EEN TOCHT NAAR MARS w w BINNENLAND STADSNIEUWS tweede blad I De distributiebonnen Nederland in de wenteling van den tijd Vervolg van pag. 1. - 11 SAAGSCHE COURANT Donderdag 6 Nov. 1941 De „Marken” getorpedeerd FEUILLETON Distributie van vaste brandstoffen DE TENTOONSTELLING VAN DEN ARBEIDSDIENST a i i LIEFHEBBERIJTOONEEL Lange winteravonden Het winterprogramma van „Vreugde en Arbeid” 111 Waarom met Duitschland tegen het bolsjewisme BSii ïJ F 9 i ■Kr;5 Uit dit huis als hinderlaag werd geschoten. Nu komen de kortste eind trekken. 'Br., gebak. van Kaas 100 gram 125 gram der den Boschstraat 42—44, (Nadruk verboden.) be- (Wordt oertxilgdV Door het veroverde Kalinin rollen naast de Duit- sche marcheerende eolonnes tanks, de vluchtende bolsjewisten achterna. (P.K. Böhmer-Hoffmann) 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Suiker Koffie-sura. Jam 1 k.g. 250 gram 500 gram VI., Vl.w. Melk Aardapp. Aardapp. /V zs A /S V V V V 3 V V V V V V V V V V V V 136 137 138 139 42-4 42 42 4 1 BI., Br. Geh. Rijst Havermout Gort Venn, Mau. scheweg tuss^hi voor het ’Re Door bemiddeling van den Nederlandschen Volks- dienst is dezer dagen uit Den Haag een aantal kinderen naar Neurenberg vertrokken voor een Vacantie van zes weken. (Polygoon-Meyer) mannen er uit, nadat zij ingezien hebben, dat zij toch aan het Atlantic-Holland) rants. rants. rants. rants. 11 liter H k.g. i k.g. den ontlee- een Boter Boter m.red. N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November Tot dusver 36 leden der bemanning gered Het D.N.B. meldt uit New York: De hier aangekomen kapitein der Nederland- sche vrachtboot „Marken”, die in Engel- schen dienst voer, heeft volgens Asso ciated Press verklaard, dat zijn schip 10 September op 360 mijl ten Westen van Pernambuco, op weg naar Kaapstad, ge torpedeerd en gezonken is. Van de be manning zijn tot dusver 36 man gered. Teneinde te komen tot stichting van d* groep rederijkerstooneel, onderdeel van het gilde voor theater en dans der Neder- landsdhe Cultuurkamer 1. o., worden all* vereenigingen, die zich bewegen op het terrein van het liefhebberij-tooneel, (het z.g. dilettantentooneel), ook opera-, ope rette, cabaretvereenigingen e. d., uitge nood igd een aanmeldingsformulier aan t« vragen bij de Nederlandsche Cultuurkamer i.o., 2de van den Boschstraat 42—44, ’s-Grövenhage. De aanmeldingsplicht zal zich ook uit strekken tot die vereenigingen, die zich reeds hebben opgegeven aan het commis sariaat voor niet-commercieele vereen gin gen en stichtingen. Voor de vereenigingen die zich reeds eerder bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten hebben gemeld, geldt deze oproep echter niet. De klantenregeling In aansluiting op het bericht inzake de invoering van een klantenregeling voor de distributie van vaste brandstoffen, op genomen in de avondbladen van gisteren, wordt van bevoegde zijde nog nadrukke lijk de aandacht van verbruikers op het volgende gevestigd: Geruststellend bericht voor personeel van radiocentrales De persdienst van het N.V.V. schrijft ons Het ligt in de bedoeling om over het algemeen de beheerders van de radio- distributiecentrales, die, zooals men weet, in staatsdienst zijn overgegaan, pas aan het einde der onderzoekingen een be trekking aan te bieden. De aanbiedingen zullen districtsgewijs worden afgewerkt. Het betrokken personeel behoeft zich hierover niet ongerust te maken, omdat, wanneer men op 27 December 1940 een volledige dagtaak vervulde, in elk geval een betrekking zal worden aangeboden. Het duurt alleen wat langer dan bij het overige personeel van de centrales, omdat eerst het personeel, dat ook nog niet ge heel is ingedeeld, een betrekking wordt aangeboden en daarna pas aan de beheer ders, Een en ander kan ook een betrek kelijk voordeel beteekenen, omdat men dan beter kan overzien voor welke functies betrokkenen het meest geschikt zijn. Men zal in elk geval zooveel mogelijk ter plaat se of in de omgeving tewerkgesteld wor den en overeenkomstig de functie, die men thans vervult. Op bespoediging der afwer king is door het hoofdbestuur van den Ambtenaarsbond aangedrongen. stel draait een halven weer met zijn neus naar Nog even vol toerental met de remmen op de wielen. Twaalf propellers ranse len de lucht in wilde drift naar achteren. r J L_. Z’.L rent over het veld, zwaar dansend stootend. Onwillekeurig trek ik den riem, welke me op mijn plaats houdt wat vaster aan. Sneller en sneller gaat het... dan plotseling houdt het stooten op, we zijn. los. Machtig dreunend trek- -- —..J paarden de „Anthonie Fokker” over de tribunes en hangars heen. Het publiek op de tri- We zijn onderweg naar Mars. rende applaus van de duizenden aanwe zigen. Onder luid gejuich klimmen we in het toestel. Nog een laatste handdruk. Een paar collega’s van de luchtvaartmaat schappij komen aanhollen. Nou jó, hou je haaks. Goeie reis afgesloten van de aarde. Zullen wjj haar ooit nog betreden? Er is geen tijd voor sentimenteele ge dachten. Westdijk zet zich achter het dashbord en geeft contact. De eerste motor slaat aan. Aarzelend maakt de propeller een halven slag terug om dan, plotseling fel naar den anderen kant overslaand, zijn tweeduizend toeren per minuut te gaan maken. Zoo worden ach tereenvolgens de twaalf motoren aange zet. Langzaam duwt Westdijk tegen de gasmanette. Het toerental loopt op. Een oorverdoovend lawaai moet het daarbui ten zijn. Door de patrijspoorten kunnen we zien, hoe het publiek de vingers op de ooren houdt. Zelf hooren we bijna niets, want de wanden van onze cabine zijn volkomen geluiddicht. Het toerental neemt weer af. Westdijk geeft een teeken naar buiten; de blok ken worden voor de wielen weggetrok- H. OUDSBURG OVERLEDEN Gisteren is in den ouderdom van 67 jaar alhier overleden de heer H. Ouds- burg, arts. De begrafenis vindt Zaterdag a s. te half één plaats op Oud Eik en Duinen Ruim 17.000 bezoekers in den Haag Naar wij vernemen hebben ruim 17.0<i) personen de van 26 October tot en met 4 November in de zalen van den Dieren tuin te ’s-Gravenhage gehouden tentoon stelling van den Arbeidsdienst bezocht Thans wordt deze tentoonstelling in eenigszins beperkten omvang naar Lei den overgebracht, waar zij in hotel ,.De Burcht” van Maandag 10 tot en met Maandag 17 November, dagelijks van elf uur v.m. tot 9 uur ’s avonds, wederom kosteloos toegankelijk zal zijn. Nu is gebleken, dat de haringvangst rriedevalt, trekken de Scheveningsche loggers weer het zeegat uit. Het ver. trek van één der schepen. (Polygoon-Meyer) 2»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»v Lange winteravonden staan weer voor de deur. Er worden weer bridge- en kaartavondjes gehouden en de pot zal op de een of andere wijze verdeeld moeten worden. Een goed idee! Stort de helft op giro rekening 8 - 7 - 6 - 0 - 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, alhier. A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<i het startbericht te geven, zooals ik zoo vaak bij de gewone vluchten heb da an. Hallo Schiphol, hallo Schiphol! Hier de P-ILM, hier de P-ILM. Zijn gestart van Schiphol, gestart van Schiphol. Be stemming Mars. Bestemming Mars! Over. „Bestemming Mars” en dat zeg Sc zoo gewoon, alsof het „bestemmjig Waalhaven” of zoo iets was. Even gewoon komt het antwoord van den grond: Begrepen I U bent gestart van Schiphol naar Mars! Van Schiphol naar Mars! Goede reis! Sluiten. Nuchter en zakelijk kraakt het door mijn telefoon. Dat moet ook. We moeten op het oogenblik nuchter en zakelijk zijn, daar hangt ons leven van af. lit zet den zender af. Even heb ik nu niets te doen. Mijn blik gljjdt over mijn apparaten, althans over de zwartgelak te kappen, waarmee ze zijn afge schermd en waaruit slechts hier en daar een enkele ampèremeter of knop te voorschijn komt. Eenvoudig ziet het er allemaal uit. Je zou niet zeggen, dat er zooveel uren werk achter die kappen zitten. 149 145 t.m. 148 Algem. 2 Lm. 20 November 1941 5152 Boter I 51—52 Vet I A. BORSTLAP t Hier ter stede is op 68-jarigen leeftijd overleden de oud-hoofdinspecteur van politie te Rotterdam, de heer A. Borst lap. De heer Borstlap was gedurende eenige jaren secretaris-penningmeester van den Bond van Rotterdamsche In specteur. De teraardebestelling vond he den op Oud Eik en Duinen alhier plaats. Groot is de buit, welke den Duitschen troepen op de eilanden ösel en Dagö in handen viel. Kijkje in een verzamelplaats van wapens. (Weltbild-Polygoon) Melk I Aard. Aard. 2 Lm. 29 November 1941 Algem. Algem. Algem. tm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. Algem. Doorbraak op de Krim. Tijdens den harden strijd op de landengte zoekt de Infanterie dekking. (Atlantic-Holland) 2 t.m, 8 November 1941 Brood Brood Vleesch 42 Vleeschw. 42 42A 42B Met ingang van 1 Januari zal weer een verkeer* obstakel verdwijnen, n.l. de oude tol op den Overschie. ‘ien Schiedam en Overschie. Het octrooi leffen van tol werd in 1835 verleend. (Polygoon-Hof) In het Bosbad in Den Haag werd gis teravond het eerste afzwemfeest van „Vreugde en Arbeid” gehouden. Een overzicht. (Polygoon-v. Bitsen) Met ingang van 10 November mag iedere leverancier aan de bij hem inge schreven verbruikers slechts zooveel brandstoffen afleveren, als waarop deze krachtens de aan hem door den distribu- tiedienst uitgereikte bonnen recht hebben. In verband hiermede Is een leverancier verplicht, indien hij er aan twijfelt, of hij een bepaalden verbruiker al dan niet meer levert dan zijn rantsoen oedraagt. ter zake bij den plaatselijken distributiedienst in lichtingen in te winnen. Indien het een leverancier blijkt, dat een verbruiker, die naar zijn meening tot zijn afnemers behoort, zijns inziens ten onrechte bij een anderen leverancier is ingeschreven, kan hij zich wenden tot de Brandstoffencommissie, die dan zal uit maken bij welken leverancier de betrok ken verbruiker ingeschreven moet worden. Aanvragen om als klant te worden in geschreven, welke door nieuwe verbrui kers worden ingediend, moeten geaccep teerd worden. landsche samenwerking uit dit boek te laten spreken. Dit is bij de redactioneele bewerking daardoor tot uiting gekomen, dat juist eenige der belangrijkste bijdra gen door Nederlanders zijn geleverd, na melijk de hoofdstukken, die het Neder landsche volkskarakter en de groote, Ger- maansche prestaties der Nederlanders op het gebied der cultuur, der techniek, der kolonisatie van overzeesche en Oost-Euro- peesche gebieden behandelen. Bij de tech nische uitvoering blijkt deze samenwer king daaruit, dat ook in dit opzicht de medewerking van Nederlanders werd in geroepen, zooals op de eerste pagina’s van het boek staat aangegeven. Dit is de reden, waarom de Rijkscommissaris den wensch heeft geuit, dat op deze bijeen komst niet alleen in het Duitsch, doch ook in de Nederlandsche taal de betee- kenis van dit boek zou worden toege licht. Dat mij, in mijn dubbele functie van mede-uitgever en als leider der pers- afdeeling van het Rijkscommissariaat, deze taak werd opgedragen, is mij een bijzon dere eer. Zij schenkt mij des te meer vol doening, daar ik door mijn langdurig verblijf hier te lande den Nederlandschen mensch, zijn aard en prestaties, alsook het Nederlandsche landschap grondig heb lee- ren kennen en waardeeren. Door mijn veeljarig nauw contact, dat ik eerst als journalist en later in officieele functies niet alleen met de Nederlandsche pers, doch ook met vele andere Nederlanders, tot stand heb kunnen brengen, heb ik uit persoonlijke ervaring kunnen constatee- ren, dat velen hier te lande vriendschap pelijke gevoelens ten opzichte van het naburige Germaansche broedervolk koes teren en dat, bij deskundige en objectieve voorlichting, het streven begrip voor de ontwikkeling, denkwijze en prestaties in het nieuwe, verjongde Duitschland te wekken, in wijde kringen met succes kan worden bekroond. Tevens heb ik de over tuiging, gekregen, dat omtrent houding en gevoelens der Duitschers ten opzichte van het Nederlandsche volk hetzelfde mag worden gezegd. Deze wederzijdsche waardeering kan aanzienlijk worden be vorderd, wanneer men in de geschiedenis teruggaat, en met de gemeenschappelijke historie als uitgangspunt, tot het inzicht komt, dat tusschen Duitschers en Neder landers steeds een zekere lotsverbonden heid heeft bestaan, zooals reeds blijkt uit de oude Nederlandsche zegswijzeGaat het Duitschland goed, dan gaat het ons ook goed Tot dit doel moge het voor ons liggende boek, waarin de nauwe re laties tusschen Nederlanders en Duit- schers in het verleden en het heden op haar juiste waarde worden geschat, een wezenlijke bijdrage vormen. Aangezien daarenboven in de thans openbaar ge maakte beschouwingen de eerste ver schijnselen eener onvermijdelijke her- oriënteering van Nederland en de voor waarden tot een actief en vruchtdragend aandeel aan het scheppen van een nieuwe Europeesche orde worden geschetst, zal op deze wijze de overtuiging worden ver stevigde, dat in de toekomst de Duitsch- Nederlandsche samenwerking en de lots verbondenheid binnen het kader der Ger maansche volkenfamilie nog inniger zul len worden, dan zij reeds in het verleden mochten worden genoemd. Moge derhalve het boek „die Niederlande im Umbruch der Zeiten’1’, bij de constructie van het groote Europeesche bouwwerk, waarvoor de Führer reeds de fundamenten heeft gelegd, een waardevollen pijler vormen. Aan elk der genoodigden werd hierop tijdens een gehouden gezellig samenzijn, een exemplaar van het boek ten geschen ke aangeboden. ons groepje terecht is gekomen, weet ik niet precies. Ik geloof, d.at hij op ver zoek van één der commissarissen van de ILM door Westdijk is toegelaten. Be halve het verzorgen van ons menu, wat heel eenvoudig is, want alles komt kant en klaar uit thermosflesschen en blik ken, doet hij niets anders dan zoo nu en dan een blocnote uit zijn zak halen, waarop hij dan blijkbaar een journa listieke aanteekening maakt. Wij schouwen hem eigenlijk zoo’n beetje als onzen passagier. Zoo staan wjj daar met z’n vijven ge duldig de redevoeringen te slikken, welke zekere vooraanstaande Nederlan ders meenen te moeten houden. Waar om deze vertraging noodig is, weet ik niet. Misschien danken ze, dat we zon der hun opbeurende woorden beslist niet kunnen vertrekken of misschien is het doodgewoon, omdat ze zichzelf zoo verdraaid graag hooren. Als zoo een stuk of tien sprekers allemaal hetzelfde hebben gezegd, treedt Westdijk naar vo ren. Eerst bedankt hij de sprekers, daarna richt hij zich tot ons. Tot nu toe is er weinig van het ge sprokene tot ons doorgedrongen, vervuld als we zijn van den komenden tocht. De staalblauwe oogen van Westdijk echter dwingen tot attentie. Een voor één kjikt waarop we Rede dr. Freiherr du Prell Dr. Freiherr du Prell, daarna het woord verkrijgend, merkte op, dat over Neder land werken zijn geschreven, die dit land van alle zijden hebben belicht, doch dat over de ontwikkeling van Nederland in de laatste tien jaren en de verhouding sedert dien tijd tot Duitschland weinig te boek is gesteld, terwijl juist deze pe riode van ontwikkeling van groote betee- kenis mag worden geacht. In dit boek is vooral het volksche ka rakter tot uitdrukking gebracht, doordat veel aandacht is geschonken aan de groo te cultuurproblemen, waarover bekwame medewerkers, als prof. dr. H. Krekel, de heer H. C van Maasdijk en andere Ne derlanders hun inzicht in dit boek hebben weergegeven. De heer Janke heeft over de ontwikkeling van Nederland sedert Mei 1940 onder den titel „Regungen des Neuen Geistes” een belangrijke samen vatting in dit boek geschreven. Over het bestuurswezen in het bezette Nederland sche gebied hebben dr. Rabl en dr. Backer hun inzichten neergelegd, over de openbare veiligheid en de politie schreef Grpppenführer dr. Rauter, over de cul- tureele ontwikkeling o.a. prof. Snijder, over de bouwkunst dr. G. C. Labouchere, over de schilderkunst dr. D. Hannema, directeur van het Boymans-museum te Rotterdam, over de militaire gebeurtenis sen van 1015 Mei ’40 generaal-majoor Schwabedissen en majoor Th. von Zeska, over de technische en kolonisatorische prestaties van Nederland respectievelijk dr. ir. Wentholt en prof. dr. J. J. Schrie- ke, secretaris-generaal van het departe ment van Justitie. Een volgend deel van het boek is gewijd aan de Nederlandsche staatshuishouding, waarover minister dr. Fischböck en vele anderen hun inzichten hebben gegeven. Belangrijke bronnen van welvaart in Nederland, zooals landbouw en industrie, de problemen van Rotter dam en Amsterdam, de werkloosheid en de wederopbouw vormen een volgend hoofdstuk in het boek, dat sluit met een overzicht van het Nederlandsche land schap en van land en volk in eenige hoofdgroe peeringen. Het boek is met 114 foto’s en 20 sche matische teekeningen e.d. geïllustreerd. Voor ons allen, medewerkers aan dit boek, is de verschijning er van een reden tot groote verheugenis, aldus dr. du Prell, die eindigde met een woord van bijzon deren dank aan den Rijkscommissaris voor diens opdracht Toespraak van den heer W. Janke De heer W. Janke, die reeds bij den aanvang de genoemde autoriteiten en fraulein Triltsch, vertegenwoordigster van den uitgever Konrad Triltsch uit Würz burg, had verwelkomd, hield tenslotte de volgende toespraak, waarbij hij in de Nederlandsche taal sprak Het thans verschenen boek „Die Nie derlande im Umbruch der Zeiten” is, ge zien zijn opzet, karakter en uitvoering, gericht tot twee volken het Duitsche en het Nederlandsche. Van het begin af aan hebben derhalve de uitgevers er naar ge streefd, in dit werk naast de belangrijk ste medewerkers van den Rijkscommissa ris ook vooraa/staande Nederlanders aan het woord te laten komen, ja, als het ware de gedachten der Duitsch-Neder- hij ons aan. Groot en moedig staat bij daar voor ons, onze commandant op den gevaarlijksten en belangrijksten tocht, welke ooit werd ondernomen. Vriendelijk doch vastberaden klinkt zijn stem, waarvan elk woord op ons in hamert en een onuitwischbaren indruk achterlaat Mannen, nu wij op het punt staan om den groeten tocht te aanvaarden, wil ik niet veel woorden meer gebrui ken. Gedurende den langen tijd van voorbereiding hebben we gelegenheid genoeg gehad om met elkaar te spreken en elkaar te leeren kennen. We weten, wat we willen. We kennen ons doel. We weten ook, dat deze tocht levensgevaar lijk is en de kans op slagen gering, coch dat zal ons er niet van weerhou den onzen plicht te doen voor de menschheid, voor de wetenschap. Wan neer wjj dit laatste voor oogen houden, dan kan het niet anders of het offer, dat wij misschien moeten brengen, zal ons licht vallen. Mannen, het moment, waarop we jarenlang hebben gewacht, is aangebro ken. Laat ons starten. Ik weet, dat jullie tot het uiterste je plicht zult doen. Een korte, indrukwekkende stilte volgt op deze simpele woorden, welke plotse ling wordt verbroken door het losklate- Aan een mededeeling persdienst van het N.V.V. nen wij, dat het 3 Nov. een jaar geleden was, dat „Vreugde en Arbeid” de werkgemeenschap van het Neder- landsch verbond van vakvereenigingen, met een feestavond in het Amsterdamsch concertgebouw haar arbeid begon. Nu het programma voor dezen winter gereed is gekomen, wordt opnieuw de aandacht van het geheele Nederlandsche volk op „Vreugde en Arbeid” gericht Het blijkt dat zoowel de cultureele ontspanning als de volksontwikkeling bij het samen stellen van een werkschema op den voor- grond hebben gestaan. In het bijzonder de samenwerking met den Nederlandschen Omroep, zoomede het contact, dat gelegd is met eerste klas orkesten en artisten, waarborgen een goede verzorging van de afdeeling „Ontspanning”. Ten behoeve van de lichamelijke ontwikkeling zullen ook dezen winter in vrijwel alle groote plaatsen van het land zwemavonden ge houden worden, terwijl het zich laat aan zien, dat in nabije toekomst de bedrijfs- sporturen, waar velen reeds kennis mee konden maken en. die zeer in den smaak zijn gevallen, in vrijwel alle bedrijven ge houden kunnen worden. Van de afdeeling „Volksontwikkeling” vraagt in de eerste plaats een cursus „al- gemeene ontwikkeling” de aandacht, ter wijl voorts cursussen in de Duitsche, En- gelsche en Italiaansche taal, zoomede een half-jaarlijksche E.H.B.O.-cursus, door ieder N.V.V.-lid bijgewoond kunnen wor den. Bijzonder belangwekkend belooft een voordrachtenreeks te worden, waar voor eenige bekende en deskundige spre kers hun medewerking toegezegd hebben. Over het onderwerp loonpolitiek en so ciale verzekering zal spreken de heer A. Vermeulen, leider der Sociaal-econo- mische afdeeling van het N.V.V., terwijl dr. A. van Delft in een aantal voordrach ten het werkloosheidsprobleem en de ar beidsbemiddeling zal behandelen. Ook aan huishoudelijke problemen is aan dacht geschonken. Zoo is een practische kookcursus voor vrouwen samengesteld, terwijl tevens een cursus naaien en ver stellen zal worden gegeven. Vanzelfsprekend zijn de kosten, aan het bijwonen dezer cursussen verbonden, zoo laag gehouden, dat zij ook voor de kleinste beurs geen moeilijkheden op leveren. Het is uiteraard niet mogelijk om in dit korte bestek een volledig overzicht te geven van datgene, waarmede „Vreug de en Arbeid” dezen winter wil vullen. Wel kan vastgesteld worden, dat alle zei len zijn bijgezet en dat het nu ook den arbeider aan ontwikkelingsmogelijkhe den, noch aan ontspanning zal behoeven te ontbreken. Men schrijft ons Wanneer de arbeid, die ’s menschen leven zin en inhoud geeft, die kracht en luister schenkt aan een volk, die schept en vormt met de natuurgoederen, wordt ontluisterd, wordt veracht en tot straf wordt gedegradeerd, dan komt de tijd, neen, dan is hij er reeds, waarin de mensch zich gaat bezinnen op leven en levensdoel. Na een liberale vloedgolf schoten de giftige parasieten uit den bodem omhoog; een Joodsch-Marxistisch en een Joodsch-communistisch moerasgewas grij pen om zich heen. De arbeider, gaande weg verkocht door den groot-ondernemer, klampt zich vast aan den lokkenden schijn van beide „stelsels”, systemen, die feitelijk niets menschelijks meer hebben, omdat zij met Joodsche sluwheid de na tuurlijke waarden van het leven ontken nen. De arbeider, slaaf van het goud- en beurscanaille, wordt in den bolsjewieken staat nog erger verdrukt. Hij wordt de slaaf van een meedoogenlooze staats machine, de slaaf van geweld en terreur. Naast den arbeider in engeren zin staat van ouds in onze landen de boer, de wer ker in de aarde. De boer, die ons volk dient door al zijn krachten te geven voor de voorziening in de eerste levensbehoef ten. Hij kent zijn taak en zijn plicht hij kent zijn verheven stand en wetten. Ook deze sterke stand deze zelfbewuste trotsche mensch moet dus als slachtoffer moordenaars-benden van Moskou vallen. Een geraffineerd en voor-niets- terugdeinzend collectivistisch systeem doet ook hem van zijn grond vervreem den, doet ook hem zijn arbeid als een vloek beschouwen. Als zoo de beide pijlers van een Germaanschen Staat zouden wor den weggerukt, als zoo ons volk zou wor den vertrapt en uitgeroeid, dan eerst zou den wij den vollen uitbloei van den libera- listischen geest hebben aanschouwd. Dat wij echter door de Goddelijke Voorzienig heid zijn gespaard gebleven voor de inva sie van die Mongoolsche en Joodsche horde, dat wij cultuur en volksaard, erf goed en levensstijl mogen bewaren en be hoeden, dat is alleen aan Duitschland te danken, het groote nieuwe Duitschland, dat alleen onder alle Europeesche volke ren den strijd moest aangaan tegen deze barbaren. Voor het behoud van de hoog ste waarden in het leven van arbeider, boer en volk staat Duitschland pal. Is er dan nog nader antwoord noodig op boven gestelde vraag? Omdat alles, wat ons dierbaar is op het spel staat! Daarom met Duitschland tegen het bolsjewisme! v. d. B. Met gebruikmaking van alle wapens probeerden de bols, jewisten de Duitsche doorbraak op de Krim te voor komen. Duitsche Infanteristen in dekking achter verwoeste huizen. (P.K. W eber-Hotfrnann) 4) Dit is noodig om te weten op welk mo ment Westdijk het toestel moet afremmen omdat dit natuurlijk niet met het oog te bepalen is. Hij is dus zoo’n beetje de navigator. Naast hem staat ondergetee- kende, Jack Hartman, marconist en ra diotechnicus van beroep, zeven en twin tig jaar oud, waarvan vijf jaren op zee en twee jaar door het luchtruim ge zwalkt. Overigens ongetrouwd, zooals u reeds weet en lijdend aan literaire aan vallen, waarvan U er hier een mee maakt. Nummer vier van de bemanning is de Duitsche mecanicien Walter Lehmann, de assistent van ir. Westdijk, die hem bij zijn moeilijke werk trouw terzijde heeft gestaan en wien onderweg de ver zorging en controle van de motoren en het Westdijk-apparaat zijn opgedragen. En tenslotte is daar Jan Deking. jour nalist en steward. Hoe hij eigenlijk bij ken. Langzaam taxiet net toestel naar den rand van het veld, zwaar dansend op zijn achtwielig landingsgestel. Onwillekeurig gaat mijn hart wat sneller kloppen. Nu gaat het dus gebeu ren. Ik kijk naar den breeden, vertrou- wenwekkenden rug van Westdijk. Ons en stuur een kaartje, als je ginds bent, leven ligt thans in zyn handen. Rustig Dan gaat de cabinedeur dicht. We zijn uiterlijk zonder eenige emotie, houdt hü het levief omkiemd We zijn nu bij den rand van het veld. Hij neemt het gas van de linker motoren terug, terwijl hij het voetenstuur links uittrapt. Het toe stel draait een halven slag en staat de tribunes. op de wielen. Twaalf propellers 1 -J 1..—LX J - *4 Dan gaan de remmen los. Hettoestëi ij J en stootend. Onwillekeurig riem, welke me op mijn plaats "houdt* het... dan plotseling houdt het stooten ken meer dan veertienduizend paarden Anthonie Fokker” over de tribunes bunes bukt werktuiglijk. We zijn onderweg naar Mars. Ik zet mijn telefoon over mijn ooren en zoek Schiphoi-radto om heel laconiek F (i •o? y J V A

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5