Autobus bij Ouderkerk in den IJsel gereden Ek'derdag 20 November. 194L No. 18037. Zes bolsjewistische pantserdivisies vernietigd VERDUISTEREN m Het Duitsche bestuur in de Oostelijke gebieden De onderhandelingen Washington Met Duitschland tegen het Kapitalisme Bonaanwijzing boter en vet Groote verliezen aan Sovjet-vliegtuigen Na de herziening van de Amerikaansche neutrali teitswet Opmarsch in het Donetzbekken gaat voort Het paard helpt gemotoriseerde eenheden „Er is bij ons iets in beweging gekomen” Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. de toestand van de amerikaan sche KOOPVAARDIJVLOOT Vijftien inzittenden, onder wie 10 schoolkinderen, verdronken De mutaties bij de Engelsche weermacht De namen der slachtoffers Een opmerkelijke suggestie van Harriman Uitwisseling van inlichtingen De bevrijding van Oost-Europa COURANT HAAGSCHE 2 PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: smallen aan PLATON NAAR Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct toonen inzake de wenschen van de Sovjet unie. Aan den anderen kant vreest men, dat een dergelijke verklaring van Enge land aan Finland, door de openbare mea ning van de wereld als een bewijs kan worden beschouwd, dat Engeland bereid is kleine staten op te offeren op het al taar van het Britsch-bolsjewistische bond genootschap. Als gevolg van het voor en tegen is het, naar het blad bericht, on mogelijk de verdere ontwikkeling te voor spellen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 November tot en met 9 December a.s. elke der met „53" en „54” genummerde bonnen van de Boterkaart recht geeft op het koo- pen van 125 gram boter. In bovengenoemd tijdvak geven de met „53” en „54” genummerde bonnen van de Vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. Degenen die des tijds de met „53" genummerde bonnen van de vetkaart bij hun slager hebben ingele verd, ter verkrijging van gesmolten reu zel, kunnen thans dit runavet betrekken. FRANSCH-WEST- AFRIKA De Fransche minister van Koloniën, ad miraal Platon, is uit Vichy per vliegtuig vertrokken voor een inspectiereis door Fransch-West-Atrika. Eveneens staat een bezichtiging van de in aanbouw zijnde Trans-Saharalijn op het programma. Het einddoel van de reis is vermoedelijk het Dahomey-gebied. De verdediging dezer gebieden zal een der voornaamste onder werpen van de door admiraal Platon te voeren besprekingen vormen. De Fransche staatscourant van gisteren bevat een wet van 17 November over de maatregelen tot „het in staat van verde- diging brengen” der Fransche koloniën. Hiervoor wordt een bedrag van rond 5G9 millioen franc beschikbaaar gesteld. o. 5.42 uur nam. tot 9.10 uur v.m. Maan: 20 Nov. onder 7.30 uur nam. 21 Nov. op 11.35 uur v.m. on der 8.32 uur nam. Nachtdienst DOKi'ERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 vens heeft aangedaan en convooidiensten heeft verricht voordat de herziening van de neutraliteitswet goedgekeurd was. In den brief wordt gezegd: „waarom zooveel rumoer om de herziening van de neutra liteitswet Ik ben aan boord van een tor pedojager en heb mijn verlof om aan land te gaan doorgebracht op het Britsche Eiland. Wij hebben dieptebommen uitge worpen, wanneer vermoed werd, dat een duikboot aanwezig was. Mijn torpedojager heeft deelgenomen aan de convooieering, toen de „Kearny” getorpedeerd werd”. Hedenavond van 19.45 tot 20 uur zal Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie „Brandende kwesties” spreken over het onderwerp„Er is bij ons iets in beweging gekomen”. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. DE ACTIE VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT De democratischë senator Wheeler heeft volgens „United Press” den inhoud bekend T van een Ameri- kaanschen matroos aan boord van een Amerikaanschen torpedojager op den At- lantischen Oceaan, waaruit blijkt, dat de Amerikaansche vloot reeds Britsche ha- Ontslag van Keyes De „New York Times” meldt uit Len den, dat Churchill den zeer gezienen Brit- schen admiraal sir Roger Keyes, die te vens lid van het Lagerhuis is, heeft ont slagen. De reden voor dit ontslag van den voormaligen chef van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee moet ge zocht worden in het feit, dat Keyes her haalde malen heeft betoogd, dat koning Leopold van België in Mei 1940 onder den druk van de Duitsche successen gedwon gen was te capituleeren. Churchill en de hem onderhoorige pers hebben daarente gen steeds weer aan het Engelsche volk trachten wijs te maken, dat de Beigiscne koning verraad heeft gepleegd aan de zaak der geallieerden. Keyes, die tot het oogenblik der capitulatie als Engelsch ver bindingsofficier dienst deed in het Belgi sche hoofdkwartier, heeft in het openbaar de Churchilliaansche verdraaiingen aan de kaak gesteld. Dit nu was den Brit- schen premier onwelgevallig en daarom moest deze Britsche admiraal ter zijde worden geschoven. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJm Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ru»s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Qoudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There* siastr. 108a, Tel 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 De correspondent wijst er op, dat Dill’s opvolger, Brooke, al lang groot vertrou wen van Churchill geniet. OP DE SLECHTE WEGEN AAN HET OOSTELIJKE FRONT Een correspondent van de Köln. Ztg.” aan het Oostelijke front wijst op den slechten toestand van de wegen in de Sovjet-Unie, waar de Duitsche troepen de allermoeilijkste terrein-omstandigheden weten te boven te komen. Wanneer men dan in aanmerking neemt zooals de cor respondent eind October schreef, dat zelfs op den bekenden autoweg MoskouSmo lensk het gebruik van tractors noodlg was, dan kan men zich een voorstelling maken van den staat van andere wegen over het vaak door beken en riviertjes doorsneden en soms moerassige terrein. Wat dan nog wegen genoemd kunnen worden trekt het heele verkeer tot zich, wordt overbelast en vertoont daardoor beschadigingen, die natuurlijk nog door den terugtrekkenden tegenstander in de hand gewerkt zijn. Hierdoor wordt het ook begrijpelijk dat van het paard nu weer in een mate wordt gebruik gemaakt zooals wij dat in de moderne, gemotoriseerde veldtoch ten niet meer hebben gekend. Het was bekend, dat het Sovjetleger groote cava- lerie-afdeelingen bezat verschillende vooraanstaande generaals waren zelfs uit dit wapen voortgekomen en wij weten, dat ook de Duitsche legerleiding den laatsten tijd cavalerie in den strijd heeft gebracht daarbij gebruik makend van de uitstekend», paarden, waarover Duitsch land zelf en het overige continent be schikten. Grooter diensten dan in den eigenlijken strijd bewijst het paard on der de tegenwoordige tijdsomstandigheden misschien nog wel als trekkracht bij het transport. Afgezien van de economische voordeelen blijkt het paard op de modde rige wegen voordeelen te hebben boven den motor en bovendien is het zeer nut tig bij het vlot brengen van gestrande -motorvoertuigen. Ondanks deze groote bruikbaarheid zijn de condities van het terrein soms zoodanig, dat cavaleristen en artilleristen te voet moeten gaan om de dieren te ontzien. Tijdens den infanterie-aanval is de ver dediger natuurlijk in het voordeel wat betreft zijn beschikking over goed voor bereide veldstellingen, waartegenover de aanvaller vaak aangewezen is op snel uitgegraven nesten in den grond. Ook in deze wijst de Duitsche berichtgever op de te overwinnen moeilijkheden als ge volg van de terreinsgesteldheid. daar het grondwater een diep ingraven belet. De tegenstander heeft met dezelfde natuur lijke omstandigheden te maken, maar vuur zoover het oorlogsgeweld nog niet over zijn gebied is gegaan en de Duit sche luchtmacht zijn achterwaartsche ver bindingen intact heeft gelaten, zijn voor hem de voorwaarden voor den tegenaan val gunstiger. Wanneer onder deze om standigheden toch nog terreinwinst wordt bereikt dan kunnen alleen een zeer groot arbeids- en uithoudingsvermogen dit mo gelijk hebben gemaakt. DE VEREENIGDE STATEN EN FRANKRIJK De Fransche ambassadeur te Washing ton Henry Haye, heeft volgens Associa ted Press bekend gemaakt dat hem door on derstaatssecretaris Welles is medegedeeld, dat door de Vereenigde Staten het voor stel van de Fransche regeering om levens middelen naar de Fransche krijgsgevan genen in Duitschland te zenden niet in overweging kon worden genomen vóór de Fransche positie is opgehelderd. Haye verklaarde aan de pers, dat Welles hem had gezegd, dat het onmogelijk zou zijn het plan op het oogenblik ten uitvoer te leggen. DE COMMUNISTISCHE AANSLAGEN IN FRANKRIJK Een communiqué van de Fransche over heid deelt mede, dat het onderzoek nuar de communistische aanslagen in Frank rijk geleid heeft tot de arrestatie van 4 personen, die bekentenissen hebben af- gelegd. Drie der gearresteerden kunnen beschouwd worden als de voornaamst» aanstichters tot bolsjewistische activiteit. Huiszoekingen hebben geleid tot het vin den van revolvers, communistische vlug schriften en aanplakbiljetten, schroef- sleutels om spoorrails los te draaien, springstoffen en communistische litera tuur. Een der gearresteerden, een Jood- sche bontwerker, is des nachts gearres teerd. Hij kon slechts na een gevecht door de politiemannen overmeesterd wor den en in arrest gesteld worden. Daar bij is een inspecteur van politie gewond. .(Zie verder 2e blad, pag, Lj| De hooge gemiddelde ouderdom van de Amerikaansche koopvaardijvloot blijkt uit een rapport van het Amerikaansche scheepvaartbureau, dat gepubliceerd is door het Journal of Commerce, meldt het D.N.B. uit New York. Volgens dit rapport bedroeg de Ameri kaansche tonnage aan koopvaardijsche pen op 1 October van dit jaar 1123 een heden met meer dan 2000 ton meteen ge middelden leeftijd van 19.7 jaar. Ondanks de verdubbelde scheepsbouwproductie is, naar in het rapport wordt verklaard, de Amerikaansche koopvaardijvloot thans meer verouderd dan een jaar geleden. Daar 20 jaar als de ouderdomsgrens voor een vrachtschip wordt beschouwd, schijnt het, zoo wordt in dit rapport verder ge zegd, dat de Amerikaansche koopvaardij vloot de leeftijdsgrens nadert. In de Krimpenerwaard is tusschen Ouderkerk a. d. IJsel en Gouderak hedenochtend vroeg in de duisternis een autobus van den ter plaatse smallen en bochtigen weg te water gereden. De gevolgen waren ontzet tend. Volgens tot dusver bekende ge gevens heeft dit ongeluk 15 personen het leven gekost Overal in den omtrek waar het bericht was doorgedrongen, heerschte verslagen heid. In groepen stonden de menschen met elkaar langs den dijk te praten. Op de plaats van de ramp stond de autobus, toen wij daar arriveerden, alweer Dijna op den dijk. De gastrolley, die van den wagen was losgeraakt, hing nog beneden bij de rivier. Een takelwagen en 20 a 30 man werkten hard om den betrekkelijk licht beschadigden bus, welks interieur nauwelijks iets liet vermoeden van de ramp, die zich voor kort daarbinnen had afgespeeld, op den dijk te brengen, met welken arbeid men tegen half twaalf ge reed was. Onmiddellijk stelden de politiemannen toen een onderzoek in om de oorzaak van de ramp voor zoover mogelijk vast te stellen. Ondertusschen waren nog steeds drie bootjes met dreggen in de weer, omdat nog steeds niet vast stond, of alle lijken geborgen waren, doordat men het juiste aantal inzittenden van den bus niet kende. Een drenkeling vertelt Hoe het noodlottige ongeluk zich heeft toegedragen, vernam onze verslaggever uit den mond van wachtmeester den Hol lander, gestationneerd bij de marechaus- seebrigade te Krimpen a. d. Lek. Wacht meester den Hollander zat in den bus, waarmee het ongeluk is gebeurd. On danks het feit, dat er een paniek uitbrak, heeft deze politieman zich zoo weten te beheerschen, dat hij niet alleen kans heeft gezien zichzelf uit den bus te bevrijden, doch onmiddellijk daarop met het red dingswerk is begonnen, zoodat hij nog vier inzittenden van den verdrinkingsdood heeft gered. Toen geen enkel spoor van leven in het water meer was te bekennen, en wachtmeester den Hollander van droge kleeren was voorzien, heeft hij het zich tot een plicht gerekend, het reddings werk te vergemakkelijken door zorg te dragen voor een ruime afzetting. De N.V. Autobusonderneming De IJsel, welke door de gebroeders Stam te Krim pen a. d. IJsel wordt geëxploiteerd, on derhoudt een dienst tusschen Krimpen en Gouda, welke vooral des Donderdags veel passagiers vervoert, omdat dan in de Pij- penstad marktdag wordt gehouden. Daar om vertrekken er eiken Donderdagoch tend half acht twee autobussen. De eer ste autobus met de marktkooplieden was juist vertrokken, toen wachtmeester den Hollander en marechaussee Visser op het Veerplein te Krimpen met hun fietsen aankwamen. Zij hadden nog juist gele genheid den chauffeur van den tweeden bus, Cor Stam, te waarschuwen, dat zij wilden meerijden en alleen nog hun fiet sen moesten wegzetten. Toen deze bus om half acht wegreed, zaten er slechts vier passagiers in. Eerst in Ouderkerk a. d. IJsel kwamen er meer passagiers, o.a. tien a twaalf kinderen, die In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B.: Het Weermachtbericht maakt alleen melding van het feit, dat de gevechtshan delingen aan het Oostelijke front ook ver der met succes verloopen, zonder daarbij nauwkeuriger plaatsaanduiding te geven. Uit de tot nu toe beschikbare berichten blijkt, dat de gevechtshandelingen betrek king hebben op het gebied van Moskou, van Leningrad, in de Krim en het Zuid oosten van het Ladogameer. De vernieti ging van 171 pantserwagens, waarvan melding wordt gemaakt komt neer op de vernietiging van bijna 6 bolsjewistische pantserdivisies binnen 3 dagen. Ongeveer even groot is het verlies aan bolsjewisti sche luchtstrijdkrachten. In 6 dagen gin- daarvan 232 vliegtuigen verloren, ter wijl in denzelfden tijd slechts 24 Duitsche toestellen aan het Oostelijke front verlo ren gingen. Het geringe Duitsche verlies toont aan. dat de Duitsche luchtmacht in den strijd niet op dien afweer stuit, die overeenkomt met de getallen der bolsje wistische luchtmacht, waarvoor zoo sterk propaganda is gemaakt. Het verlies van meer dan 15000 bolsjewistische vliegtui gen, waarvan de Führer mededeeling deed op 8 November, doet zich hier gevoelen. Dinsdag heeft een afdeeling Duitsche pantser jagers, die in het Donetzgebied naar het Oosten was opgerukt, tegenaan vallen van een vijandelijke infanteriedivi sie met zware verliezen voor de bolsje wieken afgeslagen. De aanvallers konden na eenigen tijd niet meer over de stapels lijken en gewonden heenkomen jen stort ten in het vuur van het Duitsche geschut ineen. Des avonds, toen meer dan 3 bolsjewistische regimenten in den storm aanval waren bezweken, konden ook de commissarissen de overblijfselen van de divisie niet meer in toom houden. Een aantal deserteurs vluchtten naar de pant- serjagers. Onder hen bevond zich ook de adjudant van den commandant der bols jewistische divisie met aUe bagage van. zijn superieur. De commandant van de di visie en zijn staf hadden zich door tijdig de vlucht te nemen in veiligheid weten te stellen. De succesvolle aanval van de Duitsche troepen in het Donetzbekken kon ook Dinsdag niet door den taaien bolsjewis- tischen tegenstand opgehouden worden. De wanhopige pogingen der bolsjewieken, die door pantserwagens en vliegtuigen werden gesteund, strandden op het hevi ge vuur van Duitsche artillerie en pant serwagens. Deze drongen door de vijan delijke linies, kwamen in de flank der bolsjewieken en verijdelden de tegenaan vallen. De Duitschers namén 1500 bolsje wieken gevangen. In den centralen sector hebben Duit sche pantserwagens Maandag een aanval op bolsjewistische pantserafdeelingen ge daan en verscheidene pantserwagens ver nietigd. Bii een nieuwen aanval op Dins dag werden door dezelfde Duitsche afdee- lingen 23 bolsjewistische pantserwagens buiten gevecht gesteld. Bovendien werden 14 stukken geschut buitgemaakt. Toen was de tegenstand in dit gebied gebroken, zoodat de weg voor de volgende Duitsche troepen vrij was. DUITSCHE LUCHTMACHT ONAF* GEBROKEN IN DEN AANVAL De Duitsche luchtmacht is Dinsdag aan het geheele Oostelijke front wederom on onderbroken in den aanval geweest. Een aantal bolsjewistische vliegvelden was blootst'- steld aan den Duitschen bommen- hage Talrijke bolsjewistische vliegtuigen werden vernield of buiten gevecht gesteld. Ten Oosten van Tichwin werden ver scheidene baanvakken aangevallen en on derbroken Vier transporttreinen werden het slachtoffer van Duitsche bommen In den vorigen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw voor den oorlog belangrijke doelen in Moskou met succes aangevalllen. Behalve verscheidene kleine brandhaarden werd nog een zware brand waargenomen, die in den loop van den nacht een grooten omvang aannam. Tegelijkertijd bestreden kleine formaties gevechtsvliegtuigen wegen en spoorlijnen rondom Moskou, waarlangs de vijand, on der dekking van de duisternis, voorraden naar bet front stuurde. In het omsingelde gebied van Leningrad werden eveneens ravitailleeringinstallaties en versterkingen gebombardeerd. Rond Sebastopol wierp de Duitsche luchtmacht ook Dinsdag ter ondersteuning van de operaties van het leger vrij sterke strijdkrachten in den strijd. Versterkingen om de haven der stad lagen pnaer de voortdurende uitwerking van de Duit sche bommen. Twee ravitailleenngssche- pen kregen zware treffers, een opslag plaats van dynamiet werd door bommen van zwaar kaliber opgeblazen. Zware Duitsche artillerie bracht een bolsjewis tisch transportschip door verscheidene treffers tot zinken. DE SOVJET-EISCH VAN EEN ENGEL SCHE OORLOGSVERKLARING AAN FINLAND Naar de Londensche correspondent van „Dagens Nyheter” uit welingelichte krin gen meldt, heeft de Sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, in de vorige week tweemaal een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden, waarbij hij hem opnieuw in kennis stelde van den Sovjet-eisch naar een Engelsche oorlogsverklaring aan Finland, Roemenië en Hongarije. Ln officieele kringen wordt verklaard zoo schrijft de Zweedsche correspondent’ •l»t de geheele kwestie zich evenals voor in nog in een zwevenden toestand be- Het meerendel van de Londensche ••“rnemers meent een Engelsche oorlogs verklaring aan Finland te kunnen voor spellen. Het voornaamste argument voor een dergelijke oorlogsverklaring is het wantrouwen te Moskou te doen verdwij nen en een tegemoetkomende houding te Toen kon ik tenminste mijn hoofd boven water steken en ademhalen. Door het geopende portier ben ik op den bus gekropen en plotseling ontdekte ik een kinderhand. Uit alle macht trok ik er aan en toen kwam er een jongen te voorschijn, die hoewel hij droop van het water onmiddellijk uitkeek naar andere drenkelingen. Zoo hebben wij een man kunnen redden, van wien alleen maar een stukje van zijn leeren jas aan de oppervlakte van het water zichtbaar was. Daarna konden wij nog een jongen en een meisje uit den bus halen, maar Deze ontwikkeling schrijdt onophoudelijk voort. Het einde is de bevrijding van Oost-Europa. Het doel van al de volken, die thans voor de vernietiging van het bolsjewisme strijden, is ook op deze plaats de nieuwe ordening van Europa zoo snel mogelijk in te voeren. De aanblik dien de puinhoopen, de afge brande steden, de, stroomen vluchtelingen en de uitgehonderde menschen bieden, is niet in overeenstemming met de ethi sche opvatting van het nieuwe Europa. Het zou gemakkelijk geweest zijn om deze bevolking aan haar lot over te laten en haar zelf de gevolgen van het bolsje wistische systeem te laten dragen, doch het nationaalsocialistische Duitschland, dat wraak noch leedvermaak kent en welks doel op het gebied van de buiten landsche pol.:tiek zich in het volle besef van zijn verantwoordelijkheid beweegt, in de richting van een nieuwe, betere orde en een duurzamen vrede, wenscht in het Oosten van Europa evenmin een chaos als in het Westen Daarom behoort het tot de opgaven van het nieuwe burgerlijke bestuur om al het puin op te ruimen, dat de bolsjewistische heerschappij bij den af tocht van het bolsjewistische leger in het reusachtige gebied tusschen de Finsche Golf, en de Zwarte Zee heeft achtergela ten. Het feit dat de leiding van dit be stuur in handen ligt van een rijksminister doet de beteekenis uitkomen van deze taak, welke niet beperkt blijft tot de meest noodzakelijke opruimingswerkzaam heden, doch den herbouw voor oogen heeft volgens Europeesche maatstaven en begrippen. De vervulling van deze taak staat geheel onafhankelijk van het ver dere verloop en den duur van de: en oor log. Want aan den eenen kant duldt de toestand, waarin deze Oostelijke gebieden zijn aangetroffen, geen uitstel en aan den anderen kant mag ook de oorlog geen be letsel zijn voor die jonge krachten van het nieuwe Europa, die in weerwil van alle vijanden en afgunstigen het continent willen opbouwen. Er wordt begonnen met een werk, dat voor de toekomst van de wereld in het algemeen, van Europa in het bijzonder, nauwelijks van minder be teekenis zal zijn dan vroeger de open stelling van nieuwe werelddeelen door Europeesche energie. Wie er gered zijn Met den wachtmeester den Hollander zijn geredNeeltje en Jannie Baas urt Ouderkerk. Jan de Bas. S. Bot Hzn. uit Krimpen, Joh Dekker Tzn., Jan de Bruin, Adr. Roozendaal uit Krimpen, Gerria Woelderink. Fiona Holdeman en Jopia Bos. Naar de oorzaak van het ongeluk is ondër leiding van den eersten luitenant der marechaussee H. L. van Grinten een onderzoek ingesteld. toen dat gebeurd was, konden wij niets meer doen. Er was betrekkelijk spoedig ook van andere zijde hulp aanwezig. De zoon van den landbouwer de Jong, bij wiens boer derij het ongeluk gebeurde, de heer J. de Jong, was onmiddellijk ter plaatse. Men voerde ladders en touwen aan en zoo mocht hij het genoegen smaken eenige inzittenden te redden. De geneesheeren van de omliggende gemeenten werden ge waarschuwd en spoedig waren drie art. sen ter plaatse om hulp te bieden. In middels had men reeds een aantal slachtoffers uit den bus geborgen en hen den voet van den dijk op het erf van den heer de Jong neergelegd, waar de dokters trachtten de levensgeesten op te wekken. Ook de burgemeester van Ouderkerk, mr. F. J. van Beek Calkoen, was spoedig op de plaats van het on heil. Met het vaststellen van de identiteit der slachtoffers had men daar de be woners van de streek elkaar vrijwel allen kennen weinig moeite. Vervolgens wer den de lijken der slachtoffers zoo spoedig mogelijk naar huis gebracht Betreffende de mutaties in de Britsche legerleiding meldt de Londensche corres pondent van de „New York Times”, dat uiu ln een voor de Britsche officieren on- ï-Lula.jing heeft gewezen >p de vel dnm van i°nger OPP^- dat hii nu?erh^aldelijk accritiseerd, orn aat ni.i niet voldoende lust tot onderne- »---- mmgen toonde. Er bestaat geen openlijke gemaakt van een brief chm ‘XrT^J tU8schen DiU enChur’ - van is z*ker. dat het bereiken. btaetdChul^hni]ds8rens door DiU het ka‘ Dinet-Churchill zeer gelegen is gekomen. De slachtoffers van het ongeluk zijn: Cor Stam, zoon van den on dernemer. bestuurder van den autobus; de 16-jarige scholier D. Steinen en de 16-jarige scholier A. A. Bouman. allen uit Krimpen a. d. IJsel. Verder de 15-jarige J. Broekhuizen, de 14-jarige Dirkje Borger, de 15-jarige N. Mourits, de 14-jarige H. Terlouw, drie zoons van ds. Woelderink, namelijk de 16-jarige W. J. Woelderink, de 14- jarige J. Woelderink en de 13-jarige H. Woelderink, allen scholieren uit Ouderkerk a. d. IJsel; de 16-jarige leerlingmonteur H. D. de Groot, de 50-jarige veekoopman G. Dekker, de 39-jarige caféhouder T. Ouwer- kerk en de 21-jarige distributie- ambtenaar D. Vermeer, allen even eens afkomstig uit Ouderkerk a. d. IJsel. De marechaussee, die om het le ven gekomen is, is D. Visser uit Veenendaal en gedetacheerd te Krimpen aan den IJsel. Een van Roosevelt’s bijzondere ver trouwensmannen, Harriman, is dezer da gen weer in Londen aangekomen. Hij is de gevolmachtigde voor de uitvoering van de leen- en pachtwet in Engeland. Vóór zijn vertrek uit Amerika heeft hij zoo wordt van welingelichte zijde be richt verklaard, dat „een herziening van de neutraliteitswet de bevolking in de door Duitschland bezette Europeesche gebieden in haar tegenstand versterken en aanmoedigen zou.” Deze uitlating van een officieel ver tegenwoordiger van Roosevelt is des te merkwaardiger, daar Amerika zich beroepend op de Monroeleer steeds inmenging van anderen in Amerikaan sche zaken afwijst, terwijl Harriman nu juist blijk geeft, dat Amerika zelf niet schroomt zich ongevraagd te mengen in de Europeesche aangelegenheden. Sedert Amerika bezig is over den Atlantischen Oceaan heen te grijpen, oa. door bases op Ijsland en Noord-Ierland te vestigen, nemen de imperialistische plannen van de regeering-Roosevelf steeds duidelijker vorm aan. Amerika verwacht zelfs hulp voor zijn imperialistisch streven door versterkten tegenstand, welke van de bevolking in de bezette gebieden wordt verwacht. Harriman’s uitlating was een onmis kenbare poging tot het aanwakkeren van sabotage in de bezette gebieden. De regeering-Roosevelt zou er zich blijkbaar op verheugen, wanneer door de verande ring van de neutraliteitswet, de tegen stand tegen Duitschland in het bezette gebied zou groeien. Men tracht bondge. nooten te vinden in warhoofden in de bezette landen, die hun leven in de waagschaal stellen door sabotage te ple gen Eenerzijds zeggen de officieele Amerikaansche woordvoerders den vrede na te streven, doch de regeeringsdaden vallen in het kader van oorlogvoering, waarbij Engelsche, Canadeesche, Austra lische, Indische en Zuidafrikaansche sol daten diensten bewijzen. Harriman volgt dezelfde lijn als Bullitt en andere Ame rikaansche vertegenwoordigers, die vóór den oorlog de onrust in Europa trachtten aan te stoken en tegen Duitschland op hitsten. Het antwoord van de bevolkingen in de bezette gebieden zal niét twijfelachtig zijn. Men is op het Europeesche vaste land wijzer geworden en meer en meer gaan de oogen open tegen het gevaar van overzeesche voorspiegelingen. Europa wil zichzelf redden en kan dit ook zon der inmenging van Amerika en de in terne aangelegenheden van het oude werelddeel, waar alleen de Europeanen zelf het voor het zeggen hebben. Ten aanzien van de onderhandelingen met Japan is in het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken ver klaard, dat gisteren geen formeele zitting is gehouden. De vertegenwoordigers van beide landen hebben elkander echter niet-officieel ontmoet om over enkele punten wederzijdsche inlichtingen uit te wisselen. De democratische senator Pepper, die vaak gehouden wordt voor woordvoerder van de regeering in kwestie van buiten landsche politiek, heeft volgens de Inter nationale News Service, in een inter view verklaard, dat de Ver. Staten alle pacificatiepogingen van Japan zullen af wijzen. zelfs wanneer dit oorlog betee- kent. Pepper stelde de volgende Ameri kaansche eischen als grondslag van on derhandelingen: le. Japans terugtocht uit China. 2 Scha deloosstelling van Japan aan China. 3. Terugtocht van Japan uit Indo.China, 4. Opgeven van het denkbeeld der nieuwe orde. Wanneer Koeroesoe is gekomen om een erkenning van de successen te halen kan hij niet op begrip rekenen. Wanneer de oorlog een prijs vormt voor den tegen stand tegen „Internationale rooverij, waarmede Japan zich heeft ingelaten” dan moet de oorlog maar komen.. Japan heeft mij] na mijl de Amerikaansche belangen in Azië teruggedrongen. De Japansche ambassadeur in Camberra heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Australischen minister van buiten landsche zaken. Men neemt aan, dat zit gesproken hebben over den toestand in den Stillen Oceaan en in het bijzonder over de onderhandelingen, die op het oogenblik te Washington worden gevoerd De vorming van een rijksministerie voor de bezette gebieden in het Oosten, er het oprichten van de rijkscommissa- riaten Oostland en Oekraine vormen da den van de hoogste pcliUeae en histori sche beteekenis, aldus de Deutsche Diplo matisch-Poli tische Korrespondenz. Want terwijl de Duitsche legers den oorlog te gen het bolsjewisme tot aan de totale ver nietiging voortzetten, worden die gebieden die bevrijd zijn van het systeem, dat een hoon was voor de Europeesche cultuur, en beschaving, geplaatst op nieuwe be stuursrechterlijke grondslagen. Door het feit, dat Duitschland deze taak op zich neemt, bewijst het op de duidelijkste wijze zijn Europeesch verantwoordelijkheidsbe sef. De gebieden, die zoodoende weer op genomen worden in het Europeesche con tinentale verband, krijgen hierdoor weer hun door de natuur opgelegde taak te vallen, waaaraan zij totdusver ont- ~"en waren. Indezelfde mate, waarin ae, te'iike deelen van het oude Russi sche Rijk de ravitailleering van Europa zullen versterken, zal ook de op hoog peil nde industrie die graad van levensmo gelijkheid en beschaving worden gegeven die haar onder het bolsjewisme totaal ont zegd was. De ondraaglijke toestand zal afgeloopen zijn, waarin de Sovjet-Unie zich van Europa afzonderde, hetgeen tengevolge had, dat de Europeesche industrie-staten in een strategisch-politiek onhoudbare, economisch hoogst bedenkelijke positie werden gedrongen, terwijl tenslotte de topografisch zoowel als geografisch tot Europa behoorende bevolkingsmassa's steeds meer vervreemdden van de cultuur van het avondland. De onoverkomelijke muur, die tusschen de volksmassa’s der Sovjet-Unie en Europa was opgericht, is thans definitief omvergehaald. Het ven ster, dat Peter de Groote eens aan den Europeeschen kant had geopend, doch door de bolsjewisten weer dichtgemetseld werd, hebben de Duitsche troepen tot een breede poort verbreed. Van historisch standpunt uit gezien ge beurde dit nog net bijtijds. Dit gebeurde op het oogenblik, waarop de Duitsche overwinning in het Oosten geconsolideerd terwijl het bolsjewisme van zijn kant bÜ zijn aftocht naar Centraal-Azië alleen Puinhoopen achteraat en wil achtelaten. in Gouda de H.B.S. of de Ambachtsschool bezoeken, en gewoon zijn iederen dag met dezen bus te tijden. Ook buiten Ouderkerk werd nog eenige malen gestopt, om pas sagiers op te nemen, zoodat er 22 23 per sonen in den bus zaten, toen tusschen Ouderkerk en Gouderak voor de laatste maal werd stilgehouden om eenige scho lieren op te nemen. Dat gebeurde nog geen 200 meter van de plaats, waar het ongeluk gebeurde. De chauffeur trok den bus op en kwam zoo midden op den onlangs met grint bestrooiden dijk. Het had geen zin naar buiten te tu ren. want het was nog geen acht uur. Geen vijf meter zicht Eigenlijk is het levensgevaarlijk met zulk een spaarzame verduisteringsverlich- ting te rijden, zei wachtmeester Den Hol lander tegen zijn collega Visser. Er was nog geen 5 meter zicht Nauwe lijks waren deze woorden gesproken, of het ongeluk voltrok zich. Men voelde hoe de bus, zonder dat men iets van slippen merkte, van den dijk gleed, kantelde en in het water viel. Hevig gegil weerklonk van alle kanten, In wanhoop klemde ieder zich vast aan wat maar eenigszins hou vast bood. En het water steeg allengs. Met mijn vuist heb ik geprobeerd een ruit in te slaan, maar dat mislukte, ver telde wachtmeester Den Hollander. Doch na eenig tasten kreeg ik het portier te pakken en met inspanning van alle krach ten gelukte het met mijn schouder de deur opep te duwen. Kranig reddingswerk

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1