Na vijf maanden strijd aan het Oostelijke front No. 18039. Zaterdag 22 November. 1941. het Hoofdkwartier Extra bericht van Sovjet-Unie verloor 8 millioen man DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA Met Duitschland tegen het Kapitalisme VERDUISTEREN Herziening van rechter lijke uitspraken door het Vredegerechtshof HET KAPITALISME ROSTOF INGENOMEN Nederlandsche Arbeidsdienst de De Nieuwe tegenover oude rechts opvatting Het belang van de gemeenschap ver- eischt het beleven van den nieuwen tijd Britsche officieren als oproerkraaiers Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel V Ruim honderd Nederlandsche boeren naar Oostland vertrokken De toestand in Moskou Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 landengte van kertsj De handel tusschen Argentinië en Frankrijk De begrafenis van Udet Aanmelding en keuring Stefani-correspondent over Duitsch-Italiaansche tegen aanvallen Bolsjewistische oorlogs- en koop vaardijvloot gedecimeerd HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÈN: k.1 (Zie verder le blad, pag. 2.) General- vijand Kymsk 'vAhTCT ES De Zeestraat van Kertsj iZr.'SW; COURANT Na afloop hiervan bemiddeling voor arbeid in Nederland Snelle troepen van het leger en formaties der Waffen S.S„ onder opperbevel van den kol. generaal von Kleist, hebben na felle gevechten de stad Rostof aan den benedenloop van de Don ingenomen. Daarmede is een handels- en verkeerscentrum In onze handen gevallen, dat voor het voortzetten van den oorlog van bijzondere beteekenis is. Aan de tot dit succes leidende operaties hebben de formaties van het luchtwapen onder leiding van generaal ridder von Greim een schitterend aandeel gehad. Aanvang van den diensttijd op 15 December 1941 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 November (D.N.B). Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: het sta. rraf Grote, Om slag te leveren voor ziening van Europa Keuringen hebben plaats op 24, 25, 26, 27 en 28 November en op 1, 2, 3, 4 en 5 December 1941 Het D.N.B. seint uit Belgrado Bij den strijd tegen communistische ‘benden in Servië zijn, naar het blad „Obnova” meldt, op 2 gesneuvelde communisten pa pieren gevonden, waaruit bleek, dat deze beide oproerkraaiers Engelsche officieren waren. Zij hielden zich sinds de ineen storting van Zuid-Slavië in de bosschen verborgen. Het blad schrijftMen weet dat er zich onder de communistische ben den nog 9 andere Engelsche staatsburgers bevinden, van wie enkele soldaten zijn en andere leden van den Britschen geheimen dienst BRITSCHE BRIGADEGENERAAL OMGEKOMEN Naar de „Daily Telegraph" uit Kaap stad meldt is brigadegeneraal H. G. Eady lid van de Britsche militaire missie voor Zuid-Afrika om het leven gekomen, toen hij met een vliegtuig in de bergen tus- schen den Oranje Vrijstaat en Natal neer stortte. Ook de piloot kwam om. worden voorspeld, is gaande. In dit nieu we offensief heeft Engeland strijdkrach ten geworpen, die sterker zijn dan die, welke gewikkeld zijn geweest in welken anderen slag in Noord-Afrika ook. Alle wapens en onderdeelen nemen aan de operaties deel, van de luchtmacht tot de marine en de verschillende soorten land strijdkrachten. De troepen zijn gekozen onder alle volken van het Britsche Rijk Engelschen, Zuid-Afrikaanders, Canadee- zen, Hindoes en Nieuw-Zeelanders. van den boekwerk Heden: van 5.39 aar nam. tot S 9.14 uur v.m. Morgen: van 5.38 u. nam. tot 9.16 uur v.m. M aan: 22 Nov onder 9.39 uur nam. 23 Nov. op 1.15 uur nam. onder 10.49 uur nam. 24 Nov, op 1.52 uur nam. onder 11.59 uur nam. Nachtdienst DOK.'ERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; ig. Stadspatiënten No.49 Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, krijgt men door de mededeelingen van personen, die voor de luchtaanvallen uit Moskou gevlucht zijn, een volledig beeld van den catastrofalen toestand in de hoofdstad der Sovjet-Unie. Rreds voor het begin van den oorlog kon men op grond van overhaaste voorbereidingen conclu- deeren tot een komende aanvalsactie. Alle arbeiders werden gedwongen in te tee- kenen op oorlogsleeningen, die het toch reeds karige loon met een kwart vermin derden. Alle vrouwen en meisjes werden gekeurd en militair opgeleid. Toen de erste bommen vielen, verlieten de hoogere partijfunctionnarissen en de leiders der groote fabrieken de stad om zich op het platteland in het Oosten in veiligheid te stellen. Dit had een ware paniek onder de bevolking tot gevolg, die op haar hoogtepunt kwam, toen steeds grootere troepenmassa’s uit Moskou ver trokken om de talrijke bressen in het wij kende Sovjetfront op te vullen. In de plaats dezer troepen werden steeds meer burgers, ouden van dagen, vrouwen en kinderen, gewapend en opgeleid voor straat- en barricade-gevechten. Om deze menschen tot een kansloozen tegenstand aan te sporen, had men over alle straten transparanten gespannen met de fatalisti sche woorden: ,,Er is maar één dood, en daaraan ontkomt niemand”. Bommen op Sebastopol Donderdag zijn in de baai van Karani- tinna, een deel van de haven van Sebas topol, 12 transportschepen, varieerende van 1000 tot 6000 ton, door een formatie JU- 88 aangevallen. Hoewel de bolsjewistische luchtdoelartillerie begon te vuren en de vliegtuigen met alle kalibers bestookte, kon zij de formatie niet van haar doel afbrengen. Terwijl het’ grootste deel der formatie de scheepswerf en de havenwer ken als doel voor de bommen koos, viel een vliegtuig de transportschepen aan. Een Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 FEODOSIA Z/7 1 KAAW.'vAN^r^ führer Behrwald en Ortsgruppendeiter Uhcoetter van de N.S.D.A.P., eenige meis jes van den vrouwelijken Neder la ndschen Arbeidsdienst en eenige verwanten van boeren, die reeds in Rusland werken. Na dat de trein was gearriveerd, de kisten met uitrusting ingeladen en de manschappen voor de ramen hadden plaats genomen, nam de leider van het transport, de heer Giebel, afscheid van Graf Grote en zijn ge zelschap. Eenige hartelijke woorden wer den over en weer gewisseld en nadat de nationaal.socialistische groet was gebracht, zette de trein zich onder het gejuich der vertrekkende boeren in beweging. Het eerste transport van Nederlandsche boe ren, die hun streven voor een beters toe komst van Europa met een daad bezegelen en onder wie er verscheidene waren, die hier in Nederland een behoorlijken werk kring hadden, is vertrokken. Hun daad moge velen anderen ten voorbeeld strek ken. lijkheid van herziening van strafvonnis-, sen, ook ten nadeele van den berechte. Want de vraag, of een nieuwe behande ling van een overigens reeds afgedane strafzaak gewenscht is, hangt uiteraard ten nauwste samen met de vraag of deze zaak voor het huidige gemeenschapsbe lang nog van zooveel gewicht is, dat er voldoende aanleiding kan zijn voor een hernieuwd onderzoek. Dat dit een zeer hooge uitzondering zal zijn, ligt voor de hand en zoo werkt vanzelf een tijdslimiet, al laat deze zich niet nauwkeurig uit drukken.. Als uitzondering is het hier bedoelde nieuwe beginsel van herziening van straf vonnissen evenwel een eisch van heden- daagsche rechtsopvatting. Dat voor den nieuwen rechter dezelfde waarborgen van onafhankelijkheid behooren te gelden als voor den vroegere, spreekt vanzelf. Ook hij zal uit zijn onderzoek wettige en over tuigende gronden moeten putten, alvorens zijn oordeel (al dan niet veroordeelend) te kunnen uitspreken, zij het ook, dat zich in de waardéering van schuld en strafmaat veelal het verschil in levensbe schouwing de nieuwe tegenover de oude die toch aan elke rechtspraak be wust of onbewust ten grondslag ligt, zal openbaren. Wanneer het belang der nieuwe ge meenschap met het oog op de zich vol trekkende wijziging van waarden en maat staven aan de bevoegde macht, die voor dit belang waakt, een hernieuwde behan deling van een strafzaak als hier bedoeld, wenschelijk heeft doen voorkomen en ten slotte de daartoe geroepen rechter (het Vredegerechtshof) een ander vonnis dan het eenmaal gewezene mocht uitspreken ten voor- of ten nadeele van den oe- rechte dan ligt hierin allerminst een schending van beginselen van rechtvaar digheid. Veeleer is het een daad van ge rechtigheid er voor te zorgen, dat de oude, afstervende orde niet over de nieu we heerscht en haar kwetst daar onaan tastbaarheid van haar oordeelen, hoezeer ook in strijd met het nieuwe bewustzijn en zijn normen. Zoo ook op het gebied van het strafrecht. Het openen der mogelijkheid van her ziening van strafvonnissen, als bovenbe doeld, is een eisch van recht, al zal van haar op beleidvolle wijze gebruik moeten worden gemaakt. Hier past een vertrou wend afwachten, ook door hen. die zich nog niet van de kluisters van een zichzelf overleefd hebbende dogmatiek konden be vrijden. PRIJS DRZER COURANT: Voor ’e-Gravenhage bij vooruitbet. per 8 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Britsche ambassade te Buenos Aires heeft een verklaring gepubliceerd, vol gens welke alle personen en firma’s in Argentinië, die handels- of financieele relaties met het bezette of onbezette Frankrijk onderhouden, zonder vooraf gaande waarschuwing op de zwarte lijst worden geplaatst. De handel met Frank rijk wordt gelijkgesteld met den handel met Duitschland en Italië. De verklaring wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat de Fransche indus trie voor Duitschllnd werkt en Frankrijk derhalve door de Engelsche handels- autoriteiten als vijandelijk land wordt be schouwd. BONAANWIJZING PETROLEUM VOOR VERLICHTINGSDOELEINDEN De secretrris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 November 1941 tot en met 3 Januari 1942 elke der met „23” genum merde bonnen van de met „S” en „T” gemerkte petroleumkaarten, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdorfeinden. Nadrukkelijk wordt er de aandeefat op gevestigd, dat de met „22”’ genummerde bonnen niet mogfn worden vernietigd, doch daarentegen zorgvuldig dienen te worden bewaard. De staatsbegrafenis van het stoffelijke overschot van Generalluftzeugmeistër Ge- neraloberst Udet is bijgewoond door den Führer, Rijksmaarschalk Göring en tal rijke andere vooraanstaande personen van het politieke leven en de Weermacht. Bij de plechtigheid in de eerezaal van het ministerie van luchtvaart te Berlijn wa ren onder meer aanwezig generaalveld- maarschalk Milch, de minister van bin- nenlandsche zaken dr. Frick, de mimste van bewapening en munitie ar. rodt, ae minister van financiën graaf Scnwering von Krosigk, de minister van verkeer ar. Dorpmüller, de chefs van S.A. arbeias- dienst en Hitlerjeugd en de Generai- bauinspektor professor Speer. Rijksmaarschalk Göring wees in zijn rede op de groote ervaring en den van Udet en herinnerde er aan. dat Udet de schepper van de Stuka’s geweest is. Udet beschikte over een zesde zintuig om te ontdekken, welke machine de goe de was. Het moet hem van grooten trots vervuld hebben, dat ik hem telkens weer heb kunnen zeggen, aldus Göring, dat de Duitsche vliegtuigen, naar uit vergelij king telkens weer is gebleken, de beste zijn geweest en de beste blijven. De Führer legde een krans op de baar en betuigde de moeder van den doode zijn persoonlijke deelneming en die van het Duitsche volk. Na de plechtigheid Iti de eerezaal werd de kist op een affuit naar het Invaliden- friedhof gebracht. Hier vond generaal- oberst Udet zijn laatste rustplaats in de nabijheid van zijn kameraden uit den wereldoorlog en van den beroemden ge- vechtsvlieger von Richthofen. der zware bommen kwam precies op het achterste gedeelte van een vrachtschip van 4000 ton terecht, een tweede bom bracht een schip van 6000 ton onmiddel lijk tot zinken. de Toedtelvoor- en van ons land Pioniers van bet nieuwe Europa In de voetsporen van deze pioniers bij het weder in bezit nemen van ouden Ger maan schen bodem, die spoedig gevolgd werden door duizenden uit ’s Rijks gou wen, zijn thans ruim honderd Neder landsche boeren getreden, die vanmorgen om tien uur als eersten uit Oldenzaal ver- De strijd verloopt gunstig, trokken. Zij zullen dus de op de bolsje wisten in het Oostland veroverde landau- wen gaan omzetten in vruchtbaar akker land en als bedrijfsleider en assistent-be- drijfsleider op de dorpen en gehuchten, die voorheen als kolchosen werden be heerd, worden geplaatst, om met behulp der landbevolking in het voorjaar vooral door den verbouw van broodgraan slag te leveren voor de voedselvoorziening voor Europa en ons land. Zij kwamen uit alle streken, er waren Friezen onder en Gro ningers, Brabanders en Zeeuwen, bedrijfs leiders uit den Wieringermeer, zelfstan dige boeren en flinke landbouwers. De oudste is 53 jaar. de jongste 19. Binnen kort zullen zij worden gevolgd door an deren. Nog in December vertrekken eenige transporten en in Januari vermoedelijk 400 man. Via Berlijn zullen zij zich voor een verblijf van vier weken naar een kamp in Litzmannstadt „het oude Lodz” begeven. Daar worden zij ingeënt tegen verschillende ziekten en vertrouwd ge maakt met hun uitrusting, die geheel op de omstandigheden in Oostland is bere kend. Vervolgens zullen zij doorreizen naar de plaatsen van bestemming in Wit- Rusland en vermoedelijk ook in de Oekraine. Voorloopig gaan zij alleen en blijft hun gezin achter. Het vertrek van station Oldenzaal Reeds gisteren domineerden in deze stille grensgemeente de laarzen en het bronsgroen hunner practische kleeding. Oldenzaal was overstroomd en geen hotel of pension onbezet. Velen waren geko men om dezen mannen, die in dit voor Europa beslissende uur voor hun ideologie den eersten stap zetten voor een grooL schen taak, uitgeleide te doen. Onder hen bevonden zich op tion o.m. Landesbauemführer Gr de waarnemend burgemeester van Olden zaal, de heer Weusting, de Sonderbeauf- tragter voor de werving von Stechhow, Kreisinspektor SelbacU, Kreiggesrfjafts- In het onlangs in opdracht Rijkscommissaris uitgegeven „Die Niederlande im Umbruch der Zei- ten” herinnert de heer van Etten in een hoofdstuk aan het feit, dat verscheidene onzer voorvaderen naar Oostland trokken om daar voor zich en hun geziA een nievfw bestaan te verwerven in vrucht baar land. De eerste trek had plaats in de vroege middeleeuwen, de etfde en twaalfde eeuw. Gedwongen door over- stroomingen en gebrek aan land trokken zij er met vrouw en kinderen, have en goed, op uit. Het5 was de eerste Ger- maansche tegenstoot in die streken, van waar Germaansche volksstammen tijdens en na de volksverhuizing verdrongen waren. Ook later weer, na het einde van den dertigjarigen oorlog en in -de acht tiende eeuw, trokken Noord-Nederlanders en Vlamingen naar het vette land van Pruisen, naar de boorden van Elbe en Weser en verder Oostwaarts, terwijl in de zestiende eeuw uitgeweken Menno nieten daar vrijheid vonden en asyl. Talrijke nederzettingen werden gevormd en nog heden herinneren namen, oude gebouwen en sporen van hun ambachts zin aan die eerste Nederlanders, die het Oostland koloniseerden. Meldt u ter keuring aan! Zwolle, Blijmarkt 25, Maandag 24 Nov. 1941. Leiden. Oude Vest 25, Maandag 24 Nov. 1941. Rotterdam, Molenwaterweg 28 (achterzijde station D.P., kleuterschool. Maandag en Dinsdag 24 en 25 Nov. 1941 Groningen, Violenstraat 2, Dinsdag 25 Nov. 1941. Haarlem. Gasthuisstraat 32. Dinsdag 25 Nov. 1941. Assen, Javastraat 7, Woensdag 26 Nov. 1941. Alkmaar, Doe lenstraat 15, Woensdag 26 Nov. 1941. Dor drecht. Munt 9, Woensdag 26 Nov. 1941. Almelo, Oude Kloosterweg 1 (militiege. bouw), Donderdag 27 Nov. 1941. Bergen op Zoom, de Hollandsche Tuin, Huyberg- schestraat 14, Donderdag 27 Nov. 1941 Amsterdam, Rokin 84 (meldiagsbureauL Donderdag en Vrijdag 27 en 28 Nov. 194r. Apeldoorn, van der Heydenlaan 64, Vrij dag 28 Nov. 1941. Breda, Leuvenaar, straat 97, Vrijdag 28 Nov. 1941. Arnhem, Menthenstraat 12, Maandag 1 Dec. 1941. Tilburg. Langeschijfstraat 66. geb. pu blieke werken, Maandag 1 Dec. 1941. Den Haag, Huygenspark 23, Maandag en Dins dag 1 en 2 Déc. 1941. Nijmegen, Ridder straat 4, Dinsdag 2 Dec. 1941. 's-Herto- genbosch, stadhuis, ingang achter het stadhuis 3, 2e étage, Dinsdag 2 Dec. 1941. Leeuwarden, school St. Anthonystraat 4, Woensdag 3 Dec. 1941. Utrecht, school Draaiweg 29 (Gouverneurschool), Woens dag 3 Dec. 1941. Eindhoven, Kruisstraat 53, Parochiehuis, Woensdag 3 Dec. 1941. Heerlen, Esschenerweg 25a, centrale werkplaats, Donderdag 4 Dec. 1941. Gouda, Oosthaven 50, gem. consultatiegeb., Vrij dag 5 Dec. 1941. Ieder, die wordt goedgekeurd en overi gens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 15 Dec. 1941 opgeroepen om ge. durende 5| maand in den Nederland- schen Arbeidsdienst te dienen. Na be ëindiging van den diensttijd van 5J maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepena. oplei. ding tot kaderb. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijdc. na eervol ontslag voorkeur bij arbeidsbe middeling in Nederland. Een speciale correspondent agentschap Stefani aan het JLT —j a r_:i_- ___n _a - der operaties van den veldslag in de Marmarische woestijn zich ongeveer uit strekt over 150 k.m. van Solloem in Zuidelijke en vervolgens in Westelijke richting. Zeer belangrijke gepantserde en gemotoriseerde Britsche strijdkrachten, gesteund door een aanzienlijk aantal bat terijen artillerie nemen derf aan het offensief. De vijand herft na intensieve voorbe reidingen, een naderingsopmarsch uitge voerd op 18 November j.l. Dien dag wer den bewegingen opgemerkt van gepant serde afdeelingen van den vijand in de zóne van Sidi Omar. Onze artillerie, zoo meldt de correspondent, verhinderde deze afdeelingen te naderen. Den volgenden dag, 19 November, begon de steg en de Britsche manoeuvre teekende zich duide lijker af. Des ochtends zochten gepantser de elementen van den tegenstander, ge steund door artillerie, contact met ge pantserde elementen van de Italiaansche divisie Ariete, welke zich ten Zuidwesten van de grenslijn bevonden. Des middags ontketende de vijand een aanval met pantserstrijdmiddelen en gemotoriseerde strijdkrachten, waarbij hij poogde de divisie te omsingelen. Onze troepen echter deden snel een tegenaanval en na den vijandelijken tang gebroken te heb ben, omsingelden zij pp hun beurt een deel der vijandelijke pantserstrijdkrach- ten, die vernietigd werden, terwijl een an der derf er in slaagde zich aan omsinge ling te onttrekken en terug te trekken. Denzelfden dag, 19 November, zetten de Duitschers een tegenmanoeuvre in, in dé richting van Sidi Omar, waarbij zij gepantserde elementen van den vijand vernietigden, die in dezen sector waren binnengedrongen. Tijdens de eerste operaties volgde de vijand twee hoofdlijnen 1 in zijn op- marschDe eene liep van het Oosten naar het Westen, naar Sidi Omar, de tweede van het Zuidoosten naar het Noordwesten, naar Tobroek. Andere ge pantserde troepenkernen en gemotori seerde afdeelingen deden aanvallen van minder belang in de richting van andere doelen. De slag, omtrent welks duur niets kan van het agentschap Stefani aan het front in Noord-Afrika wijst er op, dat het front in De thans aangeheven leuze „Met Duitschland tegen het kapitalisme” doet de vraag rijzen, wat onder laatstgenoemd woord is te verstaan. Duidelijk dient onderscheid te worden gemaakt tusschen de begrippen kapitaal en kapitalisme. Kapitaal beteekent niet zonder meer be zit, van geld of goederen, maar het be grip is slechts te zien in zijn samenhang met dien anderen factor, den arbeid, en deze twee factoren, die elkanders onmis bare aanvulling zijn, vormen samen de basis voor alle productie, welke de nood zakelijke voorwaarde is voor bestendiging en ontwikkeling van het leven van mensch en maatschappij. Alles wat den arbeid en het tot hun recht komen van de producten van den arbeid mogelijk maakt, is, grof gezegd, kapitaal, grond- en bewerkingsstoffen, werk-, voer- en vaartuigen, van de klein ste en allereenvoudigste voorwerpen tot de geweldigste en meest ingewikkelde in stallaties. Van kapitalisme nu kan men spreken als het kapitaal en de arbeid niet als gelijkwaardige elementen naast elkander staan en als gelijkgerechtigden harmonisch samenwerken in het belang van de gemeenschap en daarmee van de individuen, doch in zekeren zin, meer of minder scherp, tegenover elkander zijn geplaatst, waarbij aan de maatschappe lijke klasse, die over het kapitaal be schikt, het grootste deel toevalt van de voordeelen der samenwerking en tevens van de macht in de samenleving, ook en vooral ten opzichte van de klasse der arbeidenden. Het is deze tegenstelling, die den welbekenden klassenstrijd heeft doen ontstaan Een absolute grens tusschen de verte genwoordigers van het kapitaal en die van den arbeid is niet te trekken, althans in een samenleving, waar een zekere mate van algemeene welvaart heerscht. Tus schen de niet-arbeidende kapitaal-bezit- ters, de zuivere kapitalisten dus, en de bezitlooze arbeiders, ligt de breede strook van hen, die zoowel aan den arbeid als aan het kapitaalbezit op eenigerlei wijze deelhebben, en dit wel in een zeer rijke schakeeringvan den ondernemer, die zijn bedrijf leidt en er in werkt, tot den zuinigen kleinen burger of arbeidefc, die zijn spaarduitjes belegt. Het is duide lijk, dat laatstbedoelde categorie jn tal rijkheid afneemt, naarmate de algemeene welvaart vermindert, waardoor de ver vaagde grens tusschen de beide maat schappelijke klassen meer scherpte krijgt Strijd tegen het kapitalisme, doorgaans als socialisme aangeduid, beteekent dus: strijd tegen het onevenredig groote deel, dat van de voordeelen der samenwerking tusschen kapitaal en arbeid toevalt aan de bezitters van het kapitaal, en tegen de hieruit voortvloeiende onevenredig groote macht, tegelijkertijd een opkomen voor de waardeering van den arbeid als eco- nomischen factor en voor de belangen van de arbeiders in breeden zin. Deze strijd kan worden gevoerd als een van klasse tegen klasse, waarbij uiteraard de arbeidende klasse vooral in het offensief de andere meer in het defensief is. Hij kan ook worden gevoerd zonder toespitsing van de klassentegenstelling doch in tegen deel met een van boven af geleid streven naar verzachting en zooveel mogelijk op heffing van de tegenstelling. Die opheffing kan worden nagestreefd inn den vorm van opheffing van het particuliere kapitaal bezit, dat dan toevalt op eenigerlei wijze aan de gemeenschap, onder bescherming van den staat, of aan den staat zelf. Een radicale vorm van socialisatie dus, doch waarbij het groote gevaar wordt gescha pen, dat ambtelijke verstarring in de plaats treedt van levend particulier initia tief, ten nadeele van de gemeenschap. Een andere vorm van verzachting en zooveel mogelijk opheffing der klassen tegenstelling is de nu door Duitschland nagestreefde harmoniseering van de bei de factoren: kapitaal en arbeid, waarbij laatstgenoemde tot eersten en voor den mensch belangrijksten wordt verheven en daarmee tot grondslag van de gemeen schap, terwijl de beteekenis van het ka pitaalbezit binnen redelijke grenzen wordt teruggebracht. Het is daarbij de bedoeling, de voor het heil der gemeen schap zoo belangrijke waarden van den par ticulieren ondernemingsgeest te behou den, doch deze dan ook aan het gemeen schapsbelang nauw verbonden te houden, terwijl onverantwoord hooge inkomsten uit arbeidloos kapitaalbezit worden tegen gegaan door rente- en dividendbeperking, belastingpolitiek en dergelijke overheids maatregelen. Hiermede wordt een wel- vaartspolitiek te algemeenen nutte be oogd, met verheffing van den arbeid en den arbeider op het peil, waarop zij krachtens hun waarde voor de gemeen schap behooren te staan, met behoud van het goede in het kapitaalbezit en afsnij ding van hetgeen hierin het algemeen be lang te zeer schaadt. Voor vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op on dervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9.30 en 15.uur, gelegenheid zijn voor keuring voor vrijwillige dienst, neming. Iedere jongeman, die aan de volgende voorwaarden voldoet, kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden bij den voor zitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden ver. goed. Het is aan te bevelen een brood maaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen a. Nederlander zijnb. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijnc. on gehuwd zijn. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede In de regeling der rechtsmacht van het Vredegerechtshof (verordening 156- 1941) komt een bepaling voor (artikel .17), welke bij velen ernstig bezwaar blijkt te ondervinden het betreft de mo gelijkheid, dat het Vredegerechtshof op vordering van den procureur-generaal strafzaken, waarin de gewone strafrech ter reeds een onherroepelijke uitspraak gegeven heeft, opnieuw in behandeling kan nemen. Gevolg hiervan zou dus kun nen zijn, dat een eenmaal vrijgesprokene alsnog wordt veroordeeld, een opgelegde straf in een zwaardere wordt gewijzigd, maar óók, dat een veroordeeling in een vrijspraak wordt veranderd of een zwaardere straf in een lichtere. Aan deze beide laatstbedoelde gevolgen denkt men gewoonlijk niet bij het formuleeren van zijn bezwaren tegen de onderhavige be maling, doch het is vooral de gedachte, 'dat een vrijgesprokene of lichter bestrafte later alsnog veroordeeld of zwaarder be straft zal worden, welke velen in verzet tegen deze regeling doet komen. Zij zou in strijd zijn met een rechtsbeginsel, dat ook in ons Wetboek van Strafrecht (ar tikel 68) is neergelegd en een herziening van eens onherroepelijk geworden straf vonnissen ten nadeele van den eenmaal berechte verbiedt. De rechtsopvatting, waarvan laatstbe doeld rechtsbeginsel uitgaat, is die welke met de rechtszekerheid van den individu samenhangthet be lang van den individu eischt uitsluiting van de herziening van een vonnis te zijnen nadeele. indifn hij volgens de be staande gerechtelijke procedure mocht aannemen, dat deze haar beslag heeft ge had. Deze opvatting had stellig haar waarde en zij heeft het tot op zekere hoogte nog, hoewel zij ondergeschikt is geworden aan een andere, namelijk die, welke niet de individueele, maar de rechtszeker heid der gemeenschap en haar belang op den voorgrond stelt. Het is de rechtsopvatting, die zich in onzen tijd baanbreekt Gold vroeger als eisch van recht, dat een strafvonnis slechts herzien kon worden ten voordeele van den veroordeelde, thans geldt even zeer, dat herziening plaats vinde indien het belang der gemeenschap het eischt, ook al ondervindt de individu daarvan nadeel. Daarmede is vanzelf een grens gesteld aan de redelijke toepasselijkheid van het in het hierboven genoemde artikel 17 be doelde beginsel omtrent de nieuwe moge- De Duitsche Weermacht sluit, naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, 5 maanden veldtocht op den 22en November af met een balans, waarop zij trotsch kan zijn. 1.700.000 vierkante k.m. terrein werden in het Oosten bezet In deze bezette gebieden wonen 75 millioen van de in totaal 190 millioen bewoners van geheel Rus land. Volgens berichten, die tot 20 November beschikbaar waren verloor de weermacht van de Sovjets 3.792.600 gevangenen. 389 bolsjewistische divi sies werden verslagen en gingen voor de Sovjet-Unie verloren De Sovjet- Unie kan rekenen, dat zij 8 millioen soldaten heeft verloren. De uitrusting van deze 8 millioen man werd of vernietigd of viel den Duitschers als buit in handen. Meer dan 22.000 pant serwagens, 27.452 stukken geschut 15.877 vliegtuigen werden vernield of buitge maakt. De bolsjewistische oorlogs- en koopvaardijvloot in de Oostzee en in de Zwarte Zee werden gedecimeerd. 47 Oor logsschepen werden tot zinken gebracht 54 zwaar beschadigd, 119 koopvaardijsche pen met een tonnage van 385.650 brt. en 89 andere koopvaardij vaartuigen, waar van de tonnage niet bekend is, zijn in den grond geboord, 122 koopvaardijschepen zijn zwaar beschadigd. Daarbij komt nog het enorme verlies aan locomotieven, treinen, munitietreinen, tankwagens en andere middelen van vervoer, zooals b.v. minstens 17.000 vrachtauto’s. Van derge lijke verliezen kan geen leger ter wereld zich meer herstellen, ook het bolsjewisti sche niet, te meer daar de Sovjet-Unie met de 1.7 millioen vierkante k.m. grond gebied 3/4 van haar industrie heeft verlo ren. De geweldige prestatie van de Duit sche Weermacht gedurende de 5 maanden veldtocht inn het Oosten zal eerst in de toekomst in vollen omvang kunnen blij ken. verklaart Rome Het verloop van de militaire operaties in de eerste phase van den slag in de Marmarica-woestijn wordt in militaire kringen te Rome tot dusver gunstig be oordeeld. De uit den sector Sidi Omar aanvallende Engelsche formaties zijn op krachtigen tegenstand van Duitsche en Italiaansche pantserformaties gestooten, die thans tot sterke gecombineerde tegen aanvallen zijn overgegaan. De Halfaya- pas is in weerwil van het feit, dat sterke Engelsche vlootstrijdkrachten zich in den strijd hebben gemengd, stevig in handen van de Duitsche en Uahaansche troepen. In den Zuidelijken sector van de oase Dzjaraboeb zijn de Engelsche aanvallen eveneens gestooten op den krachtigen afweer van Italiaansche divisies. Een lichte Engelsche verkenningsafdeeling probeerde vandaar uit een aanval te on dernemen naar het binnenland van de Cyrenaica-woestijn. Aan het front van Tobroek heerscht levendige activiteit van de artillerie zon der dat het tot dusver tot eigenlijke operaties is gekomen. Duitsahe Stuka’s In actie Den 2Osten November 16beft de Duit sche luchtmacht op het Noordafrikaan- sche oorlogstooneel sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en Stuka’s, torpedo- vliegtuigen en jagers tegen vijandelijke troepenconcentraties, colonnes op marseb en pantsers in den strijd geworpen, zoo verneemt het D.N.B. Brandende voertuigen en ontploffende munitie-opslagplaatsen gaven den weg aan, dien de Duitsche vliegtuigen boven de vijandelijke colonnes hadden gevolgd. Gevechtsvliegtuigen hebben Britsche ravir tailleeringswegen gebombardeerd en bri sant- en brandbommen laten vallen op het station van Mersa Matroeh. Tijdens luchtgevechten werden 2 bommenwerpers en 2 jagers van den vijand neergeschoten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1