Zaterdag 8 November. No. 18027. De verliezen de Britsche van luchtmacht 1941- het hoe Wanneer Met Duitschland tegen het Bolsjewisme VERDUISTEREN Kerstpakketten voor Oostfront De ramp van de „Kebi Maru” r?’ r^-i,n«edo<)dn ten De°nbemanning Pw“? gerJJ' Itahaansche torpedobooten en naar den Piraeus gebracht. In het ziekenhuis zijn -as f en WINTERHULP NEDERLAND de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20 zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et.; fr. p. post 10 ct. DE BETOOGINGEN TEGEN LORD HALIFAX Het verblijf van Koeroesoe te Washington Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel De Senaat wijzigt de Amerikaansche neutraliteitswet Toespraak van Churchill De Sovjet-vloot in de Zwarte Zee Ziekteverzekering van de bij de Duitsche Weermacht, de Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en veiligheids politie aangestelde arbeiders en beambten De Nederlandsche soldaat wordt niet vergeten Aantal vermisten bedraagt 165 Turksche generaal over zijn bezoek aan het Oostelijke front EUROPEESCH BELANG Het Amerikaansche crediet aan bolsjewisten Groote doeltreffendheid van den Duitschen afweer Heden: v. 5.59 a. nam. tot 8.49 u. v.m. Morgen: o. 5.58 nar nam. tot 8.51 nar v.m. Maan: 8 Nov. op 9.22 uur nam. Dr. Göbbels over de taak van Duitschland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: te vol waar h^t' inpakken geschiedt, hard te Berlijn van de de problemen, ten hij tröle. De manier echter contróle is uitgeoefend, den naar van te daar er r* wanneer de contróle en •«‘■Leid zou Van 15 regels /1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. B|j vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau vap dit blad" 10 ct meer. De Britsche imbassadeur lord Halifax is, naar United Press uit Cleveland meldt, opnieuw oorzaak geweest van een protest Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 819, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heérenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There, siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. D Couvée. van Hovtemastr. 66, Tel. 721187 NIET AAN TIJD GEBONDEN Het verblijf van Koeroesoe te Washing ton is in tijd niet beperkt, zoo heeft de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard. Zijn uitzending toont den zeer ernstigen wensch van Japan om zoo spoedig mogelijk de onderhandelingen tot een beslissing te brengen. Op de vraag, of Koeroesoe in Washington nieu we Japansche voorstellen zou voorleggen, zeide de woordvoerder, dat Koeroesoe wellicht in staat zou zijn om het tot dusver reeds naar voren gebrachte Japan sche standpunt nog duidelijker uiteen te zetten. De Japansche pers is eenstemmig van meening, dat de uitzending van Koeroe soe naar Washington de laatste pogingen van Japan vormt om een Japansch Amerikaansche regeling tot stand te brengen. De bladen verklaren met klem, dat Japan geen haarbreed zal afwijken van zijn doeleinden, vooral in de Stille Zuidzee. De Senaat heeft met 50 tegen 37 stem men het voorstel tot bewapening van Amerikaansche schepen en het zenden dier schepen naar de oorlogszones aan genomen, zoo meldt Associated Press. De Britsche ministerpresident heeft in een stad in Noordoost-Engeland in een rede het Engelsche volk opgeroepen om, naar de Londensche meldt, zich niet te laten Wederom, zoo verklaarde wij een langen strijd en jewieken worden. Senator Nye verklaarde, dat de Ver- eenigde Staten zich voordoen als een vriendelijke Kerstman en thans den roe den ..broeder Josef” zonder meer een milliard dollar in den schoot werpen. Afgevaardigde Short verklaarde, dat hij zijn toestemming niet kon geven aan het feit, dat de Vereenigde Staten gelden van het Amerikaansche volk aan andere volken geven. Het geld komt uit den zak van het Amerikaansche volk en de Ame rikaansche bevolking zal volgend jaar Volgens een bericht van een persagent schap in de Roemeensche bladen zou En geland van de Sovjet-Unie geëischt heb ben, dat de sovjetvloot op de Zwarte Zee tot zinken zal worden gebracht, opdat deze niet in handen van de spilmogend- heden zal vallen. 41 Sovjet-vliegtuigen vernietigd De bolsjewieken hebben Donderdag 41 vliegtuigen verloren, waaA'an 37 in lucht gevechten en door luchtdoelartillerie. dat is van geweest Maart deze uitgaven op zijn belasting biljet vinden. Hij vreest, dat dit een ommekeer teweeg zal brengen, want zulke uitgaven zijn verschrikkelijk en frivool. Geen aan bederf onderhevige levensmiddelen In deze binnendoos kunnen de ouders, vrouwen of verloofden hun gaven ver pakken en de doos daarna gevuld terug sturen naar het hoofdkwartier van het Legioen. Voor eiken soldaat komt slechts één doos in aanmerking. Er wordt echter op gewezen, dat het sturen van aan be derf onderhevige levensmiddelen minder gewenscht is, omdat de verzending gerui- men tijd zal vorderen. De pakketten im mers zullen half November gereed moeten zijn en dus ongeveer een maand onder weg blijven. Maar er zijn ook Nederlanders aan het Oostfront, die geen bloedverwanten meer hebben of door hun vertrek naar het front de banden met hun familie moesten verbreken. Zij mogen in de eerste plaats niet vergeten worden tn de N.S.V.O. heeft op zich genomen deze pakketten te vullen. Het standaardpakket zelf bevat nuttige gebruiksartikelen, een fraai geïllustreerd gedenkboek over den inzet van de Neder landers in den strijd, briefpapier, schrijf- Met de inwerkingtreding op 1 Novem ber 1941 van het tweede uitvoeringsbe sluit, dat op grond van het Ziekenfond senbesluit is uitgevaardigd, wordt aan de onder de ziektewet vallende wernemers en hun gezinnen door de algemeene zie kenfondsen geneeskundige, tandheelkun dige en verloskundige hulp verstrekt, ter wijl zij ook aanspraak hebben op zieten- huisverpleging. medicijnen, toepassing van uitwendige geneeswijzen en andere verstrekkingen, alsmede uitkeering bij overlijden. Daarmede is in de ziekenver zorging van den werknemer een belang rijke verbetering bereikt. Een bijzondere regeling is echter nog noodig voor de door de Duitsche Weermacht, de Waffen- S.S. en de Duitsche orde- en veiligheids politie aangestelde werknemers, wier aan tal weliswaar niet groot is, doch welke takken van dienst geen werkgevers zijn in den zin van het Nederlandsche Zieken fondsenbesluit. Gedurende hun dienstbe trekking bij deze instellingen zouden evenbedoelde werknemers dus niet de voordeelen van het ziekenfondsenbesluit Washington ten zeerste voldaan is over de keuze van Litwinof. Washington krijgt daarmede „den leidenden diplo maat der wereld”. In een beschrijving van de „politieke” carrière van Litwi nof vermeldt het agentschap dan ech ter, dat de nieuwe ambassadeur teza men met Stalin, deelgenomen heeft aan een roofoverval. x De V.PB. melden Ver van het oude huis, ver van de vertrouwde omgeving;, in de barre vlak ten van Rusland, strijden duizenden Ne derlanders bij de SS-Standarte Westland, bij het Legioen, de N.S.K.K. of Luftnach- richten Truppe, die den dieperen zin en de beteekerris van dezen tijd begrepen hebben Zij zijn aangetreden voor den strijd tegen het bolsjewistische gevaar, dat Europa bedreigde. Zij strijden echter ook om Nederland een eervolle plaats in de rij van vrije Europeesche volkeren te verzekeren en de offers, die zij brengen, hun leven, dat zij inzetten, tellen zij niet. Ook voor hen wordt het Kerstmis. Kerstmis in Rusland. Misschien, in een rustigen sector, in een barak of een onderkomen, zullen zij zich op Kerst avond verzamelen rondom een spar, ver sierd met een paar brandende kaarsen. En hier zullen zij de Kerstpakketten openen, die het vaderland hun gestuurd heeft, de brieven van ouders en verwan ten lezen en in gedachten vertoeven in het ouderlijk huis. Twaalfduizend pakketten worden thans voor verzending gereed gemaakt. Op het hoofdkwartier van het Legioen aan de Koninginnegracht te den Haag hebben wij de voorbereiding gezien en vernamen wij enkele bijzonderheden over den in houd en de verzending van deze Kerst pakketten. Een standaardpakket is ont worpen, een stevige kartonnen doos, af meting 30 x 20 x 20 cm., 'waarin een kleinere doos past, die op aanvrage naar de ouders of verwanten wordt gezonden, zoodat ook zij hun Kerstgave zullen kun nen sturen. DE TORPEDEERING VAN DE „THEOPHILE GAUTIER" De kapitein van het Fransche mail schip „Theophile Gautier" heeft verteld hoe zijn schip door een Engelsche duik boot tot zinken is gebracht. Het schip was met 1500 ton tabak voor Marseille uit Saloniki vertrokken Aan den uitgang van het kanaal van Duro werd het op ted Press meldt eveneens, dat men deerd°dooT7eeaep-^--l^-C^U^'^lg ■ge-^>rpe' Van de in totaal 430 passagiers en leden der bemarining van de „Kebi Maru” heeft men volgens de laatste berichten van het blad „Tokio Nitsji Nitsji” slechts 265 kun nen redden. Het aantal vermisten be draagt derhalve nog 165. Omtrent het aantal slachtoffers van de ramp met de „Kebi Maru” zijn nog geen officieele gegevens beschikbaar, zoo heeft de woordvoerder van de Japansche regee ring verklaard, maar dit aantal is zeer groot. Na het voorval met de „Kebi Maru” moet betwijfeld worden of van de zijde der Sovjet-Unie werkelijk maatregelen zijn genomen om na den ondergang van Japansche visschersbooten destijds nieuwe ongelukken tengevolge van drijvende sovjet-mijnen te voorkomen. De woordvoerder noemde de situatie uiterst gevaarlijk. Men is aangekomen op het punt, waarop het niet meer mogelijk is zich te verlaten op de oprechtheid van de sovjet-autoriteiten. Als bewijs hier voor kan op tal van losgeslagen sovjet- mijnen worden gewezen. De woordvoerder meende, dat de Veree nigde Staten thans krachtens dit voorval verontrust moeten zijn over de vrijheid ter zee, die zij immers verdedigen, want die vrijheid ter zee bestaat in de betrok ken wateren kennelijk niet meer. Amerika zou deze opvatting derhalve thans zeer zeker ondersteunen. Op een vraag naar de gevolgen van het incident voor de Japansch-bolsjewis- tische betrekkingen verklaarde de woord voerder; dat dit afhangt van de toekom stige houding der Sovjet-Unie. Twee scheepvaartmaatschappijen heb ben in verband met de ramp van de „Kebi Maru”, de vaart tusschen Japan, en Korea gestaakt. Waarschijnlijk zullen an dere ondernemingen dit voorbeeld gen n.l., dat de Fransche schepen zich den hebben begeven in de zóne der i certs. Deze voor den aanval Fransche convooi naar voren t verontschuldiging, zoo verklaart Vichy, verbloemt maar slecht de ware bedoelingen van Engeland. De Fransche regeering heeft zich, naar men in dit verband in bevoegde Fransche kringen verder ^opmerkt, nooit verzet tegen con- waarop deze zonder onder- DE ONDERGANG VAN DE „TAKOEJEN MARU" De ondergang van het Japansche schip „Takoejen Maru” zou volgens Japansche persberichten een indirect gevolg zijn van een zwaren sneeuwstorm. Toen werd geconstateerd, dat het schip veel water maakte, poogde de kapitein land te be reiken. Daarbij liep het schip op een rif en zonk terstond. Het was op weg van Otaur op Hokkaide naar Tokio. Rede van Tojo In een rede op de plenaire zitting van den Raad voor onderzoek van de pro blemen der nationale mobilisatie heeft de premier Tojo de volstrekte noodzake lijkheid betoogd tot mobilisatie van de nationale hulpbronnen, bewapening in de hoogste mate en verwerkelijking van de beide doeleinden, beëindiging van het Chineesche conflict en invoering van een Oost-Aziatische welvaar tssfeer. Hiertoe is de medewerking van ieder afzonderlijk noodig, maar ook snelle besluiten den Raad over dringende plannen, nemen tijdens de huidige zitting. Ook de strijd in het Oosten vestigt de aandacht op het Europeesche belang, het belang n.l. van de voorziening van een nieuw geordend Europa piet al hetgeen de volken noodig hebben om in vrede en welvaart te leven. Dit Oosten van ons werelddeel is rijk aan vruchtbaren bodem, aan kostelijke grondstoffen, op en in den grond, maar de achterlijkheid van het land is oorzaak, dat deze rijkdommen en de groote mogelijkheden, welke zij bieden, niet tot hun recht komen. Hier liggen enorme bronnen van welvaart voor heel Europa nog braak. Dat zich hier een Europeesch belang van groote beteekenis voordoet, is dui delijk. Nu Duitschland en zijn verbonde nen deze gebieden hebben betreden en er steeds voortgaan, openen zich ook in dit opzicht nieuwe en voor ons wereld deel gewichtige perspectieven Reeds gaven velen zich op, doch een huizen-en-straat-collecte vereischt een groot aantal collectanten, zoodat er nog velen noodig zijn. Meldt u daarom ten spoedigste aan. Zoodoende draagt u bij in de verzorging van letterlijk duizenden behoeftige stad- genooten in dezen zoo uiterst zorgzamer» tijd. De oprichting van den Nëderlandschen Landstand heeft opnieuw de aandacht van ons volk nadrukkelijk gevestigd op de groote en zeer eigen beteekenis van den boerenstand voor ons land. ,,’t Komt al van den boer”, is een oude zegswijze, die méér waarheid bevat dan men zich meestal realiseert. Het is toch, zóó, <^t een volk, en zeker een volk als’ het onze, zijn kern vindt in dien boeren stand, die in de eerste plaats zorgt voor de voedselvoorziening van het geheele volk en voor allerhande grondstoffen, die op hun beurt basis zijn voor verderen arbeid en welvaart. De taak van den landbouwer, den veefokker, den tuinder, is belangrijk en zijn arbeid is zwaar en verantwoordelijk en vereischt veel ken nis en kunde. Een volk moet dan ook zijn boeren eeren en de boer op zijn beurt moet fier zijn op wat hij, zijn voor- en zijn nageslacht voor gansch het volk be- teekent, beteekend hébben en nog zullen beteekenen. Een sterke, gezonde, kundige, arbeid zame boerenstand, met eigen aard en karakter, is voor het land een onmisbaar en niet hoog genoeg te waardeeren bezit. Doch de beteekenis van zulk een boe renstand, levensvoorwaarde voor een volk, gaat de grenzen van het eigen land te buiten. Ook de Nederlandsche boer in den uitgebreid^en zin des woords ge nomen heeft Sn plicht en een taak jegens een veel wijdere gemeenschap dan die van het eigen land, al staat dit laatste uiteraard vóórop. Naarmate dit land deel is en méér deel wordt van de groeiende Europeesche statengemeenschap, moet men zich deze positie ook meer bewust worden. In die gemeenschap zal elk land en zal elke streek datgene moeten pro- duceeren, waarvoor het van nature de meeste geschiktheid heeft, en dit op zoo intensieve wijze, dat het geheel er het grootst mogelijke profijt van heeft. Door onderlingen ruil van die producten, over eenkomstig de behoefte, zal zoo de grootst mogelijke en algemeen ver spreide welvaart binnen het raam van deze volkengemeenschap worden bereikt. Hier vindt elk daartoe behoorend land en vindt zeer zeker ook de Nederlandsche boerenstand een Europeesche taak over eenkomstig het Europeesche belang. Sindsdien is de toestand echter aan- merkélijk gewijzigd./ Afweergeschut en nachtjagers beschikken in Duitschland thans over een groote ervaring en de uitwerking hunner wapenen is aanzien lijk toegenomen. De statistiek toont aan. dat nachtelijke luchtaanvallen op Duitsch gebied nu een zeer gevaarlijke onder neming zijn. Van 1 Augustus tot 31 Octo ber 1940 deden de Engelsche bommen werpers 82 nachtelijke aanvallen op DuitschlandDaarbij gingen 128 Engel sche toestellen verloren. In de overeen komstige periode van 1941 werden slechts 57 nachtelijke aanvallen gedaan (wellicht wegens weersomstandigheden of uit on voorzichtigheid), waarbij 250 bommenwer pers verloren gingen. In verloop van 1 jaar is het aantal bij nachtvluchten neergeschoten bommenwerpers, per aan val gerekend, dus bijna verdrievoudigd. Dit zou voor de Engelschen nog niet zoo bedenkelijk zijn, indien zij voor hun aanvallen ook driemaal zooveel toestellen hadden gebruikt. Doch dit is geenszins het geval. Wel gebruikt de Britsche lucht macht bij de nachtelijke aanvallen wat meer vliegtuigen dan een jaar geleden, doch het aantal is lang niet verdrie voudigd. Het grootere verliescijfer van de En gelschen moet daarom in hoofdzaak wor den toegeschreven aan de grootere doel treffendheid van den Duitschen afweer. Gezien de geringe schade, die de aan vallen aan militaire en industrieele in stallaties toebrengen, zijn de verliezen van de Britsche luchtmacht veel te hoog. Zij hebben ook reeds een omvang be reikt, waarover de Britsche regeering zich ernstig ongerust kan maken, want het aantal bommenwerpers, waarover zij beschikt, is ondanks alle tegenovergestel de beweringen geenszins zoo groot, dat men zich bij de nachtelijke aanvallen verliezen van 10 procent en meer van de opgestegen toestellen kan veroorloven. In den afgeloopen nacht 6 Britsche bommenwer pers neergeschoten Het D.N.B. meldt: De vijand heeft in den afgeloopen nacht over een breed front storingsaanvallen ondernomen, zon der noemenswaard effect, op vrij groote deelen van Duitschland. Door neergewor pen bommen op woonwijken, ook in de rijkshoofdstad, leed de burgerbevolking geringe verliezen. Volgens hetgeen tot dusver is vastgesteld werden 6 Britsche bommenwerpers neergeschoten. Vier Engelsche vliegtuigen neer geschoten in een half uur Donderdagmiddag hebben Duitsche ja gers ergens aan het Kanaal in een oogen- blik tijds 4 Britsche vliegtuigen omlaag geschoten. Van de 4 toestellen, die om enkel meer in de lucht. De brokstukken liggen langs de kust erspreid en de piloten zijn buiten gevecht gesteld. Britsch vliegtuig bij Oslo neergehaald Verscheidene Britsche vliegtuigen zijn gisterochtend naar het Norsk Telegram Byraa meldt, naar Oslo gevlogen. Een machine werd door het afweergeschut neergehaald en stortte omlaag in de na bijheid van het Oosterstation, waarbij bemanning om het leven kwam. Bommen werden niet neergeworpen. Schade is niet ontstaan. berichtendienst ontmoedigen, spr., moeten wreede offers verwachten en wij mogen ons niet laten afschrikken door gevoelens van bezorgd heid. Wij zijn echter allen Vastbesloten vooruit te marcheeren. Sprekende over de vlucht vap- het Britsche leger uit Duinkerken, verklaarde hij, dat Engeland in dien tijd nauwelijks nog wapens over had. De uit Duinkerken geredde troepen zijn zonder eenig toebehooren en met verlies van het geheele oorlogsapparaat teruggekeerd Spr. wees op de - steuning van Engeland met materiaal uit de Vereenigde Staten en merkte op, dat de Vereenigde Staten geen acht slaan op het risico, dat voor hun zeelieden en schepen verbonden is met de leveranties. „Ik heb nooit een snelle, of gemakkelijke overwinning beloofd”, zoo verklaarde Churchill, „integendeel, ik heb nooit iets anders beloofd, dan de moeilijkste om standigheden, groote teleurstellingen en vele fouten. Ik ben er echter zeker van, zoo besloot de premier, dat aan het einde voor ons op ons eiland alles goed zal zijn.” „Het is tijd, dat de Vereenigde Staten terugkeeren naar hun grondwettelijken regeeringsvorm”, zoo heeft senator Mac- carran verklaard in verband met de ver. leening van een crediet van een milliard dollar door Roosevelt aan de bolsje wieken. Deze gelden komen van de Amerikaansche belastingbetalers en het Amerikaansche volk had eerst door middel van het Congres moeten worden geraadpleegd over de vraag, of den bols- -4 dit crediet verleend moest geen Engeland steeds in tegenstelling brengt tot de landen, die niet oorlogvoe. rend willen blijven, toont, dat Engeland geen ander doel nastreeft, dan zich meester te maken van het bezit van an deren. S.P.T. meldt uit Pretoria, de hoofd stad van de Zuidafrikaansche Unie, dat ongeveer 1000 personen, o.w, een aantal Fransche mariniers, aan land zijn gezet. Deze Franschen, die deel uitmaken van het personeel van de marine, dat het door de Engelschen bij Durban opge brachte convooi begeleidden, zullen tot het einde van den oorlog in Zuid-Afrika worden geïnterneerd. Oproep voor collectanten In aansluiting aan den reeds eerder ge plaatsten oproep voor collectanten, doet de stedelijk directeur voor ’s-Gravenhage nogmaals een dringend beroep op de burgerij om zich in grooten getale en zoo spoedig mogelijk als collectant op te geven. ENGELAND EN DE FRANSCHE KOOPVAARDIJ Wat het kapen van de Fransche con- vooischepen bij Madagascar betreft, wijst men in Fransche bevoegde kringen te Vichy, het daarvoor door Engeland naar voren gebracht voorwendsel van de hand i zou- navy. op het gebrachte l men in 9 Nov. onder 1.09 uur nam. op 10.16 uur nam. 10 Nov. onder 1.49 uur nam. op 11.15 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten Nq.49 De benoeming van Litwinof te Washington De A.N.P .-correspondent meldt Ten aanzien van de benoeming van Litwinof tot Sovjet-ambassadeur te Washington in plaats van Oemansky is men te Berlijn van meenirfg, dat Finkel stein klaarblijkelijk over meer geweten loosheid beschikt dan de huidige func tionaris om de Vereenigde Staten tot grootere leveranties en zoo mogelijk tot deelneming aan den oorlog te bewegen. Ook kan men te Berlijn de meening hoo. ren verkondigen, dat alvast een der bolsjewistische bonzen op deze wijze een goed heenkomen,heeft gevonden, tegen den tijd, dat de grond in de Sovjet-Unie te heet onder hun voeten wordt. De benoeming van Litwinof tot sov jetambassadeur te Washington, wordt door de New Yorksche bladen met sympathie verwelkomd, mekit het D.N.B. De „New York Times” meldt uit Washington, dat men daar de mee ning is toegedaan, dat Stalin met deze benoeming zijn knapsten diplomaat naar de Vereenigde Staten zendt, welke in Washington groot aanzien geniet. Zonder twijfel heeft Stalin Litwinof naar Washington gezonden, omdat hij voelde, dat hij daardoor grooten invloed kan uitoefenen in de federale hoofdstad, want Washington is op het oogenblik voor de Sovjet-Unie de belangrijkste di plomatieke post. Litwinof zal waar schijnlijk zijn voornaamste taak erin zien, dat de problemen van de Ameri kaansche hulpverleening aan de Sov- ets, zoo snel mogelijk tot een oplossing worden gebracht. Niet-officieele instan ties hebben voorspeld, dat de benoe ming een voorlooper zal zijn van nog nauwere betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en de Sovjet-Unie. Uni- In „Das Reich” behandelt Dr. Göbbels in een uitvoerig artikel welke aan dezen oorlog ten grondslag liggen. Verder bespreekt hij de oor zaken, welke hem hebben doen uitbreken en het oorlogsdoel, dat voor Duitschland in Europa moet worden bereikt. Het Leitmotief van het artikel schuilt in de vraag, welke Dr. Göbbels als titel heeft genomen „Wanneer en hoe”, waar mede de Duitsche minister van propa ganda wil uitdrukken, dat het er niet zoozeer op aankomt wanneer deze oorlog zal zijn beëindigd doch hoe hij zal ein digen. In zijn inleiding behandelt dr. Göbbels de politieke situatie zooals deze zich in den zomer van 1939 voordeed. Hij zegt o.m.: „Het noodlot neemt ons wel wat hard en onverbiddelijk te pakken, maar het meent het goed met ons en dwingt ons beslissingen te nemen. De meest elementaire problemen van ons wereld deel zijn thans aan de orde gesteld en dulden geen uitstel meer. Europa moet thans beslissen of het wil blijven voort leven of in den chaos ondergaan. Aan Duitschland, Italië en de met hen verbonden staten is een eenige gelegen heid geboden om de leiding te nemen in de vorming van de nieuwe orde in Europa, een gelegenheid, welke wij in de geschiedenis nog niet hebben gehad. Het gaat dus thans om iets meer dan een eenvoudig uit den weg helpen van terri toriale óneenigheden.” s Tegenover dit oorlogsdoel stelt dr. Göb bels dan de plannen ter vernietiging van het Duitsche volk en Europa van den tegenstander, die steeds bloeddorstiger wor‘dt naar gelang de militaire situatie hem minder uitzicht biedt. Men moet het zich duidelijk voor oogen stellen, duidelijkheid nooit een bewijs zwakte doch steeds er een is van sterkte. Dr. Göbbels trekt dan een vergelijking met de laatste jaren van den vorigen wereldoorlog en geeft als zijn meening te kennen, dat Duitschland waarschijnlijk het laatste kwartier zyn adem zou hebben teruggevonden en den oorlog zou hebben gewonnen, indien in 1917 een groote nationale figuur uit het Duitsche volk zou zijn opgestaan. Uit dit bewustzijn en met de wetenschap, dat het Duitsche volk niet tweemaal een natio naal politiek genie als Adolf Hitler zal worden gegeven, moet het de conclusie trekkenwij kunnen, wij zullen over, winnen. Tot slot van zijn artikel vraagt dr. Göbbels dan„Kan dan iemand ge- looven, dat onze historische taak om een nieuwe orde te stichten op het vasteland van Europa ons zoo maar onverdiend in den schoot zal worden geworpen De geschiedenis geeft niets weg, zij neepit alleen maar alles aan die niet toebijt en vasthoudt, zal alles verliezen. De strijd van ons volk om zijn lot eischt van ons alles wat wij nog hebben aan overgave, inspanning en bereidheid, doch hoe zwaar iemand het ook heeft, hij be hoeft slechts iemand om zich heen te zien om te ontdekken, dat anderen het nog moeilijker hebben. Vragen wij daar om niet wanneer de overwinning zal komen, maar laten wij er alleen maar voor zorgen, dat zij komt. Zoo zal een. maal het uur geslagen zijn, dat het nood lot zich voor ons nederbüigt en ons volk en hen, die voor ons volk hebben ge streden den lauwerkrans om de slapen legt en eens zal over de harde en stroeve trekken van het gelaat van ons volk de bezieling trekken van het groote oogen blik, waarop deze eeuw wacht.” In het Turksche blad „Cumhurijet” heeft generaal Erkilet, die verleden week te Istanboel is teruggekeerd van zijn be zoek aan het Oostelijke front, in een ar tikel zijn indrukken weergegeven. Hij schrijft, dat de Turksche generaals te Nikolajef op de werven een pantserschip en 3 kruisers hebben gezien, welke de Sovjets niet meer hadden kunnen ver nielen. Ook hadden de generaals het be gin meegemaakt van den opmarsch naar de Krim Generaal Erkilet is van mee. ning, dat het feit, dat de Sovfcts niet in staat waren de gunstige verdedigingsstel- ling met drie passen te houden, aan toont. dat zij in het geheel met meer tot een ernstigen tegenstand in staat zijn. Tenslotte schrijft de generaal: Wij heb ben de beste indrukken en hebben veel belangrijks gezien. Overal was men er kentelijk voor de loyaliteit van Turkije en men heeft ons een hartelijke vriend schap getoond, als van oude wapen broeders. De „Militarische Korrespondenz aus Deutschland” schrijft, dat men zich in Engeland afvraagt of nachtelijke lucht aanvallen nog loonend zijn. Weliswaar zijn deze nachtelijke luchtaanvallen geen Engelsche uitvinding, aldus het blad, maar de Britsche luchtmacht past ze toe, om de verliezen, welke aanvallen overdag met grootere waarschijnlijkheid met zich brengen, te vermijden. Tijdens den Duitschen veldtocht tegen Frankrijk scheen het geen buitengewoon risico, wanneer men des nachts eenige dozijnen bommenwerpers naar Duitsch land zond. Hoewel de Duitsche afweer ook toen nog een aanzienlijk aantal vliegtuigen neerschoot, was het aanval len nog betrekkelijk ongevaarlijk doordat de afweer te weinig ervaring had. Sindsdien is de toestand echter gerij, sigaretten en versnaperingen. De Haagsche N.S.V.O. heeft zich beschikbaar gesteld om deze pakketten uit te zoeken en voor de verzending gereed te maken. In één dag zal dit dienen te geschieden en wanneer men bedenkt, dat het inpak ken van elke doos 20 minuten tot een half uur vergt, dan kan men zich voor stellen, dat er straks in een groote zaal, - waar h?t' inpakken geschiedt, hard ge- genieten, werkt zal worden. Het benoodigde plak band is geschat op 24 kilometerSpeciale vrachtauto’s, afkomstig van de betrokken troepenonderdeelen aan het Oostfront zullen naar Nederland komen om deze Kerstpakketten op te halen. Zoo zullen straks, wanneer Kerstmis is aangebroken, duizenden Nederlandsche soldaten een groet van ouders en ver wanten ontvangen en een Kerstgave, ge ring misschien in vergelijking met de offers, die zij brachten en nog brengen, doch die niettemin vreugde zullen bren gen in hun harten. Evenwel hebben de genoemde instellin gen maatregelen getroffen, opdat de bij haar in dienst zijnde werknemers dezelf de ziekenverzorging ontvangen als werk nemers bij Nederlandsche werkgevers. Deze werknemers worden mitsdien, in plaats van bij een algemeen ziekenfonds in den’ zin van het tweede uitvoeringsbe sluit betreffende het ziekenfondsenbesluit (Verordening 201'41), verzekerd bij de Duitsche Krankenkasse, Raamweg 90, den Haag. De werknemers van de Duitsche Weer macht, de Waffen-S.S. en de Duitsche or de- en veiligheidspolitie zijn, zonder dat de verzekeringsplichtigen zich individueel behoeven aan te melden, gezamenlijk voor den duur van hun dienstbetrekking, bij genoemde Krankenkasse verzekerd De z e werknemers mogen z i ch dus niet aanmelden bij een algemeen ziekenfonds; de algemeene ziekenfondsenmo gen aanmeldingen van deze arbeiders niet aannemen. De werknemers bij de Duitsche Weer macht, de Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie krijgen, in ge val van ziekte, voor zichzelf of voor hun gezinsleden een ziektebewijs van het bu reau, waarvan zij hun loon ontvangen. Zij kunnen op dit ziekte-bewijs geneeskun dige, tandheelkundige en verloskundige hulp, ziekenhuis-verpleging en uitkeering bij overlijden ontvangen. Bepaald is, dat deze werknemers min stens dezelfde verstrekkingen aan genees- en verloskundige hulp en uitkeering bij overlijden ontvangen als alle andere onder de Ziektewet vallende werknemers in Ne derland op grond van het ziekenfondsen- besluit. Dienovereenkomstig wordt van het loon der werknemers bij de Duitsche Weer macht, de Waffen-S.S. en de Duitsche or- ide- en veiligheidspolitie dezelfde zieken scheidden zondér rechtvaardigheid, nemers, zijnde 2 pCt. van het loon. Harer- ;zijds betaalt de Duitsche Weermacht, de 1 Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en vei ligheidspolitie, evenals de Nederlandsche werkgevers, ook eenzelfde bijdrage voor de ziekenverzorging van haar werkne mers. In geval van ziekte of bij sterfgevallen moeten de betrokken werknemers zich dus wenden tot het bureau van de Duit sche Weermacht, de Waffen-S.S. en de Duitsche orde- en veiligheidspolitie, waar van zij hun loon ontvangen en niet tot de algemeene ziekenfondsen, waarbij zij niet verzekerd worden en waarbij zij zich dus ook niet hebben aan te melden. betooging van patriottische vrouwen. Toen de ambassadeur voor het middag maal in de Union Club verscheen, droe gen vrouwen borden met opschriften als „Unie met Engeland beteekent hoogver raad” De „Daily Tribune” schrijft in een artikel over het gooien van eieren en tomaten naar lord Halifax door betoog- sters in Detroit, dat de manier waarop de verontwaardiging van de Amerikaan sche vrouwen tot uitdrukking is gekomen weliswaar onvergeeflijk is, maar dat de verontwaardiging als zoodanig volkomen gerechtvaardigd was. Het blad schrijft, dat Huil en Roosevelt buitengewoon veront waardigd zouden zijn, wanneer een Duit sche diplomaat een rede zou uitspreken voor de bewapeningsarbeiders in Detroit De uitlatingen van Halifax zijn weliswaar onschadelijk, maar het feit alleen, dat hij door zijn optreden de openbare meening m de Vereenigde Staten tracht te beïn vloeden, beteekent een groote onbe schaamdheid DE BIRMA-WEG Op de vraag of de Japanners den Birmaweg (den toe voer weg naar Tsjoeng- king) van groot belang achten heeft luit, kolonel Akijama, de woordvoerder het Japansche leger te Sjanghai in persconferentie verklaard, dat Japan hoopt, dat de Birmaweg gesloten zal worden door diplomatieke middelen, lie ver dan door militaire. Het D.N.B. bericht: De zender New JPr^ meldt uit Tsjoengking, dat men geen bezwaar tegen zou hebben, Birma-weg geheel onder de leiding van de Amerikanen worden. onder, half 2 naderden, was er om 2 uur geen de

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1