Hoe ziet de Nederlandsche Arbeidsdienst uit? er HET GROOT! AVONTUUR 1 GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN r Oelw Al p” g BINNENLAND I 11 meer FEUILLETON TTAAGSCHE COURANT Vrijdag 21 Nov. 194T --TWEEDE BEAD „Puzzelen” voortaan niet noodig Een zware taak 5*2^ 5 f I. 2) U 7 11 J 6 Oct. 1941 23 Nov. 1941 250 250 100 400 250 250 100 400 250 250 100 400 250 500 4 27 Dec. 1947 3 Jan. 1943 30 Nov. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1943 31 Dec. 1941 31 Dec. 1941 31 Jan. 1943 30 April 1943 30 April 1942 30 Nov. 1941 1 Nov. 1941 30 Nov. 1941 Nederlanders willen niet vechten voor Engeland Eén rantsoen is: Polygoon-Meyer) Paarden aan het strand. Links de zware werkpaarden, welke UITKNIPPEN EN BEWAREN Geeft recht op het koopen van t/m In tijdvak van één week 23 Nov. t.m. 29 Nov. 1941 of Brood 9 22 RanH 18 18 3 3 1 1 250 500 GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN tot en met Geeft recht op t koopen van Elk der volgende bonnen van 2 liter Petroleum 08 1 eenh Brandstoffen Diverse data 1 Nov. 1941 1 Sept 1941 31 Dee. 1941 J EEN ONVERWACHT BEZOEK zijn ge er kan zeer belangrijk voor Rendieren zijn aan het Finsche front veelgevraagde la* dieren. Twee Finsche soldaten tijdens den opmarscK (PK. Onderkopman: twee gekr. korenaren met twee sterren Adspirant-hopman: twee gekr. korenaren met één ster 53—54 53—54 gebak Vleesch of vL waren Melk Aardappelen Aardappelen 4 t/m 14 t/m 3jaar 13jaar 20jaar dravers, welke trainen voor de wedstrijden op de renbaan. 45-4 45 45 45 45 1 kg. 50 gram' 250 gram 500 gram 1 rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Boter Boter met red. Rantfe Liter 3J k.g. J k.g. in te glim- 3 34 3J 250 800 Algem. Algem. Alg. gram gram gram gram gram gram gram gram (Nadruk verboden) Beschikbaar per persoon Vol- was- EedL Mata* Gort: ZSO gram gort, gortnaout, gortbloem, grutten (alle soorten) gruttemeel, (gemengd meel), rijstgries, aardappel-taploc*. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni spaghetti. Maïzena: 100 gram maïzena, sago, aardap pelmeel öf 100 gram zetmeel, verwerkt te puddingpoeder of puddlngsauspoeder. Brandstoffen: 1 h.l. (maximaal 75 k.g.) aas- (hraciet, steenkolen, Industrlebrlketten, eter- brlke' en öf 2 h l. cokes, gascokes öf 110 k bruinkoolbriketten öf 75 k g. petroleumeokm of 150 k.g. cokesbrles, eokesgruls of 300 stuks pers turf öf 050 stuks baggerturf öf 27» kg. turf uit de Peel öf 200 k g. andere soorten turf. Zeep: 90 gram huishoudzeep of 150 graaa eenheidstoiletzeep öf 100 gram zachte zeep (samenstelling na U Aug. 1901) öf 150 graas zachte zeep (samenstelling 1 Jan31 Aug. 1901) öf 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Jan. 1001) öf 300 gram zachte zeep- pasta öf 250 gram zeeppoeder öf het doeg waaschen van 20 k g. droge vuile waadt. Elk der vol gende bonnen DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNENKORT NIET MEER GELDIG Na Zaterdag 22 Nov. 44 Brood, Vleesch, Vleeschwaren, Melk I, Aardappelen 21 Petroleum. 4 rants. rants. rants. 1 rants. 1% liter 1% k.g. k.g. Winterhulp Nederland is begonnen met de uitgifte van de waardebonnen. Scheveningsche vrouwen nemen de bonnen op het bureau van W.H.N. in Den Haag in ontvangst. 143 144 149 145—148 14 23 06 Boter |125 gram Vet 1125 gram per. Brandst. Algemeen Zeep Toiletzeep Textiel (mannen) Suiker Cacao Koffie-surrogaat Jam Bloem, br. of gebak Rijst Havermout Gort Vermic. of maiz. Kaas Si _J In tijdvak van vier weken T 50 250 500 4 |grte In ieder geval: we waren en bleven een puzzle! Soms waagde een overmoedige en keling het ons te vragen, wat deze uniform beduidde. Soms was iemand zoo slim, om het rood-wit-blauwe cocardetje op onze pet te ontdekken. I We meenden den knoop nu eindelijk maar eens te moeten doorhakken en klaar heid te scheppen, zooals we dat in de pers reeds deden over doel en werk van onzen Arbeidsdienst! We beginnen om niet verwarrend, te werken met de „officie ren”, thans „leiders” genoemd. De rangteekenen De kleur van onze heele uniform, dus broek, jas, overjas, pet en kwartiermuts, is de olijfgroene, d.w.z. donkergroene kleur. De rangteekenen zijn aangebracht op lapjes ..kraagspiegels” geheeten van bordeauroode, d.w.z. wijnroode kleur. Deze rangteekenen bestaan uit twee ge- Subalterne rangen (nu „middenkader” genaamd): Hopman: twee gekr. korenaren met drie sterren (Wordt vervolgd) .«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a Winter in het Oos ten, een melan choliek beeld van eentonigheid. De strijdgeest van den Duitschen soldaat blijft echter ongebroken. (Atlantic-Holland) Brood: 100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes of 100 gram speculaas, koek öf 300 gram cake öf 400 gram gevuld klein kontge- bak of 500 gram gevuld groot korstgebak. taart,' gebakjes. Vleesch: 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paardevleesch. gewicht van been Inbegrepen. Vleeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch óf 75 gram gerookte worstsoorten óf 100 gram gekookte worstsoorten óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood öf 150 gram bloedworst, zure zult. Jam: 500 gram jam, siroop, honing, enz. Bloem: 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rljstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout: 250 gram havermout, -vlokken -bloem, -gort, aardappelmeelvlokken, grut temeel (gemengd meel). Jij met je 80’ F. stoken!! 65’ F. is ook genoegNu zitten we al zonder kolen (Polygoon-B. Leemker) AANGIFTETERMIJN VOOR TE SCHEU REN GRASLAND VERLENGD Naar de regeeringscommissaris voor de bodemproductie mededeelt, kan de aan gifte bij de betrokken Rijkslandbouwcon- sulenten voor te scheuren grasland nog plaats vinden tot 29 November 1941. Uit drukkelijk wordt erop gewezen, dat dit de uiterste datum is tot welken vrijwil lig en dus met recht op scheurpremie kan worden opgegeven. Belanghebbenden wor den nog opmerkzaam gemaakt op de in de bladen opgenomeh desbetreffende of- ficieele publicatie. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van justitie zijn benoemd bij het departement van justitie: tot referen daris mr. H. J. Woltjer, thans hoofdcom mies, tot hoofdcommies mr. J. J. Woltman, thans commies. 1 Rantsoen Zeep 75 gram Toiletzeep 80 50 gram Scheerzeep Hierop geen Anthraciet verkrijgbaar. Hierop uitfluitend Turf verkrijgbaar. Nog 200 meter dichterbij komen en dan... vuuroverval. Steeds weer kijkt de commandant uit naar den vijand, die verrast moet worden. (Weltbild-Polygoon) Langedijk groote drukte met het bin nenhalen van de winter- of bewaar. kool. Een kijkje in Oudkarspel. (Polygoon-Kuiper) 500 De Nederlandsche Arbeidsdienst zendt ons het volgende toe: Met oogen, waarin kennelijk de vraag tintelde: „wat is dat nu weer voor een uniform?” bekeek het publiek de klee- ding van de leiders van den Nederland- schen Arbeidsdienst, die zich hier en daar op straat lieten zien.De meest-krasse veronderstellingen werden geuit: Zoo hoorden we fluisterstemmen over „agra risch front”, waarschijnlijk tengevolge van de beide gekruiste korenaren op onzen kraag. We werden voor Duitsche militai ren gehouden, voor politieke korpsleden, voor legionairs. Met een ruk keerde Riefenberg zich om en keek den man verbaasd aan. Hjj aarzelde nog even en liet toen den oa» verwachten bezoeker binnen. Zij liepen door tot de werkkamer vaa den journalist. Deze ging achter zte bureau zitten en noodigde den vreemde ling uit op een divan plaats te nemen. Ondertusschen had Riefenberg een kleine revolver uit een lade te voor» schijn gehaald en naast zich gelegd. zag de verwonderde uitdrukking oogen van zijn bezoeker en zei lachend: U moet mij dezen maatregel niet kwalijk nemen en begrijpen, dat ik nog steeds geen reden heb om u niet te wantrouwen. Ditmaal luister ik voor goed. Demet wreef met de hand over bet voorhoofd, alsof hij niet wist boe te beginnen. Wel, drong Riefenberg aan. Eerst moet u mij uw woord geven, dat u nooit aan iemand mijn naam zult noemen, in geval u van mijn inlichtin gen gebruik zou maken. De journalist stelde hem gerust. Daarop stak Demet op onsamenhangen de wijze van wal. stonden groote hooge boomen, een weelde van kleuren in den zomer. Thans gierde de wind door de naakte takken. Het was er donker en terwijl Riefenberg de zware ijzeren deur open duwde, bekroop hem een gevoel van onbehaaglijkheid. Het was hem, alsof hij in de groote verlaten hal iets ver dachts hoorde. Hij draaide het licht aan. De marmeren traptreden glommen en de ranke bladeren van een palm, welke in het midden van de hal stond, ritselden even. De deur sloeg vanzelf in het slot. Over een zwaren looper, welke de voetstappen onhoorbaar maakte, ging de journalist tot bij de lift, welke toe vallig beneden stond. Het geluid van de stijgende lift zoemde door het huis. Viermaal, bij het voorbijglijden van de verdiepingen, klikten de contacttoestel- len. De vijfde maal stond de lift stil. Riefenberg stapte in de gang. Op het oogenblik, dat hij den sleutel van de deur van zijn appartement in het slot stak, zag hij een vreemde scha duw op den muur en ging het electrisch licht automatisch uit. Met een sprong was hij in den hoek en drukte op den knop van het licht, zoodat het trappor taal opnieuw helder verlicht was. Vlak Brood Brood Vleesch VI. waren Melk 1 45-A Aardapp 45-B Aardapp. 2 Nov. t.m. 29 Nov. 1941 Petroleum Petroleum K.F. Brandst1) 01 t/m 04 H.K. Brandst. 05 t/m 07 H.K. Brandst. H.K. Brandst.’) 01 t/m 11 C V. Brandst. 12 t/m 20 C.V. Brandst. Ie t/m 4e per. Brandst. 5e t/m 6e 135 D D J Vaderlandsliefde en bongeknoei Zijn niet met elkaar te rijmen. Tracht niet door lafhartig zelfbedrog Uw schuldig geweten te lijmen. kruiste gouden korenaren, waartusschen zich de zilveren sterren bevinden, die den r ing aangeven; ook de omlijsting’van den wijnrooden kraagspiegel speelt een rol, zooals men hieronder zal zien. Men zal zich herinneren, dat in ons voormalig leger de subalterne rangen (2e luitenant, le luitenant, kapitein) te onder- scheiden waren aan 1, 2 of 3 sterren De hoofdofficieren (majoor, Overste koloriel) droegen achter hun 1, 2 of 3 sterren een gouden balk, soms een geheel gouden kraag. De generaals hadden 4 sterren en een gouden kartelrand om den kraag Men heeft om redenen van practischen aard ook bij den Arbeidsdienst deze rang teekenen ingevoerd, ook al is idieëel gezien het principe van een arbeids dienst duizendmaal schooner, dan dat van gewapenden dienst, hoe mannelijk overi gens ook.Arbeidsdienst is vredesdienst, eeredienst aan het volk van de bè^te soort! De rangteekenen van den Nederland- schen Arbeidsdienst zijn nu de navolgende: dat de heeren, die best betaalde baantjes bekleeden, deze kunnen behouden.” Joe lend stemde de vergadering met deze uitlating in. Voorts wees de heer Geer- ling er op, dat de uitgeweken regeering niets van de stemming der in Zuid- Afrika verblijvende Nederlanders weet. Anders zou zij het niet durven wagen, deze Nederlapders, die van de Boeren en uit eigen ervaring weten, wat zij van Engeland te duchten hebben, op te roe pen in een strijd, die alleen om Engel- sche belangen gaat. Opnieuw brak uit de vergadering een luide bijval los. Aller wegen werd geroepen, dat Engeland dit maal maar zelf de kastanjes uit het vuur moest halen, dat het ditmaal maar zijn eigen menschen in den strijd moest stu ren Vergeefs probeerden eenige Nederlan ders, tot wie ook Koch behoorde, den strijd aan Engeland’s zijde als een rechtvaardige zaak voor te stellen Hij trachtte de goede verpleging der Nederlanders in Engeland, die reeds dienst hadden genomen, te schilderen. De vergadering liet hem ech ter niet uitspreken Bij ieder nieuw woord groeide het tumult aan. Ten slotte werd de microfoondraad doorgesneden en Koch, die nog op het podium stond, werd daar van hardhandig verwijderd onder het ge roep: „Werp hem er uit, hij is geen Ne derlander meer Hij tart onze voorouders van Bloemfontein!” Slechts met dé grootste moeite gelukte het ten slotte den Nederlandschen gezant, die dit alles had moeten aanzien, aan het woord te komen. Hij trachtte den ernst van den toestand, waarin Engeland ver keerde, te schilderen en poogde op het gemoed van de vergadering te werken, door te betoogen, dat alleen de offerbe reidheid van alle Nederlanders in staat zou zijn de zelfstandigheid van Neder land te herstellen. Voorts gaf de gezant de belofte, dat Nederland na den oorlog zich beter dan vroeger om de belangen der Zuid-Afrikaanders en de daar wo nende Nederlanders zou bekommeren. Doch ook dezen officieelen vertegen woordiger der uitgeweken Nederlandsche regeering spaarde men niet. Hij kon zijn rede niet beëindigen door het telkens op laaiende tumult. De leiding was ten slotte noodgedwongen verplicht tot sluiting over te gaan. Een duiker gaat het water in, om aan de duikboot een kleine reparatie te verrichten. (Wettbild-Poiygoon) maakte geen ongunstigen indruk, al was er iets schuws en angstigs in de uitdrukking van zijn gelaat Ik vind uw handelwijze nogal zon derling, zei Riefenberg eindelijk, maar ik wil wel even naar u luisteren. Die uitnoodiging bracht den vreemde ling zichtbaar in verlegenheid. Hij aar zelde even. Neem me niet kwalijk, maar de zaak, waarover ik u wil spreken, is van zulk een ingewikkelden en vertrouwe- lijken aard, dat het niet gaat ze u hier, in deze gang... De journalist verloor duld bij. Of u zegt mij wat u te zeggen hebt, hier in deze gang, óf u gaat de straat op. Ik heb geen tijd te verliezen en bij mij komt u niet binnen. Daarop volgde een pijnlijke stilte. Riefenberg opende de deur en maakte aanstalten om naar binnen te gaan. Het gaat me niet aan, hoe u hier bent gekomen, bromde hij. Het gaat me ook niet aan, hoe u hier uit komt. Goeien avond. Mijnheer, mijnheer, fluisterde de vreemdeling, wat ik u te zeggen heb, kan zeer belangrijk voor u zijn. Het houdt verband met het goudland van Heftige protesten in een vergadering te Pretoria Onder dit opschrift plaatst het Han- delsblad het vólgende artikel van een correspondent te Lorenzo Marques: Het is bekend, dat de Nederlandsche „regeering” te Londen in den loop van dit jaar een recruteeringsbesluit heeft uitgevaardigd, waarbij alle daarvoor in aanmerking komende Nederlanders in het buitenland worden opgeroepen in het Nederlandsche leger, dat voor Engelschen dienst in Engeland en Canada wordt uit gerust, dienst te nemen. Deze recruteering voldeed niet aan de verwachtingen, welke men daaraan had gesteld, en derhalve werden in alle lan den en gebieden, waar zich Nederlanders bevinden, vergaderingen gehouden om te trachten, door persoonlijk contact deze recruteering vlotter te doen verloopen. In tal van steden werden tot dat doel comité’s in het leven geroepen, welker taak het was propaganda voor de recru teering door middel van openbare ver gaderingen te maken. Ook in Zuid-Afrika zijn tal van pro- paganda-vergaderingen gehouden. Naar ons thans met eenige vertraging ter oore komt, zijn deze vergaderingen niet steeds in den smaak van de daar wonende Ne derlanders en evenmin in den smaak van de „Nederlandsche regeering” te Londen en haar vertegenwoordigers, de Neder landsche gezanten en consuls, gevallen. Op tal van plaatsen werd juist in deze vergaderingen ongezouten critiek gelucht op de onderworpenheid der Nederland sche regeering te Londen aan de Brit- sche belangen? Veel opzien heeft in Zuid-Afrika een eenigen tijd geleden gehouden vergade ring in het stadhuis van Pretoria ge baard. Er deden zich daarbij zulke hef tige tumulten voor, dat tenslotte de ver gadering voortijdig moest worden geslo ten. Hier geschiedde zelfs het merkwaar dige feit dat de voorzitter van de ver gadering, de heer Geerling, zijn critieic allesbehalve spaarde. Zoo betoogde hij onder luiden bijval, dat de in de Unie verblijvende Nederlanders er niet aan dachten, het slachtoffer van een door een uitgeweken regeering uitgevaardigd be sluit te worden. Hij stelde de vergadering de vraag, wat voor doel het had, zich op te offe ren voor belangen, die onmiskenbaar niet in de eerste plaats specifiek Neder landsche belangen waren. Hij bestempel de ’t recruteeringsbesluit als een prestige kwestie tegenover Engeland, waarvoor Ne derlanders in den vreemde, die geheel andere ervaringen met de Engelschen hadden opgedaan, hun bloed en geld moesten offeren. „Wat hebben wij daarmee te makeh'’, riep spreker uit,. „Plotseling schiet het de Nederlandsche regeering te binnen, dat wij hier ook nog bestaan, vroeger heeft men zich nimmer om onze belangen be kommerd, het had er eerder den schijn van, dat men blij was ons kwijt te zijn.” Nadat de toejuichingen hierop waren verstomd het hinderde de vergadering in het geheel niet, dat ook de Nederland sche gezant zich onder het gehoor be vond vervolgde spreker: „Nu worden wij voor den dienstplicht opgeroepen, op- Een zware taak wacht de leden van de Nederlandsche Ambulance, die binnen zeer korten tijd naar het Oostfront vertrekt. Vrijwillig heb ben deze mannen zich gemeld om deel te nemen aan dit mooie, doch moeilijke werk, vrijwillig zetten zij hun leven in, want de arbeid van de ambulances is niet zonder ge vaar. Uw steun verdienen deze mannen. Zorgt u er voor, dat de Nederlandsche ambulance, over de beste uitrusting kan beschikken en blijft beschikken. Stort uw bij drage op girorekening 8—7—8—0— Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, ’s-Gravenhage Mijnheer Riefenberg, fluisterde deze, wees alstublieft niet ongerust; ik wilde u alleen maar even spreken. De journalist was veiligheidshalve een paar meter achteruit gegaan, zoodat hij desnoods nog tijd genoeg had, om op elke verdachte beweging van den vreemdeling te reageeren. Dat vind ik een nogal ongepaste grap. Wie bent u en wat verlangt u van mij? Mijn naam is René Demet, ant woordde de andere. Dat zegt u na tuurlijk niets. Ik heb u een vertrouwe lijke mededeeling te doen en dacht dat... Weet u wel, dat ik het recht heb de politie op te bellen en u te laten in rekenen? onderbrak Riefenberg hem. De vreemdeling schrok. Dat zult u toch niet doen, mijnheer? Geloof me, ik ben geen in dringer. Ik wou u in het geheim spre ken voor uw vertrek en heb om bijzon dere redenen, deze methode uitgekozen om u te ontmoeten. Riefenberg nam den man van het hoofd tot de voeten op. René Demet, of hoe hij ook mocht heeten, was ta melijk goed gekleed. Hij hield zijn pet in de handen. Hij droeg een grijze re genjas- zag er he.trekkeljjk jong UiLoGUl 1 50 250 500 4 500 250 250 100 400 In tijdvak van 19 dagen 500 eerbare burgers. z,e nuwaen en ge steund door vrouw en kinderen gingen ze vooruit in de wereld. Telkens als Riefenberg ze terugzag, na een lange ze wat burgerlij- u zwaarlijviger geworden. bleef staan onder het zwakke licht gaslantaarn en stak een siga ret leven, zuchtte hij. aan het verhaal over de Op den keper beschouwd, gek zich voor een derge- te maken. Wat kon het - arond schelen, dat er goud hem.m d foifn te Loepoeta. Het was koopen? het wist,* stond hij Voor R*cf.en^5frvan hij op de vijfde voor de rliim appartement be- uittrekken op de schelpenvangst. Rechts de slanke Sch.immelpem*bigh( Riefenberg had het voorstel van een vriend, nog een paar bars te bezoeken, af geslagen. Hij was vermoeid en ver langde naar rust. Hij had den kraag van zijn overjas opgezet en slenterde door de stille straten van de nachte lijke hoofdstad. Hij voelde zich een beetje duizelig na dien drukken dag en den rumoerigen avond; De vochtige, koude nachtlucht deed hem goed. Daar om verkoos hij ook te loopen. In gewone omstandigheden kon hij uren en uren door de nachtstad slente ren en zich laten boeien door net zwoele, geheimzinnige leven, dat aan opbloeide in donkere steegjes en - dachte gelegenheden. Nu w®* zichzelf bezig. Hij dacht aan 4P den. die hjj weer eens had teruggenen «a aaa da teugriiarfiru MTifce Ad,me» 136 Algem. le per. Cacao 137 138 139—142 Alg. D en E Hav.m. Algem. Algem. Algem. Alg. 21 Nov. t.m. 9 Dec. 1941 hadden doorgemaakt. Droomden ze er toen niet allen van eens de wereld te veroveren, de maatschappij te wijzigen, het leven op andere grondslagen in te richten? Al hun strijdleuzen en Idealen vervaagden geleidelijk. Zij werden allen eerbare burgers. Ze huwden en ge steund door vrouw en kinderen gingen ze v afwezigheid, vond Ijü ker en z-waarliiviger Hij L- van een ret op. Dat is Hij dacht goudmijnen, vond hij het lijke zaak warm In

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5