1941. No. 18023. Dinsdag 4 November. De Duitsche luchtinacht in actie Extra bericht van het Duitsche Opperbevel Bommen op troepencon centraties en militaire colonnes Met Duitschland tegen het Bolsjewisme VERDUISTEREN Het uitreiken van distri butiebescheiden in de Groote Kerk Oproep PASSAGES UIT EEN BOEK VAN CHURCHILL 14 VIJANDEL1JKE KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT Let bij de verduistering voor* al ook op uw achtergevel I Met Duitschland tegen het bolsjewisme De positie van Japan AMERIKAANSCHE OORLOGS PROPAGANDA De „Petit Parisien” tegen propa- ganda-bluf van Londensche radio BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De luchtactie Militaire vrouwenorganisaties in Engeland Felle Duitsche aanvallen op de Krim Mussert of Moskou De evacuatie van Duitschers en Italianen uit Afghanistan TOJO ZAL EEN VERKLARING IN PARLEMENT AFLEGGEN HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: Greer” de en der HET Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 tnnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 4 November (D.N.B.). Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: De marine en de luchtmacht hebben de Britsche ravitailleeringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht Duikbooten hebben op den Atlantischen Oceaan 11 vijandelijke koopvaarders met een gezamenljjken inhoud van 53.000 brt., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht ten Oosten van Aberdeen 3 koopvaarders met een gezamenlyken inhoud van 20.000 brt. vernietigd. Bovendien werd bij de Shetland-eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. incidenten Kearny” met de de door heen hun uitval bezetten bescher- door de brekên. naar mo- het Van 1—8regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. de groote schaduwbrengende boomen, ver brandden den oogst en veilheiden de wa terreservoirs. Dat was heel gemakkelijk, zoolang de dorpen in de vlakte lagen. De bevolking had zich in de bergen terugge trokken en zag tandenknarsend de ver woesting van haar have en goed en haar middelen van bestaan aan. Toen wij ech ter naar de dorpen in de bergen optrok ken, bood de bevolking woedend verzet en ieder dorp kostte ons 2 tot 3 Britsche officieren en-15 tot 20 inlandsche soldaten. Of het geval dit waard was, kan ik niet zeggen. In ieder geval was het dal na 14 dagen tijds een woestijn en was onze eer gered. De Indische regeering besloot ook een expeditie naar Tirah Maidan te sturen. Daar zou zij de meeste korenschu ren, kudden en het grootste deel van de nederzettingen der Afridi vinden. Dit alles kon men verwoesten en de stammen met vrouwen en kinderen midden in den feilen winter de bergen injagen, waar zij het a iir-u i u -.j l_ ui aldus de tekst dezer passage uit Chur chill’s boek. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Aangezien de lokalen van den Dieren tuin in den Haag noodig waren voor een tentoonstelling, heeft men het daar onder- De Petit Parisien schrijft het volgende naar aanleiding van de jongste propagan- da-bluf van de Londensche radio, volgens welke de Franschen slechts den wensch koesterden, de Engelsche blokkade ver scherpt te zien: „De Engelschen willen de wereld reeds wijsmaken, dat de bewoners van de door de Britsche luchtmacht gebombardeerde Fransche kustplaatsen vurig naar bom aanvallen verlangen, welker slachtoffers zij zijn. Nu beweren de Engelschen ook nog. dat de Franschen de hun opgelegde beperkingen te licht achten. Op deze bluf zijn de Franschen echter niet ingeloopen, zoo constateert het blad. Zij weten, dat niet Duitschland, maar Frankrijk onder de Engelsche blokkade te lijden heeft. Er be staat derhalve ook weinig kans op, dat zij naar een verscherpen van de blokkade verlangen”. dingsfront op te stellen. Het geestelijk worden voorbereid crisistijd. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Bijkantoor: Scneveningen, Keizerstr. 319, Tel. t>5O3iO; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 DE DUITSCHE MINISTER SCHWERIN VON KROSIGK TE SOFIA De Duitsche minister van financiën, graaf Schwerin von Krosigk, is te Sofia aangekomen en heeft een bezoek ge bracht aan den Boelgaarschen minister president en aan de ministers van bui tenlandsche zaken en financiën. De Boel- gaarsche minister van financiën, Bosjilof, heeft gisteravond ter eere van zijn Duit- schen ambtgenoot een maaltijd aange boden. In een toespraak zeide Bosjilof, dat het bezoek van den Duitschen minister de oude vriendschap, welke door het bloed in den wereldoorlog vergoten, geheiligd was, bevestigt. .Het lijden, dat Duitsch land en Boelgarije door de onrechtvaar dige vredesverdragen was opgelegd, heeft de betrekkingen tusschen beide volken nog enger doen worden. Het economische en financieele leven van Groot-Duitsch- Ifrnd is, als alles in dat land, een voor beeld voor Boelgarije wegens de ideale organisatie. In zijn antwoord zeide Schwerin von Krosigk, dat uit de overeenkomst in de politieke ontwikkeling der beide volken en uit de wapenbroederschap gedurende den wereldoorlog een nieuwe vriendschap is geboren. Uit de natuurlijke reactie op de onrechtvaardige vredesdictaten is de economische toenadering tusschen Duitsch land en Boelgarije voortgekomen, thans is de vriendschap nog grooter geworden. Dat is bewezen door de ontvangst, die de Duitsche soldaten in Boelgarije heb ben genoten. ENGELAND TRACHT PILOTEN TE WERVEN Het Engelsche luchtwapen laat vrijwil ligers in Zweden ronselen. Deze ontdek king is gedaan door de politie in de Noordzweedsche provinciestad Urne. De ronselarij zou, volgens een bericht van „Stockholm Tidningen”, geleid worden uit een goed gecamoufleerde centrale in Stockholm. Het blad meldt voorts, dat niet alleen in Urne, maar ook in andere plaatsen van Zweden geronseld is voor het Engelsche luchtwapen. Drie jeugdige Zweden zijn uit Urne reeds in Engeland aangekomen en een tweede groep van 18 man zou juist vertrekken. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER VERONGELUKT Naar 'de Engelsche berichtendienst uit Washington meldt heeft het ministerie van marine gisteravond 1 dat een bommenwerper van de marine boven den Atlantischen Oceaan is neer gestort. De bemanning, bestaande uit 11 officieren en manschappen, alsmede een officier van het leger, die als passagier den tocht medemaakte, zijn omgekomen. Het vliegtuig werd sedert Zondagavond vermist De juiste plaats van het onge luk wordt niet opgegeven. SCHIP VAN BRITSCH SCHOUT-BIJ- NACHT GETORPEDEERD De Britsche schout-bij-nacht Greghton Emsworth, wiens schip is getorpedeerd, is met slechts enkele overlevenden van zijn bemanning in Engeland aangekomen, zoo meldt de' „Daily Telegraph”. Het schip van den Britschen schout.bij-pacht zonk na den torpedotreffer binnen 2 mi nuten. Reddingbooten konden niet meer uitgezet worden. Tien Britsche over levenden redden zich op een vlot en vischten den schout-bij-nacht op. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 2 op 3 Nov. de haven Great Yarmouth, die voor de Britsche visscherij op de Noordzee van aanzienlijke betee- kenis is, opnieuw succesvol aangevallen. Bij een poging van 2 Britsche jagers om het Kanaal-eiland Alderney aan te vallen, werd een Spitfire door de Duit sche luchtdoelartillerie neergeschoten. De piloot van dit vliegtuig werd gevangen ge nomen. Het andere vliegtuig keerde om. Een Duitsche patrouilleboot beschoot Zondag verscheidene Britsche vliegtuigen, die de Nederlandsche kust naderden. Een Engelsche bommenwerper werd omlaag geschoten. Het probleem van dienstplicht voor vrouwen is in Engeland veelvuldig be sproken, meldt S.P.T. Zooals bekend wer ken de Engelsche vrouwen in de oorlogs industrie. doch sommigen meenen dat een vrouwelijke hulporganisatie, op militaire HET AMERIKAANSCHE SENAATS- DEBAT Tijdens de Senaatsdebatten over de her ziening van de neutraliteitswet is het, naar Associated Press meldt, tot een hef tige woordenwisseling gekomen tusschen isolationisten en interventionisten. De isolationistische senatoren Taft en Clark verklaarden, dat de tot dusver geleden verliezen ter zee een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog niet kunnen rechtvaardigen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandsche aange legenheden, Connally, bepleitte een her roepen van de neutraliteitswet en sprak als zijn meening uit, dat aanvaarding van het herzieningsvoorstel geen oorlogsver klaring vormde. Senator Wheeler ver klaarde hierover, dat, wanneer de neu- Zeer slechte weersomstandigheden heb ben het Duitsche luchtwapen Zondag niet weerhouden aan het geheele Oostelijke front de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken doeltreffend te be strijden. Troepenconcentraties en colon nes in den Zuidelijken sector van het front werden met bommen en de boord- wapens uiteengedreven en uiteengeslagen. Verscheidene toestellen wierpen hun bommen öp belangrijke spoorwegverbin dingen en verbraken daarmede belang rijke trajecten van de bolsjewistische spoorlijnen. Een gevechtsvliegtuig slaag de er in een voltreffer te plaatsen op een vollen transporttrein. Gisteren zette de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op Sovjettransporten ter zee voort. In de Straat van Kertsj brach ten gevechtsvliegtuigen een koopvaarder van 1000 ton tot zinkerj en beschadigden een ander schip. Op een vliegveld, dat zich nog in het bezit der bolsjewieken bevond, werden 6 vliegtuigen vernield. Sterke afdeelingen vliegtuigen deden wederom aanvallen op spoorlijnen, welke op talrijke plaaten vernield werden. Verscheidene treinen, waaronder een met brandstof, en twee spoorbruggen werden vernield. Bij een bomaanval op de oorlogshaven Sebastopol op de Krim werden een vrij groote vrachtboot en een schip van 4000 brt. tot zinken gebracht. Voorts kon men onomstootelijk voltreffers op de haven installaties benevens op drijvende en vaste kanonnen der luchtdoelartillerie waarnemen. Van de 14 Sovjet.divisies, die zich op de Krim hadden geïnstalleerd voor de defensie en die voor een deel reeds ver nietigd of getroffen zijn, leeren thans ook de aan de Zuidspits opgestelde troe- pendeelen de zwaarte van de Duitsche aanvallen kennen. Tevergeefs trachten zij zich in de borgstellingen Je verdedigen, alle voorbereidingen worden door Duit sche bommen te niet gedaan. leest geschoeid en militaire werkzaamhe den verrichtend, noodzakelijk is. De „Daily Mail” wijdt er een lange beschou wing aan. Het blad uit zich voor een op richting van een dergelijke organisatie en meent te weten, dat hier inderdaad reeds plannen voor bestaan. Vrouwen van 20 tot en met 25 jaar zouden moeten dienst- nemen. De grens zou tot 27 jaar kunnen worden opgevoerd. Het zou natuurlijk mo gelijk zijn, dat onbepaald verlof zou moe ten worden gegeven, bij huwelijk, beval ling. ziekte, enz. Een deel van de vrouwen, zou voor de luchtafweer worden opgeleid. Het is reeds gebleken, dat de vrouwen geschikt zijn voor dergelijk werk. De minister van arbeid, Bevin, heeft naar „Göteborgs handels- en scheepvaart- blad” uit Londen meldt, Zaterdag in een rede verklaard, dat dwangmaatregelen ten aanzien van den vrouwenarbeid in Enge land niet lang meer op zich zullen laten wachten. Alle vrouwen tusschen 20 en 30 jaar zullen voortaan slechts werk kunnen krijgen door tusschenkomst van de offi- cieele arbeidsbemiddeling. Bovendien wor den de komende weken nog andere maat regelen verwacht. Vrouwen, die in de cen trale keukens of als chauffeuse slechts en kele uren per dag werken, zullen nog ander werk opgedragen krijgen. methoden van den kolonialen oorlog w'or De propaganda van Engelsche zijde be dient zich van dwaze methodes! Het is stellig te veel van de verbeelding verlangd om de meening ingang te doen vinden, dat de Franschen scher per geblokkeerd zouden willen wor den, dat zij zouden verlangen naar méér Engelsche bomaanvallen. De Fran schen zoowel als de bewoners van de overige bezette gebieden hebben al lang hun bekomst van de beproevingen, welke zij tengevolge van de Engelsche maatrege len hebben te doorstaan. gelen. Generaal Jeffreys, de commandant» ongetwijfeld onbehaaglijk zouden hebben, van de tweede brigade, kreeg opdracht om ~,J"~ J- J- den volgenden dag het Mamund-dal bin nen te rukken en de aanvallers te tuchti gen. Als bestraffing was bepaald om in het doodloopende dal geheel en al door te dringen, den oogst te vernielen, de wa terreservoirs onbruikbaar te maken, alle versterkte schuilhoeken, voor zoover de tijd zulks toeliet, in de lucht te laten springen en iedereen neer te schieten, die zich tegen deze maatregelen verzette. Bldz. 129. Sir Bindon en de voorste bri gade waren zelf in den afgeloopen nacht hevig aangevallen. Zij hadden verschei dene honderden dieren en 20 tot 30 man knappen verloren, maar overigens warev zij er niet slecht aan toe. Sir Bindon gaf bevel, dat wij eerst nog in het Mamund- dal blijven en het ter vergelding te vuur en te zwaard zouden verwoesten Dat de den wij dan ook. hoewel met gepaste voor zichtigheid. Wij gingen systematisch te werk, van dorp tot dorp, verwoestten als strafmaatregel de huizen, wierpen de put ten dicht, haalde de torens omver, velden Het AJJ.P. meldt uit Berlijn: Te ’Leip zig is in Duitsche vertaling het boek ver schenen van Winston Churchill „Wereld- avonturen in den dienst”, waaraan de vol gende passages ontleend zijn: „Bldz. 121... Den volgenden ochtend zetten wij, zonder ons iets aan te trekken, van de brutaliteit der Mamunds, den naarsch naar Nawagai voort Maar de stam was nu nijdig gewor den, en toen onze tweede brigade, die op 2 dagmarschen afstands volgde, op de plek aankwam, vergenoegden eenige honderden krijgslieden uitgerust met allerlei soort wapens, van het oude geweer met vuur steenslot tot het modernste geweer toe zich er mede om onafgebroken 3 uur lang op de dichte massa menschen en dieren los te schieten. Deze nachtelijke sport kostte de brigade ongeveer 40 officieren en manschappen en bovendien een groot aantal paarden en lastdieren. Toen sir Bindon Blood hiervan bericht kreeg, gaf hij bevel tot krachtige vergeldingsmaatre- traliteitswet oorspronkelijk beschouwd was als een wet van den vrede, herroe ping logisch beschouwd moest worden als oorlogswet. Het zou een zegen zijn voor het Amerikaansche volk, aldus Wheeler, wanneer Roosevelt den zwet senden minister van marine, Knox, uit zijn functie zou verwijderen. De republi- keinsche senator Shipstead verklaarde, dat de Vereenigde Staten voor hun deel neming aan den wereldoorlog niets an ders geoogst hadden dan hoon en gelach van den kant der geallieerden. Er is een tijd geweest, dat deze leuze van de reclamezuilen, op de pamfletten en in de advertenties trachtte het Nederland sche volk er van te doordringen, dat het te kiezen had tusschen het nationaal-socia- lisme en de chaos van het bolsjewisme. Men heeft niet willen luisteren, men heeft gelachen om deze waarheid, men poogde het te doen voorkomen, alsof deze leuze even voos was, als die, waarmede men zelf het volk reeds jarenlang bedroog. Mussert of Moskou. Nu is het dan zoover en hoe wel er nog steeds landgenooten zijn, die meenen hiermede ongestraft de spot te kunnen drijven, zijn er honderdduizenden, die begrepen hebben, dat het alleen het nationaal-socialisme is, dat ons land kan redden van den ondergang. Honderddui zenden begrepen, duizenden aanvaardden de consequenties, dat wil zeggen, zij gre pen naar de wapenen en maakten zich op, den strijd voor onze toekomst te strijden. Mussert of Moskou. Landgenooten, zij die u in 1937 voor deze keuze stelden, zij gaan u nu voor, want zij zijn intusschen ver trokken naar het Oostfront en strijden daar schouder aan schouder met de wa penbroeders uit Duitschland en alle an dere bescha fde landen van Europa. Laten zij, die nu beseffen, dat die Nederlandsche nationaal-socialisten reeds jaren geleden gelijk hadden, nu niet achterblijven, maar weten wat hun plicht is en daarnaar ook handelen. Mussert of Moskou. Nederlan ders, die keuze is niet moeilijk. Het gaat er op of er onder, het gaat om ons land, ons volk, het gaat om de plaats van ons vaderland in het nieuwe Europa. Landge nooten, volgt de mannen, die gelijk kre gen, laat u niet beïnvloeden door de af wijzende houding van anderen, die er de voorkeur aan geven hun plicht te verza ken, meldt u aan bij het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. De bovenstaande aanhalingen uit Chur chill’s boek betreffen den meedoogenloozen oorlog door de Engelschen gevoerd tegen de vrijheidlievende bevolkingen in de grensgebieden van het Noordwesten van Britsch-Indië, o.a. de stammen der Afridi. Met sterke overmacht wordt het taaie ver zet gebroken en de meest onmenschelijke den door Engeland hier toegepast. politiek en strategisch hebben Het meest opmerkelijke van het boek is wel de cynische beschrijving van de wreedheden, welke de Engelschen zich niet schromen te begaan. De verwoesting van dorpen, het verbranden van den oogst, het vernielen van de waterreservoirs. De be woners. ook vrouwen en kinderen, werden te midden van den feilen winter de bergen ingejaagd als „vergeldingsmaatregelen” en om... de „eer van de Engelsche wapenen te redden”. de boed- Roosevelt en in het licht i op Sovjet-booten. welke bij tientallen zon ken. De overigen moesten terugkeeren, waarbij de vijand tal van gesneuvelden door het machinegeweervuur verloor. De Zondag oruiernomen poging om strijdkrachten over te zetten, bezweek op dezelfde wijze in het vuur van den Duitschen afweer. Ditmaal kwamen in de ochtendschemering 17 Sovjet-booten in snelle vaart de Newa af, maar zij' ston den reeds dadelijk bij de afvaart aan welgericht artillerievuur bloot, zoodat zij de rivier zelfs niet halverwege konden oversteken. Zoo mislukte ook deze aan. val met zware verliezen voor de bolsje wieken. ENGELSCHE AANVAL OP FRANSCH KOOPVAARDIJSCHIP Naar het agentschap Ofi uit Tunis meldt, is de Fransche vrachtboot „Sen- neville”, welke door een Fransche tor pedoboot werd vergezeld, in de terri. toriale wateren van Tunis door 6 Brit sche vliegtuigen aangevallen. De „Sen- neville” werd door bommen licht bescha digd Aan boord werd niemand gewond en het Fransche convooi kon zijn reis voortzetten. In Fransche regeeringskringen vestigt men er de aandacht op, dat het bombar dement op de „Senneville” den vijfden Britschen aanval vormt op de Fransche koopvaardij in de Middellandsche Zee in één maand. AMERIKA EN DE JODEN In de slotvergadering van het Zionis tencongres in Pittsburgh heeft de demo cratische senator Pepper, volgens de „New York Times” verklaard, dat de Amerikaansche regeering er voor zal zorg dragen, dat de Balfour-verklaring ten aanzien van Palestina in den oorspronke- lijken zin en woordelijk ten uitvoer zal worden gelegd. Een hoogere wet dan die der naties behoort den Joden Palestina te geven. gebrachte Nederlandsche distributiekan toor moeten verplaatsen. Dit kantoor heeft daarop tijdelijk gebruik gemaakt van de Groote Kerk in den Haag. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het hierbij een maatregel betreft van de Ne derlandsche overheid, die. na het bekend worden, van Duitsche zijde terstond onge daan is gemaakt. Twee mislukte uitvalspogingen der Sovjets Ook Zondag hebben de bolsjewieken weer een wanhopigen aanval via de Newa ondernomen, welke evenals den vorigen dag op een mislukking uitliep. Bij de eerste poging deden de bolsje wieken met 40 a 50 booten een tegen den door de Duitschers Newa-oever en hoopten onder ming van hun zware artillerie Duitsche omsingeling heen te Toen de bolsjewieken hun vuur voren moesten brengen om hun troepen de landing mogelijk te maken, zette het Duitsche af weer vuur met groote kracht in. Lichte artillerie en mitrailleurs Wier pen een hagel van projectielen op de v. 6.06 uur nam. tot 8.42 aar o.m. Maan: 4 Nov. op 6.46 uur nam. 5 Nov. onder 9.43 v.m. op 7.16 S uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. g Ziekenfondsleden de Volharding: - No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 Japansche woordvoerder over de onderhandel ingen te Washington Op een vraag, of de besprekingen te Washington op het doode punt zijn aan gekomen, heeft de woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Isjii, heden ten overstaan van de buitenlandsche pers vertegenwoordigers te Tokio geantwoord: „Zij zijn noch stopgezet noch afge sneden”. Op de vraag wie thans het eerst een antwoord moet geven, zeide Isjii, dat elk van beide partijen een antwoord kan geven. Hij herhaalde, dat Japan alles uiteengezet heeft en hoopt, dat de Ver eenigde Staten een dieper begrip zullen toonen voor de Japansche positie. „Op het oogenblik worden er te Washington tusschen Japan en de Vereenigde Staten geen besprekingen gevoerd", zeide Isjii, waaraan hij toevoegde dat Kaname Wa. kasoegi de diplomatieke adviseur van ambassadeur Nomoera, slechts eenmaal van gedachten heeft gewisseld met mi nister Huil sedert de vorming van het kabinet-Tojo. Op de vraag, of de ge. dachtenwisselingen hervat zouden wor den, antwoordde Isjii: „Dat weet ik niet”. Paatene in handen van de Finnen laatste dagen hebben de Finnen de p‘“a~ faatene aan den Westelijken oever Jarvim*er ongeveer 150 k.tn. ten Van Petroskoj, ingenomen. De We1rd zoozeer bij verrassing ten dat de plaats betrekkelijk w *n F'nsche handen viel. De egueiucende bolsjewieken konden slechts eenige openbare gebouwen vernielen. De ingenomen plaats heeft bijzondere stra tegische beteekenis als belangrijk ver keersknooppunt. Duizenden Nederlanders strijden met het Duitsche leger aan het Oostfront tegen de bolsjewisten. Waarom? Omdat zij we ten, dat de vernietiging van het bolsje wisme noodzakelijk is voor de redding van Europa, waarmede het lot van het vader land onverbrekelijk verbonden is. Terwijl de eerste voorvechters van het zuivere communisme vrijheid, gelijkheid en broe derschap predikten, bracht het door Joden geleide bolsjewismede slavernij voor alle arbeiders van hoofd en hand; de onge. lijkheid in persoonlijke rechten en een onrechtvaardige verdeeling der goederen door plundering en uitbuiting van de overheerschte volken; den ouderlingen haat, welke het volk verdeeld moest hou den om het alle kans te ontnemen zich tegen de verdrukkers te verzetten. Alles wat mo°i. goed, edel en heilig was moest medegedeeld, worden verminkt of uitgeroeid. Het kind werd voor de misdaad rijp gemaakt de vrouw van haar waardigheid beroofd en verbeest, de man ontmand en tot een wil- looze slaaf vernederd, het gezin onthei ligd en uiteengerukt. De bedienaren der kerken zijn bij duizenden vermoord of als dwangarbeider naar Siberië gezonden. In alle steden en dorpen van alle landen wer den kernen gesticht, met het doel den bolsjewistischen geest overal te propagee- ren hetzij bedektelijk, hetzij in het openbaar als voorbereiding voor de ka- mende groote wereldrevolutie, waarvoor een millioenen-leger met alle ter beschik king staande middelen werd uitgerust. Reeds lag de draak tot den grooten sprong gereed. Maar in het Westen rees op de reus met het zwaard, de leider der Germanen, Adolf Hitler. Bliksemsnel stootte hij’ zijn zwaard met kracht in het monster, recht naar het hart. Het beest dat .Europa dreigde te verscheuren, ont ving den doodsteek! Als Nederlanders, als Germanen, als Europeanen, als Christenen zijn wij verplicht den reus in den strijd tegen den draak uit alle macht te helpen. Er is trouwens nog een gewichtige reden waarom de overwinning in dezen strijd voor ons, Nederlanders, van groot be lang is: In Rusland worden door den zegevie renden opmarsch van het Duitsche leger gebieden ontsloten, welke zeer vruchtbaar en buitengewoon rijk aan bodemschatten zijn. Deze uitgestrekte gebieden kunnen bij verstandige exploitatie zóóveel opleve. ren, dat Europa voortaan wat de voedsel voorziening en tal van andere zaken be treft, onafhankelijk zal zijn van andere werelddeelen en minder onderhevig aan den invloed van „blokkaden”. De Slavische volken zijn echter niet in staat zander goede leiding een land als de Oekraïne behoorlijk te bewerken en rendabel te ma ken. Hier ligt een prachtig en reusachtig arbeidsveld braak voor de Germaansche boeren en landarbeiders en deskundigen op allerlei gebied De kolonisatiemogelijk heden in deze gebieden zijn schier onbe perkt. Ons volk weet wat koloniseeren is het mag niet achterblijven, wanneer straks een beroep op onze kennis en op onze kunde zal worden gedaan. Met Duitsch land strijden wij vandaag tegen het bolsje wisme! Met Duitschland bearbeiden wij morgen het nieuwe land, tot heil van ons vaderland, tot heil van geheel Europa! A. B. De verliezen van de bolsje wieken Alle reizigers, die uit Samara (Koei. bisjef) in Kairo zijn aangekomen, hebben naar „United Press” meldt, verzekerd, dat de materieele verliezen der bolsje wieken zoo groot zijn, dat de hulp van Engeland en de Vereenigde Staten op zijn minst 10 keer zoo snel moet worden verleend, om de Sovjet-Unie in staat te stellen actieven tegenstand te bieden. Het vertrek van de Sovjet- regeering uit Moskou In Samara (Koeibisjef) is thans, naar „Associated Press" meldt, ook Kalinin en in zijn gevolg de vice-commissaris van De op grond van een verordening van de Afghaansche regeering onder druk van Engeland uit Afghanistan geëva. cueerde Duitschers en Italianen, zijn volgens een bericht uit Delhi, in Britsch- Indië aangekomen, meldt het D.N.B. Een tweede groep Duitschers en Italianen was reeds eergisteren in Pesjawar aan gekomen. De geëvacueerden zijn in Pesjawar in een afzonderlijk kamp onder zeer streng politietoezicht ondergebracht. Verlaten van het kamp is verboden. De geëvacueerden zullen spoedig per trein naar Bombay en vandaar per schip naar Basrah worden vervoerd. De wijze, waarop in Amerika oorlog zuchtige propaganda tegen Duitschland wordt gevoerd, is aan zeer scherpe cri- tiek onderhevig. De Duitsche regeering heeft zich de moeite getroost, zakelijk in te gaan op de als onzinnig gekwalificeer de beweringen in president Roosevelt's rede van 28 October en heeft deze bewe ringen op krachtige wijze ontzenuwd. Zooals men weet, behelsden zij twee groote „stunts”. In de eerste plaats de geheimzinnige en zoo angstvallig geheim gehouden landkaart, welke volgens Roo sevelt in het bezit van de Amerikaansche regeering zou zijn en waaruit zou blijken, dat Hitler van plan is, Midden- en Zuid- Amerika grondig te reorganiseeren (5 onderworpen staten inplaats van de 14 landen van thans) teneinde het Zuid- Amerikaansche continent onder zijn heer schappij te brengen. De tweede „stunt” in de rede van den president is het be weerde bezit van een dóór de Duitsche regeering opgesteld document, waaruit het plan zou .blijken om na den oorlog alle bestaande godsdiensten in de heele wereld af te schaffen, het bezit van de kerken te confiskeeren, enz. enz., zooals men dit uitvoerig, nog gisteren in de offi- cieele verklaring van de Duitsche regee ring heeft kunnen lezen. De bedoeling zou zijn, dat er in plaats van alle be staande godsdiensten een internationale nationaal-socialistische kerk zou komen, de Bijbel door Hitler’s „Mein Kampf” zou worden vervangen, enz. Geen wonder, dat de Duitsche regee ring deze Ishtste beweringen als onzinnig en absurd brandmerkte en zich niet ver waardigt er op in te gaan. Reeds de voor de hand liggende vraag, hoe Duitschland de belijders van Hindoeisme en Boeddhis me zou moeten bereiken om hun gods dienst „af te schaffen” zonder eerst de door hen bewoonde enorme gebieden aan de heerschappij van Engeland en even tueel Amerika te onttrekken, reeds zulk een vraag stelt de dwaasheid van het beweerde „plan’’’ in het volle licht. De Duitsche regeering heeft het be staan van een in Duitschland door haar vervaardigde kaart, als waarop Roosevelt doelde, zoowel als van een door de Duit sche regeering vervaardigd document over het afschaffen van de godsdiensten, categorisch ontkend Zij heeft verder aangetoond, dat ook ten aanzien van de Roosevelt gegeven voorstelling. n.l. dat Duitsche zeestrijd- krachten Amerikaansche torpedojagers hebben aangevallen, met de officieel ge constateerde feiten in flagranten strijd is en dat integendeel de Amerikaansche schepen Duitsche duikbooten hebben aan gevallen, zoodat dus Amerika de aanval- >r is en Duitschland de aangevallene. Precies het omgekeerde dus van de gege ven voorstelling van zaken. De felle critiek op de aldus aan de kaak gestelde Amerikaansche oorlogspro paganda valt terug op de persoon van president Roosevelt en zijn omgeving. Steeds scherper wordt den president ver weten, ook in zijn eigen land, dat hij tracht door leugens en vervalschingen het Amerikaansche volk op een dwaalspoor te brengen, om zoodoende Amerika defini tief en effectief in den oorlog te kunnen betrekken. Men vraagt zich daarbij zelfs af, of de president het besef van reele verantwoordelijkheid of zelfs gezonde verstand heeft verloren. Dit alles getuigt wel van een geweldige en toenemende spanning, zooals bepaalde uitlatingen in de Amerikaansche pers tee- kenend zijn voor een daar in zekere krin gen heerschende mentaliteit en moraliteit. Wij bedoelen in het bijymder het reeds vermelde artikel in de Newyorksche „Piek”, dat den frisschen titel draagt „Zes methoden om Hitler te vermoorden” en op cynische wijze deze „methoden” beschrijft. Geen weldenkend mensch, die zich niet met afschuw van een dergelijk geschrift zal afwenden; het is bedroevend, dat zulk een verdwaasde uiting van politieke hetze die in schrille tegenstelling Ms met den ernst van dezen tijd, in Amerika kan wor den gepubliceerd. het commissariaat van buitenlandsche zaken, Wisjinski, aangekomen; Molotof was reeds eerder gearriveerd. De Japansche bladen wijzen op de vastbeslotenheid van Japan om het hoofd te bieden aan de vijandig gezinde landen. De „Tokio Asahi Sjimboen” noemt in dit verband het kernpunt van de komende Rijksdagzitting de te ver wachten verklaring van den eersten mi nister, Tojo, die, naar het blad schrijft, drie belangrijke punten zal behelzen. Ten eerste zal Tojo nieuwe wegen aanwijzen ter versterking van de Japansche poli tiek, Om de vaststaande doeleinden van Japan ten uitvoer te leggen moet een nog nauwer verband tot stand gebracht worden met de bondgenooten van Japan en moet het binnenlandsche verdedigings- front worden opgebouwd op den grond slag van een volstrekte eenheid tusschen de regeering en de weermacht. Door dit eenheidsfront zal Japan vastberaden het hoofd kunnen bieden aan alle vijandige landen. Ten tweede zal de ministerpre sident een duidelijke uiteenzetting geven betreffende de onderhandelingen met de Vereenigde Staten, wijzen op schap van Konoje aan daarbij in het bijzonder stellen, dat Japan er naar heeft gestreefd de crisis op den Stillen Oceaan uit den weg te ruimen, terwijl de Vereenigde Staten den druk op Japan voortdurend hebben opgevoerd en het door het rekken van de onderhandelingen economisch, trachten te verzwakken. Ten derde zal Tojo een vervollediging van het strijdfront voor, stellen, de regeering zal in den Rijks dag aanvullende weermachtsuitgaven voorstellen, benevens belastlngverhoo- gingen en nieuwe wetten ter vergrooting van de rijstproductie. De regeering is besloten een totaal economisch en voe. volk zal op den

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1