C. BLOM lijders aan Broncfiitis en sdstfima «inden bij kwellenden hoest en vastzittende slijm veel baat bij het door geneesheeren aanbevolen Silphoscalin. Dit probate middel werkt slijmoplossend en vergemakkelijkt het opgeven. Bovendien en dit is van beslissende be- leekenis bestrijdt het de ontsteking, vermiridert de prikkelingen maakt bet gevoelige slijmvlies meer bestand tegen schadelijke invloeden Daarom mag men van Silphoscalin blijvende resultaten verwachten. Let op de naam Silphoscalib «n op de groene vtepakking. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. 80 tabletten f 2.1Ü Gcïll. brochure gratis verkrijgbaar. W. Moll, Voorburg. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN LAATSTE TELEGRAMMEN BUITENLAND JUWELIER DUBBELMAN WINTERHULP OPENT HAAR LOKETTEN HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT DE SANEERING VAN HET NEDERLANDSCHE ORKEST- WEZEN DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA I HAAGSCHE KIOSK VREUGDE EN ARBEID het ‘Trwrf&hd HET VERKEERSLOKAAL IN DE HEMSTERHUISSTRAAT SCHOONHEIDSZEEP Op goede zeep staaf.: PLAATS 9 - TELEFOON 115221 CHRISTINE DOORMAN f Voordracht prof. dr. Giinter Schmölders Castella Schoonheidszeep is door zijn heilzaam gehalte aan zuivere olijfoliën zachter voor baby’s huid. Bereid door een fabriek, die reeds een halve eeuw geleden de waarde van balsemieke oliën onthulde, en tot de pioniers aller palmolie- zeepen behoort! Vertrouw baby’s teere huid slechts toe aan het zach« tere, mildere schuim van Castella Schoonheidszeep OVERTREDING VAN DE VUUR* WAPENWET Plichtsgetrouw en onverschrokken COURANT Woensdag 19 Nov. 1941. 2e bl. pag. 2 Spaarzaamheid is een deugd. Weest ook spaarzaam met gas en electriciteit. De overheid neemt het vraagstuk ter hand De strijd tegen de Britsche koopvaardij TENTOONSTELLING VAN NEDER* LANDSCHE KUNST TE OLDENBURG RECLAMES ging naar (Wordt vervolgd) oo- Artillerie* en luchtactie in Noord-Afrika aan niet- Per dag worden in den Haag een 600 gezinnen geholpen Nieuwe succesvolle aanvallen .Oostelijke front dat op waardoor materiele schade irsonentrein uit Het 535 slaan, trotsch daarmede zijn wij er niet. Die roemrijke van het de lg en Kun- kracht is BEWAPENING van amerikaansche HANDELSSCHEPEN ASHINGTON, 19 November. (U.P.) r de marine der Vereenigde Staten is gisteren met de bewapening van de Anie- vëörbêreidingen op de marinewerven en op de marine-bases langs de Atlantische kust waren reeds sedert eenigen tijd- aan den gang, zoodat 'na de onderteekening van het wijzigingsvoorstel door Roosevelt met de eigelijke bewapening een begin kon worden gemaakt. 2SS Wij Veikoopen Juweelen Goud en Zilver Reparatie atelier Ratelende mitrailleurs handgroten stormaanval. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, ‘s-Gravenhage. Gisteravond is hier ter stede op onge veer 83-jarigen leeftijd in de Breitner- kliniek overleden de .bekende schrijfster Christine Doorman. Zij werd 31 Mei 1858 te Utrecht geboren en maakte vooral naam door een aantal kinderboeken, sprookjes en werken voor jonge meisjes, waarvan er verschillende in het Düitsch en Zweedsch vertaald werden. Haar ken nis van letterkunde was groot, vooral op het gebied van de Skandinavische litera tuur, waarop zij een verbazingwekkende belezenheid bezat. Speciaal het sprookje had haar volle belangstelling, zij wees bij herhaling in woord en in schrift op de innerlijke beteekenjs van het sprookje. Zelfs schrijfster van sprookjes, verdiepte zij zich gaarne in oude sagen, volksver tellingen en verhalen, en zocht er den diepen zin van. Zij schreef over Hans Andersop, vertaalde zijn werk uit het Deensch, waarbij Rie Cramer illustraties teekende, en kwam, na tal van publica ties over Skandinavische letteren, in aan raking met de beroemde Zweedsche schrijfster dr. Selma Lagerlöf, een con tact, wgaruit spoedig een hechte vriend schap is gegroeid. Veel heeft Christine Doorman in ons land voor het werk van Selma Lagerlöf gedaan. Zij sprak en schreef over haar, o.a. een bekende bio grafie, waarvoor zij de Gouden Wasa- medaille van Zweden ontving. Haar laat ste boek was een gebundelde serie lezin gen over Skandinavische schrijvers, door haar gehouden voor het Haagsche Letter kundige Genootschap „Oefening Kweekt Kennis", waarvan zij sedert jaren een zaer actief lid was en welk genootschap haar op haaiS80sten verjaardag het eere- lidmaatschap aanbood. Verder was zij lid van de Ned. Maatschappij voor Letter kunde te Leiden, van het Utrechtsch His torisch Genootschap enz, |Van haar werken noemen wij: Selma Lagerlöf; Sagen van Zweden; Hans O. Andersen; Het sprookje door alle eeuwen; Over kalevala, Finsch epos; Waarvan de nyxen bij hun gouden harpen zongen, enz. enz. De begrafenis zal, naar wn vernemen, te Utrecht plaats vinden. Huil verklaarde aan de pers, dat hij bereid was de conferenties vandaag voort te zetten, wanneer^ de Japanners van hun kant zouden verklaren, dat zij hiertoe be reid waren. Naar verluidt wenschen de Japanners eerst de resultaten van hun besprekingen van gisteren aan Tokio door te geven, voor de besprekingen worden voortgezet. FOTOWEDSTRIJD A.N.V.V, De Algemeens Nederlandsche Ver een i- ging voor Vreemdelingenverkeer heeft zooals gemeld, dezen zomer een foto wedstrijd uitgeschreven onder het motto „Maakt foto’s van uw land”. Een deel van deze foto’s zal in het gebouw van de A.N.V.V., Parkstraat 38, worden ten toongesteld en wel van Vrijdag 21 No vember tot en met Maandag 24 Novem ber. De tentoonstelling zal worden ge. opend door den voorzitter der AN.V.V., mr. dr. L. N. Deckers, morgenmiddag te half 4. Morgen zal de heer C. B Beng, wonende Alberdingh Thijmstraat 125, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als helper bij Gemeentewerken in dienst trad. Treinbotsing te Amsterdam Gistermiddag omstreeks 2 uur is vlak bij het Centraal Station te Amsterdam od het Westelijk viaduct een spoorweg ongeluk gebeurd, waarbij geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn, doch twee treinen ontspoorden en Wgrd aangericht. Een personentrein uit ^Indvoort, welke te 2.04 uur hét Centraal Station moet bin. nenloopen, is, door tot nu toe onopgehel derde oorzgak gereden op een stilstaan- den leegen dieseltrein, welke eveneens uit de richting Haarlem was gekomen. BeMe treinen ontspoorden. Door de bot sing werden eenige rijtuigen van beide treinen beschadigd. Geen der passagiers liep verwondingen op, noch een van de leden van het treinpersoneel. De inzit tenden van den personentrein konden langs de lijn loopend het station be reiken. Het treinverkeer ondervond on geveer een kwartier vertraging. Onmid dellijk is met het opruimingswerk be gonnen. Tegen den avond waren de beide lijnen weer vrij. TENTOONSTELLING VAN BEELDENDE KUNST IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM Voor de op initiatief vah het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten door de Nederlandsche federatie van beel dende kunstenaarsvereenigingen in het Rijksmuseum te Amsterdam te organisee- ren tentoonstelling van beeldende kunst, zijn een groot aantal werken van de meest bekende Nederlandsche kunste naars ingezonden. Nog is de jury, waarin zitting hebben de heeren G. Westerman, voorzitter Jan de Boer, secretarisLouis Bron, C. J. Maks, Wout Schram, L. P. J. Braat, F. Carasso, J. W. Havermans, J. Franken Pzn., Arend Hendriks, H. van der Stok, bezig, uit deze inzendingen een keuize te maken. We kunnen nu reeds zeggen, dat deze tentoonstelling een goed beeld zal vor men van de hedendaagschA,Nederlandsche schilder-, beeldhouw- en grafische kunst. Zaterdagmiddag 22 November, te 2} uur, vindt de opening plaats. In het kader van de tentoonstelling .,Het Duitsche wetenschappelijke boek'1 in de universiteitsbibliotheek te Amster dam, Singel 421, zal de ordinarius van de economische faculteit van de universiteit Keulen, prof. dr. Günter Schmölders, morgen te 7.30 uur nam., in het Concert gebouw te Amsterdam spreken over ,,De grondslagen van de geordende economie”. In verband met de beperkte ruimte van de universiteitsbibliotheek kunnen de boekwerken over de economische weten- echappen eerst later bij de tentoonstelling van wetenschappelijke boeken in Utrecht tentoongesteld worden. In November en December wordt ƒ330.000 uitgekeerd In den Haag is de noodlijdendheid hoog gestegen. Van iedere vijf Hagenaars moet er een gesteund worden door zijn mede- menschep. Dat kan ook wel, want in onze stad zijn nog zeer velen, die iets kunnen missen, terwijl daarnaast een prachtige organisatie bestaat, die in staat is het ge- heele terrein der liefdadigheid te bewer ken, het stedelijk bureau van Winterhulp Nederland. Beider samenwerking is ech ter noodzakelijk, want de een kan het niet zonder de ander. Laat hen, die het hoofd omdraaien, als Winterhulp vraagt om een offer, dat bedenken, of beter laten ze eens een bezoek brengen aan het ste delijk bureau van Winterhulp, Prinse- straat 57, waar men gisteren begonnen is met de uitreiking van de waardebonnen. Het liefst moeten zij 's ochtends heel vroeg gaan, want lang voordat de deuren van het bureau geopend worden, staan reeds vele menschen verlangend te wachten. De wachtkamers zijn gevuld met tientallen menschen, het is hun aan te zien, dat zij een extra steun hard noodig hebben. Per dag komen een zes honderd personen aan de loketten om hun aandeel der waarde bonnen voor hun gezinnen voor de maand November in ontvangst te nemen. De bedragen varièeren van 7.5030, maar als het noodzakelijk is, wordt er ook wel meer uitgekeerd. In deze maand wordt er een totaal bedrag van 165.000 verstrekt, de volgende maand eveneens. Voor de volgende maanden zijn de bedragen nog niet vastgesteld. Deze maand worden 13.000 gezinnen, die tezamen omvatten bijna 50.000 personen, geholpen. Twintig procent ontvangt een bedrag voor twee maanden tegelijk, om hen in de gelegen heid te stellen duurdere stukken te ki pen, de overige 80 pCt. kan de volgende maand weer terugkomen. Men hoeft ech ter niet te denken, dat er zoo maar uitge- keerd wordt. Neen, aan de uitbetaling gaat een minitieus onderzoek vooraf. Hiervoor is de stad jngedeeld in buurt schappen, wijken en blokken. Een blok omvat 100 menschen, zoodat het blok hoofd nauwkeurig op de hoogte is van de nooden van zijn blokbewoners. Er wor den rapporten opgesteld, controleurs en controleuses gaan op huisbezoek, enz. enz. Een prachtige maatregel Is, dat ook onderzocht wordt of iedere afwijzing ge rechtvaardigd is. Dit kan ook, want nog geen 5 pCt. van de aanvragen wordt afge wezen. Het stedelijk bureau beschikt over een staf van medewerkers, die klein is in ver houding tot de werkzaamheden. Men kan de opgaven echter-volbrengen, omdat met de grootste liefde, harmonie en toewijding gewerkt wordt. Personen van allerlei ge zindten, politieke opvattingen en rangen behooren tut dien staf, maar nooit wordt er een wanklank gehoord, verzekerde ons de directeur, de heer Hollander, want als dit sociale werk je eenmaal te pakken heeft, laat het je nooit weer los en be- heerscht het al je denken, willen en voe len. Behalve deze staf staan thans een 1300 vrijwilligers ter beschikking van het bureau. De heer Hollander verwacht dat dit getal over een jaar gegroeid zal zijn tot 5000. Dit seizoen reeds kan er op eigen wieken gevlogen worden, bij iederen vleu gelslag krijgt men meer ervaring en de tijd is niet ver meer, dat het stedelijk bu reau nauwkeurig weet waar en hoe gele den wordt. Het mag in dit verband wel eens gezegd worden, dat de steun van Winterhulp in de noodlijdende gezinnen niet meer beschouwd‘wordt als een ex traatje, maar als een noodzakelijkheid, want de kosten van het levensonderhoud zijn gestegen, zonder dat de inkomsten op evenredige wijze verhoogd zijn- Den Haag slaat wat de opbrengst der collectes e.d. betreft geen slecht figuur, maar het kan nog veel beter en het moet ook veel beter, wil Winterhulp Nederland haar zegenrijk wgrk kunnen voortzetten. Niemand zal, na al wat erover gezegd en geschreven is, er meer aan twijfelen, dat iedere cent, die bij Winterhulp Neder land binnenkomt verarftwoord is en be steed wordt voor onze noodlijdende land- genooten. Op 22 en 24 December zal er in den Haag weer een collecte gehouden worden. Dan worden de zoogenaamde kerstspeldjes aangeboden. Het zijn fraai uitgevoerde voorwerpen. Dat tienduizen den er zich mede zullen sieren! Vrederechter Voor den vrederechter hier ter stede stond terecht de 26-jarige Leidenaar H. J. F. M., zich noemende chef bij de Ne derlandsche Unie. Hem was ten laste ge legd overtreding der Vuurwapenwet, doordat hij op 26 April 1941 een aantal gaswapenen in voorraad heeft gehad. Verdachte gaf dit toe, maar beweerde geen idee te hebben gehad vpn de uit werking dier wapenen. Hij had van iemand van den Opbouwdienst eenige traangaszurffiers ontvangen en was be vreesd voor een inval in een gebouw van de Unie te Leiden- Toen heeft hij een paar van die zunders ontstoken. Ze wa ren dus bedoeld als afweermiddel. De officier van justitie, mr. Wilbren- nink, achtte het onaannemelijk, dat de verdachte niet zou hebben geweten, wat de uitwerking dier wapens was. Ze kun- nenn oogontstekingen en gezichtsstorin- gen veroorzaken en moeten als weerloos- makende gassen beschouwd worden. Op grond van art. 3 der Vuurwapenwet eisch- te hij 14 dagen gevangenisstraf. Mr. J. A. Hannivoort, als verdediger optredende, zette uiteen, dat deze zun ders van betrekkelijk onschuldig karak ter zijn en alleen zeer nadeelig zijn bij groote concentratie. In Leiden waren des nachts reeds eerder individuen een Unie- winkel binnengedrongen. Daarom wilde verdachte beschikken over een defensief middel. Pleiter wees er op, dat de verdachte reeds door de Duitsche -justitie is gestraft met 1 maand gevangenisstraf. Deze wa pens waren destijds eigendom van het Nederlandsche leger, maar gingen later over naar de Duitsche Weermacht. De vrederechter, mr. Sluyters, wees er op, dat de verdachte hier alleen terecht stond wegens het onbevoegd voorhanden hebben van wapenen en strafte hem daar* voor met 1 week gevangenisstraf- DE ONDERHANDELINGEN TE WASHINGTON WASHINGTON, 19 November. (U.P.) Op de persconferentie van gisteren heeft Roosevelt verklaard, dat hij nog een be spreking met Koeroesoe en Nomoera zal voeren, men heeft hiervoor echter nog geen definitieve afspraak gemaakt. Havens aan de Oostkust van Engeland bestookt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 November (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front zijn nieuwe, suc cesvolle aanvallen aan den gang. Bij de gevechten in de afgeloopen drie dagen werden meer dan 10.000 gevangenen ge maakt en 171 pantserwagens vernietigd- Door luchtaanvallen op de vesting Sebas topol ontstonden op de werven en in op slagplaatsen van dynamiet hevige ontplof fingen.. In de heven werd een groot vrachtschip door bommen beschadigd Gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht militaire installaties in Mos kou en Leningrad, alsmede de achter- waartsche verbindingslinies van den vij and in den centralen sector van het front gebombardeerd. In den nacht van 18 op 19 November heeft de Duitsche luchtmacht op het Britsche eiland havens en ravitailleerings- bedrijven vooral aan de Oostkust met bommen van zwaar kaliber bestookt- In de periode van 9 tot 15 November ver loren de bolsjewistische luchtstrijdkraeh- ten 232 vliegtuigen. Hiervan werden er 122 jn luehtgeveehten en 44 door ide lueht- deelartillerie neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 24 eigen vliegtuigen verloren". Wij lezen het in de geschiedenisboeken van ons land, hoe onze voorvaderen op de bres stonden voor de toékomst van ons land en volk Plichtsgetrouw en on verschrokken, dat waren zij. Door deze eigenschappen is ons volk door de eeuwen heen een voorbeeld geweest van vele an dere. Natuurlijk lezer, u bent dat met ons eens. want het is mode geworden in de geschiedenisboeken te duiken, voorbeelden aan te halen en zich dan op de borst te slaan, trotsch over wat onze voorvaderen tot stand bochten, maar landgenoot, daarmede zijn wij er niet. Die roemrijke geschiedenis legt ons verplichtingen op, want nog nimmer dankte ons volk zijn plaats aan anderen. a.ltijd waren wij het, zelf die, desnoods met de wapenen in de vuist, deze plaats veroverden. Zoo is het ook nu. Weer luidt de alarmklok over Nederland, weer moet onze plaats bevoch ten worden en weer zijn het de beste onder ons, die hun plicht kennen en zich mzetten terwille van ons land en volk. Meeds duizenden vertrokken naar het Oosten, de wapenen in de vuist, want tons v, .z,al leven, ons volk en vaderland zal zich handhaven. Wij willen niet paca- siteeren. Wij willen onze traditie hoog houden die traditie van een vrij en moe dig volk, plichtsgetrouw en onverschrok ken. Vooruit landgenooten, onze geschie denis vraagt daden van u, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland”, Koninginnegracht 22, te ’s-Gravenhage. na d£ diepste vernedering, den Jfepo_ leontischen tijd bleek wat er nog aan eigen cultuur over was en dit was 'w- wonderlijk veel. Opmerkelijk is, dat Duitschland steeds -begrip voor onze schilderkunst heeft ge toond. Toen de schilders hier bijna geen belangstelling meer ondervonden, het allerbeste wat er in de 17de eeuw geschapen werd de grens over Duitschland, naar vorstelijke galerijen en privé collecties. Onze cultuurwerken werden in Duitschland reeds vroeg ge waardeerd en zoodra de Duitschers koo- pen konden, kochten ze veel en met goeden smaak. Dit levendig verkeer is de laatste tientallen jaren doodgezwegen. Onze huidige generatie weet er nauwe lijks iets van. De openbare meening is grondig bewerkt, want iedere herinnering aan stam- en bloedverwantschap moest uitgeroeid worden, aldus spr. De secretaris-generaal van bet depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten beschouwt Jiet als een eerezaak nu en in de komende tijden al het mogelijke in het werk te stellet? om de vriend schappelijke en levendige cultuuruitwis- seling tusschen de beide broedervolken te herstellen. Overal, in Keulen, Hagen, Osnabröck en nu ook hier weer zijn wij uitstekend ontvangen. Men doet alles om het ons zoo aangenaam mogelijk te maken. Moge de toekomst de tijden weer brengen, waarin een Duitsche meester, wanneer hij in Nederland reist, met evenveel lof over de ontvangst kan berichten, als Dürer over zijn aankomst te Antwerpen. Spr. eindigde met den wensch, dat de tegenwoordige generatie zulk een beeld uit het verleden in de toekomst weer tot werkelijkheid kan laten worden. Met dezen wensch verklaarde hij de tentoon stelling van Nederlandsche kunst in OL denburg voor geopend. Aan den Hofweg Morgenochtend om elf uur wordt aan den Hofweg alhier een kiosk van „Vreugde en Arbeid” geopend, waarbij het woord gevoerd zal worden door den commissaris van het N.V.V., den heer H. J. Wouden berg, eventueel door den heer J. Ph. van Kampen, leider van de afdeeling organi satie van het N.V.V., indien de heer Wou denberg verhinderd mocht zijn, en verder do:r den heer M. H. van der Hoeven, pro vinciaal vertegenwoordiger in Zuid-Hol- land van het N.V.V. Nederlandsche en Duitsche autoriteiten zullen eveneens aan wezig zijn. Met ingang van 15 dezer zijn bevorderd tot hoofdbrigadier van politie, de brigadiers M. Slagter en L. A. Poos, venzaaï van café-restaurant Riche. Op Donderdag 20 |ov., 27 Nov. en 18 Dec houdt de heer C. D. van 't Hoff voor het Plaatselijk Comité ’s-Gra. venhage der Centrale van Vereenigingen van personeel |n ‘s Rijks dienst, lezingen oyer „Oude en nieuwe’economie”. Deze voordrachten worden gehouden in de bo- i In het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft de heer J. Gever», hoofd der afdeeling muziek, voor verte genwoordigers der Nederlandsche pers een uitvoerige uiteenzetting gegeven om trent de wijze, waarop de overheid de reorganisatie van het muziekleven en daarmee de saneering van heüorkestwe- zen heeft ter hand genomen. Van de zijde der muziekreferenten bleek voor deze con ferentie grpote belangstelling te bestaan. In de tot voor kort heerschende onge zonde toestanden in het Nederlandsche orkestwezen, heeft de overheid aanleiding gevonden om binnen het kader van de re organisatie van het muziekleven over te gaan tot de uitvoering van een saneerings* plan, dat gebaseerd is op sociale, econo mische, cultureele en historische overwe gingen. Deze overwegingen zijn samen te vatten In een viertal punten. Vooropgesteld moge worden, dat de noodzakelijkheid van het bestaan van acht symphonie-orkesten voor ons land thans officieel dient te worden erkend in over eenstemming met de momenteel bestaande cultuireele eischgn. De orkestbegrootingen zijn herzien en in verband hiermede is pen schema van de bezetting en salarieerihig van de orkesten ontworpen, dat tot doel heeft bepaalde kunstzinnige leemten aan te vullen en dat terstond aan de algemeen bekende slechte economische positie van de orkestmusici op redelijke wijze tegemoet komt. De staat dient het inkomen ven de musici te ga- randeeren. In verband met deze garantie is het tenslotte niet meer dan billijk, det het oppertoezicht op de groote orkesten op een van staatswege controleerend lichaam overgaat. Voor de uitvoering van het tweede punt in deze opsomming heeft het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, in sa menwerking met deskundigen uit het mu ziekgilde van de Ned. cultuurkamer de bestaande orkesten verdeeld in drié sala risklassen t.w.eerste klasse: Het Resi dentie Orkest, tweede klasseRot ter- damsch Philharmonisch Orkest en Utrechtsch Stedelijk Orkest; derde klasse: Groningsche Orkestvereeniging, IIi=r- lemsche O^iestvereeniging, Amhemsche Orkestvereeniging en Maastricbtach Ste delijk Orkest. Aan het' bureau Laan Copes van Cattenburch 37 bevindt zich een heerenrijwiel, merk „Gazelle", met voor- en achtertrommelremmen, dat op 3 dezer des avonds is ontvreemd voor een win kel aan de Vlamingstraat, tegenover het Centrumtheater. Het rijwiel is iederen werkdag van 912 uur v.m. te bezich tigen. De bestuurderen der Maat- schappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam (opgericht 1767) hebben een aantal bekroningen wegens het opwekken der levensgeesten bij drenkelingen of door gas verstikten toegekend, o.a. de zilveren medaille aan den heer A. M. Verbarend- se alhier. ïngebroken is in den afge- loopen nacht in een pakhuisje in de Spionkopstraat. Ontvreemd werden een gramofoon, een tafel en 10 schilderijen. T e r z a k e van rijwieldiefstal zijn aangehouden een 16- en 17-jarige loopjongen en een 3O.jarige metselaar. Opening op Maandag December In een school aan de Hemsterhuis- straat is een lokaal ingericht voor het onderwijs in de verkeersregels. Naar wij vernemeq^ zal dit verkeerslokaal, thans gereed is, geopend ''worden Maandag 8 December a.s. OPENSTELLING NATIONALE BIBLIOTHEEK De nationale Bibliotheek te ’s-Graven- hage zal tot 7 Februari a.s., in plaats van des morgens om 9.30, om 10 uur voor het publiek worden opengesteld. DE MARKTEN De burgemeester heeft een verordening tot wijziging van de Verordening op de markten vastgesteld, uit de overweging, dat het noodig is het uur van beëindiging van de riviervischmarkt, de zeevischmarkt, de Decembermarkt en de algemeene markt in overeenstemming te brengen met het wettelijk vastgestelde winkelsluitingsuur. EEN EEUW FIRMA J. M. J. VAN WIELIK Heden bestaat de firma J. M. J. van Wielik, de bekende horlogerie, 100 jaar. De zaak, die steeds in dezelfde familie bleef, heeft een typisch Haagsche tradi tie en vertegenwoordigt een stukje ge schiedenis in het zakenleven der stad. Wellicht ook in haar topografie, want ge durende de eeuw van haar bestaan was zij gevestigd in het eerbiedwaardige pand op den hoek NoordeindeHertogstraat. HET ST. N1COLAASFEEST OP HAAGSCHE SCHOLEN De Vereeniging tot het houden van St. Nicolaasfeestjes op Haagsche scholen heeft besloten ook dit jaar verschillenden inrichtingen voor voorbereidend en lager onderwijs een uitkeering te geven waar door het mogelijk zal zijn, den jongeren leerlingen de Sinterklaasviering op school te waarborgen. De voorstellingen in ’t Gebouw voor K. en W. worden eveneens gegeven, zooals gebruikelijk aan de leer lingen van de hoogere leerjaren. Een en ander is geregeld na overleg en met goedkeuring van het commissariaat voor niet-cornmercieefe vereepigingen. In het gebouw wordt igespeeld het too- neelstuk van den heer Jan Ubink „Het Vrouwtje van Stavoren”. Door verschil lende omstandigheden is het dit jaar niet mogelijk de bekende secondeloten te ver knopen. Het bestuur vertrouwt, dat de inkomsten hieronder niet te zeer zullen lijden en wekt daarom de ondersteunende leden op, hun bijdrage te storten op giro nummer t.n.v. de vereeniging. Voor inlichtingen wende men zich tot den secretaris P. F. W. Minderman Aardbeistraat 6, alhier, telefoon 339122. UITVOERING VAN HET A TOT Z CABARET Groote belangstelling bestond er Maan dag voor de uitvoering van het A tot Z Cabaret, welke in de groote zaal van ..Ex celsior” was georganiseerd en waarvan de baten ten goede kwamen aan de invalide Nederlandsche oud-strijders. Een uitste kend verzorgd programma klein-kunst werd geboden, waarbij vooral de groote afwisseling viel te prijzen. De medewer kenden waren Ben en Eddy, als straatzan gers, Piet Klaasse, de verrassende snel- teekenaar. Hein Funcke, de leider van het geheel, die de conference verzorgde en schetsjes voordroeg, Henk en Ab, als de two Greenies en the Happy Hammers, een goed spelend xylophoon ensemble. Voorts vermeldde het programma nog de namen van Toos met chansons en Roel de Vries als goochelaar; Een goede bege leidster aan de piano toonde zich Nel v. d. Lans. Zij allen hebben er toe bijgedragen dat er een vrolijke stemming in de prop-i volle zaal heerschte. Aan applaus heeft het geen der jonge artisten ontbroken. De gewone audiëntie van den secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal morgen niet plaats hebben. Het voor Engeland varende Noorsche vrachtschip „Thode Fagelund’’ is in de buurt van East London in Zuid-Afrika ge zonken, meldt het D.N.B. uit New York. Het sehfp was onderweg naar Kaapstad. Voorts verneemt het D.N.B., dat in Amerikaansche reederskringen nog 7 van de 15 als in den grond geboord opgege ven schepen zijn geïdentificeerd, welke schepen de vorige maand, toen zij in con- vooi voeren, tot zinken waren gebracht Het zijn het Noorsche vrachtschip „111 1583 brt., het eveneens in Engelschen dienst varende Noorsche vrachtschip ,,Er- viken”, 6595 brt.. het Noorsche tank schip „Evita”, 6436 brt., het Britsche vrachtschip „Petersenf', 5221 brt., het onder Engelsche vlag varende, vroeger Deensche schip ,,Bornholm,J, 3177 brt-, het onder Engelsche vlag varende Griek- scfae vrachtschip „Evros’”, 5283 brt., en de In Amerikaansch bezit zijnde Pana- meesche tankboot „Teagle”, 9552 brt. In totaal lijn thans 10 van de 15 getorpe deerde schepen geïdentificeerd- MUTATIES BIJ DE ENGELSCHE' WEERMACHT Generaal sir John Dill, de chef van desa generalen staf van het Britsche Rijk, zal op 25 December van ,zijn post aftreden, zoo meldt de Engelsche berichtendienst. Zijn opvolger is generaal sir Allen Brooke, opperbevelhebber der strijdkrach ten, in het moederland. Dill, die 60 jaar wordt, Is benoemd tot veldmaarschalk en aangewezen om als gouverneur van Bo«n- bay de opvolger te worden van sir Roger Lumley, wanneer diens ambtsperiode is verstreken. Lt.-generaal B. C- T- F???1» opperbevelhebber van het Zuidoostelijke commando, wordt opvolger van Brooke en lt,.generaal B. L. Montgomery woedt belast met het commando in Engeland „de invaaiehoek”, als opvolger van Paget. HARRIMAN IN LONDEN AANGEKOMEN De bijzondere afgezant van president Roosevelt, Harriman, is gisteren in Londen aangekomen, zoo meldt de Engelsche nieuwsdienst Hij verklaarde, dat de Ver. Staten niet alleen Engeland, doch ook de SovjeUUnie willen helpen. Op Zondag 16 November heeft te Ol denburg de opening plaats gehad van een tentoonstelling van Nederlandsche kunst, waarbij de heer E. Gerdes, hoofd van de afdeeling beeldende kunsten van het departement van Volksvoorlichting, een redevoering heeft gehouden, waarin hij betoogde, dat ieder volk op een zeker kunstgebied een gemiddelde hoogte heeft bereikt, welke door andere vólkern niet werd bereikt. Geen volk ter wereld heeft op het gebied der muziek zooveel gepres, teerd als Duitschland. Namen als Bach, Beethoven, Mozart,, Wagner zijn voor de geheeïe wereld van unieke beteekenis. Het Italiaansche volk heeft Aijn bijzon dere begaafdheid op het gebied van de beeldhouwkunst. Als een Miehel Angelo boven de ROME, 19 November. (Stefani.) Italiaansche weermachtbericht no. luidt als volgt: De Britsche luchtmacht heeft aanvallen gedaan op Napels en Brindisi. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade was onbeteekenend. Aap de fronten van Tobroek en Solloem levendige activiteit van onze artillerie, Tijdens luchtgevechten boven Cyrenaica schoten onze jagers 2 vijandelijke vlieg tuigen neer. Een groot Britsch vliegtuig .werd door Duitsche jagers gedwpngen binngn onze linies te landen. 16 Leden der bemanning werden gevangen genomen. In den sector van Gondar hernieuwde de vijand zijn hevige aanvallen op enkele van onze stellingen na een luchtbombar dement, dat den geheelen dag had ge duurd. Na een verbitterd gevecht van man tegen man sloegen onze dappere troepen overal den vijand terug, die zware verliezen leed en wapens en gewonden op het slagveld achterliet. - 8 - t-" 11 Als laagste, salarisgrenzen werden aan- genomen voor de eerste klasse 183, voor de tweede klasse 166, voor de derde klas se 150 per maand. Dat het Coneertgebouworkest buiten deze regeling valt het vormt een klasse op zichzelf vindt zijn oorzaak in het feit, dat de salarieering bij deze instelling grootendeels boven de thans geldende normen valt. De nieuwe salarisregeling, welke door toedoen van de afd. muziek parlement van Volksvoorlichtin, sten op 1 October 1941 van 1 geworden, is de vervulling van jaren lang door de musici en hun bonden ge koesterde redelijke wenschen en zij stemt de betrokkenen alom tot groote tevreden heid. Hoe diep de prkestmusici econo misch gezonken wafen, moge blijken uit de oude cijfers, waarvan Rotterdam met een minimum van 82, Haarlem met een minimum van 63 en Arnhem met een minimum van 65 per maand als voorbeelden mogen gelden. Men bedenke hierbij, dat niet alle orkesten jaarcon tracten konden afsluiten, nog niet zoo lang geleden betaalde de Haarlemsche Orkestvereeniging slechts over zeven maanden, het Rotterdamse!? Philhar monisch Orkest slechts gedurende 43 weken. Ten koste van groote financieele offers greep het departement hier reeds eerder in, juist zooals het afgeloopen zomer als. sociale daad van beteekenis reeds een overgangssalariS naar de nieuwe normen voor de orkestleden vaststelde, waardoor gehuwden een mi nimum inkpmen van 130, ongehuwden van 115 per maand verkregen, waar zij het tevoren moesten doen met „ver goedingen” van 60 5 70. Na de verschdllenrie meer of minder op zichzelf staande publicaties inzake de sa neering van het Nederlandsche orkestwe- zen in de pers zijn in deze kwestie enkele idividueele commentaren verschenen. Deze toelichtingen hebben in enkele geval len de thans aan dfe orde zijnde feiten en maatregelen hetzij strikt locaal gekleu?^ hetzij onvoldoende gecoördineerd be schouwd zoodat op menig punt een ver klaarbare verwarring in de openbare rrfee- ning is gerezen. Het gevolg hiervan is een hier en daar heerschende foutieve waar- deering van om in zekere gevallen niet te' spreken van een voelbare animositeit tegen een reorganisatie, die in wezen goed en die zoowel historisch als ideëel onaf wendbaar blijkt te zijn. In het belang van het openbare mu ziekleven is het daarom nuttig de feiten nog eens op te sommen in hun logische en chronologische verband, opdat zoowel de vakmusicus als het muzieklievende pu bliek zich den loop der gebeurtenissen haarscherp voor oogen stelt. Beide zijn immers, hoewel elk in verschillend op zicht, even nauw met het wel en wee van. de Nederlandsche muziekbeoefening ver bonden en hunluiste apprecieering van de saneeringsmaatregelen en hun uitvoering kan bij het op afdoende wijze functionee- ren van het nieuwe systeem bezwaarlijk worden gemist. gigant steekt reuzen zijner kunst uit, Nederland kan zich nog steeds het volk der schilders noemen, niet tegenstaande de geweldige prestaties op dit gebied in andere landen van Europa. Honderden werken, welke nog steeds de wereld in vervoering brengen, komen hier vandaan. Van Eyck, Rembrandt, Frans Hals, Vermeer enz, Tientallen na. men, eeuwenlang- De traditie heeft ons door d« tijden heengeholpen waarin de schilderkunst een kwijnend bestaan leidde. Voor een volk is het van groote be- Haarl tteekenis, dat ook de leidende groep van machthebbers en cultuurdrager» mede- strijdt, zoodra dit vermindert, treedt een veretepping in het cultuurleven in. Eerst W. Door -J van rikaansche handelsschepen begonnen. De de marine-bases langs de Atlantische den gang, zoodat na de onderteekening de eigelijke bewapening een begin kon

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6