STABTLO MASSAGE Duitsche haar volk werken vrouwen voor Tentoonstelling bolsjewistisch propaganda-materiaal STADSNIEUWS BINNENLAND OORLOGSSCHADE VERZEKERING ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD KUNST EN LETTEREN LAATSTE TELEGRAMMEN ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLESTVERZEKERING MAATSCHAPPIJ gevestigd te Sneek AMSTERDAM Chemisch reinigen voorkomt motschade Amsterdam Haarlem Leiden Hilversum Beverwijk HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT De uitvoering van het ziekenfondsenbesluit DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT L.v.Meerdenwrt^ Tel 330610 Sta lumwetf/FlelJllllZIh daa<l WIJ VERKOOPEN BRILJANTEN, GOUD EN ZILVER Zuinigheid met gas en licht Is van het grootste gewicht. Q) One Hour 0 Cleaning Service Winterjassen en wintermantels^ 2/~ De couponboekjes voor ziekenfondspremie HAAGSCHE COURANT Zalerdag 8 Nov. 1941 2e bl. pag. 2 en als nieuw terug Interessante en leerrijke tentoonstelling in Pulchri Professor Goedewaagen en de heer Oosterbaan preken bij de opening Zooals wij gisteren meldden, is in een zaaltje, welwillend beschikbaar gesteld door de uitgeverij „De Schouw”, Heeren- gracht 56 alhier, een tentoonstelling ge opend, getiteld „Boek en pamflet in dienst van Moskou". „ALLES FüRS HERZ” Schwon NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST S Ontstellende gevaren Succesvolle achtervolgingsgevechten in de Krim Nürnberg Imp. GUSHO N. V. Engelsche luchtaanvallen op ons land n Koeien en 10 paarden omgekomen vöoa UcHidak, humt, aAdltfacftiuA ut vSuaoJif Dun - kernige kleurpot* looden in 24 kleuren. Teekenpotlooden In 18 hordtegraden Doelen op Malta met talrijke bommen getroffen Een oproep aan ouders en opvoeders n«r San Francisco doorgevlogen, Barnsteen, het goud van de zee PIANORECITAL JOSEF PEMBAUR KANTOOR I EKVMH KEIZERSGR. 199 Beëediging Duitsche Kriegsmarine De aanmelding bij de Waffen-S. S. en het Vrijwilligerslegioen Neder land van 14 tot 22 November Het Ergfinzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat in den tijd van 14 tot 22 November in Neder land admissie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-S.S. en het Vrijwilligers legioen Nederland in de volgende plaat sen. 9 Reedt ongeveer 28.000 verzekerde objecten. VERDEELING VAN RISICO'S OVER 'T GEHEELE LAND. Leeg gemiddeld verzekerd bedrog per object. VRAAGT INLICHTINGEN 6 uur len Haaf, Stad- J. C. VERMAAT Jr., THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen. Arnhem, EmebiusbuHensinflel 5^ Tentoonstelling in het Rijksmuseum Op 21 dezer zal in het Rijksmuseum te Amsterdam een interessante tentoonstel ling worden geopend onder den naam: „Barnsteen, het goud van de zee”. Van deze expositie heeft de Rijkscommlssaris het beschermheerschap aanvaard. De tentoonstelling zal een overzicht ge ven van de geschiedenis, het vinden, win nen en bewerken van barnsteen. Zij werd in alle groote steden van Duitschland ge houden en ook in het generaal-gouverne- ment en in het protectoraat, en overal was de publieke belangstelling groot, hetgeen kan blijken uit het feit, dat meer dan een half millioen menschen deze reizende ten toonstelling reeda hebben bezocht, scheppers deze temperamentsontladingen wel verlangd zouden hebben, zoo heeft dit recital als vlucht .in een Pembaur-fanta- sieën-wereld, diepen indruk gemaakt. K. Brinkmann. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons gebied. De meeste door hen neergeworpen brisant bommen gedeeltelijk ook brandbommen vielen op het open veld en deden zoo doende geen schade. In de nabijheid van een dorp in Zuid-Holland werd het kerk hof getroffen. Voorts werd door boord- wapens een boerderij in brand geschoten, waarbij 29 koeien en tien paarden ver brandden. 27 Britsche bommenwerpers in den afge. loopen nacht neergeschoten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 November. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: Bij de achtervolgingsgevechten op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen aan de Zuidelijke helling van het Ja i La-ge berg te een bolsjewistische cava- lerie-divisie vernietigd. Bij de vernauwing van dé landtong van Kertsj is een 10 k.m. diepe modern opgebouwde stellingenzóne doorstooten. De achtervolging van den hier verslagen tegenstander is aan den gang. Het luchtwapen heeft in de wateren ten Zuiden van Jalta een transportschip van 8000 brt. vernietigd. Een Roemeensche duikboot heeft op .de Zwarte Zee Sovjettransportschepen van in totaal 12.000 brt. tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben duik- booten 4 vijandelijke koopvaarders met tezamen 28.000 brt. tot zinken gebracht. Aan de Noordoostkust van Engeland heeft het luchtwapen overdag met goed gevolg de dock-installaties in Blyth aangevallen. Vannacht hebben sterke formaties ge- vechtsvliegers in het Oosten en Zuidoosten van Engeland verscheidene haveninstalla ties vooral in Sunderland gebombardeerd. Voltreffers op werven en ravitailleerings- bedrijven deden hevige ontploffingen ont staan en groote branden. Ten Oosten van Aberdeen is een Britsche torpedojager met bommen tot zinken gebracht. De vijand is vannacht op vele plaatsen Duitsch Rijksgebied binnengevlogen. Door bommen op woonwijken o.a. ook in de rijkshoofd-stad leed de burgerbevolking geringe verliezen aan dooden en gewon den. De sangerichte schade is van geen belang. Daartegenover heeft het Britsche luchtwapen zware verliezen geleden. 27 van de aanvallende bommenwerpers vie- Korte bevelen oprukkende troepen zware gevechten. Steunt de N ederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 't-Gravenhage. ROME, 8 November. (Stefanl.) Het Ita- liaansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Ons luchtwapen heeft herhaaldelijk het lucht- en vlootsteunpunt van Malta ge bombardeerd, waar de doelen met talrijke bommen getroffen werden. Britsche vliegtuigen hebben vluchten gemaakt naar Zuid-Italië en Sicilië. In Gela werden eenige woonhuizen getrof fen, er vielen 3 dooden en 2 gewonden onder de burgerbevolking. In andere plaatsen slachtoffers noch schade. Twee der aanvallende toestellen werden neer geschoten, een door den afweer op den grond van Catania, het tweede door het afweergeschut van Crotone. In Brindisi zijn tijdens een langdurigen aanval eenige hohderden brisant- en brandbommen van klein en middelgroot kaliber neergeworpen-. De woonwijken le den zware schade. Uit de puinen van de vernielde huizen werden 40 dooden en on geveer 80 gewonden geborgen. Aan de landfronten in Noord- en Oost- Afrika geen gebeurtenissen van beteeke- nis. Duitsche bommenwerpers hebben ver sterkte stellingen en veldkampen van To- broek aangevallen. Tijdens een aanval op Derna hebben onze jachtvliegers een vijandelijken bom menwerper neergeschoten. Donderdagavond hield de secr. van de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale, de heer G. van der Berg, een radio-rede, waarin hij de gevaren schilderde, die de ieugd vooral in de groote steden in de huidige omstandigheden bedreigen. Aan de hand van verschillende ontstellende feiten, die in Rotterdam aan het licht tra den, wees spreker er op, dat de toene mende verwildering en de zedelijke ver wording van bepaalde groepen van de jeugd alleen te stuiten is, indien een krachtige afweer in het leven geroepen wordt door de eensgezinde samenwerking van ouders en opvoeders. Het heeft geen zin, thans zedepreeken te houden, maar het is noodig om onzen jongens en meis jes een ideaal voor oogen te stellen, waar naar zij zich kunnen richten en waarvoor zij in geestdrift kunnen ontvlammen. De jeugd moet gewonnen worden voor een sportief en een natuurlijk leven. De jeugd heeft behoefte aan gezonde romantiek. Onze jongens en meisjes moeten hun vreugde leeren zoeken op het buiten* spoor. In het vrije veld. Om dit te berei ken, wekte de heer van der Berg allen, die zich verantwoordelijk voelen voor het heil van onze jeugd, op, met volle toewij ding de jeugdherberg-beweging te steu nen. In iedere plaats in ons land moet een jeugdherberg-raad gevormd worden. Hiervoor zijn honderden vrijwilligers noo dig. Zij gelieven te schrijven aan de N. J. H. C., Amsterdam, Tulpstraat 4. Spreker sloot met de leuzeeen jeugdherberg meer, is een ziekenhuis en een gevange nis minder I Wiener Revue in City geprolongeerd Frisch en sprankelend van Weenschen geest, met rijke en zeer gevarieerde afwisseling en in een montere stemming, welke aan alles glans en élan geeft, heeft de Wiener Revue de tweede week in City-theater met „Alles fürs Herz" in gezet. Zij heeft in de afgeloopen week zooveel succes gehad, dat prolongeeren niet achterwege kon blijven. En ook gis teravond weer heeft een volle zaal in de opperbeste stemming van hetgeen deze vroolijke Weensche troep laat zien en hooren en met zoo’n vaart en „Schwung” brengt, genoten. De komieken Franz Jo_ ham en Fred. Horst weten den lach vol op te laten weerklinken en vooral Franz Joham is een komiek van oer-komische kracht. Men ziet verder met veel genoe gen de 16 Donaumëdels, die goed ge. traind en met charmante vaardigheid de verschillende dansnummers voor haar rekening namen en Mignon’s Italienische Vlrtuosinnen, »’die voorname bijdragen leveren tot het vocale en muzikale ge deelte van de revue. De dansgroepen en zangensembles vormden goede en boeien de gedeelten ir het show-element. De talrijke boeiende en amusante tafereelen van deze revue, welke wij vorige week uitvoeriger kohden bespreken, werden ook gisteravond door een enthousiast pu bliek met veel applaus beloond. spreekgestoelte, dat op een door rijks- vlaggen versierd platform was aange bracht, sprak vervolgens de comman deur de manschappen toe. Hij wees er op, dat Duitschland thans niet alleen strijdt voor zijn eigen rechten en be staansvoorwaarden, maar ook voor de cultuur en de toekomst van geheel Europa en voor deze toekomst, zoo zei- de hij, zijt gij thans als soldaat ingezet. Wat dit beteekent, zette spreker uiteen aan de hand van voorbeelden van Duit sche dapperheid en Duitsche offervaar digheid, getoond in den strijd te land, ter zee en in de lucht. Hij wees er op, dat goed soldaat zijn beteekent goed natlonaal-socialist zijn en een goed na- tionaal-socialist is een voorbeeldig bur ger. In den strijd voor Duitschland, zoo besloot hij, heeft God ons Adolf Hitler gezonden, den leider en oppersten be velhebber der Weermacht. Hierna legden de manschappen den eed van trouw af, waarna de comman deur er op wees, dat Hitler Duitschland en Duitschland Adolf Hitler is, vandaar dat ook op diens persoon het Sieg Heil werd uitgebracht. Het Duitsche volks- •lied besloot de plechtigheid, die gevolgd werd door een marsch door de stad. De vrije artsenkéuze De Voorlichtingsdienst van het departe ment van Sociale Zaken deelt mede Het is gebleken, dat zich bij de uitvoe ring van het Ziekenfondsenbesluit hier en daar moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van de omstandigheid, dat de verhouding tusschen de algemeene zie kenfondsen (het betreft hier dus de ver plichte verzekering) en de deelnemers aan de ziekenfondsen, zooals artsen, tand artsen, enz., nog niet is geregeld. Deze regeling is binnenkort te verwachten. In afwachting daarvan kan reeds thans wor den medegedeeld, dat degene, die zich heeft bereid verklaard als deelnemer toe te treden tot een algemeen ziekenfonds, niet de bevoegdheid zal hebben zijn mede werking als deelnemer aan een ander ter plaatse zijn werkzaamheid uitoefenend algemeen ziekenfonds te weigeren, m.a.w. dat de bereidverklaring om als deelnemer tot een algemeen ziekenfonds toe te tre den, in beginsel zal inhouden de bereid verklaring om toe te treden tot elk ander ter plaatse werkzaam algemeen zieken fonds. De in sommige nieuwsbladen versche nen mededeelingen van artsen, dat zij slechts bereid zijn in de toekomst aan één bepaald algemeen ziekenfonds hun medewerking te verleenen, zijn dan ook misplaatst. Slechts voor ondernemings- fondsen bij ondernemingen, welke be schikken over een eigen geneeskundigen dienst, zal een uitzondering worden ge maakt. Ten aanzien van algemeene zie kenfondsen, bij welke een of meer cate gorieën deelnemers in vasten loondienst zijn, zal een overgangsregeling in het le ven worden geroepen. Ook de bij deze ziekenfondsen ingeschreven verplicht ver zekerden zullen, na afloop van den over gangstijd. moeten kunnen kiezen uit alle artsen, tandartsen, enz. ter plaatse, die zich hebben beschikbaar gesteld als zie- kenfonds-deelnemer, opdat het beginsel van de vrije keuze zooveel mogelijk tot zijn recht kome. Teneinde mogelijk misverstand te voor komen, zij nog vermeld, dat hompepati- sche artsen ten aanzien van het zieken fondswezen dezelfde rechten en plichten hebben als de andere artsen. „ACADÉMIE AESTHETIQUE” D. m. g. Masseuse met gesch. assistente. 2de v. Blankenburgstraat 98, Telefoon 337263 (Zat. niet.) Zondags geopend. Aanmelding en keuring In herinnering wordt gebracht, dat op Maandag ,10 en Dinsdag 11 November, telkens van 915 uur, keuring van gega digden voor vrijwilligers bij den N.A.D. plaats heeft. Adres Huygenspark 23, ’s-Gravenhage. Alle ongehuwde jonge mannen, die niet jonger dan 17 jaar en niet ouder dan 23 jaar zijn, kunnen zich aan dit adres vervoegen voor inlichtingen, aanmelding en keuring Indien goedge keurd, volgt plaatsing op 8 December 1941 voor een diensttijd van 5J maand. Reiskosten van omliggende plaatsen wor den vergoed. het bolsjewisme" door het geheele land is ingezet. Vervolgens sprak prof. dr. T. Goede- waagen, die zeide, dat deze tentoonstel ling geheel ligt in de lijn van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. Het is zeker niet toevallig, aldus spr., dat omstreeks 1920, tegelijk met het ver schijnen van Spengler’s „Untergang des Abendlandes” het commönisme het hoofd opstak. Zeer vele intellectueelen geloof den aan den ondergang van onze cultuur en dachten zich op een hellend vlak te bevinden. De geestelijke achtergrond van het communisme is het humanisme en komt neer opde gedachte van vrijheid voor ieder mensch, of liever: ieder individu is geboren om zichzelf te zijn. De grond slag van het communisme is de leus individualisten aller landen, vereenigt u. Het materialistische karakter van het Marxisme is bekend, het veracht alle hoogere waarden, die wij erkennen. Het communisme heeft zijn eerste ver werkelijking gevonden in Rusland. Men kan zeggenhet bolsjewisme is de typisch Russische weergave van het com munisme. Het bolsjewisme is de vijand van Europa. Rusland heeft 2 gezichten Europa en Azië ontmoeten er elkaar. In Rusland is de chaotische verwording op eik gebied, van Djengis Khan tot Stalin. Het anti-Europa is gelegen in Moskou en daarmede samenhangend het joodsche volk, dat er altijd weer op uit is de samenleving te ontwrichten. Van Rus land uit is het Aziatisme over Europa gekomen. Het is op de meest verfijnde wijze in staat geweest zich te bemante len. Propaganda treffen wij in alle mo gelijke vormen aanop deze tentoon^ stelling in den vorm van boek en pam flet. Er achter staat de jood. De geschie denis van onzen tijd krijgt een epische beteekenis. Spr. maakte in dit verband vergelijkingen met den tijd der Nibelun- gen. Wij leven in één van de grootste en verhevenste tijden der geschiedenis. Spr. bracht hulde aan de uitvoerders van de tentoonstelling en sprak de hoop uit, dat vele Nederlanders naar met een bezoek zullen vereeren. Prachtige voorbeelden kunst, van beeldhouw- treft men er aan. Niet alleen voor de vrouwen, maar ook voor de mannen is deze tentoonstelling volkomeh de moeite van een uitgebreid bezoek waard. Zij is dagelijks geopend van 105 uur tot en met 19 November. Morgen, Zondag, wordt de tentoonstelling des middags om 1 uur voor het publiek toegankelijk gesteld. DE REIS VAN KOEROE8OE NAAR WASHINGTON TOKIO, 8 November. (D.N.B.) De Ja- pansche ambassadeur, Koeroesoe, die gis-’ teren in Manilla is aangekomen, heeft een bezoek gebracht aim den president van de Philippijnen en aan den Amerikaanschen hoogen commissaris. Koeroesoe heeft te genover vertegenwoordigers der Japan- sche pers, verklaard, dat hij over zijn op- __rdracht niets kon zeggen. Vandaag is Koe len aan den Duitschen afweer ten offer, roesoe met den Clipper via Honoloeloe COR RUYS’ MALLEMOLEN IN WEST-END De welbekende Mallemolen draait thans in West-End theater en zal er stellig de rij van triomfen voortzetten. Cor Buys introduceert zichzelf en het welvoorziene programma op geestige wijze als „ober” en oogst opnieuw daverend succes met zijn origineel voorgedragen „Eigenwijze liedjes” van Brammetje. Conny Stuart .valt als chansonnière bijzonder in den smaak van ’t publiek en terecht, want zij levert knap werk. Ook Joke Wells heeft de, zaal „te pakken” met haar vlotte en vrijmoedige voordrachten. Voor het ko mische element zorgen speciaal en goed! Loutje Bouwmeester, die o.m. een verbluffend slapbeenig danseur is en Willy Ruys, die o.a. samen een paar aar dige sketches brengen. Gerard Schild geeft aan het publiek een lachend aan vaard lesje in taalzuiverheid, in den vorm van een „liedje,.géén chanson”. Als van ouds levert het kranige pianistenpaar Beuker en Denijs belangrijke muzikale bijdragen, die warm worden gewaardeerd. Met zeer veel genoegen hebben wij een succesnummer uit vroeger dagen terug gezien: Joh. W. Broedelet’s geestige tril- beelden „Altijd met z’n twee” vlot en met humor gespeeld door Cor, Tilly, Anton en Willy Ruys, Mies Elout en Gerard Schild en allevermakelijkst ingeleid door Cor Ruys als Vlaamsche film-explicateur. Het nummer sloeg ook nu weer uitstekend in. Aan vroolijkheid en applaus was er gis ter trouwens den geheelen avond geen gebrek! H. T. Lijsen. „BLONDE GREET” IN FLORA Willem Goossens en zijn ensemble ver halen ons hier een geschiedenis Uit het Rotterdamsche volksleven, waarin twee geheel verschillende werelden elkaar ont moeten, welke ontmoeting helaas het volkskind de dupe doet worden. De spelers mochten, zonder uitzonde ring, het genoegen smaken, een direct en volledig contact met hun publiek te heb ben. Zoowel de ernst als de humor werd naar waarde gewaardeerd. Noemen we o.a. Greta Goossens, die we in de titelrol zagen. Willem Goossens in een dubbele rol als „Mooie Dries” en de grappige „Bosje” en Roosje Köhler, die ons als Trui Blom vaak deed schateren. De Staatscourant bevat thans een be schikking van den secr.-gen. van Sociale Zaken, waarbij nadere regelen worden aangegeven voor het verkrijgbaar stellen van de couponboekjes voor de zieken fondspremie, die de werkgevers zich moeten aanschaffen om bij iedere loonbe- taling, te beginnen met Zaterdag 22 No vember a.s., aan de werknemers de cou pons te kunnen uitreiken, die, in verband met de ingehouden premie, aan hen zijn verschuldigd. Bij elk uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering (de Raden van Arbeid en de bedrijfsvereeni- gingen) worden voor de werkgevers, wier onderneming haar zetel heeft binnen het gebied van het uitvoeringsorgaan, of die daarvan lid zijn, tegen betaling ver krijgbaar gesteld boekjes inhoudende dag- coupons, weekcoupons of maandcoupons. Men zal hierbij kunnen kiezen tusschen boekjes, inhoudende duizend dag- of duizend weekcoupons, waarvoor resp. hon derd en vijfhonderd gulden verschuldigd zal zijn, terwijl ook boekjes met honderd en tweehonderd maandcoupons verkrijg baar worden gesteld tegen den prijs van onderscheidenlijk 250 en 500. Boven dien zullen bij de postkantoren coupon boekjes van kleineren omvang in omloop worden gebracht, namelijk met honderd dagcoupons voor tien gulden, twintig dag- coupons voor twee gulden, honderd week coupons voor vijftig gulden, twintig week- copons voor tien gulden en tien maand coupons voor vijf en twintig gulden. De werkgever is verplicht bij elke uit betaling van dag-, week of maandloon aan een arbeider, die verzekeringsplich- tig is, ingevolge de Ziektewet, dezen on derscheidenlijk een dag-, week-, maand- coupon voor ziekenfondspremie ter hand te stellen, nadat op de voorzijde van die coupon duidelijk in letters or in cijfers met inkt is geschreven of gedrukt de da tum van afgifte van de coupon aan den arbeider en aan de achterzijde naam en adres van den werkgever. Ook moet de werkgever op de voorzijde van de laatste coupon voor ziekenfonds premie, welke aan een uit zijn dienst ont slagen arbeider door hem wordt ter hand gesteld, duidelijk met inkt het ontslag, alsmede den datum van ingang, daarvan vermelden. Een op vorenstaande wijze afgegeven coupon voor ziekenfondspre mie levert het bewijs op, dat over de loonperiode, eindigende op den dag, ver meld op de coupon, de halve ziekenfonds premie, welke ingevolge het Ziekenfond senbesluit voor rekening van den verze kerde komt, op diens loon over die pe riode is ingehouden. De verzekerde levert de door hem van den werkgever ontvan gen coupon in bij dengene, die daartoe door het algemeen ziekenfonds, waarbij hij is ingeschreven, is gemachtigd. Daar voor ontvangt hij dan een bewijs, dat hij aan de op hem rustende verplichting heeft voldaan. De werkgever moet jaarlijks, tegelijk met de premiebetaling volgens de Ziekte wet. aan het uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering, ook de pre mie betalen, die, ingevolge het Zieken fondsenbesluit, verschuldigd is wegens de verzekering van den arbeider, die in het afgeloopen halve jaar in zijn dienst was. De schutbladen van de couponboekjes, die in dat halve jaar gebezigd zijn voor de uitreiking van de ziekenfondscoupons aan de bij hen in dienst zijnde arbeiders, worden door den werkgever bij evenge- noemde premie-betaling overgelegd waar bij dan het waardebedrag, dat op deze te Zi£ «uxx Sussex v en tx;xx eengeteld, bij de betaling in mindering mannen die den Führer volgen, zal het gebracht kan worden. - - ------- De werkgever is bevoegd couponboek jes voor ziekenfondspremie, welke nog alle of een gedeelte van de oorspronke lijke aanwezige coupons bevatten, Jn te leveren bij een uitvoeringsorgaan van de wettelijke ziekteverzekering, waarbij voor elke nog in het couponboekje aanwezige dag-, week- of maandcoupon onderschei denlijk 0.10, ƒ0.50 en ƒ2.50 wordt terug betaald. AUGUST HINRICHS*'LEEST UIT EIGEN WERK August Hinrichs, tooneelschrijver en auteur zal op 10 November in Den Haag, gebouw Diligentia uit eigen werk voor lezen om half acht, In Amersfoort treedt hij op in gebouw Prinsenhof op 12 No vember, om 8 uur en op 13 November in Assen in het Concertgebouw om half acht. In den kunsthandel G. J. Nieu- wenhuizen Segaar, Anna Paulownastraat 107, wordt een tentoonstelling gehouden van bloemstillevens, landschappen, zee gezichten en portretten door verschillende schilders. Gisteravond heeft Josef Pembauer voor een talrijk auditorium een recital in Dili- gSntia gegeven en daarmede een, uit drie concerten bestaahde meesterserie geopend. Het programma voor dezen avond had de kunstenaar samengesteld met drie zeer omvangrijke werken, t.w. de Sonate no. 5 van J Brahms, de Fantasie op. 17 van R. Schumann en de ,,Zweite Legende, der heilige Franz von Paula über den Wogen schreitend”, van Fr. Liszt. Dat Josef Pembauer niet alleen pianist, doch tevens een voortreffelijk dirigent is, bleek ook ditmaal weer uit zijn vertolkingen. Uit de felle contrasten sprak namelijk herhaaldelijk het verlangen naar de uit drukkingsmiddelen van het orkest, een verlangen, dat, opgekomen en ontstaan uit een rijke muzikale fantasie, vanzelf sprekend door den vleugel niet kon wor den verwezenlijkt. Doch al spraken de tonen in het uiterste pianissimo van het Andante espressivo uit Brahms’ sonate niet alle aan en werden de misslagen tal rijk bij het steeds opvoeren van den sterkitegraad in de forte-passages, zoo werden zijn herscheppingen er toch niet ernstig door ontsierd. Want Pembaur’s kunst is een ideëele kunst, welke wij nog meer met het verstand en onze fantasie, dan met het oor dienden te volgen, een kunst, waarin de klank niet meer bestaat terwille van zijn eigen schoonheid, om de zinnestreeling, doch tot actief element is geworden, als drager van een hoogere geestelijke gedachte. Daarmede verlangt Pembaur echter een concentratie van zijn auditorium, waaraan de meeste toehoor ders wel niet gewend zullen zijn. Van een voorname allure is deze piano- avond, welke zijn hoogtepunt vond in Liszt’s legende, daarmede geweest. Al was dan ook Brahm’s Andante espressivo in het geheel niet expressief en het Schu- mann-spel wel zeer impulsief, terwijl men zich vaak heeft kunnen afvragen of de te danken zijn, als Nederland straks een belangrijke plaats in het nieuwe Europa zal mogen innemen. Tenslotte bracht de beer Oosterbaan dank aan de medewerkers aan de ten toonstelling, die juist nu belangrijk is, omdat de actie „Met Duitschland tegen Voorschotheffing 0.60 per 1000.-- per halfjaar voor woon- on winkelhuizen, inboedels en Inven tarissen, boerderijen etc. (voor industriooio rl»lc«’« on grootere objecten 1.— per 1000.— per halfjaar.) BESTUUR: H. M. Marten», Burgem. van Ermelo; A. Noordxy Jr., Onderdirecteur Philip» Gloeilampenfabrieken; Prof. Mr. 3. Oranje, Hoogleeraar aan de V. U., Amtterdam; 8. Zeyl Win., Directeur. Op de markt van een plaats ergens in Nederland vond Vrijdagmorgen de beëediging plaats van een aantal man schappen der Duitsche Kriegsmarine. De manschappen stelden zich in carré op waarna zij door den commandeur, dié te 10.30 uur met zijn staf arriveerde, werden geïnopecteerd. Staande op een Mannen van 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de ondersteuning van het gezin voorzoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbiljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek moeten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden bij het onder zoek overhandigd, onverschillig of de can- didaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden op 14 November, 9 uur in den Haag, Stadhou derslaan 134 en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches Haus; op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches Haus en op 16 November om 11 uur in Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat, en om 16 uur in Groningen, concerthuis, Poele- straat; op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus; op 18 Novem- ver om 10 uur in ’s-Hertogenbosch, Prins Hendrikkazerne en om 16 uur in Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68; op 19 November om 10 uur in Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat en om in Maastricht, hotel Mormjs, Vrijtjiof; op 22 November om 9 uur in di houderslaan 134. Buiten Duitschland hoort men nog vaak de meening verkondigen, dat de Duitsche vrouw eigenlijk alleen in de huishouding een rol van beteekenis ver vult. Dit is in strijd met de waarheid, want ook op het gebied van kunsten, cultuur en wetenschappen hebben vele duizenden Duitsche vrouwen uitstekende prestaties verricht, aldus mejuffrouw dr. Hildebrant in een korte inleiding, welke zij gehouden heeft voor een aantal journalisten, ter gelegenheid van een tentoonstelling in Pulchri' Studio over de Duitsche vrouwen. Zoo zijn er vele be kende vrouwen op het gebied van kunst nijverheid, weven, ceramiek enz. Ook telt Duitschland vele bekende schilde ressen en beeldhouwsters. Dat zij ook van officieele zijde erkenning vinden, blijkt wel uit de opdrachten van den staat aan haar. Velen bezitten eigen werkplaatsen met 20 a 30 leerlingen en haar werk staat op een dergelijk hoog peil, dat het school maakt. Voorts telt Duitschland groote’ dichteressen en too- neelspeelsters. Een merkwaardigheid is, dat vele Duitsche vrouwen een vooraan staande positie bezitten op het gebied der natuurwetenschappen. De zalen van Pulchri Studio zijn door eenvoudige betimmeringen herschapen in een aantal kleinere. Ieder geeft een in druk van de werkzaamheid van de Duit sche vrouw op de verschillende gebieden. Zoo ziet men de vrouw in het gezin, in het huishouden, in den landbouw, in be roep, kunsten en wetenschappen. Langs de wanden tal van voorwerpen en foto's met verduidelijkende teksten. Zoo vindt men in de afdeeling van „de vrouw in het gezin” op aanschouwelijke wijze weergegeven, dat de geboortetoename in 1940 niet verminderd is (in tegenstel ling tot den vdrigen oorlog), dat de staat jaarlijks 600 millioen Rijksmark uitgeeft voor vijf millioen kinderen, dat den Duitschen vrouwen 21.000 consultatiebu- reaux ter beschikking staan en dat de N.S Volkswelvaart op reusachtige schaal zorgt voor ontwikkeling en ontspanning voor de Duitsche moeder. In de afdee ling van „de vrouw in het huishouden” wordt aangetoond van hoe groot belang het is. dat de vrouw opgeleid wordt voor het huishouden. Zij moet leeren, hoe zij de haar ter beschikking staande voor- raden voedsel moet gebruiken om het hoogste rendement te verkrijgen, zoodat er geen waardevolle stoffen in den vuil nisemmer verdwijnen, hoe zij van' oud nieuw kan maken enz. Voorts wordt in deze afdeeling gewezen op het belang van een goede boekhouding. In de af deeling „huishoudelijke en beroepsarbeid” kan men zien, dat in Duitschland een 10.000 leervrouwen zijn. Deze nemen een of twee jonge, onervaren vrouwen in haar huishouden op, om haar zoodoende in te wijden in de moeilijke, maar dank-' bare kunst van het huishouden. In een vitrine is een aantal voorwerpen samengebracht, welke gekeurd worden door het huishoudelijk proeflaboratorlum. Dit laboratorium stelt de bruikbaarheid en kwaliteit van huishoudmachines en gereedschappen vast, op deze wijze een edelen wedloop ontketenend om het hoogste in kwaliteit en degelijkheid te bereiken. Voorts wordt in deze afdeeling een overzicht gegeven van de voorlich- tingsbureaux, welke gemiddeld 180,000 adviezen per maand verstrekken en van de keukens, welke de vrouwen inwijden in de geheimen der kooktechniek. Een diploma vestigt de aandacht op de op leiding tot „Meistgr”-hulsvrouw. Deze opleiding maakt net mogelijk, dat de vrouwen haar presaties op huishoudelijk gebied vergrooten. Een uitgebreide afdeeling geeft een In. druk van het leven der vrouw op het platteland. Op alle mogelijke manieren wordt getracht haar moellijkê, dubbele taak te verlichten. Zoo worden per maand een 100.000 zakken met verstelwerk naar de steden gezonden, waar bereidwillige handen heel maken, wat kapot is. Hulp in de huishouding en hulp op het land, voorlichting en opleiding worden in vrij wel onbeperkte mate geboden. Zoo zijn er nog verschillende andere afdeelingen. Alle zijn smaakvol en over zichtelijk ingericht. De bijzondere be langstelling verdient wel de zaal, welke een indruk geeft van de werkzaamheid der vrouw op het gebied van de kunst. van weef- en sier en schilderkunst Hierbij hebben het woord gevoerd de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afd. algemeene propaganda van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van dat departement. De heer Oosterbaan zeide, dat op deze tentoonstelling aan de Duitsche lectuur meer aandacht is besteed, dan dan de Hollandsche. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men in Duitschland veel meer aandacht aan het communisme heeft besteed, dan hier. Men heeft daar tijdig ingezien, hoe groot het gevaar was en dit ook aan den lijve gevoeld. Geen enkele poging hebben de commu nisten nagelaten om zich van Duitsch land meester te maken. In Nederland dacht men altijd, dat het zoo’n vaart niet zou lóopen. Maar de tentoonstelling' toont het tegendeeler was ook in ons land een enorme communistische activi teit. Er werd getracht de grondslagen van ons volkssysteem te ondermijnen en ook hier stonden achter de schermen weer de joden. Immers overal waar ge tracht wordt de Germaansche cultuur te vernietigen, staan de joden op den achtergrond. Wij danken het den Führer en de Duitsche Weermacht, dat het ge vaar thans definitief is geweken Velen van ons volk hebben dit helaas nog niet ingezien. Aan Mussert en zijn

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6