Het Duitsche Weermachtbericht De hevige gevechten in Noord-Afrika duren voort Maandag 24 November. 1941. No. 18040 VERDUISTEREN BRITSCHE UITVALSPOGING'BIJ TOBROEK VERIJDELD DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Mislukte bolsjewistische uitval uit Leningrad In Noord-Afrika 260 Britsche pantserwagens vernietigd Kolonel Mölders doode lijk verongelukt Met Duitschland tegen het Kapitalisme Groote omvang van den strijd in de woestijn De inneming van Rostof Het Italiaansche Weermachtbericht Oproep het Oostelüke front Nieuwe successen aan De spanning in liet Verre Oosten Een vlieger-officier met weerga- looze prestaties v. 5.37 aar nam. tot 9.18 aar vjn. Voor ’a-Gravenhage tflj veorultbet. per S mnd. met .JCikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en Letterkundig Bijblad” S.1S. Franco per post met Mode" blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassiniris f 7.85 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et. Propaganda en reclame Verjaardag van het anti* kominternpact Garnizoen van Culquabert overweldigd Zware Britsche verliezen verzwakken het offensief Kinderen in goederenwagons bevroren en verhongerd Deze courant venehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12600 Nederlandsche boeren nemen af scheid van den Nederlandschen bodem COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZÉH COURANT: PRIJS DER ADVERTENTTEN: afweer der aangevallen troe- den na- de leden gedood. middelbare grootte door bomtref- AMERIKA EN FRANKRIJK Roosevelt heeft Vrijdag in de perseon- DE DUIT8CHER8 EN ITALIANEN IN AFGHANISTAN AMERIKAANSCH SCHIP OP EEN MIJN t GELOOPEN Naar de „Manila Tribuna” meldt, is het Amerikaansche vrachtschip „Don Este ban” in de Australische wateren op een mijn geloopen en gezonken. I Maan: 14 Nov, onder 11.59 uur nam. 25 Nov. op 2.23 uur nam. Aanval van Duitache Stuka’s Duitsche stuka’s zijn gisteren in ver scheidene golven onder escorte van jagers gestart voor aanvallen op Britsche tank- WHEELER OVER HET ACHTERHOUDEN VAN INLICHTINGEN De Amerikaansche senatoren Wheeler, Vannuys 'en Nye hebben het ministerie van marine uitgenoodigd het aantal van de door de Amerikaansehe marine tot zinken gebrachte dukibooten bekend te maken. Wheeler verklaarde, dat de poli tiek van het ministerie van marine om inlichtingen over het tot zinken brengen van duikbooten te verzwijgen, duidt op gebrek aan vertrouwen in het Ameri kaansche volk. Hij kon niet inzien, hoe de regeermA van de bevolking vertrou wen kon verlangen in de door haar ge- ferentie te Washington tegengesproken, dat er plannen bestaan tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Vichy. De president weigerde iets te zeggen over den stand der besprekingen met Japan Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: voerde oorlogspolitiek, wanneer men noch het volk, noqji het Congres inlichtingen toevertrouwt. Het Amerikaansche volk, aldus Whee ler, heeft er recht op te vernemen of de zonen der Vereenigde Staten zonder oor logsverklaring door het Congres een ac- tieven zeeoorlog ingezonden worden. WW Opperbevel van de Weermacht deelde gisteren mede: i.. het Oostelijke front hebben onze aanvallen tot nieuwe successen geleid. steken. Wat moet men echter van het ini tiatief tot het opriehten van een tweede front denken, wanneer reeds na enkele aanvalsdagen het gevaar opdoemt voor de mislukking van dezen aanval, als gevolg van den afweer der aangevallen troe pen Rede van Graf Grote Nadat deze de woorden van ir. Staf had onderstreept vroeg hij den mannen zich bij hun vertrek naar het Oostland de kaart van de wereld voor den geest te halen en te beseffen hoe klein feitelijk de Euro- peesche ruimte is tegenover de Aziatische zich in te denken in welk een kleine ruimte de Germaansche en andere volke ren samen leven, weliswaar gescheiden soms door taal en cultuur, maar in een samenleving intensiever toch dan in welk uur der historie. Dit besef aldus Graf Grote is het wat ons de handen ineen moet doen slaan om alles wat voor ons en onze kinderen van beteekenis is te be schermen tegen de Aziatische „cultuur”. In het bewustzijn hiervan, zult gij be grijpen, waarom de Führer met zijn vblk en de verbonden volkeren is aangetreden tegen het bolsjewisme. Wanneer het Duitsche en de verbonden volkeren dan hun bloed inzetten, moet gij begrijpen, dat gij mede de handen uit de mouwen dient te steken om de ruim ten, gewonnen door het Duitsche z’&pard, tot bloei en ontwikkeling te brengen. Europa moet wakker worden in dit histo risch uur en de teekenen des tijds ver staan. Onze leuze zij niet alleen „Neder land voedt zichzelf”, heel Europa zal zich zelf moeten voeden! Met zooveel idealisme moet gij bezield zijn, dat gij als eerste pioniers die ruim ten wilt gaan cultiveeren. Ik weet, dat gij Nederlandsche boeren, daaruit meer Het politiek weekpraatje vaft Max Blokzijl, dat hij van 19.4520.uur over den zender Hilversum 2 houdt, heeft tot titel: „Propaganda en reclame”. Japansche loocheningen inzake Thailand Het bureau van voorlichting te Bang kok spreekt een Britsch bericht tegen, dat de aankomst van 4 Japansche krui sers te Saigon, verhoogde Japansche pressie op Thailand beteekent. Het bu reau loochent eveneens de Britsche be wering, dat Japansche troepen oprukken naar de Thailandsche grens. Het voegt hieraan toe, dat de voorbereidingen voor de Japansche troepenbewegingen op geenerleiwijif uitgelegd kunnen wor den, als een bedreiging van Thailand. De „Times” bericht, dat men in Sin gapore de aandacht heeft gevestigd op het bezoek, dat de Britsche gezant in Bangkok aan den Thailandschen minis ter van buitenlandsche zaken heeft ge bracht. De gezant, Crossby, heeft in den loop van de week meermalen met den premier geconfereerd. Ook de Ja pansche ambassadeur heeft een bespre king met den eersten minister van Thailand gehad. De minister van bin- nenlandsche zaken van Thailand heeft echter een radiorede gehouden, waarin hij de bevolking bepaalde aanwijzingen geeft voör het geval, dat een oorlog zou uitbreken. AMERKAANSCHE MISSIES IN EGYPTE EN BRITSCH-INDIK De Amerikaansche brigadegeneraal Maxwell is, naar Associated Press meldt. Zaterdag te Cairo aangekomen om zich te belasten met de leiding van de Ame rikaansche militaire missie, die toezicht moet houden op de materieele steunver lening van de Vereenigde Staten aan de Britsche strijdkrachten in Afrika. De onlangs benoemde eerste commis saris van de Ver. Staten voor Britsch- Indië, Thomas Murray Wilson, heeft Vrij dag naar uit Delhi wordt gemeld, den Indischen vicekoning lord Linlithgow zijn door Roosevelt geschreven benoemings brief overhandigd. In gezelschap van Wilson bevinden zich ook 2 waarnemers van het Amerikaansche leger voor Indië Nachtdienst DOK.ERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. Ziekenfondsleden de Volharding: No.116364; zg. Stadspatiënten No.49 concentraties en autocolonnes in de Mar- marica. Bij de daaropvolgende scheeraan- vallen met schietwapens konden de be manningen de vernietigende uitwerking der bommen duidelijk opmerken. Tor- pedovliegtuigen dreven tijdens een gewa pende verkenning boven de woestijn een groote colonne vijandelijke gepantserde verkenningsauto* s uiteen en stelden er verscheidene buiten gevecht. Britten geven verhezen toe De Britsche berichtendienst publiceert in een commentaar op de gevechten in Noord-Afrika een bericht uit Cairo, waar in openlijk wordt toegegeven, dat de Brit sche verliezen aan tanks en pantser auto’s zeer groot zijn. Eveneens wordt Moegegeven, dat de Britsche luchtmacht bij de operaties in Lrbye 24 vliegtuigen heeft verloren. Een militaire woordvoer der te Cairo heeft volgens den berichten dienst verklaard .Toegegeven moet wor den. dat wij op krachtigen, ja, aeer krach tiger: tegenstand stuiten en dat de ge vechten zeer zwaar zijn.’’ Tijdens hevige luchtgevechten in de 14- bysche woestijn en bij Tobroek en Sol- koem. zijn op 21 en 32 November 25 Brit- sehe vliegtuigen, waaronder vele meer- motoriga, door Duitsche jagers neerge- sehoten, meldt het D.N.B. Zaterdag heeft een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen bij verrassing een aanval ge daan op een Britsch vliegveld in de woestijn ten Zuiden van El Mechoeëli. Zes op het veld staande tweemotorige vliegtuigen werden vernield, verschei dene beschadigd. Het D.N.B meldt uit Ankara Aan het Turksch-Iraksche grensstatiow Noesibin werd gisteren een extratrein met leden van de Duitsche en de Italiaansche kolo nie te Kaboel verwacht. Het gezelschap bestaat uit 180 Duitschers en 28 Italianen. De Turksche regeering had een extra trein naar Bagdad gezonden om de Vluchtelingen te halen. ig voor in- het Japan sche ministerie voor verkeerswezen, Okoebo, heeft bjj zijn aankomst in Yo kohama, waar hij met een Japansch vliegtuig van Timor was geland, ver klaard, dat Nederlandsch-Indië, de Phi- Hppijnen en Tsjoengking, alles in het werk stellen, om Portugal te bewegen tot verbreking van zijn vriendschappelijke betrekkingen met Japan. Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regei meer 50 et. Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et. Ineasso binnen de stad cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties et.; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad’ 10 ct. meer. Weer een conferentie te Washington S.P.T. meldde Zaterdag uit Washing ton: In verband met de ernstige situa tie in het Verre Oosten hebben Cordell Hull, de Australische gezant en die van Nederlandsch-Indië, jhr. Loudon, president Roosevelt een bezoek ge bracht en geruimen tijd met hem ge confereerd. Het D.N.B. meldt uit New York: Zaterdag heeft minister Hull de Japan- sehe ambassadeurs Koeroesoe en Nomoera ontvangen nadat Jaij besprekingen had gevoerd met de diplomatieke vertegen woordigers van de mogendheden, die be langen hebben in den Stillen Oceaan. Uit het feit, dat de Japanners Huil in zijn woning hebben bezocht, meenen de Newyorksche bladen van Zondag te kun nen afleiden, dat er eenige hoop op over eenstemming bestaat. De correspondent van de „New York Times” te Washington schrijft, dat voor het eerst sprake is van een zekere hoop op overeenstemming. Hoewel de atmosfeer beter is geworden, ziet men in, dat de onderhandelingen zich in een kritiek sta dium bevinden. Er zijn eenige hoopgeven de factoren, doch de onderhandelingen zijn te delicaat, dan dat de deelnemers daarover iets in het openbaar kunnen zeggen. Waarschijnlijk hebben de Japan ners de resultaten van de onderhandelin gen onmiddellijk naar Japan geseind, zoodat men kon verwachten, dat de on derhandelingen deze week zouden worden voortgezet. Huil, aldus deze correspondent, laat zich niet in met besprekingen, die ten koste van China zouden worden gevoerd. Hij is echter bereid alle voorstellen aan te hooren, terwijl hij tegelijkertijd China, Engeland en de andere belanghebbende regeeringen op de hoogte houdt Minimumbasis voor een regeling aan da Japanners voorgelegd Volgens den correspondent van de „New York Herald Tribune" kan men uit het feit, dat aan de onderhandelingen van Zaterdag geen Sovjetvertegenwoordiger heeft deelgenomen, opmaken, dat slechts aangelegenheden betreffende het Zuid oosten van Azië te berde zijn gebracht. Van betrouwbare zijde zegt de corres pondent te hebben vernomen, dat Huil den Japanners een minimumbasis voor een regeling van het vraagstuk van den Stillen Oceaan heeft voorgelegd. De demonstratie van vriendschap en eenstem migheid tusschen de 5 Zuidzeemogend- heden moest den Japanners waarschijnlijk toonen, dat zij tegenover een eensgezind democratisch front staan. Da inspecteur der jaehtvliegers, kolonel Werner Mölders is Zaterdag op een dienstvlueht met een koeriers- ▼liegtuig, dat hij niet zelf bestuurde, MS Bresteu doodelijk verongelukt. Door den vijand niet overwonnen, heeft deze overwinnaar in 115 luchtgevechten op zoo tragische wijae den vliegerdood gevonden De prestaties ae successen van dezen 28-jarigen officier zijn weergaloos. In Juli 1941 verleende de Führer en opperste bevelhebber van de weermacht aan den commodore kolonel Mölders na zijn 101ste overwinning in de lucht in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk als eersten soldaat van de weermacht de hoogste onderscheiding voor betoonde dapperheid, n.l. het eikenloof met de zwaarden en brillanten behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis. Als waardeering voor de unieke ver diensten van kolonel Mölders heeft de Führer en opperste bevelhebber van de weermacht bepaald, dat het jachteskader, dat tot dusver door Mölders naar de zoo geweldige overwinningen is gevoerd, voortaan zijn naam zal dragen. Tevens heeft de Führer bepaald, dat kolonel Mölders een staatsbegrafenis zal krijgen. In uitvoerige hoofdartikelen betreurt de Duitsehe pers het groote verlies, dat de Duitsche luchtmaeht heeft geleden door den dood van kolonel Mölders. Zij herinnert aan de successen van den pas 28-jarigen vlieger, die zijn beloond met de hoogste onderscheiding voor dapper heid. De „Berliner Börsenztg” schrijft, dat het eskader van Mölders 16 dragers van het ridderkruis telde. „Wij rouwen hem” aldus het blad.- „maar wij versagen niet, wanf wij weten, dat de geest der helden met ons opmarcheert naar de overwin ning kunt putten dan anderen, ik heb groot respect gekregen voor uw prestaties. Toont dan wat de Germaansche mensch uit den bodem tevoorschijn kan brengen! Thans wachten u gure wintermaanden, doch ik weet dat gij een Nederlandschen boeren schedel hebt en koppig zult volhouden in trouwe kameraadschap om straks als het voorjaar komt en de sneeuw is gesmol ten, de moeilijkheden te vergeten en ge pakt te worden door den greep van uw beroep. Dan zult gij er trotsch op zijn, dat gij als eersten erop uit zijt getrokken. Blijft tezamen en voelt u ginds een Neder- landsche gemeenschap, bewijst dat Neder landers ook nu nog kracht vinden tot groote prestaties. Wanneer gij zoo han delt, dan twijfel ik er niet aan, dat men mij in Berlijn later zal zeggen„Grote, mijn hoogachting voor die Nederlandsche boeren!”. Tenslotte zoo besloot Graf Grote zijn toespraak gij doet dit alles niet voor Duitschland alleen. Volgens toezegging van den Führer zal datgene wat gij aan brood graan boven de behoefte daar uit den bodem haalt, ook ten goede komen aan Nederland. Hiermede krijgt gij dus ook als Nederlandsche patriotten een groote opgave! Nadat Graf Grote de instanties, die hun medwerking hadden verleend bij deze uitzending, had bedankt, gaf hij den mannen de verzekering, dat zij bij moei lijkheden op dezelfde hulp zouden kunnen rekenen, als die welke de Duitsche over heid haar eigen volksgenooten biedt. Nadat na de pauze, een der vertrek kende boeren een woord van dank tot Graf Grote en van aansporing tot zijn kamera den had gesproken, en voor den Neder- landschen Landstand ir. A. W. Ausenns een kort propagandistisch woord had ge- gesteldï want gij'hebt tot taak "de, sproken, nam ten besluite van den in zeer vroolijke stemming doorgebrachten avond de leider van den Nederlandschen Land stand, E. J/ Roskam, afscheid van zijn mannen. Ter aanvulling op het Weermactrtbe- richt wordt aan het D.N.B. oa. medege deeld. dat de bolsjewieken, na het initia tief aan het Oostelijke front te hebben verloren, aan de Engelsehen den eiseh gesteld hadden «m, ter verlichting van het Oosten, een tweede front te vormen. De Engelsehen schijnen thans ia Noord- Afrika op den wensch van de bolsjewie ken te zijn ingegaan Zonder twijfel heb ben zij het initiatief genomen voor een grootschen aanval. Er heeft zich hier een strijd ontwikkeld, die uiteraard niet bin nen enkele dagen kan zijn afgeloopen. Het Duitsche Weermachtbericht van gis teren geeft een duidelijk beeld van den omvang van dezen strijd en van de zware verliezen aan pantserwagens, welke de Engelsehen daar lijden. Dergelijke zware verliezen aan pantserstrijdkrachten, reeds aan het begin van een offensief, Millen naar de ervaring geleerd heeft, er toe leiden, dat het offensief op zijn minst aan elan inboet, tndien het al «wei. blijft Duitsche soldaten vonden aan het Oos. telijke front op het station van een kleine stad, waarom dagenlang gevochten wjj, twee gesloten goederenwagons, zoo me den de dagbladen. Toen ze de wagons met de noodige voorzichtigheid geopend hadden, ontdekten ze tot hun groote ont zetting, dat zich hierin kleine kinderen bevonden van 2 tot 6 jaar oud. De mees ten bleken bevroren en verhongerd te zijn. De weinige kinderen, die nog in le ven waren en door de Duitsche soldaten onmiddellijk geholpen werden, vertelden, dat zij van hun ouders gescheiden waren en voor vervoer in de goederenwagons waren opgesloten. Dit sobere relaas geeft een schril beeld van de verschrikkingen die de Duitsche troepen in de Sovjet-Unie aantreffen; onnoemelijk veel is er te leni gen en de ambulances zwoegen dag an naeht. Laat het onze Nederlandsche ambulance daarom aan niets ontbreken. Steunt deze hulpexpeditie naar uw vermogen en stort uw bijdragen op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, ’s-Gravenhage. Voor het vertrek naar Oostland Aan het vertrek Zaterdagochtend der ruim honderd Nederlandsche boeren naar het Oostland, ging Vrijlag een intieme feestavond vooraf in de zalen van hotel Terstege te Oldenzaal. De avond werd bij gewoond door den Landesbauemführer en leider der Geschaftsgruppe „Ernahrung und Volkswirtschaft” van het Rijkscom- ftissariaat Graf Grote, den voorzitter der commissie voor de uitzending van bedrijfs leiders naar Oost-Europa president-direc- teur der Ned. Heide Mij., ir. C. Staf, den wnd. burgemeester van Oldenzaal, den heer A. H. G. Weustink, Regierungs- inspektor Faschwerber Ploschlues, Sonderbeauftragte voor de werving der bedrijfsleiders, baron von Stechow. mens de Aussenstelle Arnhem van de Ge- schaftsgruppe „Soziale Verwaltung” dr. Kletke, Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P. Uhkötter. en verder vertegenwoordigers van de gewestelijke arbeidsbemiddeling en vertegenwoordigsters van den Nederland schen Arbeidsdienst, benevens verwanten van enkele reeds in WesLRusland toevende Nederlandsche boeren. Voorts kwam ook de boerenleider E. J. Roskam in den loop yan den avond nog afscheid nemen van zijn mannen. De zalen waren feestelijk met dennegroen en bloemen versierd; het stafmuziekcorps van een Duitsch reserve- bataillon luisterde de bijeenkomst met vroolijke marschmuziek op. Nadat barön von Stechow er op had ge wezen, dat hier Duitschers en Nederlan ders tezamen zijn in het besef van den gemeenschappen arbeid van beider vader land, en burgemeester Weustink zijn Duitsche en Nederlandsche gasten had welkom geheeten in deze oude bisschops stad, in antwoord waarop staande de eerste strophen van het Oostland-lied werden gezongen, sprak ir. Staf de man nen toe. Deze wees erop, dat zij als eerste Neder landers op vreemden bodem zullen gaan werken aan de voedselvoorziening. Gij hebt aldus spr. een prachtige opgave te vervullen. In u wordt een groot vertrou wen L-- T- - - graanvoorziening, ook die van ons land, veilig te gaan stellen. Toont niet alleen, dat gij goede boeren zijt. maar ook goede Nederlanders en goede kameraden door ginds een gemeenschap te stichten, waar in het parool geldteen .voor allen, en allen voor een. Zorgt er voor aldus be sloot ir. Staf zijn toespraak dat door den geest waarvan gij blijk geeft, ginds steeds grooter gebieden aan Nederlanders worden toegewezen. Hierna voerde Lan desbauemführer Graf Grote het woord. I« da wateren om Engeland zijn in den afgeloopen nacht 2 koopvaardijschepen van middelbare grootte door bomtref- ters zwaar beschadigd, een dezer sche pen kan verloren geacht worden Over, dag zijn luchtaanvallen gedaan op fa brieken in Schotland. In den afgeloo- pen nacht zijn havens aan de Zuid oostkust van Engeland mei succes ge bombardeerd. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansehe afdeelingen in aucceevolle Bijkantoor: Schevenlngen, Kelzerstr. 319, Tel. 650310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tol. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. A. de Konlng, Goudsblóemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvéa. van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De Portugeesch-Japansche betrekkingen De „Nitsji nitsji” meldt uit Kanton, dat Tsjoengking den Vereenigden Staten reeds het recht heeft gegeven, verschei dene vliegvelden aan te leggen in de provincie Foekien tegenover Formosa. In geval van een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan, zouden deze vliegvelden gemeenschappelijk door de Vereenigde Staten en Tsjoeng king gebruikt worden. De Portugeeech-JapMiecbe be trekkingen De teidvr van de afdeelini ternationaal luchtverkeer in l ministerie Leidende staatslieden te Berlijn bijeen Ter gelegenheid van den verjaardag van het anti-komin' >rnpact, gesloten in 1936, komen heden en morgen tal van leidende staatslieden van de mogend heden, die vereenigd zijn in den strijd tegen het bolsjewisme, te Berlijn aan om uiting te geven aan hun strijdbaarheid tegen het internationale bolsjewisme' Deze bijeenkomst wordt morgen met een plechtigheid geopend. Het testament van Peter den Groote De Duitsche bladen ven beden schrij ven, groot opgemaakt, over het testament van Peter den Groote en kondigen de wereldhistorische ontmoeting aan van de leidende staatslieden, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn vereenigd. „De Führer verscheurt het testament van Peter den Groote”. „Voor de betooging van het antibolsjewistische wereldfront”. Deze en soortgelijke opschriften plaatsen de bladen boven hun commentaren op het door het Brusselsche blad „Pays Reel” gepubliceerde testament van Peter den Groote, waarin alle bijzonderheden zijn opgeteekend van de huidige heersehappij. aanspraken van het bolsjewisme, zooals de verovering van de Oostzee, het in be zit nemen van de Dardanelles het syste matische opdringen naar het Westen, allemaal eischen, welke, zooals de bladen schrijven, 250 jaar later een Molotof bij zijn bezoek aan Berlijn trachtte door te zetten. De „Völkischer Beobachter” wijst op het fundamenteele beginsel van de Russische wereldpolitiek en schrijft, dat alle tsaren, vooral Alexander de eerste, zich zeer ingespannen hebben om de echtheid van het document tegen te spreken. Van beslissende beteekenis is echter, dat de raadgevingen van Peter den Groote door zijn opvolgers nage. komen zijn met een nauwkeurigheid, die verbluffend is. De Tsaristische politiek, zoo gaat het blad verder, heeft zich de twee laatste eeuwen tegenover alle na buurvolken inderdaad gedragen, zooals Peter de Groote dat had aanbevolen. Bij het doorlezen van het Petersburgsche tes tament ontmoet men waarlijk verbluffende parallellen met de sovjetpolitiek van thans. COMMUNISTISCHE BENDEN IN SERVIË VERNIETIGD In Oost-Servië hebben Servische forma ties vrijwilligers communistische benden in het gebied van Hamolj, in de nabijheid van*Koetsjewo. volkomen in de pan ge hakt. Tijdens het gevecht werden 239 communistische bandieten gedood en 70 gevangen genomen. Een communistische bende is vernietigd bij het dqrp Sjabari (Zuid-Servië). Bij een mislukten aanslag van communistische bandieten bij Losnitsa, zijn dertig bende- VERSPREIDE BERICHTEN Het definitieve resultaat van dw volksstemming in Roemenië, is thans officieel bekend gemaakt Er zija 3.446.889 „ja”-stemmen en 68 „neen”- stemmen. Het officieele meteorologische in stituut van het vliegveld van New York, Heeft de publicatie van de weerver*' wachtingen voor Transatlantischs vluchten gestaakt, zoo meldt „Associa ted Press”. Het Amerikaansche federale bu reau voor den economischen oorlog, heeft de vorige week 2 verzoeken om exportvergunningen voor Spanje afge wezen, zoo meldt de „New York Herald Tribune”. De aanvragen hadden betrek king op asfalt en gasoline. Het verzoek om asfaltexport werd afgewezen op bet motief, dat de zending in Duitsche han den kon geraken en het voorstel van gasoline op het motief, dat de Spaan- sche behoefte op het oogenblik vol doende gedekt is. De Frsnsche minister van koloniën, admiraal Platon, is te Niamey, een oass aan de Niger, aangekomen Hij zal een inspectiereis door Franscb Afrika maken. De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, Steinhardt. heeft ontslag gekre gen. Tot zijn opvolger is Burns, lid van de commissie vopr de uitvoering van loon- en pachtwet benoemd. Duff Cooper is uit Sidney in Auck« land (Nieuw-Zeeland) aangekomen.. In de Marmarische weeetijn duurden op 22 November de gevechten langs het geheele front van de grens tue. schen Cyrenaica en Egypte en van Tobroek voort. Onze divisies wezen alle aanvallen van den vijand, die nieuwe, zware verliezen leed, reso luut af. De divisie Arlete alleen al heeft in de gevechten dezer dagen meer dan 250 gepantserde voertui gen, waaronder 55 gevechtswagens, vernield en eenige honderden gevaru genen gemaakt De Duitsche divisies hebben in hevige gevechten aanzien lijke verliezen aan Britsche gepant serde afdeelingen toegebracht. Onder andere zijn meer dan 200 gevechts. wagens vernield. Een onzer duidelijk te herkennen veld- lazarets is door de vijandelijke lueht- macht herhaaldelijk met bommen en machinegeweervuur bestookt. Vijfentwin. tig- verpleegden werden gedood en 35 gewond. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op dorpen in den Dzjebel van Cyrenaica. Eenige huizen van kolonisten werden beschadigd er zijn geen slacht offers. Aan het front van Tobroek hebben de Duitsche en Italiaansche troepen talrijke vijandelijke gevechtswagens vernield en den vijand groote verliezen toegebracht bij de verijdeling van alle uitvalspogin- gen. In het verloop van den strijd te land hebben onze luchtmacht en onze afweer tot dusver 15 Engelsehe vlieg tuigen neergeschoten. De afweerbatterijen der divisie Pavia hebben bovendien nog 2 vijandelijke toestellen neergeschoten. Acht eigen vliegtuigen gingen verloren. Een gemotoriseerde colonne van den vijand, die afzonderlijk opereerde in de woestijn van Cyrenaica, werd door Italiaansche en Duitsche afdeelingen vliegtuigen ontdekt en aangevallen. Meer dan honderd pantserauto’s en vracht auto’s werden getroffen en geraakten in brand. Bij een operatie ten Noorden van Bardia is een vijandelijk oorlogsschip in brand geraakt en op de klippen ge- loopen. In Oost-Afrika werden in den middag van 21 November de onoverwonnen afdeelingen van Culquabert-Fercaber, nadat zij tot den strijd met de bajo net en handgranaten waren overgo, gaan, door de drukkende numerieke superioriteit van den vijand overwel digd. Bij de heldhaftige verdediging onderscheidde zich ais symbool van dapperheid der Italiaaneche afdeelin gen, het bataljon Carabieri op roem, volle wijze. Nadat de munitievoor. raden waren uitgeput, heeft dit batal jon tot het uiterste zijn overweldi gende tegenaanvallen met het blanke wapen uitgevoerd. Bijna alle carabi nieri zijn gesneuveld. Aan het front van Celga werden he. 1 vige vijandelijke aanvallen op 20 No vember door onze formaties verijdeld. De vijand liet vele dooden op het slag veld achter, on$er wie een hoogen En. gelschen officier. Er werden talrijke ge. vangenen gemaakt en er werd een over- groote buit gemaakt aan wapens en mu nitie. Te Gondar viel de vijand opnieuw het ziekenhuis van Gondar aan en be schadigde dit. Eenige menschen werden gedood. Een Italiaansche formatie jachtvlieg tuigen met nieuwe, verbeterde kenmer ken, geraakte gisteren boven Malta in gevecht gewikkeld met ongeveer 40 vij andelijke jagers. Zes vijandelijke ma chines werden neergeschoten, vele an deren werden zwaar getroffen. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. In den nacht van 21 op 22 November wer den 3 Britsche gevechtsvliegtuigen en torpedovliegtuigen door onze oorlogs bodems omlaag geschoten in de Middel- landsche Zee. Twee van onze torpedo jagers, welke opereeren in het centrale deel van het Oostelijke bekken der Mid- derlandsche Zee hebben onder bevel van den eorvettenkapitein Luigi Franzoni en van den luitenant ter zee Luigi Balduzzi met dieptebommen een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. Zaterdag trachtte weer een duizendtal bolsjewieken een uitval uit Leningrad te doen. Op verschillende plaatsen probeer den zij over de dichtgevroren News te komen, doch zij werden teruggeslagen. Meer dan 500 bleven op het ijs liggen. Des middags werd een nieuwe poging ge daan, voorbereid door artillerievuur. Op nieuw werden de bolsjewisten met aan zienlijke verliezen teruggedreven de Duitschers maakten verscheidene honder den gevangenen. Duitsche artillerie be stookte voor den oorlog belangrijke in stallaties en ravitaiUeeringsbedrijven te Leningrad met succes, weldra braken branden uit. Over de inneming van Rostof verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden In moedige aanvallen rukten snelle troepen en afdeelingen der Waffen-S.S. van het Noorden en Noordwesten naar Rostof op. De bolsjewieken trachtten de zen opmarsch te stuiten met pantserwa gens, artillerie en luchtmacht, doch hun wanhopige tegenstand werd gebroken en op 20 November werden de Noordelijke en Noordwestelijke uitloopers der stad bereikt. Ook hier verdedigden de bolsje wieken zieh hardnekkig. Aan den rand van de stad hadden zij sterke afdeelingen artillerie, pantserafweer en pantserwa gens .opgesteld, terwijl de luchtmacht on ophoudelijk scheervluchten uitvoerde. Ook deze tegenstand werd gebroken en in den avond van Donderdag jJ. waren de Duitsche troepen gevorderd tot aan de Zuidoostelijke en Oostelijke voorsteden. Er ontsponnen zich toen hevige straatgevechten. Vrijdagmorgen was Rostof hecht in Duitsche handen. De bolsjewieken vluchtten in verwarring naar het Zuiden, over den Don, die voor een deel was dichtgevroren. De Duitsche troepen maakten vele gevangenen en be haalden een buit, welks omvang nog niet is te overzien. Verscheidene Sovjet-vlieg- tuigen, welke niet meer konden opstij gen, werden op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht verleende den troe pen grooten steun gevechten met de Britsche strijdkrach ten, die uit het Zuidoosten waren ge. naderd, meer dan 260 pantsergevechts- wagens en ongeveer 200 gepantserde voertuigen vernietigd. Krachtige, door pantserwagens gesteunde, uitvalspogin- gen der bezetting van Tobroek zijn ver ijdeld door de omsingelende Italiaan sche troepen. In hevige luchtgevechten heeft de vijand 25 vliegtuigen verloren. Bij een luchtaanval op 'n Britsch vlieg, veld zijn verscheidene bommenwjerpers op den grond vernield. De slag in Noord-Afrika duurt onder zware ge vechten voort.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1