No. 18028. Maandag 10 November. 1941. Duitsche Heiden gedenkdag Jalta in de Krim bezet Het Italiaansche Weer- machtbericht Extra bericht van het Duitsche Opperbevel Met Duitschland tegen het Bolsjewisme DE GROOTE RESULTATEN VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN VERDUISTEREN Duitsche schepen zullen zich verweren tegen Amerikaansche aanvallen De tekst van de rede vaderland DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het Duitsche Weermachtbericht BELANGRIJK VERKEERSKNOOPPUNT TICKWIN GENOMEN Krachtige vijandelijke aanvallen ia Oost-Afrika afgeslagen Indrukwekkende plechtigheid in den Haagschen Dierentuin Het doel van den strijd in het Oosten Achter ons front staat het Duitsche vaderland en Europa v. 5.56 aar nam. tot 8.53 aar v.m. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 van de bolsje- Geheime zittingen te Londen Verliezen wieken Engeland de hand toe gestoken De Sovjet-Unie EEN KRACHTIG ANTWOORD Amerikaansche vlootbasis op IJsland HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: REDE VAN DEN FÜHRER TE MÜNCHEN Zware verliezen voor de Britsche luchtmacht hier de laatste maal toe- t van een als ternauwernood Knox Vereenigde Maan: 10 Nov. op 11.15 uur nam. 11 Nov. onder 2.24 uur nam. dat men dus ten hoogste één tot ander half jaar behoefde vol te houden. Wij hebben daaruit de consequenties getrok ken. De eerste consequentie was het vrijma ken van onze Zuidoostelijke flank. Nu wij allee weten wat is geschied, moeten wij HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 November (D.NJ3.). Het Opper bevel der Weermacht maakt bekend: In het bestek van de tusschen het Ilmen-meer en het Ladogameer en voorbij Woltsjof gevoerde operaties hebben infanterie- en tankformaties in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeers knooppunt Tickwin ingenomen. Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij binnengebracht. De staf van het vierde Sovjet-leger ontkwam slechts aan gevangenneming door auto’s en belangrijke militaire documenten achter te laten. In de gevechten aan dezen frontsector werden sedert 16 October rond 20.000 gevangenen binnengebracht en 96 tanks, 179 kanonnen, een pantsertrein en talrijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ongeveer 6000 mjjnen werden opgeruimd. Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnengebrachte krijgsgevangenen is gestegen tot 3.632.000 man. Washington, bekend ge- Staten een Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Van 1—5 regels f 1.75 lertere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames- 95 ct per regel Bewijsnummers 5 et. fr. p. post 10 et. Incasso oinnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 rand. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’ f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoor: Schevenlngen. Kelzerstr 319, Tel. u503i0; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- slastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée. van Hovtemastr 66. Tel. 721187 thans Mussolini werkelijk danken, dat hij nog in 1940 deze etterbuil heeft doorge stoken. Wij zijn er in enkele weken in ge slaagd, met de hulp der ons toegedane Europeesche staten, dit probleem op te lossen. De Führer kwalificeerde opnieuw het bevel tot den defensieven strijd tegen de Sovjet-Unie op 22 Juni als het zwaarste besluit van zijn geheele leven. Hij wist, dat dit bevel Duitschland in een zeer zwaren strijd zou wikkelen. Hij hoopte evenwel, dat de kansen op een overwin ning te grooter zouden worden, naarmate Duitschland de anderen te sneller voor was. Het Westen was beveiligd. In het kamp der tegenstanders zijn er zooge naamde geniale politici, die thans verkla ren, dat Hitler wel geweten heeft, dat men Duitschland in het Westen niet zou aanvallen Tot deze genieën kon hij slechts zeggen U miskent mijn voorzich tigheid. Ik heb mijn voorbereidingen in het Westen zoodanig getroffen, dat de En- gelschen ieder oogenblik kunnen opruk ken als hun dat belieft, hetzij in Noor wegen, hetzij aan onze Duitsche kust, het zij in Nederland, in België of in Frank rijk. Indien zij inderdaad een offensief kunnen wij gang, u zult vlugger verdwijnen dan u bent gekomen. Wij hebben, zoo verklaarde de Führer, deze kusten thans in een anderen toestand gebracht, dan waarin zij een jaar geleden nog verkeerden. Daar is gewerkt met na- tionaal-socialistische grondigheid en er wordt natuurlijk doorgewerkt Wij heb- bij ook overal voldoende strijdkrachten gelaten om ten allen tijde bereid te zijn. Den Balkan hadden wij eveneens bevei ligd. Finland verklaarde zich bereid zich aan onze zijde te scharen, Roemenië even eens. Boelgarije begreep het gevaar en deed niets wat ons afbreuk had kunnen doen. Hongarije begreep eveneens het historische uiur en nam een heroiek be sluit, zoodat het, toen de 22e Juni aan brak, voor zijn geweten meende te kun nen verantwoorden, dit gevaar in den weg te treden, al was het dan ook maar met een voorsprong van enkele dagen. Deze strijd is niet alleen voor Duitsch land, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zftn Felle gevechten in het Oosten Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft Vrijdag in den Zuidelijken sector aanvallen op vliegvelden gedaan. Door den regen van bommen werden de start banen onbruikbaar gemaakt en 36 op den grond staande vliegtuigen vernield In den Noordelijken sector verijdelde de Duitsche artillerie wanhopige uitvalspogin- gen der Bolsjewisten. Aan het Finsche front hebben de Fin- sche troepen de laatste dagen opnieuw terrein gewonnen. De bolsjewieken verloren Vrijdag In to taal 53 vliegtuigen. Gisteravond vielen Duitsche gevechts vliegtuigen militaire doelen in Leningrad aan; in verscheidene deelen der stad wer den talrijke treffers waargenomen. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: „Op de Krim hebben de Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging van den verslagen vijand langs de Zuidkust en op het schiereiland Kertsj met succes voortgezet Jalta werd inge nomen. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart heeft het lucht wapen in den afgeloopen nacht bijzon der succes gehad. Voor de Oostkust van Engeland en Schotland hebben ge vechtsvliegtuigen 6 vijandelijke koop vaarders, die in convooi voeren, onder meer een groote tankboot, met tezamen een inhoud van 38 000 brt. tot zinken gebracht. In de wateren der Faroër is overdag een klein vrachtschip met bommen vernield. Duikbommenwerpers hebben van nacht de haveninstallaties van Dover met bommen van zwaar kaliber be stookt; er ontstonden verscheidene uit gebreide branden. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen weer zware verliezen geleden. Jagers scho ten in felle luchtgevechten 23, afweer geschut 2 vijandelijke vliegtuigen neer Britsche bommenwerpers hebben van nacht aanvallen ondernomen op West- Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verliezen; 9 der aanvallende toe stellen werden neergeschoten willen ondernemen, dan slechts zeggen Gaat uw Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren luidt als volgt: Tijdens den aanval op Brindisi, waar van Zaterdag in het weermachtbericht melding is gemaakt, heeft het afweerge schut 3 vijandelijke toestellen neergescho ten. Vannacht heeft de vijandelijke lucht macht wederom een aanval gedaan op Sicilië er. Zuid-Italië Er werd eenige schade aangericht aan civiele gebouwen en branden gesticht, die snel gebluscht werden. Er vielen 2 dooden en 4 gewon den onder de burgerbevolking. Een vlieg tuig werd neergeschoten en viel in zee. In Noord-Afrika hebben onze detache menten tijdens plaatselijke acties in da sectoren van Tobroek en Solloem een zeker aantal gevangenen gemaakt en den vijand verliezen toegebracht aan dooden en gewonden Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Benghasi, waarbij eenige huizen werden beschadigd. Een koloniaal hospitaal werd getroffen; eenige verliezen onder de inboorlingenbevolking In Oost-Afrika aan de fronten van Culquabert Celga en Walag zijn krach tige aanvallen van den vijand, gesteund door luchtstrijdkrachten, door onze troe pen afgeslagen. De tegenstander leed aan zienlijke verliezen. Op de Middellandsche Zee heeft een Italiaansche torpedojager 4 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Tijdens ver schillende acties van gisteren zijn 4 van onze vliegtuigen niet teruggekeerd. Adolf Hitler vervolgdeThans kan ik voor het eerst uitspreken, hoe wij daar van op de hoogte zijn gekomen. In het jaar 1939’40 werd te Londen een groot Op indrukwekkende wijze is Zondag ochtend te elf uur in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin een samen komst gehouden ter herdenking van de Duitsche helden, die voor hun vaderland zijn gevallen. De zaal, aangevuld met de rotonde, was geheel met belangstellenden gevuld, terwijl een passende omkleeding met roode spandoeken en met sparren groen ter flankeering van de hakenkruis vlaggen was aangebracht. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seys^-Inquart, de militaire bevelhebber, generaal der vliegers Fr. Christiansen, ge zant Otto Bene, de gevolmachtige voor Zuid-Holland. dr. Schwebel, generaal-ma. joor Schumann. commissaris-generaal Fischböck Oberbereichslelter Eftger, als vertegenwoordiger van commissaris-gene raal Schmidt en Kreisinspekteur dr. Schuon van de N.S.D.A.P., woonden deze plechtigheid bij. De stafkapel van het Luchtwapen zette deze herdenking in met de machtige Rienzi-ouverture van Rich. Wagner, waar na een lid der N.S.D.A.P. een spreuk van den Führer zeide. Deze luidde: Het Duit sche volk is niet meer het volk van eer loosheid en schade, neen, het is weder sterk geworden naar den geest van den Schepper, sterk van wil en vastberaden, sterk in bet verdragen van alle offers. Wij bidden Gods zegen voor onzen strijd om onze vrijheid en daarmede voor ons Duitsche volk en vaderland. Vervolgens werd een marsch uit Aida van Verdi ten gehoore gebracht, waarna Gauamtsleiter Gemand een toespraak hield Spreker schetste in gevoelvolle bewoordingen den toestand, waarin het Duitsche volk zich bevond, toen na vier'jaren van wereld oorlog, die twee millioen dooden van dat volk had geëischt en onzegbaar veel leed had gebracht, de ineenstorting kwam. Doch in die dagen straalde de zon over een eenvoudigen soldaat, die dze vier ja- ren van strijd had doorgemaakt en die het antwoord zag op de vraag, waaraan de nederlaag te wijten was: Het Duitsche volk was geen eenheid gebleken, het moest den oorlog wel verliezen, want het bestond uit Pruisen. Beiers, Saksers, Würtembergers enz. Gedachtig aan het woord van Bismarck, dat alle Duitschers bijeenbehooren, nam Adolf Hitler het ini tiatief tot de stichting der N.S.D.A.P.. die onder zijn bezielende leiding groeide en die op 9 November 1924. dus vandaag juist 18 jaar geleden, te München haar eerste bloedoffers, zestien mannen van 17 60 jaar, moest zien vallen. Hun bloed is met tevergeefs gevloeid. Want het heeft de anderen gestaald en tot de overwinning gebracht. Thans staat Duitschland met zijn bondgenooten aan het front in den strijd tegen het bolsjewisme en het zal ook den eindstrijd winnen, wetend, dat daarvoor offers moeten gebracht. Plechtig weerklonk hierna de treur- marsch uit „Götterdammerung" van Wag ner, gevolgd door het getuigenis van een Hitlerjongen, die het nieuwe leven van Duitschland symboliseerde. Kreisinspec- teur dr. Schuon gaf hierop het sein ‘ot eere van den Führer, dat allen met den Duitschen groet en met een driewerf „Sieg Heil" beantwoordden. Het Deutsch, landlied en het Horst-Wessellied beëin digden deze stijlvolle herdenkingsplech tigheid. Achter ons front nu staat nog een twee de front het Duitsche vaderlands En achter dit Duitsche vaderland staat een derde front en dat heet Europa Als mij den laatsten tijd wel eens wordt gezegd, dat de democratieën zich thans bewape nen, welnu, wij blijven ons bewapenen. Ik heb de bewapening thans slechts naar eenige bijzondere terreinen verplaatst. Als de heeren al voortdurend met hun getal len aankomen, ik spreek niet van getal len. maar ik spreek dit eene uit: U ^plt u verbazen over datgene, waarmee wij op zekeren dag zullen komen. Men zegt wel eens tegen mij, zoo ver klaarde de Führer, Amerika met zijn 125 millioen menschen is er ook nog De Führer antwoordt Het Duitsche gebied met het protectoraat en gouvernement omvat eveneens 125 millioen menschen. Het gebied dat thans rechtstreeks voor Duitschlan? werkt, omvat veel meer dan 250 millioen en het gebied dat indirect voor dezen strijd werkt, omvat thans reeds meer dan 350 millioen Niemand behoeft in twijfel te trekken, dat wij het klaarspelen alle zeilen voor dezen strijd bij te zetten. De Führer verklaarde, dat het het ongeluk der tegenstanders van Duitschland was. dat zij niet begrepen hadden, dat het Duitsche volk van thans niet dat van den wereldoorlog is. Deze tegenstanders zeggen, dat er in de étappe een oproer zal uitbreken. Nu kan er wel een domkop zijn, die als gevolg van de Engelsche radioberichten plotseling in ac tie komt, maar niet voor lang, want der gelijke lieden kan men wel de baas wor den. Daarover moet men zich geen illu sies maken, want thans treedt hun geen burgerlijk Duitschland met glacéhand schoenen meer tegemoet, maar een natio- naal-socialistische staat, die harde vuisten heeft. Dan zijn er nog menschen, die de allerdomste verwachtingen koesteren, n.l dat in Duitschland een revolutie uitbreekt. De menschen. aldus de Führer, die hier een revolutie zouden kunnen ontkete nen, zijn er al lang niet meer. Zij zijn n.l. al geruimen tijd in Engeland. Amerika en Canada. Met klem wees de Führer op de betee- kenis van den onbuigzamen wil van het Duitsche volk om tegenstand te bieden. Alles is denkbaar, zoo zei hij, slechts niet dat Duitschland ooit capituleert Als onze tegenstanders zeggen, dat de strijd dan tot het jaar 1942 duurt, hij kan duren zoo lang hij wil. Het laatste bataljon op dit slagveld zal het Duitsche zijn. (Zie verder Ze blad, pap. IJ De Führer heeft ook dit jaar op den avond voor den 9en Nov. te München een rede gehouden voor zjjn oude strijdmakkers. Hij schetste daarin uitvoerig den huldigen politieken en militairen toestand. Als voornaamste gevaren, welke geheel Europa bedreigen, noemde de Führer het door het internationale Jodendom geïnspireerde Engeland en de eveneens door Joden gedirigeerde Sovjet-Unie. Hij beschreef de steeds duidelijker wordende bolsjewistische plannen tot een opmarsch tegen Europa, welke hem hadden gedwongen tot „het moeilijkste besluit van zijn geheele leven tot dusverre.” Den strijd van de verbonden Europeesche naties tegen het bolsjewisme noemde de Führer een strijd niet alleen voor Duitschland, maar voor heel Europa. Het is een strijd om het zijn, of niet zijn, zoo verklaarde hij. Het doel van dezen strijd was: de vernietiging van de Engelsche macht, en de bezetting van de vjjandelijke bewapenings- en voedingsbasis. Prestige-succes- sen spelen bij ons in het geheel geen rol, het gaat om de vernietiging van de vijandelijke strijdkrachten. Hitler wees er op, dat de bolsjewieken een absoluut ▼erlies hadden van minstens 8 tot 10 millioen man. Tot dusver zijn 1.670.000 k.m.2 bezet. In dit gebied liggen ongeveer 60 tot 75 procent van alle industrieën en grondstoffen, die de Sovjet-Unie bezit. De beweringen van de vijandelijke propa ganda over de mogelijkheden van onlusten en opstanden in Duitschland en de bezette gebieden noemde Adolf Hitler absurd en ongerechtvaardigd. Nooit zal zich in Duitschland een November 1918 herhalen, zoo verklaarde hij. Alles js denkbaar, slechts één ding niet, namelijk, dat Duitschland ooit zal capituleeren. De strijd kan duren zoolang hij wil, maar het laatste bataljon op dit veld zal een Duitsch bataljon zijn. Ten aanzien van Amerika merkte de Führer op: President Roosevelt heeft zijn schepen bevel gegeven te schieten, zoodra zij Duitsche schepen zien. En ik heb den Duitschen schepen bevolen, wanneer zij Amerikaansche schepen zien, er niet op te schieten, maar zich te verweren, zoodra zü aangevallen worden. Hitler verklaarde verder: „De Duce en ik hebben samen een gelofte afgelegd, en ons bondgenootschap zal en kan geen macht ter wereld ontbinden. Bij ons heeft zich een groot aantal Europeesche staten aangesloten. Wij kunnen zeggen, dat bijna geheel Zuid-Oost Europa thans in ons kamp staat en dat groote deelen van het overige Europa, zij het dan ook niet als staten dan toch tenminste naar gezind heid zich in ons front bevinden. Wij kunnen aan het einde van dit jaar wel zeggen, dat door dit Europeesche front het grootste gevaar reeds is afgewend. Wij mogen er geen twijfel over gevoelen, dat in dezen tijd thans over het lot van Europa voor de eerstvolgende duizend jaren beslist wordt zijn hoop en overtuiging, dat de Sov- naar een samen en de dat anderhalf duren, alvorens de Sovjet-Unie optrad, Ik zou nu het resultaat van dezen veld tocht willen samenvatten. Het aantal ge vangenen bedraagt omstreeks 3,6 millioen. Als de een of andere Engelsche warhoofd zegt, dat dit niet bevestigd is, dan kan opgemerkt worden Als een Duitsche mi litaire instantie iets heeft geteld, dan klopt dat. Volgens de ervaring uit den we- tijden zou zijn. De Führer vervolgdeIk heb ook toen weer nogmaals en voor den laatsten keer besloten Engeland de hand toe te steken. Er kon op gewezen worden, dat voort zetting van den oorlog juist voor Enge land niet dan zinneloos kon zijn en dat verstandigen dat °P zichzelf geen andere tegenstellingen be- - - ge- In het begin van zijn toespraak wees de Führer op de omstandigheid, dat in het jaar 1939 ook zijn laatste pogingen om de noodzakelijke revisie van het dictaat van Versailles langs vreedzamen weg te bereiken, waren mislukt, nadat destijds de internationale democratische ophitsers erin waren geslaagd Europa in den oorlog te storten. De Führer schilderde in het kort de ontwikkeling als volgt Duitschlands eerste taak was het thans den eersten vijand in het Oosten te liqui- deeren, hetgeen in 18 dagen geschiedde. Eigenlijk hadden degenen, die niet ge heel van verstand waren ontbloot, zich reeds na enkele weken rekenschap moe ten geven hoe hopeloos hun poging was om het Duitsche Rijk nogmaals te ver pletteren. Zij deden dit evenwel niet, doch stieten in tegendeel de hun gereikte vredeshand terug. De Führer werd per soonlijk beschimpt en als lafaard ge kwalificeerd. Er bleef niets anders over dan het jaar 1940 te beginnen met het besluit thans den Westelijken tegenstan der van het Rijk definitief te verbrijzelen. Slechts door onvoorzichtigheden en babbelzucht van den tegenstander ver nam de Duitsche leiding, dat de tegen stander voornemens was een coup te ondernemen tegen Noorwegen onder het motto Finland te willen helpen, doch in werkelijkheid tegen den Zweedschen erts spoorweg en de Zweedsche ertsmijnen. De Führer besloot derhalve om te begin nen de Noorsche kwestie op te lossen. Kort daarop kwam die weergalooze zege tocht, die den tegenstander in het Westen verpletterde en Engeland dwong tot dien roemrijken terugtocht, die naar men beweerde -ƒ een der hoogtepunten der Britsche militaire geschiedenis voor alle gekrakeel onder ae naties, ae internatio nale Jood. Ik heb dien Jood leeren ken nen als een internationalen brandstichter. Men zag immers, hoe hij via den omweg van pers, radio, film, tooneel enz. lang zaam de volken in de voorafgaande jaren had vergiftigd, en men zag hoe deze ver giftiging voortschreed. Men zag hoe zijn financiën, zijn monetaire transacties in deze richting werkten. Gedurende de eerste dagen van den oorlog hebben im mers aandeelhouders van de Engelsche bewapeningsindustrie volkomen openhar tig uitgesproken, dat deze oorlog ten minste drie jaar moest duren. De Führer karakteriseerde in den breede de mis dadigheid van het kapitalistische, demo cratische Jodendom en kwalificeerde En geland als de drijvende kracht daarvan. Wat was begrijpelijk, zoo zeide hij, dan dat op zekeren dag deze macht ook tegen ons in het geweer zou komen Deze Joodsche geest bezit als heerscher het ondubbelzinnigs! de Sovjet-Unie, den staat, waar de geheele nationale intelli- gentia was afgeslacht, waardoor een geestloos, met geweld geproletariseerd „Untermenschentum” overbleef. Daarbo ven stond een reusachtige organisatie van Joodsche commissarissen en slavenhou ders. Er is twijfel ontstaan, of wellicht toch niet in dezen staat de nationale nei ging zou zegevieren. Daarbij vergat men evenwel, zoo verklaarde de Führer, dat tenslotte de man, die tijdelijk de heer scher over dezen staat werd, niets anders is dan een werktuig in handen van dit almachtige Jodendom. De Führer gaf vervolgens een Deeld van den gigantischen Sovjet-opmarsch in het Oosten. Met de honderden vlieg velden, die werden aangelegd, de tot in het ongehoorde opgevoerde bewape- ningsproductie, de concentratie van ten slotte 170 divisies en meer. Hij herinner de aan de resultaten der bespreking met Molotof te Berlijn, waarbij twijfel was blijven bestaan, dat de Sovjet-Unie toch besloten was op zijn laatst dezen herfst op te rukken, mogelijkerwijs dezen zo mer. Hij herinnerde aan den Putsch in Servië, die aangesticht was door bolsje wistische agenten en Engelsche erpissa- rio’s en het onmiddellijk daarop volgende pact van bijstand tusschen de Sovjets en Servië. Destijds was Stalin de overtui ging toegedaan geweest, dat reeds deze veldtocht het Duitsche leger wellicht het geheele jaar zou bezighouden en dat dan spoedig het moment zou kunnen komen, waarop de Sovjet-Unie niet meer met wapens en materieel maar met haar ge heele menschenreservoir tevoorschijn zou kunnen komen stonden dan die kunstmatig waren schapen. De krankzinnige dronkaard, die nu sedert jaren Engeland bestuurt, heeft ook daarin terstond weer een nieuw blijk van mijn zwakheid gezien. Nogmaals werd ik voorgesteld als een man, die het niet meer waagt den strijd voort te zet ten. Ik heb de toekomst mij niet anders voorgesteld dan zij zich heeft afgespeeld. Maar ik heb behalve al het roemrijke ook de offers voorzien en ik wilde aan beide partijen deze offers besparen, vooral aan ons eigen volk. Maar ook tegenover de rest van de wereld meende ik het te kunnen verantwoorden als over winnaar de hand te reiken. Dit werd, als gezegd, door de ander* n.- niet begre pen Daarom bleef ons niets anders over dan thans den helm vast te' gespen en den weg in te slaan, die ons voorgoed zal bevrijden van de gevaren, die niet slechts het Duitsche Rijk maar ook ge heel Europa bedreigen. Toen ik u 1.1— sprak kon ik in het volle besef overwinning spreken C— -“1.— ooit een sterveling voor mij en des ondanks drukte destijds een zware zorg °P mij, want het was mij duidelijk, dat achter al deze internationale gebeurte nissen als laatste brandstichter diegene is te zoeken, die steeds heeft geleefd van aantal zoogenaamde geheime zittingen in het Britsche Lagerhuis gehouden. In deze geheime bijeenkomsten heeft de whisky- vriend mijnheer Churchill uiting gegeven aan J jet-Unie op weg was werking met Engeland van Stafford Cripps bewijzen had gekregen, hoogste één tot 1—-- De belangrijke rede door Rijkskanselier Adolf Hitler op den avond van 8 dezer voor de oude strijdmakkers van de natio- naal-socialistische beweging, in den Lö- wenbraukeller in München vereenigd, uit gesproken, kan tot op zekere hoogte wor den beschouwd als een antwoord aan Churchill, Stalin en Roosevelt, een krach tig antwoord, dat recht op den man afgaat en aan duidelijkheid niets te wenschen laat Het overzicht dat de Führer gegeven heeft van de operaties in het Oosten en het cijfermateriaal dat hij daarbij heeft voorgelegd, wedijveren met elkaar in im- poneerende kracht. Rekening mag worden gehouden met een volstrekt verlies aan bolsjewistische zijde van 8 tot 10 millioen man, een verlies waarvan geen leger zich meer herstellen kan De territoriale winst, welke op dezen veldtocht in het Oosten tot dusverre werd gemaakt, grenst aan het fantastische. Door de Duitsche Weermacht werd een gebied bezet van ongeveer 1.670.000 vierk kilometer, een oppervlakte vijfmaal de grootte van Engeland en rond 50 maal de oppervlakte van ons land. Dit enorme ge bied moest strijdend worden doortrokken en na den strijd moest onmiddellijk wor den voortgegaan met de ordening van den economischen toestand. Wat ook op het gebied der bezetting van dit uitgestrekte gebied door de Duitsche Weermacht is ge presteerd, is boven allen lof verbeven. Zeer belangrijk is hetgeen de Führer heeft gezegd aan het adres van Roose velt. Zijn antwoord op Roosevelt’s bevel: -Amerikaansche schepen moeten schieten op Duitsche schepen, welke zij ontmoe ten”, legt den nadruk op het feit, dat Duitschland zich stelt op de basis van het moreele recht der volken, waartegen de door Amerika gevolgde gangstermetho- den wel heel scherp afsteken, zoo meent men in bevoegde kringen. Het is niet doenlijk op alle details van de jongste groote rede van den Führer in te gaan; in haar geheel vormt de rede een afdoend antwoord op en een volko men ontzenuwing van alle suggesties van de vijandelijke propaganda Ten aanzien van de bewapening, zeide de Führer: .Ik spreek niet van getallen, doch wijs slechts op dit eene: u zult u verbazen over dat gene, waarmede wij op zekeren dag zul len komen dat hij volstrekte het ten jaar zou er niets bestond, dat een vrede zou kunnen verhinderen, ja, tusschen Engeland en Duitschland Men kan zeggen, dat in het Oosten wel licht voor de eerste maal geheel Europa strijdt. Evenals vroeger tegen de Hunnen, zoo geschiedt dit thans tegen den Mongo- lenstaat, tegen een tweeden Dzjengis Khan. Het doel van dezen strijd was de vernietiging van de vijandelijke strijd krachten en in de tweede plaats de bezet ting van de vijandelijke bewapenings- en voedselbases. Het is niet noodig te verkla ren, dat prestige-overwegingen in het ge heel geen rol spelen. Wij hebben het of fensief tegen Leningrad dit voorbeeld noemde de Führer juist zoolang voort gezet als noodig was om het in te slui ten. Thans zijn wij in het defensief, en de ander moet trachten uit te breken, maar hij zal te Leningrad verhongeren. Ik zal zeker geen man meer offeren dan beslist noodig is. Als es thans iemand zou zijn om Lenigrad te ontzetten, dan zou ik bevel geven het te bestormen en wij zouden het innemen. Wie van de grens van Oost-Pruisen tot 10 k.m. voor Le ningrad is opgerukt, kan ook nog de 10 k.m. van daar tot in de stad afleggen, maar dat is niet noodig. De stad is inge- sloiten, niemand zal haar meer bevrijden en zij valt ons in handen. En als men soms zegt „Slechts als puinhoop” Ik heb geen belang bij een zekere stad Le ningrad, maar alleen bij de vernietiging van het industriecentrum Leningrad. Als de bolsjewieken er plezier in hebben hun steden in de lucht te laten vliegen, be sparen zij ons misschien zelfs wel veel werk. Prestige overwegingen ik her haal dit spelen bij ons in het geheel geen rol. Als men bijv, vraagt: „Waar om trekken wij dan thans niet op dan antwoord ik „Omdat het op het moment regent of sneeuwt of qnisschien omdat wij de spoorwegen nog niet geheel gereed hebben. Het tempo van den opmarsch be palen niet die kostelijke Britsche strate gen, die het tempo van hun terugtochten hebben vastgesteld, maar dat doen wij zelf. Ook bij de bezetting van de vijande lijke bewapenings- en voedselbases zullen wij stelselmatig te werk gaan. Menigmaal is de vernieling van een enkele fabriek voldoende om zeer vele fabrieken tot wer keloosheid te dwinsten reldoorlog komen 3,6 millioen gevangenen ten minste met hetzelfde aantal gesneu velden overeen Als ik aanneem, dat in Rusland evenals bij ons op één gesneu velde 3 4 gewonden komen, dan volgt hieruit een volstrekt verlies van 8 1 10 millioen zonder de lichtgewonden, die mis schien nog weer kunnen genezen. Daar van herstelt geen leger ter wereld meer. Als Stalin nu zegt, dat wij 4J millioen menschen verloren hebben en de Sovjet- Unie slechts 350.000 vermisten, 350.000 dooden en 1 millioen gewonden, dan kan men slechts vragen waarom zijn de bolsjewieken dan IJ duizend k.m. terug gedraafd als zij geen strijdkrachten heb ben verloren Het is inderdaad al wel kras Joodsch. wat deze Kremlin-gewelde naar hier ten gehoore brengt. Het oor logstuig, dat wij in dezen tijd hebben buitgemaakt, is onmetelijk groot. Op het oogenblik meer dan 15.000 vliegtuigen, meer dan 22.000 tanks, meer dan 27.000 stukken geschut. De industrie der geheele wereld, zelfs met inbegrip van onze Duit sche, zou dit materiaal slechts langzaam kunnen vervangen. De industrie der de mocratieën vervangt het in elk geval de eerste jaren niet. Wij hebben voorts tot nog toe 1.670.000 vierk. k.m bezet. Dat is een gebied, on geveer 3 4 maal zoo groot als Frankrijk en omstreeks 5 maal zoo groot als Enge land In dit gebied ligt 60 a 75 pCt. van alle industrie en alle grondstoffen, die de Sovjet-Unie bezit. Ik hoop, dat wij bin nenkort hieraan nog iets kunnen toevoe gen Als iemand nu zegt: „Maar u hebt u in den tijd vergist”, welnu, bliksemoorlogen zijn goed en wel, maar gemarcheerd moet er niettemin worden. En wat onze infan terie op het gebied van marcheeren heeft gepresteerd, is volkomen uniek ir> de we reldgeschiedenis. Natuurlijk, als men van Oostende naar Duinkerken gaat of zich terugtrekt7 van Duinkerken op Oostende, dan gaat dat gemakkelijker dan als men van de Duitsche grens tot Rostof of tot de Krim marcheert. Ik heb nog nooit het woord bliksemoorlog gebruikt, omdat het een erg onnoozele term Is. Als men het echter toch op een veldtocht kan toepas sen, dan toch wel op dezen, waarin een vijand, die een reusachtig rijk bezit, in uiterst korten tijd verbrijzeld en verplet terd is Op de persconferentie te heeft marineminster maakt, dat de vlootbasis op Ijsland ingericht hebben, die zoowel voor administratieve als voor operatieve doeleinden bestemd is Deze vlootbasis zal onder Commando van den oppersten bevelhebber var. de Amerikaansche Atlantische vloot staan.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1