een jacht geweer, dat volgens zijn constructie be stemd is voor het beoefenen van de jacht op de in het bezette Nederlandsche gebied vrij levende wildsoorten, geen wapenacte noodig. In normale gevallen is dit ééne jachtgeweer voor den jager in de Neder landsche jachtgebieden voldoende. De ja ger evenwel, die ook grof wild of reeën in zijn jachtgebied bezit, heeft twee jacht geweren noodig en wel een gewoon ge weer ert een hagelgeweer. Voor zoover deze jagers reeds een verklïring van geen bezwaar bezitten, hebben zij bovendien voor het tweede geweer nog een wapen acte noodig, die in dergelijke gevallen op hun verzoek verleend wordt. Het desbe treffende verzoek moet overeenkomstig de ■wapenverordening bij de plaatselijke Ne derlandsche politie worden ingediend. Te vens moge te dezer gelegenheid nog eens met nadruk de aandacht worden gevestigd op de zwart straffen, welke in de wapen verordening in verband met de bescher ming van de openbare orde zijn gesteld op verboden wapenbezit. HERORDENING VAN DE VAK OPLEIDING Dr. ir. G. de Gelder heeft als gemach tigde en in opdracht van den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen de volgende commissies inge steld: a. Een commissie voor lagere nijver heidsscholen. Deze zal tot taak hebben voorstellen te doen tot: a. herziening van het dag- en avoudambachtsonderwijs op de grondslagen, neergelegd in het rapport van de commissie voor jongens-vakop- leiding, uitgebracht aan het bestuur van de Nederlandsche centrale voor de vak opleiding; b. een spoedige invoering van de voorgestelde regeling van het xam- ba'chtsonderwijs te bevorderen, overeen komstig de door den gemachtigde te ge ven richtlijnen. b. Een commissie voor -het leerling stelsel, die voorstellen! zal doen tot een herziening van het leerlingstelsel, tenein de een meer uitgebreide toepassing van dit stelsel mogelijk te maken, zoowel met als zonder vooropleiding aan een dagnij verheidsschool en tevens voor andere dan technische beroepen. c. Een commissie voor de leermiddelen der nijverheidsscholen Deze, commissie zal het vraagstuk d1-- ziening ten behoeve van het nijverheids onderwijs erfftöe normalisatie 'eerboeker moeten bestuaeeren d. Een commissie voor de opleiding in middenstandsberoepen en het kleinbe drijf. Deze commissie zal de regeling van de - vakopleiding voor de middenstands beroepen en kleine bedrijven moeten be- studeeren en Toorstailen doen tot her- gardening daarvan. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt Vrijdagavond heeft de heer Knetch, referendaris van het departement van Sociale Zaken, belangrijke mededeelingen gedaan in een radio-vraaggesprek, ge titeld „Werk voor iedereen”. Aan dit vraaggesprek over werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in ontleenen wij het volgende De werkloosheid in ons spreker, wordt gedurende maanden steeds minder, FAHRENHEITSTRAAT 450 TELEFOON 394261 berichten haar cliëntèle, dat zij door overstelpende drukte GEDURENDE WEEK VAN 3—S NOVEMBER NIET IN STAAT IS STOOMGOEDEREN IN BEWER KING TE NEMEN. Verfopdrachten kunnen no* worden aangenomen. 2186 Het beroep van Winterhulp op den offerzin van die landgenooten, die zich in een zekeren welstand mogen verheugen, is niét zonder resultaat gebleven. Laster, praatjes en dwaze geruchten ten spijt, hebben de meesten begrepen, dat zij ter wille van hun .behoeftige landgenooten een daad dienden te stellen. Het moet voor een weldenkend mensch toch ook wel iets zeggen, dat vorig jaar ruim zes millioen gulden door Winterhulp Neder land werd uitgekeerd. Dit, alsook het feit, dat er dezen winter nog grootere nood te lenigen zal zijn, heeft de Nederlanders in de beurzen doen tasten. Er is bij de tot nu toe gehouden inzamelingen over het algemeen spontaan gegevenja, er is door velen waarlijk geofferd. Zoo be hoort het ookwij dienen gemeenschaps zin te toonenm.a.w. als wij het zelf nog behoorlijk hebben, dan moeten wij onze medemenschen, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, niet vergeten. Een kwestie dus van zijn plicht kennen tegenover zijn naaste. Het is van dit standpunt bezien verheugend, dat de re sultaten van de eerste maand der tweede Winterhulp-actie zeer gunstig afsteken bij die van de laatste maand van de vo rige actie-periode. In Mei kwam 253.000 bij W.H.N. binnen, terwijl de opbrengst van de afgeloopen maand rond t 500.000 is; dus ongeveer tweemaal zooveel. Dit is dan ook de reden, dat de onder steuning van vele duizenden in aanmer king komende landgenooten met kracht ter hand kan worden genomener zal zelfs zoodanig worden gestelid, dat er van werkelijke hulp gesproken kan wor den. Al moge dit een reden zijn tot vol doening. aanleiding geven tot voldaan heid mag het echter niet. Immers beziet men de andere zijde van deze medaille, dan kan al spoedig worden vastgèsteld, dat duizenden landgenooten met de op brengst van de inzamelingen van één maand, niet gedurende den ganschen winter geholpen kunnen worden. Het is daarom noodig, dat aan het Winterhulp werk op nog breeder basis wordt deel, genomen. Behalve door financieel te steunen kan men dit ook doen door' aan de inzamelingen actief deel te nemen. Het pad der plicht leidt tot een dezer daden. Men wijke er niet van af! Giften Bij Winterhulp Nederland zijn o.m. de volgende giften binnengekomen N.V. Stoomspinnerijen en weverijen v.h. S. J. Spaanjaard, Borne, 2000; Lippmann Rosenthal en Co., Amsterdam, 1998; N.N.. Maastricht, 1500: Maison de Bonneterie, den Haag, 1250; Zuid Hollandsche Bierbrouwerij, den Haag, 1000; Maison de Bonneterie, Amster dam, 1250; Haagsche Courant, den Haag, 1000; Steenk, Handelsverg. N V. fil. Amsterdam, Amsterdam, 1000. To taal is op het hoofdkantoor en de pro. vinciale kantoren ontvangen 19.231,78. SINGAPORE AAN AMERIKA AFGESTAAN? ISTANBOEL, 3 November. (Stefani.) Radio Ankara heeft gemeld, dat fngeland de basis Singapore aan de Vereenigde Sta ten zou hebben afgestaan. Het feit zou diepen indruk in Londensche kringen heb ben gemaakt. van de' Weer Britsche scheepsverliezen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 3 November. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Onder den druk van de felle achtervol ging door Duitsch-*Roemeensche formaties is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de eene via Sebastopol en de andere via Kertsj tracht te ontsnappen. Bij een aanval op de transportschepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrach ten werden gereedgehouden, heeft de luchtmacht 10 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 38.000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. 14 Andere schepen werden zwaar beschadigd. Andere gevechtsvlieg tuigen bombardeerde^ Sebastopbl en het havengebied van Jalta, alsmede militaire doelen in de Straat van Kertsj en aan de Noordoostkust van de Zwarte Zee. Een groot drijvend dok kreeg bomtreffers van zwaar kaliber. Bij de doorbraak- en achtervolgingsge- vechten op de Krim werden tot dusver in totaal 53 175 gevangenen gemaakt, als mede 230 pantserwagens, 218 stukken ge schut, verscheidene pantsertreinen en groote hoeveelheden ander oorlogsmate riaal buitgemaakt of vernietigd. Verder werden meer dan 13.000 mijnen verwij derd, welke waren gelegd om onzen op- marsch te verhinderen. Italiaansche troepen namen in het Donetzbekken nieuwe industrieplaatsen na strijd in bezit. In den centralen sec tor van het Oostelijk front werd gisteren de districtshoofdstad Koersk, een belang rijk spoorwegknooppunt en industrie centrum, door infanterie- en gepantserde formaties genomen. In de wateren om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van Als algemeene raadgeving geldt, dat men bij het koopen van belegen kaas tegen een met 0,25 per k.g. verhoogden prijs nauwkeurig toeziet, of het ver- eischte opschrift „Belegen N.Z.” op de kaas voorkomt. De door de Deutsch-NiederlSndische Gesellschaft te Berlijn georganiseerde bijeenkomst der P.K.-mannen van het Ned. Legioen werd ook bijgewoond door talrijke vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Namens de gast- vrouwe heette prof. dr. Loos de aan wezigen welkom. Spr. wees op het idea lisme en het vertrouwen in het nieuwe Europa, dat de oorlogscorrespondenten beziel^ en gaf uiting aan zijn verwach ting, dat wat eigen landgenooten om trent hun bevindingen aan het front zouden berichten een dieperen en blij vender indruk op de Nederlandsche lezers zou maken dan wat hun tot dus ver “daaromtrent bereikte. Namens de P.K--mannen dankte daarop Haupt- sturmführer Hulstein. Deze legde den nadruk op de kameraadschap, welke ge durende den thans beëindigden Berlijn- schen opJeidingstijd door de Nederlan ders met hun Duitsche collega’s was gesloten. De grondslag voor gezamen lijken arbeid is immers de wederzijdsche erkenning van en achting voor de na tionale en cultureele eigenschappen. Moge deze band met de gewapende S.S. steeds hechter worden. In een ge zellig samenzijn bleef men nog lang bij een. Onder de Nederlandsche P.K.-man nen bevinden zich acht journalisten, 4 fotografen, vier radiosprekers en twee filmoperateurs. Het komt niet vaak voor, dat in het City-theater het applaus tegen de wan den opklatert het succes van de film begint over het algemeen met de rustige waardeering elders Zaterdag echter heeft een talrijk, geestdriftig publiek hér- haaldelijk van zijn groote opgetogenheid getuigd en wel bij de première van de ..Wiener Revue: Alles fürs Herz” een revue, welke in ieder opzicht voldoet aan 'de eischen,'- die men aan een revue kan en mag stellen, In de eerste plaats is er de vroo- lijkheid. Zonder vroolijkheid zou een re vue vallen. Bij dit gezelschap is de vroo lijkheid toevertrouwd aan Franz Joham en Fred Horst. Franz Joham is een sterk komisch talent, die. adrem, bewegelijk en mimisch onovertroffen, in zijn partner Fred Horst een blijmoedfgen tegenspeler heeft gevonden. Zij weten de geestige sketches op te voeren tot een salvo van lacheffecten, dat doeltreffend op de zaal wordt afgevuurd. Zonder aankleeding ook geen revue Deze is smaakvol en harmonisch van kleur, soepel van lijn, zonder te vefval- len in het pompeuze der overdrijving, waartoe ongetwijfeld de Weensche ele gance het hare bijdraagt. Voeg hier nog aan toe goede muziek, melodieuzen zang, en stijlvollen dans, dan is alles aanwezig om een revue tot dat hoogtepunt te bren gen, dat volle zalen en een dankbaar pu bliek kan waarborgen. De muziek in deze revue staat onder leiding van den kapel meester Carlo Pezzl, die uit zijn uit stekend orkest dan ook alles weet te ha len. Dit is echter niet alles. Daar zijn bovendien nog Mignons italienische Virtuosinnen”, ’n muzikaal ensemble, dat in zijn instrumentale en vdcale veelzij digheid. met melodieën voor hart en oor, een ruim deel van het applaus incasseert. De goed getrainde .Donaumadels” vor men een balletgroep, die de gratie der beweging en de expressie der muziek ten tooneele brengt. Tot de prominenten in deze revue mogen voorts nog worden ge noemd Marika Magyari, Gerda Gran en Elisabeth Pickhardt, een lieftallig drietal, dat zingend en acteerend den ganschen avond, een nie? te oriderschat- ten aandeel in de revue heeft. Als er veel van den inhoud van „Alles fürs Herz” was te vertellen, zou het ook weer geen revue zijn. In een vlot wer- velwind-tempo suist alles voorbij. Sket ches (Die schlimmen Buben in der Schuie, Jagerlatein, Ein kleiner Fehler, In 5 mi nuten kann Vieles geschehen), zang (Das italienische Volkaljed, Komm zurück, Lily Mariene, Romali-trio, Ich glaube Peter ist verliebt. Ich hab mir in Grin- zing an’ Dienstmann engagiert), dans (Nachtlicher Tango, Tarantella, Spani- scher Tanz. Masken und Frauen, Gigotte und ihre Kameraden), boeien door bonte afwisseling en opeenvolging zander pau ze. Zij ontlokken aan het publiek den bij val, die voor, de artisten de aanmoedi ging is om het beste te geven dat in hen is, zoodat zij aan het einde van dit kleu renfeest dan ook terecht kunnen zingen „Alles für Sief’ De directie van het Clty-theater heeft alle medespelenden met bloemen gehul digd, waarbij ook de man achter de schermen, de leider van het gezelschap, Artur Kaps. werd betrokken. Aan het ge klap, dat tot een ovatie aangroeide. kwam schier geen einde. P. H. de Wit. Morgenmiddag om half twee zul len van het station Staatsspoor alhier de 520 kindèren, die door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst voor een verblijf van zes weken naar Neuren berg zullen gaan, per extra trein vertrek ken. Ditmaal zijn het 240 Rotterdam, Zwolle 50 Haarlem. J Delftschen hoogleeraar. aan de Willem noteerd kunnen worden. In Noord-Afr’ka Frederiklaan en in een woning aan de AFZWEMFEEST VAN VREUGDE EN ARBEID Woensdag a.$., des avonds van 6 tot 8 uur, zal in het Boschbad in den Haag het eerste z.g.n. afzwemfeest van Vreugde en Arbeid worden gehouden. Medewerking verleenen o.a. de beste schoonspringer van den Haag Henk de Haas en de bekende schoonspringer Gerrit Hegl. De Nederlandsche Zwembond zal offi cieel vertegenwoordigd zijn. Proces-verbaal 1 s e m. a t temn een 32-jarigen pakhuisknecht, die 4J h.l. aardappelen buiten dista|butie om had gekocht. Een 34-jarige Chinees verkocht gevulde tabletten chocolade voor 0.20 per stuk, terwijl hij maar /0.10 mocht rekenen. Hij kreeg een .Pr°ces- n verbaal223 tabletten en een hoeveelheid werden in beslag genomen. van Suez werd een koopvaardijschip van 6000 brt. vernietigd. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden niet plaats. Er is in den Haag nooit bepaald een overmaat aan variété-voorstellingen. En toch is de belangstelling er voor groot. Zoo’n avond van enkel variété.kunst, waarin in snel tempo, in bonte menge ling, van alles en allerlei op het gebied zang, muziek, etc. geboden onderhoudend variatie Arrondissements-rechtbank UITSPRAKEN Inbreker veroordeeld tot twee Jaar Tv/ee jaar gevangenisstraf had het O.M. gerequireerd tegen den 30-jarigen chauf- feur P. de B. alhier, die in Augustus j.l. brt. tot” zinken en troffen 6 schepen inbraken had gepleegd ten huize van een der leermiddeienvoör-1 zoo ernstig, dat nog meer verliezen ge- _S m Ir- m m zin T n A fw-ilrr» verstrooidenDuitsche’geiVchtsvliëgtuir-en I Hooftskade alhier uit welke perceelen hij concentraties Britsche automobielen bij I kleedingstukken - -- Sriloem. Bij luchtaanvallen op de reede v^n huishoudelijk gebrirk ontvreemdde. - - terwijl hij v.oorts nog had terecht gestaan wegens poging tot inbraak in een woning aan de Neuhuyskade, waarbij hij op hee- terdaad was betrapt. De rechtbank veroordeelde verdachte xpniacm den eisch van het O.M, Vrijdagavond heeft groep 1 van Kring 5 der N.S.B. in de bovenzaal van de Galerij een openbare vergadering gehouden. In een inleidend woord deelde de heer Brusse mede, dat de spreker van dien avond, de heer P. v. d. Boer, zijn vijf honderdste spreekbeurt hield. De heer v. d. Boer wees er op. dat men vroeger geloofde in rustige, vaste verhoudingen. Mussent heeft beweging gebracht in ons volk. De N.S.B. heeft zich gesteld voor het Nederlandsche volk om het te be schermen tegen het gevaar van alles, wat zich samenvatte in de democratie. Wan neer de leider niet had gezien, dat de N.S.B. het geweten der natie is, dan had ons volk thans zijn zelfstandigheid verlo ren. Spr. hekelde hen, die van buiten Nederlandsch schijnen, maar van binnen Engelsch zijn. Hij waarschuwde tegen deze Engelsche gezindheid, omdat in het verleden gebleken is, dat de Engelschen er steeds op uit waren onze koloniën af te nemen. Niet zij, maar wij zijn de groote kolonisten •geweest. Niet wij zijn de landverraders, maar zij, die vandaag aan den dag nog naar de Engelsche radio luisteren. Weten zij niet, dat met Enge land verbonden is het bolsjewisme? De democratie heeft in den afgeloopen tijd gepraat, uren, dagen, maanden, jaren, maar er kwam niets tot stand. Wat heeft daarentegen het nationaal-socialisme, al zijn wij in oorlogstijd, niet gedaan voor de verbetering van de volkswelvaart en de verheffing van de arbeiders! Wij, m ons Gedsvertrouwen, zijn, ondanks alle verschrikkelijke dingen, die wij beleefd hebben in de oorlogsdagen, trouw geble ven aan ons ideaal van zuiver Nederlan derschap. Wij zijn geboren als Nederlan der en willen den laatsten ademtocht uit blazen ajs Nederlander. Wij zijn nationaal uit eerbied voor het verleden en uit ver antwoordelijkheidsgevoel voor de toe komst. Wij willen van ou<i tot jong, van arm tot rijk, een goed geórdend arbeids leger zijn. Als men z<n plicht vervult, dan zal men ook op ouderen leeftijd het recht hebben op een behoorlijk pensioen. Mussert heeft den strijd gewonnen voor een vrij Nederland. Ziet u niet, dat alles, wat hij verkondigd heeft, werkelijkheid is geworden? Niet alleen water heeft hij tegen moeten houden, maar ook zond- vloeden van marxisme en bolsjewisme Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarna er onder lei ding van den heer v. d. Boer liederen werden gezongen. lijk ts, om de oogstwerkzaamheden vlot verloop te laten hebben en eiken dag gaat deze zorg door. Werkverruiming in dienst der „voedselvoorziening Ten aanzien van de werkgelegenheid bij de werkverruimingswerkeq merkte de heer Knetch op, dat er nog genoeg werk voorhanden is, vooral bij de z.g. cultuur-technische werken. Deze zijn voor de voedselvoorziening van ons land van groote beteekenis en bieden daarenboven prachtig werk voor duizenden arbeiders, die het werken dreigden te verleeren. Doch thans kunnen zij een goede training genieten, waardoor zij beter geschikt worden voor arbeid in het vrije bedrijf. Werklooze jongelieden worden voorts in de gelegenheid gesteld, kosteloos een be paalde vakopleiding te volgen, welke op leiding van tweeërlei aard is n.l. in de opleidingskampen en op centrale werk- plaatsen en vakcursussen. Deze opleiding gaat voornamelijk van de overheid uit, doch ook diverse ondernemingen doen veel voor een vakopleiding T.a.v. de werkgelegenheid in Duitschland zal de heer Knetch op een nog nader aan te kondigen datum wederom in een vraaggesprek verschillende belangrijke mededeelingen doen, speciaal wat betreft de vakopleidin gen en de sabiale voorzieningen. Naar het rijksbureau voor de voedsel- voorziening in oorlogstijd mededeelt zullen, zooals reeds eerder werd gepu bliceerd, hoeveelheden belegen kaas uit voorraden der. Nederlandsche zuivelcen- trale voor consumptie worden vrijge geven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consument geldende prijzen met ten hoogste 0,25 per k.g. worden ver- hoogd. Voor alle andere kaas, onver- schillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. Teneinde duidelijk het verschil tus- schen de kaas, afkomstig uit voorraden der centrale, en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van een opschrift „Belegen N.Z.” Uitsluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus tot een 0,25 per k.g. hoogeren prijs worden verkocht. Dit opschrift wordt met een bijzondere inktsoort op de kaas aangebracht, waardoor op eenvoudige wijze door de controleerende instanties bij den detaillist is vast te stellen, of het merk bevoegd is aangebracht. La Valetta gebombardeerd ROME, 3 November. (Stefani.) Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt In den afgeloopen nacht hebben een. heden van onze luchtmacht opnieuw de vlootbasis La Valetta gebombardeerd. Noord-AfrikaAanzienlijke bedrijvig heid van onze artillerie aan het front van Tobroek, Aanvalspogingen van den vijand werden terstond afgeslagen. Tij, dens een luchtaanval pp het gebied van Benghasi werden eenige woonhuizen be schadigd. Onder de Arabische bevolking werd één persoon gedood en eenigen ge wond. In luchtgevechten schoten onze jagers 1 Engelsche machine neer. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen be stookten het veldlazaret van Culquabert, dat duidelijk voorzien was van het Roo- de Kruisteeken, met ®iacih;negeweer- vuur. Onder de verpleegden vallen slacht offers te betreuren. Aan de fronten van Ualag en Celga hadden gevechten plaats, die voor onze troepen gunstig verliepen. De vijand liet eenige dooden alsmede wa pens en ipunitie op het gevechtsterrein achter. land, aldus de laatste aangezien er hier te lande nog zeer veel werk is. De metaal-industrie b.v. heeft een regelma tig tekort aan goede vaklieden. Ook de minder geschoolden en zelfs de onge schoolden in het beroep vinden bijna allen werk. Ook in den mijnbouw be staat er groote behoefte aan goede werk krachten, evenals in den landbouw, waar de vraag naar aardappel- en bietenrooiers vooral de laatste weken buitengewoon groot is. Hier en daar bestaat zelfs ern stige vrees, dat de aardappelen en bieten vóór den winter niet uit den grond zou den komen. Deze vrees echter, aldus de heer Knetch, zal ongegrond blijken, aan- geziefi er voor gezorgd is, dat overal de noodige arbeidskrachten aanwezig kunnen zijn. Het ligt nu maar aan de werk gevers en werknemers, om het met el kaar te kunnen vinden en het werk voortgang te doen hebben. Het rijks- arbeidsbureau en de gewestelijke arbeids- bureaux hebben alles gedaan wat moge- een bok De Installatie-plachtlgheid Zaterdagmiddag is onder zeer groote belangstelling burgemeester F. E. Müller van Rotterdam, geïnstalleerd als leider van het district Rotterdam der N.S.B. De installatie geschiedde door den plaatsver vangend leider der N.S.B., van Geelker ken, in de groote Rivièrahal van de Dier gaarde. Na den vendelopmarsch heeft de heer v. Geelkerken den nieuwen districtslei der geïnstalleerd. Hij merkte daarbij op, dat de scheidende districtsleider in Rot terdam, de heer Kröller, een moeilijkep tijd van de beweging heeft meegemaakt. Ook de taak van den heer Müller zal niet gemakkelijk zijn. Doch, aldus spr., wij aanvaarden vanzelfsprekend de plichten, die op onze schouders worden gelegd. Hierna werden de heeren Müller en Kröller op het podium geroepen. De heer van Geelkerken roemde beider kwalitei ten en vroeg van de Rotterdamsche natio- naal-socialisten steun en medewerking voor het werk van den heer Müller. Voorts las hij een brief van ir. Mussert aan den heer Kröller gericht, voor, waarin o.m. werd medegedeeld, dat diens functie ter beschikking van het hoofdkwartier kwam. Na een dankwoord van den heer Kröl ler ving de heer Müller zijn toespraak aan met te verklaren, dat hij er voor zou zorg dragen, dat niemand de kameraadschap tusschen zijn Nederlandsche en Duitsche kameraden in Rotterdam zou storen. Ver volgens echter legde spr. er den nadruk op, dat hij burgemeester geworden was voor alle Rotterdammers. Ik zal niet toelaten itoo zeide hij dat gij nationaal-socialisten, geterrori seerd wordt. Anderzijds echter- hebt gij ook plichten, die nagekomen dienen te worden. Spr. wees daarbij op de uitlating van ir. Mussert, dat de tegenstanders met de juiste middelen voor de goede zaak gewonnen moeten worden. Rotterdam is de eerste stad waar 4e W.A. als hulp politie ingezet kan worden. Daardoor krijgt zij groote vrijheden, maar deze eischen ook de grootste gebondenheid. De heer van Geelkerken besloot plechtigheid met een toespraak. Zaterdag is in werking getreden een wijziging van het crisis organisatiebesluit 1933, welke wijziging inhoudt een reorga nisatie van de crisis tuchtrechtspraak. De provinciale commissies voor de crisis tuchtrechtspraak worden vervangen door een alleen rechtsprekenden tuchtrechter in iedere provincie, terwijl de centrale commissie voor de crisis tuchtrecht spraak wordt vervangen door een cen traal college voor de tuchtrecht spraak, dat zal bestaan uit drie rechts geleerde leden. De rechtspraak door com missies bestaande uit juristen en deskun digen komt derhalve te vervallen. Het is echter geenszins de bedoeling hiermede het deskundige element in de tuchtrecht spraak yit te sluiten, de tuchtrechter zal steeds deskundigen kunnen hooren en naar deskundigenbericht zijn qordeel kunnen vellen. De reorganisatie heeft mede ten doel, sneller recht te verkrij gen. Om dit te bereiken, is de mogelijk heid geopend, dat de tuchtrechter on middellijk ter zitting mondeling vonnis wijst Verder zijn eenige termijnen, b.v. die van oproeping, bekort. Voorts zal verkorting van den tijd, welke verloopt tusschen het oogenblik van het constateeren der overtreding en de uitspraak van den tuchtrechter, mede worden verkregen door een sneller opmaken der tuchtrechtelijke ver klaring door de controleurs van den centralen crisis contröledienst en door decentralisatie van het- bureau van den hoofdambtenaar van de crisis tuchtrecht spraak. Bij de wijziging van het crisis organisatiebesluit 1933 is een overgangs bepaling opgenomen, welke bepaalt, dat aanhangige crisis tuchtrechtzaken door de commissies voor de crisis tuchtrecht spraak zullen worden afgehandeld. In de Staatscourant van 24 October is verschenen een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, ingevolge het welk de directeur-generaal van de voed selvoorziening bevoegd is aanwijzingen te geven aan organisaties van industrieele of handelsbedrijven, welke bij of krach tens de landbouw-crisiswet 1933 of het voedselvoorzieningsbesluit zijn erkend of aan welke de uitvoering van eenigen op grond daarvan genomen maatregel is op gewagen. De organisatie is verplicht de haar gegeven aanwijzingen na te komen. Bij niet-nakoming kan de directeur-gene raal van rechtswege in alle rechten en bevoegdheden van het bestuur en andere organen der organisatie treden. Bij de uitoefening dezer rechten kan hij zich doen vertegenwoordigen door een ge machtigde Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt hieromtrent mede, dat de bedoeling van dit besluit is om een toezicht van overheidswege op dergelijke organisaties mogelijk te maken in die gevallen, dat in de statuten dfezer organisaties niet in de mogelijkheid van een dergelijk toezicht is voorzien. Het is voorts bedoeld als een overgangsmaatregel; zooals bekend zal bij de toekomstige be drijfsorganisaties voor de voedselvoorzie ning eveneens overheidstoezicht bestaan. Het ’ligt niet in het voornemen, dat onmiddellijk, in vollen omvang van deze bevoegdheden gebruik zal worden ge maakt, doch slechts in die gevallen, dat zulks in het belang van de voedselvoor ziening noodzakelijk moet worden geacht. DISTRIBUTIE VAN BOUWHOUT In de op 1 November verschenen bui tengewone Staatscourant is opgenomen een bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau voor hout, waarbij het verkoopen en afleveren van bouwhout, d.i. gezaagd naaldhout, zoowel inlandsch als buitenlandsch, zonder vergunning van genoemden directeur wordt verboden. In dringende gevallen, b.v. voor herstel van schade, veroorzaakt door brand, boirfc of blikseminslag of ter beveiliging tegen waterschade, is aflevering van bedoeld hout zonder vergunning en tot bepaalde hoeveelheden toegestaan. Voor nadere bij zonderheden wordt verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publica tie. van acrobatiek, equilibristische wordt, zoodat het een bont programma met velerlei wordt, heeft zijn speciale attractie. Een programma als thans in Scala wordt ge geven, zeer afwisselëhd, zooda^ then tel kens weer dé aandacht op iets nieuws in moet stellen, was de groote belang stelling, welke ervoor bestond, volkomen waard en werd een overtuigend succes. In dit succes droeg een goed deel bij Willy Derby, die het was een jaar ge leden, dat hij hier optrad onmiddellijk contact met de zaal had en geestig en amusant zijn grapjes en liedjes bracht wat de laatste betreft deze werden dap. per meegezongen door het volle Scala. Zijn wandelliedje en „Kom menschen, laten we vroolijk teijn” sloegen zeer in. Maar er was meer, dat speciale ver melding verdient. We noemen Mary en Peter Comp, met komische acrobatische toeren, de 3 Bradfords eveneens met goede acrobatiek, de 2 Rosetties met be- wonderenswaardige verrichtingen, hoog boven den orkestbak, de' 2 Wama’s met o.a. kostelijke imitaties van Popeye en Maurice Chevalier, mr. Jack Gordon met verbluffende capriolen op zijn één-wieler, Max Tini, die in racket-tempo teekende.., en nog andere nummers waarmee men aangenaam bezig gehouden wordt. ZILVEREN JUBILEUM W. C. F. SCHEPS Onder zeer groote belangstelling heeft de heer W. C. F. Scheps alhier Zaterdag zijn zilveren jubileum mogen vieren als journalist. Enkele honderden schriftelijke en telegrafische gelukwenschen gewerdeh den jubilaris uit alle deelen des lands van allerlei relaties, vooral van predikanten uit onderscheiden kerkformaties en van tal van deplen van de Ned. drankbestrij ding. Ook werden tal van fraaie bloe men en fruitmanden aan de woning van den jubilaris .bezorjftl terwijl hem enkele fraaie geschenken werden geoffreerd. Verscheidene sprekers hebben den ju bilaris gehuldigd. HUISVROUWENMIDDAG Morgenmiddag om 3 uur wordt in den Öierentuin een groote huisvrouwenmiddag gehouden door het Arbeitsbereich der N. S.D.A.P. Er zullen films worden vertoond, terwijl den bezoekers smakelijke hapjes naar nieuwe recepten zullen worden voor gezet. Toegang vrij. Door opensluiting heeft men zich toegang verschaft in een rijwielhan del in de Jan van Riebeekstraat. Gestolen werden 11 buiten- en 10 binnenbanden benevehs eenige en en diverse voorwerpen Bijeenkomst van het Haagsch comité Evangelie en Volk In dé aula van het Gymnasium aan de Laan’ van Meerdervcxirt, vond Vrijdag avond een bijeenkomst plaats van het Haagsche Comité Evangelie en Volk, waar op het woord is gevoegd door door ds. E. Reeser van WinterswijK. De heer N. Oosterbaan, lid van het co mité, sprak een inleidend woord. Ds. Reeser ving zijn betoog aan met er op te wijzen, dat het Christendom uitgaat van de Scheppingsorde Gode. Hieruit leert men Zijn werk kennen. Die orde heerscht zoowel onder de boomen, planten en dieren, als onder de men schen. Elk volk heeft zijn eigen taak en roeping door de in elk volk verborgen talenten kunnen zij elkaar helpen. Het nationaal-socialisme heeft de vaste over tuiging, dat Nederland als een apart volk bestaat, met bepaalde karakterwaarden en dat een bepaalde opdracht te vervul len heeft. Het doel van het natio naal-socialisme, isNederland voor Nederland,, Nederland door Nederland. Hiermede weet het zich onderwor pen aan de scheppingsorde. Het natio naal-socialisme wordt o.a. door de kerken beschouwd als vredeverstoorder. Het nat- socialisme onderscheidt den strijd om het leven te bewaren en den strijd om het leven te vernietigen. Gezond nat.-so- cialisme erkent het bestaansrecht van an dere volken en roept het eigen volk op, om zijn bestaansrecht te verdedigen. Zooals de natuur haar parasieten kent, kent -de volksgemeenschap die ook, zoo als het wereld-jodendom en de vrijmet selarij. •Daartegen bindt het nationaal- socialisme den strijd aan. Het wil de practische toepassing der Christelijke be ginselen. Gehandeld moet worden naar Jezus’ woordZoek eerst het Konink rijk Gods en dan zullen alle din gen toegeworpen worden”. Het na tionaal-socialisme staat vertroebeling niet toe. Het wil een dienende taak van den mensch naar Christus’ voorbeeld. Dat is het Christendom, dat Hij ons predikt en tjlat verankerd ligt in het programma van het nationaal-socialisme. De nat.-socialist stelt het algemeen belang vóór het per soonlijk belang. Uitvoerig stond ds. Reeser daarna stil bij de practische toepassing van het na tionaal-socialisme, om daarmede aan te toonen. dat het brengt het Christendom van de daa^. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6