No. 18030. de van Stelselmatige bombardeering Sovj et-spoorwegen Woensdag 12 November. 1941. aan Duitsche successen in den centralen sector Met Duitschland tegen het Bolsjewisme ENGELAND, AMERIKA EN FINLAND I De nieuwe textielkaart en hoe die te gebruiken VERDUISTEREN De» Finsche antwoordnota Amerika de rede J Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". «Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" ƒ3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-pusttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et KWELGEESTEN OORZAAK VAN DROEVIG ONGEVAL Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Fransche minister over de verdedi ging van Djiboeti Scherpe aanklacht tegen Engelsche methoden v. 5.52 aar nam. tot 8.57 aar v.m. Weet u nog Amerikaansche reactie op van Churchill Elfjarig meisje het slachtoffer Geen Duitsch vredesoffensief Finland zet den strijd voort, totdat zijn veiligheid is gewaarborgd Het Duitsche Boek van Heden I HAAGSCHE COURANT 1 PRIJS DEZES COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIE: H Stu- reeds door den gouverneur van Djiboeti toegezegde bereidwilligheid de haven en den spoorweg van Djiboeti voor de ravl- tailleering van LFTWINOF PLAATSVERVANGEND VOLKSCOMMISSARIS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN Reuter meldt uit Moskou, dat de Sov- jet-ambassadeur te Washington, Litwinof, door den raad van volkscommissarissen benoemd is tot plaatsvervangend volks commissaris van buitenlandsche zaken. DE VERLIEZEN VAN OE ENGELSCHE LUCHTMACHT TIJDENS DEN SLAG IN VLAANDEREN Officieele kringen hebben medegedeeld, zoo meldt „Associated Press” uit loonden, dat de Britsche luchtmacht tijdens den slag in Vlaanderen 25 pCt. van het vlie gend personeel heeft verloren. Naar het persbureau opmerkt, zijn deze cijfers be kend gemaakt, omdat korten tijd geleden in de Vereenigde Staten was beweerd, dat de Britsche vliegers de troepen in Vlaan deren eenvoudig in den steek zouden heb ben gelaten. 3 uur i het Onnoodige ongerustheid De onrust is dus geheel misplaatst en er is voor gezorgd, dat alle punten van alle textielkaarten inderdaad inwisselbaar zullen zijn voor alle soorten textielgoede- ren. Het publiek is van meening, dat de oude kwaliteiten thans nog voor een deel voor radig, doch binnenkort niet meer te ver krijgen zijn. Ook deze opvatting is onjuist, want tegelijk met de inventarisatie van 1 November is een deel van den voorraad van oude kwaliteiten textielproducten ge blokkeerd voor den verkoop. Deze voorraad ligt opgeslagen bij den groot- en kleinhandel en zal op een lateren datum m distributie worden gebracht. Een verkoop van nieuwe en oude kwaliteiten door elkaar heeft dus thans plaats en deze spreiding zal ook verder kunnen worden toegepast. Wij moeten dus adviseeren aan het pu bliek om alleen datgene te koopen, wat men dringend noodig heeft en niet langer kan missen. Voorts dient men zuinig te zijn met de besteding van zijn textielpun ten, De bovenkleeding, welke alleen wordt geleverd op speciale vergunning, wordt nog dagelijks gemaakt. Over eenige maan den komt dus nog regelmatig deze boven kleeding ter beschikking van dat deel van de bevolking, dat hierop recht heeft we gens de nieuwe richtlijnen, welke gegeven zijn aan de leiders van de plaatselijke dis- tributie-diensten. Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 DE BRITSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT Het D.N.B. verneemt van militaire zijde, dat in de periode van 1 Mei tot 31 Oc tober de Britsche luchtmacht 1744 vlieg tuigen heeft verloren, terwijl van de Duitsche luchtmacht in dezelfde periode slechts 376 vliegtuigen verloren gingen. De methode van de Britten om de cijfers om te draaien mag in Londen populair zijn, zij stemt echter niet overeen met de waarheid Van 15 regels ƒ1.75. Iedere regel meet tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ei. incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertentie» 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt ..Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. NOORSCH VRACHTSCHIP VERMIST Het in Britschen dienst varende Noor- sche vrachtschip „Silvaplana” (4793 ton), dat met een lading rubber en tin van Singapore en Batavia op weg was naar de Vereenigde Staten, is een maand over tijd, meldt het D.N.B. Waarschijnlijk is het schip tot zinken gebracht, aldus verneemt „Associated Press’’ in scheepvaartkringen te New York. AANSLAG TE SPALATO Officieel wordt te Rome medegedeeld, dat Maandagmiddag te Spalato 3 bom men zijn geworpen naar het muziek- corps der oude jagersdivisie. Daardoor werden 24 soldaten en 25 burgers ge- i wond; een van de soldaten is aan zijn verwondingen bezweken. Tegelijkertijd i werd een vrachtauto, waarop zich sol- 1 daten bevonden, door machinegeweer- vuur getroffen. Eenige soldaten werden licht gewond. Men heeft 150 personen, bijna zonder uitzondering communisten, gearres teerd. De gearresteerden zijn grooten- deels afkomstig uit een andere streek in den Balkan. Zoolang de schuldigen gezocht worden, zullen in overeenstem ming met de instructies uit Rome, de 150 gearresteerden als gijzelaars be- schouwd worden. De schuldigen zullen terechtstaan voor de speciale rechtbank ter verdediging van den staat. REDEVOERING VAN KNOX „Het uur van de beslissing is gekomen,” zoo heeft de minister van marine, Knox, volgens Associated Press verklaard in een rede op den wapenstilstandsdag in Pro vidence (Rhode Island). Knox beweerde, dat de Amerikaansche regeering in den loop van de laatste jaren in het belang van vriendschappelijke betrekkingen met Japan weergaloos geduld aan den dag heeft gelegd en thans de „tegen de Ame rikaansche rechten indruischende Japan- sche handelingen” niet langer over het hoofd kon zien. Knox eischte, dat de Ver eenigde Staten bij het sluiten van een toekomstigen vrede de wereldleiding op zich zouden nemen. Nadat hij gesproken 'had van den vrijen goederenruil en den vrijen toegang tot de grondstoffen als „hoeksteenen der nieuwe wereld”, noem de hij als derden hoeksteen van iedere nieuwe orde „de positie van wereldlei- dings-heerschappij”, waartoe Amerika op grond' van zijn materieele hulpbronnen geroepen is. Knox eindigde zijn redevoe ring met de woorden: „Tenslotte moet iedere wereldorde na den huidigen oorlog in laatste instantie op de basis van de macht opgericht worden.” FRANSCHE AMBASSADEUR BIJ ROOSEVELT In verband met het onderhoud, dat de Fransche ambassadeur in Washington, Henry Haye, Maandagavond met presi dent Roosevelt heeft gehad, wordt te Vichy medegedeeld, dat de Fransche regeering de Noordamerikaansche heeft verzocht, haar vergunning te geven tot het zenden van levensmiddelentranspor ten naar Frankrijk. Verder heeft de ambassadeur president Roosevelt op de hoogte gesteld van het standpunt der Fransche regeering, inzake de inbeslag neming door Engeland van 5 Fransche handelsschepen. DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË Het derde officieele gedeeltelijke resul taat der volksstemming over de politiek van de regeering geeft 2.463.187 ja-stem- men, waartegenover slechts 43 neen-stem- men staan. Vandaag is de laatste dag der volksstemming. een corps vrijwilligers gemobiliseerd en zijn sterke wachtposten geplaatst voor de rijstwinkels. Pogingen van de rijsthande- laren om den verkoop van rijst tegen den vastgestelden prijs te omzeilen door hun voorraden weg te brengen, werden beant woord met verscheidene arrestaties en in beslagneming van de voorraden. De Fransche politie trad eveneens energiek op tegen de woekeraars. Zij nam in ver scheidene winkels levensmiddelen in be slag, die tegen woekerprijzen werden ver kocht Hol niet met uw nieuwe kaart op een drafje naar den winkel en maak niet al uw punten direct op! Nog slechts enkele dagen geleden kreeg het publiek de beschikking over een nieuwe textielkaart en reeds nu is geble ken, dat velen meenen verstandig te doen direct alles te koopen wat op de punten van die kaart te krijgen is. Men holt naar den textielwinkel en koopt wat men koo pen kan. Dit lijkt verstandig, maar zij die zoo handelen, doen zéér onverstandig. Men schept zichzelf een groot risico. Het publiek schijnt in de meening te verkee- ren. dat wat nu nog in de winkels is, er straks niet meer zijn zal. Wie dit denkt, vergist zich leelijk, Waar hier een tekort aan inzicht in de werkelijke positie blijkt, willen wij een ernstig woord van waar schuwing laten hooren. Wanneer men alle punten van de tex tielkaart, die geldig zijn, direct gebruikt, heeft men over eenige maanden niet meer de gelegenheid om iets aan te schaffen. Later zal blijken, dat men toch een be paald artikel wenscht aan te schaffen, dat aanvankelijk vergeten werd of dat ver loren is geraakt of intusschen versleten is. Deze menschen benemen zichzelf dan de gelegenheid om nog iets aan te schaffen en dit zal tot groote moeilijkheden leiden. De veronderstelling, dat de goederen thans nog in de winkels te verkrijgen zijn en binnenkort niet meer, is, zooals gezegd, volkomen onjuist. Evenals bij andere dis- tributie-artikelen is er voor gezorgd, dat ook de textielproducten elke maand voor een bepaald deel worden afgeleverd aan de winkeliers. Er zijn dus bij den groot handel reservevoorraden gevormd en één maal per maand mag een bepaald percen tage worden afgeleverd, zoodat de zeker heid bestaat, dat gedurende de geheele distributieperiode steeds weer nieuwe ar tikelen en nieuwe partijen worden toege voerd naar de toonbank van de winkeliers en voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. De eisch van Amerika aan Finland om zich te schikken naar een afzonder lijken vrede, heeft zooals wij in een vorig artikel schreven hevige veront waardiging bij het Finsche volk verwekt. En deze is nog vergroot door een dreige ment van Engelsche zijde met een oor logsverklaring. Het dapper volhoudende finsche volk verkeert op die wijze in een moeilijke situatie, en heeft recht op aller sympathie. Reeds in den tsarentijd, toen Finland een grootvorstendom was, streefden de machthebbers van het oude Rusland er naar van het Finsche gebied een wingewest te maken. De bolsjewiki hebben in versterkte mate gepoogd Fin land voor hun doeleinden uit te buiten. De houding van de Angelsaksers bleef toen zoowel als nu immoreel. De hulp, welke zij den Finnen beloofden, bestond uit leege woorden en thans pogen zij het Finsche volk, dat zijn plaats in de zon verdedigt en handhaaft, de vruchten van zijn overwinning afhandig te maken. Amerika en Engeland, eens de verbit- terdste tegenstanders van de Sovjet-Unie, treden thans op als haar beste bondge- nooten en Finland wordt als slachtoffer uitgekozen. Omtrent de diplomatieke stappen door Washington op instigatie van Moskou ondernomen, publiceert het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken slechts eenige bijzon derheden. Een onderhoud had plaats tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Huil, diens plaatsvervanger Welles en den Finschen gezant, Prokope. Dit onderhoud is, gelijk bekend, aanleiding geweest voor de Amerikaansche bewe ring, dat de Sovjet-Unie aan Finland een vredesvoorstel zou hebben gedaan. Vol gens deze publicatie zou Welles den Finschen gezant den 18en Augustus heb ben medegedeeld, dat de Sovjet-Unie over een vrede wilde onderhandelen. Naar verder uit de publicatie blijkt heeft bij, dit onderhoud de vraag een groote rol gespeeld, of Finland na de er varingen, welke het tot nu toe met de Sovjet-Unie heeft opgedaan, verwachten kan, dat deze eenigerlei overeenkomst zou nakomen. Welles weigerde echter uit drukkelijk de vraag te bespreken, of de Sovjet-Unie eenigerlei belofte zou na komen, welke Engeland of de Vereenigde Staten zouden doen en of de Sovjet-Unie niet opnieuw zou pogen Finland te ver overen en het Finsche volk van zijn on afhankelijkheid te berooven. Welles zei- de, dat alleen de vraag besproken kon worden of de Finsche regeering bereid was, een Russisch aanbod te aanvaarden. Zooals uit een nadere publicatie uit Helsinki blijkt stelde Washington aan de Finsche regeering den eisch terstond alle aanvalsoperaties tegen het Sovjetgebied stop te zetten of de kans te loopen de Amerikaansche vriendschap te verspelen. Het Finsche antwoord aan Washington is zooals elders in dit nummer vermeld inmiddels aan den Amerikaanschen gezant te Helsinki overhandigd. Óp zake lijke wijze wordt daarin uiteengezet, dat Finland alleen dan den strijd zal beëin digen, wanneer het zijn bestaan'bedrei gende gevaar is bezworen en garanties zijn verkregen voor een voortdurende veiligheid. Zoolang aan deze gerechtvaar digde voorwaarden niet is voldaan, kan er, volgens de regeering te Helsinki, geen sprake zijn van vrede. Het kunstmatige onderbreken van de militaire operaties zou op het oogenblik slechts leiden tot het opnieuw in gevaar brengen van Finland De Finsche regeering is van op vatting dat een vrede met het tegenwoor dige regime in de Sovjet-Unie Finland opnieuw zou blootstellen aan gevaren en deswege uitgesloten moet worden geacht. De Fransche minister van koloniën, schout bij nacht Platon, die gisteren uit Djiboeti in Vichy is teruggekeerd, heeft aan persvertegenwoordigers het volgende verklaard: Het doel van mijn reis was te bewijzen, dat wij niet de schuld dragen aan den tegenwoordigen toestand, doch dat het standpunt van de Fransche re geering is. dat Frankrijk zijn politieke vrijheid herkregen heeft en dat de tijd De rapporten van den vroegeren Duit- schen gezant te Teheran Ettel en van den vroegeren Duitschen consulgeneraal te Reykjavik professor Gerlach over de on gehoorde behandeling van Duitschers, vormen een scherpe aanklacht tegen de betrokken Engelsche autoriteiten. De gisteren vermelde ervaringen van Duitschers in Engeland spraken een dui delijke taal en verstoorden de illusie van humaniteit en fatsoen. De Engelschen schroomden niet zoo bleek uit de aan gehaalde rapporten door het strengste optreden, o.a. het opsluiten in smerige ge vangeniscellen, de menschen lichamelijk en geestelijk te breken. De onbeschrijf lijke toestanden in de Engelsche cachot ten kunnen niet anders dan hevige ver ontwaardiging wekken. Zoowel in de Londensche gevangenis van den Tower als in het vrouwenkamp op het eiland Man en de gevangenissen te Manchester en Liverpool werden de op transport ge stelden opzettelijk aan de zwaarste kwel lingen en vernederingen onderworpen. Nog erger was het feit, dat de Britten in Iran 474 Duitsche vrouwen en kinde ren uitleverden aan de bolsjewieken. De tragedie van den uittocht der Duitsche kolonie in Iran, vormt tevens een van de zwartste episoden van den lijdensweg, welken Duitschers, die in Engelsche han den vielen, hadden te gaan. In deze van bevoegde Duitsche zijde uitvoerig gedo cumenteerde gevallen blijkt duidelijk de Engelsche opzet om het internajjonale recht met voeten te treden, te meer, daar het hier groote groepen non-combattan- ten onder wie grootendeels vrouwen en kinderen gold, die het recht mid den om ongehinderd naar hun vaderland te worden teruggebracht. Maan: 12 Nov. onder 2.55 uur nam. 13 Nov. op 1.27 uur v.m. on der 3.24 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tussohen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 VERSPREIDE BERICHTEN De moordenaar van den Duitschen majoor Döhring, die in Januari j-1. in Boekarest op straat werd doodgeschoten, is thans ter dood veroordeeld. Hij was in het najaar van 1940 naar Roemenië ge komen met een Grieksch paspoort Het eerste deel van den Transsaha- ra-spoorweg zal ■waarschijnluk In den loop van December worden ingewijd. Dit 'deel is ongeveer 200 km lang. Hierna zal worden begonnen met den aanleg van het tweede traject dat zal eindigen bij Reg- gan en Gao. Naar verluidt zal de spoor weg, die tot nu toe „Transsahara-spoor- weg” is genoemd, in de toekomst den naam van „Middellandsche Zee-Niger spoorweg" voeren. De opperbevelhebber in Britsch-In- dië, generaal Wavell, heeft gisteren voor het eerst, als lid, een zitting van den In- dischen staatsraad bijgewoond. Naar uit Melbourne gemeld wordt, hebben deskundigen op de conferentie over de Australische arbeidskrachten ver klaard. dat Australië niet beschikt over voldoende mannen voor den militairen dienst en de munitieproductie. wanneer niet aan minder belangrijke bedrijven tneer mannen worden onttrokken. De con ferentie wil een plan opstellen, om meer vrouwen in dienst te stellen en de indu strie meer te mechaniseeren. De gemeenteraad van de internatio nale nederzetting te Sjanghai heeft ma ximumprijzen vastgesteld voor rijst, wel ke ongeveer 40 procent lager zijn dan de woekerprijzen van vorige week. Ter uit voering van dezen maatregel is gisteren Duitsche vliegtuigen hebben Maandag voor de kust van de Krim 3 bolsjewisti sche schepen beschadigd. In den centralen sector van het front werden 12 bolsjewistische pantserwagens en meer dan 150 auto’s door bom treffers vernietigd. Bij de stelselmatige bombar deering van spoorwegen aan het geheele front vernietigden Duitsche gevechtsvlie- gers dien dag 8 treinen en 7 loeomotie- ven, 44 andere treinen en 4 locomotieven werden beschadigd. Twee Duitsche divisies namen in den centralen sector bolsjewistische stellin gen, waarbij 1000 gevangenen werden ge maakt. Dertig stukken geschut en 50 zware infanteriewapenen vielen in Duit sche handen. Afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben opnieuw de ha venwerken van Sebastopol en Kertsj met talrijke bommen bestookt. Verscheidene treffers richtten groote verwoestingen aan onder troepen, welke voor verscheping gereed waren en in opslagplaatsen van materiaal. Verder werden branden in fa brieken teweeggebracht. De beteekenis van de overwinning bij Tisjwin Het Duitsche succes bij Tisjwin betee- kent de defintieve afsnoering van Le ningrad van het bolsjewistische achter land, zoo wordt ven bevoegde Duitsche zijde meegedeeld. De Britsche pressie op Finland om dit tot den vrede te brengen had ten doel den bolsjewieken te Le ningrad en Moermansk een ontlasting te bezorgen en den spoorweg van Moer- mans te herwinnen voor de beloofde hulpverleening. Het transport via den weg van Archangel over Wologda heeft namelijk zijn moeilijkheden en de haven van Archangel is ongeveer een half jaar dichtgevroren. Na de nieuwe Duitsche wapensuccessen zijn deze verwachtingen nu ijdel geworden. HET ENGELSCHE LUCHTWAPEN De opmerkingen in de rede van Chur chill over de sterkte van het Engelsche luchtwapen, worden in militaire kringen te Berlijn niet geloofd, meldt S.P.T. Men heeft in verband hiermede gisteren verklaard: „Indien deze beweringen juist zijn, dan moet het Engelsche luchtwapen een fantastische sterkte hebben bereikt en is niet te begrij pen, waarom Churchill dat machtige wapen niet in den strijd werpt. Wan neer het Engelsche luchtwapen even sterk is als het Duitsche, moet Chur chill toch eindelijk in staat zijn, het door Stalin zoo zeer begeerde ontlas- tingsoffensief in te zetten”. Herinnert u zich nog die bijzondere bekoring, welke er uit ging van een postpakket, dat u gezonden werd door vrienden en waarin u een prettige ver rassing vermoedde en ook vond Hoe verder van huis, hoe grooter de bekoring is, welke van zoo’n pakket uitgaat en met des te meer vreugde wordt uitge pakt. Kunt u zich voorstellen wat het straks voor onze Nederlandsche vrijwilli gers aan het Oostfront beteekent, uit het vaderland een Kerstpakket te ont vangen Ver van huis, met hun gedach ten steeds bij hun vrienden en verwan ten, levende onder de moeilijkste om standigheden, iederen dag weer ban leven wagende voor de toekomst van ons volk en ons vaderland, haken zij naar be richten van het thuisfront. Voor die mannen worden 12.000 Kerstpakketten gereed gemaakt. Speciale vrachtauto’s zullen er voor zorgen, dat onze mannen met Kerstmis een pakket uit het vader, land ontvangen. Weet gij nog landgenoot hoe gelukkig gij waart met uw pakket en kunt gij het nu over uw hart ver krijgen niet mede te helpen om onze vrijwilligers hun Kerstpakket te bezor gen Neen, dat kunt gij niet. De gedach ten, dat u niet uw plicht deed, zou heel uw Kerstfeest grondig bederven, want u verzuimde dan een christenplicht. Land genoot stort uw bijdragen op giroreke ning 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrij, willigers Legioen „Nederland”, Konin ginnegracht te ’s-Gravenhage. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het is vermakelijk van mijnheer Chur chill te hooren, dat hij de Vereenigde Staten wil helpen, terwijl hij voortdu rend om een stijging van de Ameri kaansche hulp aan Engeland bedelt, zoo verklaarde, volgens „Associated Press”, senator Wheeler, naar aanlei ding van de rede van Churchill. Vervol gens vraagt Wheeler ironisch: Waarom doet Churchill niets voor de Sovjet- Unie, wanneer hij iemand wil helpen? Churchill belooft in zijn rede den zegen voor Amerika, wanneer, zoo merkte de democratische senator Clark op, de Amerikanen bereid zijn voor Engeland de veldslagen te leveren. Hij, Clark, heeft steeds geloofd, dat Engeland Amerika tegen Japan in den oorlog wil drijven. Clark noemde de jongste rede van Churchill een bewijs voor zijn stel ling. Het is de hoogste tijd, dat de Ver eenigde Staten hun lot zelf in handen nemen, zoo verklaarde de democrati sche senator Mc.Carran. De Engelschen dienen thans eindelijk in te zien, dat die Amerikanen hiertoe in staat zijn. Engeland doet geen enkele poging, om zijn zoogenaamden bolsjewistischen bondgenoot door het oprichten van een tweede front te helpen. Blijkbaar wenscht Churchill, zoo meende de sena tor, dat de Vereenigde Staten een twee de front in het Verre Oosten oprichten. DE STRIJD IN AFRIKA Duitsche gevechtsvliegtuigen en ka’s hebben Maandag vijandelijke kaze- matstellingen, groepen auto's en barak kenkampen bij Tobroek met succes aan gevallen. Diverse kazematten kregen tref fers, vele voertuigen werden vernield. In den avond van 8 November hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen het reeds vele malen aangevallen Britsche vliegveld Aboe Smith in Egypte bestookt. Zij wier pen verscheidene tonnen brisant- en brandbommen neer en richtten vooral on der stilstaande vliegtuigen aanzienlijke vernielingen aan. Den volgenden nacht werden opnieuw Port Tewfik en Suez door de Duitsche gevechtstoeeteüen aan- gevallen en gebombardeerd. Eenige jongens in den leeftijd van 12 tot 14 jaar, zijn gistermiddag door hun sarrend optreden de oorzaak geweest van een droevig ongeval, dat zich in de van Ravensteynstraat bij het Jacob van Campenplein heeft voorgedaan, tenge volge waarvan een 11-jarig meisje, dat niets met de zaak uitstaande had, den dood heeft gevonden. In bedoelde straat was, omstreeks 4 uur, personeel van den Gemeentelijken Reinigingsdienst bezig met het ledigen van aschemmers. Zij werden herbaalde, lijk lastig gevallen door enkele jongens, die uit pure baldadigheid, op en af de auto sprongen en de kleppen der laad bakken voor den neus der mannen dicht sloegen. Herhaaldelijk werden de kwel geesten gewaarschuwd, evenwel zonder resultaat. Op een oogenblik stond de chauffeur van de aschauto aan de ach. terzijde van den wagen, toen hij plotse ling hoorde, dat er aan het gaspedaal gemorreld werd door een der jongens, zoodat de motor sneller ging loopen. Hij snelde naar voren, ging in de cabine zitten, teneinde den motor weer op zijn gewone toerental te brengen. Doch een van de jeugdige helden, die op eenigen afstand bleven staan sarren, was nog niet tevreden. Hij nam een voorwerp en gooide dit naar den chauffeur in de ca bine, die hierdoor aan het hoofd werd geraakt. Hierdoor wond de man zich zoo op, dat hij uit de auto snelde, gewapend met een ijzeren staaf, welke hij naar de beenen van de vluchtende knapen wierp. Ongelukkigerwijs ketste de staaf, sprong op en trof het juist passeerende 11.jarig meisje M. E. K. uit de Rembrandtstraat, tegen het achterhoofd. Het kind bekwam een ernstige hoofdwonde en werd door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht Hier is het in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. De politie heeft den chauffeur, die be grijpelijk door het gebeurde danig over, stuur was, aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. Het droevig ongeval heeft in de volkrijke buurt diepen indruk gemaakt en het medelijden met de zwaar beproefde ouders is groot Naar S.P.T. uit Berlijn meldt ver klaarde de officieele woordvoerder in de Wilhelmstrasse gisteren, dat hij niet veel lust meer heeft, berichten over Duitsche vredesoffensieven te behande len. „Ook Churchill, zoo zei hij, „heeft in zijn laatste rede de wereld gepro beerd wijs te maken, dat Duitschland alle moeite doet om tot een vrede te komen. Dit doet Churchill opnieuw, om dat hij weet, dat het Engelsche volk den oorlog al lang moe is en steeds weer opnieuw moed wil inspreken. Op den duur is het ónmogelijk dergelijke berichten te blijven logenstraffen. Er bestaat geen Duitsch vredesoffensief en er zal er ook geen bestaan. De oorlog gaat onverbiddelijk verder tot aan de eind overwinning. Wanneer eenmaal de ge schiedenis van dezen oorlog zal zijn ge schreven, zoo zullen de woorden: Duitsch vredesoffensief, daarin niet voorkomen. De Duitsche overwinning”, zoo werd verder verklaard, „is het Duitsche doel in dezen oorlog. De eenige vraag, welke nog gesteld kan worden zal zijn, of Engeland volkomen vernie tigd moet worden, of dat het van te voren om vrede zal smeeken. De Duit sche politiek, zooals die op het oogen blik bestaat, sluit iedere onderhande- ling, op welke wijze dan ook, met de regeering van Churchill uit”. In het door den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witting, gisteren aan den Amerikaanschen gezant te Hel sinki overhandigde antwoord van de Fin sche regeering op de memoranda, die door de regeering van de Vereenigde Staten door tusschenkomst van haar gezant in Helsinki op 27 en 30 October zijn over handigd aan den president der Finsche republiek, wordt duidelijk gemaakt, in hoeverre de positie van Finland als na buur van de Sovjet-Unie een voortduren de zelfverdediging heeft gevormd tegen de veroveringslusten van de Sovjet-Unie en welk lot Finland te wachten stond, wanneer het geen zorg zou dragen voor zijn veiligheid. De aard van den strijd van Finland, zoo zet de antwoordnota uiteen, wordt er niet door gewijzigd, dat Finland met het oog op zijn eigen véiligheid er naar streeft de aanvalspositie van den vijand ook aan gene zijde der grenzen van 1939 onschadelijk t* maken en te bezetten. Fin land wil den strijd beëindigen, wanneer het zijn bestaan bedreigende gevaar is af gewend en garanties verkregen zijn voor een voortdurende veiligheid. Na gewezen te hebben op de verplich tingen van Finland jegens de Finsche be volking van Oost-Karelië, constateert de Finsche regeering in haar antwoordnota verder, dat de regeering der Vereenigde Staten op grond van haar verklaring de verwachting heeft gehad, dat Finland om vrede zou vragen, ofschoon het geenerlei garanties voor de beveiliging van een nieuwen vrede gegeven zijn en ofschoon een vredesaanbod noch een aanbod tot vredesbemiddeling is gedaan. De Finsche regeering kan niet van meening zijn, dat de Finsche strijdkrachten op eenigerlei wijze de veiligheid van de Vereenigde Staten zouden kunnen bedreigen. Finland hoopt, dat ook een klein volk recht heeft op leven en recht op verdediging. Het Finsche volk zet den oorlog slechts zoo lang voort, aldus tenslotte de antwoord nota, tot zijn veiligheid en zijn arbeids- vrede zijn gewaarborgd. Het kan echter geen verplichtingen aangaan, die een in gevaar brengen gouden beteekenen voor het land door kunstmatige onder breking of door annuleering van volko men gerechtvaardigde militaire operaties. De Amerikaansche memoranda aan Helsinki In de memoranda aan den Finschen president, die de Amerikaansche gezant in Helsinki op 27 en 30 October heeft overhandigd, had de regeering van de Vereenigde Staten geëischt, dat Finland, wanneer het de vriendschap van de Ver eenigde Staten thans, evenals in de toe komst, wilde behouden, een verzekering moest geven, dat het terstond alle aan valsoperaties tegen Sovjet-gebied zou ein digen en de Finsche troepen zonder ver wijl terugtrekken achter de grenslijn van 1939. Voorts beweerde*' de regeering van de Vereenigde Staten, dat de operaties van Finland een rechtstreeksche bedrei ging vormden voor de veiligheid van de Vereenigde Staten en dreigde zij met het verlies van de vriendschappelijke betrek kingen, ingeval Finland zijn tot dusver aangenomen houding niet opgaf. BRITSCHE OPVATTING OMTRENT DUITSCHE RIDDERLIJKHEID Zooals bekend, werd op 9 Augustus j.l. een van de bekendste Engelsche vliegers, luitenant-kolonel Bader, door Duitsche jagers boven Fransch gebied neergeschoten. Toen Bader gevangen werd genomen, bleek, dat brj de lan ding een van zijn kunstbeenen was ge broken. Deze Britsche vliegerofficier heeft ja ren geleden bij een vliegongeluk zijn beide beenen verloren. Desondanks was hij, met 2 speciaal voor hem gecon strueerde kunstbeenen, een van de meest succesvolle gevechtsvliegers van de Britsche luchtmacht. Het opperbevel van de Duitsche lucht macht verzocht radiografisch een Brit sche militaire instantie, om boven een bepaald vliegveld een kunstbeen voor Bader neer te werpen. Beloofd werd, alle gevechtshandelingen voor het vliegtuig, dat het kunstbeen voor Bader Z°rt brenSen- gestaakt zouden worden. Op dit ridderlijke Duitsche aanbod werd van Engelsche zijde, naar het Britsche blad „London Calling” meldt, het volgende ondernomen: Er werd een kunstbeen aangeschaft, goed verpakt, dichtgebonden en aan een parachute vastgebonden. Dit eigenaar dige transport geschiedde in het kader van een actie van gevechtsvliegers. De vliegtuigen hadden bommen en mitrailleurs aan boord. Bij den aanval op het afgesproken vliegveld werd niet alleen het pak met het kunstbeen neer geworpen, doch er werden tevens ver scheidene Messerschmitt-toestellen neer geschoten. De geheele beschaafde wereld, zoo besluit „London Calling”, zal blij zijn te vernemen, dat Bader thans zijn bee nen weer heeft. OPROEPEN VOOR HET AMERIKAAN SCHE ROODE KRUIS President Roosevelt heeft een oproep gericht tot het Amerikaansche volk om het Roode Kruis van de Vereenigde Sta ten te steunen als een deel van het ver- dedigingsprogram. Een soortgelijke op roep is uitgegeven door den minister van oorlog, Stimson, den minister van marine, Knox, en de minister van arbeid, mevr. Perkins. Tentoonstelling in het Mauritshuis Zooals men gisteren reeds uit de re productie van de kunstzinnige affiche onder het motto„Lezen maakt rijk” heeft kunnen zien, wordt Zaterdagmiddag a.s. hier ter stede een tentoonstelling ge opend, gewijd aan het Duitsche boek van heden. De tentoonstelling, waarvan de Rijks, commissaris, Rijksminister dr. Seyss In- quart, het beschermheerschap heeft aan vaard, wordt gehouden in het Maurits. huis hier ter stedezij blijft geopend tot 25 dezer. Een toegangsprijs wordt niet geheven. Op Zaterdagmiddag 3 uur heeft de opening plaats. Binnen het cultureele kader van deze expositie zal op Zondag morgen 16 dezer om 11 uur in het ge bouw Kneuterdijk 20 de Duitsche dichter Moritz Jahn voorlezen uit werken van Duitsche kunstenaars. voorbij is, dat de Fransche regeering wil loos ieder bevel van Engeland uitvoerde. Spr. wees op den rigoreuzen eisch van de Engelschen om de haven van Djiboeti af te staan voor de ravitailleering van de Engelsche troelen in het bezette Abessi- nië, terwijl de Engelschen tevens, naar Platon verklaarde, alles doen om de; be volking van Djiboeti door den honger tot een overloopen naar de Gaulle te dwin gen. Platon herhaalde yi dit verband de toegezegde bereidwilligheid de haven Ahessinië en het transport van vluchtelingen ter beschikking te stel len onder voorwaarde, dat de Engelschen de blokkade zouden opheffen en de ra vitailleering van Fransch-Samaliland zou den garandeeren. Daar de Engelschen aan den eenen kant hun afwijzende houding tegenover dezen rechtvaardigen eisch handhaven en de Fransche bezetting van Djiboeti niet zal toegeven, kan men ver wachten, dat de Fransche vliegtuigen, die op het oogenblik de kolonie voorzien met de noodzakelijke levensmiddelen en me dicamenten, door de Engelschen zonder scrupules zullen worden beschoten. „Onze troepen in Djiboeti, zoo verklaar de Platon verder, zijn bereid om aan een Britschen en Gaullistischen aanval het hoofd te bieden. Zij zullen tot het uiter ste tegenstand bieden en eerder de ha ven- en spoorweginstallaties vernielen dan deze in handen van de Engelschen te la ten vallen. Wat er ook mag gebeuren, nooit zullen de troepen van Djiboeti hun plicht van trouw jegens Frankrijk verza ken. Deze reis heeft mijn trots, Fransch- man te zijn, opnieuw versterkt. Ik heb een bevolking gezien, die, ondanks haar groote leed, het vaderland trouw blijft. Ik zal den maarschalk rapport uitbren gen over den eed van trouw van gene raal Truffet, den opperbevelhebber van de Fransche troepen in Djiboeti, dien hij heeft afgelegd ten overstaan van alle of ficieren en waarin hij zwoer Djiboeti tot het uiterste te zullen verdedigen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1