Nieuwe Duitsche successen in den Centralen Sector Vrijdag 21 November. 1941. No. 18038. Winterhulp-Nederland Noord-Afrika Achter de coulissen der Amerikaansche diplomatie Met Duitschland tegen het Kapitalisme REORGANISATIE VAN HET FRANSCHE BESTUUR IN AFRIKA VERDUISTEREN Verschillende bolsjewis tische pantserwagens vernield De nieuwe bonnen De strijd in de I Oproep De ziekenfondscoupons De grondslagen der geordende economie Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20. zonder Modeblad J.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Besprekingen met Koeroesoe hervat Het opdoen van winteraardappelen o. 5.40 aar nam. tot 9.12 aar v.m. Generaal Weygand met pensioen FABRICAGE VAN KUNSTMATIGE RUBBER De verliezen van de Britsche luchtmacht Oproep van collectanten voor derde lijstencollecte Max Blokzijl spreekt De heeren Welter en Steen- berghe afgetreden Irak willigt de Britsche militaire eischen in Koning Faroek van Egypte onder Britsche bewaking De militaire macht van de U. S. A. Telefoon 116300 (zeven lijnen) - G"? No-12*°° COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENT1KN: PRIJS DEZER COURANT: le. aldus restaurant- Litwinof door organen van luchtlijnen in Teheran. Voor de week van 23 tot 29 November zijn de gebruikelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 45 van de daarvoor bestemde kaarten. Mij. voor prof ir. J. te van DE REIS VAN LITWINOF De Britsche regeering heeft, naar de Amerikaansche bladen melden, officieel haar verontschuldigingen aangeboden we gens de „onopzettelijke belee^jging” van Minister Huil heeft gisteren te Washing ton de besprekingen met den Japanschen buitengewonen ambassadeur Koeroesoe, die Woensdag onderbroken werden, her vat. de Britsche luchtlïjnen in Teheran. De regeering heeft in het Lagerhuis verklaard. dat een volledig onderzoek naar het voorval is ingesteldf Naar verluidt heeft Litwinof in- tusschen voorbereidingen getroffen voor zijn vlucht naar Cairo in ?en Sovjetvlieg- tuig. Het afgeven van de V-bonnen Zooals bekend, kan men gedurende No vember en December wintervoorraad aardappelen opdoen op de bonnen 05A tot en met 14A van de V-aardappelkaart De aardappelen kunnen bij een aardappel handelaar naar keuze worden betrokken, waarvoor men de afgestempelde bónnen van de V-kaart bij den handelaar moet inleveren. Men verzoekt ons het publiek 0r mej nadruk op te wijzen, dat men deze bonnen eerst moet inleveren op het oogenblik dat men de aardappelen ontvan gen heeft. »Men riskeert moeilijkheden wanneer men de kaart inlevert in afwach ting van de latere leverantie. was. Dit is in geen enkel opzicht juist. Zooals uit Met Italiaansche weermacht- bericht van 20 November blijkt, zijn Ita liaansche gemotoriseerde afdeelingen on middellijk tot den tegenaanval overge gaan. 4. De bewering der Engelsche propa ganda, dat hier sprake is van het tot stana brengen van een tweede front, dat reeds langen tijd door de regeering te Moskou verlangd werd, wordt niet door de feiten gerechtvaardigd. De Sov- jetregeering verlangde geen Afrikaansch front, maar een tweede front op het Europeesche vasteland. De Britsche pro paganda bevestigt dus slechts, dat Enge land niet in staat is een tweede front in Europa tot stand te brengen. Maan: 21 Nov. onder 8.32 uur nam. 22 Nov. op 12.30 uur v.m. on- r der 9.39 uur nam. 1 Nachtdienst DOK/ERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.nw No. 394920. Ziekentondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 I u DE ZWEEDSCHE SCHEEPVAART* VERLIEZEN Honderd en zeven Zweedsche schepen met in totaal 281.597 brt. en 7 visschers- schepen met 313 brt. inhoud, zijn volgens een verlieslijst van de Zweedsche Han- dellbank, in den tijd van het uitbreken van den oorlog tot 15 November 1941 ge zonken. Hierbij kwamen in totaal 779 personen om het leven. Drie van de 107 schepen met in totaal 2879 brt., konden geborgen worden. Bovendien werden 24 Zweedsche schepen met 43.774 brt. in be slag genomen taak. In Duitschland geschiedt dit door de partij. Het is noodzakelijk, om den mensch daar aan te’ pakken, waar hij het sterkst is gebonden. In de hechtste ge meenschap rnoet men hem omvatten. Van alle kanten -is men na 1933 naar den eco nomisch werkende toegekomen. Vandaar, aat men zoo n enorm succes met de be strijding van den werkloosheidsgeesel had. Voor een goed fwnctioneerend leven, spr., is één ding noodzakelijk het vertrouwen in de staatsleiding. Maar, daarnevens een onwankelbaar vertrouwen ook in de valuta. Niet door goud, maar door het rotsvaste vertrouwen, wordt een valuta gedekt, want zoolang het vertrou wen bestaat en dit toont de Duitsche bevolking zonder uitzondering kan het prijsniveau gehandhaafd blijven. Naar gisteravond officieel te Vichy is medegedeeld is de algemeen gedelegeerde van de Eransche regeering in Afrika, ge neraal Weygand, met pensioen gegaan. Een andere officieele mededeeling zegt, dat de functie van algemeen gedelegeerde der Fransche regering in Afrika opgehe- yen en vervangen wordt door een perma nent secretariaat-generaal, dat direct staat onder den vice-president en gevestigd is in Algiers. De voormalige medewerker van generaal Weygand, vice-admiraal Fenard, wordt tot secretaris.generaal benoemd. Door een decreet, dat vandaag in de staatscourant verschijnt, wordt een opper bevel voor Noord-Afrika ingesteld, waar mede generaal Juin, die tot nu toe het opperbevel heeft gevoerd over de land strijdkrachten in Marokko wordt belast. Ook wordt een opperbevel voor Fransch West-Afrika ingesteld, dat zal worden op gedragen aan generaal Barraud, die tot nu toe opperbevelhebber is geweest van de landstrijdkrachten in Fransch West- Afrika. Generaal Juin is gisteren met het lijn vliegtuig van Marseille naar Algiers ge vlogen, om zich naar Rabat te begeven, waar hij zijn functie op zich zal nemen. Het gezag van de opperbevelhebbers strekt zich uit tot de land, en luchtstrijd- krachten en tot de zeestrijdkrachten, die voor de verdediging van de kusten van hun gebied kunnen worden gebruikt of gedeeltelijk hiervoor kunnen worden -ge bruikt, alsmede tot het gebruik van deze strijdkrachten voor militaire operaties met het doel de veiligheid van deze gebieden te waarborgen. Het gouvernement-generaal van Alge rije komt te ressorteeren onder den me dewerker van generaal Weygand, gou- verneur-generaal Chatel. Dagorder van maarschalk Pétain Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, heeft generaal Wey- De afschaffing van den post van gedelegeerde in Afrika Het decreet over de afschaffing van den post van algemeen gedelegeerde der re geering in Fransch-Afrika, wordt door een rapport van het staatshoofd, maar schalk Pétain, ingeleid. Bij de instelling van dezen post op 6 December 1940, zoo luidt het rapport, ging het er om, om door een actieve coördinatie de veiligheid te garandeeren van de gebieden, die het meest recht streeks bedreigd werden, te weten Ma rokko. Tunis en Senegal, voorts het eco nomische stelsel van de verschillende be zittingen te verbeteren, teneinde op die wijze de bevolking, zoowel kolonisten als inlanders, tegen de uitwerking van de blokkades te beschermen, alsmede om de veranderingen en aanpassingen in te voe ren, die in den geest der nationale revo lutie noodig waren en tenslotte om de sterk verminderde militaire strijdkrach ten met het oog op de veiligheid van alle bezittingen te verdedigen. De missie, welke generaal Weygand als algemeen ge delegeerde der regeering in Fransch-Afri ka sinds meer dan een jaar heeft ver vuld. heeft thans voldoende resultaten opgeleverd, zoodat de uitzonderingsposi tie van den algemeen gedelegeerde kan In den centralen sector van het Ooste lijke front hebben de troepen van een Duitsche divisie Woensdag na hevige ge vechten een plaats ingenomen. Bij de zuivering van deze plaats werden 500 ge vangenen gemaakt en 4 pantserwagens, 9 stukken geschut, 40 mitrailleurs en 70 vlammenwerpers buitgemaakt. Op een andere plaats drongen Duitsche infanteristen op denzelfden dag in een krachtig versterkte stelling der bolsje wieken binnen en rolden deze van den kant af op. Hierbij werden talrijke beton nen en houten kazematten veroverd. Alle pogingen van de bolsjewieken om door het in den strijd werpen van nieuw opge stelde en versch aangevoerde formaties den verderen opmarsch der Duitsche troe pen tot staan té brengen, mislukten. Voor het gevechtsgebied van een pant serdivisie uit Pommeren, aan het Noor delijke front bleven na hevige gevechten, welke 3 dagen duurden, 22 bolsjewisti sche pantserwagens staan. Bij een gevecht van pantserwagen tegen pantserwagen verloren de bolsjewieken in den centralen sèctor van het front bij gevechten om een belangrijken straatweg, nog 25 pantser wagens. De Duitsche luchtmacht bombardeerde overdag en ’s nachts de ravitailleeringsli- nies achter de bolsjewistische stellingen. In het centrale deel van het front werden 2 geladen transporttreinen door voltref fers vernield en 3 andere treinen zwaar beschadigd. Bij deze luchtaanvallen le den de bolsjewistische troepen zware ver liezen. Aan hét Noord-Karelische front werd een Sovjet-bataljon door Duitsche en Finsche troepen ingesloten en vernietigd. Het gevangenental en de omvang van den buit zijn nog niet bekend. In den vorigen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen wederom met succes Leningrad aan gevallen. Volgens tot dusver ontvangen berich ten verloren de bolsjewieken Woensdag in totaal 17 vliegtuigen Mislukte trtrnsportvluchten vanuit Leningrad De bolsjewieken hebben geprobeerd om met behulp van vliegtuigen troependeelen uit het ingesloten Leningrad naar elders te brengen. Woensdag stegen 2 zwermen Duitsche jagers op met de opdracht deze transportvluchten te verhinderen. De Duitsche vliegtuigen bereikten het Sovjet- vliegveld juist toen 12 transportvliegtui gen, waaronder verscheidene 4-motorige toestellen en de daarbij behoorende jagers waren opgestegen en zich boven het vlieg veld verzamelden. De Duitsche jagers gin gen terstond tot den aanval over en scho ten weldra 5 transportvliegtuigen omlaag. De bolsjewieken hadden het vliegveld bij zonder zwaar met luchtdoelartillerie be schermd, die uit alle stukken vuurde. Desondanks voerden de Duitsche jagers hun aanval uit, vernietigden in scheer- vlucht nog een ander op den grond staand transportvliegtuig en schoten in luchtge vechten 3 Sovjet-jagers neer. Na de uit voering van den aanval, waarvan in to taal 9 vijandelijke vliegtuigen het slacht offer werden, keerde de Duitsche forma tie, zonder eigen verliezen naar de thuis haven terug. Morgen de eerste uitreiking De voorlichtingsdienst van het departe- ment van Sociale Zaken meldt: Een groot aantal' werknemers zal bij de loonbetaling op Zaterdag 22 November a.s. voor de eerste maal coupons wegens inge houden ziekenfondspremie ontvangen. Voor zoover dit betreft arbeiders die weekloon ontvangen, zullen dit drie week- coupons moeten zijn, daar de premie-in- houding in werking trad na het verstrij ken van de eerste volle loonperiode in No vember. Voor werknemers, aan wie op Zater dag 22 November geen loon wordt be taald, heeft de uitreiking der coupons voor de eerste maal plaats bij de eerstvolgende loonbetaling na genoemden datum. Bij het aantal aan iederen werknemer af te geven coupons moet steeds in het oog worden gehouden, dat, bij de eerste uit reiking zooveel coupons moeten worden verstrekt als het aantal malen, dat pre- mie-inhouding heeft plaats gevonden. MAXIMUMPRIJZEN IN RESTAURANTS Het Rijksbureau voor het hotel-, café- restaurant- en pensionbedrijf verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat de be kend gemaakte regeling betreffende de maximumprijzen voor maaltijden in de restaurants eerst op 4 December a.s zal ingaan. In een rede, gehouden voor het depar tement Amsterdam der Ned. Handel en Nijverheid heeft Klopper o.m. meegedeeld, dat hier lande deze maand met de fabricage kunstmatige rubber is begonnen De Vereenlgde Staten en Frankrijk Het Amerikaansche ministerie van buf- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de politiek jegens Frankrijk aan een nieuw onderzoek onderwerpen zal worden in verband met het heengaan van Wey gand. Alle plannen voor economische hulpverleening aan Fransch Noord-Afri ka worden voorloopig geschorst meldt het D.N.B. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Brit sche luchtmacht heeft tusschen 12 en 18 November 42 vliegtuigen, terwijl aan Duitsche zijde slechts 6 toestellen in den strijd tegen Groot-Brittannië verloren gingen. Bij deze getallen moet er reke ning mede worden gehouden, dat de Duit sche luchtmacht ondanks het November weer, doorloopend bij dag en nacht Groot- Brittannië aanvalt. Terwijl de Britsche luchtmacht tusschen 10. en 20 November slechts tweemaal Duitschland binnenvloog en éénmaal aan het Kanaal is versche nen, waren de Duitsche gevechtsvliegtui gen eiken nacht boven Engeland en boven de zee rond dat land, dikwijls ook bij dag. Ondanks deze veelvuldige aanvallen, bedroeg het verlies van de Duitsche luchtmacht slechts een zevende deel van dat der Britsche luchtmacht. De derde lijstencollecte van Winterhulp- Nederland zal worden gehouden op Don derdag t/m 'Zaterdag 4, 5 en 6 Decem ber a.s. 'De Stedelijk Directeur voor ’s-Graven hage doet langs dezen weg wederom een ernstig beroep op de Haagsche Burgerij zich op te geven als collectant voor deze collecte. Wil de hijs tencollecte slagen, dan is daarvoor een groot aantal collectanten noodig. Geeft u daarom in groeten getale en zoo spoedig mogelijk op. De aanmel ding kan achriftelijk geschieden aan het Stedelijk Bureau, Prinsestraat 57 onder vermelding van: Naam en voorletters. 2e. Adres. Datum en jaar van geboorte. Voor welke(n) dag(gn) of In duizenden huiskamers wordt afge stemd op HilversumBinnen enkele oogenblikken zal een bekende stem voor den luidspreker klinkendan spreekt Max Blokzijl. Gemoedelijk en rustig be spreekt hij de moeilijkheden en proble. men van deZen tijd. Kalm weerlegt hij beschuldigingen, maar ook fel trekt hij van leer tegen de betweters en de sabo teurs. Als Max Blokzijl spreekt, dan vatten de ouderen onder ons weer moed, terwijl de jongeren den lust in zich voelen opkomen om aan te pakken, af te rekenen met het verleden, de han den uit de mouwen te steken en te strij den voor de toekomst van ons land. Als Max Blokzijl spreekt dan wordt er een oproep gericht tot de besten onder ons. Het is de leeftijd van de toehoorders, die de taak bepaalt. De ouderen hebben tot plicht het thuisfront te versterken, de jongeren hebben te bewijzen, dat wij Nederlanders inderdaad, als het noodig is. te wapen snellen voor ons vaderland, pal staan voor ons land, strijden voor de toekomst van ons volk. Dat doen onze vrijwilligers in de gelederen van ons legioen, dat optrekt daar in het Oosten, waar de bolsjewiek vernietigd wordt. Max Blokzijl spreekt, hij vertelt van den nieuwen tijd, hij pleit voor een beter be grip, hij wekt op om daden te stellen tegenover het geleuter van anderen. Landgenooten. luistert naar hem, maar luistert met aandacht. Jonge luisteraars, trekt de consequenties, doet uw plicht Het vaderland heeft u noodig. om te be. ginnen daar in het Oosten. Versterkt ons legioen, schaart u aan de zijde van onze vrijwilligers, meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland”, Koninginne gracht 22. ’s-Gravenhage. 3e. 4e. Voor welke(n) dagfgn) of ge deelte (n) vah dag (en) met zich beschik baar stelt. Telefonische aanmeldingen kunnen ge schieden onder No. 11.32.97. Persoonlijke aanmeldingen iederen werkdag van 912 en van 25 uur, behalve ’s Zaterdags middags. De inschrijving sluit definitief op Zaterdag 29 November des nam. 1 uur. In verband met een grondige voorberei. ding wachte men niet tot den laatsten dag. Naar men uit Londen meldt zijn om niet nader genoemde redenen twee leden van het Kabinet der geëmigreerde Neder, landsche regeering op 14 Octobr op eigen vezoek afgetreden, namelijk de minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Wel ter en de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mr. M. P. L. Steen- berghe. De heer Steenberghe was ook mi nister van Landbouw en Visscherij ad in terim en minister van Financiën ad inte rim Tot minister van Koloniën is benoemd de heer H. J. van Mook, directeur van het departement van, Economische Zaken te Batavia. Tot minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart is benoemd de heer P A. Kerstens, lid van den Volksraad in N ederlandsch.Indië De heer H. J. van Mook bekleedt sinds medio 1937 de functie van directeur van het département van Economische Zaken te Batavia. De heer P. A. Kerstens is reeds jarenlang leider der Indische Katholieke Partij. Men wijst er op, dat hij in die functie niet altijd de eenheid in de partij wist te bewaren. Reeds eenmaal kwam het tot een breuk in deze partij, voorname lijk als gevolg van zijn .gebrek aan tact en soepelheid. De heer Kerstens kan niet anders beschouwd worden dan als een politieke figuur. Lezing professor dr. Schmölders Voor een aandachtig gehoor sprak de ordinarius van de economische faculteit van de universiteit te Keulen, prof. dr. Günther Schmölders, over het onderwerp „De grondslagen van de geordende economie”. Deze lezing werd gehouden binnen het kader van de tentoonstelling „Het Duitsche wetenschappelijke boek" in de Universiteitsbibliotheek te Amster dam. Spr. begon met op de noodzakelijk heid te wijzen van een geordende econo mie, een bijzonder bestanddeel van de economische politiek. Vooral na den wereldoorlog is in tal van landen het besef naar voren gekomen, dat men het ten opzichte van de economische structuur niet meer langer zonder vaste richtlijnen kon stellen. Duitschland mag voor zich de eer opeischen, op doel matige wijze als het eerste land ter we reld het binnenlandsche werkloosheids probleem te hebben opgelost. De ordening van het economische leven, aldus prof. dr. Schmölders, is niet anders dan ordening van menschelijke verhoudingen. Belangrijk is de erken ning, door welke invloeden de houding van de menschen in hun handelingen wordt bepaald. Van groot belang in dit verband zijn de drie navolgende fac toren 1. economische ordening2. econo misch inzicht en 3. economische houding. Deze drie factoren zijn nauw met elkan der verbonden. Eenharmonische verhou ding van deze drie elementen is noodig voor een goed functionneeren van. het economische leven. Een doelbewuste economische ordening kan men sedert 1933 in Duitschland waar nemen. Als voorbeeld noemde spreker den landbouiw in Duitschland, waar vaste prijzen eenerzijds en aanbouwplicht an derzijds door den Rijksvoedingsstand zijn verordend. Aan iederen boer is in alle détails het productieproces van omploe gen tot oogsten nauwkeurig omschreven. Het overige bedrijfsleven in Duitschland is aan een dergelijken dwang niet onder hevig. In hooge mate is er naar gestreefd het persoonlijke eigendom in stand te houden, ja zelfs te waarborgen. Maar het economische proces heeft het noodzake lijk gemaakt, dat niet meer een onbe perkte beschikking over het persoonlijke eigendom aan den enkeling toegekend kan worden. Vernieling en vernietiging van persoonlijk eigendom ten nadeele van de maatschappij is niet meer mogelijk, zooals dit vroeger het geval was. Ook de ver- dragsvrijheid is beperkt. Voor een goed economisch inzicht is de vraag van belang, vanwaar de economi sche ordening haar drijfveer en impuls verkrijgt. Hiervoor is economisch inzicht van de zijde der autoriteiten noodzake lijk. De kern van het probleem is hier een interdependens, d wz. een algeheel •verband van al het economische over alle markten heen. Nauwkeurig dienen daar bij evenwel loonen en prijzen in het oog te worden gehouden. Sedert 1933 is het economische inzicht van den enkeling in heel veel opzichten veranderd. Meer dan ooit tevoren is men schelijke leiding in de economische poli tiek noodzakelijk. Leiding beteckent voor aangaan. Den leider volgen. Een goede lei ding eischt zeer veel inzicht. Mensche lijke leiding is een deel van de politieke worden afgeschaft en dit zonder nadeel voor de reeds bestaande politieke en be- stuurorganisaties. Nu deze taak vervuld is, Zou deze positie het gevaar met zich meebrengen, dat zij in de toekomst eener zijds het initiatief der autoriteiten van de verschillende bezittingen zou belem meren en anderzijds de betrekkingen van deze autoriteiten met het centrale bestuur zou bemoeilijken. De Iraksche regeering heeft de vol gende eischen van de Britsche militaire autoriteiten in hun geheel ingewilligd: Het Iraksche leger zal geen gemotori. seerde eenheden meer hebben, geen ka nonnen en zware machinegeweren, geen pantserwagens, geen luchtmacht en ook geen verkenningsvliegtuigen of vliegtuigen voor de burgerluchtvaart. De Iraksche vliegers zullen niet mee» ten volle bewapend zijn, doch slechts rfog geweren en lichte machinegeweren bezit ten. Het tegenwoordige aantal der Irak sche troepen zal niet meer worden ver hoogd, doch geleidelijk worden vermin, derd. De Iraksche troepen zullen in ge bieden worden gestationneerd, welke het Engelsche opperbevel voorschrijft. De controle op vliegvelden, versterkingswer- ken en verkeerswegen zal door de Brit sche autoriteiten worden uitgeoefend. De munitie en al het materieel van het Irak sche leger zal al naar gelang van de be» hoefte ter beschikking worden gesteld van het Britsche leger. De Britsche troepen in Irak zullen naar believen worden versterkt zonder dat de Iraksche regeering zich daarover zal mogen uitspreken. Het A.N.P. meldt uit Ankara: De Brit sche autoriteiten in Egypte hebben be paald, dat Koning Faroek van Egypte streng bewaakt moet worden. Naar men heeft geconstateerd, heeft men van Brit sche zijde getracht, door omkooping in zage te krijgen in de particuliere post van den koning. Het schaduwen Van- koning Faroe!» door Britsche agenten gebeurt op nauwelijks bedekte wijze, zoodat het een provoceerendén indruk maakt. In op. dracht van den Koning is bij de Britsche ambassade te Cairo geprotesteerd, koning Faroek wordt door deze voortdurende be waking bijna een gevangene. Afscheidsdagorder van generaal Weygand Generaal Weygand heeft naar aanlei ding van zijn pensionneering den volgen den dagorder gericht tot het Fransche leger in Afrika Officieren, onderofficieren en solda ten van de bewapende strijdkrachten van Fransch-Afrika.' Het was de laatste trots en de laatste vreugde van mijn militair leven aan uw hoofd te zijn gesteld. Op het oogenblik, dat ik u verlaat, richt ik tot u mijn afscheidsgroet. Blijft evenals voorheen uw heerlijke traditie, uw eeds formule op de vlag trouw. Blijft sterk, gedisciplineerd en eensgezind achter uwen chef, den maarschalk. Die houding recht vaardigt iedere hoop. Alleen daardoor kan die hoop verwezenlijkt worden. Ik nijg met eerbied voor uw vlaggen en stan daarden. De harten hoog.” Ook richtte generaal Weygand een bood schap tot de Fransche hooge commissaris sen, residenten en* gouverneurs-generaal Fransch-Afrika. Hij spreekt daarin zijn dank uit voor hun medewerking. Weygand heeft gisteren Vichy verlaten, om zich naar Antibes te begeven waar hij op zijn particulier landgoed het op schrift stellen van zijn mémoires zal voorzetten Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Amerika is niet altijd even gelukkig ge weest met zijn diplomatieke vertegenwoor digers in Europaverscheidene berichten van vrij recenten datum hebben dit vol doende uitgewezen. Dezer dagen is een brochure in het licht gegeven in Neder- landschen tekst getiteld: ,.Eên sfinx zon der geheim”, geschreven door „een diplo maat”. Het is jammer, dat hiermede nogu eens een niet prijzenswaardig voorbeeld is gegeven van het nu tot wel geheel verouderde systeem der anonimiteit, maar er schijnt in dit geval een goede reden voor te bestaan. In een voorwoord wordt namelijk gezegd, dat de schrijver zijn naarn niet kan noemen, omdat de instan tie, waaraan hij ondergeschikt is, dit niet wenscht. Overheidsorganen, voegt hij er aan toe, hebben in dit opzicht bijzondere opvattingen. Hoe ook, de aanteexeningen van een di plomaat, gemaakt in den winter 1940/'41, weJce in deze brochure zijn verwerkt, zijn in hooge mate interessant, niet het minst ook door het boeiende verhaal waarin zij werden samengevat. Een groot aantal portretten werd in den tekst opgenomen. Daar is kolonel William J. Donovan, die in een radio-rede voor Amerika over de revolutie te Belgrado reeds den avond van tevoren wist te berichten. Voorts treffen wij aan een foto van den Amerikaanschen gezant te Sofia, Earle, „een zeer bekende gast in de nachtbars van de Bulgaarsche hoofdstad”, zooals het onderschrift aan- geeff. Dan is er een foto van Cordell Hull, „een rekenaar wiens berekeningen zelden opgingen”, van Sidney Hillman, „die niet kon voorkomen dat in de Amerikaansche bewapeningsindustrie stakingen uitbra ken”, van Herbert Lohman „die zijn ge.d hééft belegd in de bewapeningsindustrie”, van Thomas Lamont „die ook aan dezen oorlog weer millioenen wil verdienen” en van nog anderen. Dorothy Thompson ,,de Amerikaansche oorlogsfeeks” ontbreekt in deze galerij van tijd^enooten niet. Uit deze onderschriften van de foto's blijkt reeds vodoende binnen welke lijnen de tekst zich beweegt. In een aantal boeiend ge schreven hoofdstukken schetst de onge noemde diplomaat op welk een volgens zijn gegevens onverantwoordelijke wijze de Amerikaansche machthebbers van dit oogenblik het land in den oorlog trachten te sleepen en hoe, door snelle tegenzetten van de asmogendheden diplomatieke of fensieven van Amerika en Engeland op het continent slechts negatieve resultaten op. leveren. De schrijver toont duidelijk aan wat „de heeren achter de schermen” w i 1- len bereiken en wat zij bereiken. De positie van Amerika ten aanzien van Japan -wordt in het bijzonder belicht. De, cijfers, welke hierbij van Amerika's bewa pening worden gepubliceerd, geven geen hoogen indruk van de militaire en mari tieme macht van Amerika, hetgeen dan tévens inhoudt, dat Engeland in dit op zicht niet veel van Amerika heeft te ver wachten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswlj*. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel 772444-, Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 68, Tel. 721187 Italiaansche opmerkingen over den strijd Van toonaangevende Italiaansche zijde wordt, naar het D.N.B. uit Rome meldt, naar aanleiding van den aanval van Brit sche gemotoriseerde strijdkrachten, die Woensdag in de woestijn van Marmarica is begonnen, verklaard 1 De beweringen van de Engelsche propaganda, dat de Engelsche troepen regds op den eersten dag 80 k.m. zouden zqn opgerukt, moet beschouwd worden ,<?er «ebruikelijke verdraaiingen i,a". “igelsche propaganda. De waar- ris’ Engelsche troepen op de talia^XhpbOfeb~S011oem intact met de daarblf een geJocht hebben en gestoken wa ir^S ^i?e?ie<i hebben over- gestoKen waarin zich tot dusver Italiaan- Bi?edenn°Cz /Sheh tr0Cpen bonden. aen z.g. Engelschen opmarsch U m werkelijkheid slechts sprake van het doortrekken van een woestijngebied zo^ der militaire waarde en van “een DosinJ om de Italiaansche linies te naderen krachtenVaierdgeezeld e doetX? staat‘jfn geen verhouding tot de eerste faze van den strijd. haar voJ^gelsCae Pr0Pa«anda hecht in mt C Jrn^- re ade ProPa8andaberichten ro blJz°ndere waarde aan het ele- Engelsche verTas,sin« en beweert, dat de st?üdk2cht«nVal V0°L de Italiaansche achten een volkomen verrassing VERSPREIDE BERICHTEN Op grond van een overeenkomst tusschen het „Reichsarbeitsministerium” en het „Reichsverkehrsministerium" zullen voortaan voor buiterflandsche, in Duitsch land werkzame, arbeiders speciale verlof- treinen worden ingelascht. Hiervoor is het noodzakelijk, dat men een uniforme verlofregeling invoert. Besprekingen tot dit doel tusschen werkgevers en werk nemers zijn nog gaande, meldt S.P.T. uit Berlijn. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken op een desbetreffende vraag geantwoord, dat voor het oogenblik in de kwestie van de betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Finland, Roemenië en Hongarije geen verklaring^kon worden afgelegd. De Deensche diplomatieke vertegen woordiger in Irak. Fensmark, heeft de betrekkingen met de regeering in Kopen hagen verbroken. Fensmark is terstond uit zijn functie ontheven. Evenals in het geval van den Deenschen gezant te Washington, Kauffmann, zijn stappen on dernomen om hem een proces wegens hoogverraad aan te doen. In tegenspraak met geruchten wordt officieel door de Australische regeering medegedeeld, dat het niet in het voor nemen van de regeering ligt voorstellen aanhangig te maken tot het invoeren van algemeenen dienstplicht, daar een dus danige maatregel slechts geschikt zou zijn om de eenheid van het land op een kritiek oogenblik in gevaar te brengen. De buitengewone zitting van het Ja- pansche parlement is vanochtend geslo ten. Het Amerikaansche productiebureau deelt mede, dat de automobielproductie der Vereenigde Staten van Februari 1942 af tot 40 procent van de productie op 1 Januari 1940 zal worden teruggebracht. In 1942 mogen n.l. slechts 174.2z2 automooie- len voor particuliere doeleinden worden geconstrueerd. Naar Reuter uit Singapore meldt, zijn daar wederom aanzienlijke Australische versterkingen aangekomen, waaronder manschappen vocm» de bediening van de speciale wapenen Het Japansche ministerie van nij verheid heeft bestolen 30 millioen Yen uit het reservefond^ ter oeschikking te stel len voor de exploitatie van bauxietmijnen. Daar de invoer van bauxiet voor de ver vaardiging van aluminium is gestaakt, moet meer gebruik gemaakt worden van de bauxiet-reserves op Palau, de Ponape- ilanden, in Noord-China en Fransch In-do-China. De Pan American Airways heeft me degedeeld, dat zij dezen winter den lucht dienst op Foynes in Ierland, die tot dus ver door de neutraliteitswet verboden was, zal hervatten. De „New York Herald Tribune” meldt, dat aan minister Huil de „Ameri kaansche Jodenmedaille” voor 1941 is toegekend. Huil verklaard-^ in een schrij ven uiterst dankbaar te zijn voor de hooge eer, die hem daarmede werd bewezen, al dus het D.N.B. gand, voordat deze zich in het particu liere leven terugtrok, bedankt voor de eminente diensten, die hij het leger en het vaderland tijdens zijn lange carrière heeft bewegen. Maarschalk Pétain heeft in een dagorder aan de natie waardeeren- de woorden aan generaal Weygand ge wijd. ,,Als roemvol officier, zoo luidt de dagorder, heeft generaal Weygand Frank rijk 56 jaar gediend. In de tijden van suc ces en in de uren der beproeving heeft hij karaktereigenschappen en bekwaamheden aan den dag gelegd, die de grootste voor beelden der Fransche militaire traditie waardig zijn.” Ministerpresident Churchill heeft in het Lagerhuis het begin van een gedurende 5 maanden voorbereid Britsch offensief aan het front in Noord-Afrika aangekon- digd. Churchill vergeleek den toestand aan dat front met den oorlog ter zee en zeide, volgens het D N B., dat; in den loop van 24 uur alles voor de eene of de andere partij beslist kon zijn. Het is echter veel te vroeg, aldus merkte hij uitdrukkelijk op, voor eenig vreugdebe toon. Alles hangt af van de ontwikkeling van den slag. Naar het A.N:P. meldt, heeft men te Berlijn acte genomen van een van Engel sche zijde aangekondigd offensief in Libye. Men wacht bijzonderheden af. In politieke kringen wijst men er op, dat in Engeland reeds triomfantelijk wordt ge sproken van een „tweede front”, doch dat dit front nauwelijks kan beantwoor den aan de verwachtingen en verlangens van Stalin, aangezien hij niet maar „een tweede front”, maar zeer speciaal een „front in het Westen” onmisbaar heeft genoemd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1