van Dunccn l STADSNIEUWS BINNENLAND LAATSTE TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE Een groote doos met fijne inhoud! BLINKFEUER HEIMAT HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Omdat U geen kattenoogen hebt is het moeilijk 's avonds in het donker 'n apotheek ol drogisterij te vinden. Bespaar U zoo'n tocht en zorg dat er ASPIRIN in huis is- Voor den puzzelaar •h wrm bus het EENPANSMAALTIJD IN DEN DIERENTUIN DE VERSTREKKING VAN VITA- MINE D AAN A.S. MOEDERS EN KINDEREN 1 Eenjarig bestaan van het Studentenfront herdacht Zuinigheid is steeds van pas Ook met electriciteit en gas In de tweede helft van deze week wordt ermede begonnen DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD ASPIRIN KINDEREN UIT DUITSCHLAND TERUGVERWACHT Belangrijke rede van professor R. van Genechten OPHEFFING VAN DE KOELIE ORDONNANTIE EN DE POENALE SANCTIE OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant De afwikkeling van defensieschade- zaken en bezettingsschaden aan agrarische bedrijfsleven HAAGSCHE COURANT Maandag 17 Nov. 1941 2e bl. pag. 2 van Genechten, die een rede hield DE DONKERE GLEUF CHOCOLADE fcONfcONS landmijnen de 39e in de reeks, De DE ZITTING 'N DANKBARE POST jJIJMEGEN Aantal gevangenen op de Krim tot 101.600 gestegen VAN DEN JAPANSCHEN RIJKSDAG ROME, 17 November. (Stefani.) Het Ita- liaansche weermachtbericht luidt als volgt Aan de fronten in Noord-Afrika niets van belang. Ook aan het front van Gon- dar was de dag na de reeds gemelde he vige gevechten rustig. De vijandelijke luchtmacht heeft Derna gebombardeerd. Er ontstond eenige schade aan gebouwen. Een lazarettrein werd ge troffen. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. In de Marmarica is een vijande lijk vliegtuig brandend neergeschoten. be- n donkere Straat TOKIO, 17 beide Huizen heden een gemeenschappelijke resolutie ingediend, waarin de regeering wordt uit- genoodigd om de doelstellingen van Japan onwrikbaar met steun van het volk ten uitvoer te leggen. De minister-president .gaf hierop de verzekering, dat de regee- ring de eer en het aanzien van den staat zal behoeden en de rechtvaardige doel stellingen vastberaden zal uitvoeren. Alle voorstellen, met inbegrip van de belastin gen en de aanvullende militaire begroe tingen ten bedrage van 3.8 milliard yen werden terstond naar de hoofdcommissie gezonden, die ze waarschijnlijk nog he denavond zal goedkeuren en naar het hoogerhuis doorzenden. Een reeks decre ten van den keizer werd eveneens zonder debat goedgekeurd. In de verdere verga deringen zullen de beide Huizen zich be perken tot korte verklaringen. Onbegaanbare wegen hinderlagen. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage November, (D.N.B.). De van den Rijksdag hebben Buisje o 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, wordt in de tweede helft van deze week een begin gemaakt met de ver strekking van vitamine-D in tablet-vorm aan aanstaande moeders, die in de laat ste drie maanden van haar zwangerschap zijn. Zooals wij reeds gemeld hebben, dient deze vitamine D er voor, om optre den van raclfttis te voorkomen. Voor iedfre week wordt een tablet verstrekt, zoodat zij in totaal 13 tabletten ontvan gen. De uitreiking zal centraal geschieden, namelijk bij de afdeeling Kinderbescher ming van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst, Waldeck Pyr- montkade 4. De aanstaande moeders moe ten, wanneer zij de tabletten halen of la ten halen, een verklaring van een arts, consultatiebureau voor zwangeren of vroedvrouw overleggen. De tabletten zijn verpakt. Op de verpakking staat de ge bruiksaanwijzing aangegeven. De vitamine D wordt eveneens -verstrekt aan kinderen van drie maanden tot drie jaar. Met de uitreiking zal een begin worden gemaakt op 1 December. In verband met de Kerstvacantie wor den zes tabletten tegelijk verstrekt. Het ligt in de bedoeling, voor de uitreiking een twintigtal, over de gemeente ver spreid liggende bureaux in te richten. De ouders van kinderen van drie maanden tot drie jaar zull,en voor de vitamine-tabtet- ,ten een soort stamkaart, welke is samen gesteld door den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst in overleg met den Gemeentelijken Distributiedienst, ontvangen. Op deze stamkaart wordt het aantal oatvangen tabletten afgeteekend. Degenen, die de tabletten halen, moeten, behalve deze stamkaart, ook de gewone distributiestamkaart medebrengen. Men leze voor nadere bijzonderheden nog vol gende berichten en de aanplakbiljetten. Groote belangstelling In de zalen van den Dierentuin hebben gistermiddag honderden menschen deel genomen aan den eersten eenpansmaaltijd in dit seizoen, welken georganiseerd is door afdeeling den Haag van Winterhulp Nederland. De belangstelling was zoo groot, dat in twee „ploegen” gegeten moest worden. Allen zaten aan lange tafels broe derlijk en zusterlijk naast elkaar met ge lijke borden, gelijke lepels, gelijke ser vetten en gelijk eten. Voor niemand werd eenig verschil gemaakt. Allen genoten de zelfde behandeling, of ze nu rijk of arm, hoog of laag geplaatst waren. Dit alles beantwoordt volkomen aan de strekking van dezen maaltijd, want door dit gemeen schappelijke eten wil men den band van kameraadschap en onderling begrijpen tusschen de menschen strakker aantrek ken. Dit doel is, gelooven we, in alle op zichten bereikt. Er heerschte een vroolijke, opgewekte en ongedwongen stemming en van de veel gesmade Haagsche stijfheid hebben wij weinig of niets kunnen merken, hetgeen voor een deel ook te danken was aan de medewerking van de stafmuziek van de Haagsche politie, die op het podium tijdens den maaltijd concerteerde. De heer Hollander, stedelijk directeur van de Winterhulp, heeft bij het begti van den maaltijd de aanwezigen toege sproken. Spr. noemde het een succes voor Winterhulp Nederland, dat de eenpans maaltijd zoo vlug bij het Nederlandsche volk ingevoerd is. Door dezen maaltijd kunnen de zorgen van anderen verlicht worden, aangezien de opbrengst hun ten goede komt. De heer Hollander wees er op, dat vele Duitschers aan dezen maal tijd deelnemen. Zij brengen op deze wijze een offer voor' hun Nederlandsche kame raden. Op 14 December zullen het de Hollan ders zijn, die een offer brengen voor de Duitsche kameraden, aangezien dan de op brengst van den eenpansmaaltijd voor hen is. Spr. dankte tenslotte alle mede werkers (sters) voor hun (haar) belange- looze hulp. De gasten werden bediend door vrouwe lijke leden van de N.S.V.O. en van de Duitsche Frauenschaft, terwijl leden van den Jeugdstorm de ketels met snert langs de tafels sleepten. AFSTEMPELEN AARDAPPEL* KAARTEN V Het afstempelen van de aardappelkaar- ten V geschiedt met ingang van heden niet meer in het bureau Hazelaarstraat 121, doch in het gebouw Mient 199A, da gelijks van 9.30 tot 16.30 uur en des Za terdags van 9.30 tot 12.30 uur. MorgenishetöOj aren geleden dat de ’s-Grav. Brandstoffen-Vereeniging, „Helpt Elkander” werd opgericht. Het voornemen was, dit feit met een feest in den Dierentuin te besluiten, doch er is besloten dit tot lateren datum op te schor ten. v Gisteravond omstreeks 10 uur werden op den hoek van de Hazebroekstraat en Alderdingk Thijmstraat twee voetgangers, de 28-jarige L. B. O. uit de Guido Gezel- lestraat en de 22-jarige mej. A. M. C. van R. uit Rijswijk, aangereden door een autobus van de H.T.M. De jongeman werd zoodanig gewond, dat hij ter plaatse ovér- leed; mej. van R. bekwam een hersen schudding en werd naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde overgebracht. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt door den justitieelen dienst C van de politie een onderzoek ingesteld. TOGO OVER DE ONDERHANDELINGEN MET AMERIKA TOKIO, 17 November. (D.N.B.) In het verder verloop van zijn uiteenzettingen vo<jr den Rijksdag heeft minister Togo ten aanzien van de betrekkingen tusschen Ja pan en de Ver. Staten o.a. verklaard: „Sedert het uitbreken van het Chineesche conflict zijn de betrekkingen met Amerika oud-stationschef Spoorwegen. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Beilen plaats vinden. De directeur-generaal der P.T.T. is morgen verhinderd zijn gewone wekelijksche spreekuur t* houden. Moskou en Leningrad weer gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 November. (D.N.B.Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche en Roe- meensche troepen gisteren na hevigen strijd de belangrijke havenstad Kertsj genomen. Het Oostelijke deel van het schiereiland de Krim bevindt zich thans geheel in on ze handen. Het aantal gevangenen, ge maakt bij de doorbraak- en achtervol- gingsgevechten op de Krim, is intusschen gestegen tot lOl^iOO. Buiten de zware ver liezen in den Strijd te land heeft de vijand door luchtaanvallen groote verlie zen geleden bij een poging, zijn troepen over de zee-engte van Kertsj in veiligheid te brengen. Sterke afdeelingen gevechts- en jacht- viiegers hebben geslaagde aanvallen ge daan op bolsjewistische troepenconcen traties en transportcolonnes, alsmede op vliegvelden en spoorwegen in het ge bied om Moskou en Wologda. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen nacht gebombardeerd. In de wateren om Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen overdag een klein koop vaardijschip tot zinken gebracht. Een vrachtschip van middelbare grootte werd door bomtreffers beschadigd. Bij den aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een Britsche luchtbasis in de oase Djara- boeb, waarvan het Weermachtbericht van gisteren melding maakte, is een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, waaronder ook meermotorige bommenwerpers, op den grond vernield. Bij luchtgevechten in Noord-Afrika zijn 2 Britsche bommen werpers en 2 jagers neergeschoten, zon der eigen verliezen. Januari 1942 indienen bij den algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defen- sieschaden te 's Gravenhage. Indien voor dezen datum geen aanvrage is ingediend, vervalt het recht op schadeloosstelling. Zij, die reeds een verzoek hebben inge diend bij de advies-commissie-vorderin- gen en van deze schriftelijk bericht heb ben ontvangen over het in behandeling nemen daarvan, moeten niet opnieuw een verzoek indienen. Dit geldt ook voor hen, die zulk een verzoek reeds hebben inge diend bij den schadecommissaris en van dezen schriftelijk bericht hebben ontvan gen als voren. f Het hoofd der afdeeling defensieschade van het departement van Financiën on derzoekt de aanvragen van belangheb benden en biedt deze daarna een bepaald bedrag in geld aan als schadeloosstelling. Wordt de schade van rijkswege in natura hersteld of is het om andere redenen niet mogelijk terstond een aanbod als vorenbedoeld te doen, dan kan belang hebbende schriftelijk aan algemeen ge machtigde voornoemd een voorschot of crediet vragen, dat, zoo het verleend wordt, met schadeloosstelling wordt verrekend. Indien belanghebbende de hem door het hoofd der afdeeling defensieschade van het departement van Financiën aange boden schadeloosstelling niet voldoende acht, kan hij een ongezegeld verzoek schrift richten tot den secr.-gen. van het departement van Financiën, waarin ver meld het bedrag, waarop hij aanspraak meent te hebben en de redenen, waarop deze aanspraak berust. Beroep op den rechter, of eenigerlei andere voorziening, is niet mogelijk. De secr.-gen. beslist omtrent dat ver zoek, tegen welke beslissing niet kan worden opgekomen. De bezettingsschaden aan het agrarische bedrijfsleven De aangekondigde regeling inzake de vergoeding voor bezettingsschaden, voor- zoover daarin niet door de Duitsche in stanties is voorzien, is voorafgegaan door de oprichting van een stichting landelijke bezettingsschaden. Voor een doeltreffende behandeling der bezettingsschaden is het doelmatig voorgekomen dergelijke scha den van het agrarische bedrijfsleven door een afzonderlijke apparaat te doen op nemen. Daarvoor kwam in aanmerking het bureau ontruiming van het rijks- bureau voor de voedselvoorziening. De agrarische bezettingsschaden zijn dik wijls van zeer ingewikkelden aard, met name in de nabijheid der vliegvelden. Daarbij kan niet worden volstaan met een vergoeding van de aan goederen geleden schaden of met een vergoeding voor ge mis van opbrengst van onroerende goe deren of voor noodzakelijke uitgaven in verband met de ingebruikneming door de Duitsche Weermacht. De aanleg van vliegvelden brengt met zich dat aan ver schillende hoeven, landerijen of deelen daarvan worden onttrokken, met het ge- voortdurend slechter geworden en nie mand weet, of de toestand niet tenslotte met een catastrophe zal eindigen. Mocht een dergelijke mogelijkheid zich voordoen, dan zullen daaronder niet alleen de lan den van den.Stillen Oceaan, maar de ge- heele menschheid te lijden hebben. Het vorige kabinet heeft ernstig gestreefd naar een succesvol beëindigen van de onder- handelingen, vooral met het oog op den gespannen toestand, die sedert den zomer van dit jaar steeds duidelijker aan den dag is getreden. Er kon echter geen overeen stemming tot stand komen over de opvat tingen van beide landen. Om een interna tionale crisis af te wenden en den vrede op den Stillen Oceaan te behouden, heeft het tegenwoordige kabinet besloten de on- derhandelingen voort te zetten. Ik betreur, dat ik niet gemachtigd ben, zoo zeide Togo, over de bijzonderheden van deze onder- handelingen te spreken, maar ik denk, dat een vriendschappelijke oplossing geenszins onmogelijk is Rede ir. A. A. Mussert Aan het slot van den landdag sprak ir. A. A. Mussert. In het kort schetste spr., welke plaats Nederland in het nieuwe Europa zal gaan innemen. Een plaats, al dus spr., zoo hecht verankerd, dat het bestaan van ons land voor honderden ja- ren verzekerd is. Spr. besloot zijn slot woord met een beroep op de leden van het Studentenfront om hem te helpen in flen strijd om ons volk te winnen voor de nieuwe gedachte. Aan den hieropvolgenden gemeenschap- pelijken maaltijd werd door meer dan 400 personen deelgenomen. De landdag werd besloten met een kameraadschaps- avond. De door de N.S.V. op 1 October 1941 naar Wurttemberg.Hohenzollern gezonden kinderen uit den Haag, Rotterdam, Am sterdam, alsmede uit Almelo, Hengelo, Deventer, Leeuwarden, Assen en Gro ningen zullen op 22 November met een extra trein in Nederland terugkeeren. na een paar heerlijke weken in Wurttem. berg-Hohenzollern te hebben vertoefd, waar zij in gezinsverband waren onder gebracht. De groep uitgezondenen van den Ne_ derlandschen Volksdienst, die eveneens naar Wurttemberg-Hohenzollern is ge gaan, wordt enkele dagen later terugver. wacht. Uit alle deelen van het land waren Za terdag nationaal-socialistische studenten en ook velen van de oude garde (afge studeerde nationaal-socialisten), naar Utrecht gekomen ter gelegenheid van den eersten landdag van het studentenfront, dat een jaar geleden is opgericht. De groote zaal van het N.V.V.-gebouw aan de Oude Gracht was tot in de uiterste hoeken met nationaal-socialistische stu denten bezet, toen de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, omstreeks 3 uur arri veerde. Tevoren hadden dc mannelijke leden van het Studentenfront een propaganda- marsch door de stad gemaakt, waarvoor groote belangstelling bestond. Onder de aanwezigen in de zaal merkten wij o.m. op prof. Nieschulz, Kreisinspecteur van de N S.D.A.P., Brandes, plaatsverv. Beauf- tragte van den Rijkscommissaris, dr. Lin denburg namens de Duitsche studenten, en de N.S.B.-functionarissen ir. Huygen, secr.-gen. van het hoofdkwartier, van Geelkerken, plaatsverv. leider, Engel- bracht, commissaris in de provincie Utrecht, prof, van Genechten, hoofd van het Opvoedersgilde, dr. Koenraad Keyer, leider voor het medisch front, de Block van Scheltinga, chef algemeene zaken, van der 'Hout, opperbanleider van de W.A., mr. dr Kesler, adjudant van den leider, Gerlings, afdeelingshoofd van den Jeugdstorm, mr. Fruin, president van de Utrechtsche rechtbank, en anderen. Nadat het fanfarekorps van de Utrecht sche W.A. opgewekte muziek ten gehoore had gebracht, opende de afdelingsleider van het Studentenfront, de heer W. Jonker, met een kort woord den landdag. Hierna was het woord aan den arts Frits Houdijk, leider van het Studentenfront, die een beschouwing hield over de werk zaamheden van het Studentenfront. Rede -F. Houdijk De heer Houdijk zeide o.m., dat de kloof, die tusschen de nationaal-socialis ten en de overige bevolking der univer- siteiten gaapt, vooral wordt gevormd door het gemis aan arbeidsleer bij de tegen standers, door het gebrek aan prositieven wil een deel van het eigen ik op te offe ren aan de gemeenschap. Ten aanzien van de klove, die er gaapt tusschen volk en student, tusschen den arbeider van hoofd en hand, merkte hij op. dat deze tegenstelling niet uit den weg wordt ge ruimd in huiskamer, studeervertrek, col lege- of conferentiezaal, maar daar, waar arbeider van vuist en geest, aan een ge meenschappelijk ideaal bouwen. Nadat spreker met trots had gewezen op de tientallen studenten, die aan het Oostfront hun offer brengen, en hen ten voorbeeld had gesteld aan degenen, die hier als nationaal-socialistisch strij ders in het thuisfront van veel, dat vroe ger glans aan hen teven scheen te geven, hebben afstand gedaan, om in ruft daar voor te deelen in de vijandschap, den smaad en den hoefti van hun medestuden ten en voormalige vrienden, werden de gevallen kameraden staande herdacht. Vervolgens wijdde de heer Houdijk eenige opmerkingen aan het oude studen tenleven en zette hij in het kort de plan nen voor de toekomst uiteen. Wij weten, aldus spr., dat naast veel geblaaskaak en hol gedoe, de oude studentenverenigin gen ook waardevolle factoren, zelfs ge zonde ideeën, kenden. Het is dan ook niet de bedoeling, alles wat zij aan tra dities, aan mores, bezaten, nu af te bre ken. Het is hoofdzakelijk om deze reden, dat wij dit jaar tot de uitgave van een stud^iten-almanak zulten overgaan. Dat wij, om een ander voorbeeld te noemen, ook zullen pogen de roeisport voor de studentenwereld te behouden en zelfs te bevorderen. Dat wij daarnaast andere takken van sport niet zulten verwaarloo- zen, spreekt vanzelf. Het marcheeren is voorts iets, dat wij geregeld zulten be oefenen De belangstelling voor ons front neemt vooral in de laatste maanden ge lukkig toe, wat stellig voor een niet ge ring deel aan ons orgaan „Studenten front” valt toe te schrijven, dat zich reeds een goeden naam heeft verworven. Wij zouden geen goede nationaal-socialisten $jjn, wanneer wij ook niet den zang, vooral het Nederlandsche lied, in eere wilden herstellen. Dank zij medewerking van particuliere zijde, zoo deelde de heer Houdijk nog mede, beschikken wij in Lei den, in Delft, in Amsterdam en nu ook in Utrecht over fraai gelegen en voor het doel zeer geschikte huizen. Nadat spreker er op had gewezen, dat het instandhouden en aankweeken van een kameraadschappelijken geest tusschen oud-studenten en studenten en het be vorderen van den band tusschen oud- studenten onderling, mede een der doel einden van het front is, sprak hij de hoop uit, dat ook meer hoogleeraren voortaan zouden gaan ijveren voor een beteren geest over en weer. Naast de bevordering van den goeden geest der studenten onderling, zoo be sloot spreker zijn rede, zullen wij ook de inter-academiale banden nauwer aanha ten Hierbovenuit gaat ons contact r het buitenland. Dit contact is bereids ge vonden met vernieuwingsbewegingen, die zich in.de studentensamenlevingen over onze landgenooten hebben gevormd. Rede professor van Genechten Na deze rede zong het nationaal-socia listische studentenkoor eenige liederen, waarna het woord was aan prof. Rudolf BATAVIA, 13 November (A.N.P.). Het college van Gedelegeerden uit den Volks raad heeft zich vereenigd met de ontwerp- ordonnantie tot opheffing van de koelie ordonnantie waaraan onafscheidenlijk ver bonden is de zoogenaamde poenale sanc tie. Nadat de vertegenwoordiger van de regeering voor het college had verklaard, dat de regeering de poenale sanctie altijd beschouwd had als een noodzakolijk kwaa l dat tenslotte verdwijnen moest, werd het besluit tot opheffing er van zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Door dit „noodzakelijk kwaad”, namelijk het ver- leenen van vergunningen voor dén arbeid van Javanen in de Buitengewesten, is in Nederlandsch-Indië een grootsch werk verricht, namelijk de ontwikkeling van Sumatra’s Oostkust in vijftig tot zestig jaar tot een bloeiend cultuurgewest. Bij besluit van den secr.-gen van het departement van Justitie is A. J. Stienstra benoemd tot commissaris van Rijkspolitie le kl en in deze functie ter beschikking gesteld van den gevolmachtigde voor de prijzen te 's-Gravenhage, onder verlee- ning van gelijktijdig eervol ontslag uit zijn ambt van commissaris van politie te Zwolle en van commissaris van Rijkspo litie; is benoemd tot rechter in de recht bank te 's-Gravenhage, mr. J. H. MarioiM. thans rachtar-plaatsvervanger; Op 10 Nov. j.l. verscheen in het Ver ordeningenblad een besluit betreffende de afwikkeling van defensieschadezaken en bezettingsschaden aan het- agrarische bedrijfsleven. In verband hiermede deelt de algemeen gemachtigde voor de oorlogs- en defensieschaden het volgende mede Afwikkeling van defensieschaden Voor en tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 zijn, ten behoeve van de landsver dediging, onderwater-zettingen voorbereid en gesteld, verdedigingswerken, hinder nissen, versperringen, e.d gemaakt, weg ruimingen uitgevoerd en terreinen, ge bouwen, wateren enz, in gebruik ge nomen. De eigenaars, pachters, huurders en gebruikers van de terreinen en op stallen, ten aanzien van welke een of meer dier verrichtingen hebben plaats gehad en die hierdoor schade hebben ge leden, moeten een verzoek tot het komen van schadeloosstelling vóór volg, dat het overschietende deel dikwijls niet groot genoeg is om nog een geheel bedrijf te vormen. Dan kan het nuttig zijn om een herkaveling te maken dan wel de in beslag genomen landerijen en de daaraan grenzende gronden van de eigenaren over te némen en aan deze of aan de grondgebruikers een nieuw be drijf in de plaats te geven. Om deze transacties tot stand te brengen is het voornoemd bureau ontriffming voor dit deel harer werkzaamheden omgezet in een Stichting Landelijke Bezettingsscha den, welke stichting eventueel tot aan- en verkoop kan overgaan en desnoods ook gronden kan vorderen. Daarnaast kan de stichting voorschotten geven op agrari sche bezettingsschaden. De directeur van het bureau ontrui ming. ir. C. Staf, president-directeur van de Heidemaatschappij, is ook directeur van de Stichting Landelijke Bezettings schaden. De stichting wordt overigens beheerd door een raad van bestuur, waar van voorzitter is de heer F. L. Rambon- net, algemeen gemachtigde voor de oor logs- en defensieschaden. Bezettingsscha den van het agrarische bedrijfsleven kun nen thans reeds voorloopig worden aan gemeld bij de Stichting Landelijke Bezet tingsschaden, Lange Voorhout la, 's-Gra- venhage, doch bij voorkeur door tusschen- komst van de plaatselijke vliegveldcom- missies of van jte gemeentebesturen. v«ui vjrtrriccnivii, uic een rcutj Hield Over het onderwerp „Een jong Nederland in een jong Europa” Spr. leidde zijn betoog in met de vraag: „Wat houdt het jonge Europa, het Nederland van vandaag, be zig nu de overheersching van den geest van het individualisme verdwenen is’” Het is, zoo vervolgde spr., de gedachte aan een volk, omdat men eerst dan schijnt te beseffen, dat het volk als persoonlijk heid grooter is dan de mensch. Hoe was het nu in den voorbijen tijd gesteld met de cultuur van ons volk’ Wist bijv, de kunst in het humanistisch Nederland ons volk in zijn geheel nog te boeien’ Neen, die kunst verloor zich ge heel in beschouwen. De dichtkunst was een zaak der dichters, terwijl de schilder kunst een zaak der schilders was gewor den. Het peil van de Nederlandsche tenschap stond lang niet meer c~ hooge trap, waarop zij eens stond* hoogescholen waren fabrieken behalen van diploma’s, terwijl zij behoor den te zijn: werkplaatsen voor de vor ming van de zich steeds vernieuwende Nederlandsche cultuur. De academie in Leiden heeft haar ondergang te wijten aan haar eigen negativisme. Thans ver spreiden de Leidsche studenten zich over de nog overgebleven hoogescholen, de Leidsche professoren dwalen door de Leidsche straten als verstarde oude man nen. Onder hen zijn er, die niets anders weten te doen dan geheime pamfletten te schrijven en dergelijke smeerpijperij. Deze laatsten hebben den zin van res pect voor de wetenschap verloren. Bij tientallen sleepten de Leidsche hooglee- raren in de laatste maanden de studen ten, die niet of nauwelijks bekwaam wa ren een examen af te leggen, er door heen. Dit product van examen-fokkerij is een wetenschappelijk schandaal gewor den, zoo riep spr uit. Wij nationaal-socia listen zulten déze afgestudeerden niet op het Nederlandsche volk loslaten. Daar voor hebben wij ons volk te lief. (Ap plaus.) Leiden was de academie van de ver politiekte wetenschap en al is dit nest thans bezig uit te branden, er bestaat goede hoop, aldus spr., dat uit de asch nog dit jaar een nieuwe phoenix zal her rijzen. Leiden zal dan zijn de politieke academie, welke zich geheel en al in dienst stelt van het volk. De nieuwe stu dent zal zijn de soldaat van de toekomst, alle studenten zulten worden opgenomen in den nieuwen geest, zoowel de hooglee- raar als de student zal de lichamelijke opvoeding hebben te beoefenen, want volksch willen wij optreden in deze nieu we academie voor het jonge Nederland en het jonge Europa. (Langdurig ap plaus.) Zacht is ons gemoed maar hard onze mond, dat zal een ieder ondervin den, die niet van goeden wil is. Vervolgens kwam prof, van Genechten te spreken over de rechtszaak in Rotter dam, waar de officier van justitie aldaar in de bekende zaak tegen de Woerdensche vroedvrouw voor den vrederechter zeide in strijd met zijn geweten te komen, in dien hij tegen deze verdachte, die, al hoewel zij schandelijke woorden gebezigd had, gevangenisstraf zou eischen. En dat op het motief, dat een besloten gezel schap van 4 personen niet openbaar ge noemd mag worden. Er kan, aldus spr., in deze zaak slechts sprake zijn van een juridisch meeningsverschil. Doch ook hier is, evenals dit aan de hoogeschool te Leiden het geval was, de politiek mis bruikt. In werkelijkheid maakte deze of ficier van justitie politieke propaganda. Het is hem, aldus spr., slecht bekomen. Spr. behandelde vervolgens de vraag, hoe Nederland zich gedragen heeft van 1648 af tot heden. Al kon men in de ach ter ons liggende eeuwen aan den Ne- derlandschen staat als zoodanig vaak twijfelen, aan het Nederlandsche volk als volk'zeker niet. En dat is belangrijk, want de staat is een tijdelijk omhulsel en het volk een eeuwig levend wezen. Het Ne- derlandsehe vojk heeft na 1648 datgene gedaan wat men van een volk verwachter^ mag. Ja. ondapks Vaak zeer ongunstige omstandigheden, want ten eerste heeft het Nederlandsche volk zich nooit schul dig gemaakt aan onderling gekibbel tus schen de Germaansche volken, ten twee de heeft het Nederlandsche volk alléén den strijd gevoerd om de vrijheid van de zee, ten derde heeft het aat de wereld een heerschende groep verschaft, terwijl het verder eigen aard en eenvoud heeft bewaard; en tenslotte heeft dit volk on danks de duizenden binnenstroomende Joden zich steeds weten te zuiveren van de Joodsche straathonden. Een zoo’n goed volk verdient, ondanks zijn misstap van de laatste laren, in het nieuwe Europa een plaats. Voor Neder land is in de toekomst dan ook. dank zij Mussert. een schoone toekomst weggelegd. De tijd, dat de kapitalistische binnenland- sche driehoek Amsterdam-Utrecht-den Haag al te zeer zijn stempel drukte op het geheele Nederlandsche volk, is voor bij. Begrijp, nationaal-socialistische stu denten, dat voor den lOden Mei de lei dende groepen van ons volk vervreemd waren. En het volk zoekt thans naar nieuwe leiders. Wij hebben in den strijd om ons. volk sterke, harde karakters noodig en wij moeten straks op u, jon geren, een beroep kunnen doen. Stel daarop uw eigen lewn in op dat van het volk. Schroom niet uw gevoelens te ver trouwen, betracht de levensvreugden, ge loof in uzelf en wees bovenal in dit leven moedig en trouw. (Applaus.) De heer C. van Geelkerken spreekt Na dé pauze sprak de heer C. van Geelkerken, die er o.m. op wees dat de strijdgeest van den enkeling van veel be lang is. Dat de nationaal-socialistische student het moeilijk heeft is goed, want het zal hem sterken in den strijd. Met een krachtige opwekking om pal te blij ven staan en overal, waar men komt, ka rakter te toonen, eindigde spr. zijn korte rede. Echtpaar door gasvergiftiging om het leven gekomen Gisteren vond men het echtpaar de Graaf, wonende in de Nijverheidstraat te Deventer, dood te bed. De jeugdige echtelieden waren door gasvergiftiging om het teven gekomen. De gasleiding was onklaar geraakt. De oplossing van de Zaterdag in de „Kikeriki” geplaatste puzzle luidt: 1 Bar, 2 Aker, 3 Nimmer, 4 Glimmer, 5 Zigeuner, 6 IJkkantoor, 7 Nachtleger, 8 Zakrevolver, 9 Illustrator, 10 Conduc teur, 11 Hollander, 12 Agitator, 13 Ade laar, 14 Naijver, 15 Koor, 16 Oir, 17 Reu, 18 Rood, 19 Rabauw, 20 Regatta, 21 Resi dent, 22 Rhapsodie, 23 Ritmeester, 24 Re liëfkaart, 25 Restauratie. 26 Rivierslib, 27 Reservoir, 28 Rhodesia. 29 Ramadan, 30 Razend, 31 Rage, 32 Rijn. Het gezegde luidt: Bang zijn zich aan koud water te branden. STEMMEN UIT DEN DIERENTUIN KLINKEN OVER DE WERELD Een paar duizend zeelieden en militai ren vulden Zaterdagmiddag de zalen en balcons van het Dierentuingebouw, waar, op uitnoodiging van den Weermachtsbe- velhebber In Nederland, de Generaal der Vliegers, Fr. Christiansen, het Gaupropa- ganda-amt der Ausland Organisation der N.S.D.A.P., samen met de Kreisleitung Seeschifffahrt Rhein-Schelde in Rotter dam. in opdracht van den leider van eerstgenoemde organisatie, Gauleiter E. W. Bohle, een „bonte middag’'’ organi seerde. Een non-stop-programma van bijzondere kwaliteit werd het auditorium voorgezet. In dezen middag was tevens een radio- uitzending ingelascht, de 39e in de reeks, welke als „Blinkfeuer Heimat” bekend heid hebben. Dit programma-gedeelte werd over de Duitsche ultra-kortegolfzen- ders, benevens de zenders Bremen, Fries land en Calais, uitgezonden naar de in het vaderland verblijvende betrekkingen en de Duitsche zeelieden en leden der Weermachte, waar dezen zich ook bevin den. Een groot aantal vooraanstaande too- neel-, radio- en filmartisten gaf zijn me dewerking aan de uitvoering. Hans Frie drich Bayer fungeerde als omroeper en door hem was tevens het manuscript voor de uitzending verzorgd. Eberhard Crons- hagen voerde de regie, terwijl de leiding der uitzending berustte bij Kurt Brosamle. De medewerkenden waren Gerhild We ber, Else Elster Ilse Peterson, Lula von Sachnowsky. Maria Klath, Wilhelm Strienz en Kurt Vespermrfnn. Het muziek korps der Luftwaffe, onder leiding van Musikleiter Strausz, en Hans Busch en zijn solisten van den Rijkszender Danzig, verzorgden de muziek. Adolf Frischnuth begeleidde de solisten aan den vleugel. Nadat de aanwezigen waren begroet door Karl Schlüssel, onder wiens alge meene leiding de uitvoering stond, en in het bijzonder een woord van welkom was gesproken tot den vertegenwoordiger van den Bevelhebber der Weermacht, korvet- ten-kapitein Christiansen en den vertegen woordiger van den Rijkscommissaris, ge zant Ofto Bene, nam korvetten-Kanitein Christiansen het woord. Hij heette de vertegenwoordiger^ van de verschillende onderdeelen der Weer macht van harte welkom en in het bijzon der verheugde hij zich over de aanwezig heid van een aantal manschappen van Ne derlandsche reddingbooten Deze mannen, die steeds bereid zijn hun leven te wagen, wanneer het er om gaat het leven van een mensch, die op zee in nood verkeert, te redden, zonder te vragen wie of wat hij is, dragen dat gevoel van groote kame raadschap in zich, dat de nieuwe tijd eischt. Vervolgens richtte spreker zich tot de Duitsche Geiteden, zoowel zij die op zee zijn, als zij die in de zaal waren en gaf hun de verzekering, dat het vaderland aan hen denkt, en zich de offers, welke zij brengen, bewust is. Korvetten-kapitein Christiansen herinnerde er aan. dat op de Duiltsche schepen geen volkeiïmengsel vaart, doch alleen Duitsche mannen, in te genstelling met den vijand, die voor zijn schepen alle mogelijke rassen heeft ge ronseld. Spreker besloot zijn korte toe spraak met een herinnering aan de be- teekenis der uitzendingen van Blink - feuer Heimat” en eindigde met woorden van diepe vereering voor den Führer. De aanwezigen verhieven zich hierbij van hun plaatsen en brachten een krach tig driewerf ,,Heil!” uit. Daarna ontrolde zich het programma, waarin muziek, dans, zang en humor el kaar afwisselden in bonte rij. Er heersch te geestdrift in de zaal en elk nummer werd gevolgd door daverend applaus. Er was practisch geen moment van opont houd. Eberhard Cronshagen an Kurt Brosamle hielden er het gewenschte tem po in. Tweemaal 6 minuten waren gewijd aan de uitzending van tweemaal tien stemmen over de wereld. Twintig mannen kwamen hier voor een korte begroeting van hun kameraden en hun betrekkingen in het moederland, voor den microfoon. Tijdens deze uitzending heerschte er een bijna plechtige stilte in de zaal, want deze twin tig vertegenwoordigden alle, aanwezigen In het gebouw en de vete tienduizenden ver daarbuiten. Kapitein Udo Jacobi sprak namens Gau leiter Bohle enkele woorden en bracht de groeten van dezen over aan alle zeelie den. waar zij zich ook bevinden. Hij ver telde van zijn „blokkade-doorbraak” met zijn schip, dat zich bij het uitbreken van den oorlog in volle zee bevond. Hij slaag de er in, een Nederlandsche haven en daarna Duitschen bodem te bereiken. Korvetten-kapitein Christiansen kwam eveneens nog voor den microfoon om zijn oude kameraden van de walvischvangst, die nu eveneens in dienst van het vader land staan, te begro^^n. De „Bonte middag’' was een groot sue- i ces. Commissaris-generaal Schmidt woon- de een gedeelte van het programma bij. i F. C. COMIJN OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer F. C. Comijn, oud-stationschef le klas B der Nederl. we- op die De voor het den te zijn: werkplaatsen voor de IN WITTEN RAND

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6