No. 18033. om Vijandelijke tegenaanvallen Moskou afgeslagen 1941. Zaterdag 15 November. een- de Extra bericht van het Duitsche Opperbevel Met Duitschland tegen het Bolsjewisme van De ondergang „Ark Royal VERDUISTEREN Duitschers maken nieuwe aïï vorderingen in den tralen sector Lezingen over „Eeuwig levende teekens” STRIJD VOOR EUROPA DE WIJZIGING VAN AMERIKA’S NEUTRALITEITSWET DUIKBOOT AANVAL OP BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN J de Roosevelt’s verklaring in persconferentie Onwillige treinreizi voortaan I DE 0000 VAN GENERAAL HUNTZIGER ENGELSCH OPTREDEN TEGEN PORTUGEESCHE EN SPAANSCHE SCHEPEN Koeroesoe in Amerika aangekomen Het schip werd in de Middellandsche Zee getorpedeerd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12600 einreizigers zullen bekeurd worden Tamanskaja gebombardeerd Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. De strijd tegen de Britsche koopvaardij COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Keitel heeft Vervoer te Tevoren uitgegeven. verklaring kele Voor 'a-Gravenhage b(j vooruitbet per S mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Mz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct tot 9.03 Maan: aan be_ van CHILI EN BRAZILIË De Braziliaansche minister van tenlandsehe_zaken, Aranha, is te tiago de HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 November (D.N.B.). Het Opper* bevel der Weermacht maakt bekend: De Duitsche marine heeft een nieuw groot succes verworven. Duikbooten hebben in het Westen van de Middellandsche Zee een formatie Britschc oorlogsschepen aangevallen. Daarbij brachten 2 duikbooten onder leiding van de initenants-kapitein Reschke en Guggenberger het vllegkampschlp „Ark Royal” tot zinken en werd het slagschip Malaya” zoo zwaar beschadigd, dat het de haven van Gibraltar moest worden binnengesleept. Andere Britsche eenheden kregen torpedotreffers. Het vliegkampschip „Ark Royal** was reeds op 26 September 1939 bjj een luchtaanval zwaar beschadigd. Na hersteld te z(jn was het echter weer in dienst gesteld. De Britsche admiraliteit heeft dit verlies toegegeven. De speciale Koeroesoe, dat deze zeer kleine garnizoenen op drie bepaalde plaatsen nooit in staat zouden zijn geweest de over geheel China ver spreide belangen van de Ver. Staten te beschermen Berljjn over het resultaat van de stemming De stemming in het ENGELSCH ANTWOORD AAN ZWITSERLAND Het hoofd van het Zwitsersche poli tieke departement, Pilet, heeft gisteren in den bondsraad het antwoord medege deeld van de Britsche regeering op het protest, dat het Zwitsersche gezantschap te Londen in verband met het werpen van bommen op het Zwitsersche plaatsje Buhwil in den nacht van 11 op 12 Oc tober had ingediend. In het antwoord wordt verklaard, dat de Britsche regee ring met het oog op de toedracht van zaken hiervoor de verantwoordelijkheid op zich neemt. Zij is bereid om de slacht offers schadeloos te stellen. Atlantischen pinken ge was ALLE AMERIKANEN MOETEN CHINA VERLATEN Naar de zender van New York meldt, heeft de Amerikaansche regeering be sloten, alle in China woonachtige Ame rikaansche onderdanen terug te roepen, bericht het D.N.B. uit Boston. Tijdens een door den Chileenschen mi nister van buitenlandsche zaken. Ros setti, ter eere van Aranha aangeboden banket, verklaarde Rossetti, dat de sa menwerking tusschen Chili en Brazilië, Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regai meer 50 ct Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ci. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarlef. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: J No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 bui- San- Chile aangekomen en heeft gisteren den Chileenschen vice-president, Mendez, een officieel bezoek gebracht. Van bevoegde zijde meldt de Engelsche berichtendienst uit Londen, dat het vlieg kampschip „Ark Royal” in de Middelland sche Zee ten Oosten van Gibraltar is aan gevallen, verneemt het D.N.B. te Stock holm. De „Ark Royal” werd Donderdag avond laat getorpedeerd en het zag er eerst naar uit alsof het vaartuig naar een haven gesleept kon worden. Het schip maakte echter slagzij en gister ochtend is het gezonken. Het werd ge- brdikt als escorte voor sterke convooien in de Middellandsche Zee. De Engelsche nieuwsdienst meldt nog, dat de „Ark Royal” meer vliegtuigen dan eenig ander vliegkampschip van de Brit sche vloot aan boord kon nemen In nor male gevallen kon het schip 60 tot 70 ma chines bergen. De bemanning bestond uit ongeveer 1600 koppen. De waterverplaat- sing bedroeg ruim 22.000 ton en de snel heid ongeveer 31 knoopen. In het Brit sche bericht wordt verder gezegd, dit Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tei o50310; Filialen: Rijswljs Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru«», Heerenstr. 124, Tel. 773033; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Beters Jr., There- slastr. 108a, Tel 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 JAPANS PROTEST INZAKE „KEH1 MARU" AFGEWEZEN De Sovjet-ambassadeur te Tokio. Sme- tanin, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Tojo. om besprekin gen te voeren over het Japansche protest inzake het vergaan van de „Kehi Maru”. Hierbij zou Smetanin het Japansche pro test van de hand hebben gewezen en be weerd hebben, dat de drijvende mijnen in de Japansche wateren geen Sovjet- mijnen geweest kunnen zijn. Naar voorts nog verluidt, worden de onderhandelingen, ondanks het feit, dat het Japansche protest van de hand ia gewezen, voortgezet, meldt het D.N.B. uit Tokio. Ter gelegenheid van de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens” in het Ge meentelijke Museum te ’s-Gravenhage, organiseert de Volksche Werkgemeenschap een viertal voordrachtsavonden. Het pro- '3 November: 19.30 uur Dierentuin, (kleine zaal), den Haag, spreekt S.S.-Obersturmbannführer K. Th. Weigel over „Nordisches Sinnbild- gut als Ahnenerbe” (met lichtbeelden), 24 November: 19.30 uur. Pulchri Studio, den Haag, spreekt J C. Nachenius over „My thologie en religie”. 2 December: 19.30 u, Pulchri Studio, den Haag, spreekt S.S.- Hauptsturmführer dr. J. O. Plassmann over „Sinnbild und Mythus”. 15 December spreekt te den Haag professor J M. N. Kapteyn over een nader aan te kondigen onderwerp. Voor het verkrijgen van uitnoodigingen stelle men zich in verbinding met de Volksche Werkgemeenschap R. J Schim- melpennincklaan 12, den Haag. AMERIKAANSCH PASSAGIERSSCHIP AAN ENGELAND AFGESTAAN Naar het Amerikaansche departement van marine bekend maakt, is het vroe gere Amerikaansche passagiersschip ..George Washington" (23.778 b.r.t.), dat het laatst onder den naam „Catlin” als Amerikaansch militair transportschip ge bruikt is, aan Engeland afgestaan. Vol gens „Associated Press” is de overdracht op 26 September voltrokken. Neutraliteit practisch ten einde De stemming in het Huis van afge vaardigden over de neutraliteitswet, staat uiteraard in het middelpunt van de persbeschouwingen. De „New York Times” verklaart in haar hoofdartikel, dat de dag van 13 November practisch het einde van de neutraliteit der Ver- eenigde Staten beteekent en tevens het einde van alle leugenachtigheid, welke vroeger daarmee verbonden was. Thans heeft deze wet voorgoed afgedaan. AMERIKAANSCHE MARINIERS UIT CHINA TERUGGETROKKEN President Roosevelt heeft gisteren medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de Amerikaansche marinesoldaten uit Sjanghai, Tientsin en Peking terug te trekken. Hierdoor worden alle marine soldaten uit China teruggetrokken. Ten aanzien van de vraag of de terug trekking der marine-infanterie uit Pe king, Tientsin en Sjanghai de belangen van de Vereenigde Staten in China zon der bescherming laat, heeft Huil in de persconferentie verklaard, dat de Ver eenigde Staten in China nog steeds diplo matieke en consulaire vertegenwoordigin gen onderhouden, wier taak deze bescher ming is. Duitsche troepen hebben Donderdag aan het front van Moskou vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Duitsch artil lerievuur deed de aanvallers onder bloedige verliezen terugtrekken. Ver scheidene tanks der bolsjewieken werden beschadigd en 3 zware tanks vernietigd. De Duitsche troepen achtervolgden den vijand, waarbij zij hun stelling ver naar voren verplaatsten. Een Duitsche infanteriedivisie heeft in den centralen sector opnieuw terrein ge wonnen. Hoewel de wegen slecht waren, bedwongen de Duitsche infanteristen de veldversterkingen der bolsjewieken. In een strijd van man tegen man werden 58 kazematten genomen. De bolsjewieken leden zware verliezen, de Duitschers maakten talrijke gevangenen Wanhopige plaatselijke tegenaanvallen werden met zware verliezen voor den vijand afge slagen. Een naburige divisie nam na hef tige gevechten verscheidene plaatsen en maakte vorderingen in een boschgebied. De bolsjewistische luchtmacht verloor, ofschoon zij geen groote bedrijvigheid ontplooide, Donderdag 22 vliegtuigen. Het gevechtsgebied van de Duitsche Juchtmacht strekt zich thans reeds uit tot het voorterrein van den Kaukasus. Zij bombardeerde daar Tamanskaja, een kleine doch door haar ligging belangrijke plaats, welke het eerste station vormt op den weg van Kertsj naar het Oosten. Tamanskaja ligt tegenover Kertsj Boven dien werden Anapa en Tuapsse, een her stellingsoord en havenstad, gebombar deerd. Naast de haven ligt een vliegveld met een opleidingsschool voor bestuur ders en een school voor valschermjagers. In de buurt bevindt zich een kamp voor pantsertroepen. De industrie te Tuapsse baseert zich op de petroleumbronnen in het achterland, waarmede deze stad door een 85 km. lange petroleumleiding is verbonden. IJs en mijnversperringen in de Finsche Golf Uit Helsinki wordt officieel medege deeld, dat de vijandelijke scheepsbewegin- gen in de Finsche Golf door ijs en mijn versperringen zwaar worden belemmerd. Het scheepsverkeer tusschen de steun- Als vertegenwoordiger van de rijksre- geering bij de staatsbegrafenis voor ge neraal Huntziger is ambassadeur Abetz gisteravond in Vichy aangekomen. De Duitsche delegatie was op de demarcatie lijn ontvangen door generaal Laure als vertegenwoordiger van Pétain. Des avonds waren Abetz en zijn gezelschap gasten van Pétain. De kisten met het stoffelijk overschot van de slachtoffers van het vliegtuigon geluk zijn gisteravond in Vichy aange komen en in de kerk van St. Louis op gebaard. Admiraal Darlan zal de lijkrede uitspreken. Mussolini heeft in een telegram maarschalk Pétain zijn deelneming tuigd bij den dood van den minister oorlog, Huntziger. DE TOESTAND IN ABESSINIE In de Italiaansche pers wordt grootè aandacht geschonken aan de bekentenia van de Londensche „Times”, dat de in boorlingen van Abessinië de heerschappij van Haile Selassié niet meer wenschen te aanvaarden. De „Giornale d’Italia" heeft Donderdag een uittreksel uit het artikel in de „Times" gepubliceerd en wijst op de woorden, dat de inboorlingen van het Italiaansche imperium allesbehalve geest driftig zijn over den terugkeer van da Amharische dynastie. De Engelschen ge ven daarmede ten eerste toe, zoo schrijft het Italiaansche blad, dat Italië groot ko lonisatiewerk heeft volbracht, ten tweedy dat het zijn capaciteiten op koloniaal ge- York van het comité „America first” zei, dat de stemming den toestand niet belangrijk heeft veranderd, en dat het comité zijn strijd tegen den oorlog, welke practisch eerst is begonnen, zou voortzetten. De republikeinsche afgevaardigde Short verklaarde, dat de aanvaarding van de wet oorlog beteekent en dat Roosevelt en Willkie, die daarvoor ver antwoordelijk zijn, het Amerikaansche volk op glad ijs hebben gebracht. De uiterst geringe meerderheid illustreert echter de oneenigheid in het land. Alleen door manoeuvres van druk uit oefenen en door marchandeeren is dit resultaat tot stand gebracht. Ook sena tor Wheeler heeft verklaard, dat de stemming slechts bewijst, dat het land niet eensgezind is. Het is geen overwin ning, waarop Roosevelt zich kan beroe men. In ieder geval zal de strijd tegen de deelneming van de Vereenigde Sta- Geen Amerikaansch expeditie- ieger S.P.T. meldt uit Washington: Vóór de eindstemming over de wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet, heeft de chef van den generalen staf, Marshall, formeel tegengesproken, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn, een expeditieleger naar Afrika of naar kritieke punten van* het Europeesche oorlogstooneel te zenden. Tokio acht den toestand verscherpt Volgens Domei verklaart men in po litieke kringen te Tokio, dat de wijzi ging van de Amerikaansche neutrali teitswet, zal bijdragen tot verscherping van den toestand, niet alleen op den Atlantischen, maar ook op den Stillen Oceaan. Voor Roosevelt is een hinder nis op den weg naar deelneming aan den oorlog weggenomen. Hij beschouwt de wijziging ongetwijfeld als barometer voor de stemming van het Congres, ten aanzien van de deelneming aan den oorlog. Daarom mag men aannemen, dat Roosevelt thans op dictatoriale wijze zal beslissen over de verdere hou ding der Vereenigde Staten. Verklaring van Mackenzie King De Canadeesche premier, Mackenzie King, heeft, betreffende de herziening van de neutraliteitswet, o.m. verklaard: „De herziening beteekent een volledige erkenning van de steeds nauwer wor dende samenwerking, tusschen de Ver eenigde Staten en het Britsche Gemee- nebest”. zonder exclusief te zijn, een Ameri kaansche noodzakelijkheid is, aangezien zij een factor vormt van den vooruit- gang en den wil tot vrede en welzijn van het geheele vasteland. Hij gaf de verzekering, dat Chili in den zin van zijn „energieke Amerikaansche hou ding”, iederen aanslag op het gebied of de souvereiniteit van Brazilië zal be schouwen als een schending van zijn eigen gebied. Aranha zei in zijn antwoordrede, dak de Amerikaansche republieken, met het oog op de toestanden op andere conti nenten, haar nationale en territoriale veiligheid gemeenschappelijk moesten verdedigen, door alle vreemde invloeden op het lot van welk Amerikaansch land ook, te verhinderen. De stemming in het Amerikaansche Huis van afgevaardigden over de wijzi ging in de neutraliteitswet, wordt in Berlijnsche diplomatieke kringen aldus uitgelegd, meldt het A.N.P., dat tegen den kennelijken wil van het Amerikaan sche volk onder voorspiegeling van val- sche feiten, ternauwernood de helft der leden van het Huis er toe g^raf™ worden voor een wet te stemmen, van welker uitwerking en gevolg^ wel pre sident Roosevelt, minister Huil Oiur- chill, maar niet de meeste Amerikanen een helder beeld hebben. Daar het Huis van afgevaardigden 435 af?®vaardlgÉe„n telt, vormt de meerderheid van 212, resp. 214 stemmen, niet eens de hem. Vijftien overlevenden van het tot zin ken gebrachte vrachtschip „Bold Ven ture”, dat onder Panameesche vlag op weg naar Ijsland op 16 October is ge torpedeerd, hebben by aankomst, vol gens „Associated Press” gemeld, dat 13 schepen van hetzelfde convooi dien zelfden nacht en 2 andere een of twee dagen later in den grond zijn geboord. De duikbooten hadden het convooi 3 da gen lang gevolgd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich ook de vrachtschepen „Silvercedar” en „Islav”. Het Britsche vrachtschip „Nottingham”. (19.000 b.r.t.) is, volgens berichten uit Newyorksche scheepvaartkringen, met een lading whisky op weg naar de Ver eenigde Staten op den Oceaan getorpedeerd en tot bracht. Volgens „Associated Press” dit de eerste reis van het schip. worden toegevoegd aan den opperbevelhebber in Indië, Wavell, en den opperbevelhebber in het Naburige Oosten, generaal majoor sir Claude Auchinleck. ïn zijn groote rede te München, op den Sen dezer, heeft de Führer o.m. betoogd, dat de strijd in het Oosten niet alleen is voor Duitschland, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zijn. „Men kan zeggen”, aldus Adolf Hitler, „dat in het Oosten wellicht voor de eer ste maal geheel Europa strijdt. Evenals vroeger tegen de Hunnen, zoo geschiedt dit thans tegen den Mongolenstaat, tegen een tweeden Dzjengis Khan”. En na te hebben gewezen op de over wegende beteekenis van de enorme ver liezen van de bolsjewisten en den in han den van de Duitschers en hun bondge- nooten gevallen niet minder enormen buit aan oorlogsmaterieel: „Achter ons front nu staat nog een tweede front: het Duitsche vaderland. En achter dit Duitsche vaderland staat een derde front en dat heet Europa In het vervolg van zijn rede Duitsch- lands bondgenooten besprekende, noemde Hitler allereerst Italië om daarop te laten volgen: „Bij ons hebben zich nu een groot aantal Europeesche staten gevoegd. Wij kunnen zeggen, dat bijna geheel Zuid-Oost Europa thans in ons kamp staat en dat groote gedeelten van het overige Europa, zij het ook niet als staat, dan to± qua mentaliteit, aan onze zijde staat Aan het eind van het jaar kunnen wij wel zeggen, dat door dit Europeesche front het grootste gevaar reeds is afge wend. Wij behoeven niet te betwijfelen, dat in dezen tijd het lot van Europa voor de komende duizend jaar wordt beslist.” De geciteerde woorden onderstrepen het Europeesche karakter van den strijd, zooals dit kort tot uiting wordt gebracht in de den laatsten tijd met bijzonderen na druk naar voren gebrachte leuze: „Met Duitschland tegen het bolsjewisme” en in de herhaalde beschouwingen over het gevaar, dat niet slechts Duitschland maar geheel Europa, tot in het Westen, bleek te bedreigen toen men tot de ont dekking kwam van de enorme wapening en het geweldige menschenmateriaal, welke door de Sovjet-Unie werden ge reed gehouden Die woorden brengen eveneens in her innering, dat een aantal Europeesche lan den als Duitschlands bondgenooten mede den strijd tegen dit gevaar hebben aan gebonden, terwijl uit verschillende andere landen, waaronder, zooals men weet ook ons land, vrijwilligerslegioenen eveneens zich met de wapenen in de hand hebben geschaard aan de zijde van de bestrijders van het bolsjewisme, welks onheilen in zoo schrille en afschrikwekkende kleuren zijn afgeschilderd. Denkt men aan het Europeesche be lang van dezen strijd, dan zal men zich óók uit dezelfde rede van Adolf Hitler de verwijzing herinneren naar de buiten gewone vruchtbaarheid van het zoo uit gestrekte land der Sovjet-Unie, doch waarvan zoo bitter weinig profijt is ge trokken tengevolge van den jammerlijken toestand der bevolking van het zooge naamde „Sovjet-paradijs”. „Het zal voor Europa een ware verlos sing zijn,” aldus o.m. de Führer, „als niet alleen dit gevaar verdwijnt, maar ook de vruchtbaarheid van deze streken ten goede komt aan heel Europa. Dat is een geweldige taak, die ons is gesteld. Wij hebben een doel. Dit omvat dit con tinent, primair ons vaderland, maar daarenboven ook allen, die in eenzelfden nood leven als wij.” Bij dit alles staat op den achtergrond de nieuwe ordening van het Europeesche continent, zooals het Duitsche Rijk deze heeft ter hand genomen en die zooals nu pas weer de Rijkscommissaris in zijn rede te Keulen heeft betoogd een ge meenschappelijk gebied zal brengen, waar uiteraard voor niemand een volstrekte onafhankelijkheid bestaat en kan bestaan (de idee van „gemeenschap” veronder stelt inderdaad steeds een onderlinge af- hankelijWieid tot op zekere hoogte) maar waarin den Nederlanders en hun land een plaats als zelfstandig volk en gelijkge rechtigd land is toegedacht. Is dit feit alleen reeds belangwekkend, nog meer is dit de omstandigheid, dat het Huis van afgevaardigden herkozen was krachtens een volkswil, welke zich voor de neutraliteitswet had uitgespro ken. Welke nadere omstandigheden er toe geleid hebben, dat talrijke afge vaardigden aan de stemming niet heb ben deelgenomen, kan van Berlijn uit niet worden beoordeeld, doch belache lijk noemt men het, dat Willkie de stemverhouding niet wil laten gelden als bewijs voor de ware stemming van het Amerikaansche volk, terwijl toch zonder twijfel wordt aangetoond, dat het volk der Vereenigde Staten, on danks den krachtgen druk, niet de lijn volgt, wel^e door de stemming tot uiting moet worden gebracht. Opmerke lijk acht men te Berlijn ook, hoe en met welke argumenten Roosevelt en Huil kort voor de stemming talrijke af gevaardigden probeerden te bewerken met de bewering, dat men voorbereid moet zijn op het gevaar eener invasie, doch slechts in het uiterste geval van nood, schepen naar de oorlogszones zou sturen. Kennelijk moesten de vertegen woordigers van het Amerikaansche volk den indruk krijgen, dat nog altijd de mogelijkheid bestaat de neutraliteits wet, ondanks wijziging van zijn meest essentieele bepalingen, van kracht te doen zijn. Te Berlijn kan men in een dergëlijke redeneering niets anders zien, dan de bewuste poging, om de ge kozen vertegenwoordigers van het Ame rikaansche volk, inzake den ernst van den toestand, voortspruitende uit de wijziging van de neutraliteitswet, om den tuin te leiden kampschepen „Courageous” en „Glorious”' g- g„' door optreden van den vijand verloren zijn gegaan. Gisterochtend zijn in de oorlogshaven van Gibraltar verscheidene Britsche tor- pejagers met opvarenden van de „Ark Royal" binnengeloopen. Voorts bracht de Engelsche torpedojager „82” talrijke ge wonden aan land. Andere opvarenden van den tot zinken gebrachten oorlogsbodem zijn met watervliegtuigen naar Gibraltar vervoerd. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de „Ark Royal” door een onderzeeboot werd getorpedeerd. verneemt United Press. Volgens den Britschen berichtendienst is officieel bekend gemaakt, dat bij het tot zinken brengen van de „Ark Royal”, slechts 18 personen om het leven zijn gekomen. Heden: v. 5.49 a. nam. tot 9.02 a. o.m. Morgen: v. 5.47 aar nam. aar v.m. 15 Nov. onder 4.19 uur nam. 16 Nov. op 5.11 uur v.m. on der 4.48 uur nam. 17 Nov. op 6.32 uur v.m. onder 5.19 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen In Lissabonsche set eepvaartkringen heerscht groote verontwaardiging over het feit, dat de Engelschen Portugeesche schepen blijven opbrengen naar Gibraltar, meldt het D.N.B. uit Lissabon. Behalve de reeds bekende gevallen van de kust- schepen „Nina” en Marie Luisa” zijn de laatste dagen nog meer van die ge vallen bekend geworden. Zoo is de „An gola” (8000 b.rt.), die cp weg was naar de Portugeesche bezittingen in Afrika door een Engelsch oorlogsschip gedwon gen naar een Engelsche contrölehaven op te stoomen. Ook het kustvaartuig „Sao Supriano" onderging hetzelfde lot. Het werd naar Gibraltar gebracht. Men vermoedt verder in Lissabon, dat de ondergang van het kustvaartuig >^yale Formoso” tusschen Kaap Verde en Kaap Finisterre nabij de Spaansche kust even eens te wijten is aan de genoemde En gelsche handelingen. Voorts meldt het D.N.B. uit Madrid, dat het Spaansche schip „Isla de Tene rife”, dat van Barcelona op weg was naar New York, door Engelsche oorlogs schepen gedwongen is Gibraltar aan te -- Vdll UC x*»***'*- doen. Vijf passagiers werden van het kaansche belangen in China, nadeelig be- schip gehaald. Eerst na vijf dagen werd het schip toegestaan verder te varen. AANVAL OP BRITSCHE PATROUILLEVAARTUIGEN De sloepen „Commander Holbrook” en „Francollino", welke als patrouille vaartuigen in dienst waren, zijn op 13 November door een Duitsch vliegtuig aangevallen en gebombardeerd. Tijdens het gevecht kreeg de „Francollino” een bomtreffer en zonk. De Britsche admi- dat raliteit heeft het verlies van dit schip behalve de „Ark Royal” reeds de vlieg- toegegeven. AMERIKAANSCHE GENERAALS NAAR HET NABURIGE OOSTEN De Amerikaansche generaals Ray mond Wheeler en Russel Maxwell zijn, naar uit Manilla wordt gemeld, Vrijdag op de Philippijnen geland. Beide gene raals zijn bestemd tot Amerikaansche militaire adviseurs voor het Naburige Oosten, waarheen zij heden via Singa pore verder zullen vliegen. Zij zullen worden toegevoegd aan den Britschen generaal Generaalveldmaarschalk onderscheiden Koning Michael van Roemenië generaalveldmaarschalk Keitel het groot kruis van de orde van de Ster van Roemenië verleend. De pers brengt in uitvoerige artikelen hulde aan de per soon van den veldmaarschalk. HET VLIEGTUIG VAN LITWINOF TE BAKOE GELAND Volgens Reuter is officieel in Londen bekend gemaakt, dat het vliegtuig van Litwinoff, Steinhardt en Monckton Don derdag te Bakoe is aangekomen. President Roosevelt was in de pers conferentie van gisteren gereserveerd ten aanzien van een commentaar op de stem ming in het Huis van afgevaardigden over de herziening van de neutraliteits wet, Hij weigerde, naar het D.N.B. uit Washington meldt, antwoord te geven op de vraag, of de herziening van de wet zou leiden tot een wijziging der scheep vaartroutes. Op de vraag, of hij de her ziening waardevol achtte, verwees Roose velt naar zijn schrijven aan den voorzit ter van het Huis van afgevaardigden, Rayburn, en voegde hieraan toe, dat, van het standpunt der scheepsbewegingen, de herziening zeer waardevol is. De reden, waarom hij de wijziging eerst Maandag zal onderteekenen, ligt hierin, dat de voorzitter van den Se naat, vice-president Wallace, eerst zijn handteekening moet toevoegen aan die van Rayburn, doch hij kan zulks, volgens het reglement van orde, eerst doen, wan neer de Senaat in zitting bijeen is. Roo sevelt deelde verder mede, dat hij zijn plan om Zondag voor de gebruikelijke plech tigheid van Thanksgiving day naar de badplaats Warmspring in Georgia te gaan, heeft moeten uitstellen, aangezien zijn verkoudheid nog niet belangrijk is ver beterd. Politieke waarnemers gelooven echter, dat het uitstel van de reis ver band houdt .met de aankomst van den specialen Japanschen ambassadeur Koe roesoe Op de vraag, oi een oorlog op den Stillen Oceaan voor de deur stond, ant woordde Roosevelt, dat hij dringend hoopte, dat dit niet het geval was. Ove rigens weigerde hij antwoord te geven op vragen betreffende de crisis in de be trekkingen van Amerika met Japan. Ten aanzien van het terugtrekken der Ame rikaansche troepen uit Peking, Tientsin en Sjanghai heeft de president verklaard, d. deze maatregel de Amerikaansche strijdkrachten in Oost-Azië niet raakt. De vraag, of daardoor de belangen van de Ver. Staten in de internationale ne derzetting in Sjanghai, evenals in het al gemeen de bescherming van de Ameri- inyloed wordt, werd door Roosevelt ont wijkend beantwoord. Hij zeide tenslotte. Bestrijding van het euvel van verkeerd in- en uitstappen Het „Algemeen Reglement der Nederlandsche Spoorwegen is in dien zin gewijzigd, dat het personeel de be voegdheid heeft gekregen, proces-verbaaL op te maken tegen die reizigers, die wil lens en wetens op de verkeerde wijze in- of uitstappen. Een bepaling van soortgelijke strekking is die, welke men de rechtsgeldigheid van de borden zou kunnen noemen. Wie rechts houdt, terwijl het bord op het station aangeeft, dat men links moet houden, of omgekeerd, moet zich van nu af aan realiseeren. dat men, evenals in het openbare leven, bekeurd kan worden voor een overtreding. Met name heeft men bij deze nieuwe bepaling het oog op onwilligen, die ondanks het bordje „ver boden toegang” toch door een stations uitgang het perron willen betreden of omgekeerd. Tenslotte noemen wij nog enkele on dergeschikte wijzigingen in het A.R.V„ n.L de redactie-wijziging in den zin van het reglement. „Het is verboden, in wachtkamers te spuwen of ze op andere wijze te verontreinigen”. In het nieuwe reglement staat nl. „het is verboden, in wachtkamers, vestibules, enz. te spuwen of ze op andere wijze te verontreinigen”, terwijl de passage „zonder toestemming mogen geen reizigers op een locomotief, in een goederenwagon of in een postrij- tuig” in dien zin uitbreiding heeft on dergaan, doordat er nu staat te lezen „op alle niet voor reizigers bestemde plaat sen, als locomotief, buffers, remhuisjes, rijtuigbak enz. hebben reizigers zonder toestemming geen toegang”. punten, welke zich nog in het bezit van 2_> Sovjets bevinden, wordt ondanks zware verliezen voortgezet. In den nacht op 12 November is ten Noordwesten van Vaindle een vijandelijke oorlogsbodem gezonken. Bovendien liep een groot Sovjet- transportschip, dat op weg was naar Kroonstad, in de Finsche Golf op een mijn. Na een geweldige ontploffing zonk het binnen enkele minuten. DE STAKINGSBEWEGING IN DE VEREENIGDE STATEN De gisteren in het Witte Huis Washington gehouden conferentie, tus schen de leiders der mijnwerkersorga- nisatie en de vertegenwoordigers der o ostaalmaatschappyen, is na een half uur ten aan den oorlog, worden voortgezet, afgebroken. Tot dusver is nog geen en- l.clj verklaring uitgegeven. Tevoren hadden de vertegenwoordigers der vak- vereenigingen een resolutie aangeno men, betreffende de voortzetting van den strijd. Japansche ambassadeur, is gisteren per vliegtuig te San Francisco aangekomen. Na de lan ding verklaarde hij, naar Associated Press meldt, te hopen, dat de vrede in den Stillen Oceaan behouden zou blijven, hoewel hij zich bewust was van de moei lijkheden, welke hij voor het vervullen van zijn opdracht zal moeten over winnen. Koeroesoe zou waarschijnlijk heden middag te Washington aankomen. Zoo mogelijk zal hij dan nog een bezoek aan Roosevelt en Huil brengen. De officieele besprekingen met de Amerikaansche re geering zullen waarschijnlijk pas de volgende week beginnen. Willkie over de geringe meerderheid Wendell Willkie, die den laatsten tijd steeds voor Roosevelts oorlogspolitiek is opgekomen, juichte de aanvaarding van het voorstel toe, doch verklaarde, dat de geringe meerderheid te betreuren viel, daar deze, naar hij meende, een verkeerden indruk zou kunnen wekken. De leider van het interventionistische comité „Fight for freedom”, Bell, ver klaarde, dat de beslissing van het Con gres oorlog beteekende en dat een oor logsverklaring hopelijk zou volgen. Daarentegen zei de voorzitter van de commissie „Keep America out of war”, Finerty, dat de geringe meerderheid voor den president een waarschuwing moest zijn, niet verder een oorlog met Duitschland of Japan te provoceeren. Een volk, dat innerlijk zoo verdeeld is, zoo verklaarde hij, kan geen oorlog voeren, doch moet den vrede hand haven. De voorzitter van de afdeeling New

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1