Winterhulp Nederland EEN TOCHT NAAR MARS I Ij BUITENLAND BINNENLAND over en wezen De directeur-generaal, de heer C. Piek, sprak doel De distributiebonnen „Uit de vervalschings- werkplaats van den jood Roosevelt” iu M |p II r HAAGSCHE COURANT Donderdag 13 Nov. 1941— TWEEDE BLAD FEUILLETON tWofdi vervolgd) 1 De distributie van aardappelen en grutterswaren ENGELSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT DE AMERIKAANSCHE STEUN PUNTENPOL IT I EK Verplichte rundvee-levering Winterbevoorrading aardappelen kuuneu laiden.' *ii F* Een Ouitsch stuk pantserafweergeschut in afwachting van het bevel om in te grijpen. Links een vernielde (Orbis-Holland) bolsjewistische tank. [ft In Den Haag wordt van 919 November in Pulchri Studio Het geschilderd portret van de actrice Br, gebak. 137 BI., Br. Geb. Kaas vijand- (Nadruk verboden.) zeg ik en lieg ik hem later wel een VASTEN VOET OP MARS Donderdag 17 November '60. Een Duitsche voorhoede maakte bij een verkenningstocht meer dan 1000 gevangenen. (Weltbild-Polygoon) 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Boter Boter m.red. zijn, ge- Wan- 43 43A 43-B 143 144 1 k.g. 250 gram niet worden gele de afgestempelde VI., VLw. Melk Aardapp. Aardapp. 4 i i 1 Rijst Havermout Gort Verm.. Maia. Suiker Koffie-surr. 500 gram Jam 1 rantsoen teer de lui aan den overkant reportagetje. Alles wel aan boord! 125 gram N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November. In ons blad van gisteren zijn, zoowel in het bericht als in de officieele publi catie over de verplichte rundveelevering, fouten geslopen. In het bericht moet in het begin het woord „nogmaals” vervallen, terwijl de datum, tot welken de verplichte rundvee levering is verlengd moet luiden 1 De cember 1942. Ook in de officieele publi catie moet voor 1 December 1941 worden gelezen 1 December 1942. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Binnenlandsche Zaken is J. W. Zigeler tot burgemeester van de gemeente Bloemendaal benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Oost- zaan. Newyorksche scheepvaartkringen ma ken bekend, dat het Engelsche vracht schip „Antiope” (4545 brt.) in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Het Britsche schip „Bradford”, dat eveneens op den Atlan tischen Oceaan tot zinken is gebracht, was 4900 brt. groot, aldus het D.N.B. Tijdens een propagandameeting van het Amerikaansche Roode Kruis heeft de Amerikaansche admiraal Yates verklaard, dat de strategie van den oorlog ter zee tegen Duitschland de bezetting noodig maakt van nog andere eilanden op den Atlantischen Oceaan, n.l. de Azoren, de Kaap Verdische en de Canarische eilan den, voorts van Martinique en Dakar. Walter draait aan een wiel en remt nog sterker af, d.w.z. we worden nog ster ker naar de aarde toegetrokken, hetgeen we allen voelen, alsof *we met een schokje plotseling zwaarder worden. Het vreemde is ook nu weer, dat we door de patrijspoort naar boven moeten kij ken om Mars te zien. We stijgen dus als het ware naar Mars toe. Onze snel heid wordt steeds minder en minder. Het lijkt nu wel haast of we stilstaan. Westdijk grijpt langzaam naar den schakelaar, het moment is gekomen. Nog een poosje blijven we zoo in de lucht hangen. Langzaam zie ik het rood bruine Marsoppervlak op ons toekomen. Westdijk vraagt aan Walter of hij klaar is. Walter is klaar. De veiligheidsscha- kelaar is ook reeds ingesteld. Dat is een heel vernuftig instrument, luisteraars. Wanneer straks na het omschakelen de vleugels geen draagvermogen of lift zouden krijgen, doordat er geen damp kring op Mars aanwezig zou zijn, dan schakelt automatisch de veiligheids- schakelaar in. welke op zijn beurt vlie gensvlug het Westdijk-apparaat weer in- schakelt, zoodat de aantrekkingskracht van de aarde ons netjes opvangt en ons voor neerstorten behoedt. Een paar scharretjes zijn niet te versmaden. Op de strekdammen bij Scheveningen kan men vele visschers hun geluk zien beproeven. Op den achtergrond een bootje vfrn een garnalenvisscher. (Polygoon-Meyer) de tentoonstelling „Duitsche vrouwen werken ’voor haar volk” gehouden. De vele bezoeksters geven blijk van de belang stelling, welke bij de Haagsche bevolking voor deze tentoonstelling bestaat. (Stapf-Mol) Het geschilderd portret van de actrice Betsy Ra- nucci-Beckman, geschilderd door den kunstenaar S. Schröder, in opdracht van de gemeente ’s-Graven- hage en bestemd voor den Stadsschouwburg. (Polygoon-Meyer) Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht op geves tigd, dat degenen, die gebruik wenschen te maken van de gelegenheid om een wintervoorraad aardappelen op te slaan, de met „05” tot „14” genummerde bonnen van de met „V” gemerkte éardappelkaar- ten vóór het koopen van dezen voorraad bij de plaatselijke distributiediensten moe ten laten afstempelen. Op niet gestem- Daar was nog de bekende sensationeele documentenvervalsching van het geval Belmonte noodig, en deze affaire joeg, zooveel stof op, dat Roosevelt’s vijfde colonne ter verovering en tot het plooi baar maken van de Zuidamerikaansche landen goed gecamoufleerd daarachter kon werken. Inmiddels had Roosevelt’s verval- schingscentrale nieuwe documenten ge maakt en Taborda kreeg den inval, om heel eenvoudig drie koerierszakken open te laten maken, welke van het Duitsche gezantschap in Lima naar de Duitsche ambassade in Buenos Aires gingen. Bij .dezen inbreuk op het volkenrecht werd een „geheim stuk” gevonden. De duis tere tekst van deze binnengesmokkelde vervalsching moest bewijzen, dat de Duitsche ambassade een uitgebreide samenzwering in heel Zuid-Amerika be dreef. Wat Taborda „bewijzen” noemt! Hij stelde een commissie van onderzoek aan, die met talrijke verhooren veel stof opjoeg en met den besten wil geen bezwarend materiaal voor den dag kon brengen. Het doel van deze heele onder neming was: Ontbinding van de Duit sche organisaties en daarmede afschaf fing van de Duitsche scholen en verwij dering van het Duitsche nieuwsbureau. Met het resultaat van zijn onderzoekin gen reisde Taborda toen naar Roose velt, die Zich toen van zijn kant in zijn ophitsende redevoeringen weer van dit materiaal bediende. Daarmede is de cirkel gesloten. De documenten uit de vervalschingswerk- plaats in de V.S., zijn weer terugge stuurd vanwaar zij zijn losgelaten. Er was genoeg van blijven „hangen”. Er Ook de eerste sneeuw van den komenden winter houdt de Duitsche inten dance niet tegen. (Weltbild-Polygoon) rants, rarfts. rants, rants, li liter 11 k.g. i k.g. Stalin tusschen puinhoopen. Dit is alles, wat de bommen uit Duitsche en Roemeensche vliegtuigen van een wapenfabriek in Odessa overlieten. (Weltbild-Polygoon) was zelfs zooveel blijven hangen, dat bijna alle Zuidamerikaansche staten in het geheel niet bemerkten, dat achter deze ongelooflijke lawaaicoulisse „houdt den dief” van de firma Roosevelt en Taborda, het geheele apparaat van Roosevelt’s vijfde colonne veYstopt zat, dat nu bij zijn taak om Zuid-Amerika rijp te maken voor de bestorming door het Noordamerikaansche dollarimperia- lisme, gemakkelijk spel had. In Charkow. Hier hadden de bolsjewisten een sterke barricade opgericht, maar eenige schoten van het Duitsche stormgeschut braken den tegenstand. (Orbis-Holland) 43-4 43 43 43 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. Algem. 138 Algem. 139 Lm. 142 Algem. D en E Hav. Algem. Algem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. 9 tm. 15 November 1941 Brood Brood Vleesch 100 gram 2 t.m. 20 November 1941 5152 Boter 51—52 Vet voor hun hulpbehoevende landgenooten, opvoeden tot menschen, die gul en met liefde geven, omdat zij hebben geleerd, dat ook arjderen recht hebben op een behoorlijk bestaan en aan den anderen kant wil Winterhulp bij hen, die vragen, een juist begrip van de liefdadigheid bij brengen. Zij, die het niet beslist noodig hebben, moeten niet trachten te plukken van de Winterhulp. In dit volk leeft het gevoel van saamhoorigheid, maar het is onderdrukt door onverantwoordelijke lei ders, die thans ons streven naar een heid, onder den dekmantel van vriende lijke woorden en van een vriendelijken glimlach, saboteeren. Wij moeten de menschen met zooveel liefde omringen, dat zij begrijpen, dat wij hen willeh helpen. Naar hen slaan is het meest verkeerde wat men doen kan. Het werk van Winterhulp Nederland vindt zijn oorsprong in Duitschland. Wij kun nen slechts verheugd en dankbaar dat wij deze grootsche en mooie dachte hebben mogen overnemen neer Duitschland het niet goed met ons meende, had het ons dit werk niet ge geven. Dit is geen bewijs van schap, maar van vriendschap. Met praatjes bereiken we hebben we van de democratie Alleen de daad heeft waarde. De heer Piek ging uitvoerig in op de lasterpraatjes, welke men rond zijn per soon en werk uitstrooit. De waarheid is, dat wij dag en nacht werken, dat wij Winterhulp Nederland heeft gisteren in de grpote zaal van den Dierentuin een propagaridabijeenkomst gehouden voor buurtschap-, wijk- en blokhoofden, col. lectanten. en andere belangstellenden. De heer C. Piek, directeur-generaal van Winterhulp Nederland, heeft zich in een gloedvol betoog gewend tot het Ne- derlandsche volk om eindelijk eens zijn vijandige houding tegenover Winterhulp Nederland te laten varen en van tegen standers voorstanders te worden, aange zien Winterhulp Nederland den steun van allen behoeft om de vele duizenden land genooten de noodige hulp te verstrekken. In Winterhulp Nederland moet men niet alleen een element van liefdadigheid zien, maar vooral een sociaal element. De heer Piek legde er den nadruk op, dat de verdeeldheid in ons volk niet Gods werk is, maar der menschen werk. Om te kunnen leven, uitbouwen, groot en stérk worden en bloeien moet ons volk eensgezind en een zijn. Winterhulp tracht door zijn arbeid mee te werken aan deze eenwording, want aan den eenen kant wil zij hen, die bezitten, maar slechts heel weinig of in het geheel' niet geven aangelegenheid in Argentinië werkelijk ernstig op en Müller werd om dezen on zin gearresteerd, totdat op 26 Juni 1939 het> onderzoek tegen hem moest worden gestaakt, aangezien alle beschuldigingen geen steek bleken te houden. Van Duitsche zijde ging men op on derzoek uit naar de bron van deze ver- valschingen en men kwam tot het vol gende belangwekkende resultaat: Een zekere Jürges, een arbeidsschuwe avon turier en vroegere tuchthuisboef, was naar Zuid-Amerika gegaan, had zich daar aangesloten bij een organisatie van emigranten en was in 1937 door Duitschland van de nationaliteit verval len verklaard. In 1938 deed hij in een brief aan den Duitschen ambassadeur een poging tot afpersing. Hij bood zich n.l. voor een dienovereenkomstige tegen prestatie aan, om zich voortaan „van elke deelneming aan het vande V.S. uitgaande streven om de Duitsche han delsbelangen in Zuid-Amerika te scha den, in verband met het komende offi cieele onderzoek naar de activiteit van de N.S.D.A.P. in Argentinië, te onthou den”. Het past in het beeld, dat Jürges zich toen later ook nog op zijn betrek kingen met den Britschen geheimen dienst beroemde. Er kon worden uitge maakt, dat dit door Roosevelt’s joden- kliek gemainteneerde lid der vijfde co lonne van den Noordamerikaanschen president in Zuid-Amerika, het Patago- nische document vervalscht had. Hij werd gedekt door invloedrijke personen als Taborda en den jood Lipnivsky. Het in het geval-Jürges bestede geld •was inmiddels niet weggesmeten. De joodsche draai „er blijft altijd wat van hangen”, welke, naar wij nog zullen zien, tot de voornaamste methode der ophitsende politiek van Roosevelt is ontwikkeld, bleek ook in Argentinië bij zonder doeltreffend te zijn. De stem ming tegenover Duitschland was ter stond na de publicatie van de verval sching omgeslagen en van'dien tijd af dateeren ook de maatregelen tegen de nationaal-socialistische organisatie der Rijksduitschers. Tenslotte verlangde in 1940 de inmiddels genoeg bekend gewor den Argentijnsche hoofdagent van Roo sevelt, Taborda. dat zijn parlementaire commissie van onderzoek zich zou be zighouden met de kuiperijen van buiten- landsche organisaties. De hoofdfiguren der nu volgende echt Amerikaansche comedie waren: Roose velt als de man, die in Washington aan de touwtjes trok, Taborda als zijn hoofdagent in Buenos Aires en een ge heele colonne- van omgekochte pennelik- kers in de anti-Duitsche pers van Ar gentinië. De gemeenschappelijke geor ganiseerde ophitsing leidde op 9 Juli 1940 tot de arrestatie van ongeveer der tig Duitschers, zonder dat daarvoor een reden werd opgegeven. Op 19 December moest het onderzoeky gestaakt worden, daar gebleken was, dat de bewering van „tegen den staat gerichte kuipe rijen” volkomen uit de lucht gegrepen was. Maar Roosevelt’s methode van „er blijft altijd wat van hangen” was weer probaat gebleken. De eene vervalsching volgt nu op de andere. Zoo komen in een boek de volgende naïeve formulee- ringen voor: „Argentinië is een com munistisch land, dat wij moeten verove ren”, of „Waar een Duitscher staat, moet hij heerschen”. In Argentinië was de stemming reeds zoover voorbereid, dat men reeds mocht hopen met derge- lijken onzin resultaat te bereiken. In Bolivia echter was men nog niet zoover. Vervolg van pag. 1. An- No- vember begonnen met de publicatie van een reeks artikelen, welke tot opschrift draagt: „Uit de vervalschingswerk- plaats va/i den jood Roosevelt”. Het on derhavige artikel houdt zich in het bij zonder bezig met de vruchten, welke het dollarimperialisme in Zuid-Amerika afwerpt. Het blad schrijft: In de ver- valschingswerkplaats van den jood Roo sevelt zit blijkbaar sinds jaar en dag een en hetzelfde creatuur, dat door de jodênkliek rondom den president ge mainteneerd wordt. Bij zijn opdrachten tot ophitsing der Zuidamerikaansche staten tegen alles wat Duitsch is, werkt deze man steeds met dezelfde truc: Hij produceert landkaarten van Zuid-Ame rika aan den loopenden band, doch ook geografische decumenten over nieuwe grensafbakeningen met voorstellen tot verdeeling van Zuid-Amerika, nu eens in drie, dan in meer staten, maar altijd zoo. dat de staat op welks gebied de landkaart of de documenten dan bij een „Duitschen agent” gevonden worden, er daarbij bijzonder slecht afkomt. De Noordamerikaansche geheime dienst heeft handen vol werk, om deze docu menten en landkaarten tijdens huiszoe kingen bij Duitsch-sprekende burgers in Zuid-Amerika binnen te smokkelen of bij het leggen van beslag op koeriers zakken van Duitsche diplomaten te „ontdekken”. De truc is niet nieuw. De Aneerikanen hebben haar afgekeken varf den Britschen „Secret Service”, en de afdeeling Zuid-Amerika der vijfde co lonne van Roosevelt heeft zich' daarop gespecialiseerd. Roosevelt slaat blijkbaar in zijn echt joodsche aanmatiging de intelligentie van de Zuid-Amerikanen niet zoo hoog aan, dat hij zich moeite zou 'geven, om daarin eenige afwisseling te brengen. Toen de truc nog eenigszins de be koorlijkheid van het nieuwe had, zag zij er ongeveer zoo uit: Kort na de ineen storting van Tsjecho-Slowakije publi ceerde het Argentijnsche blad „Noticias graficas” (op 30 Maart 1939) een in middels onder den naam „Patagbnisch document” internationaal beroemd ge worden document. Het was een typee- rend joodsch stukje maakwerk van Roo sevelt en bevatte precies datgene, wat men de Zuid-Amerikanen wilde wijsma ken: dat namelijk de Duitsche diploma ten in samenwerking met Duitsche par- tij-instanties een verovering van deelen van Zuid-Amerika voorbereidden. Het document droeg als kop het teeken: „Deutsche Botschaft” en was gericht aan het koloniaal-pólitieke bureau van de N.S.D.A.P. Het noemde Patagonië een Niemandsland en zei onomwonden: „Wij kunnen het annexeeren”. Het stuk bevatte als onderteekenaars de namen van het lid der ambassade, Schubert en van den plaatsvervangenden „Landes- gruppenleiter” Müller. Men vatte deze Hoewel men nog met man en macht werkt aan de voltooiing van den Noord-Oostpolder, is men reeds be. gonnen met de werkzaamheden aan den Zuid-Westpolder. (Polygoon-Kil.) niets, dat geleerd 10) Westdijk is opgestaan en heeft zich weer volkomen hersteld. Ook Walter, die over de machine heengevallen was^ strompelt nu uit de zijkamer. Jan ont popt zich als een ware weldoener en loopt druk met heeten bouillon en andere opbeurende dranken heen en weer. Het is plotseling een drukte en levendigheid van belang. Het leven is in de cabine terugge- Het ijs van de muren en vensters v?161. .en loopt druppelend op den vloer, we zijn spoedig allen weer de oude en gaan gewoon aan het werk, alsof er niets is gebeurd. Walter verdwijnt weer in de zijkamer en is er gedurende de rest van den tocht zoowat niet meer uit te slaan Hij verliest de machine niet *2 i'”vculuer meer uit het oog Goeden morgen, goeden middag, Westdyk gaat verschillende instrumen- h?er T1 ?vond luisterende landgenooten, «en, welke door de kou onklaar gerant is d®P weer de -Anthonie Fokker”, beraam op expeditie naar Mars. Luisteraars, Zooals u namelijk weet, wordt er ver moed, dat op Mars in het geheel geen water aanwezig is en indien dat waar zou zijn, kunnen we dus niet van oceaan of continent spreken. We zullen in dat geval moeten onderzoeken hoe het komt, dat die bovenste helft, welke toch dui delijk te onderscheiden is van de onder ste, zoo’n roode kleur heeft, terwijl de onderste helft donker is. Dit en nog veel meer behoort straks tot de taak van prof. Kirmensky, die dan misschien veel, wat voor de wetenschap tot nu toe onverklaarbaar was, duidelijk zal kun nen maken. Wanneer ik nog eens achterom naar de aarde tracht te kijken, dan kost het me moeite om haar te vinden temidden van al die sterretjes en sterren, welke nu zoo’n geheel ander beeld geven, dan wanneer je diezelfde sterren vanaf de aarde ziet. Dat heele kleine zilveren sterretje daar, dat moet ’em zijn. Dat is de aarde, luisteraars, waar u op woont. Nog kan ik eigenlijk het wonder niet omvatten, dat me door middel van een beetje electriciteit verbindt met u allen, milliarden kilometers van mij vandaan. Zooals ik u reeds heb verteld, wordt ons toestel afgeremd door eenvoudig op „aarde” in te schakelen met het gevolg, dat we du allen weer als vliegen tegen bezield zijn door dat eene verlangen, de nooddruftigen te helpen en de verdeeld heid onder dit volk te doen ophouden. Dank zij veler vrijwillige medewerking hebben wij in korten tijd een organisatie opgebouwd, welke zegenrijk werk heeft kunnen verrichten. Wij hebben de hand van de samenwerking toegestoken aan de particuliere en kerkelijke liefdadigheids- vereenigingen, omdat wij niet onder het collecteverbod vielen en omdat wij be seften, dat vele van deze vereenigingen zegenrijk werk verrichten. Men heeft echter geweigerd onzen steun te aan vaarden, ja ons op alle mogelijke ma nieren tegengewerkt. Aan het collecte, verbod hebben wij part noch deel, zoo dat men ons daar geen verwijt van kan maken. AaA de hand van eenige cijfers toonde de heer Piek vervolgens aan, dat alle onkosten bestreden zijn uit de opbrengst van de loterij, zoodat al het geld, dat door middel van de straat- of lijsten collecte is opgehaald ten goede is gekomen aan de nooddruftigen. Tenslotte deelde de heer C. Piek nog het een en ander mede over den Neder- landschen Volksdienst- Deze is de uit bouw van Winterhulp Nederland. Het gezonde gezin is de kern van het gezonde volk. Daarom richt de Nederlandsche Volksdienst zich tot moeder en kind. Spr. wees te dien aanzien op de geneeskun dige verzorging op de scholen, welke de Nederlandsche Volksdiepst heeft ter hand genomen en het uitzenden -an moeders naar vacantiekolonies. De bijeenkomst werd door de stafmu- ziek van de Haagsche politie besloten met het Duitsche volkslied, het Horst Wessellied en de zesde strophe van het Wilhelmus. Tot de aanwezigen behoorden de ge. volmachtigden van den Rijkscommissaris in Zuid-Holland, dr Schwebel, de plaats vervanger van den Kreisinspektor der N.S.D A.P., de heer Odenbach, majoor Sack, als plaatsvervanger van den gene raal der Ordnungspolizei, de S.S. Haupt- sturmführer Harders, de heer Morgen- roth, vertegenwoordiger van de N.S. D.A.P., de heer Wehrmann, Referent für Volkspflege, de 'heer W. C. A. Riem Vis, directeur van Maatschappelijk Hulp betoon als vertegenwoordiger van den burgemeester van den Haag, de hoofd commissaris van politie, mr. P. M. C J. Hamer, de leidster der N.S.V.O., mevrouw van de Water-Holst en de gemachtigde van den leider der N.S.B., baron van Haersolte. de zoldering oploopen en de raarste si tuaties meemaken. We zijn weer zoo licht als veertjes door den enormen af stand, welke ons van de aarde scheidt. Over het geheel genomen heeft er nu in onze cabine ongeveer hetzelfde plaats als bij het omschakelen boven de aarde, maar nu in omgekeerde volgorde. Allen zitten we weer op onze plaatsen, stevig met riemen vastgebonden, zoodat we onze hoofden niet zullen stooten bij de rare buitelingen, welke we straks gaan maken. Walter, die het grootste deel van den tocht in de zijkamer bij het Westdijk-apparaat heeft doorgebracht, is nu ook binnengekomen en klimt weer moeizaam hi het ingewikkelde stel rie men, dat hem voor het schakelbord staande moet houden. Hij heeft veel weg van een trapézewerker en het is me een raadsel, hoe hij uit al die kleine en groote riempjes wijs kan worden Westdijk is in den stuurstoel gaan zitten en stelt alle instrumenten weer zooveel mogelijk in, zoodat hij straks na het overschakelen het toestel direct in ziin macht heeft. zlJn Onze snelheid is gering, althans vergelijking friet wat wij gedurende tocht aan snelheden gewend zijn zijn wij in de luttele ©ogenblikken ik u dit vertel. Mars zóó dicht gena derd. dat we weldra kunnen land zijn, herstellen. Ik roep Scheveningen- radio op om me te melden, want er is precies een uur verstreken sinds de vo rige melding. Waarom ik me een half uur geleden niet gemeld heb, vraagt hij verwonderd. Technische storing, daarmee niet eens. De waarheid zal eens vertellen. Professor Kirmensky aan 1 ring zijn namelijk al zijn moeizame be rekeningen in duigen gevallen en nu moet de arme professor opnieuw be ginnen. De wijzers op het schakelbord begin nen weer op te loopen, we vallen weer naar Mars. Wonderlijk zoo snel als iemands ge moed zich aan den toestand aanpast. Fluitend grijp ik de microfoon en trac- teer de lui aan den overkant op pelde bonnen mag verd. Voorts dieneF bonnen eerst bij de aflevering van den wintervoorraad aan den aardappelhande laar te worden afgegeven, dus niet reeds van te voren. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat degenen, die hun aard- appelkaarten hebben laten afstempelen, doch daarne van hun voornemen tot het inslaan van een wintervoorraad afzien, deze kaarten kunnen bewaren tot het tijd stip, waarop de daarop voorkomende bon nen wekelijks vooi het koopen van aard appelen zullen worden aangewezen. De afstempeling schept derhalve geen ver plichting tot het inslaan van een winter voorraad. Bonnen „één rantsoen havermout” Tevens wordt er de aandacht op geves tigd, dat in verband met het feit, dat er geen bonnen met „één rantsoen gort" ge merkt, in omloop zijn de met „één rant soen havermout” gemerkte bonnen zoowel recht geven op het koopen van havermout en aanverwante artikelen, als op het koo pen van gort en de daarmede gelijkge stelde artikelen. het oogenblik is niet ver meer, dat we vasten voet op Mars zullen zetten en ik hoop u dan ook binnen weinige oogen- blikken een reportage te geven van de aankomst. Op dit moment zweven we nog ver buiten den dampkring van Mars, doch Westdijk is het- toestel al sterk aan het afremmen, zoodat we straks met een kalm gangetje den dampkring kunnen binnenwandelen. Daar zal hij dan overschakelen op „vliegen”, zoodat we als een gewoon vliegtuig naar een geschikt landingster rein kunnen zoeken om ons toestel neer te zetten. We hebben gedurende den tocht Mars steeds dichterbij zien komen. Het kleine stipje werd al grooter en grooter en op het oogenblik neemt het bijna ons ge heele uitzicht in beslag. Duidelijk zien we ook hier weer de teekening van de continenten. In tegenstelling met de aarde, waar de continenten als groote eilanden temidden der oceanen drijven, hjkt hier het continent één groot eiland te zijn, dat als een kap over de geheele bovenhelft en een gedeelte van de on- derhelft ligt, De noordpool van Mars ligt dus midden in het vasteland, ter- v, £,e zuidpool midden in den oceaan “gt. Tenminste, als die donkere vlakte, tvaartegen het continent zoó scherp roodbruin alsteekt» inderdaad oceaan in den Toch dat is weer druk het rekenen geslagen. Door de sto- rekeningen in duigen gevallen Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Het Berlijnsche avondblad „Der griff” is in zijn nummer van 11 reeks artikelen, welke tot opschrift ,Uit de vervalschingswerk- UMFTr- ft [ft

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5