n EEN TOCHT NAAR MARS REDE VAN DEN führer Vervolg van pag. 1. Het schietbevel W H V.' T a De distributiebonnen "S - 1 i HAAGSCHE COURANT Maandag 10 Nov. 1941 TWEEDE BLAD i 7 I 1 FEUILLETON 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram i *5 Overwinningsparade te Boekarest I Verbittering onder de boeren in Zuid-Afrika De bondgenooten De vervalschingen fast Kirmnnrity heettainfroafrotaé ,a Plechtigheid te München 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. 137 Algem. 138 Algem. 139 t.m. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. Naklanken van de rede 24 kilometer plakband V i V KA raw? t" 9 J (Polygoon-B. Leemker) Br, gebak. Kaas 100 gram 125 gram (Nadruk verboden.) ik Telefonische roepnaam Van het front in het Oosten. Ver nield bolsjewistisch oorlogs materiaal. (Orbis-Holland) Suiker Koffie-surr. Jam BI., Br. Geh, Het nog ongeslagen Sparta boekte de eerste nederlaag in den op Houtrust gespeelden wed strijd tegen H.B.S. Tijdens een aanval van Sparta op het H.B.S.-doel. (Polygoor^Meyer) Rijst Havermout Gort Venrn, Mat^ SMAR j3 LieVEQ. Jt BANOCfV-GA LOOOM VOOQ QATBOOOSCHWJB OKI O£ ’t Kremlin, gedreven door wilden angst, in één adem liegend en jammerend, van En geland eischt. Ten aanzien van Roosevelt werd de verantwoordelijkheid voor de mo gelijke consequenties van zijn provocee- rende politiek duidelijk omlijnd. Het ant woord aan deze drie was tegelijk bestemd voor de macht, die achter hen, sturend en stimuleerend, staat: Het internationale Jo dendom als bezieler van de wereldcoalitie ridder in deze orde is en door den chef van de Duitsche legerdivisie, generaal- majoor Hauffe. Het uitspansel is diep blauw, Ie sterren zich daarin scherp 43 43A 43-B 43-4 43 43 VI, VI.w. Melk Aardapp. Aardapp. 4 i 1 De Führer kwam in het vervolg 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland” Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. den tijd maken. meten met allerlei ingewikkelde tabellen heb hem zoo juist en stelden zich op voor de Ewige Halle. Het waren niet alle deelnemers, velen hun ner staan aan het front. De gouwleider van den traditioneelen gouw begaf zich daarop, vergezeld van den vertegenwoor diger van de Weermacht, kolonel-generaal Fromm, naar de beide monumenten en legde 16 lauwerkransen van den Führer neer. Sneeuw en modder ten spijt, rukken de Duitsche troepen zegevierend de bolsjewisten achterna. (P.K. Schmidt-Schaumburg-Hoffmann 1 k.g. 250 gram 500 gram 1 rantsoen Een zware bolsjewistische tank (52 ton) welke tijdens een doorbraakpoging bij Leningrad buiten gevecht werd gesteld. (Orbis-Holland) VERSPREIDE BERICHTEN Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst is Fakhri Nasja-sjibi gistermiddag in een der hoofdstraten van Bagdad vermoord. Een wielrijder vuurde twee schoten op hem af, toen hij zijn ho tel verliet. De dader ontkwam door een zijstraat. Nasjasjibi was een fel tegenstan der van den groot-moefti van Jeruzalem. Oberst Mölders, de bekende Duit sche jachtvlieger, bezichtigt een ver blijfplaats voor de manschappen aan den rand van een vliegveld. P.K. Jütte-Hoffmann) Boter Boter m.red» N.B. Zeep op bon 135 Algem. van11 t.m. 30 November. De Rijksführer-SS en chef van de Duitsche politie deelt mee, dat op 6 dezer 20 leden van een, door de geheime staatspolitie in Weenen gepakte Tsjechi sche bende zijn doodgeschoten, omdat zij in contact had gestaan met de in het protectoraat standrechtelijk veroor deelde weerstandsgroep. De bende had in Weenen en omgéving getracht, door brandstichtingen de levensmiddelenver zorging der bevolking in gevaar te brengen. DE BRITSCHE VLIEGTUIG- VERLIEZEN De aanval van het Britsche luchtwa pen op het Duitsche Rijksgebied in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, heeft voor de Engelschen vele groote verlie zen opgeleverd, aldus het D.N.B. Zater dagmorgen werden reeds 2 Britsche bommenwerpers als verloren opgegeven. In den loop van den dag werden nog verscheidene S.O.S.-signalen van Brit sche vliegers boven de Noordzee opge vangen. ,Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de Britsche nieuws dienst het verlies toegeeft van 37 bom menwerpers. Dit rechtvaardigt de ver onderstelling, dat de feitelyke verliezen der Engelschen nog grooter zijn. Boven Zweedsch-gebied is een Engelsche bom menwerper brandend neergestort. Te zamen met de in den loop van den dag volgens tot dusver ontvangen berichten, aan de kust van het Kanaal neergescho ten 18 toestellen, heeft het Engelsche luchtwapen in nog geen 24 uur dus ruim 50 vliegtuigen verloren. Dit betee- kent een verlies van minstens 200 man vliegend personeel. JL. - S» *- In Pulchri Studio in Den Haag is Zaterdag j.l. de ten toonstelling „Duitsche vrouwen arbeiden voor haar volk” geopend door Frau de la Fontaine, leidster van de N.S. Frauenschaft hier te lande (links). (Polygoon^Meyer) W PDN is: ütraks op onze bekende Hollandsche U>* van Stefaeveningeo-radMk In de Roemeensche hoofdstad is giste ren de groote overwinningsparade gehou den van de troepen, die van Odessa zijn teruggekeerd. Aan deze parade nam op uitnoodiging van den leider van den staat en in opdracht van den Führer, de chef van het opperbevel van de Weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel, deel. De stad was zooals nog nooit tevoren met de Roemeensche. Duitsche en Italiaansche vlaggeri versierd. Koning Michael woon de bij de triomfboog, de parade bij. Hij decoreerde de vaandels en de nieuwe ridders van de orde „Michael de dappere”. Als posthume hulde kregen de gesneuvel de leider van het tweede leger, general- oberst Ritter von Schobert en de gesneu velde chef van den generalen staf van Roemenië, Joanisiu deze onderscheiding. Voorts werd onderscheiden de chef van den generalen staf, generaal Jacobici, die met zijn leger in Odessa is binnengerukt, de chef van de Duitsche militaire missie, luitenant-generaal Speidel en de chef van zijn staf, kolonel Bassenge. De menschenmenigte begroette de voor bijkomende vaandels en regimenten met een geweldig gejubel. Ook de Duitsche eenheid, die aan de gevechten van Odes sa heeft deelgenomen, werd hartelijk be groet. Na de parade gaf de koning in het paleis een kameraadschappelijk diner voor de nieuwe ridders in de orde van Michael de dappere, waaraan van Duit sche zijde werd deelgenomen door gene- ral-veldmaarschalk Keitel, die eveneens eskaders bommenwerpers geëischt, om deze zoo noodig ook tegen de nationale oppositiebeweging der boeren te kunnen gebruiken. De eerste vliegtuigen zijn reeds aangekomen. Verder zijn op zijn verzoek 46.000 man Australische troe pen in Zuid-Afrika aangekomen en over het geheele land verdeeld. Officieel worden deze troepen reserves genoemd voor de ravitailleering naar Noord-Afri- ka. In werkelijkheid hebben zij opdracht om iedere oppositie tegen Smuts en tegen het deelnemen van Zuid-Afrika aan den Engelschen oorlog met kracht van wapens te onderdrukken. De Australiërs hebben ook hier hun naam van gewelddadige huurlingen-troepen waargemaakt en zich overal schuldig gemaakt aan uitspattingen jegens de boeren. De Zuidafrikaansche contingen ten zijn deels naar Egypte, naar den Soedan en Abessinië, deels naar Rhode- sië, Kenya en Oeganda overgebracht. Andere afdeelingen zullen binnenkort naar het Nabije Oosten worden overge plaatst. Een stem maakt-zich uit het geroeze moes los. Het is de omroeper van Hil versum. Hier Hilversum, Holland. Dames en heeren, wij onderbreken thans de uit zending voor een reportage van den tocht naar Mars. Wij sluiten u aan met de Anthonie Fokker, welke zich ergens in het heelal bevindt. Van daaruit zal de marconist, Jack Hartman, u een ooggetuigeverslag van den tocht geven. Deze uitzending wordt heruitgezonden door de zenders Batavia, Kaapstad, Jaarsveld, Paris PTT, Deutschlandsen- der, Warszawa, Kjobenhavn, Oslo, Mo- tala, Helsinki, Roma, Beromunster, Ma drid, Lisboa en New York NBC. Bijna tegelijkertijd begint aan den an deren kant van den wereldbol een an dere bekende Nederlandsche stem met: Hier Batavia, de NI ROM, en dan vertelt ook hij wat er gebeuren gaat en welke Australische en Oostaziatische zenders zullen relayeeren. Als derde man kondigt dan de omroe per van „die Suidafrikaanse Uitsaai- diense” zijn luisteraars aan, dat ze nu een Verslag van „die tog na Mars” zul len hooren. Drie Nederlandsche stemmen op drie punten van de aarde en een vierde stem ergens ver boven die aarde. Het is als een reusachtige pyramide, welke in het ^beelai ryrjjat, getuigfiod -uao Necxlands rants. rants. rants. rants. It liter It k.g. i k.g. Het A.N.P. seint uit Lissabon: Nieuwe maatregelen van de regeering- Smuts hebben onder de boeren in Zuid- Afrika een zeer groote verbittering ge wekt. Smuts heeft van Engeland voor de vliegvelden by Durban en Kaapstad 7) Een eigenaardige vent is die Jan De- king eigenlijk. Hij zegt niet veel en gaat stil zijn gang, maar als hij iets zegt, is het meestal van een bijtend sarcasme. Hij lijkt me een van die types, die door het leven teleurgesteld zijn en er niets meer van verwachten. Ze zijn totaal on verschillig voor wat er om hen heen gebeurt en zouden met plezier een dren keling een glas water voorhouden. Vroe ger gingen dergelijke menschen naar het vreemdelingenlegioen, maar tegen woordig gaan ze blijkbaar liever naar Mars. Dat is moderner. Wanneer alle berichten overgebracht zijn, wissel ik nog eenige technische bij zonderheden met mijn collega aan den anderen kant, waarna ik voorstel om op A3 (telefoniezender) over te schakelen, teneinde met mijn reportage te begin nen. Terwyl ik overschakel, moet ik er plotseling met een lach aan denken, hoe Wij stellen tegenover de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zijn werk. Wij omvatten daarmee ook al len, die zich als bondgenooten aan onze zijde hebben geschaard, in de eerste plaats den staat, die onder denzelfden nood lijdt en voor een deel onder nog veel grooter ellende gebukt gaat dan Duitschland zelfItalië. De Duce ik weet het staat tegenover dezen oorlog niet anders dan wij. Ook zijn land is arm, overbevolkt, steeds achteruitgezet. Men weet niet waar het dagelijksch brood van daan moet komen. Hij en ik hebben ons door een eed verbonden en dit bondge nootschap zal en kan geen macht ter we reld ontbinden. Het zijn twee revoluties, op verschillende tijdstippen en in ver schillenden vorm, maar toch met hetzelf de doel ontstaan. Zij zullen gemeenschap pelijk dit doel bereiken. Bij ons hebben zich nu een groot aan tal Europeesche staten gevoegd. Wij kun nen zeggen, dat bijna geheel Zuidoost- Europa thans in ons kamp staan en dat groote gedeelten van het overige Europa, zij het ook niet als staat, dan toch qua mentaliteit, aan onze zijde staat. Aan het eind van dit jaar kunnen wij wel zeggen, dat voor dit Europeesche front het groot ste gevaar reeds is afgewend. Wij behoe ven niet te betwijfelen, dat in dezen tijd het lot van Europa voor de «komende 1000 jaar wordt beslist. Tot slot herdacht de Führer de gesneu velden, inzonderheid de dooden van den wereldoorlog. Het uur zal komen, zoo ver klaarde Hitler, dat wij ons voor de graven der gesneuvelden uit den grooten oorlog opstellen en kunnen zeggen „Kamera den, ook gij zijt niet tevergeefs gevallen. Gij hebt toch gezegevierd.” van zijn rede op de pogingen om hem te inti- mideeren. In het bijzonder behandelde hi; de dreigementen uit Amerika. In dit ver band. herhaalde hij zijn verklaring, die bij reeds een jaar geleden heeft afgelegd welk schip ook oorlogsmaterieel brengt, materieel dus om menschen te dooden, het zal getorpedeerd worden. Als nu de president van de Vereenigde Staten, die destijds al aansprakelijk is geweest voor de deelneming van Polen en Frankrijk aan den oorlog, meent door een bevel tot schieten Duitschland murw te maken, dan kan de Führer slechts ten antwoord ge ven President Roosevelt heeft zijn sche pen bevolen, als zij Duitsche schepen zien, daarop te schieten. Ik heb de Duitsche schepen bevolen, zoodra zij Amerikaan- sche schepen zien, niet te schieten, maar zoodra een Duitsch schip wordt aangeval len, zich te verdedigen. Als dus een Amerikaansch schip op grond van het be vel van zijn president schiet, dan doet het zulks op eigen risico. In korte, scherpe bewoordingen, wees Hitler de vervalschingen van de hand, die Roosevelt heeft samengeflanst met zijn landkaart over z g. Duitsche plannen tot verdeeling van Zuid-Amerika. De Führer kenmerkte dit alles als de domste verval schingen. Ook de bewering, dat Duitsch land alle godsdiensten wil oplossen, is te onbenullig, zoo verklaarde hij, dan dat hij zich met dergelijke kinderachtigheden en domheden ernstig zou kunnen bezighou den. Het interesseerde hem niet, welke soorten godsdiensten er op de wereld be staan en hoe de volkeren zich tot deze godsdiensten verhouden. In het Duitsche Rijk kan een ieder volgens onze opvat ting, op zijn eigen manier zalig worden. De Führer wees hierbij op een verschil tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, t.w. dat in Duitschland de kerken bijna 9.000.000 R.M. van den staat krij gen, terwijl haar in Amerika van staats wege niets gewordt. In Duitschland is ook nooit een priester wegens geloofsdogma’s vervolgd De Führer vestigde vervolgens zijn aan dacht op de Sovjet-Unie en zei, dat de Duitsche soldaten in een land, waar de vruchtbaarheid zoomaar uit de aarde op welt, in een land, waar met een fractie van het werk, dat bij ons verricht moet worden, een veelvoud aan opbrengst kan worden bereikt, hebben gezien, dat de menschen daar ternauwernood zooveel bezitten, dat zij ook slechts een pan hun eigendom kunnen noemen, dat zij in el lendige hutten wonen, verkommerd, on der ongedierte en vuil. In het Sovjet-pa- radijs bestaat werkelijk het miserabelste slavendom, dat deze wereld ooit heeft ge- verkommerde menschen. half verhongerd, rijk, nieuw land in dienst van Europa ge- Daarboven staat dan een regime van com- missarissep. voor negentig procent van Joodsche afkomst, dattdezen geheelen troep slaven dirigeert. Het zal voor Europa een ware verlossing zijn, als niet alleen dit gevaar verdwijnt, maar ook de vrucht baarheid van deze streken ten goede komt aan heel Europa. Dat is een geweldige taak, die ons is gesteld. Wij hebben een moed en volharding, getuigend van Neer lands historie. Een pyramide van zuiver Nederlandsch fabrikaat, waarvan het grondvlak werd gebouwd door man nen als Coen en van Riebeek, terwijl de top wordt gevormd door den modernen Coen, die hier naast me staat in de ge daante van Westdijk. Ik ben Nederlander en dus mag vandaag trotsch zijn en gelukkig. Een zachte „K”, door Scheveningen geseind, is het teeken, dat ik moet be ginnen te spreken. Ik schraap mijn keel en begin: Goeden morgen, goeden middag, goeden avond, luisteraars op de aarde. Hier is de „Anthonie Fokker", zich be vindende ergens in het heelal, op weg naar Mars. Mesdames, messieurs, ici l’Anthony Fokker”, Meine Damen und Herren, sie horen jetzt die „Anthonie Fokker”. (Ik voel me net een kermisannonceur op de manier van: „Gaat dat zien boe ren, burgers en buitenlui, de dooden- sprong voor tien cent). Verder praat ik gewoon door in het Hollandsch, omdat myn uitzending tenslotte in hoofdzaak voor mijn landgenooten bestemd is en ik onmogelijk in vier talen tegelijk kan spreken. Ik vertel, hoe ver we van de aarde verwijderd zijn en hoe we hier door de cabine zweven. PLANNEN VOOR EEN GEMEEN SCHAPPELIJK OPTREDEN VAN ENGELAND EN AMERIKA IN HET VERRE OOSTEN De Washingtonsche correspondent van „Associated Press” meldt van de meest bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de plannen voor een gemeenschappelijk optreden van Engeland en de Vereenig de Staten, ter versterking van hun po sitie in het Verre Oosten, reeds zijn ge vorderd. Naar het schijnt zou het pro gram met de aankomst van den Japan- schen specialen afgezant, Koeroesoe, verwezenlijkt worden. Deze zou een reeks voorstellen van zijn regeering met een ultimatief karakter overhandi gen. De totale situatie in het Verre Oosten, en in het bijzonder het nieuwe plan, zouden uitvoerig besproken zijn in de laatste kabinetszitfing. In den Haagschen Dierentuin vond gister morgen een plechtige herdenking plaats van de gevallen soldaten van den wereldoorlog, van den tegenwoordigen oorlog en van de 16 slachtoffers der N.S.D.A.P. op 9 November 1923 in München. Een overzicht van de zaal tijdens de plechtigheid. (Stapf-Mol) A A REDE VAN LORD BEAVERBROOK „Vertrouwt niet op den bolsjewisti- schen tegenstand”, zoo heeft lord Bea verbrook verklaard in een rede te Man chester voor afgevaardigden van de Britsche vakvereenigingen. Omtrent deze rede meldt de Britsche berichten dienst verder, dat Beaverbrook gezegd heeft: ieder in Erfgeland zal moeten lij den, zwaar lijden en geen man en geen vrouw zal ontkomen. Wat de Engel schen in den komenden tijd op zich moeten nemen en moeten lijden, is veel ernstiger, dan wat zij tot dusver gele den hebben, want zij moeten den last, welken de bolsjewieken thans dragen, morgen op hun schouders nemen. Als zoo’n steen tegen ons zou aanbotsen, dan zou het met ons gedaan zijn. Het geheel is een prachtig gezicht. Het heeft iets romantisch en doet denken aan de sprookjes van 1001-nacht, welker il lustraties van vliegende tapijten in ster- rehflonkerende Arabische maannachten als kind zoo’n diepen indruk op me heb ben gemaakt. Ik heb pooit kunnen droo- men, dat ik zelf nog eens op zoo’n vlie gend tapijt door het heelal zou zweven, al is dat tapijt dan eenigszins gemoder niseerd in een metalen vliegtuig. En als ik naar boven kijk, dan zie ik daar midden in dien blauwen sterren nacht de aarde. De aarde, waarop u woont, luisteraars. Zooals wij op aarde spreken van „volle maan”, zou ik nu kunnen spreken van „volle aarde”. Ik zie namelijk een helder verlichten ron den bol, waarop duidelijk de verschillen de landen en zeeën te onderkennen zijn. Hij vertoont zich voor mij ongeveer vier maal zoo groot als u op aarde gewend bent de maan te zien. Het is een vreem de gewaarwording om daar die aarde in de lucht te zien hangen en te beseffen, dat de, uit de atlassen zoo vertrouwde teekening van de continenten, welke ik er op zie, niet die van een schoolglobe is, maar werkelijk de echte origineel# kustlijn, welke de tallooze landen en landjes van de aarde bij elkaar houdt {Wordt peroolydj sche Rijk. In dit opzicht wordt de zin dui delijk, die dezen oorlog verbindt met den strijd, die op 9 November 1923 de eerste bloedoffers eischte: De worsteling, in wel ker midden wij staan en welker beslissing reeds gevallen is, is de in de reusachtige uitgestrektheid van de Europeesch-Afri- kaansche oorlogsgebieden overgebrachte strijd tegen denzelfden tegenstander. Enkele persstemmen De Italiaansche pers publiceert de Münchener rede van Hitler op de eere- plaats. In de „Voce d’Italia” schrijft Gayda o.a.: de rede van den Führer be pleit het recht van Duitschland op leven en macht Sedert jaren spreken de demo- cratiën van den aanvalslust der as, maar in werkelijkheid hebben de asmogend heden niet anders gedaan dan de plaats vragen, die haar van rechtswege toekomt. Het gezondste deel van Europa strijdt thans tegen de Sovjet-Unie en bijgevolg tegen Engeland als haar bondgenoot. De rede van Hitler vormt het hoofd thema van de Madrileensche bladen. De „ABC” schrijft: „De rede, die door een onwrikbare overwinningszekerheid geken merkt was, heeft de geheele wereld ge toond, dat Duitschland vastbesloten is den strijd voor vrijheid en welvaart van Europa tot eindbeslissing te voeren. De overtuigende kracht van Hitler’s woorden dwingt de grootste bewondering af”. Het blad legt verder den nadruk op den zin: „Alles is mogelijt behalve dat Duitsch land capituleert.” De rede van Hitler wordt door de late edities van de New Yorksche bladen van Zondag uitvoerig en op de frontpagina gepubliceerd. De „New York Times” legt in het bijzonder den nadruk op de passage waarin de Führer verklaart, dat hij den Duitschen duikbooten opgedragen heeft alleen dan op Amerikaansche schepen te vuren, wanneer zij door hen worden aan gevallen. Dezen zin zet het blad als voor- naamsten kop boven de rede. Op de plaats, waar op 9 November 1923 de eerste bloedgetuigen der nationaal- socialistische beweging hun trouw aan Adolf Hitler met hun leven betaald heb ben, is gisteren een herdenkingsplechtig heid gehouden. Een geweldige menigte stond om het groote plein voor de Feld- herrnhalle. De gouwleiders Wagner en Fromm als vertegenwoordigers der Weer macht toefden zwijgend bij het gedenktee- ken. Een batterij vuurde zestien salvi af, waarna „Ich hatt’ einen Kameraden” weerklonk. Gouwleider Wagner legde een krans van den Führer neer, generaal Fromm een van de Weermacht, Het waardig slot der reeks herdenkings plechtigheden voor den negenden Novem ber werd gevormd door het wijdingsuur op den Königlichen Platz, Delegaties van partij, Weermacht en Duitsche jeugd wa ren, met het oog gericht op de Ewige Wache, aangetreden. Duizenden stonden opgesteld. Uit de richting van de Feld- herrnhalle trokken de deelnemers aan den marsch van 9 November 1923 het plein op 9 t.m. 15 November 1941 Brood Brood Vleesch 43 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 20 November 1941 5152 Boter I 51—52 Vet I Nu ook duizenden gevangenen op de Krim. Na de in harden strijd bevochte doorbraak op de landengte van Perekop, is de taaie bolsjewistische verdediging veranderd in een wilde vlucht. (Weltbild-Polj/poon) doel. Dit omvat dit continent, primair ons vaderland, maar daarenboven ook al len, die in eenzelfden nood leven als wij. En dan ben ik de overtuiging toegedaan, dat dit continent niet het tweede van de wereld zal zijn, maar dat het evenals voor heen het eerste zal blijven. En als de heer Willkie verklaart, dat er slechts twee mo gelijkheden zijn, n.l. dat Berlijn of Wash ington de hoofdstad der-wereld wordt, dan kan ik slechts zeggen Berlijn wil in tegen het Duitsche volk en tegen het Duit- het geheel niet de hoofdstad der wereld zijn en Washington zal het nooit worden. „De redevoering van den Führer heeft ook hierin klaarheid gebracht, dat Enge land noch de Vereenigde Staten iets kun nen veranderen aan de historische gebeur tenissen, die de worsteling in het Oosten tengevolge heeft”, zoo schrijft de „Völki- scher Beobachter” over de jongste rede van Hitler. Het blad verklaart verder: Met de souvereine zekerheid van wie met ver vooruitzienden blik plannen maakt, heeft de Führer de illusies vernield, die de Westelijke democratieën hebben door mis leidend zelfbedrog ten aanzien van de mo gelijkheden van Duitschland. Duitschland «o. ucz-c vrcrcju uvii neen ge- te kunnen afmatten was vóór 22 Juni een zien, millioenen benauwde, onderdrukte, vergeefsche hoop. Thans, nu uitgestrekt steld kan worden, is deze hoop absurd. Uit dit bewustzijn van kracht en uit deze zekerheid van de overwinning vloeide het antwoord voort, dat de Führer gege ven heeft aan het trio van oorlogsmisda digers, Churchill, Stalin en Roosevelt. Voor de Britten was de ironische uitnoo diging het eens te probeeren met een „tweede front”, dat de slavenhouder in legramformulieren de leuze zal schreeu wen: „Telegrafeert naar Mars via Hol- land-radio”. Dat zal dan mijn werk zijn. Ik schakel den telefoniezender in en ga op de afgesproken golflengte zitten. Weldra hoor ik weer zwakjes Scheve- ningen-radio roepen. Even zuiverder af stellen tot ik hem het sterkst heb. Het is we) niet zoo sterk als de telegrafie- zender, maar het is toch ruim voldoen de. Ik grijp naar de microfoon en ant woord Scheveningen-radio. Hallo PDN 1), hallo PDN, hier de Anthonie Fokker. Ik ontvang u zeer goed. Hoe ontvangt u mij? Ik roep geen „over", want beiden kunnen we tegelijk ontvangen en zenden, zoodat het vervelende heen- en weer schakelen niet noodig is. Weer wisselen we eenige technische bijzonderheden, waarop Scheveningen zegt: Als u een oogenblikje wacht, kunt u met uw reportage beginnen. Ik sluit u vast aan op de studio’s. Een licht suizen, dan hoor ik plotse ling een heksenketel van allerlei muziek en gepraat door elkaar. Het zijn de drie zenders Hilversum, Batavia en Kaap stad, welke ik door elkaar hoor schette ren. Zij zullen mijn uitzending verzorgen en aan de andere landen doorgeven. Zooveel plakband zal straks noodig zijn om die twaalf duizend pakketten voor cnze vrijwilligers aan het Oostfront te kunnen verzenden. Deze enorme lengte geeft u een idee van wat het zeggen wil 12.000 pakketten. Inderdaad het is een heel werk, dat het verzorgingsfonds vrij willigerslegioen „Nederland” op zich heeft genomen. Maar het is toch al het minste wat wij van het thuisfront kunnen doen ervoor te zorgen, dat onze 12.000 dappere Nederlandsche vrijwilligers met Kerstmis een pakket uit het vaderland zullen ontvangen. Wij van het thuis front en daar behoort ieder goed vaderlander bij wij zullen straks het Kerstfeest kunnen vieren in oneindig veel prettiger omstandigheden, dan onze mannen in het Oosten. En juist omdat wij dit te danken hebben aan het feit, dat ook zij hun leven inzetten en samen met de Duitsche kameraden het bolsje wistische gevaar bezworen, daarom moe ten en zullen die 12.000 pakketten in orde zijn. Natuurlijk, geld is er voor noodig. Maar voor dit doel brengt iedere landgenoot natuurlijk gaarne een offer. Stort uw bijdrage vandaag nog op giro rekening L’ gegund om zyn riemen los te Hij zit jjverig te rekenen en te rlei ingewikkelde tabellen en instrumenten. Ik gevraagd, hoe snel we nu eigenlijk wel vallen, maar dat kan hij me onmogelijk vertellen. In den tijd, aat hij heeft uit getekend, wat de snelheid op een be paald moment is, is de snelheid mis schien al weer tien maal zoo groot ge worden, doordat we met een eenparig versnelde beweging steeds sneller en sneller voortstormen. Hij heeft het bo vendien veel te druk met het controlee- ren van het rempunt. Dit is het punt, waarop Westdijk moet beginnen het toe stel af te remmen, daar we anders met een verschrikkelijken slag tegen Mars te pletter zouden slaan of wel in den dampkring van Mars onmiddellijk ver branden door de wrijving met de lucht. Dit punt heeft de professor van te voren berekend en nu controleert hij aan de hand van diverse gegevens of zijn bere keningen juist zijn. Wanneer ik, luisteraars, uit de patrijs poort het heelal inkijk, dan vertoont zich een wondervreemd schouwspel aan mijn oog. terwijl de zilverglanzend afteekenen. Soms schie- 1 ten plotseling witbliksemende strepen 1 voorbij ons toestel. Het zijn onze ge- 1 vzoesdtt wüandfrr de meteooesitMDeQai ife .V ;>x tm.. W’: if 1 -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5