EEN TOCHT NAAR MARS ‘fM pw De distributiebonnen BINNENLAND BUITENLAND 'VN 1®® g n r HAAGSCHE COURANT Dinsdag 4 Nov. 1941 TWEEDE BLAD- en FEUILLETON I De aanstaande Winterhulp* collecte i 1 Ziekenfondsenbesluit loonbelasting Blokkade-prüsvraag Algem. Algem. Algem. tm. 142 Algem. D en E Hav. Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. Anderhalf mil Hoen aardewerk* sjfeldjes Helden der zee onder scheiden Hier werd een bolsjewistische colonne onder vuur genomen en geheel vernietigd. (Weltbild-Polygoon) kan Br„ gebak. opvarenden 143 Kaas 100 gram van een (Nadruk verboden.) of u deed. (Wordt veroolgd) De strijd in het Oosten. Deze sterke bolsjewis tische kazemat viel ten offer aan de granaten van het Duitsche pantserafweergeschut. (Orbis-Holland) Suiker Koffie-surr. Jam Duitsche Artillerie bij het be schieten van bolsjewistische stellingen. (Welt bild-Polygoon 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram rants. rants. rants. rants. Boter Boter m.red. 42 42A 42B 42-4 42 42 136 137 138 139 VI., VLw. Melk Aardapp. Aardapp. BI., Br. Geb. Rijst Havermout Gort Verm., Maiz, jouw :b. 4 i IJ liter 11 k.g. i k.g. Duitsche tankdivisies rukken op. (P.K. Mossdorf-Hoffmann) inachtnemen van de voorschriften brengt uiteraard vertraging in de afdoening der verzoeken teweeg, die gemakkelijk worden vermeden. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming is aan mr. P. E. Briët, mr. N. C. M. A. van den Dries en jhr. mr. Rh. Feith, op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden. Zaterdag was het weder een goede dag voor de visscherij te IJmuiden. Er kwamen 95 schepén aan den afslag, die voor 146.207 visch aanbrachten, alleen de 26 schepen met versche haring be- somden 112.576. JAPANNERS UIT AMERIKA VERTROKKEN Zondag is het Japansche stoomschip „Tatoeta Maru” met 1000 Japansche bur gers, die naar het vaderland terugkee- ren aan boörd, van San Francisco ver trokken. Bij het vertrek werd voor het eerst bekend, dat de Amerikaansche auto riteiten censuur op de post uitoefenen. Volgens Associated Press werd de post, die reeds aan ooord was gebracht, door de autoriteiten weer van het schip ge haald, waarvoor als reden werd opgege ven, dat zij nog moest worden gecensu reerd. VERMELDING „INVOERGOED” OP FACTUREN EN PRIJSBLADEN De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat in artikel 4 van de Prij- zenbeschikking inivoergoederen no. 1 be paald is, da| iedere verkooper van buiten- landsche goederen, waarvan de verkoop prijzen op grond van de bepalingen van deze beschikking zijn verhoogd, op iedere offerte en verkoopfactuur moet vermel den: „Invoergoed”, benevens den datum waarop de prijsverhooging heeft plaats gehad. Uitgezonderd van deze verplich ting zijn de kleinhandelaar en de hande laar, die producten verkoppen, waarvoor een maximum prijsregeling is vastgesteld. Evenmin is bovenstaande regeling toepas selijk, indien aan den afnemer prijsbladen zijn gezonden, waarop bovenbedoelde ver melding heeft plaats gehad. Indien op de offertes, facturen en prijsbladen verschil lende artikelen voorkomen, moet duidelijk blijken, op welk artikel de vermelding be trekking heeft. Overtredingen zullen door de inspec teurs voor de prijsbeheersching worden gestraft, onafhankelijk van de vraag, of de berekende prijzen wettelijk geoorloofd zijn. Een aantal van de meest waardevolle en onvervangbare stukken van de verzameling van het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam wordt naar ’s Graveland overgebracht waar zij in „Gooilust”, een fraai gelegen buiten, weer tentoon gesteld zullen worden. Het in kratten verpakken. (Polygoon-Hof) Een grijze sportieve man tel met opgestikte na. den en groote zakken. (Weltbild-Polygoon) 5152 Boter 51—52 Vet In de „jamstad” Tiel komt men op het oogen» blik haast handen te kort bij de fruitverwerking. Stroomen jam verlaten iederen dag deze pannen. Polygoon-Zey lemaker) Het rioolwater van Amsterdam heeft waarde. In de zuive. rings-inrichting aan den Sloter- weg wordt het geheel gezuiverd, waarna men gas en slib heeft gewonnen, welke laatste sub stantie als mest zeer belang rijke diensten verricht. Een der filterbedden. (Polyaoon-Noskel TOEPASSING LOONVORMINGS- VERORDENING Ten einde een zoo vlot mogelijke toe passing van de loonvormingsverordeningi te verzekeren is het gewenscht, dat belang hebbenden, bij het indienen van hun ver zoeken bij het College van Rijksbemidde- laars de voorschriften ter zake nauwkeurig in acht nemen. Wanneer voor geheele be drijfstakken of voor gevallen, waarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken, het verzoek wordt gedaan tot een binden de vaststelling van loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden, dan dient hierbij steeds in het oog te worden ge houden, dat dergelijke verzoeken met de daarbij behoorende bijlagen in tweevoud moeten worden ingediend. Hetzelfde geldt voor verzoeken tot goedkeuring van loons- verhoogingen, voor zoover daarbij meer dan honderd werknemers zijn betrokken. Bij een en ander houde men in het oog, dat hierbij niet het aantal werknemers, dat in het bedrijf werkzaam is, maar het aan tal werknemers, voor wie het verzoek wordt gedaan, als maatstaf geldt. Voorts is het noodzakelijk, dat verzoe ken om goedkeuring van nieuwe of wij ziging van bestaande collectieve arbeids overeenkomsten niet alleen in tweevoud worden ingezonden, maar dat hierbij ook in tienvoud wordt gevoegd de tekst van de nieuw ontworpen overeenkomst of van de wijziging daarvan. Ook is ihet van veel belang, dat steeds duidelijk wordt vermeld voor hoeveel werknemers het verzoek geldt. Het niet POSTVERKEER MET BESSARABIË Naar Bessarabië en Noord-Boekowina is onder bepaalde voorwaarden weer postverkeer mogelijk. Toegelaten zijn: gewone en aangeteekendé brieven en briefkaarten, gewone drukwerken, mon sters, pakjes en postpakketten. Voor na dere inlichtingen wende men zich tot de postinrichtingen. Met ingang van 1 Nov. j.l. is het Zie kenfondsenbesluit in werking getreden. De ziekenfondspremie bedraagt, zooals gemeld, voor personen, die naar de voor schriften van de ziektewet verzekerings- plichtig zijn, een percentage van het loon. Voor het jaar 1941 bedraagt de pre mie 4 pCt. De premie komt voor de helft voor rekening van den verzekerde en voor de helft voor rekening van zijn werkgever. De aandacht van de werk gevers wordt erop gevestigd, dat bij de berekening van de loonbelasting het ge deelte'van. de premie, dat ingevolge het genoemde besluit ten laste van den werk gever komt, niet als loon behoeft te wor den aangemerkt en dat de bijdrage van den werknemer niet in mindering op het loon mag worden gebracht. Het voren staande heeft tot gevolg, dat het inwer king treden van het Ziekenfondsenbesluit geen wijziging brengt in het bedrag, «waarnaar de loonbelasting wordt bere kend. Ridderzaal in den Haag, de Westertoren te Amsterdam, de St Laurenstoren te Rotterdam, de Domtoren te Utrecht, de Martinitoren te Groningen, het Stadhuis te Haarlem, de Sassenpoort te Zwolle, het Valkhof te Nijmegen, de oude Maas brug te Maastricht het Stadhuis te Gouda, de Gevangenpoort te Bergen op Zoom, het Raadhuis te Vere, een gezicht op Grouw van het Pikmeer af en een Huhenbed te Rolde. De insignes hebben een middellijn van 30 m.m. en een dikte van 6| a 7 m.m. In het blad „Blokkade”, dat dezer dagen in geheel Nederland huis aan huis bezorgd wordt, komt een prijsvraag voor in den vorm van een lettergreepraadsel. Alle Ne derlanders worden uitgenoodigd aan deze prijsvraag deel te nemen. Er wordt een aantal prijzen beschikbaar gesteld, voor de helft bestaande uit geld, voor de helft uit Winterhulploten. De eerste prijs bedraagt 250 plus 500 Winterhulploten, de tweede prijs 125, plus 250 Winterhulploten enz. Voorts is een aantal boekwerken als prij zen beschikbaar gesteld. Goede oplossingen worden vóór 1 De cember 1941 (dus niet voor 1 November, zooals in een deel van de oplage vermeld) ingewacht bij het departement van Volks voorlichting en Kunsten, afdeeling Actieve Propaganda. Prinsessegracht 21, alhier. Ter aanvulling van hetgeen wij reeds omtrent het doel van het blad „Blokkade" meedeelden, ontleenen wij nog het vol gende aan het dezer dagen verschenen eerste nummer: „Het wil wijzen op de oor zaken van het gemis, dat thans op velerlei gebied gevoeld wordt. Deze oorzaken zijn in de eerste plaats: de pogingen die wor den gedaan, om met geheel Europa ook Nederland aan honger en gebrek over te leveren, door middel van de blokkade; en in de tweede plaats de praktijken Van hen, die de gevolgen van deze blokkade uit hebzucht en egoïsme verergeren, door hamsteren, clandestien slachten en prijs opdrijving. Naast deze negatieve feiten wil „Blokkade” echter vooral op een positief feit wijzen en wel dit: dat de blokkade te- gen Nederland mislukken zal, indien wij allen ons aaneensluiten om dezen aanslag op leven en gezondheid van ons en onze kinderen te doen mislukken. Hiertoe moe ten wij allen bijdragen door loyaal aan de distributie-politiek van de overheid mede te werken, terwijl Voor den boer in den productieslag en voor de huisvrouw in de keuken nog bijzondere taken zijn wegge legd. Alle Nederlanders aan te sporen in het belang van het leven en de toekomst van ons volk, aan het welslagen van deze vreedzame „tegen-blokkade” mede te wer ken, en hen daarbij met goeden raad ter zijde te staan, dat is het doel van dit blad.” LAGERE PRIJZEN VOOR KACHEL HOUT EN AANMAAKHOUT De prijzen voor kachelhout en aanmaak- hout zullen voor het komende seizoen iets verlaagd worden, zooals de gemachtigde voor de prijzen mededeelt. Deze verlaging is het grootst in de boschrijke streken, waar de vrachtprijzen het minst op den aanvoer drukken. Tevens is een verschil gemaakt tusschen de betere houtsoorten en naaldhout, waardoor een onbillijkheid van de vorige regeling is vervallen, De prijzen van naaldhout en mindere soorten loofhout zijn dus in verhouding sterker gedaald. Ook voor aanmaakhout konden lagere prijzen worden bepaald VERSPREIDE BERICHTEN Evenals in Irak zijn ook in Syrië de laatste dagen ongeveer 400 personen we gens hun anti-Engelsche houding door de Britsche autoriteiten gearresteerd en naar een concentratiekamp gebracht. Zij werden beschuldigd van oppositie tegen den politieken koers der Syrische regee- ring. Grootendeels betreft het jeugdige Syriërs, die tot het nationale blok be- hooren. De Fransche minister van oorlog, generaal Huntziger, zet zijn inspectiereis door West-Afrika voort. Zijn aanwezig heid te Dakar heeft Donderdag aanlei ding gegeven tot een groote parade van het garnizoen, die door den gouverneur en alle leidende persoonlijkheden van West-Afrika is bijgewoond. Een Amerikaansche militaire missie wordt in den loop van deze week te Cairo verwacht. 2) De romp van het toestel bestond uit een drukvasten wand, om het enorme verschil in druk binnen en buiten de ca bine op te vangen. Daaromheen was een dunne looden mantel aangebracht, het eigenlijke membraan, dat door Mars werd aangetrokken. Om dit membraan bevond zich, zooals om elke magneet, een magnetisch veld, zoodat alles wat zich er omheen en binnenin bevond, in dit geval het heele toestel dus, werd meegetrokken. Om dit lood was dan weer een laag alclad (aluminiumlegee- ring) aangebracht, om het lood tegen inwerking van zon en zuurstof te be schermen. Het spreekt vanzelf, dat dit lood, benevens het Westc(ijk-apparaat met zijn batterijen het toestel enorm zwaar maakten en er waren dan ook monsterachtig groote vleugels noodig om het gevaarte de lucht in te krijgen. De vlucht (totale vleugellengte) bedroeg bijna honderdtachtig meter en daar de romp in verhouding tot dien vleugel be sloten was, vermoedde hij direct onraad. Hij liep naar binnen en zag, dat de cabinedeur van jullie kist ook open stond. Het slot was geforceerd. Nou, hij rende naar binnen en zag eerst niets, maar toen zijn oog op jouw apparaten viel, zag hij, dat alles volkomen ver nield was. Hij maakte onmiddellijk alarm en waarschuwde me. Ik heb de politie opgebeld en iemand naar huis gestuurd, maar die is je blijkbaar misgeloopen. Ondertusschen waren we bij den han gar gekomen. We liepen naar het toe stel en klommen het trapje op naar de cabine. Daar waren reeds twee recher cheurs bezig den toestand op te nemen. Ik liep naar den radiohoek. Wat ik daar zag, deed me een oogenblik verstomd stilstaan. De tranen sprongen in mijn oogen. Mijn ideaal, mijn levenswerk! Het was alsof een stalen vuist in blin de woede links en rechts door mijn ap paraten had geslagen. Draden waren af gerukt, lampen stuk geslagen, er was absoluut niets meer in tact. Een diepe, felle haat steeg in me op jegens den ellendeling, die me dit had aangedaan, maar daarnaast was ik ook stomver wonderd. Het was nooit bij me opgeko* mep, dat zooiets kon gebeuren. 2 t.m. 8 November 1941 Brood Brood Vleesch 42 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1941 2 t.m. 20 November 1941 125 gram N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November. Zoo’n laatste ochtend vóór het vertrek is eigenlijk het vervelendste, dat er be staat. De koffers zijn gepakt, afscheid is genomen, je hebt niets meer te doen en je loopt jezelf in den weg. Nu ben ik in mijn zeemansperiode het afscheid- nemen wel gewend geraakt, maar dit was toch wel heel iets anders. Onwille keurig moest ik toch aan de mogelijk heid denken, dat dit wel eens het laat ste afscheid kon zijn. Nu had ik het nog gemakkelijk, want ik was vrijgezel en ik stond geheel alleen op de wereld, zoodat ik alleen afscheid behoefde te nemen van een paar vrienden en mijn hospita, maar voor de anderen, die ge trouwd waren, zooals Westdijk en profes sor Kirmensky, viel het afscheid ne men heel wat zwaarder. Het was dan ook goed gezien van Westdijk om ons allen te verbieden fa milie of kennissen mee naar Schiphol te nemen bij den start. Op dat oogenblik zou ons aller aandacht te hard noodig zijn om afgeleid te mogen worden door sentimenteel afscheidsgedoe. Het af scheid nemen moest dan maar thuis ge beuren. Dus reed ik dien ochtend in mijn eentje naar Schiphol, genietend van den frisschen, groenen lenteochtend Van verre zag ik reeds den grooten hangar, waarin onze kist stond, aan weerszijden geflankeerd door groote tri bunes, waarop het publiek, dat in groo- VERKLARINGEN VAN HORE BELISHA EN ATTLEE De vroegere Engelsche minister oorlog, Hore Belisha, heeft te Davonport een rede gehouden, waarin hij. naar UP. meldt, verlangde, dat een Britsch leger, dat over groote offensieve kracht be schikt, ergens in het Westen slag gaat leveren, om de hand, die thans de keel van de Sovjet-Unie toeknijpt, los te ruk ken. Spr. wees er op, dat de regeering alleen in staat is, te beoordeelen, wat op het oogenblik gedaan zou kunnen wor den. Er wordt echter een goed doordachte militaire actie verlangd. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister Attlee zich van New York voor eenige dagen naar Canada begeven. In een radiorede tot het Canadeesche .volk gaf hij toe, dat een oorlog niet door een defensieve houding kan worden gewonnen. naar den Wanneer is het ontdekt? vroeg ik. Vanochtend om zes uur. Toen de „Portier z«n ronde deed, zag hij, i van de insignes lang niet ieders werk te zijn, want het moest razend vlug en toch De vroegere president van Panama, Arias, is, volgens United Press, gister middag uit Guatemala te Mexico-stad aangekomen. Associated Press meldt uit welinge lichte kringen te Washington, dat een nieuw belastingprogram in voorbereiding is, dat waarschijnlijk nog voor Kerstmis naar het Congres zal worden gestuurd. Het belastingprogram, dat onlangs door het Congres is goedgekeurd, dat voorziet in een opbrengst van 3j milliard dollar, zinkt tegenover het nieuwe, dat voorziet in een opbrengst van 6 milliard dollar in het niet. Het nieuwe program dient voor het vermijden van een inflatie en voor het financieren van de bewapenings- uitgaven. Volgens een bericht uit Kaapstad, heeft de familie van den uitgeweken ko- ning George van Griekenland door een grooten brand haar huis in Westbrook tZüid-Afrika) verloren. Het is slechts met de grootste moeite, dat de koninklijke familie in nachtgewaad >ian de vuurzee heeft kunnen ontkomen. De schatten der familie zijn gered. Toen de brand uit brak, waren de kroonprinses en haar 2 dochtertjes in het huis aanwezig. De 2 kinderen van de kroonprinses hebben oij den Zuidafrikaanschen ministerpresident onderdak gevonden. Vermoed wordt, dat de brand gan kortsluiting is te wijten. Prijzen voor veeren Den laatsten tijd heeft zich een onge oorloofde prijsstijging voorgedaan ten aanzien van het artikel bedveeren. Thans zijn, naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, maatregelen genomen de prij zen .voor veeren aan banden te leggen. In de Staatscourant van 31 October 1941 is een beschikking opgenomen, waarin de maximumprijzen voor veeren zijn vast gesteld. Het betreft prijzen voor onge zuiverde kippen, eenden- en ganzen- veeren bij levering uit de opslagplaats van dep verkooper. In de te Amsterdam gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland, werd de vice-voorzitter, notaris F. H. Charbon, als zoodanig herbenoemd en wer den verder gekozen de heeren C. C. Herm- sen, notaris te Zwolle en A. A. van Haat ten, notaris te Leiden. Op 14 en 15 November houdt Winter hulp Nederland in geheel Nederland een collecte ten bate van hen, die financieel gesteund moeten worden om den winter door te komen. Zooals ieder weet, streeft de leiding van Winterhulp er naar om speldjes te brengen, welke van blijvende waarde zijn. Wie herinnert zich niet de sprookjesspeldjes Vandaag aan den dag komen er nog steeds menschen bij de bureaux van Winterhulp om deze te koopen. De komende collecte zal op het gebied der speldjes weer iets geheel nieuws brengen. Zij zijn vervaardigd van aardewerk en stellen historische ge bouwen in Nederland voor. Deze mede, deeling ontvingen wij van een der heeren van Winterhulp Nederland tijdens een bezoek, dat wij met hem brachten aan de N V. Brouwers Aardewerk te Leiderdorp, waar de speldjes vervaardigd zijn. Er zijn vele moeilijkheden te overwinnen ge weest, alvorens de speldjes keurig ver pakt in kartonnen doosjes lagen, aange zien men met de vervaardiging daarvan niet de minste ervaring had. Na veel experimenteeren en probeeren is echter de juiste methode gevonden. Daarbij ver- lieze men niet uit het oog, dat de tijd van voorbereiding zeer kort is geweest. In het begin van dit jaar werd de op dracht tot vervaardiging van anderhalf millioen speldjes gegeven en in Mei was alles gereed. Om slechts een paar van de moeilijkheden te noemen. Het bleek aan. vankelijk niet mogelijk de speldjes te kitten aan de aardewerk-insignes, zoodat men een nieuwe kit-soort moest samen stellen. De stempels, waarmede de in signes gedrukt werden, moesten nog ver vaardigd worden, bij vele meisjes deed zich het verschijnsel voor in het begin, dat, door het stempelen, de polsen sterk opzetten. Zij moesten dan een paar dagen thuis blijven tot de pols geheel genezen was. Het merkwaardige was dan, dat het opzetten van den pols verder achter wege bleef. Ook bleek het stempelen <“- - - -x - want het moest razend vlug feed geschieden. Toch is men er in geslaagd een be hoorlijk product af te leveren. Het pro. cedé verliep als volgt. De mengselklei werd in breede linten gesneden. Uit deze kleilinten stempelden de meisjes de in signes, welke gedroogd en gebakken wer den. Vervolgens werden de speldjes aan de insignes gekit. Er waren meisjes, die vijfduizend insignes per dag stempelden De gemiddelde productie van ieder meisje bedroeg ongeveer 3000 Aan de vervaardiging werkten, behalve het ge. wone fabriekspersoneel, mede een 55 meisjes. In totaal werd voor het maken van de speldjes 20.000 vertoond. Zooals men weet, stelt Winterhulp Nederland zich op het standpunt, dat de vervaardi ging van de speldjes een middel tot werkverruiming moet zijn. De insignes dragen de volgende afbeeldingenDe trekkelijk kort was, had het geheel den vorm van een reusachtigen vliegenden vleugel, welke door twaalf motoren, van 1200 pk. elk, de lucht werd ingetrokken? Een fraai, snel toestel was het nu be paald niet, het leek in niets op de ranke, spitse raketten uit de tallooze verhaaltjes van reizen naar de maan. Ons toestel was plomp, zakelijk en forsch. Stroomlijn was er niet aan te ontdekken. Dit zou trouwens overbodig zijn geweest, want in het heelal bestaat geen weerstand en dat het toestel in de lucht wat minder snel zou vliegen, bij gebrek aan stroomlijn, was tenslotte bij- 2aalc. Ik zal u nu verder maar niet ver moeien met technische bijzonderheden, want ten eerste zullen ze u met interes seren en ten tweede is het van weinig belang, nu dit alles tot de ges^edems behoort. Wat u ^aarsehl)nlfjk meer to teresseert, is het versiag v» zelf en daar zal ik dus maar mee be ginnen. Hij stond op met het trage, moede- looze gebaar van iemand, die weet, dat er niets meer aan te doen is en dat het dus geen nut heeft om zich nog druk te maken. Ja Jack, het betreft jou in de eer ste plaats. Er is ienaand aan je spullen geweest. ,Wat! Iemand aan mjjn spullen ge weest! schreeuwde ik, krijtwit wordend. Ja, er is geen stukje meer van heel, kom maar even mee, dan kun je het zien. Ik moest me even aan de tafel vast houden. Hoe was dat nu mogelijk, mijn werk van jaren vernield. Maar welke waanzinnige idioot heeft dat dan gedaan? schreeuwde ik in een plotseling opkomende woede. Wie heeft er in vredesnaam belang bij opa dat te doen? Ik begrijp er niets van! Tjaf zei Prins, ik begrijp het ook niet en het gekste is, dat hjj de rest ongemoeid heeft gelaten. Naar het Westdijk-apparaat heeft hij niet eens omgekeken. Geslagen volgde ik Prins grooten hangar. Vanochtend om zes uur. Toen j °j'er zÜn ronde deed, j. j r?eur van de loods op een kier h.*.j er zeker van was, dat ae deur by zjjn vorige ronde nog ge- TEGENSLAG Um twee mjdd.p starten, maar om acht u wj]cte reed ik al naar Schiphol, want- ik wdde op mijn gemak mijn toeste Iernog^even inspecteeren vóór we wegg[8 het thuis trouwens niet meer suimvi» uithouden. ten getale den start zou .meemaken, ’s middags een plaatsje kón vinden. Ik kon zien, dat er nu reeds menschen za ten, die in alle vroegte naar Schiphol waren getogen uit angst, dat ze voor een „uitverkocht huis” zouden komen. Ik draaide het hek binnen en groette joviaal den portier. Ha, die Smit! Het zal er vandaag dan maar van komen, hè? Maar de anders zoo opgeruimde por tier keek me verontrust aan en zei: Nou meneer, ik weet het niet, maarre... de stationschef vroeg, direct even bij hem wil komen. Ik schrok. Wat zou er nou aan de hand zijn? Een onbestemde angst maakte zich van mij meester. Veron derstel, dat er nu eens iets tusschen kwam, waardoor de tocht niet doorging. Maar nee, alles was startklaar, wat kon er nu nog gebeuren. Wat kijk je regenachtig, Smit, zei ik, in een poging mijn onrust te ver bergen. Is er wat? Ja meneer, wat er precies is weet ik ook niet, maarreaffijn, vraagt u het maar aan den chef. Haastig reed ik door naar hangar C, waar de stationschef troonde. Ik snelde het kantoor binnen en zag direct aan het bleeke ontdane gezicht, dat er in derdaad iets aan de hand was. Hallo Prins, wat is er? riep De bereiding van appelstroop te Tiel. Het ver voer van de geurige vruchten van de opslagplaats naar de machines. PolygoonrZeylemaker) De Zuidhollandsehe Mij. tot red ding van schipbreukelingen heeft de manden onderscheiden, die Zondag 26 October j.l. hebben deelgenomen aan de redding der opvarenden van het Duitsche stoomschip „Hertha Engelina Frit zen”, dat voor Hoek van Holland middendoor was gebrokent Dap pere mannen hebben het eere- metaal gekregen, omdat zij met inzet van hun eigen leven in nood verkeerende menschen hebben ge red. Nederland kent vele helden der zee. Maar straks zal Neder land ook vele helden van het Roode Kruis kennen. Straks zal de Nederlandsche Ambulance uitrijden om in het Oosten haar menschlie- venden arbeid aan te vangen, een arbeid, waarbij deze moedige man nen eveneens hun leven op het spel zetten, want hoe dikwijls ge beurt het niet, dat gewondentrans porten door de Sovjet-horden be schoten of gebombardeerd worden? Deze helden van het Roode Kruis verdienen ook uw steun. Zij zul len de beschikking moeten hebben over het beste materiaal. Zij zul len hun arbeid gedragen weten door heel het Nederlandsche volk Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance en stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8 - 7 - 6 - 0 - 0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht>22, ’s-Gravenhage l«»

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5