EEN TOCHT NAAR MARS STADSNIEUWS BINNENLAND I XI SPECIALE ZITTING VAN JAPANSCHEN RIJKSDAG GEOPEND De distributiebonnen FEUILLETON RAAGSCHE COURANT Maandag 17 Nov. naar Het al te dure rookertje De Nederlandsche Ambulance het Oostfront i i ll. ..:....a gen ieting maar Koeroesoe te Washington L „Vreugde en Arbeid” viert zijn éénjarig bestaan In den centralen sector Vy F MINUTEN BAbbElXN TIEN BONNEN WEGH 2 Lm. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 tm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. Bede van Tojo over China en de Japansch-Amerikaansche* betrekkingen op ik {Wordt oervolcM fr— te Rijkscommissaris Rijksminister bi. Seyss Inquart heeft Zaterdag Tl «1 De „Blauwe Divisie*'. Een Spaan. (Polygoon-Seym) Br., gebak de Kaas 100 30 November. hetzelfde moment ben (Nadruk verboden.) NOG EEN DRAMA SB sche post in een loopgraaf. (P.K. v. d. Becke-Hoffmann) een is de vraag of hij maar 1 gram gram gram gram Suiker Cacao Koffie-sure. Jam een hij De prijsbeheersching treedt op tegen sigaren- en sigarettenfabrikanten M| UITREIKING PERSOONSBEWIJZEN WEER IN DEN DIERENTUIN Met ingang van heden geschiedt de uit reiking van de persoonsbewijzen weer in de zalen van den Dierentuin, ingang Be- noordenhoutscheweg 4. 250 250 250 100 VI., VI. w. Melk Aardapp. Aardapp. Boter Boter m.red. Brood Brood Vleesch 4 1 .J on- derhelft van Mars, zooals ik die vanuit 125 gram N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 Lm. De Airedale-terrierclub „Holland” en de Ned. Welsh- terrierclub hielden gisteren in den Haagschen Dieren- tuin een officieele clubmatch. Eenige fraaie, bij deze match aanwezige, dieren. (Polygoon-Meyer) De Duitsche opmarsch in het Oosten. In den modder loopen de Duitsche autp’s soms hopeloos vast. Slechts een tractor kan dan hulp brengen en daarom worden overal buitgemaakte tractoren door de Duitsche troepen in dienst genomen. (Orbis-Holland.) VERKLARING VAN DEN BURGEMEES TER VAN DELFT MET BETREKKING TOT SABOTAGE VAN HET WINTER- HULPWERK Op een Zaterdagavond te Delft gehou den stamppotmaaltijd ten bate van Win terhulp Nederland, heeft de burgemees ter, de heer F. W. van Vloten, gewezen op de sabotage van het Winterhulpwerk zelfs door hooge gemeente-ambtenaren en de volgende verklaring afgelegd „Ik verklaar op dit oogenblik. dat ieder die in dienst is der gemeente Delft of le- veringen verricht aan deze gemeente, uit gesloten zal zijn, indien zijn naam niet voorkomt op de lijsten van Winterhulp Nederland. Deze regeling gaat Maandag a.s. in, doch de betrokkenen hebben veer tien dagen de gelegenheid hun fout te her stellen. 44-4 44 44 44 Vleeschw. 44 44A 44B Generaloberst von Falkenhorst bij den Opperbevelhebber van de Finsche Weer macht, Veldmaarschalk Mannerheim (links). (P.K. Pietinen-Hoffmann) De speciale japansche ambassadeur Koe roesoe, is gisteren te Washington aange komen. Volgens Associated Press ver klaarde hij te gelooven dat hij een kans op succes heeft. Koeroesoe heeft een lang durige bespreking ‘gehad met den JApan- schen ambassadeur Nómoera, die hem he denochtend aan staatssecretaris Huil zal voorstellen. Naar verluidt hééft Koeroe soe een uitvoerige uiteenzetting van den minister van buitenlandsche zaken Togo, meegebraöht betreffende de voorwaarden voor een Arperikaansch—Japansche over eenstemming. In een commentaar op de deelneming van Koeroesoe aan de onderhandelingen te Washington noemt het Japansche blad „Nltsji.Nitsji” deze onderhandelingen „ab soluut de laatste poging” tot bijlegging> van de crisis in de Zuidzee. de tentoonstelling „Het Duitsche boek”, welke in de zalen van het Mauritshuis in Den Haag wordt gehouden, officieel geopend. Van rechts naar linksde Staatssecretaris van het Duitsche ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda, Dr. L. Gutterer, Oberregierungsrat Zeer hooge boeten opgelegd Een inspecteur voor de prijsbeheer sching in algemeenen dienst alhier ver oordeelde dezer dagen een vijftal siga ren- en sigarettenfabrikanten wegens overtreding van het zgn. prijsklassevoor- schrift. Een Haagsche sigarettenfabriek kreeg hiervoor een boete van 60.000 en siga renfabrieken te Valkenswaard en Kampen boeten van 60.000 en 20.000; twee an- Een critiek moment voor het A.D.O.- doel tijdens den in Rotterdam ge- speelden belangrijken voetbalwedstrijd FeijenoordA.D.O. Polygoon-Hof Dr. Hövel, commissaris generaal Schmidt, Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart en generaal-majoor Schumann tijdens den rondgang. Polygoon-Zeylemaker) Haarde, dat ’het vreedzame karakter van het Japansche program, in het bui tenland volkomen onjuist is voorgesteld. Een economische blokkade van Japan, zooals de buitenlandsche mogendheden die hebben uitgevoerd, vormt een „daad van vijandschap”, welke wellicht nog erger is dan een werkelijke oorlog. Veiligheidsmaatregelen in Mand- sjoekwo Verwijzende naar de ontwikkeling in, Noord-Mandsjoekwo, zei spr., dat Japan zich niet kon veroorloven de internatio nale ontwikkelingen, welke ontstaan zijn door het uitbreken van de Duitsch-bol- sjewistische vijandelijkheden, licht op te vatten. Japan heeft daarom alle noodige maatregelen in dit gebied genomen, welke de positie van Japan kunnen be veiligen. Met het oog op dezen buitenge woon ernstigen toestand, moet de natie zich iedere inspanning getroosten, om de nationale verdediging volledig te ma ken. Hij, Tojo, is er van overtuigd, dat de natie schouder aan schouder zal staan, om alle voor de bereiking van de nationale doelstellingen noodige offers te brengen. DuitschFinsche wapen- broederschap. Tusschen de gevechten door, wordt gramofoonmuziek ten ge- hoore gebracht (P.K. Hedenström-Hoffmann) BENOEMINGEN EN ONTSLAG BIJ HET ONDERWIJS De burgemeester heeft tot leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het lyceum Bildersstraat benoemd dr' mr. J. J. A. Zuidweg, teeraar aan het Stede lijk Gymnasium te Arnhem tot lijdelijk leeraar(ares) in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de hoogere burger scholen met 5-jarigen cursus D. N. van Wijk, mej. J. C. Verjaal, A. J. Boersma, B. C. Damsteegt, G. J. de Voogd in de Fransche taal en letterkunde: mej. J. Brouwer in de Hoogduitsche taal en let terkunde P. Harsema en mevr. E. A. van Panhuys-Lang in de wiskundeP. N. Degens. W. E. Stoorvogel en J. H. de Leeuw in de aardrijkskunde en geschie denis T. F. de Vries in de geschiedenis en staatsinrichting J F. J. Saeijs in de taatsinrichting R. Stigter in het tee- kenen S. Valkemain het handteekenen en'het lijnteekenen F. W. v. d. Spek in de lichamelijke oefeningD. J. Riem aan de H.B.S. voor meisjes, tot tijdelijk leerares in de Nederlandsche taal en let terkunde mej. W. de Koningh en in de wiskundemej. ir. J M. L. van der Voort; Feestelijke bijeenkomst te Amsterdam Op feestelijke wijze heeft „Vreugde en Arbeid” Vrijdagavond ’t éénjarig bestaan herdacht in „Carree” te Amsterdam, dat tot in den nok gevuld was met een geest driftig publiek. Bij deze gelegenheid voer de de Italiaansche Opera Puccini’s „But terfly’-’ op en afgaande op het stormachtig applaus, dat na elk bedrijf den executan ten ten deel viel, gelooven wij, dat men voor deze gedegenheid geen belere keuze had kunnen doen. In de loge hadden talrijke autoriteiten plaats genomen tot wie behoorden, gene- ral-kommissar Schmidt, de commissaris in de provincie Noord-Holland mr. A. J. Bac ker, de gevolmachtigde van den Rijkscom- aan de gemeentelijke handelsdagschool met 4-jangen cursus, tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en handelscorrespondentieC. L. Scia- rone, en in de lichamelijke oefening P. M. Verbeek aan de gemeentelijke han- delsavondscholen, tot tijdelijk leeraar in het boekhouden, het handelsrekenen en de algemeene handelskennis P. F. Maas in de Engelsche taal en handelscorrespon dentie M. J. Vermeulen. De burgemeester heeft benoemd aan de gemeentelijke handersdagschool met 4-ja- rigen cursus tot tijdelijk leeraar(anes) in: de geschiedenis mej. J. Meindersma; de Ned. taal en letterkunde en handelscorres pondentie F. J. Schellart; de Fransche taal en letterkunde en handelscorrespon dentie A. Blok; de Hoogduitsche taal en letterkunde en handelscorrespondentie mej. M. E. A. Bongpr; het beekenen F. Rackwitz, allen als zoodanig werkzaam. Voorts heeft de burgemeester benoemd: tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school Vanr-Beuningenstraat 53 mej. J. M. Ploeger, onderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs te Capelle a/d IJsel- tot onderwijzeres aan o. 1. school Capadose- straat 11 (school B) mej. W. M. P. Ma teman, onderwijzeres bij het o.l.o. te Lo- chem; tot onderwijzer aan de o. 1. school Van_Nijenrodestraat 16, H. Schwab, onder wijzer bij het o.l.o. te Naaldwijk; aan mevr. R. Kaupa.Leijenaar, op haar ver zoek, met ingang van 6 October 1941 eer vol ontslag verleend uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor u.l.o. Zonnebloemstraat 70: id. aan mej. H. Becht, met ingang van 1 December, aan de zelfde school. zoo op het oog een klomp i taal lijkt. Ik daal voorzichtig af en loop naar hem toe. D< der me is week en r___ schoenen zuigen telkens in den grond „In den centralen sector van het Oostfront hebben infanterie-afdee- lingen, die op taaien tegenstand stooten, na hardnekkigen strijd een zeer diepe bunkerstelling der Sov jets veroverd Zoo, in een enkel zinnetje staat het in het Weer- machtbericht, eenvoudig en sober als de Duitsche soldaat zelve. Op dezelfde wijze, zonder eenigen op hef te maken, arbeiden de ambu lances aan het Oostfront. In alle stilte verrichten deze mannen en vrouwen hurr menschlievenden ar beid. Maar dat wil niet zeggen, dat wij hen vergeten mogen, zij ver dienen uw hulp en steun. Nederlan ders, uw eigen land zendt een am bulance naar het Oostfront, 'aan deze hulpexpeditie kunt gij in ieder geval uw steun niet onthouden. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening B-7-6-0-0 Nederlandsehe ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. gram 2 Lm. 20 November 1941 5152 Boter 51—52 Vet missaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker, burgemeester E. J. Voute, de wethouder voor kunstzaken, dr. J. Smit, de hoofdcommissaris van politie, S. Tulp, de commandant van de Ordnungspolizei majoor Leissner en de commissaris voor het N.V.V., H. J. Woudenberg. Voor den aanvang van de voorstelling gaf de leider van den persdienst van het N.V.V., docts. W. Goedhuys, in besloten kring een korte uiteenzetting, van doelstelling van „Vreugde en Arbeid” Thans kan men nog niet verwachten, dat het beste gegeven wordt, Misschien blijkt het zelfs, dat men te laag grijpt, maar men moet den werkers eerst doen begrijpen, dat zij een beetje zon in hun leven noodig hebben. Op deze wijze zal dan kunnen worden voortgebouwd en zoo zal men een betere vreugde kunnen bren gen, die vorming van den harmonischen mensch inderdaad mogelijk maakt. Rede van den heer Woudenberg Op het tooneel van Carree heeft de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, een begroetingswoord ge sproken. Hij heette daarin de autoriteiten welkom en tevens de 130 aanwezigen uit verschillende deelen des lands, die als eere-gasten dezen avond bijwoonden. Onder luid applaus deelde de heer Wou denberg mede, dat de laatste weken meer dan vijfduizend leden voor het N.V.V. zijn ingeschreven. Sprekende over den groei van „Vreug de en Arbeid” zeide de heer Woudenberg, dat men in het verleden niet anders had dan een strijdbaren wil, welke de z.g. in- tellectueelen trachtten te gebruiken door wantrouwen, achterdocht en sabotage bij de werkers ingang te doen vinden. Onze wil heeft echter iets tot stand gebracht, want thans beschikt men over een voor treffelijke organisatie met bloeiende af- deelingen voor cultureele ontspanning, lichamelijke ontwikkeling, schoonheid van den arbeid en volksontwikkeling. Er is thans een gemeenschap ontstaan, die alle werkende menschen in Nederland wil omvatten en waarin het volk het echte socialisme zal beleven. In het N.V.V. ne men de werkers hun eigen lot in handen. Hier begrijpen zij. dat zij geen proleta riërs zijn, maar bezitters vin een erfgoed en vrije mannen en vrouwen.. Met kracht riep de heer Woudenberg de medewerking in van allen om het N.V.V. nog meer te doen uitgroeien en door het werken van de arbeiders Nederland te brengen aan de spits van de volkeren. Hierna had de uitvoering plaats welke met gröote aandacht werd gevolgd. Het Residentieorkest, onder leiding van Ed- mondo Vecchi nam zijn deel in deze uit voering en het applaus aan het slot en de bloemen vertolkten de dankbare stem ming van alle aanwezigen. iRWp 1 rantsoen Bl„ Br. Geb, Rijst Havermout Gort Verm., Maiz, Melk I Aard. Aard. 145 tm. 148 Algem. 16 t.m. 22 November 1941 rants, rants, rants, rants, li liter 11 k.g i k.g. In den Dierentuin te Den Haag werd gisteren een éénpans- maaltijd gehouden door Winterhulp Nederland. De hoofd commissaris van politie mr. Hamer (2de van rechts) en de directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer C. Piek (3de van rechts) zaten mede aan. (Polygoon-Meyer) B.D.M.-meisjes te Nijmegen met vacantie De leider van de N.S.B, heeft het nieuwe vacantiehuis in Nijmegen-Wester. helling gastvrij ter beschikking gesteld van -45 B.D.M.-meisjes uit de gouwen Westfalen.Zuid en Düsseldorp, voor een vacantie van verscheidene weken. De N.S.D.A.P, heeft door haar groote sociale hulpwerk, de N.S.V. een vrij groote groep leden van den Jeugdstorm uitge- noodigd voor een verblijf in het Sauer- land. Woensdagmorgen zijn 62 jongens van den Jeugdstorm uit Utrecht naaf het mooie N.S V..vacantiehuis Harzeck in der Schwelm, vertrokken. Het verblijf in dit vacantiehuis zal ongeveer vier weken duren. Zeer binnenkort oproeping der deelnemers Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling, zeer binnenkort degenen, die ■zich als deelnemers aan de Nederland sche Ambulance naar het Oostfront heb ben verbonden, op te roepen. De voor bereidende werkzaamheden, die in ver band met den grooten opzet veel tijd hebben gevergd, zijn thans zoo goed als geëindigd. Daar de ambulance, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, als versterkt veldlazaret aan het Oostfront zal worden ingezet, was het noodzake lijk, rekening te houden met de jongste ervaringen, door den Duitschen genees kundigen dienst aan dat front opgedaan. In verband hiermede bleek een ujt- breiding van verschillende afdeelingen alsnog gewenscht, hetgeen weder op het laatste oogenblik een uitbreiding van het personeel der ambulance met zich bracht. Waar zich echter na den oproep in 'de dagbladen veel meer vrijwilligers voor de ambulance hebben gemeld dan er plaat sen beschikbaar zijn, is het noodzakelijk, uit het groote aantal der goedgekeurden een keuze te doen, zoodat werkelijk de beste krachten kunnen worden uitgezon den. 13) Ben jij soms die schoft, die een half jaar geleden mijn toestellen heeft vernield? Om u te dienen, zegt hij met «pottend beleefde buiging, langer zeuren, want ik heb meer. Als je me zonder tegenwerking assisteert, zul je er niet slechter van worden. Mijn opdrachtgevers zijn safe voor een paar 1 wat voor? Snel overleg ik ®et gesprek heeft De speciale zitting van den Japan- gehen Rijksdag is Zaterdag geopend. In zijn troonrede verklaarde de kei- «er: „Wij hebben den ministers bevolen het parlement verschillende wetsvoor stellen en aanvullende begrootingen, welke met het oog op den toestand noo dig zijn, voor te leggen. Wij wenschen, dat gij uw plichten nakomt en de regee- ring in een geest van eendracht Ailt steu nen”. In de Rijksdagzitting van gisteren heeft de ministerpresident, generaal To jo, verklaard, dat door de vernietigertde slagen tegen het Tsjoenkingleger en door de versterkte blokkade van de kust, de tegenstand van Tsjang kai sjek en van de communistische troepen ver minderd is en dat het offensief van den vijand is verlamd, terwijl aan den an deren kant het nieuwe Nankingregime een steeds hechter basis verkrijgt. Hij besprak vervolgens uitvoerig de opera ties in Noord-China en Sjansi en het Septemberoffensief tegen Tsjangsja, be nevens de evenwijdige acties in Zuid- China in de provincie Kwantoeng, welke niet gericht waren op het veroveren van terrein, maar op de vernietiging van vijandelijke strijdkrachten. Tojo deelde mede, dat Tsjoengking thans nog, ondersteund door derde mogendheden, beschikt over ongeveer 2 millioen man. Na de bezetting van Fransch Indo- China, op grond van het accoord, be treffende gemeenschappelijke verdedi ging, is de onafhankelijkheid van deze Fransche kolonie beveiligd, terwijl de blokkade tegen Tsjoengking nauwer is toegehaald. In het front van Mandsjoe- kwo tot Saigon, zijn dus alle voorberei dingen getroffen, om het Tsjoengkingre- gime uit den weg te ruimen en boven dien, om gewapend te zijn tegen nieuwe ontwikkelingen, ter bescherming van de door Japan nagestreefde Oostaziatische zóne van algemeenen welstand. De onderhandelingen met Amerika Omtrent de Japansch-Amerikaansche betrekkingen verklaarde Tojo, dat het in het licht van de ervaringen uit het verleden moeilijk is, het resultaat van de Japansch-Amerikaansche onderhande lingen te voorspellen. Japan heeft bij de voortzetting van de diplomatieke onder- handelingen met Washington, het vol gende op het oog: 1. De uitschakeling van de pogingen eener derde mogend heid om het program der Chineesche regeering te verstoren 2. de liquidatie van vijandige actie, zooals dq economi sche blokkade van Japan door buiten landsche mogendheden en het herstel van normale internationale economi sche betrekkingen; 3. de uitbreiding van den Europeeschen oorlog naar het Verre Oosten met alle middelen te verhinde ren. Tojo herinnerde verder aan de ge beurtenissen, welke er toe hebben ge leid, dat Japansche troepen werden ge- stationneerd in Indo-China. Hij ver ziet het en wil mijn hand vastgrijpen, maar ik ben hem te vlug af. Een paar wilde schoten..., dan ver slapt zjjn greep en rolt hij naast me neer. Ik sta op en onderzoek zijn won den. Hij heeft alleen een wond in zijn rechterschouder. De andere schoten zijn er in de haast naast gegaan. Voor zoo ver ik kan nagaan is de wond niet doo delijk. Ik zoek een stuk touw op en bind hem stevig vast voor het geval, dat hij weer mocht bijkomen. 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram op den grond. Op ik met mijn volle gewicht bovenop hem gesprongen en rollen we allebei over den grond, vechtend en stompend. Ge- ruimen tijd liggen we zoo hijgend te worstelen. Hij is een pootige kerel en ik vraag me af, hoe lang ik het zal kunnen volhouden. Hoewel hij ongetwij feld sterker is dan ik, wordt hij zwaar gehandicapt door zijn pijnlijke pols. Op een meter, afstand van me ligt de revolver. Gelukkig heeft Jan hem niet in de gaten. Koortsachtig werken mijn hersens. Ik moet hem op een of andere manier on- schadelijk trachten te maken, want zoo houd ik het niet lang vot Als het me lukt om die revolver te grijpen, dan ben ik gered. Al worstelend tracht ik er naar toe te schuiven. Op gegeven oogenblik lig ik onder en grijpt me bij de keel. Als een ijzeren klem scnroeft zijn hand zich rond mijn hals. Het >s alsof mijn kop uit elkaar zal barsten 1 >e tranen sprin gen me in de oogen. ik krijg het ont zettend benauwd. Met inspanning van al mijn krachten tracht ik hem van mij af J® terpen. Eindelijk ben ik dicht genoeg oü de revolver om haar te kunnen grij pen. Het lukt me mijn eene hand vrij te maken en het ding te pakken. Hjj Plotseling krijg ik een idee. Het is een kans van één op de duizend, maar ik moet het probeeren. Er is geen an dere weg. Langs mijn voeten ligt de draad van mijn microfoon, welke nog buiten staat. Op den rand van de tafel, juist naast den draad, staat een micro- foonstandaardje. Het staat op den uiter sten rand van de tafel en heeft slechts een klein tikje noodig om er af te val len. Het is een goedkoop trucje en het is de vraag of hij er in zal loopen, maar het moet. Dat kleine ding zal ons moeten redden. Nou, hoe is het, doe je ’t of niet? dringt Jan ^an-^ langzaam, er zit even ken den dr.nd Ie .ohul neen om zien naar voren een lenigen zwaai mUn Deen na- en trap zijn pols zoowat in elkaar Een kreet Van pijn een jehot een Kogel «uist over me heen en de revolver v-n. dere sigarenfabrieken, resp. gevestigd te Amersfoort en te Veenendaal, werden met 10.000 en 1000 beboet. Deze fabrikanten hadden, evenals hun collega’s, in het begin van dit ja.ar toe stemming verkregen tot het verhoogen van hun verkoopprijzen met een van overheidswege vastgesteld bedrag. Deze verhooging, noodzakelijk geworden door dat de verwerkte tabak belangrijk in prijs is1 gestegen, mocht echter steeds worden toegepast onder één- voorwaarde: de fabrikanten moesten zich bij hun fa bricage houden aan de productie-percen- tages van de basisperiode. Dit kwam er op neer, dat zij ook nu percentsgewijs evenveel goedkoope sigaretten of sigaren moesten maken als in 1939. Door dezen maatregel wil de overheid de vrucht in de dure merken tegengaan. De veroor deelde fabrieken echter hebben hetprijs- klassevoorschrift niet nageleefd en meer dure, minder goedkoope sigaren en si garetten gemaakt dan waartoe zij ver plicht waren. Bijgevolg had hier prijs opdrijving plaatsgevonden. waardoor groote bedragen onrechtmatig waren ont vangen. De inspecteur voor de prijsbe heersching is hiertegen opgetreden en heeft enkele zware boeten opgelegd. Ik ben doodmoe. De hoofdpijn Is er ook niet bepaald minder op geworden. Het dreunt en drenst bij eiken stap zwaar door mijn hoofd. In de machine- kamer vind ik den armen Walter. Hij is voorover op den grond gevallen Met zijn hoofd ligt hij op een buis van de machine, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. Een kort onderzoek overtuigt me, dat hier geen hulp meer kan wor den geboden. Arme kerel! Hjj heeft den triomf van zijn arbeid niet lang mogen meemaken. Ik kan hier niets meer doen, dus zal ik Westdijk en den professor maar vast tegemoet gaan om hen op het tragische nieuws voor te bereiden. Eerst kijk ik een en nu niet geen tijd assisteert, zul je er niet slechter opdrachtg» duizend dollar. Voel je er ik bij mezelf. Gedurende .1 hij me geen seconde het oog verloren. Toch moet ik nu handelen, anders gaat er een ramp ge beuren. Kwam Westdijk nu maar! Voor- Z!chtig kijk ik naar de patrijspoort, [naar ik zie niets anders dan de dorre bruine vlakte. Nee, Westdijk komt voor- loopig niet. Die loopt ijverig te speuren en heeft geen flauw idee van wat er hier achter z(jn rug gebeurt. Wat moet heele planeet is volkomen uitgestorven. -•--- _- Getroffen staart hij voor zich uit kend. Walter is jarenlang zijn trouwste en meest toegewijde medewerker ge weest. 'loert, die Deklng. Wla iunnen voorzien. de touwen van Jan nog even na en dan ga ik op weg. Ik volg de kleine vlaggetjes, waarmee ze hun weg hebben afgepaald. Elke oriëntatie ontbreekt hier en zonder deze vlaggetjes zouden ze den weg op deze doodsche vlakte onmogelijk kunnen te rugvinden. Na een kwartier loopen sta ik plotse ling voor een scherpe, vlakke glooiing. In het rond kijkend merk ik tot mijn verbazing, dat ik me bij een groote, kunstmatig gegraven geul bevind, welke tot aan den horizon doorloopt. De geul is kaarsrecht, ongeveer twintig meter diep en eenige honderden meters breed. Zou dit nu een uitgedrbogd Marskanaal zijn en is er dus leven op Mars? EL aardig is het, dat de bodembegroei van dit kanaal niet roodbruin is, rr. dezelfde donkere kleur bezit als de aerneui van ivaciid, Luuaio la uiv vanuu het heelal heb gezien. Zoo hier en daar zie ik ook groepjes struikgewas. Er is dus in deze woestenij blijkbaar toch sprake van eenige vegetatie. In de verte, ergens midden in het ka naal, zie ik Westdijk loqpen bij iets, d^t ---roestig me- de glooiing •e grond on moerassig. Mijn weg. Het is een heele verademing pm eens niet op dat felle roodbruin te moe ten staren. Terwijl ik dichterbij kom. zie ik met klimmende verbazing, dat da roestige metaalklomp een half vergane raket is. Een slank, torpedovormig duig, zooals je ze wel op de afbeeldingen uit Jules Verne’s boeken ziet Zijn de anderen ons voor geweest? Zijn we dus niet de eersten? Maar ik heb nooit geweten, dat er al eens eer der pogingen voor een tocht naar Mars ondernomen zünl Westdijk komt me tegemoeL Zijn ge zicht staat somber. Waar is de professor? vraag ik. Die is even naar den anderen kant van het kanaal. Daar moeten nog resten te vinden zijn van een havenstad, welke er een duizend jaar geleden gelegen moet hebben. Is er dan leven op Mars? Geweest, ja. Nu niet meer. De ge* heele planeet is volkomen uitgestorven. Dan vertel ik hem wat er is gebeurd. Getroffen staart hij voor zich uit Hij heeft Walter het langst en het best ge- meest toegewijde medewerker Wat een beeft dat nou T 48^*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5