C. BLOM Leert haar volledige mondverzorging! AKKERTJES 1/ Castella BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS LAATSTE TELEGRAMMEN Jv Voor den puzzelaar Razende Kiespijn De Nederlandsche Landstand JUWELIER PLAATS 9-TELEFOON 115221 WINTERVOORRAAD AARDAPPELEN CREMATIE S. DE VRIES Szn. DUUR SCHILDERWERK Kertsj „DUITSCHE VROUWEN WERKEN VOOR HAAR VOLK” DE „DORUS RIJKERS” REDT 19 SCHIPBREUKELINGEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Spaarzaamheid is een deugd, Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit. ‘V A GROOTE BELANGSTELLING VOOR DEN EENPANSMAALTIJD Waarom met Duitschland tegen het Bolsjewisme helpen direct I „STERRENPARADE” IN HET GEBOUW VOOR K. EN W. VIERDUIZEND GULDEN BIJ INBRAAK ONTVREEMD OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant fchuimende TANDPASTA Zware tochten naar het s.s. Magdalena” VERKOOP en Zilver HAAGSCHE COURANT Maandag 10 Nov. 1941 2e bl. pag. 2 Waardebons van Winterhulp Engelsche luchtaanvallen op ons land De DE SCHOOLMELKVOORZIENING als orde- te te Italiaansche torpedovliegtuigen Juzzolini en Christian!, Emilio de rechtsgeleerdheid promo- w e r k - Weer zoo'n goed -product I MM——CT—CW Aanval op Italiaansch convooi in de Middeliandsche Zee Onvolledige mondverzorging ..afgedaan 35 CL PER TUBE Daarom plicht het de gratificatie l burgemeester, wegens langdurigen DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË BOEKAREST, 10 Nov. (D.N.B.) De dag der volksstemming is gisteren in het ge- heele land rustig verloopen. De bladen publiceeren uitvoerige beschrijvingen en betoogen, dat de stemming het karakter van een getuigenis heeft gedragen. Het eerste partieele resultaat, dat laat in den nacht is gepubliceerd, omvat 974.910 stemmen, waarvan er slechts 17 „neen” be helsden. des het ge- Vijand tusschen Sebastopol en verder teruggedrongen Geringe schade In het afgeloopen weekeinde vlogen ver scheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanvallen konden echter, dank zij den krachtigen afweer, niet tot ont plooiing komen. Bijna alle bommen vielen op weiden, in het water, soms op bosch- gebied, voorts op het open veld en deden geen noemenswaardige schade. Eenige bomscherven beschadigden een paar woon huizen licht, andere huizen kregen glas schade. In een plaats moesten zes woon huizen ontruimd worden, in een andere plaats liep een boerderij schade op. Elders werd een vrouw door den luchtdruk eener ontploffing van haar rijwiel geslingerd en licht gekwetst. Dat het organiseeren van eenpansmaal- tijden ook voor den Haag een groot suc ces blijkt te worden, bewijst het feit, dat de kaarten voor bedoelden maaltijd, welke georganiseerd wordt door Winterhulp Ne derland in samenwerking met de Duit- sche N.S.V. op 16 November a.s. in de groote zaal van den Dierentuin, zoowel voor het Nederlandsche als Duitsche ge deelte zijn uitverkocht. Zeer zeker geeft dit resultaat reden om in de toekomst op dezen weg voort te gaan. Zooals bekend komt de opbrengst van deze eenpansactie ten goede aan het Ste delijk Bureau van Winterhulp Nederland. Alle kleine holten van het gebit, tot nog toe „onbereikbaar”, worden thans gereinigd door de actieve schuimbelle- tje» van „Castella” tandpasta! en tramwegperso- lisverstand over de onder de bepalin- Men schrijft ons: Waarom tegen het Bolsjewisme? Is het geen schande, dat deze vraag nog in ernst gesteld moet worden? Tot voor kort wa ren wij er allen van overtuigd, dat het menschdom geen grooteren vijand kende, dan die goddelooze horde, die een stand beeld oprichtte voor Judas den Verrader, die Godsdienst noemde „opium voor het volk”, die tienduizenden priesters en monniken beestachtig afslachtte. Tot voor kort klonken uit den mond van gewijde en ongewijde sprekers hartstochtelijke protesten tegen den anti-christ, die van Moskou uit den gruwel der verwoesting over de wereld wilde brengen. Tot voor kort bad de wereld met innigen aandrang tot God: Verlosser der wereld, red Rus land.” Zijn wij nu allemaal krankzinnig geworden? Waarom zwijgt nu de mond, die eens zoo fel protesteerde? Nog erger, hoe durft diezelfde mond nu den zegen af te smee- ken over de wapens van de goddelooze- horde? Daarom moeten wij de vraag wel weer stellen: Waarom tegen het Bolsje wisme? En dan moet het antwoord zijn: Omdat het Bolsjewisme verwerkelijking is van het plan, dat Satan meer dan twintig eeuwen uitgedacht heeft, om het werk van Christus te vernietigen. Een sterk christelijk Europa is het stevigste bolwerk tegen de listen en de lagen van den Booze. Daarom heeft Satan het Bols jewisme uitgedacht en voorzien van alle moderne technische hulpmiddelen, om het en de christelijke bescha- wij Extra bericht groote getallen krijgs gevangenen en gewonden. Steunt de Nederlandsche Ambulance vfh. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage MUZIEKFEEST IN DEN DIERENTUIN Onder groot enthousiasme van de zijde van het talrijke, meest jeugdige-publiek, vond inplaats van Zaterdag gisteravond het groote concert van moderne dansor- kesten in den Dierentuin plaats. Het wa ren allen ensembles van groote bekend heid en populariteite, welke medewerking verleenden en die blijkens den luiden bij val, de hooggespannen verwachtingen van hun gehoor niet teleurgesteld hebben. De muzikale prijsvraag het herken nen van zeven melodieën, gespeeld door den pianist Kubbe bleek een succes. Bij een tweetal inwoners van onze stad zijn gehamsterde levens middelen, waaronder conserven, in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. Aan het bureau van den C.O.D. Laan Copes van Cattenburch 13 bevindt zich een heerenrijwiel, opnieuw gemof feld, gemerkt „Elegant”. framenummer 3796U, met electrische lamp merk „Ho- blita”. Het is iederen werkdag van 917 uur te bezichtigen. het geval in kennis gesteld. Accountants stelden een onderzoek in en kwamen tot de slotsom, dat er teveel was berekend. Voor deze prijsopdrijving werd de schilder met 150 gulden beboet, terwijl tevens openbaarmaking van het vonnis in een van de Haagsche bladen werd ge last De oplossing van de Zaterdag in de Kikeriki geplaatste puzzle luidt: 1. knijp; 2. plan; 3. smal; 4. Krim; 5. mier; 6. boei; 7. indo; 8. open; 9. slop; 10. bril; 11. oker; 12. blik; 13 knul; 14 spin; 15. trijp; 16. spar. Christendom ving te vernietigen. Daarom moeten tegen het Bolsjewisme strijden. Waarom met Duitschland tegen Bolsjewisme? Omdat Duitschland eenige macht ter wereld is, die het aan gedurfd heeft om het tegen den erfvijand van het Christendom op te nemen. Ande ren hebben geprotesteerd en gewee klaagd meer dan twintig jaar lang, zon der daadwerkelijk het Bolsjewisme te be strijden. Anderen keurden met den mond dit stelsel af, maar steunden het in ge heim. En op het oogenblik gaan zij zelfs zoo ver, dat zij zich openlijk solidair met bet Bolsjewisme verklaren. Bij hen gaan goud en zilver en olie boven de eeuwige waarden van het Christendom. Hoe kon den wij van dezulken dan een daadwer- keèijk optreden verwachten tegen deze goddelooze horde? Maar Duitschland. dat reeds jaren lang strijdt voor een stevig christelijk Europa, heeft nu den strijd aangebonden tegen het leger van den duivel. En wij allen, voor wie God nog steeds het hoogste is hier op aarde, voor wie Zijn Goddellijke wetten meer wegen dan al het goud en zilver en olie, wij al len strijden mee. Daarom is onze leuze voor den nieuwen kruistocht: Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. Th. A. J. de L. Afstempelen van bonnen In de Haze laarstraat Op werkdagen van 9.1513 uur, Zaterdags tot 12.30 uur, wordt in distributiekantoor Hazelaarstraat 121 legenheid gegeven om de aardappelkaart V te doen afstempelen, teneinde een win tervoorraad aardappelen in te slaan. De aangewezen bonnen („05” tot en met „14”) mogen niet van de kaart worden verwijderd. Bovendien moet bij de aanbie ding der kaart de distributiestamkaart worden meegebracht. Doe dan twéé dingen. Neem 'n "AKKERTJE" om rustig zon der pijn te kunnen slapen eb ga morgen naar Uw tandarts. A. DE JONG t Na een kortstondige ziekte is hedenmor gen in den ouderdom van 53 jaar hier ter stede overleden de heer Anton de Jong, bekend reeder te Scheveningen. De heer de Jong was lid van de perma nente commissie uit de reedersvereeniging „Scheveningen”. Zijn helder inzicht en zijn uitstekende adviezen werden medebestuursleden zeer op prijs gesteld en gewaardeerd Voorts was hij lid van het leesgezelschap „Vriendschap en Oefening” te Schevenin gen, waarvan hij op zeer jeugdigen leef tijd lid was geworden. De heer de Jong was medefirmant der firma A. de Jong te Vlaardingen. een zeer bekende en sedert jaren gevestigde scheepswerf en machine fabriek te Vlaardingen. Onder de auspiciën van de Algemeene Nederlandsche Organisatie voor Amuse ment A.N.O.V.A., 'vond Zaterdagavond in het Gebouw voor K. en W. een z.g. „Ster renparade” plaats. De belangstelling, vooral van de zijde der jeugd, was zeer groot. Een aantal dansorkesten, verleende hieraan zijn medewerking. Voor het eerst deed zich op dezen avond het Anova- showorkest hooren. Tusschen de diverse nummers traden solisten op. Uit het ap plaus bleek, dat het gebodene op grooten prijs werd gesteld. scriba van den kerkeraad hij later naar het ressort van Loosduinen verhuisde werkzaam als vice-voorzit- Evangelisatiecommissie en Tijdens de afwezigheid van de bewo ners heeft men zich gisteravond toegang verschaft tot een perceel in de Hase- brpekstraat. Men is binnengekomen door verbreking van een ruit aan de achter zijde. De bewoner, die een melkhandel heeft, had in een schrijfbureau een be drag van ongeveer ƒ4000 en een zeer groot aantal boterrantsoenen geborgen. Van het geld en de distributiebescheiden' hebben de dieven zich meester gemaakt Toen de bewoners tegen 10 uur thuis kwamen werd het ongewenschte bezoek ontdekt. De politie werd gewaarschuwd en door rechercheurs van den C.O.D. is direct een onderzoek ingesteld. Vast is ko men te staan, dat de inbrekers de woning aan de voorzijde, n.l. door het opschuiven van een raam, hebben verlaten. Gezien de duisternis, kon hun vertrek onopge merkt blijven. Opening der tentoonstelling in Pulchri In tegenwoordigheid van dr. Schuetel, Gevolmachtigde van den Rijkscommissa- ris voor Zuid-Holland, dr. Schuon, Kreis- leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D. A.P. en andere genoodigden, heeft mevr. M. de la Fontaine, Leiterin dr. N. J. Freuenschaft en Deutsches Frauenwerk van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, Zaterdagmiddag de ten toonstelling „Duitsche vrouwen werken voor haar volk” in Pulchri Studio geopend Spr. wees er, na haar welkomstwoord op, dat deze tentoonstelling ingericht is om den Hollandschen vrouwen een indruk te geven van de omstandigheden, onder welke de Duitsche vrouwen werken. Zij kunnen zien, dat de Duitsche vrouwen overal de mogelijkheid hebben om mee te helpen. Voorts kunnen zij zien hoe de Staat, Partij, N.S. Volkswelvaart, Arbeids dienst e.a. maatregelen «emen om den vrouwen het werk te verlichten. Uit ideze tentoonstelling leeren de bezoekers (sters) tevens dat de Duitsche vrouwen evenzeer haar plicht doen als de soldaten aan het front. Mevr, de la Fontaine sprak tenslotte de hoop uit, dat deze tentoonstelling er toe zal bijdragen de kameraadschap en het wederzijdsch begrijpen tusschen de Duit sche en Nederlandsche vrouwen te ver- grooten. Hierna maakten de bezoekers een rond gang door de tentoonstellingszalen. 150 Gulden boete Iemand, die zijn huis door een schilder laat opknappen, een karwei, waarbij vaak behalve schilderwerk nog andere kleine werkjes verricht worden, heeft momen teel veel moeite, om pan de hand van de nota te beoordeelen, of de prijs geoor loofd is of niet. Want zoo’n nota bevat als deze eenigszins gespecificeerd is allerlei posten, als: uurloon, materiaal, directe kosten, timmerman, sociale kosten, extra toezicht, enz. enz. In sommige gevallen, zoo b.v. voor materiaal, kan prijsverhoo- ging officieel zijn toegestaan, bij andere moet de prijs als vóór den oorlog zijn enz. enz. Hoe het zij, de verleidingen voor den aannemer van een eenigszins uitgebreid schilderwerk om meer te vragen dan of ficieel is toegestaan, zijn hier wellicht sterker dan op andere gebieden, daar de aanbesteder bijna nooit goed kan beoor deelen hoe de vork in de steel zit en zich meestal bij de nota zal neerleggen en ge willig zal betalen. Dit laatste was echter niet het geval in Marlot, waar de opdrachtgever bij het ontvangen van een nota ad 645 voor schilderwerkzaamheden aan het door hem bewoonde huis, het er niet bij liet zitten en den schilder een uitgebreide specifi catie vroeg. Ook deze kon hem niet be vredigen en de inspecteur voor de Prijs- - beheersching te ’s-Gravenhage werd van Gestadige groei van het deelnemersaantal De propaganda-actie voor de schoolmelk is, dank zij de gerïieenschappeljjke in spanning van de hoofden en onderwij zers, de oudercommissies der openbare scholen en verscheidene schoolbesturen, een zichtbaar succes geworden. Het aantal melkdrinkende kinderen, dat op 8 September, dus vlak na de zomer- vacantie, 15629 bedroeg, is gestegen tot 35257 in de week van 20-25 October. Daarmee is het hoogste aantal, dat voor de zomervacantie bereikt werd, met rond 2000 overschreden. Het hoog tepunt is waarschijnlijk nog niet be reikt. De gestadige groei van het deel nemersaantal tot nu toe geeft grond aan de verwachting, dat de stijging nog voort zal gaan. Een tweede succes is het financieele resultaat der actie, dat wordt uitge drukt in de gemiddelde ontvangst per liter. Hoe grooter het aantal kinderen uit de 16 cents- en de 11 cents-klasse is, hoe hooger de gemiddelde ontvangst wordt. Behalve voor de uitbreiding van melkv'oorziening tot een zoo groot rtio- gelijk aantal kinderen uit alle prijsklas sen, heeft het Schoolmelkcomité dan ook bijzondere aandacht voor de deel neming van de kinderen uit de l^oogere prijsklassen. Welnu, dank zij de gevoer de actie is de gemiddelde ontvangst ge stegen van 8.56 cent per liter op 8 Sep tember tot 8.96 cent per liter in de week van 13-18 October. De krachtige stijging van het school- melkgebruik, welke uit deze cijfers blijkt, is voor den voedingstoestand der Haagsche schooljeugd van beteakenis. Ds. F. J. PLAAT t In den ouderdom van 84 jaar is hier ter stede overleden ds. F. J. Plaat, emeritus Evang. Luthersch predikant. Ds. Plaat aanvaardde in 1883 zijn ambt bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente te Brielle-Hellevoetsluis. In 1886 vertrok hij naar Purmerend, waar hij zijn ambt ver vulde tot aan zijn emeritaat op 1 Maart 1923. De begrafenis vindt Woensdag a.s. op Nieuw Eik en Duinen plaats. Vertrek van het sterfhuis, van Stolkweg 23, 3 uur 15. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Financiën is aan mr. L. J. M. Nouwen, insp. der registratie enz. te Amsterdam, op zijn verzoek eervol ont- U1J slag verleend. Bij beschikking van den In den afgeloopen nacht hebben zwakke seer -gen. van het dep van Handel, Nij- -■ - verheid en Scheepvaart is ingesteld een commissie van toezicht op de Nederland sche standaarden van den meter en het - kilogram en zijn in deze commissie- be- 1 noemd: tot lid en xyoorzitter prof. dr. C Zwikker te Delft en tot leden: prof, dr H. B. Dorgelo te Delft en prof. dr. G. Holst te Aalst (N.B.). De inspecteur van het ijkwezen is ambtshalve lid der com missie. De eenige tandpasta met PERLDON Duikboot boort 3 vijandelijke koop vaarders in den grond ROME, 10 November (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht luidt Een onzer in de Middeliandsche Zee varende convooien is in den nacht van 8 op 9 November aangevallen door een Britsch vlooteskader. De getroffen koop vaardijschepen zijn na elkander gezonken. Van onze torpedojagers, die het convooi begeleidden en tot torpedo-aanvallen óver- gingen, zijn er 2 tot, zinken gebracht. Een derde werd getroffen en keerde zonder ernstige schade in een haven terug. Een groot deel der schipbreukelingen is gered. Bij het aanbreken van den dag vielen onder bevel van da eerste luitenants Ardito Adone Venturini de vijandelijke schepen aan. Zij troffen met 2 torpedo’s een kruiser en met een een torpedojager. Voorts schoten zij 2 vliegtuigen, die het vijandelijke eskader beschermden, neer. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Campania en Sicilië. Te Napels zijn 10 menschen om het leven gekomen en 25 gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door den afweer getroffen en stortte in zee. Te Messina zijn verscheidene perso nen gewond. Aan de landfronten in Noord- en Oost- Afrika. niets van beteekenis. Duitsche vliegtuigen hebben verdedigingswerken van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Eer; Italiaansche duikboot, die onder bevel van kapitein-ter-zee Giuliano Prini op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft drie vijandelijke koopvaarders met een gezamejilijken inhoud van 25.000 ton tot zinken gebracht. Daarmede hebben onze duikbooten op den Atlantischen Oceaan meer dan 500.000 ton vijandelijke koopvaardij scheepsruimte tot zinken ge bracht. Vrijdagochtend om half vijf werden te den Helder noodsignalen waargenomen uit de richting van de Haaksche gronden. Onmiddellijk voer de „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidhollandsche Red ding Maatschappij uit. Het zou een moei lijke tocht worden. Er stond een storm achtige noordwesten wind en de zee was zeer ruw Maar schipper Coen Bot zou succes hebben; in twee zware tochten bracht hij de negentien leden van het in nood verkeerende Zweedsche ruim 1800 ton groote s.s. „Magdalena”, dat op weg was van Rotterdam naar Stockholm, be houden thuis. De „Magdalena" had te kampen met een zwaren tegenwind en de hoogloopende zee. Tegen half vier in den ochtend raakte het schip te dicht on der de Haaksche gronden. Het roer stoot te en de stuurinrichting werd onklaar, zoodat het schip stuurloos werd op een der gevaarlijkste punten van onze kust De kapitein besloot te ankeren op het westelijkste punt van het Westgat, om een stranding op de Haak te voorkomen. Tegelijkertijd flitsten de noodsignalen den donkeren nacht in. die onmiddellijk be antwoord werden door het uitloopen van de „Dorus Rijkers”. Het was buitenge woon moeillijk cm verbinding te maken met het schip, daar de „Magdalena” met den boeg in den wind lag, zoodat er geen lijzijde was om langszij te komen en het gevaar bestond, dat de reddingboot te pletter zou worden geslagen tegen het Zweedsche schip. Het gelukte echter veertien leden der bemanning over te nemen. De gezagvoerder wenschte zijn schip nog niet te verlaten en bleef met vier man aan boord. Kort, nadat de „Do rus Rijkers” terug was gekeerd, gaf de Zweed opnieuw noodsignalen. De toestand was onhoudbaar geworden en de kapitein had het N.C.sein laten geven, omdat hij en de aan boord gebleven leden der be manning het vaartuig wilden verlaten. Weer had de „Dorus Rijkers” een zwaren tocht voor den boeg en weer kwam zij met de grootste moeite langszij. Herhaal delijk stootte de reddingboot tegen de „Magdalena”, zoodat de „Dorus Rijkers" schade opliep aan het heklicht en de kop- flenders. Dank zij deze moderne Renders echter konden de zware schokken worden opgevangen en vier man, o.w. de kapi tein, wisten zonder ongelukken op het vangnet, waarmede de „Dorus Rijkers” is uitgerust, over te springen. De vijfde man echter sprong mis en kwam in de koken de zee tusschen het schip en de redding boot. Hij wist zich vast te klemmen aan de grijplijnen van de „Dorus Rijkers”, zoodat ook hij veilig binnenboord kon worden getrokken. Behouden keerde de „Dorus Rijkers” te den Helder terug; in totaal warervop deze beide zware tochten negentien schipbreukelingen gered. Coen Bot’s 439ste Schipper Coen Bot heeft met deze red ding zijn 439sten geredde binnen ge- Z-Z van den naamgever van de reddingboot Dorus Rijkers, die in totaal 486 man van een zekeren dood redde. Bedrijf voor een jaar gesloten De gemeentepolitie te Amstelveen»heeft den geheelen winkelvoorraad van den kruidenier Th. Schwarz, Amsterdamsche- weg 514, aldaar, in beslag genomen. Deze man verkocht n.l. in zijn winkel allerlei waren, zooals boter, kaas, eieren, koffie, thee, suiker, vermicelli en vleesch- waren zonder bon, doch vroeg daarvoor natuurlijk veel te hooge prijzen. Boven- - dien bleek hij nog een voorraad cacao te bezitten, welke hij echter voorloopig niet wilde verkoopen, omdat de prijs nog niet genoeg was ppgeloopen. Om zijn winstge vende zaken te kunnen voortzetten, kocht hij distributiebonnen op, waarvan hij den aankoopprijs rijjcelijk in den prijs van de waren verrekende. Naast zijn gewonen handel had de kruidenier voor zijn clan destiene verkoopen een drukke klandisie en deze vorm van handeldrijven bracht hem dan ook buitensporige winsten in het laatje. Nader kan worden medegedeeld, dat de kru^enier is veroordeeld tot 500 boete, verbeurdverklaring van den win- kelvooraad en sluiting van het bedrijf voor den tijd van een jaar. Te dure rijwielen De inspecteur voor de Prijsbeheerschlng te Amsterdam heeft een tweetal fabrikan ten van rijwielen gevestigd'te Utrecht en. te Amsterdam, veroordeeld tot geldboeten van 2000 en /2500, omdat men de prij zen van fietsen verhoogd had. zonder da daartoe vereischte vergunningen van over-' heidswege te hebben verkregen. Hnnr “*o»sien gereaae oi io 'bracht. Hij nadert het record- van de reddingboot Totaal aantal gevangenen tot 3.632.000 man gestegen HOOFDKWARTIER VAN D?N FÜHRER, 10 November. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Op de Krim 2ijn ten Oosten van Sebasto pol en ten Westen van Kertsj vijandelijke achterhoedetroepen, die taaien tegenstand boden, verder teruggedrongen. Overdag en des nachts zijn hevige luchtaanvallen op Sebastopol gedaan. In petroleumtanks en pakhuizen ontstonden groote branden In de haven werden een bolsjewistische krui ser en een groot koopvaardijschip door voltreffers zwaar beschadigd. Tusschen Donetz en Wolga en in het gebied om Moskou heeft de luchtmacht een groot aantal sovjet-transporttreinen vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers heb ben Moskou bestookt met brand- en ori- santbommen In het bestek van de tusschen het Ilmen- meer en het Ladogameer. tot voorbij den Woltsjof ondernomen operaties hebben infanterie- en tankformaties, zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeersknooppunt Tickwin ingenomen Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij binnengebracht. De staf van het 4e Sovjet-leger ontkwam slechts aan gevangenneming door auto’s en be langrijke militaire documenten achter te laten. In de ge'vechten aan dezen frontsector werden sedert 16 October rond 20.000 ge vangenen binnengebracht en 96 tanks, 179 kanonnen, een pantsertrein en tal rijk ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Ongeveer 6000 mijnen werden opge ruimd. Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnengebrachte krijgsge vangenen is gestegen tot 3.632.000 man. Voor de Oostkust van Schotland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht een vrachtschip van 2000 ton tot zinken ge bracht, een 2e koopvaarder werd bescha digd. Stuka’s bombardeerden het haven gebied van Margate aan de Zuidoost-kust van Engeland. Uit uitgebreide branden en hevige ontploffingen bleek het succes van den aanval. In Noord-Afrika hebben afdeelingen Duit sche gevechtsvliegers met succes Britsche steunpunten bij Mersa Matroeh en kaze- matstellingen bij Tobroek aangevallen. afdeelingen vijandelijke vliegtuigen bom men laten vallen op eenige plaatsen in Geref kerk van ’s Gravenhage-West als ouderling en en was toen van de kerk in deze kerk ter van de voorzitter van de huisbezoekcommissie. -De Landstandpersdienst meldt: Alhoewel de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de’ op richting van den Nederlandschen Land stand en de daarop gegeven toelichtin gen zeer duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommigen toch nog geen recht be grip omtrent het karakter van den Ne- derlandschen Landstand aanwezig te zijn. Hier en daar heerscht blijkbaar de meening, dat de landstand een nieuwe boerenorganisatie is in den geest van de tot nog toe bestaande, dus geboren uit het praticulier initiatief van de een of andere groep van de boeren bevolking, waarvan men al dan niet naar persoonlijk gevoelen, lid kan wor den. Artikel 1 van de Verordening 196-41 zegt in het eerste lid, dat de Nederland sche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 van de Grondwet. En lid 2 verklaart, dat de Nederlandsche Landstand verordenende bevoegdheid heeft in den zin van arti kel 153 van de Grondwet. Dit artikel 152 is destijds in de Grondwet opgeno men als de ontsluiting van de mogelijk heid in Nederland, tot de zoo lang be pleite en verhoopte publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te komen. Jarenlang is daarover geschreven en gesproken, totdat eindelijk de volksver tegenwoordiging in meerderheid ervoor gewonnen was. Bij democratiseren gang van zaken zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoó- niet jaren op zich hebben laten wachten, doch bij de snelle werkwijze, welke wjj mogen vaststellen, komt thans de ordening van onze geheele sociaal-economische sa menleving in een vlot tempo tot stand, tot heil van de bedrijfsgroepen, die mu zelf voor een goed deel hun wel en wee in handen kunnen nemen. Wie vallen onder den landstand? Boe ren en visschers en al hun familieleden. Wie zijn nu lid van den Nederlandschen Landstand? Artikel 3 lid 1 van de ver ordening zegt: allen, die deel hebben aan het productief maken van den Ne derlandschen bodem met inbegrip van binnen- en kustwateren. Een volgend lid betrekt tevens alle familieleden van voor genoemden daarin. Dit zijn dus alle boeren met hun gezinnen, alle visschers met hun gezinnen, al degenen, die in min of meer verwijderd verband met boeren en visschers te maken hebben. Het enkelvoudige feit dus, dat men boer is, dat men visscher is, doet iemand van nature tot den Landstand behooren. Hij is Nederlander en daarnaast lid van den Landstand. Van zich al of niet aan melden is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafscheidelijk de plicht lid van den Landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechtelijke ordening van het bedrijfsleven. Ieder, die een bedrijf uitoefent, zal straks als uitvoerder van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zoo komen wij eindelijk tot die orde ning van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tientallen jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de Roomsch-Katholieke boeren en visschers in pauselijke en cyclieken als de eenige juiste ordening van het chaotische maatschappelijke le ven is aangegeven en welke ook door het Nederlandsche episcopaat in zijn mandement van 1933 is aanbevolen. die nu tot stand is gekomen en die ge heel zijn werk is, niet meer heeft mogen zien. Toen in 1921 de functie van gemeen telijk inspecteur werd ingesteld, werd ook de heer de Vries benoemd. Spr. mocht 16 jaar met hem samen werken en heeft hem gekend als een man van groote ar- beidslust en arbeidsvermogen. Van de commissie voor de aansluiting van het lager bij het middelbaar onderwijs was hij secretaris en het indertijd door hem uitgebrachte rapport heeft zeer de aan dacht getrokken. Bij zijn afscheid in 1937 is gebleken, hoe zeer zijn arbeid is ge waardeerd geworden. Hij heeft veel meer dan zijn plicht gedaan. De heer J. N. Pattist sprak namens het Rijksschoóltoezicht en herdacht den over ledene als den voor tref felij ken organisa tor,. practicus in hooge mate en ook tac ticus. tevens een man van goede kame raadschap. De heer A. Rienks, raad-adviseur aan het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, sprak na mens de Ned. Vereeniging voor Paedago- giek, van welker Haagsche afdeeling de overledene ook eenigen tijd voorzitter is geweest. Spr. herdacht ook een 50-jarige vriendschap en zeide, dat de groote kring in den overledene een vriend van zeld zaam karakter verliest. De heer H. A van Ravesteyn, directeur van het Burgerweeshuis te Amsterdam, herdacht den Bredaschen tijd van den overledene en zijn schitterend werk als directeur der Rijkstuchtschool vc^r jon gens te Ginneken. De heer J. H. Enter sprak als voorzitter der Haagsche afdeeling van de Vereeni ging van hoofden van scholen, de heer H. van Tongeren sprak namens de Haag sche afdeeling van het N.O.G., namens het bestuur van den Bond ter behartiging van de belangen van het Kind en namens het bestuur der Ned. Tuchtunie,- in welke or ganisaties de overledene een belangrijke plaats heeft ingenomen. De heer K. Nederpelt sprak namens het bestuur der afdeeling van Volksonderwijs, de heer A. J. Blokpoel als voorzitter der afdeeling ’s-Gravenhage van de Vereeni ging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid. Bij het dalen van de kist speelde de or ganist „In diesen heiligen Hallen”, uit Die Zauberflöte van Mozart. De zoon dankte voor de belangstellihg. Zooals reeds is medegedeeld, zal Win terhulp dezer dagen met de verzorging der behoeftige landgenooten beginnen. Evenals vorig jaar zullen ook thans weer aan de daarvoor in aanmerking komende personen en gezinnen waardebons worden uitgereikt, welke als wettig betaalmiddel kunnen worden aangenomen. De winke liers kunnen deze bons bij iedere bank verzilveren. Vele sprekers Onder zeer veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer S. de Vries Szn. oud-gemeente- lijk inspecteur van het lager onderwijs alhier. Aanwezig waren de heeren A. Rienks, raad-adviseur aan het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming J. N. Pattist, inspecteur van het l.o. in de inspectie ’s-Gravenhage, B. van Julsingha, inspecteur van het l.o. in de inspectie Leiden, A. F. L. Faubel, gep. kolonel-hoofdintendant van het Ned. Ind leger, mr. A. A. Galestin, P. P. Paul, hoofdinspecteur van politie, dr. W. E. van Wijk, directeur van het Gem. Mu seum voor het Onderwijs D. E. "Nieborg. waarn. chef der.afd. Onderwijs ter gemeen tesecretarie mej. T Langeraap. gem. inspectrice van het l.o.; mevrouw Klooster, oud-gem. inspeotrice van het l.o.D. de Boer Hzn., namens het be stuur van het Haagsch GenootschapG. Franssen, gep. Ned.-Ind. hoofdambtenaar; G. J. Koopman, W. F. Caron, inspecteur der belastingen drs. D. G. G. van Ringe- lestein, gem. inspecteur van het l.o., J. Faber. Heemstede. H. Lind, Alkmaar, e.a. De heer J. H. Vorrink. gem. inspecteur van het l.o., zeide, dat de w.n. burge meester, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, tot zijn grooten spijt verhinderd was aanwezig te zijn, maar hij had spr. verzocht om na mens het Gemeentebestuur hier een en kel woord te spreken. De banden met de gemeente waren nog niet geslaakt, want na zijn aftreden als inspecteur, was de heer de Vries eerst lid en later voorzitter geworden van de commissie voor het Ge meentelijk museum, voor het Onderwijs en bij de afwezigheid van den directeur had hij zelfs het directoraat op zich ge nomen. Dat deed hij blijmoedig en het heeft hem voldoening gegeven. Ook van de onderwijscommissie had hij het secre tariaat op zich genomen. Wij betreuren, dat hij de geheele verkeersvoorlichting. S. DOUMA t Na een langdurig lijden is hier ter stede in den ouderdom van 70 jaar over leden de heer S. Douma, gep. ambtenaar der P TT. én voorheen werkzaam bij het Chr. onderwijs, die in het Geref. kerke lijk leven in onze stad een vooraanstaan de plaats innam. De overledene diende de TERAARDEBESTELLING J. F. VAN HAASTERT Op de R.K. begraafplaats aan de Binck- horstlaan is hedenmiddag bet stoffelijke overschot van den heer J. F. van Haas- tert, oud-referendaris aan het departe ment van Defensie aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven blijk de heeren C. Ringeling, oud-secretaris-gene- raal van het departement van Defensie, T. A. Appels, administrateur en hoofd van de afdeeling Comptabiliteit van dit departement, L. Moonen en R H. Kroef. referendarissen en J. A. van den Boogaart hoofdcommies. De absoute en beaarding werd verricht door pastoor Vogels. Aan J H Poolm zaam - verd ,..J H Poolman. werk- .„vu laucn vanen up L 5’ernieer>telijk Gasbedrijf hét Noordwesten van Duitschland. vooral I t i i rp r *‘l' i lui e van de gas- P woonwijken te Ha’rburg. De burger- reKvnet een eervolle vermelding bevolking leed verliezen aan dooden en l gewonden. Twee Britsche bommenwerpers werden neer geschoten. De eerste luitenant Lentz heeft zijn 20e nachtelijke overwin- trouwen I ning; in de lucht behaald. Welke groepen spoor- en tramweg personeel onder Ziekenfonds besluit vallen De persdienst van het N.V.V. schrijft ons Onder het spoor- neel bestaat eenig mi vraag, welke groepen gen van het Ziekenfondsbesluit ya^en- zij medegedeeld, dat dè ver- verzekerden diegenen zijn, die onder de bepalingen van de Ziektewet vallen. Niet onder de Ziektewet vallen zij, die in dienst zijn van de Nederland sche Spoorwegen of van tramwegen, welke een door de regeering goedge keurd of vastgesteld reglement dienst- voorwaarden hebben Alle vast-aange- stelden, die een R.D.V hebben, vallen ^us buiten de Ziektewet, terwijl de los- aangestelden wel onder de bepalingen van die wet vallen. Noch de werkgevers, noch de betrokken arbeiders, als hier boven bedoeld, komen derhalve in aan merking voor de premiebetaling, die het Ziekenfondsbesluit vergt. De meeste personeelgroepen bij spoor- en tramwegen hebben een fonds, waar door ook genees- en heelkundige hulp wordt verstrekt. Deze fondsen kunnen hun taak blijven vervullen. GIFTEN VOOR WINTERHULP Bij Winterhulp Nederland zijn o.m. de volgende giften binnengekomen N.V. Vereen. Papierfabrieken fa van Gelder en Zonen, Amsterdam, f 1000 fa. Zwanen burg. Rijswijk. 1000 bewindvoerder van Poppert en Co.. Zaandam, 1000: Hes- terman en Storm Verffabrieken. Amster dam. 1000 NV. wed. J. A den Haa- 100 W C A du Toy van Hess. Rijsw 100 N.N. Delft, 100 mevr, de wed A Best. Wassenaar, 100 W. J Jochems, 1 in totaal een bedrag van ƒ30.406,79 op hoofdkantoor en provinoiaie kantoren ontvangen. IR. J. F. H. KOOPMANS,t In den ouderdom van 69 jaar is dezer stede overleden ir. J. F. H. Koop- mans, een bekende figuur in koeltechni- sche kringen. De teraardebestelling van het stoffelijke overschot zal plaats heb ben Woensdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, des middags te 12 uur. P. PENN OVERLEDEN Zaterdagmiddag is in het R.K. zieken huis Westeinde alhier overleden de heer P. Penn, vroeger consul-generaal van Lithauen. MR. H. J. DYCKMEESTER Morgen zal het 70 jaar geleden zijn, dat mr. H. J. Dyckmeester, oud-commissaris der provincie Zeeland, wonende te ’s-Gra venhage, aan de Leidsche universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid promo veerde. van Juweelen Goud - Reparatie atelier Prijzen eigenmachtig verhoogd De eigenaar van een cellulosefabriek alhier verhoogde eigenmachtig zijn prij zen. Dit is echter juist een handelwijze, waartegen de Prijsvoorschriften ons wil len beschermen. 700 gulden boete werd hem door den inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Graventfage opgelegd. Bij de bepaling van deze som werd uiteraard rekening gehouden met het bedrag der door hem onrechtmatig genoten winst a n. Zaterdag ten kantore met de «ebruikelJk” eerv°Me v.®rmelding bevolking leed verliezen aan dooden r^ktekeh£ 6SSterUiw:ii m^este^ew±^^-J,0-°.r den ^rge- dienst

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6