Bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Arnhem No. 18024. van Vergeefsche uitvalspogingen bolsjewieken uit Leningrad Woensdag 5 November. 19'1. Distributie van vaste brandstoffen Winterhulp Nederland voeren op ons VERDUISTEREN Gouwleider Forster Rijkscommissaris het woord Met Duitschland tegen het Bolsjewisme „MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME” Engelsche luchtaanvallen land Engelsche aanval op Fransch convooi en de Nieuwe successen voor de Finnen Oproep Kameraden 15 November en antxngelsche demonstraties te DETROIT Britsche vliegtuigverliezen in October Vijf koopvaardijschepen met levensmiddelen gekaapt De collecte op 14 en Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De successen van het Duitsche duikbootwapen Klantenregeling Rede van gouwleider Forster v. 6.04 aar nam. tot 8.44 aar v.m. Drie kinderen onmiddellijk gedood, 2 onder puin bedolven 2 zwaar gewond IIA A GSC H E COURANT PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: Vrienden de boven land ons van (Zie verder 2e biad, poft A.9 Vooi ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 8 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct financiën, is gister - een ge- AMERIKAANSCHE TANKBOOT DOOR TORPEDO BESCHADIGD Het D.N.B. meldt uit New York Vol gens een mededeeling van Tiet Amerikaan- sche ministerie van marine zou de marinetankboot „Salinas” in den nacht van 29 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. Deze tankboot had, naar het heet, in convooi gevaren en was voorzien van 2 stukken geschut en een batterij luchtdoelartillerie. Nadere berich ten ontbreken. De Britten hebben bij hun militair on doeltreffende vluchten over het Kanaal en naar Duitsch gebied in October 230 vlieg tuigen verloren, meldt het D.N.B. Hiervan komt het grootste aantal n.l. 82 op reke ning van Duitsche jagers en 24 van nacht- jagers. De luchtdoelartillerie schoot 69 Britsche vliegtuigen neer, andere Duitsche gevechtsvliegtuigen 10 en de marineartil- lerie 41. Drie toestellen stortten neer en één maakte een noodlanding. De groote superioriteit van de Duitsche luchtmacht bleek bij uitstek in den strijd tusschen jagers. De Britten verloren hierbij 68 Spitfires en daartegenover gin gen slechts 5 Duitsche toestellen verloren. gedood Een een woonhuis De stedelijk directeur van ’s-Graven hage maakt bekend, dat de tweede groote huizen- en straatcollecte van Winterhulp Nederland op de volgende dagen zal won den gehouden: Vrijdag 14 November a.s. huizencollecte van 9$ tot 1 en van 2 tot 5 uur. Zaterdag. 15 November straatcollecte van 9 tot 1 en van 1 tot 5 uur. Collectanten kunnen zich mondeling op geven bij hun Buurtschapshoofd of aan het Stedelijk Bureau, Prinsegracht 57, van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve ’s-Zaterdagsmiddags. Schriftelijke aanmeldingen moeten de volgende gegevens bevatten: le. Naam en voorletters; 2e. adres; 3e. datum en jaar van geboorte; 4e. voor welke(n) dag(en) of gedeelte(n) van dag(en) men zich be schikbaar stelt Wie voornemens is aan de collecte mede te werken stelle zijn aanmelding niet uit Een goede organisatie komt de opbrengst die ook den collectanten uiteraard ter harte gaat, ten goede. Met het oog hierop is het noodzakelijk, dat het Stedelijk Bureau zoo spoedig mo gelijk weet, op hoeveel collectanten onge veer kan worden gerekend De inschrijving sluit definitief op Maan dag, 10 November a.s. te 12 uur ’s middags. Den ingezetenen voor zoover zij den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt wordt dringend verzocht zich als collec tant beschikbaar te stellen. Uit Vichy wordt door het D.N.B. ge meld Het Fransche ministerie van ma rine heeft gisteren officieel medegedeeld, dat op 2 November op 200 mijl ten Zui den van Durban een nieuwe Britsche overval op een Fransch convooi is ge daan, waarbij 5 Fransche vrachtschepen verloren zijn gegaan In deze officieele mededeeling wordt gezegdHet Fransche convooi was met levensmiddelen voor Fransch-West-Afrika en voor het moederland op weg van Ma dagascar naar Dakar en voer onder be scherming van de aviso „Iberville”. In volle zee werd het aangehouden door een Britsch eskader, bestaande uit 4 krui sers en 6 patrouillevaartuigen, die reeds eenigen tijd op de loer gelegen hadden. De kapitein van de Fransche aviso ver klaarde zich terstond tegenover den com mandant van het Britsche eskader bereid, naar Madagascar terug te keeren, doch deze ging op dat voorstel niet in en gaf het bevel, dat alle Fransche vrachtsche pen gekaapt moesten worden. De schepen zijn de „Cap Padaran”, „Cap Pouran”, „Bangkok”, „Commandant Dorize” en „Compiègne”. Aan boord be vonden zich talrijke Fransche kolonisten, die naar Frankrijk wilden terugkeeren, alsmede omvangrijke ladingen levensmid delen voor Fransch-West-Afrika en het niet-bezette Frankrijk, waaronder 9000 ton suiker, 5000 ton koffie, 2000 ton rijst, ven verbruiker geen brandstof meer mag leveren. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zoowel leveranciers als verbruikers van vaste brandstoffen bij het niet nakomen van de in het bovenstaande omschreven verbodsbepalingen strafbaar zijn op grond van het economisch sanctiebesluit 1941. Voor verdere verplichtingen van de brandstoffenleveranciers worden deze ver wezen naar de desbetreffende in de blade» opgenomen officieele publicatie. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr, 319, Tel. &5O31O; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. .1 de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh, J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel 772444; Boekh. E. D Couvée. van Hoytemastr. «6. Tel. 721187 aan uitsluitend van dezen vaste brand stoffen te betrekken. Dit geldt ten opzich te van iederen leverancier, onverschillig of deze een gasfabriek (voor gascokes), een brandstoffengroothandelaar, -hande laar of -slijter, dan wel een handelaar of slijter in turf is. Heeft men meerdere leve ranciers, dan dient men één van deze te kiezen; het ingeschreven zijn bij meerdere leveranciers is niet toegestaan. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. het volgendeDe jongste successen van dë Duitsche duikbooten bewijzen, dat de Duitsche duikbootoorlog zonder eenige onderbreking wordt voortgezet. Gisteren werd gemeld, dat de marine en de lucht macht in de maand October 431.300 b.r.t tot zinken hebben gebracht, waarvan al leen door duikbooten 255.200 b.r.t. Wan neer men bedenkt, dat Groot-Brittan- nië bij gebrek aan scheepsruimte thans reeds heel kleine schepen, welke anders hoogstens voor de kustvaart worden ge bruikt, in dienst neemt, dan is het succes over de maand October zeer aanzienlijk. De eerste slag van deze maand is reeds toegebracht. Wederom zijn koopvaardij schepen met en gezamenlijken inhoud van 53.000 b.r.t. tot zinken gebracht en schepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 b.r.t. beschadigd. Bovendien werd een torpedojager tot zinken gebracht en een andere torpedojager beschadigd.. Hieruit blijkt, dat de Duitsche duikboo ten ook in den afweer van de buitenge woon krachtige Britsche bewakingsstrijd- krachten haar successen, waardoor in October 8 Britsche bewakingsvaartuigen, waaronder 5 torpedojagers, verloren gin gen, voortzetten. Dat juist opnieuw tor pedojagers werden getroffen en tot zin ken gebracht, is voor Engeland een bij zonder harde slag. Het aantal torpedo jagers van de Britsche vloot is buitenge woon gering. Bij het begin van dezen oorlog had Engeland nog niet eens de helft van het aantal torpedojagers, waar over het in den wereldoorlog beschikte en reeds toen klaagde de Britsche admira liteit over gebrek aan torpedojagers. En geland moest waardevolle steunpunten afstaan om 50 verouderde Amerikaansche torpedojagers te verkrijgen, welke het ge brek aan dit soort schepen niet merk baar hebben kunnen opheffen, daar dit intusschen door aanzienlijke verliezen nog is toegenomen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland In den afgeloopen nacht hebben Brit sche bommenwerpers, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, boven West- en Noordwest-Duitschland brand- en brisant bommen neergeworpen, welke geen schade aan militaire objecten doch alleen onbe- teekenende schade aan gebouwen hebben aangericht. maar Holland en Danzig hebben in het verleden zeer nauwe betrekkingen met elkander onderhouden. In den loop der jaren zijn vele duizenden Nederlanders naar het Oosten geëmigreerd en in Dan zig wijst nog veel op de innige verbin ding tusschen Holland en Danzig. Vele jaren lang heeft er een druk handelsver keer tusschen de Nederlandsche havens en Danzig bestaan. Toen spreker dan ook de Hollandsche steden met haar fraaie ge vels en portalen zag, kon hij zich in Dan zig wanen. De huizen, die de Hollanders destijds in Danzig gebouwd hebben, trek ken nu nog algemeen de bewondering. Economisch, architectonisch en cultureel hebben derhalve in vroeger eeuwen nauwe betrekkingen tusschen Nederland en Danzig bestaan. De laatste twee eeuwen is dit echter anders geweest. De nieuwe wereld kwam op, het Oosten kwam op den achtergrond. In het bijzon der sinds 1917, toen het communisme in Rusland naar de macht greep, is er een muur tusschen Oost en West opgetrok ken. Geestelijk, zoowel als economisch en fcpltureel. Dank zij het nationaal-socialis- tische Duitschland zullen de verbindingen tusschen Oost en West nu weer tot stand gebracht worden. Met den oorlog tegen de Sovjet-Unie werd de poort in den muur tusschen Oost en West opengebroken. Voor ons ligt nu het wijde land. Er ope nen zich voor ons allen ongekende per spectieven voor de toekomst. Wij zien een bloeitijd voor ons, die al het vorige in de schaduw zal stellen. Voor alles moet men echter den strijd, dien het groote Duitsche Rijk tegen de Sovjet-Unie voert, als een geestelijken strijd zien. Wij weten allen, dat Moskou reeds sedert tiental len jaren het centrum der wereldrevolu tie was. Het bolsjewisme als uiting van het wereldjodendom, had zich ten doel gesteld, het vaandel der revolutie op de geheele aarde te planten en een geest van De secr.-gen. van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Teneinde het onmogelijk te maken om op onwettig verkregen brandstoffenbonnen brandstof te betrekken, wordt met ingang van 10 Nov. 1941 voor de distributie van vaste brandstoffen het stelsel van klanten, binding ingevoerd, krachtens hetwelk alle verbruikers, die toewijzingen of bonkaar ten of bonnen van den distributiedienst heb ben ontvangen, met uitzondering van ver bruikers van generatorbrandstof voor auto’s, verplicht zijn zich bij hun vasten De torpedojagers, welke tot zinken wor den gebracht tot nu toe hebben de Britten er meer dan 60 verloren als mede de andere bewakingsstrijdkrachten, welke door Duitsche duikbooten vernie tigd worden, bewijzen, evenals het hooge percentage van de tot zinken gebrachte vijandelijke koopvaardijschepen, dat de Duitsche duikbooten het ook met de krachtigste Britsche convooibescherming spreide bewering van de Britsche admi-j weten klaar te spelen. Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. SCHWERIN VON KROSIGK BIJ KONING BORIS De Duitsche minister van graaf Schwerin von Krosigk. middag door koning Boris in audiëntie ontvangen. Tevoren had de minister kransen neergelegd bij het Boelgaarsche eeregedenkteeken en aan het gedenk- teeken op het Duitsche militaire kerkhof. Vervolgens begaf hij zich naar het mi nisterie van financiën om besprekingen te voeren met zijn Boelgaarschen ambt genoot. In de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem heeft gisteravond een groote bij eenkomst plaats gehad van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in den Niederlan- den, waarin gouwleider Forster, Rijks- stadhouder van Danzig en de Rijkscom missaris, dr. Seyss Inquart, het woord hebben gevoerd. Zeer groot was de belangstelling voor deze bijeenkomst. De ruimte was schier te klein, om alle Duitsche en Nederiand- sche nationaal-soctalisten te kunnen be vatten. In de zaal domineerden de grijze en de zwarte uniformen. Het podium en de galerijen waren stemmig met haken kruisvlaggen en emblemen van groen en bloemen versierd. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een muziekkorps van de Waffen S.S. Nadat de Rijkscommissaris en gouwlei der Forster, die o.m. vergezeld waren van commissaris-generaal Schmidt en den gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris in Gelderland, dr. Schneider, de zaal waren binnengetreden, vond de opmarsch met vaandels plaats, waarna commissaris- generaal Schmidt een kort openingswoord sprak. Namens het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden heette spreker allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Rijkscommissaris en den gouwleider Forster. Spreker memoreerde, hoe deze laatste in 1940 door den Führer tot gouwleider van Danzig werd benoemd en op welk een voortreffelijke wijze hij zich van die moeilijke taak in ernstige dagen heeft gekweten. Hierna voerde gouwleider Forster het woord. Spreker bracht allereerst den Rijkscommissaris hartelijk dank voor het feit, dat hij hem had uitgenoodigd dit schoone land te leeren kennen. Danzig ligt weliswaar KXX) k_m. hier vandaan. Deze constateering en deze vraag, die het antwoord in zich bevat, vallen samen met de actie, welke thans wordt gevoerd onder de reeds bekende leuze „Met Duitschland tegen het bolsjewisme”. Die leuze verklankt den oproep aan Europa, en hier aan Nederland in het bijzonder, om met Duitschland, welks geweldige weermacht in het Oosten op Hitler’s initia tief den strijd tegen de wapenen van de Sovjet-Unie heeft aangebonden, in den strijd tegen geest en wezen van het bols jewisme schouder aan schouder te staan, omdat het een ernstige bedreiging vormt voor het Westen, voor de Europeesche cul tuur, den godsdienst, het materieele en geestelijke leven van den mensch. Te ern stiger bleek die bedreiging te zijn geweest, toen de Duitsche leiding ontdekte, dat de Sovjet-Unie vele jaren lang alle krach ten heeft ingespannen, ten koste van de welvaart van het volk, voor een militaire wapening, welker omvang en hoedanigheid de verwachtingen verre overtrof. De taak van de Duitsche Weermacht en van hen, die aan haar zijde strijden, onder wie ver scheidene duizenden uit Nederland, was daardoor zwaarder geworden maar ook de vernietiging van de militaire macht der Sovjet-Unie van des te grooter beteekenis. De vraag: waarom met Duitschland te gen het bolsjewisme? wordt in deze en de komende dagen o.m. in een serie bijdragen in de bladen beantwoord. Die vraag brengt ook in herin nering, hetgeen herhaaldelijk door ooggetuigen is gezegd en geschreven, en ook in fotomateriaal vastgelegd, omtrent het leven van het volk in de Sovjet-Unie onder de heerschappij van de bolsjewisti sche machthebbers. En dit niet alleen van ooggetuigen en onderzoekers van dezen tijd, maar ook uit vroeger iaren, want de scherpe critiek, ook in ons land, op de toe standen onder het bolsjewistische bewind, dateert reeds uit de beginjaren van het gewraakte stelsel. De mededeelingen en schilderingen van den lateren tijd echter liggen het levendigst in de herinnering. Zij spreken van jammerlijke sociale, eco nomische, cultureele, geestelijke, zedelijke en algemeen-menschelijke toestanden; van de onderdrukking van de bevolking, van het droevige lot der boeren, van wie zoo- velen zijn gedood; van de slavernij der arbeiders, van armoede en ellende voor jong en oud, mannen, vrouwen en kinde ren; van gruwelijke wreedheid en schan delijke onrechtvaardigheid; van gods dienstvervolging vernietiging van kerken en moord op priesters en geloovigen; van G.P.-oe terreur, het dooden van gevange nen, mishandeling en verminking, massa- deportaties naar Siberië, enz. Dit zijn slechte grepen uit de bekende mededeelingen van getuigen, die de toe standen in de Sovjet-Unie hebben leeren kennen, voldoende om de vraag te ver klaren: wat zou het lot van Europa zijn geworden als niet een zoo krachtig halt was toegeroepen aan de militaire macht ▼an de bolsjewisten, toen Duitschland ont dekte, dat die macht gereed stond om naar het Westen op te rukken. Oe inschrijving De inschrijving bij den vasten leveran cier geschiedt als volgt. Voor alle verbruikers, die een bonkaart J, K of L ontvangen hebben al of niet aangevuld met een bonkaart vaste brand stoffen voor kookdoeleinden dan wel met losse bonnen of periodebonnen, b.v. voor toeslag groote gezinnen, toeslag voor ruimten met bijzondere doeleinden op for mulier M.D. 120 of M.D. 112 of voor pen sion- en kamerverhuur, moet als bewijs van inschrijving in het vakje „aanteeke- ningen” van de met „hoofd" gemerkte distributiestamkaart van dengene, aan wien de bonkaart J, K of L is uitgereikt, het code- of registratienummer van den leverancier vermeld worden. Is de leve rancier hetzij een gasfabriek, hetzij een ingeschreven groothandelaar of handelaar in vaste brandstoffen of turf, dan is het codenummer zonder meer voldoende. Is de leverancier echter een erkende slijter in vaste brandstoffen, dan moet behalve het registratienummer ook de brandstof fencommissie vermeld worden, waarbij de slijter is ingeschreven, b.v.: Br. C. Breda 71. Is de leverancier een erkende turfslij- ter, dan moet bovendien het woord turf worden toegevoegd, b.v.: Br C. Assen Turf 24. Voor alle verbruikers, die een identi teitskaart vaste brandstoffen ontvangen hebben, dit zijn dus de grootverbruikers in de groepen B.C.D.E.-rood, sommige verbruikers in de groep E-groen en alle klein-industrieën (groep E-wit), moet bo venbedoelde aanteekening geplaatst wor den op hun identiteitskaart. Alle overige verbruikers, waartoe be- hooren de kleinverbruikers in de groepen B, C, D en E-rood, alsmede de verbruikers in de groepen E-blauw en E-groen voor zoover laatstgenoemden geen identiteits kaart hebben ontvangen, moeten als be wijs van inschrijving een inschrijvings- kaart van hun leverancier in hun bezit hebben, waarop naam, adres en code- of registratienummer van den leverancier en naam en adres van den verbruiker ver meld zijn. Het aanteekenen van het code- of registratienummer van den leverancier kan zoowel door dien leverancier als door den verbruiker zelf geschieden. Indien de verbruiker het nummer aanteekent, moet hij uiteraard zekerheid hebben, dat hij het juiste nummer vermeldt. Ingeval een in- schrijvingskaart wordt verstrekt moet de leverancier aan de brandstoffencommissie van het rayon, waarin de verbruiker is gevestigd, een afschrift van die kaart toe zenden. Zoolang dit niet heeft plaats ge had, heeft de inschrijvingskaart geen waarde en is derhalve aflevering der brandstoffen aan den betrokken verbrui ker niet toegestaan. Nadrukkelijk wordt er nog eens op ge wezen, dat slechts inschrijving mogelijk is bij den tegenwoordigen leverancier, of, indien men meerdere leveranciers heeft, bij een van hen. De handel zal ook geen andere dan zijn bestaande afnemers kun nen inschrijven, daar geen quotawijzigin- gen op grond van het aantel ingeschreve nen zullen worden aangebracht, tenzij het een aanmerkelijk aantal nieuwe verbrui kers betreft (vestigingen, verhuizingen buiten de gemeenten) en hier geen verlies van oude afnemers tegenover staat. Verbod van levering aan niet-ingeschreven verbruikers Van 10 November a.s. af is het brand stoffenleveranciers verboden brandstoffen af te leveren op distributiebonnen en toe wijzingen aan verbruikers, die niet bi hen zijn ingeschreven, dat wil dus zeggen, waarvan de inschrijving niet, hetzij door aanteekening van het code, of registratie nummer op de distributiestamkaart of de identiteitskaart vaste brandstoffen, hetzi, door een inschrijvingskaart is vastgelegd. Anderzijds zullen de verbruikers met in gang van bedoelden datum uitsluitend vaste brandstoffen mogen betrekken bi, den leyerancier, bij wien zij zijn inge schreven. Den verbruikers wordt daarom in hun eigen belang aangeraden om zich, indien zij t.z.t. brandstoffen wenschen te betrek ken en hun leverancier zich nog niet met hen in verbinding heeft gesteld, zelf tot dezen leverancier te wenden. Dit laatste is zeker gewenscht, indien een verbruiker tot nu toe gascokes bij de gasfabriek af haalde en als klant bij die gasfabriek wensoht te worden ingeschreven. Indien een verbruiker op 10 Nov. 1941 nog vaste brandstoffen in bestelling heeft bij ’n anderen leverancier dan dengene bi. wien hij wordt ingeschreven, mag hij de bestelde hoeveelheid niet meer in ont vangst nemen, maar dient hij de eventueel daarvoor reeds afgegeven bonnen teruir te vragen. Het spreekt vanzelf, dat de leve rancier in een dergelijk geval verplicht is een overeenkomstig aantal geldige bon- "cn gevet?’ daar hiJ ^mers aan den betrokkene, niet bij hem ingesetore- Maan: 5 Nov. op 7.17 uur nam. 6 Nov. onder 10.40 v.m. op 7.53 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ztekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 gedroogde groente, vleesch in blik en tabak. Het Fransche ministerie van marine constateert uitdrukkelijk, dat zich aan boord geen materiaal, dat voor oorlogs doeleinden gebruikt zou kunnen worden, en geen oorlogscontrabande bevonden. De Fransche regeering heeft tegen dezen nieuwen Britschen overval, die met een tienvoudige overmacht werd ondernomen, geprotesteerd. Het ministerie verklaart, dat de door den Britschen omroep ver- raliteit, volgens welke het Fransche con-4 vooi op Duitsch bevel zou zijn uitgeloop pen en slechts ten doel zou hebben ge had, contrabande aan Duitschland te leve ren, iederen grondslag mist. Het minis terie verklaart plechtig, dat het convooi uitsluitend voor de Franschen bestemde levensmiddelen vervoerde. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, naar „Associated Press” uit Londen meldt, dat Britsche oorlogssche pen een bezettingsbëmanning hebben ge plaatst aan bcord van de 5 Fransche schepen. In het communiqué wordt voorts medegedeeld, dat de bezettingsbemanning de pogingen van de bemanning van 3 der Fransche schepen om hun vaartuigen zelf tot zinken te brengen heeft verijdeld. Hieraan wordt toegevoegd, dat deze ope raties nog gaande zijn. In den afgeloopen nacht- zijn enkele Britsche vliegtuigen verschenen. In de ochtendschemering hedenochtend is een brisantbom geval len op een katholieke school en een daarbij gelegen tehuis voor kinderen in een plaats in West-Friesland. Beide ge bouwen zijn geheel vernield. Twee kin deren werden gedood, twee zwaar en drie licht gewond. Bovendien liggen nog twee kinderen onder het puin en men heeft weinig hoop, ze nog levend te ber gen. In de omgeving van dit tehuis zijn on geveer 100huizen beschadigd, waarvan een aantal zwaar. Elders werd een kind boerderij werd ernstig en licht beschadigd. Een Zwitsersch blad, het in Zürich ver schijnende handels- en industrieblad „Fi- nanz und Wirtschaft” schrijft, blijkens D.N.B.-bericht uit Bern, over het in vaar brengen van het Avondland door het bolsjewisme en over het vastberaden op treden van het Derde Rijk o.m.: „Het bolsjewisme heeft zijn geheime en openlijke doelstellingen niet in ver dragen, maar in zijn eigen daden ont huld. Het heeft ze onthuld in het feit, dat het sedert 20 jaar iederen cent, dien het op het allernoodigste levensonder houd kon overhouden, uitgegeven heeft voor de moord instrumenten van den oorlog. Dit reusachtige rijk, dat nie mand te na wilde komen, dat het minst van alle groote staten ter wereld door een aanval werd bedreigd, heeft zich een bewapening aangeschaft, die alle Europeesche staten zou hebben moeten dooddrukken, wanneer het in den oor log alleen op massa en macht aankwam. Waarschijnlijk zouden de bolsjewieken hun doel hebben bereikt en zou de Bols jewistische stoomwals over Europa ge gaan zijn, wanneer de Duitsche bewape ning niet in den weg was gekomen. Men mag zich thans afvragen, wat er van Europa zou zijn geworden, wanneer de Duitsche ommekeer van 1933 zou zijn uitgebleven. Zou Europa dan ook een staatsman hebben gevonden, die den moed zou hebben gehad om den dollen stier van het bolsjewisme bij de horens te vatten en hem op den grond te wer pen?” vernietiging op te leggen. Het nationaal- socialiame heeft als eerste beweging dit opkomende gevaar onderkend en het heeft de teak op zich genomen, deze we- reldpest van het bolsjewisme uit te roeien. De Britsche ambassadeur, lord Halifax, Is te Detroit het voorwerp geworden van anti-Engelsche demonstraties. Vrouwen met plakkaten tegen Engeland en tegen deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, demonstreerden voor het hotel van den Britschen ambassadeur en over stelpten Halifax, toen hij het hotel verliet, met kreten als „Weg met Engeland”. Deze demonstraties bereikten haar hoogtepunt toen Halifax het paleis van den aartsbis schop van Detroit betrad. Hij werd over stelpt met een regen van tomaten en eieren, alvorens de politie de betoogers kon uiteendrijven. Halifax werd door vele dezer projectielen getroffen. Bij deze betoogingen, die twee dagen duurden, kwam men steeds weer met plakkaten met opschriften als „Weg met Engeland’ en „Halifax is een oorlogsop- hitser”, zoo meldt Associated Press. Halifax moest zijn onderhoud met den aartsbisschop te Detroit afbreken als ge volg van pijn aan zijn oogen, waarvoor i hij naar een ziekenhuis werd gebracht. De Britsche consul te Detroit verklaarde naar aanleiding hiervan, dat de oogkwaal van Halifax niet veroorzaakt was door het gooien met eieren; hij had reeds voordien klachten over zijn oogen. Ware kameraadschapWat weten de meesten van ons daarvan Het is een auio s, verpiicni zijn zien uyi uuu QUd de Vrienden in den nood, leverancier te laten inschrijven en voort- honderd in lood Helaas maar af£ waar blijkt dit spreekwoord in het mo derne leven te zijn. Ook hiertegen gaat strijd van het nationaal-socialismeL Het is een felle strijd, maar juist omdat die strijd fel is, worden de strijders er zich van bewust, dat zij alleen dan een kameraad hebben, indien wij op elkaar kunnen rekenen. Een aaneengesloten front van kameraden, en daardoor on overwinnelijk. Zooals het was in den po- litieken strijd van voor den oorlog, zoo is het nu in den strijd tegen het commu nisme. Een aaneengesloten front van na- tionaal-socialisten uit alle beschaafde lan den van Europa, een leger van kamera den is opgetrokken tegen het bolsjewisme. En daar de strijders stuk voor stuk op elkaar kunnen rekenen, wetende, dat de een zich voor den ander zal opofferen, vormen zij een macht, zooals de wereld er nog nimmer een heeft aanschouwd. Daar in het Oosten strijden Duitschers, schouder aan schouder met Finnen, No ren, Denen, Spanjaarden, Roemenen, Hongaren, Nederlanders, ja, zelfs schou der aan schouder met de leden van het. Fransche vrijwilligerslegioen. Niet alleen als wapenbroeders, maar in de allereerste plaats als kameraden, bezield door een zelfde ideaal, trokken zij ten strijde. En gij, landgenoot, gij hebt eënzelfde ideaal als die Nederlandsche kameraden in het Oosten, ook gij wenscht een vrij en zelf standig Nederland, ja, ook gij kame raad. Daarom, landgenoot, is uw plaats in onze gelederen, strijdt mede met de Duitsche en met de Nederlandsche ka meraden tegen het bolsjewisme, voor ons volk en vaderland. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 den Haag. De bolsjewistische troepen ondernamen Maandag heftige uitvalspogingen uit Le ningrad. In de ochtenduren werd begon nen met een hevige beschieting door de artillerie uit het ingesloten Leningrad op den sector van een Duitsche divisie. Met gebruikmaking van pantserwagens en kanonneerbooten ter sterkte van 2 divisies drongen toen de bolsjewieken op, beschermd door rookgordijnen. Tevens namen gevechtsvliegtuigen en bommen werpers aan den strijd deel. De Duitsche waarnemers hadden echter tijdig deze voorbereidingen waargenomen Zware Duitsche artillerie opende een spervuur en verijdelde den aanval, nog voordat de bolsjewieken de Duitsche linies hadden bereikt. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan menschenlevens. Ook bols- ewistische pantserwagens werden door de Duitsche artillerie vernietigd. In de door de bolsjewieken opgegeven, belangrijke industriestad Koersk zijn al dagenlang Duitsche pioniers en hulp krachten bezig in de verlaten en voor een deel verwoeste fabrieken orde te scheppen. Vooral zwaar zijn de fabrieks- installaties getroffen, welke de bolsjewie ken als vestingen hadden versterkt. Bij het begin van de oorlogshandelingen werd een pantserfabriek veranderd in een reusachtig pantserblok. Terwijl duizenden mannen geschutsstellingen en bunkers inrichtten, moesten 20.000 vrouwen rond om de fabriek tankvallen graven en ver sterken. Naar uit een frontbericht Dlijkt, zijn de weerstandslinies der bolsjewieken in het Noordelijke Aunus-gebied voor het grootste deel ineengestort.. De Finsche troepen hebben na de verovering van Porajaervi in een snellen opmarsch over groote afstanden op de naar het Oosten leidende wegen talrijke dorpen ingeno men en belangrijke plaatsep ingesloten, waarbij hier en daar ondanks moeilijke terreinomstandigheden binnen 24 uur 30 k.m. terrein werd gewonnen. Binnen den kortst mogelijken termijn is 1000 vier kante k.m. van het Noordelijke Aunus- gebied geheel en al van bolsjewieken ge zuiverd Andere aanvallen werden in de rich ting van den Moermansk-spoorweg en het Stalin-kanaal voortgezet. De operaties die aanvankelijk als gevolg van het moei lijke terrein slechts langzaam vorderden, hebben thans na het bereiken van be langrijke verkeerswegen ook in dit ge bied van het front het karakter van een bliksemoorlog aangenomen. Finnen bezetten eilandengroep Finsche troepen hebben de voor de stad Koivisto ten Zuiden van Viborg ge legen groep eilanden bezet. Deze bestaat uit 3 groote en tal van kleine eilanden, welke door de bolsjewieken zwaar waren versterkt. Daarmede is een belangrijk steunpunt, dat aan de bolsjewistische vloot in de Oostzee nog was overgeble ven, thans in Finsche handen gevallen. In den nacht van 2 op 3 November zijn in de Finsche Golf een groot schip en 2 kleine vijandelijke schepen op mijnen ge- loopen en gezonken. De Italianen aan het Oostelijke front Italiaansche troepen hebben de laatste dagen in hevige gevechten den tegenstand van vrij sterke Sovjet-afueelingen in den Zuidelijken sector gebroken. Maandag kregen de Italianen opnieuw contact met den vijand ten Noorden van Stalino. Snelle troepen doorbraken na voorberei ding door de artillerie de bolsjewistische stellingen, rolden ze op en verpletterden de haarden van tegenstand. In deze ge vechten onderscheidden afdeelingen Ber- saglieri zich bijzonder. Artillerie beschoot den wijkenden vijand en cavalerie achter volgde hem tot het industriegebied was gezuiverd In dezelfde richting rukte Italiaansche infanterie het Donetzbekken binnen, over won in tal van plaatsen den tegenstand der bolsjewieken en veroverde, ondanks hevigen tegenstand, een vrij groote stad. Schouder aan schouder met Duitsche for maties versloegen de Italianen den vijand De Italiaansche luchtmacht meng de zich met gunstig gevolg in den strijd te land. ZES DOODVONNISSEN IN NOORWEGEN Door een veldgerechtshof van de Duit sche Weermacht zijn wegens begunsti ging van den vijand 6 personen van Noor- sche nationaliteit ter dood veroordeeld, het vonnis is met den kogel voltrokken, meldt het D.N.B. uit Oslo.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1