HET GROOTE AVONTUUR I f De distributiebonnen BUITENLAND BINNENLAND L TTA\GSCHE COURANT Donderdag 20 Nov. 1941 TWEEDE BLAD Betooverd goud FEUILLETON Wordt vervolgd^ De komende Volksche Hoogeschool 44-4 44 44 44 44A 44B 50 250 500 250 250 250 100 Boter Onderhoud met professor van Genechten 1 rantsoen BL, Br. Geh. gram gram gram gram 16 Lm. 22 November 1941 rants, rants, rants, rants. Het vertrek is aanstaande 51—52 Vet I Bral -f Het vernielde stationsgebouw van Orel. f Weltbild-Polygoon) Br, gebak 100 Kaas gram 125 gram 125 gram (Nadruk verboden) ROMAN UIT DE en EEN AFSCHEIDSFEESTJE geschaard rond op- „Kinderwagen-parade”. Woensdag is de dag, waarop de Haagsche baby’s worden ingeënt. Een rij kinderwagens staat dan voor de polikliniek opgesteld. Polygoon-Meyer) VI, VI. w. Melk Aardapp. Aardapp. Suiker Cacao Koffie-surr. Jam De Eereprijs van den Führer voor de zweefvlieg- sport in 1938. Een barnsteenen schaal, vervaar, died bij de „Staatlichen Bernstein-Manufaktur” 'n Koningsbergen. (Barleben-Stapf) Boter rrured. Rijst Havermout Gort Verm, Maiz, 4 i i 1 11 liter 11 k.g i k g. De bedieningsmanschappen van een stuk luchtafweergeschut aan den rand van een vliegveld in Noord-Afrika, bij het. schoonmaken van het stuk; in het land der zandstormen is dit een zeer belangrijke arbeid. (Weltbild-Polygoon) „Mein Kampt”, het geschenk van de Partij op den 40sten verjaardag van dr. Göbbels, vervaardigd bij de „Staatlichen Bernstein-Manufaktur” te Koningsbergen. (Barleben-Stapf) In de Sovjet-Unie is het koud geworden. Na wekenlange regens vriest het nu spelen de ver warmende vuren een groote rol. (PK. Bauer-Hoffmann) 1 k.g. gram gram gram Brood Brood Vleesch 44 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. Het aantal vrijwillige aanmeldingen voor de Amerikaansche marine is in de eerste week van November van het vroegere gemiddelde van 1250 aanmeldin gen tot 872 gedaald. Het is kenmerkend, dat voor dezen achteruitgang geen rede nen worden opgegeven, meldt het D.NB. uit Washington Na een fel debat heeft het Ameri kaansche Huis van afgevaardigden met 167 tegen 141 stemmen het voorstel om de regeering volmachten te verleenen om de te deporteeren buitenlanders zonder borgtocht vast te houden en zonder vorm van proces te interneeren, verworpen. Diegenen, die voor ’t voorstel waren, ver klaarden volgens Associated Press, dat de V.S. tegen de agitatie van zekere bui tenlanders beschermd dient te worden. 5354 Boter 53—54 Vet N.B, Zeep op bon 135 Algem. van 1 t.m. 30 November. evenwel de vriend van oude kunstwerken tot zijn recht komen. Barnsteenen siera den uit het steenen tijdperk zijn op de tentoonstelling in net Rijksmuseum even- zoo vertegenwoordigd als meesterwerken uit de gothiek, barok en rococo. In bet middelpunt der belangstelling van allen zal zonder twijfel de beroemde kog, uit barnsteen vervaardigd, staan. Dit is het model van een admiraalschip uit de zes tiende eeuw, geheel gebouwd volgens Amsterdamsche bouwplannen. De ten toonstelling „Barnsteen, Goud der Zee”, wordt 25 November geopend en blijft tot 18 December in Amsterdam. Een denneboom wordt telefoonpaal. De draden worden aan de isolatoren bevestigd. Weltbild-Polygoon f Leiden dient een centrum van jonge volksche cultuur te worden De belangrijke rede, welke prof. dr. R. van Genechten Zaterdag op den landdag van het Nationaalsocialistisch Studenten front te Utrecht over het onderwerp „Een jong Nederland in een jong Europa” heeft gehouden, heeft een redacteur van het A.N.P. aanleiding gegeven aan prof, van Genechten een nadere uiteenzetting van den in die rede ontwikkelden gedachten gang te vragen Prof, van Genechten, aie zich hiertoe bereid toonde, antwoordde op de vraag hoe hij over de sluiting van de Leidsche universiteit dacht, dat hij daaraan een symbolische beteekenis als definitieve af sluiting van een voorbijgegane periode hecht. Reeds sinds lang werden in de hu manistische cultuur, die in Leiden een bolwerk vond, verstarrings- en degene- ratieverschijnselen waargenomen. Daar over behoeft men zich niet te verwonde ren. daar een dergelijke ontwikkeling zich steeds bij ondergaande culturen voordoet. Een van die verschijnselen was de wijze, waarop het hoogleeraren-corps vaak werd aangevuld. Ongetwijfeld zijn er nog ge leerden van naam, in dat corps, maar het was voor ieder, die eenigszins was ingewijd, in de laatste jaren duidelijk, dat de benoeming van hoogleeraren in hooge mate een familievraagstuk was ge worden, waarbij zonen, schoonzonen, broers, zwagers en neven van professoren den voorrang hadden, terwijl verder.in zeer sterke mate politieke overwegingen golden als het lidmaatschap der vrijmet selarij en dergelijke. De resultaten waren er dan ook naar, Er zijn in de laatste jaren dikwijls zeer on bekwame personen tot hoogleeraar be- TROPEN DOOR FRANS DEMERS Naar Associated Press uit Washing ton meldt, is het ministerie van justitie voornemens de reeds bestaande concen- tratie-kampen voor vreemdelingen uit te breiden en zes nieuwe kampen te laten aanleggen, teneinde op alles voorbereid te zijn Bij een brand in een woning in Amage. een wijk van Kopenhagen, zijn 2 meisjes van vijf en zes jaar om het leven gekomen. De vader werd bij zijn poging om de kinderen uit de vlammen te red den, zoo zwaar gewond, dat aan zijn herstel wordt getwijfeld. De brand ont stond door het springen van een flesch slaolie, welke de vader boven een kachel wilde warm maken. GRENSINCIDENT TUSSCHEN MANDSJOEKWO EN DE SOVJET-UNIE Het D.N.B. meldt uit Hsingking: Op 16 November is een bolsjewistische eenheid 40 km ten Noordwesten van Mansjoeli op Mandsjoekwosch gebied doorgedrongen. De Mandsjoekwosche grenswacht opende het vuur. Twee bolsjewisten werden ge vangen genomen terwijl er één sneuvel de. De Mandsjoekwosche autoriteiten heb ben op 18 November bij den bolsjewisti- schen consulgeneraal te Charbin op ener gieke wijze geprotesteerd. Zij verklaar den, dat het militaire karakter van dit incident niet vergeleken kan worden met de vroegere schendingen, die een gevolg waren van een vergissing. hoofd haalde, om in de donkere wilder nis van Afrika te gaan rondzwerven, neen, daar konden ze niet bij. Of ze iets van den Kongo afwisten? Na tuurlijk niet veel, maar wel was het hun bekend, da^ het-leven er niet van gevaren ontbloot was. Welke gevaren? vroeg de journa list uitdagend. Ze babbelden door elkaar: acclimati- satiekoorts, wilde volksstammen, mala ria, slangenbeten, leeuwen, buffels, oli fanten... Ja, zuchtte Riefenberg tenslotte, en nu hebt ge nog een van de grootste gevaren vergeten. Men keek hem achterdochtig aan. De slaapziekte, welke u allemaal te pakken heeft gehad van uw geboorte af. Beseft ge dan niet, dat het juist het onbekende is. dat mij aantrekt hoe ik pas voel da{ ik leef, als er gevaar is? Neen, zooiets kunt gij natuurlijk niet begrijpen, maar ik wil vechten in het leven. Ik vind het heerlijk als al mijn zenuwen gespannen zijn, de oogen ver open, de ooren gespitst, beducht op ge vaar. Hi-hi, lachte iemand, ik geloof waarachtig, dat onze vriend detective- bloed in de aderen heeft. Dat denk ik soms ook. antwoordde Naar Domei meldt, heeft de vereeni- ging van Japanners te Singapore de Ja- pansche regeering verzocht nog een schip te zenden, dat de Japansche burgers, die zich nog in de Struts Settlements bevin den, naar Japan terug kan brengen. een en ander wilde vertellen over zijn aanstaanden tocht. Och, antwoordde Riefenberg, he* aantrekkelijke' van mijn reis is, dat ik er zelf niet veel van afweet. Ik denk ongeveer een jaar weg te blijven. Hij haalde een wereldkaartje te voor schijn en legde het open op een rook tafeltje. Hij plaatste zijn duim op het stippeltje, dat Brussel voorstelt en zijn DE VOEDSELPOSITIE VAN JAPAN De Japansche minister van landbouw, Ino, heeft in de rijstcommissie van het parlement verklaard, dat Japan’s voor raadschuren welgevuld zijn met rijst. Zelfs in 1942 zal men goed kunnen rond komen, ook als de invoer van buitenland- sche rijst volkomen gestaakt zou worden. Terwijl de rijstpositie van het eigenlijke Japan goed is, is de rijstoogst in Korea en op Formosa dit jaar ongeveer normaal. Het is van groot belang, dat de beperkin gen op het gebied van de levensmiddelen getrouw worden nageleefd. VERSPREIDE BERICHTEN Een Philippijnsche barkas, die aan den ingang van de baai van Ma nilla in een mijnenveld geraakt was, is gisteren op een mijn geloopen. Van de uit 12 koppen bestaande bemanning wer den 6 personen gedood, meldt het D.N.B. uit Sjanghai. De geredden werden, naar de Amerikaansche marine te Manilla be kend maakte, gearresteerd wegens het varen in een mijnenveld. noemd, wier benoeming in deskundige kringen hoongelach deed ontstaan, terwijl plagiaat herhaaldelijk voorkwam, zonder dat tegen de plagieerende hoogleeraren maatregelen werden genomen. Daarbovenuit ging echter, dat aan de universiteit geen geestelijke eenheid be stond. Iedereen ging zijn eigen gang, de eene hoogleeraar sprak den anderen te gen, elke eenheid in cultuur was zoek.. Hoewel deze geest aan alle universitei- ten tiert, was hij te Leiden erger, dan elders. Dat kwam ook tot uiting, in de geestelooze en volkomen instinctieve be strijding van het nieuwe, welke daar door meerdere hoogleeraren plaats vond. Er waren natuurlijk gelukkig ook anderen maar de bestrijding door de verpolitiekte hoogleeraren geschiedde op een kleinzie lige en soms laaghartige wijze. Wat te zeggen bijvoorbeeld van een hoogleeraar, die in de oorlogsdagen tot een medicus, die zeide. dat hij ook Duitsche gekwetsten zou verzorgen, vragenderwijs het advies richtte: maar die laat gij toch dood gaan? Bovendien hielden verschillende hooglee raren zich bezig met de uitgifte van ge heime gedrukte pamfletten. In dezen geest werden inderdaad de jonge studenten opgeleid. In Leidsche studentenkringen heeft men zich dan ook aan verschillende misdrij ven schuldig gemaakt, die wel gedeeltelijk een vlegelachtig karakter droegen, maar die toch dikwijls op volkomen zedelijke degeneratie wezen, zooals bijvoorbeeld brandstichting. Voor het Nederlandsche volk had de Leidsche instelling reeds lang elke betee kenis verloren. Het is een geluk te ach ten, dat nu eindelijk dit horzelnest is uit gebrand. Van de welwillendheid, die men betoond heeft door nog tot 20 November gelegen heid te geven tot het afleggen van exa mens, is met volkomen gebrek aan ernst misbruik gemaakt. Eiken dag toch staan er heele reeksen van examens in de krant terwijl ingewijden zeggen, dat de candidaten aan de eischen, die behoorden gesteld te worden, niet voldeden. Dit is. nu eenmaal moeilijk te beoordeelen, maar duidelijk blijkt het misbruik daaiuit, dat velen tot de examens zijn toegelaten, die sinds hun vorige examen onmogelijk de practica kunnen hebben gevolgd of de assistentschappen kunnen hebben vervuld welke voor een examen vereischt zijn. Het spreekt vanzelf, dat de professoren, die hierin de hand hebben gehad, zich aan overtreding hebben schuldig ge maakt. Het is te hopen, dat maatregelen zul len worden getroffen, opdat de menschen met dergelijke bullen gewapend, niet op het Nederlandsche volk zullen worden los gelaten. Wij, nationaalsocialisten, hopen nu, dat Leiden binnen korten tijd uit zijn asch zal herrijzen als een Volksche universiteit, dat wil zeggen een universiteit, waar de wetenschap in dienst van het volk wordt gesteld. Ik verheug mij, aldus prof, van Genech ten, er zeer over, dat Maandagochtend de secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming op de tentoonstelling van Duitsche wetenschap te Amsterdam het zelfde standpunt heeft ingenomen. Het beteekent echter natuurlijk iets ge heel anders dan de verpolitiekte weten schap, waarbij men, zooals vroeger het geval was, benoemingen deed omdat iemand een bepaalde politieke opvatting had. De journalist Paul Riefenberg stond op het punt naar Afrika te vertrekken. Enkele vrienden hadden hem een af scheidsfeestje aangeboden in een Brus- selsch hotel. In een stemmig zaaltje za ten ze geschaard rond een gezellige tafei. Het was reeds de vierde maal, dat Riefenberg een groote reis voor zijn blad, „Het Wereldnieuws”, ondernam en die afscheidsfeestjes waren om zoo te zeggen een traditie geworden. Zij vingen steeds op dezelfde wijze aan: de journalist liet minstens een uur op zich wachten en kwam dan eindelijk binnengestormd in zulk een vergevorder- den staat van opwinding, dat de ober- kelner er door van de wijs werd ge bracht. Terwijl Riefenberg de handen van zijn vrienden drukte, zwoer hij bij hoog en bij laag, dat het de laatste reis was, welke hij zou doen. Hjj was nu eenmaal niet opgewassen tegen de voorbereidende beslommerin gen, welke aan groote reizen zijn ver bonden. Op die ©ogenblikken van opwinding volgde regelmatig een inzinking. De journalist liet zich in een gemakkelijken clubzetel zinken, klaagde over zenuwen en dronk met welbehagen een whisky soda, waarna hij een sigaret opstak. Dan ging men aan tafel, en zie, al naarmate de gerechten, rijkelijk met wijn besproeid, van den disch verdwe nen, sloeg de stemming van Riefenberg heelemaal om en bij het einde van het feestje waren al de beslommeringen vergeten en voelde hij zich blij en op geruimd als een kind, dat met vacantie gaat. En zoo gebeurde het ook nu weer. Na het nagerecht werd koffie geschon ken en kwamen geurige sigaren te voorschijn. Tijdens het maal werden vooral jeugdherinneringen opgehaald en rm vroeg men den journalist, of hij niet De Italiaansche politie heeft, naar U.P. uit Rome meldt, den geestelijke van de Amerikaansche episcopale kerk, rev Hyram Woolf, onder verdenking van spionnage gearresteerd. Woolf was de eenige Amerikaansche geestelijke, die in Rome nog zijn ambt uitoefende. Voor dat hij een jaar geleden naar Rome kwam, was zijn standplaats Dresden ge weest pink in het hart van den Kongo. Wat jk hier aanduid, mijne heeren, beteekent een afstand van ongeveer 8000 kna. Die hoop ik in zes dagen af te leggen met een vliegtuig, dat mor genvroeg te 10 uur vertrekt. De tocht gaat over Frankrijk, de Middellandsche Zee, Algerië en de Sahara. In den Kongo heb ik één zending te volbrengen: een reeks van bijdragen over de rijjee goud mijnen van Loepoeta. Voor de rest doe ik wat ik wil en daar de Kongo tach tig maal grooter is dan ons landje en er nog tamelijk onbeschaafd uitziet, denk ik, dat een jaar er wel voorbij zal vliegen. Ik hoop er talrijke avonturen te beleven. Meer tjeb ik niet te ver tellen. De vrienden van Riefenberg waren bezadigde, eerzame burgers. Dat iemand van reizen houdt konden ze wel begrijpen, maar dat iemand het fri zijn Vervolg van pag. 1. DE REIS VAN LITWINOF Een Britsch verkeersvliegtuig heeft, volgens Associated Press, geweigerd Litwinof met zijn gevolg naar Cairo mee te nemen. Als motief werd opgegeven, dat alle plaatsen bezet waren. De Brit sche gezant in Iran heeft verontschuldi gingen aangeboden voor het „misver stand”. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Steinhardt. en de Britsche direc teur voor de inlichtingen, Monckton, zijn intusschen te Cairo aaegekorften. De barnsteententoonstelling te Amsterdam De komende week zal in het Rijksmu seum te Amsterdam een tentoonstelling worden geopend, welke met recht sprook jesachtig genoemd kan worden. Het be- tooverde goud van het barnsteen, het goud der zee, zal -ook de bevolking van Am sterdam voor zich winnen. Er gaat een geheimzinnige en sprookjesachtige glans uiit van dit goudkleurige materiaal, dat hier in overvloedige hoeveelheid tentoon wordt gesteld. Het is een tentoonstel ling, weljce bewust geen leering wil bie den en welke zich alleen wendt tot tart én gemoed. Niet het minst hierin ligt het geheim van het groote succes, dat deze tentoonstelling in de vele groote steden van Europa heeft gehad Glanzende ket tingen en andere sieraden zullen vooral de dames voor zich innemen, de natuur kundige daarentegen zal meer belang stel len in de voorhistorische plantjes en insecten, welke in de barnsteen zijn in gesloten, insecten, spinnen en andere kleine diertjes, welke naar schatting meer dan vijftig millioen jaar oud zijn Ook zal Dezer dagen stond een kort be richt in de dagbladen, dat melding maakte van het feit, dat het per soneel voor de Nederlandsche Am bulance binnen zeer kórten tijd opgeroepen zal wordenZoo zal dan na maanden van moeizame voorbereiding de Nederlandsche Ambulance in het Oosten haar taak aanvangen. Der offervaardigheid zan duizenden Nederlanders heeft ie uitvoering van dit mooie werk mogelijk gemaakt. Denk ech ter niet, dat „we er al zijn”. Veel, heel veel geld is nog noodig om den arbeid van de ambulance naar wensch te laten verloopen. Blijf daarom de Nederlandsche Ambu lance steunen en stort uw bij dragen op girorekening 8 7 6 0 Nederlandsche Ambulance. Konin ginnegracht 22, ’s.Gravenhage. Het inlichtingenbureau van „Vreugde en Arbeid” Hofweg te Den Haag, dat heden is geopend. Polygoon-Meyer) Het seismografische station te La Plata meldt, dat een sterke aardbeving, welke 2 uur duurde, geregistreerd is. Het centrum van de beving is vermoedelijk Midden.Peru geweest, waar, naar het station bekend maakte, waarschijnlijk aanzienlijke schade is veroorzaakt. De beving begon 18 Nov. om 7.02 uur. 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 Lm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 Lm. 148 Algem. 2 t.m. 20 November 1941 51—52 Botef I 21 Nov. t.m. 9 December 1941 Boter Boter m.red. De Britsche lord grootzegelbewaar der Attlee is van zijn reis naar Amerika te Londen teruggekeerd. Te Santiago de Chile hebben de Chileensche minister van buitenlandsche zaken, Rossetti, en de Braziliaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Aranha, een Chileensch—Braziliaansch handels- verdrag, een scheepvaartverdrag en een cultureel accoórd onderteekend. Aranha is thans te Buenos Aires aangekomen. De Iraksche ministerpresident Nouri Said heeft in een interview met den correspondent van de „Daily Telegraph” toegegeven, dat Irak de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk en Japan heeft afgebroken. Een zwarte namiddag- Japon met gouden kraaltjes op de zakken. (Weltbild-Polygoon) Riefenberg zonder aarzelen, en moest ik niet doen wat ik thans doe, dan zou ik speurder zijn. Nee, maar alle gekheid op een stokje, zei een van de vrienden plotse ling, daar denk ik aan iets, dat voor u belangrijk kan zijn, omdat gij de za ken gaarne zoo ingewikkeld mogelijk wenscht. Ik heb een kennis, die lid is van den raad van beheer der goudmij nen van Loepoeta en enkele dagen ge leden vertelde hij mij, hoe tijdens de jongste vergadering de kwestie van de gouddiefstallen werd besproken. Iedereen omringde den spreker luisterde met belangstelling. GÜ zult even goed weten als Ik, ging deze voort, dat de mijnen van Loepoeta de rijkste van de wereld zijn. Sedert jaren reeds was men de overtui ging toegedaan, dat geregeld goud werd gestolen door de inlandsche arbeiders. Men beschouwde dezen toestand zoo’n beetje als een onvermijdelijk kwaad. Welnu, na een grondig onderzoek is men tot de overtuiging gekomen, dat de diefstallen worden geleid en dat al het gestolen goud in de handen van één en denzelfden persoon terechtkomt. Het onderzoek wordt ten zeerste bemoeilijkt door bet feit, dat het mingebied zeer uitgestrekt is en doordat het bij de OVEREENKOMST TUSSCHEN AMERIKA EN MEXICO De Mexicaansche minister van finan ciën, Suarez, heeft volgens Associated Press bekend gemaakt, dat Mexico en de Amerikaansche regeering een overeen komst hebben aangegaan, waarbij het oliegeschil en de zilvergeldstabilisatie, benevens de financiering van den aanleg van wegen in Mexico, geregeld worden. De eischen van de vroegere Amerikaan sche eigenaars van Mexicaansche olievel den zijn tot tevredenheid geregeld. Suarez deelde mede, dat de bank voor import en export Mexico een crediet van 30 millioen dollar ter beschikking stelt voor den aan leg van wegen in Mexico. Landdag van het Technisch Gilde Men schrijft ons: Vele leden van het Technisch Gilde" zullen op 22 Nov, a.s. in Utrecht tezamen komen ter viering van den eersten ver jaardag van de oprichting en wel in één der zalen van „Tivoli” des namiddags te 3 uur. Het „Technisch Gilde” heeft zich mogen verheugen in een flinken groei en zeer zeker zullen velen aan den oproep gehoor geven. Behalve door den gildeleider dr. ing. W A. Herweijer zal het woord ge voerd worden door ir. W. L. Z, v. d. Vegte, dr. ir. G. A C. Blok, den leider van het „Nederlandsche Architecten Gil de” en door den heer H. J. Woudenberg den leider van het N.V.V, Teneinde ve len in de gelegenheid te stellen oude vrienden te begroeten zal de bijeenkomst besloten worden met een gemeenschappe lijke n bonloozen maaltijd van /1.50 per persoon. Op een groot aantal deelnemers wordt gerekend. Deelnemers kunnen zich opgeven bij den secretaris-penningmees- ter van het Technisch Gilde, Bloemen* daalscheweg 237, Overveen. Wij hopen, dat aan deze herrezen uni versiteit zal worden gedoceerd in een nieuwen geest waarbij eenheid van be schouwing zal worden verkregen doordat het besef bestaat, dat alles moet worden beschouwd van het volk als een geheel uit Dit zal natuurlijk in de eerste plaats leiden tot een veranderde opvatting in de juridische en literaire faculteiten, doch het zal ook in de medische en natuurwe tenschappelijke faculteiten niet zonder invloed blijven. Het is trouwens niet alleen door hetgeen er gedoceerd wordt, dat de nieuwe uni versiteit zich van de vroegere zal on derscheiden, maar zeker nog meer door den nieuwen stijl, die er heerscht. Zoowel de docenten als de studenten zullen zich daar moeten gevoelen als dra gers van een nieuwe geestelijke orde. De geest zal zich daar niet van het volk af koeren, maar zich er naar toe wenden. Men zal zich niet isoleeren, maar allen studen ten zal het besef worden bijgebracht, dat zij, terwijl zij studeeren, midden in het leven moeten staan. Geen plutocratische clubs meer, geen nachtelijke feestpartij en, geen afstand van de z.g. kille maat schappij, geen jeunesse doree, maar jonge soldaten van den geest, verplichte licha melijke oefeningen voor docenten en stu denten, sport, een algemeene studenten- vereeniging met een studentenleider, aan het bootd. De eischen om te worden toegelaten aan de universiteit moeten niet slechts een voldoende wetenschappelijke voorberei ding, maar ook voldoende waarborgen voor karaktereigenschappen inhouden en zij moeten stellig voldoende zekerheid bieden, dat zij zullert bijdragen tot de Ne derlandsche cultuur en dus, dat de candi daten zuiver van bloed zijn. De nieuwe tijd eischt een nieuwe lei dende ploeg. Deze zal voor een deel te Leiden moeten worden gevormd. Daarom zal al het mogelijke moeten worden ge daan om door subsidies en beurzen Leiden voor financieel minder-draagkrachtigen toegankelijk te maken. Wanneer op die wijze Leiden een centrum van jonge, volksche cultuur zal worden, dan kan van daar uit weder worden bijgedragen tot de geestelijke eenwording van het Neder landsche volk. aan den grenzen van de Britsche koloniën is ge legen, waarlangs het kostbare metaal gemakkelijk verdwijnen kan. Dat is alles, wat men mij verteld heeft. En dan? vroeg de journalist. Ja, antwoordde de andere glim lachend, wellicht vindt gij in het Loe- poeta-gebied de gelegenheid uw speur- dersbloed te laten spreken. Het zal mis schien de spanning in uw reisverhaal ten goede komen. Riefenberg dacht na. Hij blies eea groote rookwolk van zijn sigaar da lucht in en zei eindelijk: Ik vind het zeer belangwekkend, wat gjj mij daar hebt verteld, en wie weet... eenmaal ter plaatse... Op dit oogenblik liet een groote Wes^ minsterklok twaalf slagen door de zaal rinkelen. Een aanwezige pantoffelheld schrok. Mijne heeren, het is middernacht, zei hij) ik ben al een half uur over mijn tijd. Als een veer wipte hij uit zijn zetel en nam afscheid. Dat was het sein tot opbraken. Ieder een drukte Riefenberg de hand en wenschte hem een voorspoedige reis. Even later was het zaaltje leeggeloopen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5