EN TOCHT NAAR MARS .>W*. lilt 1 GELDIGE BONNEn'vOORVOEDINGSMIDDELEN BUITENLAND I fW 1 w* HAAGSCHE COURANT Vrijdag 14 Nov. 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON F Met Duitschland tegen het bolsjewisme „Hoe staat het met het bevel tot schieten De dagen worden korter 18 18 22 1 1 Eén rantsoen is: het wat (Wordt vervolgd^ Ranta, ning, die me en groot was. moeilijk was, vasten me mijn beman- heeft 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram x Neemt nooit meer bonnen mee dan U noodig hebt. at U verliest, wordt niet vervangen! de juiste aan mijn ge tting moeten dankbaarheid mogeiUk heb- I een goed A-»- - I I Zware Duitsche artillerie rukt op, langs een door de bolsjewisten In brand (Weltbild-Polygoon) (Orbis-Holland). gestoken dorp. (Polygoon-B. Leemker.) (Polygoon-v. Bitsen) De dappere Duitsche Infanterie. Onder bescherming van een stuk stormgeschut nikt de (Atlantic-Holland) bolsjewisten bezet dorp. (P.K. Koch-Hoffmann) Geeft recht op het koopen van 4 t/m 14 t/m Eenh. In tijdvak van één week 16 NOV. t.m. 22 NOV. 1941 Ranta. 9 Brood of gebak 3 3 3 malz. 500 gram GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Geeft recht op 1 koopen van 2 liter Petroleum Diverse data 1 eenh. Brandstoffen 08 1 Sept 1941 31 Dec. 1941 (Nadruk verboden landen I roept dijk ken nog eens een linkerbocht en zwij- aan. Door sneeuw en modder voorwaarts naar de eindoverwinning. bolsjewistische tank, waarvan de toren door het Duitsche vuur werd afgerukt. 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 1 Nov. 1941 1 Nov 1941 Liter VERSPREIDE BERICHTEN Verscheidene dorpen in het district Ersindsjan (Turkije) zijn Woensdag door In de rookerijen in Volendam heerscht thans een on gekende drukte, nu de vraag naar gerookte sprot zoo groot is. De visch wordt aan ijzeren pennen geregen om gerookt te worden. A A A A DE NEDERLANDSCHE VLAG GEPLANT V V V V V V V V 51—52 51—52 14 21 06 Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) VI. of VI.waren Melk Aardappelen Aardappelen 1 50 250 500 4 500 250 250 100 400 250 250 100 400 250^ 250 100 400 250 500 4 250 500 4 250 250 100 400 Boter Vet t/m 4 t/m 14 t/m 3 jaar 13 faar 20 laar gram gram gram Ranta, gram gram gram gram gram Brood Brood Vleesch VI. waren Melk I 4 rants, i rants i rants 1 rants. Ij Liter 1 i k g. li 7 U Algem. Cacao Algem Algem. Alg van 6 Oct. 1941 12 Oct. 1941 Beschikbaar per persoon Vol was. 1 senen 250 Brood: 100 gram brood. Gebak: 73 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 100 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 gram gevuld klein kerstge bak óf 500 gram gevuld groot korstgebak óf 500 gram taart, gebakjes. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van been Inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch óf 75 gram gerookte worstsoorten óf 100 gram gekookte worstsoorten óf 125 gram leverartlkelen, tongeworst, nlerbrood óf 150 gram bloedworst, zure zult. Jam: 500 gram Jam, siroop, hontng, enz. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rljstemeel. -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, grut- temeel, (gemengd meel). 136 Ie per. 137 138 139—142 D en E Havm Algem Algem .- Algem. Alg i andere been er ook ieens_snel vier, vijf pas- zich 125 gram 125 gram Boter Boter m. red 143 144 149 145—148 hevige aardbevingen min of meer ernstig geteisterd Er zijn 15 personen om hét leven gekomen en 64 gewond. Tot groote blijdschap van de kin. deren is Sint Nicolaas reeds in ons land aangekomen. Wij troffen den goeden Sint aan in een pof- fertjesbakkerij in Amsterdam, waar hij den kinderen cadeautjes uit reikte. (Polygoon-Zeylemaker) Elk der vol gende bonnen In tijdvak van 19 dagen 500 I tot en met 27 Dec. 1941 22 Nov. 1941 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1942 30 April 1942 30 April 1943 30 Nov. 1941 30 Nov. 1941 Voorzichtig daalt Westdijk het trapje af, de lange toevoerslang van het zuur stofpak achter zich aansleepend. Dan zet hij aarzelend zijn eenen voet op den roestbruinen bodem, als was hij bang er doorheen te zakken. Het houdt ech- 3 3i In tijdvak van vier weken 50 250 500 4 50 gram Scheerzeep 1) Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend Turf verkrijgbaar Gort: 250 gram gort, gortmout, gortbloem. grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rljstgries, aardappel-tapioca. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maïzena: 100 gram maïzena, sago, aardap pelmeel óf 100 gram zetmeel, verwerkt la puddingpoeder of puddlngsauspoeder. Brandstof: 1 h.l. (maximaal 75 kg.) anthra ciet, steenkolen, tndustrlebriketten, eler- briketten óf 2 h.l. cokes, gascokes óf 110 kg. bruinkoolbriketten óf 75 kg. petroleumcokes óf 150 kg. cokesbrles, cokesgruis óf 300 stuks persturf óf 450 stuks baggerturf óf 275 kg. turf uit de Peel óf 200 kg. andere soorten turf. Zeep: 90 gram huishoudzeep óf 150 gram eenhe’dstotletzeep óf 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941) óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan31 Aug. 1941) óf 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1941) óf 300 gram zachte zeep- pasta óf 250 gram zeeppoeder óf bet doen wasschen van 20 kg. droge vuile wasch. SENATOR WALSH EISCHT INTREK KING VAN HET SCHIETBEVEL Naar het D.fl.B. uit New York meldt heeft de voorzitter van de marinecom- missie van den Senaat, Walsh (democraat) in een radiorede van president Roosevelt geëischt. dat deze zijn bevel aan de Ame- rikaansche vloot tot schieten op schepen der asmogendheden, zou intrekken. Men schrijft ons In deze dagen wordt over het lot van Europa beslist. Het oude democratische avondland vertoont nog slechts enkele krampachtige stuiptrekkingen. Maar de nieuwe dag is aangebroken, het jonge nationaal-socialistische Europa is opge staan en heeft den strijd aangebonden tegen de duivelsche macht van het bolsje wisme. Tientallen jaren hebben Neder- landsche arbeiders in den waan geleefd, dai het marxisme hen van hun ketenen zou bevrijden zij waren blind, want wat het marxisme over de menschheid bracht, was diepe ellende en slavernij. De arbei dersmassa's werden de speelbal van de terreur der Joodsche machthebbers, die uiteindelijk altijd weer aan de touwtjes trokken. Het roode gevaar hing als een dreigende onweerswolk over Europa. De ondergang van Europa dreigde een feit te wordenhet avondland zou een chaos geworden zijn onder de terreur van net Stalinisme. De kerkers van Lemberg heb ben ons getoond, hoe vrouwen verkracht en afgemarteld, mannen aan stukken gesneden en kinderen domweg afgeslacht werden door de G.P.U. Alles wat een volk dierbaar is, gezin, geloof, eigen huis dat alles zou uitgeroeid zijn onder den rooden zondvloed. Als vee zouden de arbeiders van Nederland in de fabrieken gedreven zijn, om daar onder de bajonet ten van de G.P.U. als slaven te werken, niet voor een menschenwaardig bestaan, maar om de idee van de roode macht hebbers in het Kreml, de idee van de roode internationale, waarvan de strek king was, de geheele menschheid onder Hoogconjunctuur in de suikerindustrie. Een kijkje, in een suikerfabriek in Stam persgat (nabij Roosendaal). De suiker loopt over een transportband naar de koelers. (Polygoon-Zeylemaker) Suiker Cacao Kotfie-rorrof. Jam BI., Br. of gebak Rijst Havermout Gort Verm. of Kaas Deze vloed over Europa zou niet te stuiten geweest zijn Het oude Europa ging recht zijn roemloos einde tegemoet. De gewetenlooze oorlogsophitsers, die het onmenschelijke verdrag van Versailles in elkaar timmerden, bekommerden zich niet om het dreigend onheil. Terwijl deze" heeren den buit onder elkaar verdeelden, lag er ergens in een lazaret een onbe kende soldaat. Hij zag de donkere wol ken samenpakken boven Europa en nam het vaste besluit, de Europêesche cultuur van den gewissen ondergang te redden. Deze man i s de redder van Europa ge worden het was Adolf Hitler. Bezield van het ware socialisme streed hij voor de levensvreugde van den arbeidenden mensch. Hij wist echter, welke gevaren zijn volk bedreigden en daarom schiep hij een weermacht, die haar gelijke in de wereld nog niet gevonden heeft In deze weermacht strijden naast de mannen van Hitler mannen uit alle deelen van Europa, die begrepen hebben, dat het uur der beslissing gekomen is. Reeds jaren geleden stelden de Neder- landsche nationaal-socialisten de leuze ..Mussert of Moskou”. Want zij wisten, dat Mussert de eenige man was, die de toekomst van Nederland'zou kunnen ver zekeren, daar ook zij zich bewust Waren van het dreigende gevaar Toen de „Ze vers Provinciën” aan het muiten sloeg, toen in Nederland de communistische wolf uit de democratische schaapskleeren kroop, toen ontwaakte een deel van het Nederlandsche volk en sloot zich hecht aaneen rond een leider. Het volk van Nederland bezint zich. De Jodenkliek van toen is dezelfde als die van nudoor vreemde zenders trachten zij ons wijs te maken „dat het zoo'n vaart niet loopen zal” Maar» niettegenstaande alles Nederland ontwaakt. P. G v. d. H. De speciale correspondent van het New Yorksche blad „P. M.”, die zich in Canada bevindt, meldt dat 12 Canadeesche Vakvereenigingsleidérs wegens staatsge vaarlijke actie op grond van de oorlogs- wetten in interneeringskampen zijn opge sloten. Het A.N.P. schrijft Uit Berlijn In zijn nummer van Woensdagavond vervolgt „Der Angriff” de reeks artikelen „Uit de vervalschingswerkplaats van den Jood Roosevelt'1’ met den ondertitel „Hoe staat het met het bevel tot schieten De wonderlijke historie der vervalschin- gen van Roosevelt, aldus het blad, is te vens de .Jiistorie van een volk dat tegen zijn wil en tegen uitdrukkelijke beloften van zijn president, tot oorlogvoeren toe bedrogen werd, want „naar den oorlog geleid” kan men bij dit soort volksbedrog niet meer zeggen. Eens was Roosevelt een beetje te onvoorzichtig. Op 6 Juni 1940 had hij den overzichtschrijver Alsop, waarmede hij in nauw contact staat, la ten berichten .Roosevelt hoopt altijd nog door patrouilles van de Amerikaan- sche vloot Duitschland tot het eerste schot te kunnen uitdagen, want de president voelt, dat de volksmeening nog niet eens gezind voor deelneming aan den oorlog is. De eenige uitweg is een Duitsch inci dent”. Daar dit incident uitbleef, werd het in elkaar gezet en wel verschillende malen na elkaar, telkens volgens hetzelf de schema. Roosevelt behoort tot de inte ressante zwendelaars uit de geschiedenis van de misdaad. 1) Het geval „Robin Moor”. De fei ten Op 10 Juni werd de Amerikaansche vrachtboot „Robin Moor” door een Duit sche duikboot volgens het geldende oor logsrecht ter zee. in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. Het schip had een lading aan boord, welke voor 70 pCt. uit contrabande bestond. De vervalsching Volgens Roose velt’s bewering wilde Duitschland de con trole over de zeeën verkrijgen en den Amerikaanschen handel van den Oceaan verdrijven. He,t begrip „vrijheid der zeeën” vervalschte hij dus tot „vrijheid voor oorlogsleveranties”. De agitatie zijn pers laat hij schuimen van woede. Zij verlangt verbreking der betrekkingen met Duitschland, de bewapening van de koopvaardijschepen en de bestrijding van de Duitsche duikbooten. Hierbij wordt niet vergeten, de vraag te stellen, of zich in de West-Afrikaansche wateren geen Duitsche steunpunten bevinden. 2) De landing op Ijsland. De leuze „Duitsche steunpunten in wateren van den Atlantisohen Oceaan” was nauwelijks aangeheven, of het bericht kwam binnen over de bezetting van Ijsland door Ame rikaansche troepen. Het Congres werd voor het vol dongen feit geplaatst en kreeg als kal- meeringspil in een boodschap van Roose velt de mededeeling dat de Amerikaan sche strijdkrachten de Engelschen op het eiland moesten vervangen. Weer een leu gen. Twee dagen later immers zeide Churchill in het Lagerhuis ,,De Britten blijven op Ijsland”. Roosevelt rende dus bewust den oorlog achterna. Hij wilde de mogelijkheden voor een conflict ver- grooten. 3) Het geheime schietbevel. De leugen Op 13 Juli wordt gemeld, dat in het No’or- 1 kg. 50 gram 250 gram 500 gram 1 rants. 2 Nov, t.m. 20 Nov. 1941 44—4 44 44 44 44 44-A Aardapp. 14-B Aardapp, 2 NOV. t.m. 29 NOV. 1941 op de planeet Mars. Voor het eerst in de historie van onze aarde is het aan eenige van haar bewoners gelukt, zich van haar los te maken en vasten voet te zetten op een andere planeet. 17 No vember 1960 zal voortaan een histori sche datum Lru de geschiedenis zijn, waaraan de naawi van ingenieur Peter Westdijk onverbrekelijk verbonden is. Luisteraars, we moeten nu voor alle zekerheid zuurstofpakken aantrekken voordat we uitstappen, want al is geble ken, dat er een atmosfeer op Mars aan wezig is, daarom zou het toch best kun nen, dat die atmosfeer geen zuurstof be vat en het ademhalen er toch ónmoge lijk is. Verder moeten we toevoerslan- gen door de luchtsluis leggen en een mi- crofoonverbinding, enzoovoorts. Er is dus „alle hens aan dek” noodig en ik laat u dus even in den steek. Tot over eenige oogenblikken, luisteraars! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 15 Nov, 43 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen. Na Donderdag 20 Nov. 5152 Boter en Vet In een brief aan het Congres heeft Roosevelt den eisch gesteld, dat het par lement onverwijld stappen zal doen om door middel van nieuwe belastingen een grooter deel van het volksinkomen te absorbeeren. De president spreekt de vrees uit, dat „een nog grooter deel van het nationale inkomen door inflatie zal verdwijnen, als deze nieuwe belastingen niet binnen twee of - drie maanden in werking treden”. Vervolg van pag. 1. 500 Aan het Swir.front. Generaal Heinrich, de opperbevelhebber van de Finsche troepen in Oost-Karelië, decoreert Duitsche officieren en soldaten met de Finsche Vrij- heidsorde. (Orbis-Holland) De dagen worden korter, de 'i nachten langer, op de slagvelden in het Oosten moeten de ambulan- Z ces dubbel hard werken, nu zij van het weinige daglicht gebruik moeten maken om de slachtoffers van den strijd te hulp te snellen. Het wordt er voor deze menschen niet gemakkelijker op, maar men kan er van overtuigd zijn, dat zij niettemin zich geheel en al voor hun taak zullen geven. Zulke man nen en vrouwen verdienen steun. Maakt gij, Nederlanders, dat, als straks ook de Nederlandsche Am bulance haar moeilijke taak heeft aangevangen, zij zich gedragen weet door het heele Nederlandsche volk. Steunt daarom de Nederland sche Ambulance. Stort uw bijdra gen iets meer dan u kunt mis sen op girorekening 3—7—6—0—0 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, "s-Gravenhage. Infanterie op naar een door de X -4 V ?.<<<<«<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<(<<<<<<<<<<<<<<v Het speciale gerechtshof te Lyon heeft gisteren 21 communisten veroordeeld wegens actie tegen den staat. Een der be klaagden kreeg de doodstraf, de overigen werden veroordeeld tot gevangenis- of tuchthuisstraffen. zou landen en nij zou toevallig in het hartje van de Sahara of de Kalahari terecht komen, dan zou hij ook kunnen denken, dat de aarde een woeste, onbe woonbare vlakte is. Pas op, we gaan Westdijk nu Hij schijnt een geschikt landings terrein gevonden te hebben. We maken een linkerbocht en zakken al lager en lager. Dan maken we weer een bocht en nu weer een. Blijkbaar probeert West dijk uit te vinden hoe de windrichting ongeveer is, want dit is hem natuurlijk onbekend en het is zeer riskant om niet tegen den wind in te landen. Ja, nu schijnt hij het er op te wagen. We ma ken nog eens een linkerbocht en dan zakt het toestel opeens scherp door. De motoren zijn afgezet, de luchtremmen staan voluit Hij vangt af... een bons... Rommelen^ en stootend rijden de wielen over den grond. Het is maar goed, dat we vastgebonden zitten, anders zouden we op het oogenblik naar alle hoeken van de cabine geslingerd worden. Het stooten wordt minder. Langzaam wor den de remmen aangehaald... We staan stil. Dames en heeren, luisterende landge- nooten op de verre aarde, u bent thans getuige van het feit, dat we geland zijn delijke deel van den Atlantischen Oceaan een incident heeft plaats gehad tusschen een Amerikaanschen torpedojager en een Duitsche duikboot. De verklaring van den minister van marine, Knox, in den Se naat, dat de torpedojager „uit zelfverde diging 3 dieptebommen heeft geworpen”, was gelogen. De feiten Later, op 30 Juli, maakt Knox bekend „De commandant van den torpedojager heeft op een be richt, dat een duikboot is waargenomen, 3 torpedo’s laten afschieten, doch er was geen verder bewijs voor de aanwezigheid van een duikboot”. De Jood Roosevelt grijnst om dat alles. Hij heeft" in 6 weken bereikt wat hij wilde het Amerikaansche volk heeft zich aan het schieten gewend. Het zal nu ook gemakkelijker aan den oorlog gewend raken. Midden in de beraadslaging van het Huis van afgevaardigden over de "bewa pening der koopvaarders, doet zich weer een nieuw incident op bestelling voor het geval met de Kearny”. Het leugen- spel begint weer van voren af aan. Als de verklaring van de Duitsche regeering op 1 November het leugenweefsel kapot- scheurt, zwijgen de Joodsche oorlogsop hitsers bedremmeld Het geheime schietbevel van Roosevelt luidde wanneer een duikboot wordt waargenomen, wordt zij aangevallen Hiervoor citeeren wij bovendien als ge tuige den schijncandidaat Willkie, die ver klaarde, dat Roosevelt hem in verschei dene gesprekken het schietbevel heeft be vestigd. Dat er een schietbevel was, be wijst in de vierde plaats het geval- Greer”. De dolste vervalsching van een staatshoofd in de moderne geschiedenis. Weer begint de zaak om de Amerikaan sche oorlogsstemming aan te wakkeren met den volgenden leugenRoosevelt laat op 5 September aan het ministerie van marine mededeelen, dat de torpedojager Greer” na een aanval door een Duitsche duikboot dieptebommen heeft uitgewor pen. De agitatie Deze leugen wordt ge bruikt om nieuwe maatregelen te nemen. De bewapening van de koopvaardijsche pen wordt voorbereid, Amerikaansche burgers mogen van nu af gebruik maken van schepen van oorlogvoerende staten en de opheffing der neufraliteitswet wordt de heerschappij van Juda te brengen Elk der volgende bonnen Petroleum Petroleum K.F Brandst 01 t/m 04 H K Brandst. 05 t/m 07 H K Brandst. H K Brandst 01 t/m 11 C.V Brandst. 12 t/m 20 C.V Brandst. Ie t/m 4e per Brandst. 5e t/m 6e per Brandst. 135 D D J sloten van al ons moeizame werken en streven. We zijn nog lang niet klaar, maar toch is het me, of we onze taak nu reeds volbracht hebben. We wilden naar Mars en daar zijn we nu. Het is gelukt. Ik neem de microfoon en zet haar voor Westdijk neer. Hij zal de eerste moeten zijn, die van Mars af naar de aarde spreekt. Even staart hij nadenkend voor zich uit, dan begint hij met langzame, nadrukkelijke stem: Luisteraars, landgenooten in het verre moederland. Na een moeizamen. inspannenden tocht, welke is voorafge gaan door een jarenlange voorbereiding welke even inspannend en rr.cc””' zijn we er thans in geslaagd valt reeds als niet onmogelijk vermeld. Dat gaat zoo 6 weken lang. Eindelijk wordt op 15 October een rapport van het mi nisterie van marine gepubliceerd, dat de feiten bevat. Volgens deze feiten was de onschuldige „postboot” .Greer” op zoek naar de duikboot, die haar door een En- gelsch vliegtuig was gemeld. Bij den ge- meenschappelijken jacht op de duikboot heeft toen het vliegtuig dieptebommen laten vallen, waarop de torpedojager naar de duikboot voer en haar wilde noodzaken aan de oppervlakte te verschij nen. 3J Uur lang heeft de Greer” de duikboot achtervolgd. De duikboot was dus aangevallen en schoot slechts uit nbodweer. Roosevelt's vervalsching was door zijn eigen vlootcommissie bewezen. Een Amerikaansch blad schreef Het in cident met de Greer” is erger dan de „Emser depésche”. 11) Ballas* terug! commandeert West dijk nu. Waarschijnlijk kunt u het piepen wel hooren van het groote looden ge wicht, dat onder den vloer zit Eigenlijk is het de zijwand, maar straks als over geschakeld is, dan is het weer de vloer. Dat gewicht dan, luisteraars, dat bij normaal vliegen zich ongeveer in het midden van het toestel bevindt, is bij het schakelen op „vallen” naar voren geschoven, teneinde het zwaartepunt te verplaatsen naar den neus van het toe stel. Het was namelijk om technische redenen noodzakelijk, dat het toestel met den neus naar beneden zou vallen. Nu we echter direct gaan overschakelen op vliegen, moet het zwaartepunt weer naar zijn normale plaats worden terug gebracht, vandaar dan, dat u nu het ge wicht piepend hoort verschuiven. Dan slaat Westdijk de motoren Hoera, het geluid van de twaalf motoren dringt zachtjes tot de cabine door. Dat is alvast een hoopvol teeken, want als er geen dampkring aanwezig was, dan zouden we dit nooit kunnen hooren. Wéér brengt Westdijk de eene hand aan den hoofdschakelaar, terwijl zijn andere hand het volant omklemd houdt. Opgelet, daar gaat-ie...l Dames en heeren, alles- draaide en tolde een oogenblik om me heen en ik wist even niet meer of mijn hoofd onder nf boven zat, totdat ik me realiseerde, dat we in pijlsnelle duikvlucht op Mars toestormden. Onmiddellijk echter wist Westdijk het toestel hieruit op te heffen nn nuy vliegen we dan netjes als een en i nlL,rr,pd vliegtuig boven het Mars- welopgevoed g* filigheidsschakelaar St'niet A du/ weten we nu heel zeker dat er een dampkring aan- neei zexer, u fvlucht gaan we nu ‘s,hJsteT ihaar beneden. Het Wktme Set zoo moeilijk om hier een Ujkt me niei i vinden. We geschikth "^tXfnste boven een uitge zweven hier tenminsw bliikbaar strekte woeste vlakte, waar blijkbaar neer een Marsbewoner bij ons op aaide ter, zoodat hij zijn bij haalt en ineens sen vooruit loopt. Dan draait hij om, kijkt ons vanachter het groote ron de glas in zijn zuurstofpak lachend aan en wenkt ons om ook te komen. Binnen weinige oogenblikken staan we nu alle maal op Mars. We kijken eens in 't rond en dan kijken we elkaar aan met een vreemde mengeling van vreug de, trots en emotie. Dat is toch even wat om daar maar doodgewoon met je handen in je zakken op Mars te staan! Niemand van ons zegt iets. Zwijgend neemt professor Kirmensky een lucifer uit zijn zak en steekt hem aan. Hij brandt snel op met een heldergele vlam. De professor opent nu een koffer tje en neemt een paar eenvoudige proe ven met de aanwezige lucht. Na eenige aarzeling knikt hij, hetgeen zooveel zeg gen wil als: Trek je zuurstofpak maar uit, de zaak is in orde. We trekken onze pakken uit en zwij gen nog steeds in alle talen. Het is als of niemand het eerste woord op Mars durft zeggen. Maar tenslotte is Westdijk, die de stilte verbreekt Nou jongens, we zijn er zeet hii eenvoudig en in dit eene, schijnbaar overbodige zinnetje, waar je anders om zou lachen, ligt de bekroning opge- voet op Mars te zetten. Het moeilijk om op het oogenblik woorden te vinden, welke voelens van dankbaarheid geven. Gevoelens van jegens allen,’die het mij b:enj dezen tocht tof zoo trouw terzijde T w*e geen opoffering gestaan fcx- v I i ti*.'

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5