Het antwoord Helsinki van aan Amerika No. 18031. Moskou Gorki gebombardeerd en 1941. Donderdag 13 November. van VERDUISTEREN rdedigingslinie van Met Duitschland tegen het Bolsjewisme Duitsche stoottroepen in de ve Moskou doorgedrongen Generaal Huntziger bij vliegongeluk gedood Curasao en de „bescherming” Amerika De tekst van de Finsche nota Nog 7 andere inzittenden omgekomen Honing George opende gisteren het parlement Dreigende stakingen in de Vereenigde Staten Het beschieten van Fransche burgers door Engelsche vliegtuigen Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12600 Flonkerende kaarsen Meer dan 21 millioen mark voor de winterhulpcollecte in Duitschland Berlijn over het Finsche antwoord De financieele consequenties COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: de Daladier, Léon gisteren heeft de nadat terstond f ▼oor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, «Koloniaal Bijblad” en .Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 420 zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn .prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct MORGEN CONFERENTIE MET ROOSEVELT is een soliede verdediging van zonder meer <--- beteekenis er voor dat terwijl voortgezetten Sovjet-Unie zijn be- een ver- groote onzen de De Fransche minister van oorlog, ge neraal Huntziger, is gistermiddag bij een, vliegtuigongeluk doodelijk verongelukt, zoo is gisteravond te Vichy officieel be- klaard, dat het Finsche volk, dat de rech ten van niemand schendt en niets anders wenscht, dan in vrede te mogen leven en werken, den oorlog tegen de Sovjet-Unie slechts zoolang voortzet, tot zijn veilig heid en zijn vrede tot arbeid definitief jewaarborgd zijn. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. was, werd radiobericht v. 5.51 uur nam. tot 8.58 nar o.m. Maan: 13 Nov. onder 3.24 uur nam. 14 Nov. op 2.38 uur v.m. on der 3.52 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Z tekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 PROTEST VAN DE BRINON De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in het bezette ge bied, de Brinon, heeft gisteren, naar het A.N.P. meldt, een protest laten hooren tegen het nieuwe optreden van de Brit sche luchtmacht. „Sedert eenige dagen hebffen de vliegers der Britsche lucht macht er een gewoonte van gemaakt, op velden en kleine wegen Franschen, mannen, vrouwen en kinderen, met mi- trailleurvuur te beschieten, die hun da- gelijksche werk verrichten. Sedert den 25sten October zijn minstens 11 Fran schen daarbij gedood en verscheidene ernstig gewond. Ik weet, verklaarde de Brinon, dat de Engelsche berichten dienst roemt op de heldendaden van deze bijzondere vliegtuigen van nieuwe constructie. Misschien is dit het groote offensief in het Westen, waarvan Stalin de opening gebiedend eischte. In elk geval zeg ik met de getuigen van deze daden van de Britsche luchtmacht, dat het een gangsteroffensief is, dat geen militaire doelen heeft”. Het D.N.B. meldde heden uit Parijs: Fransche burgers, die op suikerbieten velden werkten, zijn verscheidene malen door Engelsche vliegtuigen met machi negeweren beschoten. De pers meldt, dat 3 arbeiders gedood en verscheidene gewond werden. Het D.N.B meldt uit Helsinki: In hoofdstuk 1 van het Finsche ant woord aan de Vereenigde Staten wordt ten aanzien van den eisch der Ameri- kaansche regeering tot staken der krijgs verrichtingen van den kant van Finland en terugtrekken van de Finsche troepen naar de grenslijn van 1939 gezegd: In de memoranda wordt niets vermeld omtrent een stopzetting der vijandelijk heden aan den kant van de Sovjet-Unie, evenmin wordt vermeld, of met de uit- noodiging aan Finland ook een terugtrek ken van de Sovjettroepen verbonden is uit de binnen de grenzen van Finland van 1939 liggende en nog steeds door de Sovjet-Unie bezette gebieden. Het betreft het Finsche deel van het visschersschier- eiland, welks artillerie de eenige Oceaan- haven van Finland, Petsamo, bedreigt, voorts de eilanden in de Finsche Golf en het schiereiland Hangö, dat de overzee- sche verbindingen in de Golf van Finland beheer scht” Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée. van Hovtemastr. 66. Tel. 721187 „Geen regeeringswijziging**, verklaarde Churchill Churchill heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat geenerlei verandering in de Engelsche regeering of in de oor logvoering is overwogen. Wanneer de oorlog tegen de duikboo- ten en de vijandelijke luchtstrijdkrachten zich verder zou ontwikkelen, waarvoor natuurlijke geen enkele garantie kan worden gegeven, heeft het, zoo zeide Churchill verder, er allen schijn van, dat in 1943 groote hoeveelheden schepen ter beschikking zullen staan, waardoor het mogelijk zou worden overzeesche operaties uit te voeren, hetgeen thans geheel en al buiten het bereik van de Britsche hulpmiddelen ligt. Churchill weigerde in te gaan op de hulpverleening van Engeland aan de Sovjet-Unie. Naar de Engelsche berich tendienst meldt, gaf hij als motief op, dat men den vijand geen geheimen mag verraden. Koesnetsof opperbevelhebber van de Krim Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft admiraal Koesnetsof het opper bevel over de Sovjetstrijdkrachten in de Krim op zich genomen. Ieder jaar weer zijn het de flonkerende kaarsen in den Kerstboom, die uw stem ming beheerschen. Ieder jaar weer is het juist het Kerstfeest, dat ook u tot na denken stemt over wat voorbij ging en wat zal komen. Dit jaar zullen wij het Kerstfeest in moeilijke omstandigheden vieren, maar ons hart zal vol zijn van dankbaarheid, want een vreeselijk gevaar wordt afgewend. Het bolsjewistische mon ster werd terug geworpen en onder hen die dit deden, bevinden zich ook Neder landers. Het zijn de Nederlandsche natio- naal-socialisten, die strijden bij de S.S.- Standarte Westland, bij het Legioen, de N.S.K.K. of Luftnachrichtentruppe. Ook voor deze vrijwilligers zal het straks Kerstfeest zijn. Al bevinden zij zich dan ook in hun stellingen aan het Oostfront, op wacht, in een onderkomen, ja in een gevecht, zij zullen met hun gedachten bij ons vertoeven. En het thuisfront, wij, die zoo oneindig veel aan deze mannen te danken hebben, wij zullen de voldoening hebben, door het zenden van 12.000 pak ketten, te weten dat wij deden wat wij in deze omstandigheden konden doen. Land genoot, zorgt dat u, straks als aan uw Kerstboom de kaarsen flonkeren, de vol doening hebt, uw plicht te hebben ge daan. Stort uw bijdrage vandaag nog cp girorekening 432100 tn. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland”, Ko ninginnegracht 22, te ’s-Gravenhage. DALADIER, BLUM EN GAMELIN NAAR FORT PORTALET De overbrenging van Blum en Gamelin naar fort Portalet in de Pyreneeën, welke plaats gehad, geschiedde onder de leiding van den inspecteur-generaal voor de vei ligheid, Mondanel. Wegens het slechte weer had men het plan om de arrestanten per vliegtuig naar Portalet te brengen, laten varen. Daladier, Blum en Gamelin werden van elkaar gescheiden in auto’s vervoerd. Vijf politie.auto’s dienden ter bewaking. De colonne van acht auto’s vertrok om half zeven uit -Bourassol nabij Riom om het traject van 500 k.m. naar Portalet af te leggen. President Roosevelt heeft, om dreigende staking in alle tot de staal fabrieken behoorende mijnen af te wen den, telegrafisch den voorzitter van de van het de vakver- en andere De tweede straatcollecte, welke in ge heel Duitschland den 25sten en 26sten October is gehouden, heeft meer dan 21 millioen mark opgebracht. Dit is ruim 5 millioen mark meer dan de overeenkom stige collecte verleden jaar heeft opge. bracht, meldt het D.N.B. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag herhaalde malen voor den oorlog belangrijke installaties te Moskou en Gorki gebombardeerd. In de opgegeven doelenontstond een aantal groote branden. Verder werd een groot aantal vliegvelden in het gebied van Mos kou aangevallen. Goed gerichte bommen vernielden de startbanen en vernietigden 20 machines, terwijl 21 vliegtuigen zwaar werden beschadigd. Hangars en barakken op de vliegvelden werden eveneens in brand geworpen of door bommen ver nield. Dienzelfden dag zijn Duitsche stoot troepen doorgedrongen in de verdedi gingslinie van den vijand voor Moskou. In de vooraanliggende loopgraven ver nielden zij onderkomens en waarnemings posten. Op een plaats werden 4 pantser wagens zoo zwaar beschadigd, dat zij moesten blijven staan. De bemanning, die zich verzette, werd onmiddellijk vernie tigd. De Duitsche stoottroepen keerden zonder verliezen in hun stellingen terug. Finsche jagers vernielden bij een ver. rassenden aanval op een Sovjet vliegveld 4 bolsjewistische vliegtuigen. Duitsche en Finsche vliegtuigen bewaken sedert ge- ruimen tijd den Moermansk spoorweg. Op verscheidene plaatsen is deze lijn door bomtreffers voor elk verkeer ver sperd. De bolsjewieken leden hierbij groote materieele schade. Finsche jagers vernielden een aantal locomotieven. De bolsjewieken verloren Dinsdag in totaal 33 vliegtuigen. DE „NORMANDIE" WORDT VLIEG- TUIGMOEOERSCHIP De V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn Het 75.000 brt. metende vlagge. schip der Fransche koopvaardij, de „Nor mandie”, dat uit overwegingen van vei ligheid naar de haven van New York was overgebracht, waar het na Frankrijk’s nederlaag door Roosevelt werd gekaapt, wordt thans op een Amerikaansche werf tot vliegtuigmoederschip omgebouwd. Op de conferentie voor de buitenland- sche -pers te Berlijn is gisteren de Fin sche antwoordnota bekend gemaakt. De leider der persafdeeling van ,het ministe rie van buitenlandsche zaken, gezant dr. Schmidt, toonde aan de hand van mar kante passages aan, dat het Finsche standpunt, een staal van waardige, ijzige argumentatie, een meesterlijke terecht wijzing van de onbeschaamde afpersers- pogingen der Amerikaansche politiek en haar dragers vormt. Van Duitsche zijde wees men op rustige gelatenheid, den moed en de vastberadenheid, waarmee de aanvallen van de overzijde van den Oceaan worden afgewezen, men is er te Berlijn van overtuigd, dat elke verstandige Ameri kaan bij lezing van dit document den indruk moet krijgen, dat degenen, die de verantwoordelijkheid voor de Amerikaan sche politiek dragen, een oorvijg hebben gekregen. Afgezien van de algemeene geldigheid der Finsche bewijsvoering, DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITE1TSWET In verband met de herziening van de neutraliteitswet, welke in het Ameri kaansche Huis van afgevaardigden op het oogenblik wordt behandeld, heeft de voorzitter, Rayburn, volgens „Associa ted Press” in de persconferentie ver klaard, dat het voorstel met aanzien lijke meerderheid zal worden aangeno men. Andere leidende figuren in het Huis echter, gaven uitdrukking aan be zorgdheid over de te verwachten vele tegenstemmen. De International News Service meldt, dat de oppositie georga niseerd is voor een krachtigen strijd tegen de herziening van de neutraliteits wet. De republikein Eaton heeft ver klaard, dat de oppositie tegen het voor stel toeneemt. De uitslag van de stemming schijnt, naar „Associated Press” meldt, uiterst twijfelachtig te zijn. De aanhangers van de regeering zouden verontrust zijn door het verlies van eenige democraten uit de Zuidelijke staten, die vroeger de regeeringspolitiek steunden. Het Ameri kaansche nieuwsagentschap meldt, dat de regeeringsaanhangers reeds voorge steld hebben de stemming uit te stellen, totdat hun het resultaat zekerder voor komt. vakvereenigingsorganisatie C.I.O., den voorzitter van eeniging van mijnwerkers persoonlijkheden, ook onder de werkge vers, uitgenoodigd tot een conferentie morgen in het Witte Huis. Naar „Assoc. Press” meldt, heeft Lewis, voorzitter van het Cio, eveneens morgen een spe ciale conferentie belegd met de leider» van de vakvereeniging van mijnwerkers om te beslissen over de vraag, of de arbeiders van de mijnen der staalfa brieken, in staking moeten gaan of niet. Roosevelts secretaris, Hassett, heeft voor de pers verklaard, dat de presi dent zal doorzetten, dat de, in het be lang van de nationale defensie belang rijke mijnen, geen staking beleven. Hassett verklaarde verder, dat de toe stand in de mijnen der staalfabrieken een botsing is tusschen de Amerikaan sche regeering en de mijnwerkersorga- nisatie van het Cio en niet, zooals het in de pers wordt voorgesteld, een bot sing tusschen Roosevelt en Lewis. Spoorwegarbeiders eischen 30 pCt. loonsverhooging De leiders der 5 vakvereenigingen van spoorwegarbeiders hebben hun leden uitgenoodigd op 7 December a.s., ter verkrijging van een loonsverhooging van 30 pCt. in staking te gaan. De vakver eenigingen van spoorwegarbeiders heb ben 350.000 leden. Volgens „Associated Press” zou het werk op 7, 8 en 9 De cember worden stilgelegd. Kruitfabriek in de lucht gevlogen „Associated Press” meldt uit Peroria (Illinois), dat de kruitfabriek van de petfekkingen met „Western powder company”, gelegen op ..Met «u 15 myi jen \yesten van Peroria, in de lucht is gevlogen. De ontploffing was tot in Peroria te hooren. Bijzonderheden over de oorzaak en de gevolgen van de explosie zijn tot nu toe nog met bekend. val op Finland. Finland moet integendeel constateeren, dat het door de Amerikaan- i sche regeering aanbevolen optreden nood- i lottig zou zijn voor de beveiliging van 1 het land en derhalve niet te rijmen zou i vallen met de Finsche levensbelangen. De houding van de Finsche regeering in 1 den door de Sovjet-Unie begonnen oorlog i was en is den strijd te beëindigen, zoo- i dra het dreigende gevaar is afgewend en garanties zijn geleverd voor voortdurende 1 veiligheid. I In hoofdstuk 2 herinnert de Finsche antwoordnota eraan, dat ook in den oor- 1 log van 1939-’4O door andere neutrale zijden tot de Sovjetregeering gerichte voorstellen de Sovjet-Unie niet hebben be- lemmerd in de voortzetting van haar aan- 1 vallen op Finland. De Finsche nota toont 1 verder aan, dat de bevolking in de gebie- i den aan gene zijde van de grens van 1939, welke 25 jaar lang blootgesteld wa- ren aan de bolsjewistische heerschappij i en die de Finsche troepen thans hebben I bezet, voor het allergrootste deel Finsch is. In welk een betreurenswaardigen toe- stand de door de Vereenigde Staten on der oogen geziene regeling de in deze gebieden gebleven burgerbevolking zou brengen, kan afgeleleid worden uit de' vreeselijke voorbeelden der geschiedenis van het bolsjewistische regime. Ook dit gezichtspunt pleit er voor, dat de betrok ken gebieden op goeden grond door Fin land bezet gehouden moeten worden, op dat deze bevolking een waarborg kan worden gegeven van vrijheid en veilig heid. In hoofdstuk 3 komt de Finsche ant woordnota terug op het onderhoud, dat de Finsche gezant in Washington op 18 Augustus heeft gehad met den plaatsver- vangenden minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Sumner Welles. In dit onderhoud heeft Welles een uitdrukkelijk ontkennend antwoord ge geven op de vraag van den Finschen ge zant in Washington, of de Sovjetregee ring de Amerikaansche regeering ver zocht had een mededeeling omtrent de bereidwilligheid der Sovjetregeering tot onderhandelingen over een nieuw vredes verdrag aan Finland door te geven. Ten aanzien van de in latere besprekingen van Finsche zijde opgeworpen bezwaren en tegenwerpingen ten aanzien van de voorwaarden van een eventueelen vrede, aldus de Finsche antwoordnota, is door de Ver. Staten geen standpunt bepaald. In de eerste plaats werden zelfs geen ga ranties aangeboden voor de duurzaam heid van een nieuwen vrede tusschen Fin land en de Sovjet-Unie. Volgens verkla ring van de Finsche regeering was de mededeeling van den heer Welles aan den Finschen gezant Procope niet gedacht als vredesaanbod van de Sovjet-Unie en zelfs niet als aanbeveling van den kant van de Ver. Staten, maar slechts als mededee ling, op grond waarvan Finland om vre de zou hebben moeten vragen. Ten aan zien van de in de buitenlandsche pers en door den Engelschen omroep gelanceerde berichten omtrent beweerde Finsche plan nen tot het sluiten van een afzonderlij ken vrede met de Sovjet-Unie constateert de Finsche antwoordnota, dat dergelijke of andere vredesaanbiedingen van de Ver. Staten noch op 18 Augustus noch later ingediend zijn en dat ook van andere zij de dergelijke aanbiedingen niet door de Finsche regeering zijn ontvangen. Het onderhoud met Welles In hoofdstuk 4 weerlegt de Finsche ant woordnota de in het Amerikaansche me morandum van 30 October 1941 voorge dragen lezing, volgens welke de Finsche operaties verklaard werden tot direct ge vaar voor de veiligheid van de Ver. Sta ten. „De door twee wereldzeeën en door talrijke steunpunten beschermde Ver. Sta ten kunnen door de Finsche weermacht niet bedreigd worden, zoo wordt in de nota verder gezegd, en de Finsche regee ring kan ook niet gelooven, dat een bezet ting van die gebieden door Finsche troe pen, van waar uit de Finsche veiligheid voortdurend werd bedreigd, in tegen spraak zou kunnen zijn met de eischen van de Amerikaansche veiligheid. De be zorgdheid van de Ver. Staten voor hun eigen veiligheid geeft Finland het recht bij regeering en volk der Ver. Staten be grip er voor te verwachten, dat Finland den wil heeft zijn leven te beschermen, zijn veiligheid te vergrooten en zijn oude democratische vrijheid te verdedigen, vooral daar het in een tijd van nog geen 2 jaar tweemaal door het machtige bols jewistische regiem is gemaakt tot voor werp van een ongerechtvaardigden ge- wapenden aanval, zonder dat Amerika of eenig ander land dit kon verhinderen of wel garanties er voor kon geven dat deze aanval niet meer zou worden herhaald. Finland hoopt op het begriQ van het groote Amerikaansche volk voor het feit, dat ook een klein land recht heeft op leven en verdediging.” Finland wil zijn aangelegenheden zelf regelen In het laatste deel van de Finsche ant woordnota wordt ten opzichte van de in het memorandum van 27 October en in ander verband door de Amerikaansche regeering naar voren gebrachte opvatting, dat de vrijheid van handelen of zelfs de onafhankelijkheid van Finland van Duit sche zijde worden bedreigd, gezegd: Finland zelf heeft geen reden om aan te'nemen, dat een dergelijk gevaar van den kant van Duitschland dreigt. Finland wil zijn aangelegenheid zelf regelen en wel in het teeken van de eenheid des volks welker grondslag zijn eeuwenoude Noorsche b^ren- en volksdemocratie vor men en die in het bijzonder m de ge- v. jeT laatste jaren gebleken vechtsphasen ^der^iaa bjj van het vaderland. Het is duidelijk welke ontzaggelijke roor Finland in is gelegen, I Finland geraakt is in een verdedigingsoorlog tegen de - tegelijkertijd ook Duitsch- -vijand van Fin land strijdt tegen oorlog waarin Finland land. Een njeuwe hebben gestaan, zou wederom alleen zo de vernjetiging gelijk hebben gesta ^oordsche landen.” van Finland en alle Noord(? Ver De Finsche an^ jat de Finsche suoion eindigt ermed den Ameri- ver- bericht, dat zij wegens den heerschenden storm en het gevaar voor ijsafzetting ge dwongen was in Zuidelijke richting terug te keeren. De bestuurder heeft toen ken nelijk weer geprobeerd Marignane te bereiken, doch schijnt in het laaghangen de wolkendek den koers volkomen te zijn kwijtgeraakt. In het Fransche ministerie van lucht vaart neemt men aan, dat het vliegtuig, dat wegens het gevaar voor ijsafzetting genoodzaakt was laag te vliegen, daarbij tegen het gebergte is gestooten. Bij de plek waar het toestel is neergestort, bij Le Breau, aan de Zuidelijke helling van het centrale massief, bevinden zich na melijk bergketenen, welke hier en daar een hoogte bereiken van 1300 meter. Het vliegtuig werd door de bewoners van een arbeidskamp volkomen uitgebrand ge vonden. De lijken, waarvan er slechts zes ontdekt werden, waren verkoold en kon den niet geïdentificeerd worden. De klok aan boord was op 13.03 uur blijven stil staan. Aan boord bevonden zich behalve ge neraal Huntziger en Labusquière, ordonnans-officier, de Royère, de stuurder Le Fevre, een marconist, mecanicien, een fotograaf en een kamer dienaar. Te Algiers had generaal Huntziger een boodschap gericht tot het Fransche leger in Afrika, waarin hij dit de „bescher mende wacht van het imperium” noemt. Het leger heeft voor dit imperium reeds bloed vergoten en het zal zoo noodig voor de verdediging daarvan strijden, zoo verklaarde de minister van oorlog, die verder zeide, dat het lot van dezen Afrikaanschen bodem verbonden is met het Fransche. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat Curasao, aanvankelijk onder de zooge naamde bescherming van Engeland, kort geleden door Engeland werd „overgedaan” aan Amerika, dat wil zeggen binnen het kader van de machtspolitiek. Van bevoeg de zijde wijst men er ons thans op, dat deze zoogenaamde bescherming ook finan cieele consequenties heeft. De „Times” van 1 November j.l. meldt namelijk, dat de autoriteiten op Curacao aan Koningin Wilhelmina zoo luidt dit bericht, een telegram hebben gericht, waarin wordt verzocht de financieele poli tiek met betrekking tot dit deel van het Nederlandsche Rijk te willen herzien. Het telegram van den gouverneur van Curacao, dat door de Kamer van Koop handel voor Curacao heet te worden on dersteund, zou, aldus de „Times”, den wensch uiten, dat aan den gulden in Cu racao een vaste goudwaarde zou worden gegeven en dat de invoer van gouden mun ten zou worden verboden, terwijl de ster- lingpositie van de Bank van Curacao zou moeten worden herzien. Dit beteekent dus een terugkeer tot den gouden standaard. De moeilijkheden voor Curacao liggen voor de hand. De export van het eiland wordt in ponden sterling betaald, de im port echter in dollar. In zijn afhankelijkheid van Amerika verkeert Curacao dus in zijn verhouding tot het Sterling-blok in een netelige posi tie. Ook Nederlandsch Oost-Indië verkeert in een dergelijke positie, maar zijn export wordt voor het grootste gedeelte in dollars betaald. Nadat dus kort geleden Curacao uit een oogpunt van machtspolitiek aan Ame rika was uitgeleverd, moet het nu ook nog economisch en financieel aan Wallstreet ten offer worden gebracht. De invoering van den gouden standaard in Ned. West-Indië beteekent, zoo wijst men er verder op, dat Engeland de „Royal Dutch” odie-maatschappij waarvan het ka. pitaal tot heden op de sterlingba lans voor kwam, ook in financieel-politieken zin aan de Vereenigde Staten uitlevert. Hiermede gaat Curacao economisch in het lichaam van den U.S.A.-moloch op. Siberische troepenafdeelingen naar het front De Duitsche pers neemt met belang stelling kennis van de mededeeling van het bolsjewistische telegraafagentschap, dat Siberische troepenafdeelingen aan het Oostelijke front moesten worden ge bruikt. De „Berliner Lokal Anzeiger” schrijft dienaangaandeStalin wilde en kele dagen geleden nog de wereld wijs maken, dat de bolsjewistische verliezen betrekkelijk klein waren. Waarom heeft hij dan Siberische troepen aan dit front noodig Dood en gevangenneming heb ben zulke bressen geslagen in het Sovjet front, dat deze zoo spoedig mogelijk ge stopt moeten worden met Siberische troe pen, op gevaar af daardoor in den rug van troepen ontbloot te worden. kend gemaakt. Nog 7 andere inzittenden van het vliegtuig, onder wie de chef van het civiele kabinet van den minister, Labusquière, kwamen eveneens om het leven. Het vliegtuig waarmede de minis ter reisde, en dat blijkbaar als gevolg van de uiterst slechte weersomstandig heden uit den koers was geraakt, is bij Le Vignan in het departement Gard om laag gestort. Het was het persoonlijke vliegtuig van den minister van oorlog, waarmede hij zijn inspectiereis naar Afrika ondernomen heeft, welke twee weken had geduurd. De viermotorige machine van het type Potez 662, was gisterochtend even na 8 uur ze Algiers opgestegen en had tegen 11 uur op het vliegveld van Marseille, Marignane, een tusschenlanding gemaakt. Toen het vlieg tuig weer vertrokken was, werd om 12.53 uur het laatste radiobericht ge geven, nadat het toestel reeds op 80 kilometer ten Zuidwesten van Vichy bij Issoire in het centrale bergmassief was waargenomen. Terwijl op het vliegveld van Vichy alle voorbereidingen voor de ontvangst van den minister van oorlog getroffen wer den, kwam van de machine het radio- De Britsche koning heeft gisteren bi de opening van de nieuwe parlementszit- ting verklaard, dat hij van ganscher harte hoopte, dat het Engelsche volk zal beantwoorden aan de groote eischen, welke het gesteld worden en dat het vastbesloten zal zijn de behoefte van de Sovjet-Unie in haar heldhaftigen strijd tot aan de grens van het mogelijke te bevredigen. Dinsdag heeft de koning bij .het sluiten van de oude parlementsperiode klaard Ik begroet hartelijk de socialistische Sovjetrepubliek als bondgenoot. In samenwerking met de Vereenigde Staten verstrekt het Empire aan de Sovjet-Unie allen bijstand, die slechts mogelijk is tegen den gemeen- schappelijken vijand. In zijn openingsrede zeide de koning o.a. nog „De ontwikkeling van den toe stand in het Verre Oosten heeft de nauw keurigste, permanente aandacht van de regeering. Wij moesten de troepen ver sterken, die mijn landen in deze gebieden verdedigen. Ten aanzien van C- mei Turkije zeide hij..Met Turkije heb ik een waardevol verdrag gesloten. De be trekkingen met dit land blijven gevestigd d*n >?ro2dsla« van vertrouwen en vriendschap. VERSPREIDE BERICHTEN Het D.N.B. meldt uit PraagWe gens voorbereiding van hoogverraad, sabo tage en opzettelijk wederrechtelijk in het bezit hebben van wapenen zijn op 11 No vember door het standgerecht te Praag 7 personen, vooraanstaande functionaris- sen van een illegale communistische ver zetsgroep, ter dood veroordeeld. De ver oordeelden zijn op denzelfden dag gefusfl- De regent van Ijsland heeft, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, het ont- slag van het kabineb-Jonasson aanvaard. Te Boekarest is medegedeeld, dat de volksstemming is verlengd tot en met 15 November. De Turksche minister van defensie, Saffet Arikan, en de minister voor ver keerswezen, Kerim Indsjeday, hebben hun ontslag aangeboden. Tot hun opvol gers werden benoemd de gepensionneerde generaal Aroenkal en de gepensionneer de admiraal Fahri Engin. Tijdens het on derzoek naar het vergaan van het Turk sche stoomschip ..Redah” zou bezwarend materiaal voor beide afgetreden ministers aan den dag zijn gekomen. Het stoom schip is getorpedeerd, waarbij groote ver liezen aan menschenlevens voorkwamen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het schip gebrekkig was uitgerust. (Zie verder 2e blad, pap. U wijst men in Duitsche politieke kringen ook op de Noordsche lotsgemeenschap tegenover den gemeenschappelijken vijand, het bolsjewisme, zooals die in de Finsche nota tot uiting komt. Verklaring van Huil Minister Huil heeft ten aanzien van het antwoord van Finland in de pers conferentie, volgens Associated Press, verklaard, dat hij weliswaar den tekst van het antwoord nog niet had gezien, maar dat hij zich uit de persberichten een goed denkbeeld kon vormen en ge loofde, dat Finland de eigenlijke kern kwestie van de Amerikaansche voorstel len ontweek. De omstreden kwestie is, of de Finnen buiten hun noodzakelijke ver- dedigingsbehoeften om, aan de Duitschers waardevolle hulp zullen geven bij de blokkade der leverantiewegen voor het Britsche en Amerikaansche materiaal via Moermansk en Archangelsk. De bolsjewistische verorveringslust Ter karakteriseering van den Finsch- bolsjewistischen strijd wijst het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken in zijn antwoord vervolgens op de jongste notawisseling tusschen Groot-Brittannië en de Finsche regeering en in het bijzon der op het blauw-wit-boek No. 2 van de Finsche regeering. In de beschrijving van de gebeurtenissen sedert 30 November 1939 is, naar het Finsche antwoord ver der uiteenzet, punt voor punt verklaard, hoe Finland als nabuur van de Sovjet- Unie zich voortdurend moest verdedigen tegen de veroveringslusten van de Sovjet-Unie Verwijzende naar den afstand en de bezetting van gebieden volgens den vrede van Moskou, van waar nit een nieuwe Sovjetaanval onder de allergunstigste voorwaarden kon worden ondernomen, constateert het Finsche mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat uit Hango nog steeds luchtaanvallen ge pleegd worden op Zuid-Finsche steden en op de burgerbevolking. Ook na den vrede van Moskou heeft de Sovjet-Unie nieuwe, ongerechtvaardigde eischen gesteld (zoo als bijv, het transito verkeer naar Hangö over Finsche spoorwegen). De Sovjet-Unie heeft zich ook verder meedoogenloos ge mengd in de binnenlandsche aangelegen heden van Finland en zelfs getracht straatrelletjes te organiseeren. De vrede van Moskou was voor de Sovjet-Unie slechts een wapenstilstand ter voorbereiding van de definitieve ver overing van Finland, zoo constateert de nota verder. Dit hoofdstuk eindigde dan ook met een nieuwen militairen aanval van de Sovjet-Unie die Finland dwong zijn zelfverdediging met geweld van wa pens voort te zetten en welks karakter en doel er uit blijkt, dat in het prominente Moskousche dagblad „Prawda” van 23 Juni 1941 verklaard werd: „De Finnen moeten van den aardbodem verdelgd worden” De gebieden aan gene zijde van de oude Finsche grens werden eveneens gebruikt als aanvalspositie tegen Finland. De Sovjet-Unie heeft zoowel deze alsook de bij den vrede van Moskou afgestane ge bieden versterkt tot zoo volledig moge lijke punten van uitgang voor aanvallen op het Westen. De aanvalsbedoelingen der Sovjet-Unie worden voorts, volgens het Finsche antwoord, onmiskenbaar onthuld door 6 strategische zijlijnen van den spoorweg van Moermansk in de richting van de Finsche grens benevens door de militaire wegen, uitsluitend voor aanvals- doeleinden aangelegd, en door tal van Vliegvelden. 'De Finsche nota wijst verder op de pauperiseering in de gebieden, die reeds vóór 1939 aan de overzijde van de grens lagen zoowel als in de gewesten, die bij den vrede van Moskou waren afgestaan, waarvan de leden van het Amerikaansche gezantschap te Helsinki en ook tal van Amerikaansche persvertegenwoordigers zich ter plaatse hebben kunnen overtui gen. Verwaarloosde landerijen; vervallen en verwoeste gebouwen, geschonden ker ken en kerkhoven en een bevolking, die in matelooze ellende leeft en aan moorden en massale verbanning ten offer is geval len, bewijzen in welk een troostelooze positie het Finsche volk onder Sovjet- heerschappij zou zijn geraakt, indien het het lot van Estland en de overige door de bolsjewieken veroverde landen, te weten de gedeeltelijke of algeheele oplossing, had moeten deelen. Het is begrijpelijk, dat de Vereenigde Staten zich slechts met moeite een beeld kunnen vormen van de situatie, waarin ons land zich bevindt, vooral daar zij nimmer hebben ondervonden welk een gevaar het bolsjewisme voor de staten in het avondland vormt. Reeds tijdens den eersten oorlog in 1939 had Finland uit een oogpunt van zijn eigen veiligheid ook de vijandelijke tónvalsstellingen aan de overzijde van de grenzen van 1939 onschadelijk moeten maken en bezetten, indien destijds daartoe slechts voldoende krachten beschikbaar waren geweest. Destijds zou men wel niet getwijfeld hebben aan het gerechtvaar digde van dergelijke Finsche operaties. Amerikaansche eisch noodlottig voor Finsche veiligheid Na gewezen te hebben op de aanzien lijke materieele hulp, die Finland in den winteroorlog van Amerika heeft ontvan gen, benevens op den dank van het Fin sche volk voor de vriendschap en moree- len steun van de zijde van het Ameri kaansche volk, constateert Finland met voldoening het voornemen van de Ame rikaansche regeering, ook voortaan voor de levensbelangen van Finland te werken, maar betoogt tevens, dat de Finsche re geering niet kan inzien, dat overeen stemming kan bestaan tusschen genoemd edelmoedig grondbeginsel van de Ameri kaansche regeering en den eisch tot te rugtrekking van de Finsche troepen uit de gebieden aan de overzijde van de gren zen van 1939, welke gebieden uit veilig- heidsoverwegingen zijn bezet en door de Staten eindigt ber 1941 den m Sovjet-Unie terstond gebruikt zouden president op 23 Helsinki heeft kunnen worden voor een nieuwen aan- kaanschen gezan

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1