een van succes De inneming van Kertsj belangrijk strategisch 1941. No. 18035. Dinsdag 18 November. BW® over VERDUISTEREN Met Duitschland tegen het Kapitalisme Duitsche en Roemeensche troepen tegenover het voorterrein van den Kaukasus Burgerlijk bestuur in het bezette gebied in het Oosten De Duitsche zending op het Europeesche continent De „Angriff” Roosevelt Oproep De inbouw van generatoren in vaartuigen Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et De wijziging van de neutraliteitswet f General-Oberst Udet omgekomen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 5.45 aar nam. tot 9.07 aar v.m. De bijeenkomst van het Japansche parlement Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel L Zee van Azof afgesloten Neen, landgenoot, neen Alfred Rosenberg tot minister benoemd Koeroesoe bij Huil en Roosevelt cr'-r fl n 1L COURANT HAAGSCHE T PRIJS DEZER COURANT: een de EEN LEVENSBELANG VOOR ONS VOLK Iets geheel nieuws van histo- rischen omvang In politieke kringen te Berlijn noemde toen gisteravond voor vertegenwoordigers *an de pers de opgaven van het zoojuist President Roosevelt heeft zijn handtee- kening geplaatst onder de wet, waardoor het bewapenen van koopvaarders der Ver- eenigde Staten en het bevaren van de wateren der oorlogszones, benevens het aandoen van havens van oorlogvoerende landen, wordt toegestaan. het streven der Vereenigde Staten naar de wereldheerschappij is.” Voorts zegt de resolutie: „Het Japan- sche volk gelooft, dat er geen mogelijk heid tot opbloei is, zonder dat men dezen strijd doormaakt. Het geduld van Japan heeft grenzen. Daar het Japansche volk op de komende ontwikkeling voorbereid is, moet de regeering zich bij de verde diging yan de levensvoorwaarden en van de eer van Japan verlaten op den on- wrikbaren wil van het volk.” SEBASTOPOL Forten Jx. Versterking TWEE BRITSCHE MOTORTORPEDO- BOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT Ongedeerd teruggekeerde Duitsche pa trouillevaartuigen hebben omtrent een nachtelijk gevecht tusschen Duitsche pa trouillevaartuigen en Britsche motortor- pedobooten, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, medegedeeld, dat twee Britsche motortorpedobooten zijn gezon ken. Nadat de eerste motortorpedoboot doopceel van Argentijnsche DOODSTRAF VOOR BONNENHANDEL Vier voormalige employe’s van Berlijn- sche distributiekantoren hebben zich voor de buitengewone rechtbank te Berlijn met een aantal anderen moeten verantwoor den wegens handel in distributiebeschei den, meldt het A.N.P. De hoofddader had zich door bemidde ling van medeplichtigen in het bezit ge steld van vrij groote hoeveelheden bon nen voor levensmiddelen en textielpun ten, die hij aan handelaars overdeed. Aanvankelijk was het hem slechts om bonnen voor eigen gebruik te doen ge weest, maar later verkocht hij de bonnen. Van de opbrengst, die hem in staat stelde tot een leven van uitspattingen, droeg hij slechts een gering deel af aan zijn mede plichtigen, maar spoorde hen toch steeds aan tot nieuwe onregelmatigheden. De hoofddader werd ter dood veroor deeld, zijn 3 medeplichtigen tot 10, 5 en 3 jaar tuchthuis en evenveel jaar eerver lies. De afnemers ten getale van 13 kre gen straffen tusschen 3 maanden gevan genis en 8 jaar tuchthuis, sommigen met eerverlies Leugens, vervalschingen, valsche voor stellingen, daarmee jagen de Amerikaan- sche president en een kleine bende ge schoolde misdadigers een vreedzaam volk in den oorlog, Juda en de vrijmetselaars zijn de opdrachtgevers van dezen bols jewistenvriend, die zijn duistere plannen verbergt achter den kreetHoudt den diefZijn vervalschingswerkplaats heeft langzamerhand routine gekregen. Zij be schikt over geheel het ontzaglijke tech nische apparaat der Amerikaansche poli tiek en der Joodsche kapitalisten. Zonder dat Amerika het merkt, wordt het lang zaam vervormt tot werktuig in de hand van een enkelen man, die zijn politiek tot verovering van de wereldheerschappij voert met een bende van enkele misda digers als helpers, zonder rekening te houden met menschenlevens. STAAT EN KERK IN DUITSCHLAND In de redevoering die de Führer op 9 November in München heeft uitgesproken, kwam een passage voor, waarin de Führer mededeelde, dat een bepaald bedrag was uitgetrokken voor de kerken in Duitsch land. Het bedrag, dat in het verslag, dat toen in de Nederlandsche bladen is ver schenen, werd genoemd, was 9 millioen rm., Het blijkt thans, dat dit een fout is geweest. De Duitsche Staat heeft niet 9 millioen rm., maar 900 millioen rm. voor de kerken beschikbaar gesteld. Door tech nische storing in het overseinen, was de mededeeling van Hitler foutief in de Ne derlandsche bladen gekomen. Mislukte tegenaanvallen rondom Moskou Zondag hebben bolsjewistische strijd krachten in den frontsector rondom Mos kou getracht door een tegenaanval, welke gesteund werd door talrijke pantserwa gens. den Duitschen druk te verminderen. Na een kort, hevig gevecht bleven 21 bols jewistische pantserwagens voor de Duit sche linies liggen. De poging der bolsje wisten om den ineenstortenden aanval door het in den strijd werpen van nieuwe een heden toch nog tot een succes te brengen, werd door de actie van Duitsche duik bommenwerpers verijdeld, die de bolsje wistische troepenconcentraties uiteen sloe gen, nog voor zij in den strijd konden wor den geworpen. Hierbij werden door bom- treffers met zekerheid nog 15 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Duitsch-Finsche troepen hebben in een Noordelijken sector de zuivering van het gewonnen terrein van het overschot der vijandelijke troepen voortgezet. Sedert 1 November werden meer dan 3000 dood en geteld en 1600 gevangenen gemaakt; 1300 versterkingen, veld stellingen en kazemat ten werden door de Duitsche en Finsche troepen vernield tijdens ten deele zeer «ware gevechten. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct. daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. De „Generalluftzeugmeister” General- Oberst Udet, heeft gisteren bij proefne mingen met een nieuw wapen een zóó ernstig ongeluk gehad, dat hij tijdens zijn vervoer aan zijn verwondingen is overleden. De Führer heeft bepaald, dat het stof felijk overschot van dezen officier, die op zoo tragische wijze bij de vervulling van zijn plicht is gevallen, een staatsbegrafe nis zal krijgen. Als blijk van erkentelijk heid voor de uitstekende verrichtingen van den jachtvlieger, die tijdens den wereld oorlog in 62 luchtgevechten de overwin ning heeft behaald, en voor de groote ver diensten, die hij heeft verworven bij den opbouw van de luchtmacht, heeft de Führer General-Oberst Udet onderscheiden door zijn naam te geven aan het derde jachteskader. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rljswija Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ru»s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There* eiastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Onder het opschrift „Heel Europa” schrijft de diplomatieke medewerker van de „Deutsche Allgemeine Zeitung” o.a. het volgende over „De Duitsche zending op het Europeesche continent”: De Duitsche daad in het Oosten be vrijdt het continent. De Führer heeft voor zijn getrouwen nog eens gewezen op de beteekenis van den geweldigen strijd om het zijn of niet-zijn van Europa en het groote doel in het Oosten onthuld. Enkele dagen later heeft de Finsche nota aan de Ver. Staten ondubbelzinnig en nuchter bevestigd, wat deze strijd om het bestaan aan de Noordelijke flank van Europa beteekent, waarvan Roosevelt’s Amerika geen denkbeeld heeft, en geen denkbeeld wil en kan hebben. Wat voor Finland geldt, geldt ook voor Roemenië en onze andere bondgenooten. Eigenlijk geldt het voor geheel Europa. Het bolsjewisme zou de vernietiging gebracht hebben, het moest koste wat het wil verslagen wor den. Slechts één mogendheid ter wereld kon het verslaan: de grootste continentale militaire mogendheid; Duitschland. Daar mee viel een besluit van essentieele betee kenis en daarmee werd het Europeesche continent herboren. De kwestie die thans door ons optreden in het Oosten, door de overwinningen en offers van onze soldaten en hun bondge nooten positief wordt opgelost, stond als een kwestie van leven en dood voor alle Europeesche volkeren en staatslieden. Met de militaire overwinning van het bolsje wisme wordt een historische noodzakelijk heid vervuld, welke het democratische Westen in Europa sinds het bestaan van het bolsjewistische gevaar wel veronder steld, maar nooit had durven volbrengen. Het pan-Europa-manifest van Couden- hoveCalerghi ging uit van den valschen, on-Duitschen opzet, de politieke leiding der wereld voortaan te concentreeren in Washington, Londen, Moskou, Tokio en Parijs en het Duitsche Rijk uitsluitend als hun object te zien. Den opsteller van dit manifest zweefden de Ver. Staten van •Europa voor den geest als bufferstaat voor Engeland tegen het bolsjewisme. „Pan- Europa reikt zoover naar het Oosten als het democratische stelsel", heette het toen. ROOSEVELT VRAAGT NIEUWE MILITAIRE CREDIETEN President Roosevelt heeft het Congres nieuwe credieten voor het leger gevraagd ten bedrage van 6.687 milliard dollar. Meer dan de helft van dit bedrag is bestemd voor geschut. Voorts heeft de president nog 308 millioen dollar gevraagd voor de marine. Van dit bedrag zal 120 millioen besteed worden voor de bewapening van koopvaarders. VERSPREIDE BERICHTEN De voormalige Fransche generalissi mus, Gamelin, die voor eenige dagen op bevel van maarschalk Pétain naar de ves ting Portalet is overgebracht, heeft plotse ling last gekregen van een ernstige huid aandoening in het gelaat en is naar een ziekenhuis in de nabijheid van de vesting Portalet overgebracht. Krachtens de onlangs door de Fran sche regeering uitgevaardigde verorde ning, dat bronzen monumenten zonder kunst- of patriottische waarde in geheel Frankrijk aan de metaalverwerking moe ten worden geleverd, zullen de komende weken 90 Parijsche standbeelden van dezen aard worden versmolten. Maarschalk Antonescu heeft de ravi- tailleering van de burgerbevolking en van het leger van Roemenië uitsluitend opge dragen aan het leger teneinde, naar in een officieele mededeeling wordt gezegd, de ravitailleeringsactie ten uitvoer te leggen volgens een gezichtspunt van een heid, orde en discipline. Het Japansche parlement heeft de door verschillende fracties ingediende resolu- helft van het aantal afgevaardigden tie, waarin de regeering wordt uitgenoo- digd zonder aarzelen de vastgestelde na tionale politiek ten uitvoer te leggen, eenstemmig goedgekeurd. In deze resolutie wordt o.a. gezegd, dat de grootste belemmering voor een oplos sing in het Chineesche conflict bestaat in de handelingen van vijandige landen on der leiding van de Vereenigde Staten. „Het is duidelijk, aldus de resolutie, dat de stuwende kracht achter het conflict tusschen de asmogendheden en de volken concentreerden de patrouillevaartuigen het vuur op de tweede boot, die in brand geschoten werd Patrouilleschepen hebben gezien, dat het schip eveneens is gezon ken. Japan’s financieele positie De Japansche minister van Financiën, Kaja, heeft gisteren in de buitengewone zitting van den Rijksdag verklaard, dat de economische structuur van Japan, on danks de ontzaglijke uitgaven sedert het uitbreken van de vijandelijkheden in China, ongeschokt is en ook in de toe komst zal voldoen aan de eischen. Hij maakte bekend, dat de schatkist sinds 1937 meer dan 48 milliard yen moest verstrekken, waaronder 26 milliard voor militaire uitgaven, en qualificeerde de vlotte inteekening op de staatsleeningen ten bedrage van 24 milliard yen sedert het begin van den veldtocht in China als een duidelijk bewijs voor de buitenge wone stabiliteit van Japan. Maan: 18 Nov. onder 5.56 uur nam. 19 Nov. op 9.14 uur v.m. on der 6.40 uur nam. Nachtdienst DOK.'ERS: Tusschen 16 u. n.m. en 7 u. v.m.; No. 394920 Ziekentondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 E MILITAIRE BEGROOTING VAN JAPAN Het Japansche Lagerhuis heeft een stemmig het voorstel van de regeering in zake het aanvullende begrootingsontwerp voor buitengewone militaire uitgaven ten bedrage van 3.8 milliard yen goedge keurd. Berlijn acht psychologische uit werking gering Door de onderteekening van Roosevelt, trad gisteren de wijziging van de Ameri kaansche neutraliteitswet in werking. De psychologische uitwerking van dit gebeu ren acht men te Berlijn van bevoegde zij de gering, meldt het A.N.P, vooral we gens de kleine meerderheid nog niet de y-^irx. -. j: waarmede de wijziging haar beslag kreeg. Men kon geen duidelijker bewijs verlan gen van het feit, dat de meerderheid van het Amerikaansche volk buiten den oorlog wenscht te blijven. Wat de materieele zij de der kwestie betreft, gelooft men te Berlijn wel, dat Washington naar zijn ge woonte nog een of andere arglistigheid achter de hand heeftmen denkt daarbij bijv, aan Noord-Ierland, waar sinds ge- ruimen tijd als burgers -vermomde Ame- - - - - - rikaansche militairen zijn Ontscheept Ver-j Engeland^ Amerika n^de Sovjet-Unie moedelijk wil men ook daar een marine- "x basis vestigen evenals op Ijsland. Interes sant is het in dit verband te vernemen, zoo zeide men ons, dat van Amerika uit 10.000 recruten naar Reykjavik zijn ge zonden, recruten, die daar voor 3 jaar ge- stationneerd zullen worden. Aan schepen zal men evenwel geen grooter aantal in de vaart kunnen brengen dan tot dusver onder Panameesche vlag voer. Het eenige, wat gebeuren zal, is het veranderen van de Panameesche in de Amerikaansche vlag en dan het bewapenen dier koopvaar ders, waartegen de onlangs verwijderde president van Panama zich verzette. De 3 nieuwe schepen, welke wekelijks de Ame rikaansche werven heeten te verlaten, ma ken te Berlijn evenmin veel indruk. „Men moest eens weten, hoeveel duikboo- ten wij hier iedere week bouwen” Al leen zal men aan den overkant van den Oceaan van nu af over meer matrozen kunnen beschikken, n.l. over de miliciens der Vereenigde Staten, die nu tegen den wil hunner ouders, zusters en verloofden den dood zullen moeten trotseeren, en waarschijnlijk ook tegen hun eigen wil. in het algemeen kan men aldus zeggen, dat men te Berlijn ook van materieele zijde de gevolgen van de Amerikaansche wetswijziging niet al te hoog aanslaat. De vesting Sebastopol De speciale Japansche ambassadeur Koeroesoe heeft gisteren met den minister van buitenlandsche zaken Huil, een onder houd gehad, dat ongeveer 25 minuten heeft geduurd. Na dit onderhoud heeft hij vergezeld van Huil een bezoek gebracht aan president Roosevelt. Een later bericht meldt dat besprekingen gevoerd werden tusschen Roosevelt, den Japanscben am bassadeur Nomoera en Koeroesoe, welke een uur en tien minuten hebben geduurd. Huil heeft na het onderhoud ten over staan van de pers verklaard, dat het slechts een voorloopig onderhoud was, waarbij alleen zaken van persoonlijken en algemeenen aard waren besproken. Op de vraag, of Koeroesoe een boodschap van den Japanschen premier had medege bracht, verklaarde Huil, dat zoolang het stadium van de eigenlijke discussie nog niet bereikt was, een dergelijke vraag niet kon worden behandeld. De rede van Tojo is nog niet bestudeerd. Voorloopig kan men noch pessimistisch, noch optimis tisch spreken over de gedachtenwisselin gen. De Washingtonsche correspondent van de „New York Sun” meldt, dat de onder- handelingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Japan, in een kritieke atmosfeer worden gehouden en dat weinig optimisme aanwezig is ten aanzien van het resul taat. De Vereenigde Staten en de Brit sche regeering hebben Tsjang kai sjek de verzekering gegeven, dat geenerlei accoord zou worden aangegaan, waarin de belan gen van China niet volkomen gewaar borgd zouden zijn. Voor het verblijf van Koeroesoe in Washington kan geen tijdslimiet worden opgegeven. Hij zal in Washington blijven, zoolang dat noodig is, aldus heeft de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard. In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren wordt het D.N.B. medege deeld Door de inneming van Kertsj is het Oostelijke deel van het schiereiland Krim van vijanden bevrijd en een belang rijk strategisch succes behaald. De Duit sche en Roemeensche troepen sluiten de Straat van Kertsj definitief van elk bols jewistisch verkeer af, d.w.z. de Zee van Azof met haar aan de Oostkust gelegen havens, van Rostof aan den Don, via Jeissk tot aan Temrjoek op het schier eiland Taman zijn van elke verbinding te water naar het Zuiden afgesloten. Deze havens beschikken alleen nog over ver binding te land en per spoorweg naar het Oosten. De Duitsche en Roemeensche troe pen staan tegenover het voorterrein van den Kaukasus. De bolsjewisten hadden op het schiereiland reusachtige versterkings- gebieden aangelegdten eerste in het ge bied Perekop-Armjansk en Joeschoen over een diepte van 50 k.m., vervolgens op de landengte naar den Oostelijken top van Kertsj over een diepte van 10 k.m. en ten slotte rond Kertsj. In deze versterkte ge bieden hadden zij groote hoeveelheden troepen en materieel bijeengebracht en door zulk een massalen inzet dachten de bolsjewisten den opmarsch der Duitsche en Roemeensche troepen tot staan te kun nen brengen. Toen zij zagen, dat dit niet gelukte, poogden zij zich op schepen in vei ligheid te brengen. De Duitsche lucht macht heeft echter met talrijke bom tref fers ingegrepen en thans opnieuw 9 oor logsschepen tot zinken gebracht en 24 oor logsschepen zwaar beschadigd. Zij heeft echter ook de bolsjewistische koopvaardij vloot in de Zwarte Zee zwaar getroffen. Zestig koopvaardijschepen met tezamen 235.500 b.r.t. en 9 andere, waarvan de tonnage niet bekend is, zijn tot zinken ge bracht; 69 schepen werden zwaar bescha- dign. Deze groote vernietiging van oor- logs- en handelsvloot der bolsjewisten in de Zwarte Zee heeft tevens tot gevolg ge had, dat de door hen op de Krim bijeenge brachte massa’s menschen en materiaal niet weggevoerd kunnen worden. Duitsche artillerie heeft gisteren bolsje wistische schepen in de haven van Sebas topol krachtig onder vuur genomen. Een tankboot kreeg verscheidene treffers en geraakte in brand. In de baai van Kertsj schoot Duitsche luchtdoelartillerie een bolsjewistisch vrachtschip in brand. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Führer heeft bepaald, dat in de deelen van het door de Duitsche troepen in het Oosten bezette gebied, waar de gevechtshandelin gen geëindigd zijn, burgerlijke besturen ■worden ingesteld. Deze besturen hebben Hi de eerste plaats tot taak, de openbare orde en het openbare leven te herstellen en te handhaven. Zij ressorteeren volgens aanwijzing van den Führer, onder een rijksminister. De Führer heeft te dien einde den rijksleider Alfred Rosenberg benoemd tot rijksminister voor het bezette gebied in het Oosten. Tot diens perma nenten vertegenwoordiger heeft de Führer benoemd den gouwleider en rijksstadhou- der dr. Alfred Meyer. Om te beginnen is het burgerlijk be stuur ingesteld in het gebied der vroe gere vrije staten Litauen en Letland en in deelen van Wit-Roethenië. Deze gebie den vormen tezamen het rijkscommissa- riaat „Ostland”. Tot rijkscommissaris voor het Ost land” heeft de Führer den gouwleider en Oberprasident Hinrich Lohse be noemd. Ook in deelen van de Oekraïne is reeds een burgerlijk bestuur ingesteld De Führer heeft tot rijkscommissaris voor de Oekraine benoemd den gouwlei der en Oberprasident Erich Koch. bij de stichting van een hoogst abstracte Europeesche unie door den Franschen premier Briand voor dergeïijke plannen belangstelling. En thans verweert Chur chill zich als een razende op het eens gezinde Europa onder Duitsche leiding. De Volkenbond leek Engeland wel als intercontinentale voortzetting der politiek van het Europeesche evenwicht der krach ten. Alle pogingen tot een continentaal eenheidsfront kwamen Engeland verdacht voor, zelfs wanneer dergelijke voorstellen kwamen van een Franschen democraat en pacifist. Het Europeesche motief van Briand daarentegen stond gelijk met den angst voor een Duitschland, dat tezamen met het bolsjewisme West-Europa onder den voet zou loopen. Dezelfde angst dreef de Franschen. nadat het nat.-socialisme in Duitschland het bewind in handen had ge nomen. naar een samengaan met de Sov- jet-Unie. In de jaren van Locarno waren oriën- teering op het Westen of dekking in den rug in het Oosten de diplomatieke slag woorden van den dag. Toen reeds stelde Adolf Hitler het Duitsche volk openlijk voor de noodzakelijkheid eener Oostelijke politiek. Toen reeds stelde hij als het posi tieve Groot-Duitsche doel het te boven komen van Versailles. Ook Hitler moest beleven dat Engeland het Duitsche con tinentale streven niet zou verstaan. Nu de Finnen den Amerikanen hebben meegedeeld -u _s-x- het bolsjewisme willen het Britsche eiland het gemeenschappelijk ver- opgerichte rijksministerie voor de bezette gebieden in het Oosten, iets geheel nieuws en van historischen omvang. Het is hier zaak, zoo verklaarde men, in aansluiting op de bevrijding van die gebieden van het bolsjewisme op de achtergebleven onge looflijke puinhoopen, de grondslagen te leggen voor een nieuw leven. Het natio- naal-socialistische Duitschland. zoo ver klaren genoemde politieke kringen te Ber lijn, is zich geheel en al bewust van de grootheid van deze taak. Naar verluidt, is de zetel van het nieu we ministerie te Berlijn. Bevoegde in stanties aldaar zijn van meening, dat nog meer rijkscommissariaten in het Oosten zullen worden ingesteld. De benoeming van rijksleider Alfred Rosenberg tot rijksminister voor de be zette Oostelijke gebieden, de instelling van een civiel bestuur in de bezette Ooste- lijke gebieden en de oprichting van 2 rijkscommissariaten worden door de dag bladen groot opgemaakt gepubliceerd. In hun commentaren noemen zij deze regeling van den Führer een gebeurtenis van Europeesche beteekenis, waarbij zij er op wijzen, dat met Rosenberg een man aan het hoofd van het Oosten is geplaatst, die reeds voor 22 jaar gestreden heeft te gen de destructieve krachten van bolsje wisme en Jodendom. Zooals we reeds eerder gemeld hebben worden schepen toegerust met generato ren, aangezien de hoeveelheid gasolie ge ring is. De binnenvaart is voor ons land buitengewoon belangrijk. Zij haalt in normale tijden evenveel tonnen-kilome- ters als vrachtauto en spoorwegen teza men. Deze mededeeling deed mr. K. Vonk, voorzitter van de commissie van inbouw van generatoren, in een bijeenkomst op Vrijdag j.l. De binnenvaart is een veelvormig en samengesteld apparaat door de groote verscheidenheid in schepen en wateren. In normale tijden zorgen een 8000 moto ren met een vermogen van 250.000 paar- dekrachten voor de energie, noodig om de schepen door het water te stuwen. Het overgroote deel van deze motoren loopt op gasolie; benzine is voor de voortdrij- ving van zeer ondergeschikte beteekenis. Nu de gasolie schaarsch begint te wor den, moet hierin op andere wijze voor- zien worden en het is weer de generator, door treffers in den grond was geboord, die te hulp geroepen wordt. Hét generato- ren-probleem voor schepen is echter veel moeilijker dan dat voor auto’s. Elk schip is een individueel object, aldus mr. Vonk. Het type, de sterkte en de plaatsing van de motoren loopt zeer uiteen, terwijl de kosten voor scheepsgeneratoren aanzien lijk hooger zijn dan voor autogeneratoren. De oplossing van deze kwest’? kan dan ook niet aan het particulier initiatief worden overgelaten en de overheid heeft de zaak aan zich getrokken. Een commis sie voor den inbouw van generatoren ia vaartuigen, waarin o.m. zitting hebben vertegenwoordigers van de departemen ten van Waterstaat en Handel. Nijverheid en Visscherij, werd gevormd. De commis sie. die een crediet voor den aankoop van generatoren verkreeg, gaat na welke sche pen geschikt zijn voor den inbouw van generatoren. Deze worden op huurcon tract geleverd aan de schippers, die te vens een subsidie ontvangen, gelijk aan de kosten voor den aankoop van een ge nerator, op voorwaarde echter, dat de generator goed onderhouden wordt. Tal van moeilijkheden en probleméh heeft de commissie met haar uitgebreiden technischen staf moeten oplossen in het halve jaar, dat zij thans bestaat. Er is pioniersarbeid verzet, aldus mr. Vonk. Ir. M. J. Kollewijn, lid van de commis sie en directeur van het bureau voor ge neratoren en tankgas, wees er op, dat er naast generatoren voor auto’s, generato ren voor den landbouw, motorlocomotie- ven, stookovens en schepen bestaan. De belanghebbenden in de scheepvaart behoeven niet te vreezen. dat zij met de scheepsgeneratoren dezelfde narigheden en ongemakken zullen hebben als de chauffeurs van auto’s met generatoren, aangezien de betrouwbaarheid ervan groot is. Een goede verzorging is natuur lijk absoluut noodzakelijk. Het is voor de schepen een voordeel, dat men de be schikking heeft over meer ruimte en over een onbeperkte hoeveelheid water. Boven dien profiteert men van de ervaring, op gedaan bij het wegverkeer. De heer Kol lewijn legde er den nadruk op, dat bij het niet goed functioneeren van den genera tor de fout meestal te zoeken is bij den bediener. Het ligt in de bedoeling om ge- neratorbooten eens in de 3 maanden te onderzoeken. Voor de scheepsgeneratoren zijn we aangewezen op anthraciet, aldus spr. Ten aanzien van de generatoren is door de Nederlandsche industrie en in het bijzonder door de motorenfabrieken zeer belangrijk werk verricht, zoodat de resultaten, die bereikt zijn, ten voorbeeld kunnen strekken in het buitenland. Ir. J. A. Peletier, hoofd van de afdee- ling Research van het bureau voor gene ratoren en tankgas, hield een beschou wing over den bouw der generatoren. Er zijn twee scholen te onderscheiden. De eene is reeds een 30 a 40 jaar oud en bouwde generatoren met zgn. opgaande vergassing. Het zijn betrouwbare, stevige en eenvoudige apparaten, die weinig on derhoud vergen en practisch onverslijt baar zijn. Voor vaar- en voertuigen zijn ze echter niet bruikbaar, aangezien zij te veel ruimte in beslag nemen en te zwaar zijn. De nieuwe school past de zgn. dwarsvergassing en neergaande vergas sing toe. Een naderf van deze apparaten is de sintelvorming, zoodat niet lang ach tereen gestookt kan worden. De generator heeft als warmte-tech- nisch apparaat de industrie voor moeilij ke problemen gesteld, zoodat fabricatie- vergunningen alleen uitgereikt worden aan hen, die in staat zijn uitgebreide proeven te doen, hetgeen in de practijk een wijze maatregel is gebleken. Meer en meer blijkt, dat de gebruikers van gene ratoren aan deze apparaten gewend ra ken, zoodat steeds minder stoornissen voorkomen. Des middags hebben wij onder leiding van Ir. J. J. proese een bezoek gebracht aan het Bureau Ombouw Motoren, welk bureau de leiding heeft van het techni sche gedeelte. Het verricht onderzoekin gen, verstrekt adviezen aan de fabrieken en zorgt voor het uitwisselen van gege- vens, want alleen door groote samenwe*, king kan in korten tijd in dezen iet* goeds tot stand gebracht worden Het resultaat van zijn werk is, dat thans practisch alle Nederlandsche fabrikaten geschikt zijn voor serie-fabricage van om- bouwonderdeelen, Niet naar het Westen moet uw blik ge richt zijn, in het Oosten gloort de dage raad van den nieuwen tijd. Niet de sabo teurs, de hamsteraars, de kankerpitten en sorry-mannekes zijn uw sympathie waard, maar die Nederlandsche nationaal-socia- listen, die kerels van de daad, die heb ben recht op uw medewerking. Neen, landgenoot, neen, nu niet de schouders ophalen en met dat hoofd schudden, nu den moed hebben het bovenstaande objec. ,ief te bekijken. Vanuit het Westen, van uit Engeland en Amerika is nog nimmer iets goeds voor Nederland gekomen. Nooit echter voerden wij oorlog met het Duit sche Rijk. En wat onze landgenooten be treft. het is toch niet moeilijk te begrij pen, dat onze toekomst nimmer gediend kan zijn door saboteeren. kankeren en zwijmelen over alles wat Engelsch is, maar dat het de daad is en de krachtige wil tot samenwerken aan den opbouw van het nieuwe Europa, die van belang zijn voor de toekomst van ons volk en land. Neen, landgenoot, de mannen die zich aanmelden voor ons eigen Legioen, die mannen begrijpen waar het om gaat, die mannen verachten de stuurlui-aan.den- wal, maar zij vatten het roer in eigen knuisten en zij zullen het schip een be hoorlijke plaats verzekeren, een eervolle plaats in het nieuwe Europa. Ja, landge noot, die mannen hebben gelijk en als goed vaderlander kunt u gerust hun voor beeld volgen, door u eveneens aan te melden bij het Vrijwilligerslegioen „Ne derland”, Koninginnegracht 22, ’s-Gra- venhage. t Versterking O f J 4, dat zij niets van weten, is ook op laatste restje van antwoordelijkheidsbesef onderdrukt door de vrees en den haat tegen de voltrekking van het vonnis over bet Joodsch-kapitalis- tische stelsel. Toen de Führer in den zomer van 1939 den oorlog aan twee fronten vermeed en in 1940 Europa met een minimum aan bloedvergieten en oorlogsverwoesting on der bescherming van de as plaatste, had den Churchill en Stalin het reeds ver speeld En thans wordt vervuld, wat een handjevol verstandige Engelschen en Franschen na München reeds gehoopt had, n.l. de zegevierende uitvoering van de Duitsche zending in het Oosten, van de Europeesche zending van Duitschland. Het doel in het Oosten is thans tweeledig: Volledige militaire bescherming en een zoo breed mogelijken grondslag voor de verzorging. Dat is het Duitsche doel in het Oosten. Zijn alternatief was: De voort durende achteruitgang, net verval van Europa aan deze zijde van de vroegere bolsjewistische grens en de vernietigende Engeland evenwel toonde noch toen, noch> vloed van de bolsjewistische terreur. op 2 October m.1. het stroomgebied van de Amazone té’ maken tot invloedsfeer van de Vereenig de Staten en daarheen millioenen emi granten te zenden, hetgeen Roosevelt volgens dit blad reeds 2 jaar geleden had geëntameerd. Om Roosevelt’s plan nen in de hand te werken, moest het wantrouwen van Zuid-Amerika op Duitschland gevestigd en daardoor van de Vereenigde Staten afgewend worden. Daarenboven koestert Roosevelt nog de noodige plannen omtrent steunpunten in Zuid-Auerika, naar genoegzaam be kend is. De „Angriff” wijst voorts op de om standigheid, dat Roosevelt’s aantijging tegen Duitschland, dat het nationaal- socialisme voornemens zou zijn de be staande godsdiensten te liquideeren en een wereldgodsdienst in te voeren, ook een bijbedoeling had. De president der Vereenigde Staten had zooveel critiek van alle zijden te hooren gekregen op zijn bewering, dat de grondwet der Sovjet-Ume vrijheid van godsdienst waarborgt, dat hij het noodig achtte Duitschland op dit terrein in de oogen van zijn godsdienstige landgenooten te bekladden ter vergoelijking van zijn steun aan de Sovjet-Unie. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De „Angriff” behandelt in het derde num mer van haar reeks „Uit de verval schingswerkplaats van den Jood Roose velt”, de affaire van de Zuid-Ameri- kaansche landkaart en van de zoogenaam de plannen van Hitler met de gods diensten. Het blad licht eerst de Taborda, voorzitter der parlementscommissie van onderzoek naar buitenlandsch gewroet en noemt hem een beroepsmisdadiger en handlanger van Roosevelt. De „Angriff” schrijft, dat Ta borda de man is, die de beruchte kaart van Zuid-Amerika met de „Duitsche ver- deelingsplannen” had vervalscht. Roose, velt weigerde deze kaart aan de pers te laten zien, naar men zich zal herinneren, maar zij werd toch gepubliceerd door het Argentijnsche blad „Critica”, dat opgericht is door den schoonvader van Taborda. Overigens was deze landkaart geenszins alleen voor binnenlandsch gebruik be stemd. Niet voor niets maakte Roosevelt in zijn rede van 28 October melding van Panama. Immers, hier werd juist de staatsgreep volbracht, welke dr. Arias als president afzette en verving door gewilligen dienaar van Roosevelt. De „kaartentruc” was echter niet eens nieuw, aldus de „Angriff”, welke dan op merkt, dat de Londensche „Daily Mirror” deze kaart 28 Augustus had gepubliceerd onder het mottoAanvalsplan van de Reichswehr (sic) op Zuid-Amerika. Maar maakt de „Washington Times Herald” melding van een plan ony

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1