HET GROOTE AVONTUUR I I BINNENLAND v De distributiebonnen AA iHAAGSCHE COURANT Zaterdag 22 Nov. 1941 —TWEEDE BLAD Textiel goederen te duur verkocht FEUILLETON De voedselverstrekking door de Centrale Keukens F AFLEVERING VAN GENERATOR- ANTHRACIET De Landstand een bevrqding Commissie voorziening kruideniers- waren Rotterdam Overschrijving van leerlingen HET GENERALE PARDON VAN HET N.V.V. Hl-- „Het Ras- De vereeniglng konijn” houdt heden en Haag. De keurmeesters aan den arbeid. (Polygoon-Meyer) duur van vier weken worden uitgereikt. Br., gefcak Kaas 100 gram '>SSS (Nadruk verboden) ifc houd 3) ik vermoord. En de morgen een tentoonstelling fri café „Sans Souci” in Den Suiker Cacao Koffie-surr. Jam 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram BI., Br. Geb, Rijst Havermout Gort Verm., Maiz. 45 45-A 45-B 45-4 45 45 VI.. VI.w. Melk Aardapp. Aardapp. Igemeen en van de bodem- sschers in het bijzonder op de beste wijze te dienen. Het ravijn werd dezen bolsje. wistischen tank noodlottig. (Weltbüd-Polygoon) Een zwart ski-pakje met een smal toeloopende broek. (W eltbüd-Polygooni Ik ben op haar verliefd van mijn zestiende jaal af. 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram Duitsche frontarbeiders In het Oosten bij den wegenbouw. Eerst moet het wegdek verhard worden, daar anders de zware voertuigen in de modder wegzakken. (Orbis-Holland) Het verkeersbord door de Haag- sche politie in gebruik genomen, m verband met de nieuwe verkeersvoor- schriften, welke 9 Dec. a.s. mgaan, (Polygoon-M eyerj n.l. over de pieriode van 1 t/m 27 De cember 1941. Aan de hand van de ge stelde* richtlijsten zal het buurtschaps- hoofd dienen na te gaan of de betrokken persoon inderdaad gerechtigd is eten uit de centrale keuken te betrekken. De ver strekking zal door de centrale keukens geschieden tenen den vastgestelden kost prijs. Houders van vetkaarten kunnen de porties tegen den vastgestelden vermin derden prijs 'krijgen. handelaar in manufacturen in Amsterdam had niet alleen zijn prijzen met meer dan 100 pCt. verhoogd, maar verkocht boven dien regelmatig zonder textielpunten in te nemen. Hij kocht ook nog in den sluik handel en beging dus alle overtredingen, die er op dit gebied te begaan zijn. Hij kreeg een boete van 8000. Het hoofd van de prijsbeheersching bevestigde ver der nog het vonnis, gewezen tegen een manufacturier in Friesland, die in eerste, instantie tot f 9000 boete was veroordeeld. Deze winkelier had sinds den zomer van 1940 zijn prijzen regelmatig verhoogd, zoo- dat zij tenslotte 70 tot 90 pCt. hooger la gen dan op 9 Mei 1940, een verhooging, die voor het grootste deel niet door de voorschriften werd gerechtvaardigd en waarvan de man dus nu de gevolgen moet dragen. Hooge boeten aan de manufacturiers opgelegd Dezer dagen ie een Amsterdamsch fa brikant van heerenconfectie tot 20.000 boete veroordeeld. Hij had met zijn prij zen zoo gemanipuleerd, dat het winstper centage het laatste jaar belangrijk hooger was dan v&or den oorlog, waartegen de prijsbeheerschingsautoriteiten met recht bezwaar maakten. Een heerenkleedingma- gazijn te Zwolle heeft eveneens zijn prij zen verhoogd Ten tijde der scherpe con currentie nam men met matige winst ge noegen. Nu dit niet meer noodig is, meen de men een veel gr ootere winst te kun nen maken. Ook hier moest hooge boete en wel van 12.000 worden opgelegd. Een De directeur van het rijkskolenbureau deelt ons het volgende medeNu kort geleden de bonnen generator-anthraciet ook zijn aang ewezen Voor het betrekken van anthracie'tnootjes 4, is bij de ver bruikers van generator-anthraciet de in druk gewekt, dat naar keuze nootjes 4 dan wel nootjes 5 kunnen worden ge vraagd. Dit i^. echter niet het geval. Al leen wanneer de voorraad nootjes 5 bij de wederverk oopers niet voldoende is, zullen dezen <sr toe overgaan in de plaats daarvan nootj es 4 af te leveren. Ada Iljen tijdens een jachtpartij in den Kongo, spoorloos was verdwenen. Dien zelfden dag kreeg ik weer het bezoek van denzelfden onbekende. Dezelfde be dreiging werd mij gedaan en de kerel legde er den nadruk op, dat ik ook elke poging, om den heer Reading op de 2-__ 2_.-_ zou bekoopen. Voor dit verraad kreeg ik honderdduizend franc. Dat was het verhaal van DemeL Ver volgens klampte hij zich vast aan Rie fenberg: Het geld heb ik verbrast, hijgde hjj, en sedertdien word ik achter volgd dag en nacht door de schim van Ada. Als ik mij tot de politie wend, ga ik de gevangenis in of word vermoord. Ik heb gelezen, dat u daarheen ver trekt. Ik kende u door uw vroegere ver bezig te houden. Daarop, verdween hij, I halen. Ik durfde me niet tot u wenden, na Aan miir» 4 4a KoRKon »i»4 «nrfc’é nn it— Barnsteen, het goud van de zee. Wisselprijs van den Führer voor de Marine-wedstrijden 1938. Deze barn- steenen schaal is gemaakt bij den „Staatlichen Bernstein-Manufaktur”, te Koningsbergen. (Stapf) 4 rants. i rants. i .rants. 1 rants. li liter U k.g. i k.g. 5354 Boter 53—54 Vet zijn revolver iade. Dat is het toppunt, ik heb een krankzinnige in huis gehaald, dacht hij. Hij ging ni last Demet zitten, klopte hem vriendschappelijk op den schouder en zei sussend: Och ja. mijn vriend, dat zijn zoo van die abnormale toestanden. Maar 'hoe zit heiiau leUcigk met Loepoeta?4 tigd is in de streek van Loepoeta. De Landstanidpersdienst meldt: Jaar en dag hebben de boer, de tuin der en de visscher geklaagd over de ondes kundigheid, waarmede door „anderen” hun aangelegenheden geregeld werden. Reeds langen tijd was er ontstemming onder hen ten aanzien van de regeerings- maatregelen. ?De boeren deden hun stem wel hooren, irjaar er werd zelden of nooit aandacht aan geschonken. De z.g. crisis instellingen en de instanties deden wat zij wilden, zonder den boer er in te ken nen. Natuurlijk waren op verschillend ge bied maatregelen noodig. Vanzelfsprekend was een ingrijpen van de overheid nood zakelijk, ten aanzien van de productie en distributie. M aar de wijze, waarop zulks geschiedde, was on-Nederiandsch en dat werd ook docf de belanghebbenden steeds zoo gevoeld. Zij, die ten plattelande geen onbekenden rijn, zullen de laatste jaren met groote ongerustheid de stemming onder dit ny vere deel onzer bevolking hebben opgemierkt. De boer, de tuinder en de visscher ■'Voelden zich volkomen ge knecht. Van vrijheid was geen sprake meer. Zij voelden zich meer regeer ings- ambtenaar dan vrije Nederlandsche boer, tuinder en visscher. De organisaties, die hun belangen moesten behartigen, deden zulks steeds irrijwel zonder eenig succes. Dat kon ook moeilijk anders, want het was niet de 'jproducent de deskundige bij uitstek die stem in het kapittel had, doch wél een aantal, voor het mee- rendeel ondeskundige ambtenaren, die van bovenaf met .‘autoriteit zeiden, hoe er moest gewerkt worden. Dat dit voor een vrijen, Nedertlandschen boeren-, tuinders, en visschersss tand op den duur ondrage lijk zou zijn, is door eiken ingewijde voor zien. Vandaar, dat de instelling van den Neder landschen Landstand, waarbij de producent zelf eindelijk mede-zeggings- schap t.a.v. die op zijn gebied te nemen maatregelen bleeft ontvangen, met warmte begroet is. Verwacht mag dan ook worden, dat de besten dezer cich beschikbaar zullen stel len om het bellang van het Nederlandsche volk in het algemeen en van de bodem- werkers en vl En boe beet d*e Amerikaan? Reading. Reading... nauwelijks een paar da gen geleden had men Riefenberg op het ministerie van koloniën den raad gege ven niet na te laten, tijdens zijn reis, kennis te maken met dezen Reading, een vooraanstaande koloniale personali teit. Goed zoo, dacht de journalist, flater stond in de kranten te lezen, dat ,nu zijn wij op bekende wegen. Het zat zoo, vervolgde Demet. Ik heb nooit kans gehad bij Ada Iljen, maar mijn eerlijke vriendschap wilde zij wel aanvaarden. Na haar huwelijk vertrok zij met haar echtgenoot eerst naar Amerika, toen naar den Kongo. Ge durende eenige maanden hoorde ik niets ^hoogte te brengen, met den dood meer van haar, toter plotseling een klein onbegrijpelijk briefje kwam, dat op de post werd gedaan te Loepoeta. Daarin zei Ada, dat haar leven in ge vaar verkeerde, dat ze mij spoedig meer nieuws zou doen toekomen. Ik wachtte vruchteloos op nieuws. Toen gebeurde op een dag het volgen de: inplaats van een brief, kreeg ik het bezoek van een onbekende, die mij met den dood gedreigde, als ik het durfde wagen, mij met het geval Ada Iljen na een omslag op mijn'tafel te hebben'-vit angst, dat met» mü overal bespiedt. waarin voor alle Nederlandsche arbeiders plaats is. Zoo heeft de Nederlandsche Bond van Landarbeiders sinds 1 Augus tus j.l. meer dan 10.000 nieuwe leden in geschreven, waarvan 9000 onder het ge neraal pardon vallen. Niet minder dan 95 nieuwe afdeelingen werden opgericht STEUN AAN DE WINTERHULP De burgemeester van Maastricht heeft x rrfjr aprifn^tg evenals zijn ambtge- nooten van Sneek en Delft, een regeling getroffen, waarbij in het algemeen zal gelden Geen steun aan Winterhulp, geen leveranties aan de gemeente. Ook deze burgemeester is van meening, dat hij, die meent zijn steun aan W.H.N. te moeten ontzeggen, te kort schiet in de vervulling van zijn gemeenschapsplichten en daar mede zijn recht verliest op het genieten van de voordeelen, welke de gemeenschap biedt Bij beschikking .van den secretaris-ge- neraal van het departement van Koloniën van 15 Nov. 1941 worden: de heeren G: van Ginkel en G. A. Vries, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, met ingang van 1 Januari 1942 eervol ontsla gen als commissarissen in Nederland van de pensioen- en weduwen- en weezen- fondsen voor de Indische landsdienaren; de heeren: A. A. G. Feuilletau de Bruyn, gep. generaal-majoor van den generalen staf van het Ned.-Indische leger, en C. A. Rijnders, gep. luitenant-generaal-titu- lair der infanterie van het Ned.-Indische leger, met ingang van 1 Jan. 1942 be noemd tot commissarissen in Nederland van de pensioen- en weduwen- en wee- zenfondsen voor de Indische landsdiena ren; de heeren: L. J. Harmsen en J. A. Lenshoek, met ingang van 1 Jan. 1942, op nieuw benoemd resp. tot commissaris in Nederland van het pensioen- en wedu wen- en weezenfondsl voor de Indische landsdienaren en tot commissaris in Ne derland van het pensioenfonds voor Euro- peesche locale ambtenaren in Ned.-Indiö. In het hoofdgebouw van den A.N.W.B. in Den Httag beeft de heer H. A. H. Canter Cremers, lid van het dage- Éjksch bestuur van den A.N.W.B„ de tentoonstelling- „Ne derland in boek en band” geopend. Deze expositie gaat uit Van den Nederlandschen Uitgeversbond en de A.Tff.V.V. Tijdens den rondgang. Rechts de heer Canter Cremers, naast hem mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. (Polygoan-iï f eyer) Een meesterstuk van de Organisatie Todt. Met eenvoudige technische hulpmiddelen gelukte het den mannen Van de Q. T. in korten tijd de door de bolsjewisten bij hun vlucht opgeblazen Dnjepr-brug weer te herstellen. Het middenstuk van de brug wordt op zijn plaats gebracht (Weltbild-Patygoon) achtergelaten. Ik deed bet opea. Het bevatte vijftigduizend franc. Demet verborg het gelaat ia de handen. Ik ben een lafaard, en van geld, fluisterde hjj. Vertel verder, drong Riefenberg aan, die thans met spanning luisterde. Ik heb gezwegen en een maand de zonderlinge ver in de Na deze vrerklaring greep Riefenberg en legde hem terug in de Naar men weet is indertijd op initia tief van de stichting Centrale voorziening Rotterdam de „Commissie voorziening kruidenierswaren Rotterdam” in het leven geroepen. Deze commissie heeft in over leg met het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd een enquête gehouden onder de kruideniers, die door de oorlogsgebeurtenissen getroffen zijn, teneinde na te gaan welke bedrijven voor extra-herbevoorrading in aanmerking ko men. De commissie heeft in een aantal gevallen de enquête-formulieren niet te rug ontvangen en moet derhalve aanne men, dat in die gevallen geen belangstel ling voor deze herbevoorrading bestaat. In dit verband is het van belang er nadruk kelijk op te wijzen, dat de betrokken kruideniers zich later bij het Rijksbureau voor de voedselvoorziening niet op een misverstand kiinnen beroepen. Op grond van par. 1 der verordening no. 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, wordt be paald Art 1. De eerste alinea van artikel 1 van het besluit van den secr-gen. van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming ^gn 20 Sept. 1941 (Nederlandsche Staatscourant van 22 Sept 1941, no. 184) wordt gelezen Tefc aanzien van leerlingen, die bij den aanvang van het schooljaar of den schooL cursus een bepaalde school voor lager, middelbaar of voorbereidend hooger on derwijs bezoeken, is overschrijving in den loop van dit schooljaar of dien school- cursus naar een andere school, behoudens in geval van verhuizing, alleen toegelaten met goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging, den 18en Nov. 1941 GIFTEN VOOR WINTERHULP Bij Winterhulp Nederland zijn o.m. de volgende giften binnengekomen H. J. Peters, Roermond, 4000 N.V. Handels- vereen. „Amsterdam’-’, Amsterdam, f 2500H. C. E. S. CMszewski, Amster dam, 2500N.V. HeemafHengelo, 2000N.V. Continentale Handelsbank, Amsterdam, 1000Arth. Troostwijk, Zwolle, 1000 Coöp. Beetwortelsuikerfa- briek Roosendaal, Roosendaal, 1000 1 procent der besommingen der visschers te IJmuiden, den Helder, Katwijk^ Texel, 664.02 F. B. J. Gips, Wassenaar, f 500 F. Gale Gips, Delft, /250; N.V. Etam’s Kousenmij., den Haag, /200; dr. C. Vis ser, Delft, 100 Gebrs. Th. en L. Boers Mzn., Rijswijk, 100 ir. R. Drucker, Wassenaar, 100jhr. mr. H. C. v. d- Wijk, den Haag, 100. In totaal werd op hoofd- en provinciale kantoren ontvangen 36.998,72. De persdienst van het N.V.V. meldt: Het N.V.V. kan zich den laatsten .tijd in een zeer belangrijke ledenwinst ver heugen. Uiteraard doet hierbij bet gene raal pardon zijn invloed gelden. In de rijen der voorheen confessioneel georga niseerde arbeiders dringt het besef door, dat het N.V.V. de organisatie vormt, Dezen avond, den laatsten avond voor uw vertrek, heb ik het toch gewaagd en ben hier binnerfgeslopen, als een diet Riefenberg liep heen en weer in de kamer. Het was hem vreemd te moede. Hij trachtte na te denken, maar voelde zich heelemaal uitgeput. Hij haalde zijn horloge te voorschijn, en bemerkte, dato het reeds drie uur was. Hij bleef staan bij Demet, die met het hoofd voorover zat gebogen. Luister Demet, zei hij, ik moet vanmorgen om tien uur vertrekken en heb behoefte aan een paar uren rust. Ik ben letterlijk op Ik kan u niet lan ger bij mjj houden. Ik beloof u, dat uw na am nergens zal genoemd worden en dat ik me ginder met deze geheimzin nige zaak zal bezighouden. Ik veronder stel, dat ge op dit uur liever niet meer langs de straat loopt? Welnu, gij kun? naar de zolderverdieping gaan om te overnachten in het kleine bediendenka- rnertje, dat ik er heb, nummer acht De deur is open. Morgenvroeg kunt gij met mij ontbijten en dan praten we nog over een en ander. Goeien nacht. Riefenberg liet zijp vreemden bezoe- Ker uit. Even later scheen eindelijk alles tot rust te zijn gekomen, in het groote flat- geboua. Steeds verder voorwaarts, ondanks regen en modder. (P.K. Paut-Baffrrutnnf Zal geregeld worden door den Neder- Inndschen Volksdienst Van 1 Doe. af zal de voedselverstrek king door de centrale keukens worden geregeld door tusschenkomst van den Ned. Volksdienst (N.V.D.). Omtrent deze nieuwe regeling kunnen wij het volgende mededeelenDe bedrijfsleiding van de centrale keukens wordt gesteld onder toezicht van een directorium, waarin zijn vertegenwoordigd het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, de Ne derlandsche Volksdienst, het departement van Financiën, het departement van So ciale Zaken en het departement van Bin- nenlandsche Zaken. Door dit directorium zijn richtlijnen vastgesteld, o.a. betreffende de gezinnen en/of personen, welke goor verstrekking van deze maaltijden in aanmerking kun nen komen. Deze richtlijnen luiden al dus De warme maaltijden uit de cen trale keukens zullen beschikbaar worden gesteld voor de individueele burgergezin- nen of personen, die op grond van eco nomische, maatschappelijke of finan- cieele omstandigheden niet in staat zijn thuis 'zelf warme maaltijden te bereiden of te doen bereiden. Hiertoe behooren niet in gezinsverband wonende personen, als b.y. alleenwonende ongehuwden, zij, die op kamers of in pensions wonen, studenten e.a., die niet in staat zijn zelf hun middagmaal te bereiden of te doen bereiden, ook al zijn zij in het bezit van een boterkaart Voorts invalide personen of personen, die door ziekte of gebreken niet in staat zijn om in hun strikt noodzakelijk levensonderhoud te voorzien en dienten gevolge hulp krachtens de bepalingen van de Armenwet ontvangen. Tevens kunnen ook alle overige per sonen, die op eenigerlei wijze hulp voor levensonderhoud van overheidswege ont vangen en wier inkomen gemiddeld ge lijk is aan de ter plaatse krachtens de Armenwet verstrekte steunbedragen, daarvoor in aanmerking komen. Consu menten der keukens wier financieele po- sitie zulks toelaat, zijn verplicht den kostprijs der porties te vergoeden. De be- oordeeling, welke personen op grond van deze richtlijnen voor het^ontvangen van warme maaltijden uit de centrale keu kens in aanmerking komen, berust van 1 Dec. af bij de N.V.D.-instantiés en wel zooveel mogelijk bij de buurtschapshoof- den. Het zal dus slechts mogelijk zijn het eten af te halen of de daartoe benoo- digde kaartjes aan de keukens te koopen tegen overlegging van een door het des betreffende buurtschapshoofd ondertee- kende en afgegeven verklaring. Voor het afgeven van de verklaringen zal een aantal punten in acht genomen worden ten einde de eerste uitgifte on der geen enkele voorwaarde langer op te houden dan strikt noodzakelijk is, moet aan alle personen (gezinnen), welke momenteel eten uit de centrale keuken betrekken, onmiddellijk en zonder meer een verklaring worden afgegeven. De verklaringen mogen ten hoogste voor den 23 t.m. 29 November *941 Brood Brood Vleesch 45 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 Lm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 Lm. 148 Algem. 21 Nov. Lm. 9 December 1941 Boter 125 gram Boter rn.red. N.B. Zeep op bpn 135 Algem. van 1 Lm. 30 November. als u. Demet zweeg .even, keek schuw kamer rond en zei dan fluisterend: Mijnheer, hebt u Ada Iljen ge kend? Wie zegt u? vroeg Riefenberg vol Zooals u me hier ziet zitten, mijnheer Riefenberg, ben ik als een op gejaagd dier, dat overal den dood ziet grijnzen. In alle donkere hoeken en ga ten vrees ik een sluipmoordenaar te zullen ontmoeten. Vermoord worden of veroordeeld, dat zijn de twee polen, waartusschen ik mij beweeg terwijl ik voortdurend wordt gemarteld door de onverdraaglijkste gewetenswroeging. Het is voor mij zulk een opluchting eindelijk te kunnen spreken tot iemand Was het niet voor»! daeraMC, dat fe-mij, iets wou vertellen? 1 Ja, antwoordde man, daarover wou ik u iets tellen... Te Loepoeta, of beter streek van Loepoeta, werd Ada Iljen vermoord. Hij sloeg aichaeW op de borst en buil de bijna: Vermoord, ja, vermoord. En ik alleen ken ’t geheim. Ik had die mis daad kunnen verhinderen en ik heb bet niet gedaan. Ik heb geld gekregen en gezwegen en ik had haar zoo lief. Die gekkenhistorie nam aldus op het onverwachts een vreemde wending. Riefenberg greep den man bij de schou ders en schudde hem door elkaar. Demet, kerel, bulderde hij, als je nu niet begint, met wa't orde in uw verhaal te brengen, smijt ik u er uit. U praat als iemand, die volslagen krankzinnig is en gooit alles door elkaar. Antwoord nu eens op mijn vra gen: hoe geraakte die tooneelspeelster in Afrika verzeild? Zij verliet het tooneel om in het huwelijk te treden met een rijken Ame rikaan, die zijn verlof in de hoofdstad was komen doorbrengen en die geves- verbazing. Ada Iljen, de bekende tooneelspëei- ster Ada Iljen, die gedurende eenige jaren verbonden is geweest aan de voornaamste Fransche schouwburgen van de hoofclstad. O, Henk eens even na, mijnheer,. Wie haar eenmaal heeft gezien, kan Ihaar niet meer vergeten. Herinner u h aar optreden in de stukken van Duvernois en DevaL Riefenberg keek den bewonderaar van Ada Iljen s ichterdochtig aan en ant woordde na <een poosje: De naaln Ifjkt me inderdaad niet onbekend, naaar ik heb nooit bijster veel belang gesteld in tooneel en nog minder in to oneelspeelsters. Daarenbo ven vertoefd)? ik te veel in het buiten land, om de plaatseljjke tooneeltoestan- den te volgeia Maar Den iet hoorde dit antwoord niet. Hij keek strak voor zich uit en lispelde: ?;t z

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5