HAAGSCHE COURANT zijn (panflavin>> SPORT GOUD BINNENLAND STADSNIEUWS Dinsdag 11 November 1941. DERDE BLAD De brandstoffenvoorziening Steunt de N.Z.H.R.M. V Het kartelwezen Defensieschaden Voorschriften voor de afwikkeling De Nederlandsche Arbeidsdienst Hooge fruitprijzen BOTERHANDELAREN HET SLACHT- OFFER VAN EEN VOORGESTELDE BONNENTRANSACTIE JAN DE PAUW SLAAT GRAAFLAND ZILVER ALLOUEZ WINT HET AMATEUR- KAMPIOENSCHAP Blocnotes in plaats van boterkaarten 52 sec. Totalisator: 3.70, 1, 1, L ZIJ redde in ruim twee Jaar 344 schip breukelingen Besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij De aanmelding bij de Waffen-S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland van 14 tot 22 November RECLAMES w 3, Is •p- :h- oorloo- VOETBAL DE TECHNISCHE DAG BOKSEN No. 18029 In den ren voor amateurrijders wordt Serdab eerste (de aan Bruine); den start mert); Duplessy 68} Gracques 74} (Frowein) OP pro- VERKOOP VAN JUWEELEN MINDERMAN, Barentszstr. 64, Tel. 394670 PAARDEN Wedstrijden in Amicitia Bij de gisteravond in Amicitia door de Haagsche Bokscombinatie georganiseerde wedstrijden bestond de hoofdpartij uit een gevecht over 6 ronden van 3 minuten tus- schen Jan de Pauw en den Rotterdammer C. Graafland Reeds in de le ronde scheen het alsof de Pauw een snelle overwinning zou behalen Hij toonde zich in alle op zichten de sterkere, maar het duurde toch langer dan men vermoedde. Wel kreeg hij zijn tegenstander eenmaal tegen de planken, maar deze herstelde zich en bokste nog tot de 4e ronde moedig door. Toen ging Graafland weer eenige tellen neer en hij was zoo aan het einde van zijn krachten, dat de handdoek in den ring ging en de Pauw dus won. Verder bestond het programma uit ama- teurpartijen, over 3 ronden van 2 minuten, waarvan de uitslagen zijn: Rovers w.o.p. van de Vries; C. Snoek wint door opgave van v. d Does in de 2e ronde; Jonkman w.o.p. van Hutteman; Brandenburg w.o.p. van Merks; D. Kalf w.o.p. van D. Groos. Klein en L. de Roode boksten onbeslist nadat in de 3e ronde op medisch advies was gestaakt. Wilpe w.o.p. van W. Groos. Kant w.o.p. van Smits. BILJARTEN HAGENAAR BEKX KAMPIOEN VAN NEDERLAND WIELRENNEN FRAAIE ZEGE VAN KAERS—VAN DER VOORT De Antwerpsche winterbaan hield Zon dag een koppelwedstrijd over 100 k.m. Het werd een verrassende overwinning voor het koppel Kaersvan der Voort. Zij maakten een tijd van 2 uur 1 min. 57,4 sec., hetgeen een nieuw baanrecord beteekent. Tweeden werden Thyssenvan den Meerschaut; 3en Debruycker^ Dekuysscher; op een ronde; 4en Scheren» Bruneel. DUBBELE ZEGE VAN VAN VLIET Te Berlijn behaalde Arie van Vliet Zon dag een dubbele zege. Hij won den sprint vóór Merkens, Falck Hansen en Jan Derksen. De tijdrace over 1 ronde was in 12 sec. eveneens voor van Vliet. Tweede was Derksen in 12.3 sec.; 3de Merkens in 12.4 sec. SCHAKEN EERSTE KLASSE COMPETITIE In geval van verhuizing van een woning met haarden en kachels naar een woning met centrale verwarming De secr.-gen. van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bij verhuizing van een wo ning, waarin met haarden en kachels wordt gestookt, naar een woning, die door middel van centrale verwarming wordt verwarmd, de uitgereikte J- of K-kaart (voor haarden en kachels) in het alge meen niet tegen een kaart L (voor cen trale verwarming) kan worden ingeruild. Tn het bovenstaande geval beschikken de verbruikers óver een haard of een kachel, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaatsen, en is het dus niet noodzakelijk, dat hun het grootere rantsoen voor cen trale verwarming wordt verstrekt. Het plaatsen van de haard of kachel in de nieuwe woning is uiteraard niet mogelijk, indien hiertoe in deze woning geen ge legenheid bestaat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwezig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitgereikte J- of K-kaart tegen een L-kaart ingeruild. Hierbij wordt evenwel het apntal bonnen, dat aan de J- of K-kaart blijkt te ontbre ken, van de uit te reiken L-kaart ver wijderd. gegeven: Als de détaillist •uit eiken willekeurigen prijs De boterhandelaar van der Z. te Leid- schendam wist 1000 boterkaarten te koop waarvoor een bedrag van 15.000.noo- dig was. Voor de financiering van dezen koop zocht hij deelnemers. De boterhan- delaren M. W., C. W., M O. en C. van den B. gingen op het aanbod in. Zoo four neerde M. W. ƒ7500.—, C. W. ƒ3500.—, M. O. 1500.en C. van den B. 1500. terwijl van der Z. voor het ontbrekende zou deelnemen. Toen de financieele opzet voor elkaar was. toog men naar den Haag ter verdere afwikkeling. De geldschieters bleven in den omtrek wachten en van der Z. begaf zich naar een perceel in de Hel- mersstraat. waar de kaarten zouden wor den afgeleverd. Terugkomend was van Z. in het bezit van een pak, dat de kaar ten zou bevatten. Een der deelnemers deed een voorstel om het pak nog even in te zien, doch men achtte dit niet noo- dig, het was zaak er zoo spoedig moge lijk mede in Leidschendam te komen. Toen men thuis was gekomen, werd het pak opengemaakt, doch toen kwam de ontgoocheling, want inplaats van 1000 bo terkaarten, kwam te voorschijn een par tijtje... blocnotes. De verslagenheid was groot, doch er zat niets anders op dan maar te berusten. Toen korten tijd daar op van der Z. groote zaken ging doen in boter, waarbij vermoed werd dat deze handel nu juist niet ging over den weg van de distributie, kreeg men argwaan. De verloren gegane 15.000.en deze handel werden met elkaar in verband ge bracht. Aangifte werd gedaan bij de marechaussee. Van der Z. werd 's nachts van zijn bed gelicht, na verhoor naar den Haag overgebracht en aldaar opgesloten. Het onderzoek is nog niet afgeloopen en reeds zijn verschillende personen gehoord, van wien men kon vermoeden, dat zij met van der Z. in relatie hebben gestaan. Door den secretaris-generaal van het departement van Financiën worden in het heden verschenen verordeningen blad besluiten uitgevaardigd betreffende de afwikkeling van defensieschaden. Hierbij wordt het volgbnde bepaald ten aanzien van de afwikkeling van de ver schillende soorten defensieschaden ONTSLAG VERLEEND AAN BURGEMEESTERS Bij besluiten van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 29 Oct. j.l. is ontslag verleend aan: jhr. R. O. van Holthe tot Echten, als burge meester van Vledder, A. H. Termeer als burgemeester van Wouw, G. J Stee- mers, als burgemèester van Heusden. Everard de kgnefg l?r. H* v.~Schaik (eigenaar); 4. Me- eig. G. Timmer (eigenaar) Tijd: 3 min. Binnenkort verplicht voor enkele groepen mannelijke personen Tijdens een korte conferentie, welke in Leiden plaats vond ter gelegenheid van de opening’van de Arbeidsdienst-tentoon- stelling aldaar werd medegedeeld, dat binnen enkele maanden de invoering van den verplichten arbeidsdienst voor enkele groepen van mannelijke personen kan worden tegemoet gezien. Gelijk bekend omvat deze dienstplicht de plaatsing in arbeidskampen waar den Nederlandschen jongelui liefde voor bodem en volk en eerbied voor den arbeid wordt bijge bracht; waar zij worden gevormd tot ar beider. boer en soldaat en waarin jonge mannen in afzonderlijke kampen ook meisjes afkomstig uit geheel verschil lend maatschappelijk millieu, op gelijke wijze worden gehuisvest, opgevoed in ge meenschapszin en volop gelegenheid heb ben elkaar beter te leeren begrijpen en waardeeren, hetgeen vooral de verhou ding tusschen stads- en plattelandsbevol king niet anders dan ten goede kan ko men. De Noord- en Zuidhollandsche Redding- Maatschappij viert vandaag haar 117n verjaardag en doet op dezen reddingboot- dag een beroep op het Nederlandsche volk om deze instelling, waaraan in to taal 6400 schipbreukelingen het leven te danken hebben, te steunen. Van 1824 af zorgt de N.Z.H.R.M. voor uitstekend reddingmateriaal langs de Ne derlandsche kust van, Loosduinen tot Rot- tumeroog. Ontelbare moeilijke reddingen zijn verricht in den loop Van meer dan een eeuw en 6400 menschen zijn behouden binnengebracht. De bemanningen der booten van de N.Z.H.R.M. trotseeren thans grooter ge varen dan ooit, doch met onverschrok ken plichtsbetrachting handhaven zij hun roemrijke traditie. De maatschappij ont vangt geen subsidie van den Staat. Steeds zijn het particulieren geweest, die deze prachtige instelling niet slechts in stand gehouden hebben, maar ieder jaar verbe terd en uitgebouwd hebben. Van Septem ber tQt nu toe zijn de reddingbooten twee honderd maal uitgevaren. Dit is tweemaal zooveel als in normale tijden. 344 Man, waarvan de helft Nederlanders, zijn be houden aan land gebracht. De paraatheid is nog opgevoerd, maar voor het instand houden van de vloot en het materiaal is geld noodig, zoodat de Noord-Zuidholland- sche Reddingmij. ook dit jaar weer een beroep doet op alle Nederlanders. gulden. Hij aan wiens schuld schending van de verplichting tot geheimhouding is te wijten, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste drie duizend gulden. Over alle misdrijven en overtredingen, waartegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting de economische rechter. Voorts kunnen bij veroordeeling de goe deren, door middel van het strafbaar feit verkregen of waarmede of met betrekking tot welke dat feit is gepleegd, met hun verpakking worden verbeurdverklaard, on geacht of zij den veroordeelde toebehoo- ren. Voorzoover bij een bedrijfsregeling of een afwijkend voorschrift, waarvan de al- gemeene verbindendverklaring of vaststel ling dan wel de onverbindendverklaring wordt overwogen, personen betrokken zijn, werkzaam op het gebied der voedselvoor ziening, wordt de betrokken maatregel ge nomen in overeenstemming met den secr.- generaal van het departement van Land bouw en Visscherij of een door dezen aan gewezen gemachtigde. Overigens blijven de bepalingen van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 onverminderd van kracht. Eveneens blijven de bepalingen van het besluit inzake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen onver minderd van kracht. Tenslotte is bepaald, dat de Ondernemersovereenkomstenwet 1935 buiten werking treedt. H. C. 8. 'V. verliest van Kralingen. Voor de eerste klasse competitie van den Ned. Schaakbond, afdeeling West (Zuid) trok de Haagsche Christelijke Schaakver- eeniging naar Rotterdam om het sterke Kralingen te bestrijden. De H. Chr. S.V. miste haar captain Geusebroek, terwijl bij Kralingen Mühring en Fontein op het ap pèl ontbraken. Aangezien de afgebroken partij vermoedelijk door de Hagenaars ge wonnen is, is het resultaat zeer bevredi gend. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: KralingenH. Chr. S. V.: C. J. R. SameliusC. L. Ruben 0—1; drs. T. ten KateA. van Zijl 10; H. G Blok— J. B. N. Ruben sr. 10; mr. E. Mulder— dr. H. Smitskamp W. Chr. Goris— M. J. Jacobson 01; drs. P. J. F Dupuis G. J. D. Aalders 10; J. SchenkJ B. N. Ruben jr. JA. Snoek—J. Fernhout 10; J. A. W KosterK. de Roo jJ. Verweyen—J. Kreuzen afgebr. Voorloo- pige uitslag 5}3}. Kralingen speelde aan de oneven ge nummerde borden met wit. Te Amsterdam verloor „Max Euwe" met 4—6 van A.S.C. heer C. M v. d. Poel. Voor de vereeni- ging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid voerde het woord de heer H. van Tongeren. De teraardebestelling van het stoffelijke overschot van den heer D. Douma, wiens overlijden we gisteren meldden, zal morgen-(Woensdag)-middag om half één op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaatsvinden. destienen handel en de misstanden wor den steeds erger. Er is dus alle reden, hiertegen te waarschuwen. De kooper, die meer be taalt dan noodig is, benadeelt zichzelf, nu en in de toekomst en de anderen profiteeren. Het wordt tijd, dat hieraan een eind komt. De controle op de prij zen zal dan ook door deskundige amb tenaren met kracht worden voortgezet. Tn het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij betreffende het kartel wezen. Waar in dit besluit gesproken wordt van „personen”, worden daaronder verstaan a. natuurlijke personen b. bin nen Nederland gevestigde ondernemin gen, diensten of instellingen en c. binnen Nederland gevestigde filialen, bijkantoren of andere nederzettingen van buiten Ne derland gevestigde ondernemingen, dien sten of instellingen. Bedrijfsregelingen in den zin van het besluit zijn bepalingen ter regeling van de mededinging, finan cieele verplichtingen daaronder begrepen tusschen personen, die een bedrijf uit oefenen in eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin. Bepaald wordt o.m., dat bedrijfsrege lingen, welke tót stand worden gebracht na de inwerkingtreding van dit besluit (17 November 1941), schriftelijk moeten worden opgemaakt, terwijl de secr.-gen. van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart ten aanzien van be drijfsregelingen, welke voor dat tijdstip tot stand zijn gekomen, kan bepalen, dat deze alsnog schriftelijk moeten worden opgémaakt. Van alle bedrijfsregelingen, van wijziging en van beëindiging er van moet kennis worden gegeven aan een door den secretaris-generaal aan te wij zen instantie. De secretaris-generaal kan bedrijfsrege lingen algemeen verbindend verklaren en daaraan voorwaarden verbinden, terwijl hij eveneens algemeen verbindende be drijfsregelingen kan vaststellen. Ook kan hij, al dan niet onder door hem vast te stellen voorwaarden, bij de algemeene verbindendverklaring, bij de vaststelling of tijdens den looptijd van een bedrijfs regeling bepalen, dat bepaalde personen of groepen van personen daaraan niet of slechts ten deele zullen zijn gebonden, terwijl hij voor deze personen tevens ten aanzien van handelingen, welke naar haar aard onder een algemeen verbinden de bedrijfsregeling zouden moeten vallen, afwijkende voorschriften kan vaststellen. Bovendien kan de secretaris-generaal bedrijfsregelingen geheel of gedeeltelijk onverbindend verklaren en besluiten ter uitvoering van een bedrijfsregeling ge heel of gedeeltelijk wijzigen of onverbin dend verklaren, welke laatste bevoegdheid in het bijzonder van toepassing is op de besluiten, welke betrekking hebben op de geheele of gedeeltelijke uitsluiting van personen van het normale economische verkeer. Vierde klasse klein biljart Onze stadgenoot Bekx heeft op fraaie wijze het Nederlandsch kampioenschap vierde klasse klein biljart gewonnen, weü ke wedstrijden Vrijdag, Zaterdag en Zon dag te Amsterdam in café „De Unie” wer. den gehouden. Zaterdag was de spanning er reeds ge heel in. Ravenstein, die met Bekx favo riet was, werd door van Driest geslagen. Maar ook Bekx verloor, zij het met slechts 5 caramboles verschil van Delsen. (Heintje Delsen is de bekende Ajacied van vroe ger De derde kanshebbende Dollé werd Zondagmiddag uitgeschakeld. Ravestein verloor voor de tweede maal, nu van Bik ker en ook Bekx zag geen kans te win nen, daar Houwink uitstekend in vorm was. De beslissing moest dus vallen in de partij tusschen Bekx en Ravenstein. Ook deze partij was zeer spannend. Ra- venstein had de kans het kampioenschap te behalen, doch strandde op 173, maar toen maakte de Hagenaar de partij uit. Zoo won Bekx den titel. Bekx won 5 partijen, verloor er 2, maak te 1190 caramboles in 179 beurten met een hoogste serie van 35 en hij haalde een moyenne van 6.64. Tweede was de Am sterdammer N. v. Driest met resp. 43 1144—170—45—-6.14. Derde werd J. G. Ra- venstein (Gouda), 4. H. Delsen (Amster dam), 5. J. Houwink (Amsterdam). 6. P. v. d. Lem (Amsterdam), 7. D. Dollé (Amsterdam), 8. C. R. Bikker (Hilver sum). Inkwartieringswet Aan de rechthebbenden op schadeloos stelling ingevolge de inkwartieringswet wordt door of namens het hoofd van de afdeeling defensieschade van het depar tement van Financiën een bepaald be drag in geld als vergoeding voor de ont stane schade aangeboden. Acht de belang hebbende de schadeloosstelling niet vol doende, dan kan hij zich bij verzoek schrift tot den secretaris-generaal van het departement van Financiën wenden onder vermelding van het bedrag, waarop hij aanspraak meent te kunnen maken, zoomede van de gronden, waarop deze aanspraak berust. Het verzoekschrift is niet aan zegelrecht onderworpen. Een be roep op den rechter of eenige andere voorziening is uitgesloten. Hetzelfde geldt ook in het geval, dat voor het in werking treden van dit besluit bereids bezwaren zijn ingediend tegen een aangeboden of uitbetaalde schadeloosstelling voor zoover deze bezwaren niet reeds volgens artikel 12 van het inkwartieringsbesluit zijn af gedaan. De secretaris-generaal stelt de schadeloosstelling vast. Tegen zijn beslis sing kan niet worden opgekomen. Inundatiewet en wet op den staat van oorlog en beleg. De termijn van een maand na de dag- teekening der kennisgeving, bedoeld in de artikelen 4 en 5 der wet op de militaire inundatiën en in de artikelen 16 en 17 der wet van den staat van oorlog en beleg, zoomede de gelijke termijn na opheffing van den staat van oorlog en beleg, bedoeld in artikel 17 van de in de tweede plaats genoemde wet, gaat, zonder de bovenver melde voorafgaande kennisgeving en op heffing, in op 1 December 1941. Aanvragen tot vergoeding van schade of schadeloos stelling wegens wegruimingen en inge bruiknemingen moeten binnen een maand worden ingediend bij den secretaris-gene raal van het departement van Financiën. Geen nieuwe aanvraag wordt ingediend, indien reeds een aanvraag werd ingediend en de belanghebbende van de adviescom- missie-vorderingen een schriftelijk bericht over het in behandeling nemen daarvan heeft ontvangen. Het hoofd van de afdee ling defensieschade onderwerpt de aan vragen der belanghebbenden aan een on derzoek en biedt dezen daarna een bepaald bedrag in geld aan als vergoeding voor de geleden schade. In het geval van rijkswege schadever goeding in natura wordt verleend dan wel het om andere redenen niet mogelijk is terstond een aanbod in den zin van lid 1 te doen, kan de belanghebbende, op schrif telijke aanvraag aan den secretaris-gene raal van het departement van Financiën, een met de schadevergoeding te verreke nen voorschot of crediet worden verleend. Acht de belanghebbende de hem aangebo den schadevergoeding niet voldoende, dan kan hij zich bij verzoekschrift tot den secretaris-generaal van het departement van Financiën wenden onder vermelding van het bedrag, waarop hij aanspraak meent te kunnen maken zoomede van de gronden, waarop deze aanspraak berust. Het verzoekschrift is niet aan zegelrecht onderworpen. Een beroep op den rechter of eenige andere voorziening is uitgesloten. De secretaris-generaal stelt de schadevergoeding vast. Tegen zijn be slissing kan niet worden opgekomen. De op den dag van het in werking tre den van dit besluit bij den burgerlijken rechter aanhangige geschillen worden volgens de tot dusverre geldende bepalin gen berecht. De uitspraak van den rech ter treedt in de plaats van de beslissing van G. TH. STIBBEt In den ouderdom van 73 jaar is over leden de heer G. Th. Stibbe, oud-resident. De begrafenis vindt morgen om 1 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats. Bij de crematie van het stof- felijke overschot van den heer S. de Vries Szn., oud-gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, heeft namens de Haagsche afdeeling van het N.O.G. het bestuur van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind en het bestuur der Ned. Tuchtunie gesproken de Tijd 2 min. 47.8 sec. ƒ1.40. ƒ140 en ƒ1.80. Yoghurtprijs. Prijzendraverij 2e klasse over 2200 m. Prijzen 600, 250. 150, 50. 1. Donum Vita 2200 m, eig. C. Stein (Geersen); 2. Doriethe 2220 m, eig. U. de Jong (B. de Jong); 3. Zoeklicht 2200 m, eig. Stal Pallandt (A. v. d. Veen); 4. Avro 2200 m. eig. H. Appel (Nottelman). Tij den: 3 min. 18.9 sec. (1:30.5): 3 min. 20.9 sec.; 3 min. 22.3 sec 3 min. 22.5 sec. To talisator: ƒ2.20, ƒ1.40, ƒ1.60, ƒ2. Rodostoprijs. Ren op de vlakke baan over 1700 m. Prijzen ƒ600, 120, ƒ80, 40. 1 Quadrantal 64 kg, eig. Stal Prospéro (v Wieringen); 2. le Béguin 55 kg. eig. H. G. Dekkers (eig.); 3. Coronation 52 kg, eic A H de Wilde (Mulder); 4. Echillais 56 kg, eig. T. J. Frowein (SUeran- drecht). Gewonnen met 1 lengte Tija I min. 59 sec. Totalisator: ƒ7.70, ƒ2.40. 1 Amateurrijderskanipioenschar.variDuin- dict Heatdraverij over 1700 m. Prijzen h i 2 boats- 1000, ƒ300, ƒ150, ƒ50: bij 3 heatsh ƒ900 ƒ250, ƒ100. ƒ50; bij 4heats: ƒ800 200 100. le Heat: 1. Allouez 1760 7 7 T Vlieger (Doeven). Gevolgd T- e,KJm?rall Guv The Saint, Zampa door Admiral! Wladimir, Mes- Tr^' Benna Dosa, Allegheny, Zoon nil Cher. Highwayman, Bobichon, ïan S,M^rris Baron Harvester. Gedis- Senator Norton, General Locke, tanceerd: Bonnie s 37 3 sec (1:29.4). Streamline. Tijd m /]630 en ƒ2.40. Tot: Z4 °7 Allouel 1760 m, eig. J. de 2e heat. 2. Zoon van Silladar Vlieger Luck (Ruiter); 3. m niTcher 1780 m. eig. G. J. v. d. Els- J/Iesjni 4 Allegheny 1780 m. eig. M. hout (eig N Senator Norris, Zam- France (eig- Boblchor)i Baroline. Admiral pa van Harvester, Benna Dosa, Guy. saint, Wladimir. Zora. ^0^2 4 sec. (1:26.6); 2 min. J‘jo"r 2 min 33 9 sec.: 2 min. 34.5 sec. /180 ƒ120, ƒ4.60. ƒ1.40, ƒ1.50. n2«nitief' ƒ17.60, ƒ2.50. ƒ7 80. ƒ1.40, ƒ2. Dwloi«r;0rWs- Cross Country over 2800 m S 50. ƒ100. ƒ75. ƒ50, ƒ25 èn »rlJ ZJL/men- 1 Grey Knight 82 2 kgnSeig J W Schlimmer (eigenaar); 2. el«: la March 82 kg, eig. J v d Modderman); 3. Lissmore 82 COURSES OP DUINDIGT Het was Zondag weer zeer druk Duindigt, waartoe het interessante gramma dan ook alle aanleiding gaf. De sport was zeer interressant en de hoofd nummers werden fel bestreden. De baan was begrijpelijkerwijs nog aan den zwa- ren kant. In het eerste nummer, een 4e klasse draverij over 1700 m, startten 19 paarden. E. Carla Lee maakte zich direct van de overigen los, werd eenigen tijd bedreigd door Donna Bella, doch schudde deze af en won toen onbedreigd van Ex cellentie Brewer, die goede tweede werd. De ren over 2000 m werd gewonnen door Ponton, die op het laatste oogenblik Abraham kon passeeren, die Bily B zich had afgeschud. Een mooie race van G. van Yperen, die Ponton reed. Hierna volgde eeft prijzendraverij 3e klasse over 2000 m met 16 paarden. Het scheen tij dens deze draverij, dat Colombine S. met den prijs zou gaan strijken, maar in de rechte lijn wist de Vlieger met David Volo te passeeren en met alle gemak te winnen. De Groote Prijs der Amateur rijders over 2400 m werd door 7 paarden betwist, w.o. de nieuwe verschijning Du- plessy. Gracques weigerde weer om te vertrekken en Etna II nam de leiding. Aan de overijde kwam Serdab aan het hoofd en de Fransche hengst behield de leiding, hoewel hevig bedreigd door Cas- sagnac en Etna II, die de plaatsen wisten te veroveren Een mooi succes voor den heer Pasman! De prijzendraverij 2e klasse over 2200 m 7 deelnemers werd gewonnen door Donum Vita, die in de bovenbocht profiteerde van een fout van Avro, de leiding nam om toen zonder moeite te winnen. Doriethe. die een goe de course liep, was tweede. Een ren over 1700 m won de stal Prospéro met Qua drantal na hevigen strijd met le Béguin en Coronation op de derde plaats. Het Amateurrijderskampioenschap zag de eer ste heat met gemak winnen door Allouez met den heerrijder Doeven vóór Admiral Guy met den heer de Lijster. Ook de tweede heat viel ten deel aan Allouez, die spoedig de leiding kon krijgen en zich door de bedreiging van Mesnil Cher en Zoon van Silladar niet liet verras sen. Opnieuw won Allouez dus 1000, den derden van dit jaar. Het slotnummer was de cross country met acht deelnemers; hier was Grey Knight een uitstekend winner, na feilen strijd met Everard de la March en Lissmore. Yataganprijs. Prijzendraverij 4e klasse over 1740 m. Prijzen 400, 150, 75, ƒ25. 1. E. Cafla Lee ’700 m. eig. H de Vries (eigenaar); 2. Excellentie Brewer 1740 m, eig. Stal de Wildhoef (ten Ha gen); 3. Emma Signal 1740 m. eig. N. Doeven (de Vlieger); 4 Adelaide 1740 m, eig. J. Lammens (de Mol). Tijden: 2 min. 43 5 sec. (1:36.2); 2 min. 46.3 sec.; 2 min. 47.1 sec.; 2 min. 48 sec. Totalisator: 4.20. 1.50, ƒ2.60. ƒ1.40, ƒ10.40. Kabouterprijs. Ren op de vlakke baan over 2000 m. Prijzen ƒ400. ƒ80, ƒ50. ƒ30. 1. Ponton 73 kg, eig J. M. Erens (G. v. Yperen); 2. Abraham 63 kg, eig. A. H. de Wilde (L. Mulder); 3. Bily 66 kg. eig E. A. H. B. graaf v. Bylandt (Riem); 4 Arabe 67 kg, eig. Stal Prospéro (v. Wie ringen). Gewonnen met H lente. Tijd 2 min. 23 sec. Totalisator: ƒ2.30, ƒ1.60. 2.80. Yolandaprijs. Prijzendraverij 3e klasse over 2000 m. Prijzen 500, 2Ó0. 75. 25 1. David Volo 2020 m, eig. J. de Vlieger (eig 2. Colombine S 2020 m, eig. J. v. Twisk (eig.); 3. Alpenist 2040 m. eig. K. G. v. d. Veen (E.Kruithof); 4. Eliondra 2020 m, eig. H. Dragt (T. A. v. d. Veen). Gedisqualificeerd: Akron B 2060 (in ’t Veen), 4e aankomende, wegens onregel matig draven. Tijden: 3 min. 7.2 sec. (1: 32.7); 3 min. 8.6 sec.; 3 min. 9 sec 3 min. 10.2 sec. Totalisator: ƒ9.70, ƒ2.80, ƒ2.20, ƒ4.10, ƒ5.70. Groote Prijs der Amateurrijders. Ren op de vlakke baan over 2400 m voor ama teurrijders. Prijzen ƒ600, ƒ120, ƒ80. ƒ40 èn eereprijs. 1. Serdab 74| kg. eig. J. H. Pasman (eig.); 2. Cassagnac 72| kg. eig. H. G. Dekkers (eig.); 3. Etna II 70J kg, eig. Stal Prospéro (D. C. T. Modderman); raken, dan kan deze laatste zich bij ver zoekschrift tot den secretaris-generaal van het departement van Financiën wen den onder vermelding van het bedrag, waarop hij aanspraak meent te kunnen maken, zoomede van de gronden, waarop deze aanspraak berust. Het verzoekschrift is niet aan zegelrecht onderworpen. Een beroep op den rechter of eenige andere voorziening is uitgesloten. De secretaris generaal stelt de schadeloosstelling vast, tegen zijn beslissing kan niet worden op gekomen. Heeft op den dag van het in werking treden van dit besluit het gemeentebe stuur reeds schatters aangewezen, dan wel de vaststelling eener betwiste scha deloosstelling of eener vergoeding voor de beschikbaarstelling van scheepsruimte reeds opgedragen aan een commissie, dan beëindigen de schatters of de commissie hun werkzaamheid volgens de tot dusverre geldende bepalingen. Hun vaststelling treedt in de plaats van de beslissing van den secretaris-generaal. Dit besluit treedt heden in werking. Op Zondag 23 November Zooals gemeld, wordt Zondag 23 dezet de z.g. Technische Dag van den N.V.B^ gehouden, waarop 14 wedstrijden zullen worden gespeeld om een overzicht te krijgen van het beschikbare spelersmato* riaal, De volgende wedstrijden zijn vastge* steld: Amsterdam (Ajax): Amsterdamsch elftalRotterdamsch elftal; en Elftal Af deeling AmsterdamElftal Afdeeling Haarlem. Haarlem: Haarlemsch elftal Haagsch elftal; den Haag (Houtrust): Haagsch JeugdelftalRotterdamsch Jeugd- elftal; Rotterdam (Sparta): Rotterdamsche 2le-klassers Zwaluwen; Dordrecht: Dordtsch elftalBondselftal; Alkmaar: Noord Hol- landsch elftalArnsterdamsche 2e klas- sers; Velp (VVO): BondselftalUtrechtsch elftal; Enschede: Twentsche le klassers Twentsche 2e-klassers; Zwolle: Zwolsch elftal’t Gooi; Roermond: Limburgsch elftalNijmeegsch elftal; Den Bosch: BWBrabantsch elftal; Groningen (Be Quick): Groningsch elftalFriesch elftal; Leeuwarden (Frisia): Friesch-Drentsch JeugdelftalGroningsch Jeugdelftal. Aan het einde van het seizoen zal een tweede Technische Dag gehouden worden. HAAG8CHE AFDEELING VAN DEN N.V.B. De volgende uitslagen van de gespeelde adsp. wedstrijden moeten nog worden ver meld: IA: Quick-VUC 12; IC: Jagers- Duno 54. IE: HWVVSemper Altius 4—0; 2A: HBS—Tonegido 2—0; 2B: VUC— Duno 23; SpoorwegenADO 08; 2C: ADOKranenburg 31; 3A: HBS—ADO 3—4; 4A: HVV—ADO 3—2, Het ErgSnzungsamt der Waffen-S.S., Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadshouderslaan 132, deelt mede, dat in den tijd van 14 tot 22 November in Neder land admissie-onderzoek zal plaats vinden voor de Waffen-S.S. en het Vrijwilligers legioen Nederland in de volgende plaat sen. Mannen van 17 tot 40 jaar worden aan genomen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar. Voor de" ondersteuning van het gezin voorzoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Vrijbiljetten voor de reis van de woonplaats naar het admissie-onderzoek moeten aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle Nordwest, den Haag, Stadhouderslaan 132. Biljetten voor de terugreis worden bij het onder zoek overhandigd, onverschillig of de can- didaat aangenomen wordt of niet. De aanmelding kan geschieden: op 14 November, 9 uur, in den Haag, Stadhou derslaan 134. en om 15 uur in Rotterdam, Deutsches Haus; op 15 November om 10 uur in Utrecht, Deutsches Haus, en om 15 uur in Amsterdam, Deutsches Haus, en op 16 November om 11 uur in Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstraat. en om 16 uur in Groningen, concerthuis, Pocle- straat; op 17 November om 11 uur in Hengelo, Deutsches Haus, en om 16 uur in Arnhem, Deutsches Haus; op 18 Novem ber om 10 uur in ’s-Hertogenbosch. Prins Hendrikkazerne. en om 16 rar in Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68; op 19 November om 10 uur ‘n Eit dhoven, Huize Maria, Kruisstraat, en om 16 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; op 22 November om 9 uur in den Haag Stad houderslaan 134. TREKKING LOTISICO Gisteren is onder notarieel toezicht de 28e eigen trekking gehouden van Lotisico. De honderdduizend is gevallen op No. 12983. den secretaris-generaal. Algemeene vorderingswetten 1938 en 1939, Zeeschepenvorderings- wet 1939 met betrekking tot het aan schade vergoeding uit te keeren bedrag ter zake van een vordering op grond der algemee ne vorderingswet 1938 of van de algemee ne vorderingswet 1939 of van de zeesche- penvorderingswet 1939 geen overeenstem ming bereikt, en kan ook het hoofd van de afdeeling defensieschade niet tot over eenstemming met den rechthebbende ge- H.T.M.-LIJN DEN HA AG—WASSENAAR —LEIDEN Met ingang van morgen wordt een ge wijzigde dienstregeling ingevoerd voor de lijn den HaagWassenaarLeiden. De gewijzigde dienstregeling is vastgesteld als volgt: Van den Haag naar remise Wassenaar 5.55, 6.12, 630. Van den Haag naar Leidenvan 6.10 iedere 20 min., tot 20.20. Van den Haag naar Rijnsburg w. 20.40; naar remise 21.naar den Deijl 21.20. Van den Haag naar remise 6.50, 7.10, 7.30. 7.50, 12.10, 12.30, 16.50, 17.10, 17.30, 17.50. Van remise naar den Haag 6.35, 6.51, 7.11. Van Leiden naar den Haag van 7.10 Iedere 20 min. tot 21.30. Van remise naar den Haag 7.41, 8.01, 8.21, 8.41, 13.01. 13.21, 18.21, 18.41. De navolgende ritten van den Haag stoppen voor het inlaten van passagiers niet aan de Turfmarkt, maar aan Spui straat 5.55, 6.10. 6.12, 6.20, 6.30, 6.40. 6.50 7.—, 7.10 7.30 7.50. P. PENN t Zooals gemeld is Zaterdag hier ter stede overleden de heer P. Penn, gedele geerd commissaris van de N.V. P. Penn’s Handelmaatschappij te Rotterdam, vroe ger consul-generaal van Lithauen. In het organisatieleven in den graan handel heeft de heer Penn een belangrijke rol gespeeld. Hij is de oprichter geweest van de Rotterdamsche vereeniging voor den termijnhandel in granen en van de oprichting in 1912 af is hij voorzitter van die vereeniging gebleven. Ook is hij voorziter geweest van den Bond van Ne derlandsche Meelimporteurs. Verder on- voorzitter geweest van den Bond van Ne- Graan- en Zaadimporteurs en lid van het bestuur van het Comité van Graanhande laren. De begrafenis vindt plaats morgen ochtend te half 12 op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan. De verbindend verklaarde of vastgaJelde bedrijfsregelingen De algemeen verbindend verklaarde of vastgestelde bedrijfsregeling is verbin dend voor een ieder, ten aanzien van die handelingen, welke naar haar aard onder deze bedrijfsregeling vallen. Degene, voor wien een bedrijfsregeling verbindend is of voor wien een afwijkend voorschrift is vastgesteld, is tot nakoming daarvan ge houden tegenover een ieder, die bij die nakoming een redelijk belang heeft. Een ieder is verplicht zich te onthouden van gedragingen, waardoor hij een ander rechtens of economisch in zijn vrijheid beperkt ten aanzien van datgene, hetwelk naar zijn aard onder een onverbindend verklaarde bedrijfsregeling zou vallen. Deze verplichting geldt tegenover een ieder, die bij het voortbestaan van be doelde vrijheid een redelijk belang heeft. Ingeval wegens het niet nakomen van een dezer verplichtingen schadevergoe ding wordt gevorderd, is, indien de om vang der schade niet kan worden nage gaan, of deze niet in geld kan worden gewaardeerd, de rechter bevoegd een be drag naar billijkheid vast te stellen. De uitvoering en het toezicht op de naleving Indien de Secretaris-Generaal maatre gelen treft op grond van dit besluit, kan hij gemachtigden of organen aanwijzen, belast met de uitvoering en het toezicht op de naleving van die maatregelen, ter wijl hij mede aan deze organen rechts persoonlijkheid kan verleenen. Hetgeen in strijd met eenige, krachtens dit besluit getroffen maatregel, is of wordt verricht of is nagelaten, kan door den Secretaris- Generaal, desnoods met behulp van den sterken arm, worden te niet gedaan, belet of verricht op kosten van den overtreder en zoo noodig met gebruikmaking van alle den overtreder ten dienste staande ar beidskrachten of goederen. Ter bestrijding van kosten, verbonden aan de uitvoering van dit besluit, kunnen van de betrokken personen gelden worden gevorderd met inachtneming van door den Secretaris- Generaal te stellen regelen. De bovenbe doelde kosten en gelden kunnen worden ingevorderd bij dwangbevel, medebren gende het recht om de goederen van den schuldenaar zonder vonnis aan te tasten, welk dwangbevel door den Secretaris- Generaal wordt uitgevaardigd en exce- cutoir wordt verklaard door den president van de rechtbank, in welker rechtsgebied de schuldenaar zijn woonplaats dan wel zijn zetel heeft. Binnen dertig dagen na de beteekening staat verzet tegen het dwangbevel open, welk verzet de tenuit voerlegging van het dwangbevel schorst. Deze schorsing kan in kort geding wor den opgeheven. Met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijf-en-twm- tig duizend gulden wordt gestraft: a) Hij, die een bij, of krachtens dit be sluit gesteld voorschrift of opgelegde ver plichting niet naleeft; b) Hij, die bij het doen van de bij, of krachtens dit besluit verlangde kennisge vingen, inlichtingen, opgaven of mededee- lingen onjuiste opgaven doet. Indien de schuldige een dezer feiten opzettelijk begaat, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden. Verplichting tot geheim- houding Allen, die betrokken zijn of zijn geweest bij de uitvoering van en het toezicht op de naleving van dit besluit, zijn verplicht tot geheimhouding van al hetgeen zij in nu hoedanigheid vernemen of hebben ver men, voor zoover zij niet ingevolge een g wettelijk voorschrift of uit hoofde van hun ambt of beroep tot niededeeling daarva bevoegd of gehouden zijn. Hij die opzet telijk deze verplichting tot geheimhoudling schendt, wordt gestraft met «eva,n/_enof straf van ten hoogste zes maanden geldboete van ten hoogste vjjf duizend HANDELAREN, DIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WILLEN HEBBEN Een in het Zuiden van ons land in gesteld onderzoek naar de groenten- en fruitprijzen heeft uitgewezen, dat ook daar, evenals elders, vooral aan de fruitprijzen nog zeer veel hapert. Voor groente, welke momenteel in bevredi gende hoeveelheden wordt aangevoerd, bleek men slechts in uitzonderingsge vallen ongeoorloofde prijzen te vragen. De fruitoogst echter is niet zóó over vloedig, dat hét aanbod niet graag door het publiek wordt opgenomen en onmid dellijk zijn er ook hier weer lieden o] gedoken, die van deze toestanden tracl ten te profiteeren. De kwaliteitsindee- ling zoowel als de prijscontrole op de veilingen werken in het algemeen per fect en de telers ontvangen dus de door de overheid vastgestelde, zeer behoor lijke prijzen, maar ook niet meer. Daarna is dan echter het hek van den dam. Verschillende grossiers en nog veel meer kleinhandelaren zijn niet te vreden met de hun toegestane winst marges en probeeren van hun klanten te halen, wat er van te halen valt. Het in dezen tijd nog meer dan vroeger voor de volksvoeding zoo onontbeerlijke fruit wordt, ongeacht de kwaliteit, ver kocht voor den allerhoogst toelaatbaren prijs en vaak nog daarboven, soms zelfs ver erboven. Wat hierbij het erg ste is, de verkoop tegen hoogere dan de toelaatbare prijzen, dan wel de ver koop van 2e en 3e soort voor le kwali teit, waaraan zich zeker driekwart van de détaillisten schuldig maakt, kan in het midden gelaten worden. Een feit blijft, dat beide praktijken den kooper zeer ernstig benadeelen en dat de han delaar zich onrechtmatig bevoordeelt. Den huisvrouwen wordt het volgende in overweging gi voor zijn fruit kan vragen, maakt het voor hem ook niets meer uit, wat hij zelf betaalt. Hij probeert dus zooveel mogelijk goed te koopen, in elk kilo zit immers winst voor hem. Als hij maar betaalt, lukt hem dit natuurlijk ook wel in den zwar ten handel: er is altijd een fruitteler te vinden, die bezwijkt voor een hoog bod. Het gevolg is dan echter, dat het clan destien verhandelde fruit niet meer op de veiling kómt. Als dit nu maar met groote hoeveelheden gebeurt, loopt de veiling-aanvoer sterk terug. Er valt dan niet meer te krijgen, wat men heb ben wil en men is bij het uitgangspunt terug. Opnieuw koopt men in den clan- PASTILLES \Xz in tijden van verhoogd besmettingsgevaar een uitstekend beschermingsmiddelTegen keelonsteking, verkoudheid en griep. Doos a 30 pastilles 70 ct. Doos 100 postilles t 1.70 4. Guignols Pride 70| eig. D. Siem (eigenaar). N.g. Janicule 72$ (van He- Duplessy 68| blijven staan. Gewonnen met 1 lengte. Totalisator:

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9