Vi'jdag 7 November. No. 18026. Winterbevoorrading aardappelen en van Sebastopol onder het de Duitsche artillerie Kertsj bereik 1941. De nieuwe bonnen Met Duitschland tegen het Bolsjewisme VERDUISTEREN Men kan Stalin Nederlandsch zeegerechtshof te Londen een voorraad opdoen voor negen weken De verdediging van Gondar De toestand in het Verre Oosten De ondergang van de „Kebi Maru” over de oorzaken Sovjet-nederlagen Verliezen van de Sovjet-vloot in de Zwarte Zee HET OORLOGSDOEL VAN ENGELAND EN AMERIKA van de Verliezen van het Britsche luchtwapen Rede van Roosevelt voor het vakvereenigingscongres De toestand in het protectoraat Telefoon 116300 (zeven lijnen) G"* No. 12500 De reorganisatie van de Engelsche regeering FRANSCH PROTEST TE LONDEN Engelsche oorlogsverklaring aan Fin land, Roemenië en Hongarije verwacht COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Stalin zal inwilligen en Finland, Roemenië en en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct In men sche van drijvende mijnen zijn opgevischt .iet uapansche protest regeeringszijde is een betreffende het dat een Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Men wijst ons erop, dat bovenstaand be richt wel een eigenaardig licht werpt op den vorm van de zoogenaamde actieve hulpverleening aan bezet gebied, zooals men deze in Londen opvat. Het is duide lijk dat het zeegerechtshof vooral de za ken van Nederlandsche zeelui zal behan delen, die weigeren voor Engeland te va ren Van actieve hulpverleening aan het bezette gebied, zou eerst sprake kunnen zijn, wanneer men deze zeelieden in staat stelde te varen op schepen met levensmid delen voor de burgerbevolking. Het is met de vrijheid van Nederlandsche zeelieden in Engeland maar treurig gesteld en dit heet dan de vrijheid te zijn, die Roosevelt voor, staat en waarvan hij bij herhaling zoo hoog opgeeft. Betooging tegen Roosevelt Volgens Associated Press heeft een aantal vrouwen voor het Witte Huis ge demonstreerd met plakkaten, voorzien van opschriften als„Dient een aanklacht tegen Roosevelt in”, „Verdrijft de Engel- schen uit Washington”. Deze vrouwen vertegenwoordigen patriottische vereeni- gingen te Chicago, New York en New Jersey dat het zinken DE BRITSCHE BLOKKADE TEGEN FRANKRIJK Naar United Press uit Londen meldt, is van officieele Britsche zijde verklaard, dat Engeland de blokkade van de zee wegen om Frankrijk en de Fransche be zittingen zal verscherpen. Stalin zeide, dat het de taak der bols jewisten is, alle Duitschers, die op Sov jetgebied staan, uit te roeien. Hij sprak tenslotte van de hulpbelofte van Enge land en de Vereenigde Staten, waarmede de Sovjet-unie een „groote coalitie” heeft gevormd. Amerikaanse!) crediet aan de Sovjet-unie Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington deelt mede, dat president Roosevelt een crediet aan de Sovjet-unie heeft goedgekeurd ten bedrage van 1 mil liard dollar, krachtens de leen- en pacht wet Stalin heeft het efediet met „op rechte dankbaarheid” aanvaard. De leening is vrij van rente en kan eerst 5 jaar na het einde van den oorlog terugbetaald worden. De in het gevechtsgebied van Gondar zwaar gewonde Italiaansche veldgeeste- lijke, Leone Zanni, die naar Italië was teruggebracht, is door den Paus in parti culiere audiëntie ontvangen. De Paus zond den verdedigers van Gondar zijn zegen, met de bede, dat God hen zou helpen en hun raad zou geven en kracht om hun plicht te vervullen. De zending van den Japanschen politi cus Koeroesoe ter assistentie van den Japanschen ambassadeur Nomoera, naar Washington, trekt te Berlijn de aandacht, meldt S.P.T. Men herinnert er aan, dat ambassadeur Koeroesoe een der mede- onderteekenaars van het drie-mogendhe- denpact is. Hij is zeer goed op de hoogte van de bepalingen van dit pact en vol komen doordrongen van de vriendschap pelijke Duitsche gevoelens ten opzichte van zijn land. In welingelichte politieke kringen te Londen verluidt, dat in Whitehall een conferentie plaats heeft tusschen de Brit sche regeering en de vertegenwoordigers van de Dominions, om een gemeenschap pelijke houding tegenover Japan te bepa len. Het resultaat dezer besprekingen schijnt tot dusver geweest te zijn, men „een sterke houding” boven toegevelijke prefereert, meldt S.P.T. Duff Cooper heeft bij zijn aankomst in Canberra, naar de Engelsche nieuwsdienst uit de Australische hoofdstad meldt, ver klaard, dat Groot-Brittannië de goedkeu ring en instemming van het gemeenebest zal trachten te verkrijgen alvorens het van lord Gort tijdens den veldtocht in Frankrijk onthullen, hoe ontoereikend destijds de uitrusting van de Engelsche troepen was. De leden van de Britsche regeering hadden de openbare meening in zoete wenschdroomen doen verzinken en steeds opnieuw de frases verkondigd als: „Hitler kan geen langen oorlog uit houden. Hitler heeft de autobus gemist. Engeland’s leger gaat met de beste be wapening, welke de Britsche troepen ooit in de geschiedenis hebben gehad, naar Frankrijk”. Enkele ministers, die verantwoordelijk zijn voor deze frases, zijn thans nog in functie. Steeds heb ik geëischt, en ik eisch het thans nog, dat men de schuldigen ter verantwoording roept en hen bestraft, wanneer blijkt, dat zij het vertrouwen van het volk misbruikt hebben. Wat een hulpverleening aan de Sov- jet-Unie betreft, zoo zijn de Vereenigde Staten niet in staat hiervoor in voldoen de mate materiaal ter beschikking te stellen. Engeland dient eveneens te hel pen, doch dit kan het alleen, wanneer men er eindelijk in Groot-Brittannië in zou slagen het geheele leven op oorlogs- basis te organiseeren”. De Fransche politicus Charles Maurras verklaart in het blad „Action Frangaise”, dat het Engelsche publiek zijn rustige houding heeft verloren. Uit het bericht, dat Lloyd George geweigerd zou hebben in het kabinet-Churchill zitting te nemen, leidt hij af, dat de verwarring in Enge land toeneemt en men de hoop op een overwinning hoe langer hoe meer laat varen. Behandelt zaken van Nederlandsche zeelieden De Londensche zender heeft, aldus een A.N.P.-bericht uit Berlijn d.d. heden, op 3 November gemeld: „Een bewijs voor de actieve hulp, die Groot-Brittannië ver leent aan de regeeringen van bezette lan den, kan gezien worden in het feit, dat heden het Nederlandsche zeegerechtshof zijn eerste zitting heeft gehouden te Lon den in de Middlesex Guildhall. Dit ge rechtshof zal thans alle gevallen behande len, die Nederlandsche zeelieden betref fen’’. Domei meldt, dat schepen, die de om geving afzoeken, waar de ,,Kebi Meru” (niet „Kibi Maru” zooals aanvankelijk ge meld), op een Sovjet-mijn is geloopen. de lijken hebben opgepikt van 17 slachtoffers. Voorts werden 247 overlevenden gered, van wie 9 in critieken toestand verkee- ren. In totaal bevonden zich aan boord 430 passagiers en een bemanning van 80 koppen. Nader wordt door Domei gemeld, dat de nog vermiste passagiers en manschap pen zeer waarschijnlijk gered kunnen worden. Tot dusver zijn 10 reddingsloe- pen van het schip in veiligheid gebracht. Alle schepen, die in de haven van Seisjin liggen, mogen voorloopig niet uit varen, totdat de gevaarlijke zóne, waarin men nog meer mijnen vermoedt, defini tief is vastgesteld Uit het gouvernement-generaal Korea wordt medegedeeld, dat sedert het begin dit jaar voor de kust van Korea 59 van Sovjet-herkomst Ter gelegenheid van de herdenking der Gctober-revolutie heeft Stalin tot de ste delijke Sovjet van Moskou een rede ge houden, welke door den omroep werd uit gezonden: Stalin zeide o.a.: „Wij staan op d^n Van. de blissing. Ik moet er den nadruk op leggen, dat ’t gevaar nog Ru^dlSzHnWührde? De °^afne en Wit® beZeV heningrad verkeert dtpiod” °°k Moskou w°rdt be- areigd Ten„aanzien van de verliezen van het Sovjetleger zeide Stalin: „Geen ander land heeft zoo groote beproevingen te door staan gehad als wij. Dat beteekent dat geen ander land de verliezen zou hebben kunnen dragen, die wij hebben geleden Als oorzaak voor de „reeks ongunstige omstandigheden voor de Sovjetweermacht” noemde Stalin: p.1 ®r. is «een tweede front in Europa De Duitschers behoeven hun strijdkrach ten daardoor niet te versnipperen. 2 Het Sovjetleger vecht alleen, terwijl de Duitschers bondgenoot zijn met de Ita- T16?’ ?lnnen- Roemenen en Hongaren vii„ s gebrelc aan pantserwagens en S0V’ Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met succes de navens Sebasto pol en Kertsj gebombardeerd. Drie in aeze navens liggende transportschepen van 6UUO, OU00 en aUOO ton, werden tot zinnen gebracht eh 4 andere senepen zwaar beschadigd. Ook werden bij Se bastopol en Kertsj artilleriestellingen en veidversterkingen met goea gevolg aan gevallen. Een groot aantal voertuigen van vluchtende Sovjettroepen werd ver nietigd. Een Duitsche infanteriedivisie nam in de Krim verscheidene op heuvels gele gen bolsjewistische stellingen. De bols jewisten namen de vluent met achter lating van hun geschut en veel ander oorlogsmateriaal. In aansluiting op het weermachtbe- richt verneemt net D.N.B., dat de over blijfselen der bolsjewistische troepen in de Krim niet meer over land, via j< erts j, kunnen ontkomen, tengevolge van de inneming van Feodosia. Nu de Duitsche troepen tusschen Jaita en Feo dosia de kust hebben bereikt en den bolsjewistischen tegenstand in het ge bergte ten Oosten van Sebastopol heb ben gebroken, biedt de zeeweg over Se bastopol den bolsjewisten de laatste mogelijkheid tot vluchten. Deze haven, welke voortdurend door de luchtmacht wordt gebombardeerd, is thans ook bin nen het bereik der artillerie gekomen. De Zwarte-Zeevloot van de bolsjewisten heeft de laatste weken 20 schepen ver loren, terwijl er 6 ernstig zijn bescha digd. In October en November zijn bo vendien 34 koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 137.000 ton tot zinken gebracht en 36 zwaar bescha digd, zoodat er moeilijk voldoende scheepsruimte kan worden gevonden voor net vervoer van de resten van het Krimleger, die te Sebastopol opeenge drongen zijn. De wanhopige toestand der bolsjewistische troepen in de Krim vindt een parallel in den toestand der troepen in Leningrad, waar alle uitvalspogingen met iware verliezen voor de bolsjewis ten worden verijdeld. 55 Sovjetvliegtuigen vernield Volgens tot dusver ontvangen berich ten, zijn Woensdag 55 Sovjetvliegtuigen vernield. Liddel Hart over den strijd in het Oosten De bekende Engelsche militaire ex pert, Liddel Hart, schrijft in de „Daily Mail”, dat sinds zijn artikel van 3 we ken geleden de Duitschers in de Sovjet unie nieuwe successen hebben behaald en de bolsjewieken hebben genoodzaakt „verschillende terugtochten” te onder nemen. Het gebied, dat tenslotte den bolsjewieken voor een „elastische ver dediging” zal overblijven, wordt steeds kleiner. In de Krim moet men, na de doorbraak van de Duitschers, rekening houden met het verlies van het vloot- steunpunt Sebastopol. Wanneer men de geheele positie aan het Oostelijke front bekijkt, dan zijn daar de operaties tot dusver zoo verloopen, als men het lo gisch heeft verwacht. Het Duitsche leger is verre superieur aan het bolsje wistische, wat betreft opleiding en uit rusting. In vele gevallen is het het Duitsche leger gelukt van het bolsje wistische leger de beste troepen te ver nietigen of gevangen te nemen en de achterwaartsche verbindingen van den vijand te vernielen. De weerstands kracht van de bolsjewieken heeft dien tengevolge geleden. Het Finsche legerbericht Het Finsche frontbericht vermeldt o.a. het volgende Na de verovering van Aeaennislinna (Petroiskoi) hebben de Finsche troepen in een snellen opmarsch het Noordelijke deel van het Aunus-gebied bereikt In een aantal gevechten, die een week duur den, hebben de Finsche troepen het ge bied tusschen de waterlinie van de meren Kenjaervi, Munjaervi, Suunujaervi en Paellaejaervi en de grens van vijande lijke troepen gezuiverd. Bij hun terugtocht hebben de bolsje wistische troepen de meeste bruggen achter zich vernield. Aan weerskanten van de wegen waren talrijke voetangels en klemmen gelegd en veidversterkingen opgericht, welke deels slechts halverwege waren voltooid. De in deze streek operee- rende troepen bestonden uit goed ge schoolde kaderafdeelingen, die echter zoo grondig werden verslagen, dat zij in de afgeloopen dagen door minder goed ma teriaal afgelost moesten worden. De be volking in het geheele gebied is wegge voerd, zoodat de dorpen totaal verlaten zijn. De oorlogsoperaties worden door den slechten toestand der wegen gehinderd. Deze worden echter tijdens den opmarsch hersteld. DE LANDKAART VAN ROOSEVELT De Duitsche pers noemt het opmerke lijk, dat Roosevelt nog steeds niet rea geert op de Duitsche vraag om publi catie van de zoogenaamde Duitsche land kaart van Zui^-Amerika en om het noe men van zijn Tiron. De „Berliner Börsenztg.” schrijft, dat Roosevelt voor zijn plotseling stilzwijgen in deze aangelegenheid geen motief kan aanvoeren. Roosevelt zwijgt, omdat hij zwijgen moet. Daarmede heeft hij zich zelf veroordeeld. AMERIKAANSCHE OFFICIEREN NAAR NOORD-IERLAND Een aantal jeugdige Amerikaansche le gerofficieren, die te New York zijn inge scheept, hebben volgens de „New York Journal American” verklaard, dat zij naar Noord-Ierland gingen. De New York World Telegram” ziet in de beheersching der zeeën door Enge land en de Vereenigde Staten, het oor logsdoel van Engeland en Amerika. Wan neer bij het bespreken van het vredes- doel er over gesproken is om „alle naties een zelfden toegang tot de grondstofbron- nen te waarborgen”, dan kan hierin niets anders gezien worden dan een welbewuste misleiding, zoo schrijft het blad. Vervol gens legt het blad den nadruk erop, dat Engeland en de Vereenigde Staten slechts voor 2 doeleinden oorlog voeren en wel ten eerste om iedere andere natie te be letten de andere wereld haar eigen ideeën en eigen systeem op te dringen en ten tweede in plaats hiervan des te meer Amerikaansche en Engelsche ideeën en de hieruit afgeleide politieke doelstel lingen, aan de overige wereld op te drin gen. Van Japansche medt^ieeling uitgegeven, protest, dat is ingediend bij den Sovjet ambassadeur te Tokio. De mededeeling luidt als volgt„Uit de draadlooze be richten, die uitgezonden zijn door de ,.Kebi Maru" en uit andere omstandig heden blijkt duidelijk, dat de ramp, die de „Kebi Maru" Is overkomen, veroor zaakt is door een drijvende mijn, die los geslagen was uit de territoriale wateren van de Sovjet-Unie. Derhalve heeft de vice-minister van buitenlandsche zaken den Sovjetambassadeur verzocht hem te bezoeken op het departement van burten- landsche zaken en heeft hem een protest in den meest plechtigen vorm overhan digd, met het verzoek, dat zijn regeering een oprecht antwoord zoude geven.” De Britsche luchtmacht heeft bij Vluch ten naar het bezette gebied ook gisteren weer gevoelige verliezen geleden, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. In totaal werden aan het Kanaal 7 vijan. delijke jagers van het type Spitfire neer geschoten, waarvan 6 in luchtgevechten. Bovendien schoot Duitsch afweergeschut boven Noorwegen nog een Britsch vlieg tuig neer, zoodat de Britsche verliezen op 6 November in totaal 8 vliegtuigen be dragen. vijf slagers ter dood veroordeeld Wegens economische sabotage zijn te Praag 5 slagers standrechtelijk ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. De veroordeelden hadden voortdurend rundvee, varkens en kalve ren clandestien geslacht in een hoeveel heid, welke voor de distributie aan on geveer 8200 personen voor den tijd van een maand voldoende zou zijn geweest. Zij hadden de vleeschschaarschte tevens uitgebuit, door zich door het ongeoor loofde slachten en verhandelen van het vleesch aanzienlijke winsten te ver schaffen. De Engelsche berichtendienst meldt uit Pretoria, dat bijna 1000 personen, die be noorden tot het Fransche convooi dat door de Engelschen bij de Afrikaansche kust werd gekaapt, in een Zuidafrikaan- sene naven aan land zijn gebracht. In de slotbijeenkomst van het interna tionale vakvereenigingscongres heeft pre sident Roosevelt gisteren o.a. verklaard, meldt het D N.B., dat het Amerikaansche volk een onbeperkte verplichting op zich heeft genomen, opdat weer een vrije wereld zal ontstaan. Tegen deze ver plichting kan, naar Roosevelt zeide, geen individu of groep van personen zich ver zetten. Hij veronderstelde, dat een over winning van Duitschland de vrije vak- vereenigingsorganisatie van de Ameri kaansche arbeiders zou vernietigen en vervolgdeDe Amerikaansche arbeiders weten, dat de Vereenigde Staten aan Engeland, de Sovjet-Unie en China wa penen moeten leveren en wel terstond. Roosevelt herhaalde de oude propagan distische stelling, dat Duitschland de wereld wil beheerschen en verklaarde voorts, dat Amerika voor de keus staat tusschen het drieploegenstelsel om het noodzakelijke bewapeningsmaterieel te produceeren en een houding van blinden en verblinden, die zich verbeelden, dat men met Duitschland kan onderhandelen en dat de Amerikaansche wapenproduc- tie bevredigend is. Tenslotte viel Roose velt zonder namen te noemen zekere Amerikaansche vakvereenigingsleiders aan, aan wie hij verweet hun persoonlijk voordeel boven het algemeen welzijn te stellen en de bewapeningsproductie van de Vereenigde Staten te vertragen. Voor het tijdvak van Zondag 9 Novem ber tot en met Zaterdag 15 November zijn van de daarvoor bestemde bonkaarten dé bonnen 43 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen. Naast het normale rantsoen van IJ k.g. aardappelen, dat op bon 43 a verkrijgbaar wordt gesteld, is voor het extra-rantsoen van i k.g. voor houders van vetkaarten bon 43 b aangewezen. Na Zaterdag 8 November zullen de bonnen 42 voor brood, vleesch, vleesch waren, melk I en aardappelen niet meer geldig zijn. Litwinof ambassadeur te Washington De vroegere minister van buitenland sche zaken van de Sovjet-unie, Litwinof, is, naar -Associated Press” uit diploma tieke kringen meldt, benoemd tot op volger van den Sovjet-ambassadeur Oemansky, aldaar. Minister Huil heeft op de persconferen tie indirect bevestigd, dat Litwinof als ambassadeur van de Sovjet-Unie naar Washington zal komen. Huil weigerde ook maar iets te zeggen over de reden van deze benoeming. De regeering van het protectoraat Bohemen en Moravië verklaart in een door den plaatsvervangenden minister president, dr. Krejci, onderteekende en tot de bevolking gerichte proclamatie, dat het Tsjechische volk de afgeloopen weken in beslissende meerderheid zijn plichten jegens het Rijk en het vader land heeft ingezien en dat slechts een gering aantal afzonderlijke personen het eigen lot en dat van het volk op on verantwoordelijke wijze op het spel heeft gezet. In dit verband wordt door de regeering de van het buitenland uit gepoogde misdadige beinvloeding van het Tsjechische volk ten scherpste ver oordeeld. Aan alle Tsjechen, die van goeden wil zijn, wordt de oproep ge richt zich in eigen belang en in het be lang van het geheele volk te keeren tegen allen, die aan de „geëmigreerde gokkers in het buitenland” en „hun Joodsche handlangers” het oor leenen en door een fluistercampagne de ont wikkeling van zaken in het vaderland zouden willen verstoren. Tenslotte wordt het Tsjechische volk uitgenoodigd zich te scharen om den president in één enkele arbeidsgemeenschap en door discipline, arbeid en prestaties de toe komst van het Tsjechische volk binnen het kader van het Duitsche Rijk te ver zekeren Deze courant verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Kantao^ Tel. 119461°’ voorburg, Boekhtn. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. «I. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a. Tel 77244* Boekh, E. O Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 De liberale afgevaardigde Davies, heeft Dinsdag in een rede te Liverpool gesproken over een reorganisatie van de Engelsche regeering. Hij eischte in het bijzonder ministers, die de volle verantwoordelijkheid als uitvoerende organen op zien zouden nemen, in plaats van commissies. „Er dient, zoo zei spreen „klein oorlogskabinet” ge vormd te worden en de geheele verde diging van het land dient in de handen van een enkelen man gelegd te worden. Deze minister van verdediging, die alle opgaven, welke de ministerpresident tot dusver heeft behartigd, op zich dient te nemen, zou dan tevens den afzonder lijken minister van de weermacht onder zich krijgen. Daarom moet er een mi nister voor het geheele productie-appa- raat worden benoemd, aan wien dan alle overige ministers, die zich met af zonderlijke kwesties van de productie bezig houden, ondergeschikt zouden zijn. De onlangs gepubliceerde telegrammen waarmee men in den distributietijd 1914 1918 te kampen had. Toen was de aard- appeldistributie een van de grootste pro blemen. Ook nu is het een heele opgave, te zorgen dat overal in het land steeds voldoende reserve-voorraden aanwezig zijn. In de maanden, die achter ons lig gen dreigde het wel eens even te gaan spannen, als de weersomstandigheden niet mee wilden werken. Gevaarlijker dan het weer waren echter de looze ge ruchten, waardoor een deel van het pu bliek zich liet beïnvloeden. Dat deze van allen grond ontbloot waren kan ieder, die er aan geloofd heeft, achteraf zelf constateeren, door eens na te gaan, hoe wij door den vorigen strengen winter zijn heengekomen en hoe het op het oogenblik met de aardappelvoorziening gaat Wij hebben reeds meermalen be toogd. hoe dom het is, meer vertrouwen te stellen in „wat menschen zeggen”, dan in de officieele mededeelingen van de overheid. Wij doen dit thans weer, naar aanleiding van de nieuwe regeling, die het mogelijk maakt, een zekere hoe veelheid aardappelen voor den winter op te doen. De bedoeling van de regeling is, het vervoersapparaat, vooral gedurende de maanden, dat het transport door vorst bemoeilijkt kan worden, eenigszins te ontlasten. Met nadruk zij er echter op gewezen, dat het zeer onverstandig is, wintervoorraad op te slaan, indien men niet over een behoorlijken kelder be schikt en niet voldoende zekerheid heeft, dat men zijn aardappelen goed weet te bewaren In den vorigen winter zijn, vooral in de groote steden, aanzienlijke hoeveel heden aardappelen bevroren en bedorven in ongeschikte kelders en op zolders van particulieren. Kostelijk voedsel, dat aan de distributie onttrokken werd en aan bederf prijsgegeven, zoodat niemand er iets aan had. Dit zeer betreurenswaardige verschijn sel mag zich niet herhalen. Laten zij, die in normale tijden geen wintervoorraad opdeden, toch vooral zoo verstandig zijn, thans geen risico te nemen, maar het lie ver aan hun groerrtenhandelaar over laten. Men dient wel zeer goed te bedenken, dat het gevaar van bederf of bevriezen lang niet denkbeeldig is, en dat bij bederf ot bevriezing in geen geval nieuwe bonnen worden uitgereikt Het Is dom en onverantwoordelijk, zelf aardappelen te bewaren, als men daar niet op ingericht is. Men kan zijn bonnen dan beter zoolang bewaren, om ze later te be steden Van Overheidswege wordt gezorgd voor een voldoenden reservevoorraad, die in eike plaats van eenige beteekenis wordt opgeslagen. Dit is ook in den vorigen winter gebeurd en men weet, dat zich toen geen storing in de aardappelvoorziening heeft voorgedaan. Het risico, dat men door transportmoeilijkheden of weersomstan digheden eens een enkele week wat krap komt te zitten, valt volkomen in het niet bij het gevaar van bederf bij onoordeel kundig bewaren. Wie het gewend is, kan het gerust doen, maar het zij nogmaals gezegd wat aardappelen betreft kan men met gerustheid den winter tegemoet zien. schen woordvoerder „Het uitzenden van den Japanschen ambassadeur Koeroesoe naar Washington om bijstand te verleenen aan den Japan schen ambassadeur aldaar moet be schouwd worden als een bewijs voor den oprechten wensch van Japan om te komen tot een spoedig beëindigen van de loo- pende JapanschAmerikaansche bespre, kingen”, zoo heeft de Japansche woord voerder, Isjii, heden ten gverstaan van de buitenlandsche persvertegenwoordigers te Tokio verklaard. Hij weigerde com mentaar te leveren op de vraag of Koe roesoe instructies van „finalen aard" had, dan wel te zeggen van welken aard deze instructies waren. Op de vraag, of het initiatief tot het uitzenden van Koeroesoe van de Vereenigde Staten was uitge. gaan, dan wel een zuiver Japansch be sluit was, weigerde Isjii antwoord te geven. Hij zeide echter„Wij moeten de woorden van Huil aanvaarden”, toen hem een vraag werd gesteld over de opmer king van Huil, dat de Vereenigde Staten het uitzenden van den Japanschen gezand hadden vergemakkelijkt. p. 6.01 aar nam. tot 8.47 aar v.m. Maan: 7 Nov. op 8.34 uur nam. 8 Nov. onder 12.24 uur nam op 9.22 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.s No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 Briefwisseling tusschen Roo sevelt en Stalin In verband met de publicatie van het crediet van een milliard dollar aan de Sovjet-Unie heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken een briefwisseling gepubliceerd tusschen Roosevelt en Stalin. In den brief van Roosevelt aan Stalin, gedateerd 30 Oc tober, staat, dat hij opdracht heeft ge geven om de zendingen oorlogsmateriaal en grondstoffen, waartoe op de confe rentie van Moskou is besloten, te be spoedigen en in de grootst mogelijke hoeveelheden te leveren. Teneinde finan. cieele moeilijkheden op te lossen, zullen onmiddellijk toebereidselen worden ge troffen, zoodat de leveranties tot een waarde van een milliard dollar op grond van de leen- en pachtwet uitgevoerd zullen kunnen worden. Wanneer de Sov- jet-regeering hiermede accoord gaat, stelt hij voor, dat de ontstane Sovjet-schulden vrij van rente zullen zijn en dat de terugbetalingen niet voor 5 jaar na het einde van den oorlog zullen beginnen en binnen den daarop volgenden termijn van 10 jaar voltooid zullen zijn. Hij hoopt, dat de Sovjet-regeering maatregelen zal nemen om alle beschikbare grondstoffen, welke de Vereenigde Staten dringend noodig hebben, aan Amerika te ver- koopen waarbij de opbrengst van de Sovjet.rekening zal worden afgeschreven. Roosevelt besloot zijn brief met te verklaren, dat hij van de gelegenheid ge bruik wenscht te maken om zijn waar- deering uit te spreken over het vlotte verloop van de conferentie te Moskou, waartoe Stalin en zijn medewerkers heb ben bijgedragen en om de verzekering te geven, dat Amerika alle consequenties, welke hieruit voortvloeien, tot de uiterste grens ten uitvoer zal leggen. Hij hoopt, dat Stalin zich direct met hem in ver binding zal stellen, wanneer hij dit zou wenschen. Op 4 November heeft Stalin geant woord, dat de verzekering van Roosevelt, dat de besluiten, welke op de conferentie genomen zijn, tot aan de uiterste grens ten uitvoer gelegd zullen worden, door de Sovjetregeering in dank wordt aan vaard. De Sovjetregeering neemt gaarne het aanbod van Roosevelt aan. Eveneens is hij, Stalin, van ganscher harte bereid het voorstel tot een „direct persoonlijk contact” te aanvaarden. in het Verre Oosten voornemens is han delend op te treden. Duff Cooper heeft tijdens zijn verblijf in Canberra den gou- verneur-generaal, lord Gowrie en den eersten minister opgezocht. In Singapore zijn gisteren groote mili taire versterkingen aangekomen, zoo meldt de Engelsche berichtendienst. Bij de ontscheepte troepen behooren artille rie, eenheden pioniers en technisch per soneel. Verklaringen van den Japan. Bonnen aangewezen De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van aardappelen: Het ligt in de bedoeling, degenen die hiervan gebruik willen maken, in de ge legenheid te stellen gedurende de maan den November en December een winter voorraad aardappelen in te slaan. Hier toe dient men de niet van elkaar losge scheurde bonnummers „05” tot en met „14” van de met „V” gemerkte aardap- pelkaarten bij de plaatselijke distributie- diensten af te laten stempelen. Daarna moeten deze bonden bij den aardappel handelaar worden ingeleverd, die hierop per bloc van tien nummers 17$ kilogram zal afleveren. Deze wintervoorraad is berekend voor een tijdvak van negen weken, waarin ten behoeve van degenen, die geen winter voorraad opslaan, op de normale wijze wekelijks een bon van de nummers „05” tot en met „14” zal worden aangewezen, welke recht zal geven op een half rant soen per bon. Hieruit vloeit dus voort, dat een der nummers „05” tot en met „14” zal komen te vervallen. Zij, die een win tervoorraad inslaan, krijgen derhalve ge durende deze periode van negen weken iets meer, dan degenen die op de normale wijze wekelijks aardappelen betrokken, daar bij het inslaan van den wintervoor raad rekening is gehouden met een uit schot van tien procent □e aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen „01" tot en met „04” niet ver nietigd mogen worden, daar enkele daar van op de normale wijze zullen worden aangewezen voor het koopen van aard appelen. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de handelaren, die thans voor het thuisbezorgen 1 cent per kilogram mogen berekenen, dit bedrag niet in rekening mogen brengen bij het thuisbe zorgen van de wintervoorraden. Deze hoe veelheden dienen derhalve tegen den winkelprijs te worden verkocht. Vanwege het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd zal aan de aardappelhandelaren een handleiding worden verstrekt betreffende het behan delen van den wintervoorraad, welke deze weer aan hun klanten dienen uit te reiken. Voorzichtig met het bewaren! Aardappelen nemen bij vrijwel alle Ne derlandsche gezinnen thans een over- heerschende plaats in op het dagelijksche menu. Het is daarom te begrijpen, dat menige huisvrouw zich eenigszins be zorgd afvraagt, hoe het in de komende wintermaanden met de aardappelvoorzie ning zal gaan. Men moet zich niet noo- deloos ongerust maken. Hoewel het ver bruik van consumptie-aardappelen thans aanmerkelijk grooter is dan in normale tijden, is er voldoende voor iedereen. De distributie van aardappelen is noch tans in de wintermaanden verre van eenvoudig, vooral in vorstperioden. Wij herinneren ons de groote moeilijkheden. AMERIKAANSCH CONGRES EN DE OORLOG De isolationistische afgevaardigde Fish heeft, volgens Associated Press, in het Congres voorgesteld, dat Amerika den oorlog zal verklaren. Fish heeft reeds vroeger, zooals destijds is gemeld, mede gedeeld, dat hij een dergelijk voorstel zou indienen, daar hij er van overtuigd is, dat dit voorstel met overweldigende meer derheid zal worden verworpen. NIEUWE SCHEEPSVERLIEZEN De Britsche admiraliteit heeft gister avond medegedeeld, dat het Britsche korvet „Gladiolus” tot zinken is ge bracht. „Associated Press meldt, dat volgens scheepvaartkringen te New York het in Engelschen dienst varende Noorsche tankschip „Barfonn”, dat deel van een convooi uitmaakte, in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Het schip was op weg van Texas naar Engeland. Bij diezelfde gelegenheid zou volgens deze kringen een aantal andere vrachtschepen tot zin ken zijn gebracht. De Fransche ambassadeur Henry Haye te Washington heeft, naar .Associated Press” meldt, bij de Britsche regeering een protest ingediend in verband met het opbrengen van de 5 Fransche koop vaarders in de nabijheid van de Zuid- afrikaansche kust door de Britsche vloot. Henry Haye verklaarde, dat de schepen levensmiddelen uit de Fransche koloniën voor het onbezette Frankrijk en geenerlei contrabande aan boord hadden. welingelichte kringen te Londen is van meening, zoo meldt de Engel- berichtendienst, dat de Britsche re geering waarschijnlijk het Sovjet-verzoek Hongarije den oorlog zal verklaren

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1