EEN TOCHT NAAR MARS I o I a K Mi-ls De distributiebonnen BUITENLAND De Amerikaansche nota Finland aan Bijeenkomst van de N. S. D.A. P. te Arnhem I I. W 'II tl bil R HAAGSCHE COURANT Woensdag 5 Nov. 1941— TWEEDE BLAD Br., gebak» Kaas FEUILLETON (Nadruk verboden) VERTROKKEN Éh LA GUARDIA TOT BURGEMEESTER VAN NEW YORK HERKOZEN Scherpe afwijzing te Berlijn Moskou’s "positie wordt nog hachelijker Rede van den Rijkscommissaris lil I t|| M Gauleiter Forster in Nederland. Gauleiter Forster, Zóó. wtTjtioBrawis oojc sokmch usoaen? e CPolygoon-B. Leemker) afzonderlijken een 100 gram 125 gram SCHIPHOL VAN We sten „volle aarde” en (Wordt vervolgd)! 's&- F Voorraadvorming op kleine schaal. Als de boeren bieten rijden, dan zoeken de kinderen de bieten, welke van de wagens afvallen, voor hun konijnen. Schimmelpenningh) 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Boter Boter m.rede Suiker Koffie-sun^ Jam Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage van op l 42 42A 42B 136 137 138 139 42-4 42 42 1 k.g. 250 gram 500 gram VI., VI.w. Melk Aardapp. Aardapp. 4 i i 1 BI., Br. Geb, Rijst Havermout Gort Verm., Maiz, F cheurs. Hebt kan zijn? Nee. Voorraadvorming op groote schaal. De voederbieten worden op een hoop gereden. Zij vormen een belangrijk voedsel voor het stalvee gedurende den winter. Schimmelpenningh) Gisteravond werd in het gebouw „Musis Sacrum” te Arnhem door de N.S.D.A.P. (afd. Gelderland) een groote bijeenkomst gehouden, waarfri Rijks- commissaris Dr. Seyss Inquart en Gouwleider Forster het woord voerden. Een kijkje in de zaal tijdens de rede van Gouwleider Forster. (Stapf-Mot) Dinsdagavond 4 November werd in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de eerste groote Winterhulp-mobilisatie.avond gehouden, waarbij de di~ recteur-generaal van Winterhulp Nederland het woord voerde. Op onze fotoEen overzicht van de zaal tijden» de rede van den heer C. Piek. (Stapf-Borrim)l ten vormden, waarmede Roosevelt de vrij heden verspreidt”. Men moet aannemen, dat Finland een van die „aanvallende staten” is, waarvan Roosevelt steeds ge sproken heeft. Thans, nu Finland het door de bolsjewieken geroofde gebied herovert, komt Roosevelt te voorschijn en roept „halt”. Dit beteekent, dat de Vereenigde Staten met de „doctrine van de vrees” werken. Gevaarvol escorte. Patrouillevaar tuigen begeleiden een Duitsch vracht schip, bedreigd door vijandelijke vliegtuigen, door de gevaarlijke zóne. (Weltbild-Polygoon) Scherpe critiek in den Ameri- kaanschen Senaat Tijdens het Senaatsdebat over de wijzi ging van de neutraliteitswet werden de jongste officieele Amerikaansche uitlatin gen inzake de Finsch-boljewistische be trekkingen scherp aangevallen. De repu- blikeinsche senator Taft vroeg sarcastisch of de Amerikaansche regeering reeds toe zeggingen van de zijde der bolsjewieken had ontvangen, dat zij voortaan Finland niet meer zouden aanvallen. Na gezegd te hebben, dat de Vereenigde Staten nooit een desbetreffende garantie kunnen geven, verklaarde hij, dat Amerika zich over zijn waarschuwing aan Finland moet schamen. De democratische senator Clark verge leek de Amerikaansche uitlatingen over Finland met de aanmaning, dat het kleine volk toch vooral den reusachtigen bolsje- wistischen beer met zijn van bloed drui penden muil niet moet opslokken. De republikein Hoffman zeide, dat de Ameri kaansche stappen tegenover Finland „slechts een van de verschillende varian- stamelde ik, zoo bedoelde ik het niet, maar eh... Ik zocht naar mijn woorden, maar waarschijnlijk verrieden mijn oogen wel, wat ik op dat oogenblik voelde. Westdijk glimlachte tenminste en zei tegen Prins: Nou Prins, je weet dus wat je te doen staat. Zeg het even aan de men- Als de winter komt Het be kende standbeeld van den dichter Tollens, in het park te Rotterdam, wordt voor den duur van den win ter in een houten bekisting ge plaatst. (Polygoon-Hof) raten. Nu had ik ook weer den moed en den lust om geheel opnieuw te beginnen. Ik voelde me volkomen opgelucht en fluitend ging ik het trapje af. Mijn spul len waren vernield, maar daar konden nieuwe voor komen. Ik had er echter een goeden vriend bij en daar kom je niet zoo gemakkelijk aan. ien, zoodat dit PH-ILM werd, hetgeen ons toestel al direct den bijnaam van ,,de film” bezorgde. De werkelijke naam luidde echter geheel anders. Deze was namelijk „Anthonie Fokker”, waar mee Westdijk Neerlands grootsten lucht vaartpionier had willen huldigen. Verklaring van Hoover De voormalige president der Vereenig de Staten, Hoover, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij op scherpe wijze protesteert tegen de houding van de Amerikaansche regeering tegenover Fin land. „Ik protesteer er tegen, zoo staat in de verklaring, dat de Vereenigde Staten namens de Sovjet-Unie '•en druk uit oefenen op het democratische Finland. De Finnen waren het eenige volk in Europa, dat het geld heeft terugbetaald, dat wij hun hebben geleend. Nauwelijks 2 jaar geleden werd deze vreedzame kleine natie op schandelijke wijze door de Sovjets overvallen In ons geheele land werd het verzet van Finland gevierd als de meest heroieke strijd van een demo cratie sedert Thermopylae. Om nog iets te kunnen redden, stonden de Finnen een derde van hun land aan de Sovjets af. Vervolgens verdreven de communisten 600.000 Finsche mannen, vrouwen en kin deren van hun geboortegrond, die zij 500 jaar hadden bezeten, waarbij zij niet eens beddegoed mochten meenemen om zich tegen de koude te beschermen. Zeker, de Finsche legers zijn Karelië binnengerukt, doch vroeger was dit voor het grootste deel Finsch. Kan Amerika thans gaan schimpen, omdat de Finnen gebruik ma ken van de eerste gelegenheid om hun huizen te herbouwen en vroegere lands lieden te bevrijden Heeft Amerika dan iederen zin voor menschelijke en moreele proporties verloren Volgens de tot dusver beschikbare kies» cijfers, is bij de gisteren gehouden ver kiezing voor burgemeester van New York, La Guardia als zoodanig herkozen. Een groot deel van de New Yorksche pers verwelkomt hem reeds als herkozen hoofd van het stadsbestuur. De kies- cijfers luiden 1.6 millioen stemmen voor La Guardia en 965.000 stemmen voor den tegencandidaat Odwyer. Uit een groot aan tal kieskringen zijn de cijfers echter nog niet binnengekomen. wilde ik dat juist aan u vragen. Hebt u geen vijanden of zoo? Nee, niet dat ik weet, maar wat mij nog het meest dwars zit, is de reden waarom het is gedaan. Nou ja, zei de tweede rechercheur, misschien weten we dat gauw genoeg. Ik heb tenminste den nachtportier maar vast in verzekerde bewaring genomen. O, viel Prins in, maar die valt buiten elke verdenking, die is hier al twintig jaar. Ja, dat kennen we, spotte de re chercheur, dat heb ik al meer mee gemaakt. Het is op zijn minst genomen toch wel eigenaardig, dat de man, naar hjj beweert, niets heeft gemerkt, terwijl hij toch den geheelen nacht dicht in de buurt is gebleven. Enfin, dat zoeken we wel uit. Als hij inderdaad onschuldig is, komt hij heusch wel weer vrij. Ik keek weer naar de ruïne op mijn werktafel. Nou Prins, zei ik verdrietig, dan zal ik vanmiddag maar thuis blijven. Dan maar geen radio onderweg. Kerel, wat ellendig voor je, klonk het achter me. Het was de rustige stem van West dijk. Ik draaide me om en hij reikte me de hand. Het was hem aan te zien, dat het gebeurde hem ook had aange- grenrn. Hij. die zelf reeds iaron aan oon levenswerk bouwde, moest beter dan wie ook mijn gevoelens kunnen peilen, nu mijn werk met één slag was vernie tigd. Hoe lang zou je noodlg hebben om het zaakje weer heelemaal in orde te maken? O, minstens een maand of vijf, zes, antwoordde ik mismoedig. Nou dan... ’s even kijken, het is vandaag 5 Mei... zeg Prins, wil je even laten omroepen, dat het vertrek is uit gesteld tot 15 November? Maar Westdijk, riep ik en ik kon er niets aan doen, dat mijn stem trilde, dat kun je toch niet doen! De heele wereld rekent er op, dat je nu gaat Bovendien is jouw tocht het voornaam ste en de radio maar bijzaak. Je weet ook wel, dat in November de atmosfe rische omstandigheden heel ongunstig zijn. Westdijk kwam een pas nader en keek me strak aan. Denk je soms, dat wij je nu, na al dien tijd met je te hebben samenge werkt, in den steek laten? Denk je, dat wij er nog aardigheid in hebben om naar Mars te gaan, als wij weten, dat jij thuis met de brokken zit? Zie je ons daar voor aan? Neem me niet kwalijk. Westdijk, Het was een stralende najaarsmiddag, toen de groote hangardeuren langzaam openschoven en het machtige toestel, dat ons naar Mars zou moeten brengen, er uit werd getrokken. Twee zware tractors sleepten naarstig den reusach tigen vogel tusschen de tribunes door tot voor de eeretribune. De zon weer kaatste fel op de zilveren vleugels wierp groote spiegelende vlakken over het gras en de tribune. Scherp teeken- den de zwarte, strakgelijnde registratie- letters zich op den romp en de draag vlakken af. PH-ILM stond er op. ILM was de afkorting voor „Interplanetaire Luchtvaart Mij”, een naamlooze ven nootschap, die den tocht financierde en waarvan Westdijk directeur was. De let ters ILM waren tegelijkertijd gebruikt om het registratieteeken samen te stel- ssi i VERSPREIDE BERICHTEN Ambassadeur de Brinon, de algemeen gevolmachtigde van de Fransche regee ring in het bezette gebied, is uit Vichy naar Parijs teruggekeerd, na bij maar schalk Pétain rapport te hebben uitge bracht over zijn reis door Duitschland en naar het Oosten. De socialistische afgevaardigde Pier re Bloch, die in het departement Aisne gekozen is, is wegens staatsvijandelijke activiteit gearresteerd en naar de gevan genis van Perigueux overgebracht. Volgens een mededeeling van het Amerikaansche ministerie van posterijen zal de eerste luchtpostdienst tusschen Amerika en Afrika op 29 November wor den geopend. De Afrikaansche eindsta tions zijn Bathurst en Lagos in Nigeria en later Monrovia in Liberia. 3) Om welke reden had de onbekende on verlaat dit gedaan? Persoonlijke vijanden had ik bij mijn weten niet, dus de da der had er waarschijnlijk wel een an dere bedoeling mee gehad. Zeker, er waren den laatsten tijd heftige polemie ken in de bladen gevoerd tusschen men- schen, die onzen tocht toejuichten en het een heldendaad noemden en anderen, die het waanzin en den hemel verzoeken noemden, maar ik kon me toch niet voorstellen, dat iemand, om één van die redenen een dergelijke daad zou uitha len. En bovendien, als de een of andere fanatiekeling den tocht daarom had wil len saboteeren, dan zou hij wel het Westdijk-apparaat hebben vernield en niet mijn toestellen. I’ wendde me tot één der recher- Verklaring van Huil Naar U.P. uit Washington meldt, ver klaarde minister Huil, dat hij den 18den Augustus aan den Finschen gezant te Washington, Procope, had medegedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid was om over een vrede op grond van gebiedscompen- saties aan Finland te onderhandelen. Een antwoord is noch van een Finschen woordvoerder in Helsinki, noch van het gezantschap te Washington ontvangen. De Vereenigde Staten wachten thans, zoo zeide Huil, op het Finsche antwoord Het Finsche standpunt Onder het opschrift „Er wordt een oorlogsverklaring voorbereid” behandelt fïet Finsche blad „Ajan Suunta” de eischen van Amerika jegens Finland. Het blad verklaart, dat het typeerend is voor de verhouding tusschen Engeland en de Sovjet-Unie, dat laatstgenoemd land het initiatief heeft genomen tot een oorlogs verklaring van Engeland aan Finland. Engeland’s eigen belangen eischen geen oorlogsverklaring aan Finland. Dit wordt dus een diplomatieke overwinning van de Sovjet-Unie. De nieuwste phase, de eischen van Amerika, vormt een aanleiding tot over, weging van Finland’s standpunt. Finland moet evenals in 1939/40 zijn levensrech ten tegen de Sovjet-Unie verdedigen. Deze verdedigingsstrijd duurt voort en is ge deeltelijk overgebracht naar het gebied, waarvan de vijand voor zijn aanval ge bruik maakte. De tot Finland gerichte eisch zich terug te trekken is zoo ont zettend en zou de Finsche grenzen op zoo gevaarlijke wijze ontblooten, dat de nationale belangen dit volstrekt niet toe laten. Men kan van een volk niet vrij willig toestemming tot zijn eigen ver nietiging verlangen. Sinds het antwoord, dat Engeland van de Finsche regeering op zijn nota heeft gekregen, is niets voorgevallen, hetgeen het Finsche standpunt zou kunnen wij zigen. Indien Engeland op voorstel van de Bolsjewieken aan Finland den oorlog doen staat. Zeg schen, hè. Ho, wacht even, Prins, riep ik. Opeens wist ik ook wat mij te doen stond. Laat hier in de cabine een veldbed neerleggen en zorg, dat mijn eten hier gebracht wordt en dan moet ik hier ook een telefoon hebben. Prins’ mond viel open van verbazing. Wat nou, ga je hier kampeeren? Ja, ik blijf hier, het zal me geen tweeden keer overkomen, dat ze zoo’n grapje met me uithalen. Da’s goed, zei Westdijk, dap zal ik je elke week aflossen, want je moet natuurlijk dikwijls weg om bij den aan maak van speciale onderdeden aanwe zig te zijn. Ik keek Westdijk aan. Tot nog toe was onze samenwerking niet meer dan ge woon zakelijk geweest, maar toen ik hem de hand drukte, wist ik, dat ik er een vriend had bijgekregen. Een vriend, op wien ik te allen tijde kon bouwen; een, die me nimmer in den steek zou De gisteren gehouden buitenlandsche persconferentie in de Wilhelmstrasse te Berlijn stond, naar A.N.P. meldt, volledig in het teeken van den heldenstrijd der Finnen tegen het bolsjewisme en van het verzet van het Europeesche geweten tegen de misdadige inmenging der poli tici van de Vereenigde Staten in Euro peesche aangelegenheden, zooals deze zeer scherp tot uiting komt in den dwin genden eisch van Washington aan de Finsche regeering tot staking van de vijandelijkheden tegen de Sovjet-Unie en Brood Brood Vleesch 42 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1941 Algem. Algem. Algem. tm. 142 Algem. D en E Hav. Algem. Algem. Algem. 2 t.m. 8 November 1941 rants, rants, rants, rants. 1J liter 13 k.g. i k.g. 143 144 149 145 t.m. 148 Algem. 2 t.m. 20 November 1941 5152 Boter 51—52 Vet N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November. verklaart, zou het zich schuldig maken aan een aanval, welke evenzeer onge provoceerd is als die der Sovjet-Unie. Het Finsche volk heeft steeds tegen aan vallen gevochten en zal dat ook thans doen. Bovendien zal een nieuwe aanval de banden van wederzijdsche vriendschap en hulpverleening tusschen Duitschers en Finnen slechts te meer versterken. Doflj» herhaalde aanvallen Duitsche gevechtsvliegtuigen Moskou, is de ravitailleerings-po- sitie der Sovjet-hoofdstad, die reeds buitengewoon moeilijk was geworden door de onderbreking van talrijke spoorlijnen naar de stad, nog hachelijker geworden. Straks zal Moskou gevallen zijn. Straks zullen de Sovjets hun hoofd stad „ontruimd” hebben Een zwaar beproefde burgerbevolking zal in deze door de Sovjets ver nielde stad, verstoken van alle hulp, achterblijven. Dan zullen deze menschen kennis maken met de Westersche opvatting van be schaving en menschenliefde Dan zullen zij zien, hoe zij door de bin nenrukkende Duitsche troepen be handeld worden, hoe hum zieken en gewonden verzorgd zullen worden, want de ambulances die vlak ach ter het oprukkende leger komen zullen onmiddellijk in deze groot- sche hulpactie ingeschakeld wor den. Ook Nederland zal zijn deel hebben aan dezen arbeid. Ook Nederland zendt een ambulance Deze ambulance verdient ook uw steun. Stort daarom uw bijdrage, vandaag nog, iets meer dan u kunt missen, op girorekening voor een kort verblijf in Nederland, bracht een be zoek aan Amsterdam. Gauleiter Forster (links) in gesprek met den Beauftragte van den Rijkscommis- saris voor Amsterdam, Senator Dr. Böhmker. (Stapf-Mol) Vervolg van pag. 1. Spreker stond vervolgens uitvoerig stil bij het Jodenvraagstuk. De Jood is en blijft voor ons een vreemde; hoelang hij hier ook moge wonen. Voor ons, aldus .spreker, behoort de Jood niet alleen tot een andere religie, maar ook tot een an der ras. Hij is In deze landen niet geko men om een ambacht uit te oefenen, maar -om zich te verrijken ten koste van an deren. Het Nationaal-Socialisme heeft de taak op zich genomen, het Jodenvraagstuk op te lossen, want als het ons niet gelukt het Jodendom terzijde te stellen, dan ver zinkt Europa in een poel van Bolsjewis me. In Duitschland is thans de Joden kwestie opgelost en zoo zal zij ook in geheel Europa opgelost worden. Met den strijd tegen Rusland valt dan het laatste bolwerk van het Jodendom in Europa Het is nu nog maar een kwestie van tijd of de Hakenkruisvlag waait van *t Krem lin. Dat moment zal een der grootste his torische ©ogenblikken van de geheele ge schiedenis der menschheid zijn. Dan zal voor Europa een geheel nieuwe tijd aan breken. Niet dat de laatste strijd dan ge streden zal zijn. Die strijd zal eerst ten volle geëindigd zijn, als Engeland ter ne der ligt. Een der grootste fouten van het verle den was, dat Europa niet eensgezind was. Die fout zal in de toekomst verme den worden. Het Europeesche continent moet zoo worden georganiseerd, dat een dergelijke versplintering niet meer voor kan komen. Als men in dezen zin de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie ziet, moet men beseffen, welk een groote daad het van den Führer was, om tegen de Sovjet-unie aan te treden. Men beseft in Nederland wellicht niet, welk een groot gevaar het Bolsjewisme was. Wij kunnen ons echter niet inden ken, wat er van Europa geworden zou zijn, als Rusland ons aangevallen had. Men zal zich toch niet willen inbeelden dat de Russische stoomwals aan de Neder- landsche grens halt gehouden zou heb ben. Spr. wees er vervolgens op, dat Duitschland thans een veel sterkere posi tie inneemt, dan tijdens den wereldoor log. Allereerst is de Duitsche Weermacht thans veel sterker dan bij het begin van dezen oorlog. Dit kon men in 1917 niet zeggen. Bovendien heeft de Duitsche Weermacht thans weer een grondgebied bezet, met rijke grondstoffen, .waardoor van zorgen omtrent de levensmiddelen en de grondstoffenpositie geen sprake meer zal zijn. Het Duitsche volk staat thans gesloten achter den Führer. Tenslotte bezit het een Führer als geen ander land. Wanneer Rusland overwonnen zal zijn, dan zal de volle kracht op Engeland wor den geconcentreerd. Twijfel kan er niet meer over bestaan: Duitschland zal dit maal de overwinning behalen. Een nieuw Europa zal ontstaan. Hierna sprak de Rijkscommissaris een korte rede uit. Spr. bracht gouwleider Forster dank voor zijn rede, die de toe hoorders in het midden van het huidige wereldgebeuren plaatste. Wij staan hier aan den Westrand van het continent, aldus de Rijkscommissaris. Het volk in dit land Mariopol in Duitsche handen. Gemotoriseerde colonnes razen door de voor een deel nog bran dende stad, om den vluchtenden bolsjewisten op de hielen te blijven. Weltbild-Polygoon tot het sluiten van vrede. Deze stemming kwam spontaan in be tuigingen van bijval op de persconferen tie tot uiting, toen gezant dr. Schmidt als woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde„Het geweten van een oprecht man moet in verzet komen tegen de wijze, waarop de politici van de Vereenigde Staten zich probeeren te vergrijpen aan het kleine Finsche volk, dat zijns gelijke niet heeft in dapperheid, vastberadenheid en offer vaardigheid. Van Europeesch standpunt uit, zoo vervolgde dr. Schmidt, moet men weigeren, dat de Vereenigde Staten met de gangstermethoden hunner New York sche misdadigers zich mengen in Euro peesche aangelegenheden om onbesmette volkeren als het Finsche met hun eigen immoreelen maatstaf te meten en op die wijze te bevuilen. Tegen deze niet meer te overtreffen Joodsche schaamteloosheid zal de Europeesche stemming en het Europeesche geweten in verzet komen”. Gezant dr. Schmidt zeide niet te wil len vooruitloopen op de Finsche verkla ring inzake de in de politieke geschiede nis ongekende daad, welke de nota van de Vereenigde Staten aan Finland betee kent, doch zeide niet te kunnen nalaten te wijzen op de vanzelfsprekende, een voudige en verkwikkende methode waar mede van Finsche zijde reeds op de arro gante houding van minister Huil geant woord is. Het antwoord van de Finsche regeering op de stappen van de Vereeitig- de Staten zal gegeven worden zoodra de nadere omstandigheden een voor de open baarheid bestemde uiteenzetting toelaten. Men is er in Duitsche politieke kringen van overtuigd, dat de Finsche regeering het eenige juiste standpunt inneemt, wan neer zij zegt„De nadere omstandigheden eener beantwoording bepalen wij”. Ove rigens, zoo betoogde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verder, mag men de beteekenis daarvan niet onderschatten, want het gaat hier niet meer uitsluitend om een Finsche of een Duitsche. doch om een uitgesproken Europeesche reactie tegen de verworden gangstermethoden van den overkant van den Oceaan. Men kan geen woorden vinden, die scherp genoeg zijn om het optreden van de Amerikaan sche regeering tegen Finland aan de kaak te stellen en het gebrek aan moraal en instinct van de Amerikaansche politici aan het daglicht te brengen. Dr. Schmidt herinnerde in dit verband aan het reeds onlangs onderstreepte feit, dat Amerikaansche politici als de mi nister van marine, Knox, elkaar bepaald overtroffen in moreele verontwaardiging, toen het kleine Finland door zijn nabuur de Sovjet-Unie werd overvallen en Duitschland wegens zijn eigen politieke en militaire situatie niet in staat was, in den loop der gebeurtenissen in te grijpen. Toen riep Herr Knox schande over eiken Amerikaan, die in dien strijd neutraal bleef of wilde blijven. Thans, nu Finland door de hulp van Duitsch land. in staat gesteld is, de gevolgen van den bolsjewistische© overval weg te va gen, en zich voor altijd de bescherming van zijn gebied en zijn volk door strijd te verzekeren, durft een democratische regeering het aan, om aan een andere democratische regeering den' eisch voor te leggen, den roemvollen strijd tegen het bolsjewisme te staken en terstond vrede te sluiten met een regime, welks volkomen verplettering en definitieve verwijdering uit de geschiedenis van het Europeesche continent slechts een kwes tie van tijd is heeft sedert eeuwen het gezicht naar het Westen gekeerd. In dit verband herhaal de de Rijkscommissaris de woorden van den leider der N.S.B., ir. Mussert, dat het aangezicht van het Nederlandsche volk weer naar het Oosten gewend moet wor den. Het is de taak der Nederlandsche Nationaal-Socialisten, in die richting werkzaam te zijn. Het Europeesche besef moet bij’het Ne derlandsche volk steeds levendiger wor den. Spreker wees vervolgens op de ge meenschappelijke banden van bloed, die alle Germaansche volkeren verbinden. In den strijd voor een Nordische en Ger maansche statengemeenschap gaan de Nederlandsche NationaSl-Socialisten het Nederlandsche volk voor. Op de basis van het bloed moet het gemeenschappelijke ideaal gestalte gegeven worden. De er kenning van dit ideaal zal ons behoeden voor de fout van het internationalisme, dat ons verdeelt en verzwakt en zal ons anderzijds beschermen voor impeiialisme of separatisme. Zich tot de Nederlandsche Nationaai- Socialisten wendend, zeide spreker: een onvoorwaardelijke, levendige kameraad schap, gegrond op het gemeenschappelijke bloed, verbindt ons. Wij zullen elkander helpen en wij zullen onze ervaringen uit wisselen. Wanneer wij ons bewust zijn van ons Europeerschap, dan begrijpen wij ook de groote beteekenis van den strijd, welke in het Oosten gestreden wordt. Spreker wilde eerlijk zeggen: wij zullen wellicht nog moeilijke tijden door moeten maken. Wellicht zullen wij ons nog ver der moeten beperken, maar wij zullen het gemeenschappelijk doen en daarna zal een periode van nieuwen opbloei kunnen aanbreken, wanneer Europa alles tot ont wikkeling brengt wat het bezit. Dan zijn wij zoo rijk, dat de andere werelddeelen ons zullen benijden. Spreker besloot zijn rede met een driewerf „Sieg Heil” op den Führer, waarna de bijeenkomst met het zingen van het Deutschlandlied en het Horst Wessellied werd besloten. Behalve de reeds genoemden woonden de bijeenkomst nog bij: dr. Schwebel, Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland, Kreislei- ter der N.S.D.A.P. voor Gelderland Wei- beler en vertegenwoordigers van Weer macht en partij. En nu ben ik dan gekomen aan het eigenlijke verslag van een tocht. Ik meen dit niet beter te kunnen doen, dan u inzage te geven in een eenigszins uit gewerkt uittreksel van het dagboek, dat ik gedurende den tocht van minuut tot minuut heb bijgehouden. Dinsdag 15 Nov. ’60. Het is half twee. Over een half uur zullen we vertrekken, maar dat gaat natuurlijk met het noodige vertoon ge paard. De geheele bemanning moet aantreden op de eeretribune. Met z’n vijven staan we daar in onze blauwe ILM-uniformen. Westdijk, de comman dant, staat rechts, daarnaast prof. Kir- mensky, wiens puntbaardje potsierlijk tegen de moderne, blauwe uniform af steekt. Zijn voornaamste taak zal er in bestaan om op ieder gewenscht oogen blik onze positie te bepalen. u eenig idee, wie de dader antwoordde W1. «-• eiffenlHk S o e [Mi

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5