Engeland De Duitsche vrouwen in Mislukte tegenaanval der bolsjewieken Vrijdag 14 November. 1941. I No. 18032. VERDUISTEREN De dood van De hongerblokkade tegen Djiboeti Tentoonstelling het Duitsche Boek van Heden Met Duitschland tegen het Bolsjewisme gewezen Redevoering van den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-Inquart Nieuwe bonnen aan- Huntziger van TREURIGE BEHANDELING IN DE BRITSCHE GEVANGENISSEN Algemeen voorzieningsfonds voor leerkrachten in Nederland Wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Dertien procent van de Europeanen bezweken Indrukwekkende manifestatie cultureel leven Het vliegtuig van Litwinof vermist Vijandelijk transport in de Finsche Golf vernietigd Tabakskaarten in sommige Duitsche provincies HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: bied van het eigen volk. worden ver- T opgedaan. NOREN KUNNEN DIENST NEMEN IN bakskaart geeft geen recht op leverantie vwn de king 4 ▼oor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 cL, fr. p. post 10 et Finsche Woensdag de „M” „F" ongere- klanten Het was de bonnen 50 gram tabak wordt verstrekt. Deze tabakskaart wordt slechts op ver heid in den traditioneelen zin. Noodzake lijk is, dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en der halve zal het komende Europa een ge meenschappelijk gebied zijn, waar voor niemand volstrekte onafhankelijkheid be staat en kan bestaan. Want een gemeen schappelijk gebied eischt naar buiten ge meenschappelijk optreden ook tot de grens der gemeenschappelijke verdediging en naar binnen een gemeenschappelijk econo, misch stelsel. Anders is het gesteld met de zelfstandigheid, die in wezen bestaat uit het bereiken van de grootst mogelijke ont wikkeling op geestelijk en cultureel ge volgen van de ondervoedingDe inwo ners zijn tot op skeletten vermagerde we zens ineengeschrompeld, scheurbuik en andere met vitaminegebrek samenhangen de ziekten grijpen snel om zich heen. De sterfte is tot het zevenvoudige van de normale gestegen. Dertien procent van de Europeesche bevolking is reeds aan de gevolgen van de hongerblokkade bezwe ken. Zóó ziet het er uit in Fransch So maliland, waarvan het bezit voor Enge land dringend noodig is voor de ravitail- leering van Abessynië. De uithongering van de Fransche kolonie aan de Roode Zee vormt een apart hoofdstuk in de meedoogenlooze oorlogvoering van Enge land tegen burgerbevolkingen. Voor het tijdvak van Zondag 16 No vember tot en met Zaterdag 22 Novem ber zijn van de daarvoor bestemde kaar, ten de bonnen 44 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren. melk en aardappelen. Ter verkrijging van het extra-rantsoen van k g. aard appelen is voor de houders van vetkaarten bon 44B aangewezen. Na Zaterdag 15 November zullen Wet meer geldig zijn de bonnen 43 van brood, vleesch, vleeschwaren, melk 1 en aard, appelen en na Donderdag 20 November de bonnen 5152 voor boter en vet. perkte kabinet, aan welks zittingen de an dere staatssecretarissen niet deelnemen. In welingelichte kringen verzekert men, dat in de kwestie van het benoemen van een nieuwen minister van oorlog geen be slissing zal worden genomen voor de be grafenis van Huntziger. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenitr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloeftilaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- slastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O Couvée, van Hovtemastr. 66. Tel. 7211*7 FRAN8CHEN VAN OPGEBRACHT CONVOOI NAAR HUN LAND TERUG United Press meldt uit Kaapstad, dat 500 officieren, leden van de bemanning en passagiers onder wie vele vrouwen en kinderen, allen afkomstig van het in de vorige week door de Engelschen opge brachte Fransche convooi uit East-Lon- den in Port-Elisabeth zijn aangekomen. Zij arriveerden in treinen en werden in hotels te Port Elisabeth ondergebracht. Hun be wegingsvrijheid is niet zeer beperkt. De autoriteiten hebben voorbereidingen ge troffen om den terugkeer van deze Fran- schen naar hun vaderland te bespoedigen Onderhoud met professor dr. R. van Genechten In.een onderhoud, dat prof. dr. R. van Genechten, hoofd van het Opvoedersgilde. aan een redacteur van de V .P.B. heeft toegestaan, deelde de heer van Genechten de volgende belangwekkende bijzonder heden over het algemeene voorzienings fonds voor leerkrachten in Nederland mede Dit nieuwe fonds zal geen deel uitma ken van het Opvoedersgilde der N.S.B. Het Opvoedersgilde immers heeft zich tot taak gesteld de hervorming van onder wijs en opvoeding in volkschen geest, doch kan zich niet bezig houden met de voorziening in de sociale behoeften. Hier voor zorgt 't algemeen voorzieningsfonds, terwijl als waarborg voor de algeheeie overeenstemming tusschen beide organi saties het feit geldt, dat de leiding in één hand zal berusten. Het doel van het fonds is vierzijdig. De noodige juridische bij stand zal aan leerkrachten verleend wor den bij voorkomende moeilijkheden van ambtelijken aard. In geval van moeilijk heden van maatschappelijken aard, kun nen voorschotten en tegemoetkomingen worden verstrekt. Een ziekteverzekering, welke daadwerkelijk in actie treedt, zoo- dra de bijstandsverplichtingen van Rijk en Gemeente ophouden, garandeert den be trokken personen nog gedurende drie volle jaren de ontvangst van 80 pCt. van hun voormalig inkomen. Tenslotte zorgt een afdeeling vorming voor den opbouw, de geestelijke vorming en de heroriënteering van de Nederlandsche leerkrachten. Ook de kweekeling met acte en het vrouwelijke onderwijspersoneel kunnen lid van het fonds worden. De vakverenigin gen van de onderwijzers en leeraren wor den door de oprichting van dit nieuwe fonds niet overbodig, omdat deze weer andere vakbelangen behartigen, zooals salarisregelingen, e.d. Het lidmaatschap bedraagt i pCt. van het jaarlijksche in komen. Het fonds zelf zal ruimschoots van reserves worden voorzien, zoodat het direct met zijn sociale taak kan begin nen. Men kan zich reeds nu melden, voor- loopig bij den bewindvoerder van het K.O.V., Johan de Witstraat 20, te ’s-Gra- 1-- Voorzieningsfonds. Prof” van Genechten besloot dit belangwekkende onderhoud met het uitspreken van de hoop, dat alle leerkrachten het belang van dit fonds zul len inzien en zich als lid zullen aanmel den. HET AFWIJZENDE FINSCHE ANTWOORD Uit het afwijzende antwoord van de Finsche regeering zal de Amerikaansche regeering wel geen drastische conse quenties trekken, aldus neemt de „Wash ington Daily News” aan, maar wel aangezien de poging is mislukt om van Washington uit de Finsche regeering in structies te geven trachten door on- derhandelingen in Washington zoowel ah in Helsinki „tenminste eenige concessie* te verwerven”. sche vrijwilligers zich slechts laten schrijven in dé SS-Standarte Nordland in het Noorsche vrijwilligerslegioen. De Noren kunnen zich thans aanmelden voor dienst in het Duitsche leger, de vloot of de hichtmacht Tijdens zijn diensttijd in de Duitsche weermacht be houdt de Noor zijn nationaliteit, behalve diegenen die wenschen te worden opgeleid voor het officierenkader. Dezen moeten een verzoek tot opneming in de Duitsche nationaliteit indienen. DOOR HET HUIS AANGENOMEN MET SLECHTS 18 STEMMEN MEERDERHEID Nadat president Roosevelt en minister Huil, in brieven aan de democratische leiders van het Huis van afgevaardigden nog in de laatste minuut de stemming over de wijziging van de neutraliteitswet hadden probeeren te beïnvloeden, heeft het Huis gisteren het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daar mede is de bepaling uit de neutraliteits wet geschrapt, welke aan Amerikaansche schepen het varen in oorlogszönes ver biedt. De bewapening van koopvaardij schepen was zooals bekend, reeds eerder door het Congres goedgekeurd. International News Service meldt nog, dat Roosevelt en Huil persoonlijk ook nog contact gezocht hadden met aarzelende afgevaardigden teneinde hen voor de aan vaarding van het voorstel te winnen. Blijkbaar heeft Roosevelt de belofte gegeven, scherpe maatregelen tegen de stakingsactie te nemen, teneinde aan cri tici op dit gebied het zwijgen op te leggen. De voorzitter van het Huis, Ray burn, las den brief van Roosevelt voor als laatste inspanning «>m stemmen voor het voorstel te winnen Roosévelt schreef o.a. dat nietaanvaarding van de wijziging Duitschland en „andere agressoren”, zooals het Roosevelt behaagde zich uit te druk ken, zou „aanmoedigen tot agressieve maatregelen en voornemens”, terwijl tege lijkertijd het effect op het Britsche rijk. China en de Sovjet-Unie ontmoedigend zou moeten zijn. Bovendien moest een „falen” van het Huis van afgevaardigden den binnenlandschen politieken toestand in de Ver Staten verzwakken. Minister Huil noemde in zijn schrijven aan de democratische leiders van het Huis, de wijziging van de neutraliteitswet nood zakelijk in het belang van de veiligheid der Ver Staten. Volgens Associated Press hebben de regeeringsaanhangers, daar nog tot in den middag de uitslag volkomen onzeker was, koortsachtig gewerkt om alle aan hangers van de buitenlandsche politiek van Roosevelt te mobiliseeren. Niet-aan- wezige leden van het Huis van afgevaar digden kregen nog op het laatste oogen- blik telegrafisch de instructie naar Washington te komen. Zoo is bijv, de democratische afgevaardigde Woodrum uit het ziekenhuis gehaald om deel te nemen aan de stemmnig Terstond na de stemming onderteekende de voorzitter de wet. Thans is alleen nog de handteekening van Roosevelt vereischt om haar van kracht te doen worden. Toen president Roosevelt met het resul taat van de stemming in kennis was ge steld heeft hij aan de leiders in het Huis van afgevaardigden, Rayburn en Mccor- mack, zijn persoonlijken dank voor hun optreden doen toekomen. In groote opschriften publiceert de Newyorksche pers de herroeping van het verbod voor Amerikaansche schepen om de oorlogszones te bevaren. De „New York Journal American” verklaart dat het oorlogsvoorstel is aangenomen. Het A.N.P. meldt uit Keulen d.d. 14 November: Donderdag heeft de Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss-Inquart, in Keulen een groote rede gehouden over het onderwerp: „Nederland in de kente ring der Tijden”. De Rijkscommissaris herinnerde aller eerst aan den heroïeken inzet van de militaire botsing op 10 Mei 1940, in den loop waarvan het noodzakelijk was ge bleken het Belgjsche ert Nederlandsche gebied onder de bescherming van het Duitsche leger te stellen, aangezien de Westelijke mogendheden dit gebied had den uitverkoren voor een flankaanval op hét hart van het Ruhr-gebied. Voor de beoordeeling van den politie ken en militairen toestand is het van eenig belang, dat met Nederland geen wapenstilstandsverdrag is gesloten. Groo te beteekenis moet verder gehecht wor den aan de omstandigheid, dat de regee- ringsbevoegdheden in het bezette Neder landsche gebied, evenals in Noorwegen, zijn overgedragen aan een Rijkscommis- saris, in tegenstelling tot de situatie in andere bezette gebieden, die de Duitsche Weermacht onder haar hoede heeft geno men. Het onderscheid tusschen een Rijkscom- missariaat en een militair bestuur is ge legen in het feit, dat het laatste een uit voerend orgaan vormt van de Weermacht, terwijl de Rijkscommissaris rechtstreeks lasthebber is van den Führer en de be langen van het Rijk moet behartigen en bekleed is met de hoogste regeerings- macht ten ^anzien van de civiele zaken. De bijzonderheid van deze regeling heeft een diepere politieke reden. Nederland en Noorwegen behooren tot de Germaansche volkerenfamilie en daarom is het ook de wensch en de wil van den Führer in deze beide landen in zoo snel mogelijk tempo normale toestanden te herstellen en ze er toe te brengen, dat zij krachtdadig, uit eigen gewonnen inzicht medewerken aan den nieuwen opbouw van Europa. Zoo heeft de Rijkscommissaris zorg te dragen voor de beveiliging van het openbare le ven in zijn geheel, maar vooral heeft hij de geestelijke verschijnselen, voor zoover zij uitwerking hebben op het politieke leven, te bevruchten. Wat het openbare leven in Nederland in den huidigen tijd betreft, kan worden ge zegd, dat rust en orde verzekerd zijn. De handhaving daarvan is echter slechts een onderdeel van de taak van den Rijkscom missaris. Een even groote beteekenis komt toe aan de economische aanpassing van Nederland aan Midden-Europa. In het be stek van deze economische aanpassing zijn speciaal de douanegrens en de deviezen- grens tusschen Duitschland en Nederland opgeheven. De spreker behandelde vervolgens de geo-politieke problemen van Nederland en verduidelijkte in welke mate Engeland er in den loop van vele eeuwen naar heeft gestreefd de belangrijke oceaan-poort van de Rijru-Scheldemonding te beheerschen en onder zijn invloed te brengen. Indien het gelukt, aldus vervolgde de Rijkscommis saris, de Nederlanders voor de gedachte van het nieuwe Europa te winnen, zouden wij niet alleen negen millioen buitenge woon waardevolle medewerkers aan onze zijde hebben, maar ook een der beslissende geo-politieke stellingen van ’t vasteland betrekken in 1 groote Europeesche gebied. Als wij onszelf de vraag voorleggen, of de Nederlander Duitscher is of niet, moet gezegd worden, dat hij naar afstamming behoort tot Friezen, Neder.saksers en Fran ken. Al beschikt hij overigens ook over de zelfde raseigenschappen als het Duitsche volk eigen zijn, toch bestaat er in zoo verre verschil, dat hij niet dezelfde ont wikkeling op geestelijk en militair gebied heeft gehad. Om volstrekt gemeenschap- gselijke orienteering te bereiken, is ontwik keling noodig met oriënteering op een doel, dat van beide kanten duidelijk onder scheiden en bewust nagestreefd wordt. Bij de behandeling van dit probleem nu wordt tegenwoordig vaak gesproken van onaf hankelijkheid en zelfstandigheid. Kame raadschap is tenslotte nooit onafhankelijk- geven landers als gelijkgerechtigde kameraden in het Germaansche gebied op te nemen. Bij de mannen, die thans de verantwoor delijkheid in Nederland dragen, treedt steeds meer het streven aan den dag in de toekomst samen met het Duitsche volk op te trekken, een gemeenschappelijke vertegenwoordiging van alle belangen naar buiten te vormen, maar daarenboven ook zoo noodig door een gemeenschappe lijk bloedoffer het gemeenschappelijke bestaan te beveiligen. Veel Nederlanders, die de toekomst met helderen blik beschouwen, zien in den Führer van het Duitsche volk de groote persoonlijkheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche volken beheerscht en vormt. De Engelschen pogen Fransch-Somali- land, waarin de voor het achterland t*e- langrijke haven Djiboeti ligt, door een hongerblokkade tot overgaaf te dwingen. Met groote heldhaftigneid heeft de bevol king (45.000 inheemschen en 1300 Euro peanen) tegen deze uithongeringspoging stand gehouden. Admiraal Platon, de Fransche minister van koloniën, bracht dezer dagen per vliegtuig een bezoek aan Djiboeti. Het eerste bericht over zijn be vindingen publiceerden wij op 12 Nov. De minister wees daarin op de bereidwillig heid van den gouverneur van Djiboeti, óm de haven en den spoorweg ter be schikking te stellen voor de ravitailleering van Abessinië en het transport van vluch telingen, onder voorwaarde, dat de Engel schen de blokkade zouden opheffen en de voedselvoorziening van Fransch Somali land zouden garandeeren. De Engelschen wezen dezen billijken eisch af en gingen voort met het afsnijden van alle vervoer naar Djiboeti. Met vliegtuigen werd uit Jemen, aan de overzijde van de Roode Zee, dagelijks voedsel naar Djiboeti ge bracht. De Engelschen gebruikten jacht vliegtuigen om ook dit luchttransport af te snijden, maar tot dusver is dat niet gelukt. Naar admiraal Platon mededeel de, zijn alle berichten in zake onderhan- delingen over de capitulatie varf Djiboeti, onwaar. Hij verklaarde„Djiboeti lijdt en hongert, maar ik heb maarschalk Pétain bericht, dat de kolonie beslolen is zoolang mogelijk weerstand te bieden, den spoor weg en de haven te vernielen, maar zich niet over te geven. Dijboeti zou wellicht overweldigd worden, maar het zal loyaal blijven jegens Frankrijk en tot het uiter ste weerstand bieden. Wanneer de Engel schen in Djiboeti binnenrukken, zullen zij van den spoorweg niets meer over vin den. In zijn mededeelingen over de uitwer king van de hongerblokkade, waarover riaton een brochure schreef, worden de noodkreten vermeld door Djiboeti sedert midden-Augustus aan het moederland en “«schaafde wereld gericht. Tal rijke toto s toonen de verschrikkelijke ge bet boek karakteriseerende woorden. In de hoofdzaal treft men naast een pracht uitgave van „Mein Kampf” verschillende --- --benevens boeken van en over dr. Göbbels, Herman Göring en anderen. De afdeelingen Ge schiedenis en Wereldpolitiek, Economie en Arbeid, Kunst en Wetenschap, Tech niek, Proza en Poëzie, zijn alle rijkelijk vertegenwoordigd. Aan de wanden han. gen eenige fraaie reproducties van de Duitsche Rijksdrukkerij. In een tweetal vitrines treft men eenige kostbare uit gaven aan, o.a. een prachtige facsimilé- druk van „Das Nibelungenlied”. Het geheel geeft een Imponeerend beeld van intensief cultureel leven in het Derde Rijk, den oorlog ten spijt. Zooals gezegd, komen wij op enkele in. zendingen nog nader terug. per. Er Is een tabakskaart mannen en een tabakskaart vrouwen. Een derde kaart is biliseerden in de betreffende gebieden in .1 in te betrekken, i en Van 16 regels ƒ1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. v. 5.50 aar nam. tot 9.aar v.m. Maan: 14 Nov. onder 3.52 uur nam. 15 Nov. op 3.53 uur v.m. on. r der 4.19 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen I 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: S No,116364; zg. Stadspatiënten No.49 S in 1940, werden de gevangenissen op nieuw gevuld en in een volslagen wir war werden Duitsche vrouwen en meisjes, samen met Jodinnen naar het eiland Man gebracht, waar zij niet alleen met de Jodinnen in hetzelfde huis werden ondergebracht, doch zelfs, daar er dekens te kort waren, met Jo dinnen in één bed moesten slapen. „Toen ik eind Juni 1940 in het kamp kwam, aldus onze zegsvrouw, waren daar 6000 vrouwen ondergebracht. Jo dinnen namen een overheerschende po sitie in, en gedroegen zich op uitdagen de wijze. Half September 1940 zag ik een transport vrouwen en meisjes uit Hojloway in Port Erin aankomen. Het was het ergste wat ik ooit gezien heb. Vermagerd en bleek kwamen zij aan en vertelden, dat zij tijdens de hevige luchtaanvallen in de cellen moesten blijven. In haar wanhoop sloegen zij met vuisten en stoelen tegen de geslo ten- deuren, totdat zij, na urenlang wachten, eindelijk uit de cellen gehaald werden en in de schuilgelegenheid machten. Onder het transport bevonden zich zeer vele bejaarde vrouwen. Tal rijke vrouwen waren nog in Holloway achtergebleven, onder wie zelfs Engel schen, die met Duitsche mannen ge huwd waren. Maandenlang hebben zij in de gevangenis gezeten en werden pas later naar het eiland Man overge bracht. Heel erg was het geval van den 70-jarigen Duitschen predikant Wehr- hahn, die ongeveer 20 jaar lang in En geland heeft gewerkt. Mevrouw Wehr- hahn en haar dochters geraakten in de gevangenis, terwijl de' 70-jarige oude predikant naar Canada werd gedepor teerd. De jongste dochter, die in Enge land is geboren, is pas in Juli 1941 uit de Holloway-gevangenis naar het eiland Man overgebracht. Wanneer de zoons van de geïnterneerde vrouwen 18 jaar oud :»jjn, worden zij van de moeders gescheiden en naar de mannenkampen overgebracht, meestal niet in de kam pen, waar hun vader verblijf houdt. Of zich thans nog vrouwen in Holloway be vinden, kon ik niet met stelligheid con- stateeren. Volgens de geruchten zou zulks wel het geval zijn”. werken aan over den Führer zoek aan de verbruikers afgegeven. Het is nog niet mogelijk een definitief oordeel te vellen over de ervaringen, welke men met deze tabakskaarten heeft sche Hurricanes, die de Zuidkust van Sicilië naderden, werd door krachtig luchtdoelgeschut ontvangen. Terwijl een jachtvliegtuig door hichtdoeltreffers neer stortte, dwongen Italiaansche jagers de overige Britten tot een luchtgevecht Daarbij vielen kort na elkaar 2 Britsche jagers op de kuststrook neer en een an dere fti zee. Onder de geborgen dooden bevond zich ook de groepscommandant een Engelsche majoor. De 4 overgebleven Hurricanes vluchtten ten deele met zwar* schade in de richting Malta. In de bovenzalen van het Mauritshuis, welke daarvoor geheel zijn ingericht wordt, zooals reeds gemeld, morgen voor genoodigden en Zondag voor het publiek een tentoonstelling geopend van het Duitsche boek van heden. De pers werd vandaag in de gelegenheid gesteld een voorbezoek aan deze expositie te bren gen, waarbij zij werd voorgelicht door dr. Hövel, van het propaganda.ministerie te Berlijn. Te midden van een weelde van bloe men treft men in de tentoonstellingszalen een keur van Duitsche werken aan op velerlei gebied van het menscheiijk den ken. Wij moeten voor heden met enkele korte notities volstaan, maar er zal zeker gelegenheid zijn terug te komen op het vele, dat op deze belangwekken. de tentoonstelling is te zien, een expo sitie, welke ten volle recht heeft op een druk bezoek. Zij blijft geopend tot 25 dezerde toegang is vrij. Dr. Hövel wees op het symbool van boek en zwaard. Gewikkeld in een gigan- tischen strijd, gaat het Derde Rijk niet temin voort met aan de cultureele ont wikkeling de meeste zorg te besteden. Het boek in Duitschland heeft zich sedert de machtovername in '33 ontwikkeld tot een nooit vermoede hoogte; het neemt thans in het cultureele leven een positie in als sedert het uitvinden van de boek drukkunst nog niet werd bereikt, aantal boeken in 1940 verschenen, 50 pCt. hooger dan dat van 1939; omzet bedroeg niet minder dan één miL liard rijksmark. Deze enkele cijfers be treffende het Duitsche boek spreken boek- deelen Rusteloos wordt voortgegaan, vervolgde dr. Hövel, met den vreedzamen opbouw van het continentale Europa. Sedert vele jaren is de tentoonstelling van het Duitsche Boek reizende in vele landen van Europazij werd reeds door meer dan 400.000 personen bezocht. Thans is t zij in Hollandin Januari zal de ten. venhage. Op den omslag vermelde men toonstelling in Amsterdam worden ge- -i-m- houden. Gedurende den rondgang door de schillende zalen lichtte dr. Hövel enkele der voornaamste werken toe met eenige heeft aan den diens telegram van rouwbeklag, een danktelegram ge zonden. Admiraal Darlan heeft telegra fisch zijn dank betuigd aan den rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor diens telegram van rouwbeklag. Naar het D.N.B. meldt werd gisteren in politieke kringen te Vichy de kwestie van Huntziger’s opvolger ter sprake gebracht. Generaal Huntziger was lid van het be- De N.P.D. (National Politischer Dienst) publiceert een rapport over de behandeling van Duitsche vrouwen in Engeland, welk rapport is samengesteld uit de mededeelingen van de vrouwen zelf. Terstopd na het uitbreken van den oorlog in 1939, werden alle Duitsche vrouwen door de vreemdelingenpolitie voor een rechtbank gedaagd. Al naar haar gezindheid werden zij in 3 catego rieën ingedeeld: a. gevaarlijk, b. ver dacht, c. ongevaarlijk en pro-Britsch- De vrouwen van Categorie c. werden vrijgelaten en moesten zich dagelijks bij de vreemdelingenpolitie melden. Die van categorie a. en b. werden in de provinciale gevangenissen bijeenge bracht en vervolgens opgesloten in de Holloway-vrouwengevangenis te Londen. Daar werden de vrouwen eerst in af zonderlijke cellen, zonder contact met de buitenwereld en zonder bewegings mogelijkheid, ondergebracht Pas na maanden wist de Zwitsersche consul te bewerkstelligen, dat zij be zoek en brieven mochten ontvangen, zelf brieven konden schrijven en dage lijks mochten luchten. Het vrouwen kamp op’het eijand Man werd pas ge opend in Mei 1940, nadat talrijke Duit sche vrouwen en meisjes tot dat oogen- blik verbleven hadden in de gevangenis. Alleen zuigelingen mochten bij de moe ders blijven, de overige kinderen, reeds van 10 maanden af. werden van de moeders weggenomen. Met de massa transporten werden de vrouwen naar Liverpool gebracht en op een, schip te zamen gedreven, waar zij meestal een geheelen nacht moesten doorbrengen, zonder dat er gezorgd was voor dek king, ligging, verzorging enz. De vrou wen lagen op den harden vloer en onder hen bevonden zich hoog bejaarde en zwangere vrouwen. Een der vrouwen heeft daar een kind ter wereld gebracht en zou daarna overleden ziin. Na de groote successen in Frankrijk In Londen is men, naar de Associated Press meldt, bezorgd over het lot van het al twee dagen over tijd zijnde vlieg tuig, waarmede Litwinof, de Amerikaan sche ambassadeur Steiphardt en sir Wal ter Monckton, leider van den Britschen inlichtingendienst in Cairo, benevens een of twee hooge Britsche ambtenaren uit Koeibisjef naar Teheran waren gevlogen. In Engeland neemt men echter aan, dat het toestel in verband met het slechte weer op een afgelegen plaats een nood landing heeft moeten maken en dat het moeilijk is een verbinding tot stand te brengen. Na een hevige voorbereiding door artil lerie hebben de bolsjewieken den 12en November aan een deel van den centra- len sector van het Oostelijke front een krachtigen door pantserwagens gesteun- den tegenaanval ondernomen. Tijdens zware gevechten sloegen de Duitsche artillerie en de eveneens in het gevecht gebrachte Duitsche pantserwagens de bolsjewieken terug. Vijftien Sovjet-tanks waaronder 2 der zwaarste van 52 ton, werden vernietigd. Vier andere Sovjet- pantserwagens liepen door goedgemikte schoten zulke zware beschadigingen op, dat het verlies daarvan waarschijnlijk is. Bij de gevechten in het gebied van Kalinin hebben eenige bolsjewistische vliegtuigen op Woensdag geprobeerd deze door Duitsche troepen bezette stad aan te vallen. Krachtig Duitsch luchtdoelge schut dwong de bolsjewieken tot een snellen aftocht. Van officieele Finsche zijde wordt medegedeeld, dat Woensdag in het middelste gedeelte van de Finsche Golf een groot vijandelijk transport in een mijnenveld geraakt en vernietigd is. Een Finsch jachteskader onder leiding van majoor Magnussen heeft tot begin November 125 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten zonder eigen verliezen. Deze successen zijn des te grooter, om dat zij meestal diep in het vijandelijke gebied werden behaald. Sovjetkolonel gevangen genomen Duitsche infanteristen hebben in den sector voor Moskou den commandant van de 17e Sovjet-infanteriedivisie, kolonel Kollow, gevangen genomen Kolonel Kol- low was bijna het slachtoffer geworden van den bolsjewistischen krijgsraad Slechts een avontuurlijke vlucht kon hem redden voor den dood, waartoe hij reeds door den opperbevelhebber van het 43e bolsjewistische leger was veroordeeld. De aanleiding tot dit onnis was het terugtochtsbevel, dat Kollow einde Octo ber aan zijn divisie had gegeven. □e beteekenis van het schier eiland Kertsj Het schiereiland Kertsj, tot waar de Duitsche troepen thans zijn doorgedron gen, is een der rijkste ijzerertsgebieden der wereld. De bolsjewisten hebben de hoeveelheid erts op 2.722.000.000 ton ge schat. Het erts is gemakkelijk aan de oppervlakte te brengen. Weliswaar bevat het minder ijzer dan het erts van het reeds bezette gebied van Kriwoi-rog, doch het phosphorgehalte stijgt tot 1 pCt. Met moderne methoden kan dit erts goed tot metaal worden verwerkt. Dit geschied de niet alleen in de stad Kertsj, maar ook in de steden Marioepol en Taganrog, die reeds in Duitsche handen zijn. Op den duur zal het schiereiland ongetwijfeld een groote toekomst tegemoet gaan. Naar officieel te Vichy wordt medege deeld, heeft de Fransche regeering be sloten, dat het stoffelijk overschot van generaal Huntziger en de andere slacht offers van het vliegtuigongeluk bij Vigan op staatskosten begraven zal worden. De kerkelijke plechtigheid zal morgenoch tend te Vichy worden gehouden. Naar verluidt, bevonden zich in het verongelukte vliegtuig 7 en niet 8 per sonen. Het eerste onderzoek naar het vlieg, ongeluk heeft uitgewezen, dat zich ijs- vorming op de vleugels had voorgedaan. Daardoor werd het vliegtuig zoo zwaar belast, dat het lager mtest vliegen en tegen een berg vloog, aldus meldt de zender van Lyon. Toen het voor de passagiers onvermij delijk leek, dat het vliegtuig zou neer storten, heeft generaal Huntziger zijn actentasch met belangrijke documenten uit het raampje geworpen. De tasch werd nabij de plek des onheils gevonden. De documenten bevatten de aanteekeningen, welke de minister tijdens zijn inspectie reis van 14 dagen in Afrika gemaakt heeft en over welker resultaat hij de re geering nauwkeurig verslag wilde uit brengen. Het stoffelijk overschot van den gene raal, van de twee hem vergezellende officieren en van de vier leden der be manning van het verongelukte toestel is gistermiddag van de plek des onheils naar Vigan overgebracht, waar het werd opgebaard. Van daar uit zullen de lijken vervoerd worden naar Nimes, waar op het station een voorloopige rouwkapel is ingericht. Vannacht zullen de lijken der slachtoffers per trein naar Vichy wor. den gebracht. Uit Parijs wordt gemeld, dat de mili taire bevelhebber in Frankrijk, de gene raal der infanterie, von Stülpnagel, aan den plaatsvervangenden ministerpresi. dent en minister van buitenlandsche za ken, admiraal Darlan, een telegram van rouwbeklag met den dood van generaal Huntziger gestuurd heeft. De bij de Fransche r'egeering te Vichy geaccrediteerde buitenlandsche diplomaten hebben gisteren hun leedwezen over den dood van generaal Huntziger tot uit drukking gebracht. Maarschalk Pétain Führer in antwoord op FINSCHE GEZANT BI.I SUMNER WELLES Tijdens een bezoek, dat de Finsche ge zant te Washington gisteren heeft gebracht aan Sumner Welles, heeft hij nogmaali uitvoerig een uiteenzetting gegeven van het Finsche standpunt. ,(Zi« verder 2e blad, pag. ACHT ENGELSCHE VLIEGTUIGEN IN ZUID-ITALIË VERLOREN GEGAAN Eenige Britsche vliegtuigen, die op den Woensdagochtend een aanvalspoging on dernamen op de burgerbevolking van Zuid-Italië ontmoetten, naar het DNB verneemt, hevigen Italiaanschen afweer en verloren 8 toestellen. Vier 2-motorige machines werden bij Cefalu gedwongen te landen, waarbij de bemanning, voor zoo ver zij niet omkwamen, gevangen geno men werden. E*n formatie van acht Brrt- DE DUITSCHE WEERMACHT SPT seint uit Oslo: Officieel wordt be kend gemaakt dat voortaan ook Noren dienst kunnen nemen in de Duitsche weermacht. Tot nu toe konden de Noor- in- en en bindt ook niet aan een vasten verkoo. voor voor voor gemo- - ---w— omloop, waardoor de soldaten in staat zijn ook tabaksproducten t_ hoewel zij hun behoeften in cantines soortgelijke inrichtingen reeds hebben gedekt. Vermeld zij nog, dat vrouwen op haar kaart geen sigaren kunnen krijgen. In enkele districten ontvangen de ver bruikers 6 sigaretten per dag,- waarbij het den handelaar vrij staat om gelde klanten minder en vaste meer te geven. Men ontvangt slechts 2 sigaren voor 3 dagen, terwijl op 5 dag- Europapress schrijftHet tabaksver. bruik in Duitschland is sedert 1933 aan merkelijk gestegen. In de beide laatste oorlogsjaren is de vraag naar tabaks artikelen nog verder toegenomen, zoodat het beschikbare aanbod niet aan de vraag kon voldoen. Onlangs heeft het ministerie van financiën de oorlogstoe- slag op tabaksproducten aanmerkelijk verhoogd, waarbij de wensch voorzat, de vraag iets af te remmen. Inmiddels schijnt het gebleken te zijn, dat de ver- hooging van den oorlogstoeslag op tabaks producten geen vermindering van de vraag teweeg gebracht heeft. Momenteel wordt dan ook weer de kwestie bespro ken, op welke wijze men eenerzijds de vraag kan verminderen en anderzijds ook het verbruik kan remmen. In de „Deutsche Allgem. Ztg.” wordt de thans in enkele provincies van Duitschland ingevoerde tabakskaart aan een onderzoek onderworpen. Ten aanzien van de op deze wijze ontstane tabaks- contingenteering wordt gezegd, dat de contröle-kaart voor tabaksproducten slechts in dat opzicht verschilt van de textielkaart, dat zij in plaas van punten een bon voor iederen dag bevat. De ta in wezen gaat het echter om de gelijk gerechtigdheid. Dat is het grootste, dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste, dat aan een volk ge geven kan worden. Zoo is het ook de ernstige wil van den Führer de Neder-'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1