Nederland van de wenteling den tijd No. 18025. Leningrad gebombardeerd in weer Oude en nieuwe betrekkingen met het Duitsche Rijk Donderdag 6 November. Amerika het Verre en Oosten convooi Successen voor de Finsche weermacht De Engelsche aanval op het Fransche Met Duitschland tegen het Bolsjewisme VERDUISTEREN Engelsche bommen op ons land eischen 13 dooden Een belangrijk boekwerk ‘5 k'" f 1 De een Bolsjewieken verloren Dinsdag 48 vliegtuigen Britsch optreden kostte de Fransdie koopvaardij reeds 800.000 ton Met Duitschland tegen het bolsjewisme aanval gisterennacht op plaats in Friesland Tweede Japansche ambassadeur naar Washington Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. De verliezen van de Britsche luchtmacht Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Een onderhoud met den Finschen minister-president Bouwterrein maar nog geen gebouw JAPANSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN HAAGSCIIE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: ct zum slaagd zijn een vrij grooten kring wat heeft Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", ..De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct het be- naar oor- wel In geen nen aanvaarden. Het gaat hier in de eer ste plaats om den Engelschen wensch. dat Iran actief aan den strijd zal deel nemen zoodra het öorlogsterrein zich verplaatst in de richting van de grenzen van Iran. DE BRITSCHE VERLIEZEN AAN TORPEDOJAGERS Het A.N.P. meldt uit Berlijn Duitsche onderzeeërs hebben in de maand October 5 Britsche torpedojagers, welke convooien trachtten te beschermen, in den grond geboord. Hierdoor stijgt het aantal Brit sche torpedojagers, dat door de Duitsche marine werd vernietigd, tot 65. Boven dien bracht het Duitsche luchtwapen se dert het begin van den oorlog in totaal 47 Engelsche torpedojagers tot zinken. De Britsche admiraliteit heeft echter tot nu toe slechts 58 torpedojagers als verloren gemeld, terwijl het er in werkelijkheid 112 zijn, die alleen reeds in den strijd met de Duitsche .marine en het luchtwapen zijn verloren gegaan. ROOSEVELT VERLANGT 450 MILLIOEN DOLLAR VOOR DE VLOOT Roosevelt heeft van het Congres nog 450 millioen dollar voor de vloot ver langd Volgens de „New York Times” Is 350 millioen bestemd voor vliegtuigen en vliegtuigonderdeelen en het restant voor medicamenten. den afgeloopen nacht verschenen Engelsche vliegtuigen boven ons land. De aanval, gisternacht op een plaats in Friesland uitgevoerd en waarover wij gisteren hebben bericht, heeft echter veel meer dooden geëischt dan aanvankelijk gemeld Behalve een Katholieke school en een aangrenzend kindertehuis, werd in dezelfde plaats ook een Katholieke kerk door een voltreffer uit een Engelsch vlieg tuig getroffen. De kerk werd zwaar be schadigd; de sacristie werd geheel ver nield. In totaal vallen in deze plaats onder de burgerbevolking 13 dooden te betreu ren, onder wie 8 kinderen. Een persoon werd zwaar, terwijl 2 personen licht wer den gewond. BRITSCHE SCHIPBREUKELINGEN DOOR DUITSCHE MARINIERS GERED Een gewapende Britsche vrachtboot, die des nachts tijdens een zwaren storm in Het Kanaal in nood geraakt was, strandde aan de door Duitsche troepen bezette kust. Daar de bemanning kort daarop vuurpijlen afschoot, werd er geen spervuur geopend. Ondanks het zware weer, werden terstond booten klaarge maakt om de in nood verkeerende be manning van het Britsche schip te hulp te komen. Na urenlange moeilijke red dingswerkzaamheden werd de bemanning door de soldaten der Duitsche marine aan land gebracht, aldus het D.N.B. Rede dr. Seyss-lnquart Dr. Seyss-lnquart sprak als volgt Dames en heeren. bij het betreden van deze zaal, zeide een van mijn begeleiders, dat het net was of wij ons op een ver- jaardagfeest bevonden Deze opmerking is juist, want het is de dag der geboorte van een boek, welken we hier willen vie ren. t Ongeveer een jaar geleden heeft Frei herr dr. du Prei mij voorgesteld, of men niet iets zou kunnen schrijven over de Nederlanden en hun betrekkingen tot het Rijk, in de eerste plaats met de bedoeling dat we onzen engsten kring van medewer. kers, doch ook onze volksgenooten in het Rijk kunnen inlichten, hoe de toestand In ENGELSCHEN IN FRANKRIJK GEÏNTERNEERD Naar van welingelichte zijde te Vichy wordt vernomen, heeft de Fransche re- geering aan de Rivièra 14 Engelsche bur gers van dienstplichtigen leeftijd gear resteerd als gijzelaars voor 7 Fransche burgers, die in Syrië door de Engelschen' gearresteerd zijn. De Engelschen zijn te Vals-les-Bains geïnterneerd. Tot hen be hoort John Amery, zoon van den Engel schen minister en neef van Eden. De arrestatie is verricht als represaille tegen een Engelsche inbreuk op het verdrag van Acca, dat een einde maakte aan het FranschEngelsche conflict in Syrië. Op grond van dit verdrag was de Fransche regeering verplicht de Gaul listen, die in den loop van de vijandelijk, heden gevangen waren genomem uit te leveren, hetgeen ook geschiedde, een reeks dezer Gaullisten weigerde echter na de vrijlating naar de Gaulle terug te keeren. Daarop arresteerden de Britsche bezettingsautoriteiten eenvoudig 7 Fran sche burgers in Syrië, onder wie 4 amb tenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken. Ja, met Duitschland. Want het waren de Duitsche legers, die ten strijde trokken tegen het communisme, den vijand van Europa. Zij waren het, die den strijd aan bonden met de enorme legermachten van Stalin. Zij waren het, die deze millioe- nen legers terugwierpen. Zij waren het, die een dam opwierpen, waarachter Europa weer kon herademen. Zij waren het, die den anderen tijd gaven het vreeselijke ge vaar, waarin zij verkeerden te beseffen en zich gereed te maken mede te strijden, opdat Europa niet ten onder zou gaan. Dit alles deden de Duitsche legers en daarom strijden wij met Duitschland te gen het bolsjewisme. Ja, ook wij, ook Ne derland strijdt mede, want die tienduizend Nederlandsche Nationaal-Socialisten daar in het Oosten vertegenwoordigen ons land, ons volk en ook u> landgenoot, die zich tot op heden misschien nog steeds niet be wust is waarom het gaat. Ook gij wordt vertegenwoordigd daar aan het Oostfront in den strijd met Duitschland tegen het bolsjewisme. Voor zoover u te jong of te oud bent is die vertegenwoordiging fn orde, maar indien u den leeftijd hebt ge zond bent en zich een goed vaderlander noemt dan geldt ook voor u het parool: met Duitschland tegen het bolsjewisme. Dan behoort u zelf bij die vertegenwoordi gers van ons land in het Oosten, dan moet U niet langer aarzelen, dan dult u niet langer, dat anderen u vertegenwoordigen, maar dan wilt u zelf doen wat uw plicht is, dan strijdt u mede met Duitschland te gen het bolsjewisme, in de gelederen van het vrijwilligerslegioen „Nederland”, Ko ninginnegracht 22. alhier. stemming te geven tot het inrichten van andere luchtvaartdiensten in hun resp. gebieden. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET President Roosevelt is gisteren uit Hy- depark naar Washington teruggekeerd en heeft zijn gebruikelijke conferentie met de democratische Congresleiders gehou den. Het was de negende dag van de Se- naatsdebatten over de opheffing van be langrijke punten van de neutraliteitswet. De regeering hoopt, meldt U.P., dat de debatten op zijn laatst heden (Donderdag) of morgen zijn afgeloopen en dat zij zul len leiden tot een volledige opheffing van alle beperkingen voor de scheepvaart van de Vereenigde Staten. De voorzitter van de maritieme Senaats commissie, de tegen de regeering in op positie zijnde senator Walsh, opende de debatten en verklaarde, dat het accep- teeren van het bij den Senaat ingediende voorstel neerl^mt op het goedkeuren van oosevelt’s s«.® .toorlog, dien den president eigenmachtig geproclameerd heeft. Walsh hield vol, dat een gedeeltelijke oorlog iets onmogelijks is. Het congres zou bijeenblijven De voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van het Huis van afgevaardigden, Bloom, heeft gezegd, dat het Congres, met het oog op den ge spannen toestand, misschien niet op re ces zal gaan. Amorikaansche oorlogspartij De correspondent van de „Chicago Tri bune” te Washington meldt, dat de „oor logspartij” van de Vereenigde Staten be staat uit leden van de hoogste maat schappelijke kringen, groote New York- sche advocatenfirma’s en internationale banken. Zoo is minister van oorlog, Stimson, de landedelman van Highhold- farm, lid van de bekende New Yorksche advocatenfirma Winthrop, Stimson, Put man en Robert. Als gevolg van zijn hoo- gen ouderdom heeft Stimson vele werk zaamheden van het ministerie van oorlog overgedragen aan jongere mannen, die alle voormalige studenten aan oude uni- versiteiten zijn geweest en behooren tot de haute finance. Zij hebben allen rijke vrouwen gehuwd en zijn zoo vooruitge komen. Zij zijn alle voor het deelnemen aan den oorlog. De officieuze rechterhand van Stimson is Grenville Clark, lid van een invloedrijke New Yorksche advoca tenfirma. Clark is vroeger student aan de Harvarduniversiteit geweest en behoort tot de groep van Wallstreet-juristen, in ternationale bankiers en munitiefabrikan- ten, die in de Harvardclub te New York in Mei 1940 bijeenkwamen om een pro- pagandistischen veldtocht op touw te zet ten voor het invoeren van den algemee- nen dienstplicht. Volgens een mededee- ling van senator Wheeler Is Clark een van diegenen, die thans pleiten voor de Amerikaansche oorlogsuitgaven tot een bedrag van 100 milliard dollar. BRITSCH-IRANSCHE BESPREKINGEN De regeering van Iran heeft verschil lende zittingen gehouden, waarin de Britsche voorstellen tot het sluiten van een militair verdrag zijn behandeld. Deze Brisch-Iransche onderhandelingen vorderen slechts langzaam, aangezien En geland eischen heeft gesteld, welke de Iransche regeering gelooft niet te kun- .Manchester Guardian”, worden deze be weringen in geene deele bevestigd door de gegevens van het ministerie van lucht vaart over den omvang der schade in Duitschland. Uit het rapport van dit mi nisterie moeten wij tot onze diepe teleur stelling afleiden, dat de aanvallen bijv, op Berlijn geenszins in kracht kunnen worden vergeleken met de vroegere aan vallen der Duitsche luchtmacht op Lon den en omgeving”. Officieel wordt te Tokio meegedeeld, dat besloten is ambassadeur Saboero Koe- roesoe naar de Vereenigde Staten te zen den ten einde ambassadeur Nomoera te assisteeren. De woordvoerder van de re geering heeft verklaard, dat Koeroesoe wordt uitgezonden om een vriendschap pelijke afdoening van de onderhandelin gen tusschen Japan en Amerika te ver gemakkelijken. Dit besluit is genomen met het oog op de heerschende zeer ern stige situatie. Gemeld wordt dat Koeroesoe gister ochtend uit Hongkong is vertrokken om den Clipper te nemen, die morgen naar de Vereenigde Staten vertrekt. De woord voerder deelde nog mee, dat het vertrek, van dezen Clipper tot Vrijdag is uitge- dr. steld als gevolg van een rechtstreeksch radiogesprek, dat ambassadeur Grew gisteravond heeft gehouden met den Amerikaanschen minister van buitenland sche zaken, Cordell Hull. De bladen te Washington hebben, naar het D.N.B. meldt, gisteren onder groote koppen het bericht over het zenden van den Japanschen ambassadeur Koeroesoe naar Washington gepubliceerd. In poli tieke kringen aldaar weigert men echter als gevolg van het zenden van Koeroe soe den toestand optimistischer te be schouwen. In genoemde kringen wees men op de zeer diepgaande verschillen tusschen Tokio en Washington, die, naar men zeide, zelfs door een bijzonderen af gezant nauwelijks kunnen worden opge lost, of het zou moeten zijn, dat Tokio tot „grootere concessies” bereid zou zijn, dan men tot dusver te Washington heeft aangenomen Minister Huil verklaarde op de pers conferentie van een nieuwe ontwikkeling in de betrekkingen met Japan niets te weten. Berichten over een z.g. Japansch ultimatum, dat pp loopen, noemde Ht In grooten stijl heeft Woensdag in een der zalen van het Kurhaus te Schevenin- gen de aanbieding plaats gehad van het boekwerk „Die Niederlande im Umbruch der Zeiten”, met ondertitel „Alte und Neue Beziehungen zum Reich”, dat Reichsamtsleiter dr. Max Freiherr du Prei, met medewerking van Pressedezer- nent Willy Janke, in opdracht van den Rijkscommissaris. Rijksminister dr. Seyss- lnquart, die daarin het voorwoord heeft geschreven heeft doen verschij nen. De Rijkscommissaris heeft door zijn aanwezigheid en door het houden van een toespraak tot de vele genoodigden, luis ter bijgezet aan deze samenkomst, waarin verder tegenwoordig waren o.a. minister Fischböck. commissaris-generaal Schmidt, gezant dr. Otto Behne. de gevol machtigden van den Rijkscommissaris voor Rotterdam, dr. Völcker, en voor Utrecht, de heer Sommer, de commissaris der provincie Noord-Holland, dr. A. J. Backer, de directeur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. L. R. Wentholt, het hoofd van de afdeeling perswezen van hét departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer M. Blokzijl, de voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megche- len, de voorzitter vatn de vereeniging ..De Nederlandsche Dagbladpers”, mr. J. Kars, de voorzitter van den Nederland- schen Kultuurkring, prof. dr. G. A. S. Snijder, de Nederlandsche voorzitter van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurge- meenschap. de heer van Maasdijk, en tal van anderen. Japansch blad over Amerika’s politiek Een hpoge ambtenaar van de Ameri kaansche regeering heeft, naar het blad „Tokio nitsji nitsji” uit Washington meldt, verklaard, dat de Vereenigde Sta ten niet het voornemen hebben hun reeds vastgelegde politiek in het Verre Oosten op te geven. Deze ambtenaar was van meening, dat de Vereenigde Staten nooit de volgende belangrijke punten zullen la ten varen, n.l.: De handhaving der onafhankelijkheid van het bewind van Tsjoengking en van de verplichtingen, welke voortspruiten uit het negen-mogendheden-pact; het waarborgen van den aanvoer van rubber én tin voor de Vereenigde Staten uit Oost-Azië; de vrije handelsmogelijkheden voor de mogendheden van het Verre Oosten; de verdediging van het Amerikaansche bezit op de Philippijnen, Guam en andere eilanden. Ten aanzien van deze verklaringen merkt het Japansche blad op. dat zij staan in het teeken van het omsingelings- front der ABC D-staten. Japan is even wel vastbesloten, het orrisingelingsfront te verbreken. TURKSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Het Turksche telegraafagentschap „Agence Anatolie” deelt mede, dat het Turksche motorzeilschip „Kaynakdere” in de Zwarte Zee in de Turksche territoriale wateren door een duikboot aangehouden en tot zinken is gebracht. De bemanning bevindt zich in veiligheid. Er wordt een onderzoek ingesteld. DE JAPANSCH-PORTUGEESCHE OVER EENKOMST INZAKE LUCHTVERBIN DING TUSSCHEN PALAO EN TIMOR Domei meldt uit TokioDe inlichtin gendienst heeft bekend gemaakt, dat de overeenkomst tusschen Japan en Portugal inzake de opening van een geregelden luchtdienst tusschen Palao (Japansche mandaatseilanden) en Dilly (hoofdstad van Portugeesch Timor) gesloten is op 13 October 1941 in Lissabon. De overeen komst is vijf jaar geldig en geeft verlof aan de aangewezen Japansche en Portu- geesche luchtvaartmaatschappijen om op de betreffende route een dienst te onder houden voor het vervoer van post, pas sagiers en goederen. De tekst van de overeenkomst schrijft o.a. voor, dat de -s een tocht heen en terug in veertien dagen tijds moeten ondernemen, gevallen van overmacht uitgezonderd. De vliegtuigen van de Portugeesche en Japansche maat schappijen zuilen vliegen over gebieden resp. van Japan en Portugal en wel over een route aangewezen door de regeering yah het land waarover gevlogen wordt. Van de route mag slechts worden afge- nf. weken in geval van overmacht of met ten makennherJkaansclle marine-auforu toestemming van de regeering over wel- van de^en-^"*1’ dat ^n^ 1W& cZn h k Bevlogen wordt. Beide regeerin- den bouw v Pachtwet opdracht ingeland bestemd zijn. Naar de Fransche admiraliteit mede deelt, hebben de Fransche schepen, die Zondag j.l. bij Durban op den Indischen Oceaan door de Engelschen zijn gekaapt, naar het D.N.B. uit Vichy meldt, een gezamenlijken inhoud van omstreeks 40.000 t. Het Fransche adviesjacht „Iber ville”. dat het convooi escorteerde, heeft nog geen nadere radiomededeelingen om trent zijn verblijf verstrekt. Men weet te Vichy derhalve niet, of dit Fransche logsschip eveneens is gekaapt dan naar Madagascar is teruggekeerd. Voorts verneemt het D.N.B. te Vichy, dat men in politieke kringen aldaar de vraag naar voren hangt, hoe het eigenlijk staat met de door Engeland en Amerika plechtig verkondigde vrijheid ter zee. De Fransche admiraliteit heeft ondubbelzinnig vastgesteld, dat de gekaapte Fransche schepen geen contrabande voor Duitsch land aan boord hadden. Hierdoor mist het Engelsche voorwendsel eiken grond. Men stelt er te Vichy prijs op te constateeren, dat de door Roosevelt en Churchill onlangs geproclameerde principes van de vrijheid ter zee, die de president van de Ver eenigde Staten enkele dagen geleden op nieuw heeft bekrachtigd, blijkbaar slechts voor Engeland en Amerika gelden. Frankrijk heeft in elk geval weer eens een zeer leerzaam voorbeeld gezien van de practische toepassing van deze principes. De Fransche koopvaardijvloot heeft, naar Fransche marinekringen mededeelen, na den wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland door vijandelijke daden van de Britsche marine omstreeks 800.000 ton koopvaardijschepen verloren. Zevenen dertig Fransche schepen met een totale tonnage van 140.000 ton werden door Brit sche oorlogsschepen getorpedeerd, gebom bardeerd of gedwongen zich zelf tot zin ken te brengen; 105 Fransche koopvaardij schepen met 420.000 ton werden door de Engelschen in beslag genomen. Bovendien heeft de Britsche marine nog 46 Fransche koopvaardijschepen met 231.000 ton ge- kaapt. Omtrent het kapen van het Fransche convooi in den Indischen Oceaan wordt bekend, dat 948 passagiers van deze schepen door de Engelschen vermoedelijk naar concentratiekampen zijn gebracht. VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË Het Roemeensche volk wordt opgeroe pen voor een volksstemming op 9 Nov. waarbij het zich zal uitspreken voor „goed keuring of afkeuring der bevrijdende staatsleiding van maarschalk Antonescu sedert 6 September 1940”. Het zal dan te vens gelegenheid hebben, zijn vertrouwen in de staatshervorming en de verdediging Ier volksche rechten door den maarschalk, uit te spreken. Waar deze stemming niet op 9 November kan geschieden, zal zij plaats vinden op een der volgende dagen tot en met den 12en November.,Joden zijn van de stemming uitgesloten De stem ming geldt ook voor het van het bolsje wisme bevrijde gebied van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Tegelijk met de aankondiging der stem ming is een proclamatie van maarschalk Antonescu gepubliceerd. Daarin wordt al lereerst de het geheel der verrichtingen van de regeering-Antonescu op alle ter reinen van het nationale leven opgesomd. Antonescu kondigt verschillende nieuwe organisaties aan, waarbij het volk zal wor den ingedeeld om aan het staatsleven deel te hebben. Voorts worden een hervorming var*, het binnenlandsohe bestuur volgens het leidersbeginsel en de instelling van gemeentelijke adviseerende organen aan- gekondigd. De plaatsvervangende minister-president deelde mede, dat Zondag verscheidene straten in Boekarest herdoopt zullen wor den. Het plein rondom de triomfboog zal ..Adolf Hitlerplein” heeten en twee straten die daarop uitkomen, zullen de namen „Boulevard koning Michael I” en „Bou- v.^.wnnu,,,^ v.a. u»i levard maarschalk Antonescu" krijgen, aangewezen maatschappijen minstens Het Romeinsche plein wordt „Mussolini- «- ->■ plein”. DE ENGELSCHE OORLOGSUITGAVEN De Britsche oorlogsuitgaven hebben de laatste weken volgens de „New York Times” een dagelijksch gemiddelde van 17j millioen pond sterling bereikt, het hoogste bedrag sedert het uitbreken van den oorlog. 15 November zou af- tull krantengepraat. Hij weigerde echter zich uit te laten over de kwestie, of de reis van Koeroesoe naar Washington een hoopvol teeken vormde. De besprekingen, die tot dusver met den Japanschen ambassadeur Nomoera en met den gezant Wagasoeki zijn gevoerd, noemde Huil „vrijblijvende” besprekin gen. o. 6.03 aar nam. tot 8.46 aar van. i Maan: 6 Nov. op 7.53 uur nam. J 7 Nov. onder 11.34 v.m, op 8.34 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Z tekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 de Nederlanden is en hoe zich deze toe stand historisch heeft ontwikkeld. Ik heb deze gelegenheid zeer gaarne aangegrepen en aangezien ik weet, hoe du Prei dergelijke opdrachten vervult, hem deze opdracht gegeven, welke hij in sa menwerking met mijn medewerker Janke heeft uitgevoerd. De tweede vraag was..Hoe doen we het Het was ons duidelijk, dat dit werk slechts dan succes kan hebben, als het om zoo te-zeggen als een der eerste gemeen schappelijke werken vervaardigd zal wor den door mannen, die hier met een open oog leven; of het nu Duitschers of Neder landers zijn, is niet van belang in dit verband. Van belang is slechts, dat Duit schers en Nederlanders er aan hébben ge werkt. Het verheugt ons, dat wij er in ge slaagd zijn een vrij grooten kring van menschen voor dit werk te winnen. Wij hebben thans een boek voor ons, met een inhoud, waarover ik geen oordeel wil vellen, daar ik een te groot aandeel heb gehad aan de totstandkoming daarvan. Ik hoop slechts, dat het werkelijk een goed overzicht geeft van de huidige situa tie van Nederland en daarbij berekend is op den tegenwoordigen toestand, vooral daar het een samenvatting geeft van dat gene. wat de geschiedenis van dit gebied en dit volk heeft gebracht en wat heeft geleid tot de huidige situatie. Ik wil over het boek verder niet spre ken. De technische bijzonderheden zal du Prei u mededeelen. Mijzelf is het een behoefte, in uw tegenwoordigheid alle medewerkers, die zich bereid hebben verklaard dit werk tot stand te brengen, zoowel de heeren uit Nederlandsche krin gen alsook de heeren udt mijn kring van Duitsche medewerkers, van harte te dan ken. Ik draag het aangenaam bewustzijn met mij mede, dat wij hier een gemeenschap pelijk werk hebben, dat in kameraad schap tot stand gekomen is en ik spreek de hoop uit, dat wij hier iets hebben ge maakt. dat aan een breeden kring van lezers eenig inzicht zal geven omtrent den toestand in Nederland, de waarden, in dit land en volk gelegen, en de toe komst, die het beschoren is. een goede toekomst volgens den wensch van ons. Duitschers. Nogmaals dank ik alle mede werkers en ik wensch het boek een waar lijk groot succes. (Zie verder 2e blad. pag. J.) Het Britsche luchtwapen heeft in 26 maanden ongeveer 17.000 man verloren. Dit beteekent dus in doorsnee een maan- delijksch verlies van 650 man. Ook be vindt zich een aanzienlijk aantal niet-En- gelsche vliegers in Duitsche krijgsgevan genschap, die weliswaar voor de Britsche luchtmacht vlogen en zich opofferden, maar door de Britten niet in dit getal van 17.000 zijn inbegrepen, zoo wordt van mi litaire zijde opgemerkt, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Het hooge percentage niet- Engelschen bij de verliezen van de lucht macht is een bewijs te meer, dat het En gelsche luchtwapen zooveel mogelijk van hulpkrachten uit den vreemde gebruik maakt om zich zelf te sparen. Duitsche jagers hebben 4 Nov. boven het Kanaal betrekkelijk kleine groepen Britsche vliegtuigen aangehouden, die zich naar de bezette gebieden poogden te be geven. De Duitsche jagers drongen, meldt het D.N.B., de gesloten formaties der Brit ten binnen en dwongen haar tot ontbin ding. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen, afkomstig van deze formaties, slaagden er in via het kustgebied van het Kanaal te ontkomen. Daarbij schoten jagers en lucht- doelartillerie in totaal 4 Britsche toestel len neer en beletten den overigen succes te behalen. Bij vijandelijke vluchten naar zette Fransche gebied heeft naar het D.N.B. verneemt, Duitsch afweergeschut gisterochtend een Bristol-Blenheim bom menwerper neergeschoten. Duitsche jacht- tuig8tUlgen vernietigden een Spitfire-vlieg- Engelsch blad over de bomaanvallen De „Manchester Guardian" behandelt in een van haar laatste edities het onlangs verschenen rapport van het Britsche mi nisterie van luchtvaart en dat van eco nomische oorlogsvoering over de bomaan vallen op Duitschland. Het blad merkt op, dat dit -rapport de ■.uitdagende, opmonterende uitlatingen van onze politieke leiders logenstraft". Voorts verklaart het blad, dat uit deze verkla ringen van Britsche ministers het pu bliek heeft moeten concludeeren. dat de Duitsche luchtaanvallen, welke Engeland den afgeloopen winter moest doorstaan, den Duitschers meer dan betaald gezet 'zijn „Ongelukkigerwijze echter, aldus de Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 37 Bijkantoor: Scneveningen. Keizerstr 319, Tal. &50310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Thera- siastr. 108a. Tel 772444: Boekh, E. O Couvée. van Hoytemastr. 66 Tel 721187 Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 3 en 4 November in het gebied van Rostof talrijke spoor lijnen en rollend materiaal der bolsje wieken aangevallen. Drie treinen werden door bommen in brand geworpen en ver nietigd, een andere transporttrein en 3 locomotieven kregen voltreffers. Zware Duitsche artillerie heeft Dins dag den strijd tegen bolsjewistische scheepsdoelen tusschen Kroonstad en Le- Tttingrad voortgezet. Duitsche batterijen beschoten een flottielje Sovjet-mijnen- vegers. Op een daarvan werd een treffer waargenomen, die het vaartuig onbe stuurbaar maakte. Leningrad is in den vorigen nacht weer door, de Duitsche vliegtuigen gebombar deerd. Er werden treffers waargenomen in de omgeving van het Finland-station, zoomede op het October-station. De Finsche weermacht heeft geslaagde aanvallen in Noordelijke richting onder nomen van uit het Aunus-district tus schen het Ladoga- en Onegameer. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben voor de fortificaties van Yhinmaeki een vijandelijke kanonneerboot in brand ge schoten. In de Finsche Golf zijn 3 vaartuigen op mijnen geloopen en gezonken. H-..gaarsche troepen hebben op 3 en I 4 November pogingen van de bolsjewie ken verijdeld om de Donetz in rubberboo- ten over te steken. Door het ingrijpen I van de Hongaarsche artillerie wist slechts een klein deel der bolsjewieken het mid den van den stroom te bereiken en werd gedwongen terug te keeren. Dinsdag hebben de bolsjewieken vol gens de tot dusverre ontvangen berich ten in totaal 48 vliegtuigen verloren. Bovendien werd een vrij groot aantal Scvjet-machines in meerdere of mindere mate beschadigd door splinters en be schieting. Chineesche troepen naar de Sovjet-Unie Naar Domei meldt, zou de communis tische bevelhebber van de 18e legergroep in China hebben bevolen, voorloopig 40.000 man Chineesche communistische troepen naar de Sovjet-Unie te zenden, met den Chineesche kwo, dr. Charles Gus.tav Idman, heeft in een persgesprek verklaard, dat Finland zijn strijd tegen de Sovjet-Unie zal voort zetten, tot het zijn laatste oorlogsdoelein den heeft verwezenlijkt, te wetenHer overing van het geheele gebied, dat bij de invasie van 1940 aan de bolsjewieken is afgestaan en de bevrijding van de Karelische gebieden, welker bewoners in hoofdzaak Finnen zijn. De Sovjet-Unie zou namelijk grootsten spoed om 100.000 soldaten hebben gevraagd De correspondent van het Amerikaan sche blad „Alliance” heeft in Helsinki een onderhoud gehad met den Finschen ministerpresident Ryti. In dit onderhoud verklaarde Ryti o.a. met betrekking tot de huidige verslechtering in de betrek kingen met de Vereenigde Staten, dat de Vereenigde Staten er zich van bewust dienden te zijn, dat de Sovjet-Unie Fin land heeft aangevallen en lat Finland alleen maar tracht zich te verdedigen. De nieuwe Finsche gezant in Mandsjoe- VERSPREIDE BERICHTEN Britsche vrouwen krijgen les in het gebruik van geweren en machinepistolen om te helpen, volgens de aanwijzingen van Churchill, bij de landsverdediging, zoo meldt Associated Press uit Londen. In een oproep worden vrouwen, die te oud zijn voor dienst in uniform of oorlogsindustrie aangespoord, om toe te treden tot de orga nisatie der „Tommygun girls”. Duff Cooper is gisteren per vliegtuig te Sydney aangekomen. „—Vorens een United Press-bericht uit Washington heeft het ministerie van oor- I. log gelast dat 5000 nieuwe mitrailleurs naar de fabrieken moeten worden terug gezonden, daar bij de jongste manoeu- waVen8^ e^en *S’ da* deze on*>n**ttbaar Naar te Vichy verlu*dt, zullen krach- tens een overeenkomst gecondenseerd» melk en pharmaceutische producten^or de Vereenigde Staten aan onbezet Frank rijk worden geleverd. Men smeekt va» een hoeveelheid ter waard® Van kwart millioen pond. In b^oegde” krT E hotel van d® .«iVnjdu« is °ok het omkwamen. Wdarbij 6 menschen De Anierikao„..„u- Hedenavond van 19.45 tot 20.uur zal Max Blokzijl via den zender Hilver sum II in de serie „Brander^e kwesties’ spreken over het onderwerp: „Bouwter rein maar nog geen gebouw”. Van 15 regels 11.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr p. po^t 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarlef. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar van officieele Japansche zijde wordt medege deeld, is het Japansche passagiersschip „Kibi Maru" (4500 ton), op reis van Seisjln aan de Oostkust van Korea, naar Tsoeroega, 50 mijl ten Zuiden van Seisjin op een mijn geloopen. Over het lot van het schip en van de 342 passagiers is tot dusverre nog niets bekend. Ofschoon nog niets met zekerheid be kend is omtrent het lot van de opvarenden dnr Kihi Maru” flelooft men, dat alle Sen 5J? bemanning en de passagiers ge red zijn Het schip is gezonken, aldus Domei. Hat de Japansche re- Vernomen wcindienen met be- geering een protest za de Kjbj sovjetmijn.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1