I EEN TOCHT NAAR MARS BINNENLAND De distributiebonnen AA HAAGSCHE COURANT Woensdag 19 Nov. 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Kwaliteitsaanduiding in groentenwinkels Bet Centraal Distributie Kantoor en de schoenenbeurzen - I Het bekende getal Waarom met Duitschland tegen het Kapitalisme i i Vaste brandstoffen voor kamer verhuurders en pensionhouders Vwr oprichting is goedkeuring noodig L’ F - Polygoon- Kuiper) Br., gebak 100 Kaas gram 125 gram TERUG NAAR DE AARDE nr’ kunnen op- op Mars een oogenblik met A. Herfststemming m het Haagsche Bosch. (Schimmelpenninffh) BIJBETALING OP MILITAIRE PREMIE* CERTIFICATEN VAN VERPLICHT VERZEKERDEN rants. rants. rants. rants. VL, VLw. Melk Aardapp. Aardapp. werk dus dingen, den U- verschenen bericht en conserveeren van ouders, stiefkinderen zullen beschikbaar a vein ucxi uxdtóvu ucKuvuwi, maar aiieen uitbuit als een middel tot vermeerdering van ---ixrt. Tc~“ dit ™pi a talisme stelt het Christendom den arbeid. 44-4 44 44 Boter Boter m.red. 8—7—C-0—0 Nederlandsche Ambulance Koninginnegracht 22 ’s-Gravenhage Op post in een besneeuwde veldstelling. In taüooze stellingen en kazematten trotseert de dappere Duitsche Infanterie de vertwijfelde uitbraak-pogingen van de bolsjewisten in bet Noordelijke frontdeel, (Atlantic-Holland) gram gram gram gram Suiker Cacao Koffie-surt Jam de de het het Melk I Aard. Aard. Rijst Havermout Gort Verm., Mam 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 Lm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. zijn verheven voetstuk afgestooten. 144 Alcmm id awn adel Zllgem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. Brood Brood Vleesch 44 Vleeschw. 44 44A 44B vorderingen, en in het laatste twin- - -j me niet zoo’n heksentoer om een stof sa men gas kan neutraliseeren. Op de groote fruitkweekerijen te Heer- hugowaard en omgeving wordt het zgn. wirtterfruit thans gesorteerd en in daarvoor speciaal ingerichte koelhuizen opgeborgen. Men bedient zich bij het sorteeren van een maatplankje. Er zijn exemplaren van meer dan een half kilo. (Polygoon^ Kuiper) plaats aan waar zij rusten. Dan gaan we terug naar ons eigen toestel. Eerst neemt de professor nog een paar monsters Marslucht mee om te onderzoeken en dan starten we. Terug naar moeder aarde, weg van de bruine hel met de opdracht om deze hel weer te herscheppen in frisch en vruchtbaar land. ir. Bogaard, een aan lager wal geraakt en door de politie gezocht ingenieur) was in dienst van een Amerikaansche maatschappij. Deze maatschappij was zelf aan een project bezig voor een tocht naar Mars, doch er ontbraken nog eenige belangrijke gegevens. Het was Deking’s opdracht om deze gegevens te bemachtigen en tevens om den tocht mee te maken, teneinde onderweg de noodige waarnemingen te doen. Verder had I Fokker’ voorbeeld door het toestel te pletter te laten slaan en er zelf per parachute uit te I. van de inwonende pleeg- en familieleden brandstoffen Van visschersjongen tot boer. Als er een schuit met suikerbieten in de Volen- damsche haven komt, demon streert de Volendammer jeugd hear kunnen in het hanteeren van de riek. (Polygoon-Sagers) te zorgen, dat de „Anthonie niet heelhuids terugkwam, bij- Morgen zullen er te- Amersfoort in het kamp Waterloo van den Arbeidsdienst feestelijkheden plaats hebben ter gelegen heid van het afscheid der arbeidsmannen, die hun diensttijd hebben volbracht. De leuze van den dag zal zijn: „Eén voor al len, allen voor één”. Onder leiding van commandant, hopman H. G. J. Willems, zal het korps van den Arbeidsdienst een feestmarsch houden door de stad, vooraf gegaan door de stafmuziek van den N A. D. uit den Haag. De dag zal worden be sloten met het plechtig neerhalen van de vlag, gevolgd door een gemeenschaps- avond, waar zal worden opgevoerd het hoorspel: „Hollands glorie rond Water loo”. De Nationaal SoeMIfrstt- sche Vrouwen Organisatie in Nederland breit dui zenden paren sokken en handschoenen voor de soldaten aan het X Oostfront Polygoon-Meyer) Rolpens mag niet meer worden gemaakt In aansluiting op het in de dagbladen van 23 October j.l. over het. bereiden vleeschwaren deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd thans mede, dat, in verband met de verschillen de omstandigheden, van de soorten vleeschwaren, waarvan de bereiding is toegestaan, rolpens moet vervallen. Het bereiden van rolpens is in het vervolg dus niet toegestaan. Wordt de verplichting tot prijsaandui ding over het algemeen tamelijk nauw, gezet nagekomen, uit verschillende klach ten, welke den gemachtigde voor de prijzen bereikten, is gebleken, dat in vele groentenwinkels naast een behoorlijke prijsaanduiding de kwaliteitsaanduiding ontbreekt. Er moge hier nogmaals op worden gewezen, dat art 1 van het prijs- aanduidingsbesluit 1941 bepaalt, dat het prijzen ’dient te geschieden onder ver. melding van de kwaliteitsaanduiding en de verkoopeenheid, zooals deze in den handel gebruikelijk zijn. Vooral ten aan zien van fruit is de nalatigheid het grootst. Groentenwinkeliers worden dus herinnerd aan de verplichting, welke op hen rust zoowel de prijzen als de kwali teiten voor het publiek goed leesbaar aan te duiden. De contröle.ambtenaren hebben opdracht' bij overtreding van deze voorschriften onmiddellijk in te grijpen. Arbeiden isGods schepping hier op aarde voortzetten. Arbeiden is het meest gelijken op God. Hij is immers dé actus purus, de steeds werkende daad zonder ooit op te houden. Daarom zijn de arbei ders de eigenlijke Godenzonen, want zij zetten het scheppingswerk van hun Vader voort en gelijken het meest op Hem. Maar het kapitalisme heeft den arbeid van Arbeid was geen adel meer, maar zware slavernij. Als ideale toestand werd be schouwd, dat men niet meer behoefde te werken. Zoo werden Gods bedoelingen met de schepping totaal omgekeerd. Is het dan wonder, dat de wereld vast moest loopen Is het wonder, dat er een toe stand ontstond op deze wereld, zooals er nog nooit een in de wereldgeschiedenis is geweest En de oorzaak van deze ver warring en al deze ellende was het ka- Een Matyo-meisje in haar mooie klee- derdracht De Matyo*s zijn een volksstam in Hongarije, die nog altijd aan zijn oude zeden en gewoonten vasthoudt, (Orbis-Holland) Het bekendste getal, het.getal, dat in korten tijd beroemd’ werd, is bet gironummer van de Neder- landsctie Ambulance: Ter gelegenheid van den naamdag van den Roemeenschen koning vond in Boekarest een groote parade van alle wapens plaats. Ook Generaal-Veldmaarschalk Keitel was hierbij tegenwoordig. Men ziet den Generaal-Veldmaarschalk hier in de k>ge van den koning tijdens de parade. Atlantic-Holland) plaats^ mo<- invloed SÖrhe’rsteld De aankomst op tpliik als met een 1 g®neCehuldigdrden0 hebben ridderorden Zijn en verder alles, wat er by gekregen pas komt. Jan Deking werd KU°aankomst onmiddellijk achter slot en bij cezet Bij zijn verhoor, waarbij grCrhem eigenlijk weinig te ontkennen Het kapitalisme is naast en met bolsjewisme de grootste vijand van Christendom. „Gij kunt God niet dienen en den Mammon”. De Mammon is hier de gewetenlooze zucht naar gewin, die den arbeid niet meer als hoogste ontplooiing J van den mensch beschouwt, maar alleen au.« «ao wu.uiiuuv. .x/l, mg van persoonlij winst. Tegen dit kapi- Krachtens de Invaliditeitswet heeft het Rijk, met inachtneming van bepaalde voorwaarden, steeds ten behoeve van ver- plicht-verzekerden, die krachtens de wet in militairen dienst vertoefden, de premie doorbetaald en wel, volgens de tweede loonklasse, zijnde dertig cents per week. Aan den betrokkene werd hiervoor dan tezijnertijd een zoogenaamd „militair pre- mie-certificaat” uitgereikt, dat tegelijk met de rentekaart moest worden ingele verd. In afwijking van het gestelde in de Invaliditeitswet, heeft de secr.-generaal van het departement van Sociale Zaken thans, met terugwerkende kraeht tot 24 Augustus 1939, een besluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk premiën, welke zijn ot zullen worden aangeteekend ingevolge een overgelegd premie-certificaat. door bijbe taling door werkgever of werknemer ver hoogd kunnen worden, tot ten hoogste premiën der vijfde loonklasse, die zestig cents per week bedragen. Deze bijbetaling moet binnen zes maanden na 14 Novem ber 1941 plaats vinden. Het besluit van den secr.-generaal»geldt mede met betrek king tot premiën, welke voor of door personen, die zijn opgenomen in de ,,Waf- fen S.S.” of het Vrijwilligerslegioen Ne derland, of, als vrijwilliger, in de Duit sche Weermacht, over eenig tijdvak, ge durende hetwelk zij militairen dienst heb ben verricht, zijn of werden betaald. De bijbetaling moet voor deze personen ge schieden binnen zes maanden na het ein de van den militairen dienst. Sneeuw mhet Oosten. De bommen worden op sleden naar de gevechtsvliegtuigen getransporteerd. (P.K. Jütte-Hoffrnamd) 1 rantsoen BL, Br. Geb. 250 250 250 100 In trouwe wapenbroederschap .strijden de Duitsche en Spaansche soldaten tegen den bolsjewistische» wnand. Borden en aanwijzingen bij een parkeerplaats. (Orbis-Holland), 16 Lm. 22 November 1941 4 1 li liter 11 k.g i k-g. Aanvragen voor de maanden December en Januari rndienen vóór 1 December De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat kamerverhuur ders en pensionhouders, die hun huis met haardlen en kachels verwarmen, dezer dagen op nader door den plaatselijken distributiedienst te bepalen tijdstippen bij dezen dienst een aanvrage kunnen indie nen ter verkrijging van vaste brandstoffen voor het verwarmen van de door hen ver huurder vertrekken, gedurende de maan den Dec. 1941 en Januari 1942. In den loop van Januari 1942 ?al voorts de gele genheid worden opengesteld vaste brand stoffen voor verwarming van verhuurde kamers gedurende de maanden Februari en Maart aan te vragen. Voor het stook- seizoen 1941-1942 zullen daarna geen brandstoffen voor dit doel meer worden beschikbaar gesteld. Personen, die kamers verhuren of een pensioen houden en hun huizen door mid del van centrale verwarming verwarmen, hebben reeds het hun toegewezen aantal bonnen voor verwarming voor het geheele stookseizoen ontvangen en kunnen derhal ve noch dezer dagen, noch in Januari een nieuwe aanvrage indienen, behalve indien bij hen personen komen inwonen op ka mers, waarvoor zij in het geheel nog geen extra rantsoen hebben ontvangen. Alle aanvragen moeten worden inge diend door den kamerverhuurder, resp. pensionhouder op formulieren. MD 121, welke bij de plaatselijke distributiediensten eveneens op nader door dezen dienst be- Tot zoover, wat ik u aan de hand van miin dagboek over onzen tocht heb wil len vertellen. De terugtocht ging tame lijk vlot. Ik moest zooveel mogelijk het J vén Walter waarnemen en had niet veel tijd voor mijn radio-uitzen- en. Veel bijzonders hebben we op terugtocht niet meer meegemaakt, rZ’halve dan, dat op precies dezelfde “en ais op de heenreis, de motor en verwarming weer afsloegen. Ver- déliik wordt dit door een of anderen ,e - vanbuitenaf veroorzaakt. In oogenblikken was c’e fout nu aarde was zoo fees- doöde en een gevan- ig mogelijk was. We hebben ridderorden ramp op Mars hebben verzonnen. Geen mensch, die de onwaarheid van zijn verhaal ooit zou kunnen bewijzen. Toen Walter weigerde hem te assisteeren, schoot hij hem kortweg neer. Daarna wilde hy de deur sluiten en vertrekken, maar om die deur te sluiten was hij gedwongen, de draden van mijn micro foon, welke door die deur nadr buiten liepen, los te maken. Dit kon hjj natuur lijk niet doen, zonder dat ik het be merkte. Hij wachtte me daarom op en probeerde ook mij met bedreiging en mooie beloften over te halen om hem te assisteeren, omdat het voor één man uiterst moeilijk, om niet te zeggen on- doenliik is, het Westdijk-apparaat te be dienen. Wanneer ik ook geweigerd bad, dan twijfel ik er niet aan, of hy had ook mij neergeschoten en het dan maar alleen geprobeerd. Gelukkig ben ik erin geslaagd zijn plannen te verijdelen. Hij zit nu veilig weggeborgen, evenals zijn fraaie op drachtgevers uit Amerika, zoodat van hun plannen niet veel terecht zal komen. En dit is dan het heele relaas van onzen tocht. Misschien bent u geneigd dezen tocht als min of meer mislukt te beschouwen, misschien ook had u gehoopt een ro mantisch verhaal opgedischt te krijgen van bloedige gevechten met Marsbewo ners of zooiets. Helaas, die waren er niet en bovendien is het niet mijn be- «v*- .rr doeling geweest een roman te fabricee- waarbij we dan wellicht de uitgestorven ren, doch alleen en uitsluitend om u een •onopgesmukt wesAag wan. onzen tocht te pi talisme. Daarom moeten wij strijden tegen dit kapitalisme. Daarom mogen wij niet op houden tot dit stelsel totaal kapot is ge beukt. Dat zijn wij verplicht als Christe nen. Waarom moeten wij dezen strijd voe ren samen met Duitschland Omdat Hit ler de man is geweest, die Gods bedoelin gen weer duidelijk heeft gemaakt in de practijk. Geheel zijn stelsel is gebouwd op de gedachte, dat de arbeid de voornaam ste factor is in het wereldgebeuren. Is het geen schande voor onze kerken, dat zij zoo lang dit kapitalisme geduld hebben Ze ker, zij konden met ge^bld niets uitrich ten. Maar waarom scharen zij zidi nu dan niet achter hem, die het in zijn macht heeft, om den arbeid over geheel Europa weer in eere te herstellen Duitschland heeft den strijd aangebon den tegen het bolwerk van het kapitalis me, tegen Engeland. Daar zijn de mo derne marteltuigen uitgevonden, zooals „time is money”. Met deze spreuk wer den de arbeiders opgedreven tot een ra zend werktempo, zoodat zij vóór hun tijd versleten. Met deze spreuk werden zij on der den mangel gelegd, zoodat alle ener gie uit hen gewrongen werd en zij daarna als uitgeperste citroenen op de mestvaalt der werkloosheid werden gegooid. Wat doen wij in dezen gigantischen strijd te gen het monster van het kapitalisme Durven wij ons nog langer een Christe lijke natie te noemen, als wij niet met Duitschland meevechten tegen dit kapi talisme ”Gij kunt* God niet dienen en den Mammon”. Daarom, als wij zoo trotsch zijn op onze Christelijke natie, schudden wij alle vooroordeelen van ons af en strijden met Duitschland tegen het kapitalisme. Th. de L. 2 Lm. 20 November 1941 5152 Boter] 51—52 Vet I N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 tm. 30 November. Vpor alle zekerheid had hij de radio- installatie op het laatste oogenblik on klaar gemaakt, in de hoop, dat we dan wel zonder radio zouden vertrekken. Dit was om zijn daad te vergemakke lijken en eventueele getuigenis uit te sluiten. Immers, wanneer hij zijn daad volvoerde, zou het voor mij misschien niet zoo moeilijk zyn om in een paar woorden de situatie aan de aarde mede te deelen. Toen dfe vlieger niet opging, doordat Westdijk het vertrek uitstelde, was dit natuurlijk wel een tegenvaller voor hem, maar het deed toch weinig aan zijn plannen af. Aanvankelijk was hij van plan geweest om het toestel ge woon terug te laten vliegen naar de aarde, om eerst wanneer wij hadden overgeschakeld en recht boven de aarde vlogen, zijn vreeselüke daad te volvoe ren. Hij zou ons gedood en dan het toe stel in brand gestoken hebben, om zich vervolgens met de parachute in veilig heid te stellen. Het toestel was dan brandend te pletter gestort en niets had kunnen getuigen van wat er zich had afgespeeld. Jan Deking had het dan op aarde doen voorkomen, alsof er een of ander ongeluk was gebeurd, waarbij hjj zich nog op het nippertje had weten te redden. Toen hij op Mars een oogenblik met Walter alleen in de cabine was en wij allemaal weg waren, veranderde hij plotseling van plan. Hjj wilde er ineens vandoor gaan en de anderen op Mars achterlaten. Op aarde zou hjj dan al weer bet verhaal van. een ol aixtene Duizenden hebben hunbijdrage voor de Nederlandsche hulpexpe ditie reeds op dit gironummer ge stort Duizenden moeten nog vol gen, want er is veel geld noodig. Immers, de Nederlandsche Ambu lance moet de beste zijn, die ooit werd uitgezonden Stort daarom uw bijdrage op giro- sening geven. Er is buiten myn wil toch al moord en doodslag van gekomen. Ik had het liever niet gehad. Wat het eerste betreft, mislukt is de tocht zeer zekér niet. Zelfs al zou er een tweede tocht naar Mars worden ge daan, dan nog is onze tocht niet voor niets geweest. Ten eerste is de deugde lijkheid van het Westdijk-apparaat be wezen. We kunnen voortaan naar elke willekeurige planeet, mits deze natuur lijk niet te ver weg ligt. Denk u eens in van welk een onschatbare waarde het is, dat we voortaan astronomische waarnemingen kunnen doen op elk ge- wenscht punt in ons zonnestelsel? We kunnen naar de maan, naar Satumus en alle éndere planeten. Ten tweede zjjn de waarnemingen, welke professor Kirmensky onderweg en op Mars heeft gedaan, van groot be lang voor de wetenschap en alleen daarom zou men den tocht al uiterst suecesvol kunnen noemen. De professor heeft op dezen tocht voor minstens tien jaar studiemateriaal meegenomen en zal weldra tallooze vraagstukken, welke de wetenschap bezighielden, kunnen op lossen. «Maar boven dat alles ben ik er vast van overtuigd, dat Westdijk er weldra in zal slagen een neutraliseerende stof vbor h« Marsgas uit te vinden en dan hóóp ik u een verslag te kunnen bren gen van onzen tweeden^tocht naar Mars, planeet tot nieuw levcry kunnen wekken. lastig, neen, ónmogelijk, het is, vaste normen te stellen ten aanzien van waar de en bruikbaarheid. Men kan bijvoor beeld bezwaarlijk voorschrijven, dat een paar stevige jongensschoenen, in prima staat, zonder dat bijbetaling wordt ge vergd, moet worden afgestaan in ruil voor een paar kinderschoentjes, welke eerst eens grondig moeten worden opge knapt. Als door bemiddeling van een sociale instelling twee moeders tot elkaar komen, waarvan de een het veel moei- lijker heeft in de wereld dan de ander, is een dergelijke ruil heel goed mogelijk en al zou deze volgens ambtelijk- inzicht niet billijk zijp, dan zouden beide par. tijen niettemin hneer voldoening smaken dan een officieel gereglementeerde transactie kan schenken. Schoenenruil kan alleen op bevredigende wijze ge schieden, als deze het karakter draagt van onderling hulpbetoon. Geen liefda digheid, geen ambtelijkheid, maar vooral ook geen winstbejagDaarom is het beter, dat de schoenenbeurzen geen over heidsinstelling worden. De regeling kan het beste ter hand worden genomen door plaatselijke vereenigingen of instellingen, welke zich op maatschappelijk terrein bewegen. Haar medewerking bij de op. lossing van het schoenenprobleem wordt door de distributie-autoriteiten ten zeer-, ste op prijs gesteld 1 Doch het C.D.K. is er van overtuigd, dat om de verschillen de hierboven genoemde redenen, de ruil handel in schoenen dient te worden over gelaten aan het particuliere initiatief. Het college van Rijksbemiddelaars deelt mede, dat de collectieve arbeids overeenkomst voor het kleinbedrijf me taalindustrie, welke door de smeden patroonsbonden met den Alg. Nederland- schen Metaalbewerkersbond is aangegaan voor een jaar, met ingang van 15 Novem ber a.s., door het college is goedgekeurd. springen. Zij zouden dan met behulp a de bemachtigde gegevens hun pro ject verder kunnen afmaken en, gehol pen door de ervaring, welke Deking on derweg zou hebben opgedaan, hadden zij dan naar Mars kunnen gaan en daar dus de eerste rechten kunnen hebben. Het is duidelijk, dat voor een derge lijke minderwaardige opdracht iemand noodig was, die voor niets en niemand terugdeinsde. In Jan Deking hadden zij den juisten man gevonden. Voor het volvoeten van zijn daad was hem een fabelachtig bedrag toegezegd en De ling, die volkomen aan lager wal was geraakt en als het ware niets meer te verliezen had, was er gemakkelijk voor te vinden geweest. Onder het mom van journalist had hij zich bij een der com missarissen van de I.L.M, weten op te dringen en deze liet er zich tenslotte toe bewegen om hem bij de bemanning .naazn -te jq. fc. deelen. Iedere maand opnieuw worden de dis tributiediensten voor de moeilijke vraag gesteld, hoe zij de schoenenbonnen, welke beschikbaar zijn, rechtvaardig kunnen verdeelen. Weliswaar geeft de onlangs herziene regeling thans grooter zeker heid, dat de bonnen in handen komen van hen, die er werkelijk het meeste recht op hebben, maar er moeten telkens heel wat menschen teleurgesteld worden. In de eerste plaats wordt gezorgd voor diegenen, die op doktersvoorschrift, we gens voetgebreken, bijzonder schoeisel moeten hebben, daarna komt in aanmer king de categorie die werkschoenen noo dig heeft en vervolgens de jeugd. Dit is zeer zeker een billijke regeling. Dat er niettemin tal van klachten worden ver nomen, is niet te verwonderen, want het is allesbehalve prettig, nul op het request te krijgen, als men er vast op had gerekend, geholpen te worden. Na tuurlijk komt het wel eens Voor, dat het iémand, die er feitelijk geen recht op heeft, gelukt, een bon te bemachtigen. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat de ambtenaren, die met de uitreiking belast zijn hun uiterste best doen om dit te voorkomen. Van klachten kunnen de distributiediensten jammer genoeg geen schoenen maken en van onverdiende verwijten ook niet. Beter dan critiek op de toekenning van schoenenbonnen, is dan ook het initiatief van hen, die in schoenenruil de oplossing zien en daarom schoenenbeur zen stichten, zooals ons land er al ver scheidene telt. Over de werkwijze van een dezer instellingen is nogal het een en ander geschreven en dit heeft aanlei ding gegeven tot de vraag, waarom het C.DJC. niet regelend optrad. Zou het niet op den weg der distributiediensten liggen, de schoenenbeurzen onder hun hoede te nemen Tegen schoenenbeurzen heeft het C.D.K. niet het minste be zwaar. Integendeel, het juicht alles toe, t wat er toe bijdraagt, in de meest drin gende behoefte aap schoeisel te voor zien. Het C.D.K. heeft echter een zuiver administratieve en controleerende taak. Het is geen handelsinstelling en het kan ook geen ruilhandelsinstituut worden. Er moet dus voor gewaakt worden, dat deze schoenenbeurzen geen gelegenheden wor den, waar onder het mom van ruilhandel, clandestiene practijken worden uitge oefend. Daarom is het wel voorgeschre ven, dat het C.D.K. in de oprichting ge. kend moet wordenhet moet eijn goed keuring hechten aan de organisatie en werkwijze van alle nieuw op te richten schoenenbeurzen. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, deze goedkeu ring aanvragen. Dit dient schriftelijk te geschieden. Overigens houdt het C.D.K. zich afzijdig, evenals de plaatselijke dis tributiediensten dit is trouwens beter ook. Men denke zich maar eens in hoe 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram kend te maken tijdstippen, verkrijgbaar zullen zijn. De bonnen, zullen worden uit gereikt aan den kamerverhuurder of pen sionhouder, uiteraard echter slechts voor verwarming van de verhuurde vertrek ken, dus ten behoeve van den kamerbewo ner- of pensiongast In verband met de klantenbinding in den kolenhandel moe ten dénjrandstoffen betrokken worden bij den leverancier, bij wien de kamerver huurder of pensionhouder is ingeschreven. De aanvragen mogen uitsluitend worden ingediend voor vertrekken, die worden verwarmd door middel van haarden en kachels, welke met vaste .brandstoffen worden gestookt Het extra-rantsoen zal wederom drie bonnen, elk voor een een heid vaSte brandstoffen, bedragen. Met deze drie eenheden dient men derhalve gedurende de maanden December en Ja nuari toe te komen. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen worden verstrekt. Iemand, die meer dan één ka mer heeft gehuurd, komt slechts in aan merking voor brandstof voor één van deze kamers. Bovendien zal, indien ver schillende personen samenwonen op een of meer gehuurde kamers, slechts ten be hoeve van één van hen een extra-rantsoen worden verstrekt Voor inwonende ouders, kinderen, klein-, pleeg- en stiefkinderen en overige familieleden zullen geen extra brandstoffen beschikbaar wor den gesteld, behalve indien het daarbij een volkomen normale verhuur van kamers betreft en derhalve de betrokkenen uit eigen inkomsten een normalen huur- of pensionprijs betalen. Dit zal uiteraard slechts bij hooge uitzondering het geval zijn en zal dan 09k op doorslaggevende wijze ten genoegen van den plaatselijken distributiedienst moeten worden aange toond. Voor ingekwartierde Duitsche mi litairen mogen geen extra brandstoffen worden aangevraagd, daar zij reeds de be scheiden daarvoor ontvangen hebben.. Voorts wordt er de aandapht op geves tigd. dat na 1 December a.s. geen aanvra gen meer in behandeling zullen worden genomen. Ook met eventueele mutaties in de maanden December en Januari kan geen rekening worden gehouden. In ver band hiermede wordt aangeraden om, in dien men gedurende deze maanden op kamers wil gaan wonen of van pension wil veranderen, er zich ter dege van te overtuigen, dat de verhuurder over brand stoffen beschikt. De toestand op 1 Decem ber 1941 is dus beslissend voor de vraag of voor December en Januari een extra- rantsoen kan worden verstrekt. Derhalve is het verboden oip voor personen, die op 1 December 1941 niet bij den verhuurder op kamers wonen, of in pension zijn, vaste brandstoffen aan te vragen. (Nadruk verboden.) 15) Met de reusachtige welke de wetenschap bijzonder de chemie de tig jaar heeft gemaakt, lijkt het te stellen, welke dat giftige Mars tenminste heel wat’gemakkelyker1 dan bijvoorbeeld het uityinden van het West dijk-apparaat. Stel je eens voor, wat een sensatie dat zou zijn, wanneer je dat gas uit de atmosfeer zou kunnen halen en je zou met een soort moderne ark van Noach naar Mars komen, om er weer nieuw leven op te planten! Dan zou professor Kirmensky’s ideaal ook nog verwezenlijkt kunnen worden. Kom, onderbreekt Westdijk mijn gedachten, vóór we weggaan, moeten we eerst dit hier nog even in orde maken. Zwijgend graven we twee putten vlak voor den ingang van. de roestige raket. Dan bewijzen we de laatste eer aan de twee mannen, die als eersten erin ge slaagd waren, om vasten voet op Mars te zetten. Een haastig van twee plank je» in elkaar geslagen kruis, geeft de >3i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5