HET GROOTE AVONTUUR II l M r -J. en Aard, karakter en toepassing van Barnsteen van Éénjarig bestaan Technisch Gilde BINNENLAND Tentoonstelling van het „goud van de zee” in het Rijksmuseum De distributiebonnen I <1 I FEUILLETON iHAAGSCHE COURANT Maandag 24 Nov. 1941 TWEEDE 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Termijn voor de Kerstpakketten verlengd MEESTERSTUKJES VAN BEWERKING Ir. A. A. Mussert spreekt te Utrecht 7 1 Br„ gebak Kaas 100 gram 125 gram het Legioen doch het ge rand Rede ir. v. d. Vegte Als laatste spreker voor de pauze De begrafenis van Udet. (Telefoto Holland) Eenige pannen op elkaar kookt uiterst zuinigI Doet u het ook? (Polygoon-Seym) Suiker Cacao (Koffie-6ur»i Jam ▼L, VLw. Melk Aardapp. Aardapp. aan goed 45*4 45 45 4 i i 1 Boter Boter m.red. BI., Br. Getx Rijst Havermout Gort Venn, Marz, (Nadruk verboden) In het kamp Waterloo bij Amers foort is Vrijdag de eerste groep vrij willigers voor den Arbeidsdienst af gezwaaid. Een overzicht tijdens de plechtige inlevering der spaden. Polygoqp-Zeylemaker), Aan het Oostfront in het hooge Noor den. Finsche wegarbeiders, achter het front aan de Ijszee te werk ge steld, kijken de vliegers na. (Orbis-Holland) de handen op een i een jaar van mijn leven zal kosten. Het zwart en vreeselijk ver- 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram Brood Brood Vleesch 45 Vleeschw. 45 45-A 45-B De kynologenclub „De Hofstad” hield in den Haagschen Dierentuin een hondenschouw. De twee beste cocker spanielslinks „Tender foots” en rechts „Tommy Fittle- molye**, eig. de heer Hartman te Wassenaar. (Polygoon-Meyer) Uitbetaling van de loonen der in Noord- Frankrijk werkende landarbeiders De persdienst van den Nederlandschen Landstand meldt: De uitbetaling van de loonen der in dienst van Nederlandsche aannemers naar Frankrijk vertrokken ar beiders, waaronder vele landarbeiders, heeft vooral in den beginne te foontoestel stond, besloot hij eerst maar even de redactie op te bellen. Daar werd hem geantwoord, dat men zich vaag tiet geval van Ada Iljen herinner- hieraan een einde zal zijn gekomen, dienen er maatregelen genomen te wor den, welke leiden tot een redelijke ver- deeling van opdrachten, waarbij de knapsten ook de belangrijkste opdrach ten krijgen. En daarbij moet niet alleen gekeken worden naar vakbekwaamheid, doch ook naar den persoon en diens karakter. danks het feit, dat ons land voor het grootste gedeelte zeer vruchtbaar is, kunnen wij niet genoeg uit den bodem halen, om onszelf en ons vee te voeden. Ons eerste probleem is dus wel het ver- grooten van ons bodemoppervlak, te verdeelen in het scheppen van nieuw land en het vruchtbaar maken van stre ken welke nu nog tot de z.g. woeste gronden behooren. Sterk verband houdend met het win nen van nieuw land en het vruchtbaar maken van woeste gronden, is het we- •genvraagstuk. Naast het verkeer te land en te water gaat het luchtverkeer steeds meer een rol van beteekenis spelen voor ons land, voornamelijk ten aanzien van het ver keer met het buitenland. Door de sterke toename van onze be volking vraagt ook de uitbouw van onze steden en dorpen de speciale opmerk zaamheid, vooral in het Westen van ons land. Nederland ligt bijzonder gunstig als voorportaal van een groot bloeiend ach terland aan de zee. Daarom zijn de zee havens van het allergrootste belang. In de eerste plaats moeten natuurlijk Rot terdam en Amsterdam genoemd wor den. Deze havens stonden steeds in Dr. Hellbeck sprak van de tentoonstel ling als van een sprookjes-expositie. In derdaad In de vitrines liggen de honder den barnsteenen voorwerpen (wij wijzen op de fraaie crucifixen, paternosters, schalen, kettingen Van reusachtige afme tingen, enz.) Alles is zoodanig uitgestald, dat het electrische licht, in de uitstalkas ten aangebracht, door het lichtgele tot bruine barnsteen, vrij spel heeft, waar door de prachtigste effecten ontstaan. In het midden van de zaal staat een groote vitrine met een Koggeschip. Ontelbare uren heeft de maker noodig moeten heb ben om dit werkstuk uit barnsteen te vervaardigen. Vooral is de tentoonstelling overzichtelijk, waardoor de buitenstaan der een duidelijk inzicht krijgt van het ontstaan en de verwerking van het barn steen. Men kan er stukjes zien, waar wonderlijke speling van de natuur keurig blaadjes, takjes en insecten uit den oertijd stammende, zijn ingekapseld. Tot in détails het tentoongestelde te bespreken, is niet doenlijk. Trouwens eigen aanschouwing kan de expositie slechts op de juiste waarde doen schatten. De opening Op de op morgenochtend vastgestelde opening zal het woord worden gevoerd door dr. Hellbeck, den burgemeester van Amsterdam, den heer Voute, en door se nator dr Böhmcker; gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Am sterdam. De tentoonstelling zal tot 18 De cember a.s., iederen Sag van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m., tegen zeer lagen entree prijs te bezichtigen zijn. wenschen overgelaten. Nadien is, op ver zoek van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, door inschakeling der Gewestelijke Arbeidsbureaux een betere regeling tot stand gekomen. Het is ech ter gebleken, dat arbeiders, die destijds in dienst der N.V. vil. Joh. Vens Kzn. waren, hun in het voorjaar 1941 rechtma tig verdiende loon nog niet volledig uit betaald hebben gekregen. Terzake zijn door de afd. Arbeidsbescherming van het voormalig „Nederlandsch Agrarisch Front” besprekingen gevoerd met het de partement van Sociale Zaken. Thans kan worden medegedeeld, dat, dank zij de be moeiingen van dit departement, ook deze gelden zullen worden uitbetaald. Hiertoe dienen belanghebbenden het juiste be drag hunner loonvordering in te vullen op een bij het Gewestelijk Arbeidsbureau van de plaats hunner inwoning verkrijg baar formulier en dit formulier aldaar in te leveren. Na onderzoek en accoordbe- vinding zal de uitbetaling rechtstreeks door de betrokken firma geschieden. Door het Nederlandsch Genootschap tot bevordering der Voetverzorging werd ons medegedeeld, dat het verstrekken van een deurschild, aan door dit genootschap onder Rijkstoezicht gediplomeerde leden, betreft een door dit genootschap zelve te treffen maatregel. De deurschilden met de vermelding „onder Rijkstoezicht gediplo. meerd", welke in de toekomst door het ge nootschap zullen worden verstrekt, gaan dus-niet uit vanwege het departement van Sociale Zaken. Bij besl. van den secr.-gen. van het departement van Binnenlandsche Zaken is H. J. Vennekens, op zijn verzoek als burgemeester van de gemeente Neer eer vol ontslagen; bij besluit van den secr.- gen. van het departement van Binnenland, sche Zaken is de voorloopige verlenging van de ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Oldenzaal, G. H. P. Bloemen^ met ingang van 12 Nov. 1941 beëindigd. Bremen en Hamburg. In de toekomst moet het nu zo$> zijn, dat elk dezer ha vens zijn speciale taak toegewezen krijgt en de plicht heeft zijn uitrusting geheel aan te passen aan deze taak. ■Daarnaast vraagt de energie-voorzie ning van ons land wel de bijzondere aandacht. Ons geheele technische appa raat staat en valt met de daarvoor be schikbare energie. Het vervoeren van electrische energie over zeer groote afstanden is mogelijk en de groote verbinding van het Ruhr- gebied met Beieren is daar een voor beeld van. Men werkt reeds met span ningen tot 220.000 volt, terwijl 380.000 volt geprojecteerd is. Rede dr. ing. W. A. Herweyer Na de pauze sprak allereerst dr. Beck van de Technische Nothilfe een kort woord van opwekking, waarna dr. Schmidt namens de Duitsche ingenieurs de gelukwenschen aanbood bij het een jarig bestaan van het Technisch Gilde. Hierna was het woord aan dr. ing. W. A. Herweyer, leider van het Tech nisch Gilde. Deze gaf een overzicht. Van hetgeen een jaar geleden geschiedde bij de op richting van het T.G. Het streven van ons Technisch Gilde kan niet geacht worden iets vreemds te zijn m onze Nederlandsche samenle ving. Samenwerkend zullen wjj elkander leeren begrijpen en waardeeren en zal respect voor elkanders eerlijke overtui ging mogelijk zijn. Van af deze plaats wil ik dan ook de Nederlandsche tech nici en de technische vereenigingen toe roepen: werkt met ons mede. Ook nn is het nog niet te laat. Nog kan alles ten goede keeren. Het wordt trouwens hoog tijd, dat de Nederland sche technici hun lot in eigen hand nemen. Spr. gaf hierna een overzicht, van hetgeen in het afgeloopen jaar werd verricht. Begonnen met enkele mede werkers, is na 1 jaar ons ledental ge groeid tot 1100. De ingestelde hoofdafdeelingen zijn de volgende: 1) algemeene techniek en werktuigbouw; 2) energie, waaronder vallen electro-techniek (inclusief radio), gas en watervoorziening: 3) paijnbouw Ik wil uw man even spreken, zei Riefenberg, terwijl hij zijn warme koü- fie in één teug leegdronk. Dat kan nu onmogelijk, jammerde weer het zenuwachtige vrouwtje. De politie is beneden en men ondervraagt hem. Stel u toch voor, mijnheer, wij, die nooit iets met de politie te maken hebben gehad... Op dit oogenblik verscheen Pierre, de portier, in hoogst eigen persoon. In ve» band met de tragische gebeurtenis, waarin hij zulk een belangrijke rol speelde, deed hij erg druk en gewichtig. Jeanne, riep hij, je moet dada lijk beneden komen voor de politie. En zich tot Riefenberg wendend: Dat is nogal wat, mijnheer Paul, niemand mag het huis verlaten. Ik heb gezegd, dat u om tien uur per vliegtuig moet vertrekken. Men heeft me geant woord: „Voorloopig gaat niemand het huis uit’*. Och, die mannen van de po litie... Riefenberg trachtte hem even staan de te houden, maar de poging was vruchteloos. Bij nadere overweging be sefte hy, dat dit ook niet noodig was. IWordt hij in groote opwinding. Terwijl de vrouw doorliep naar de eetkamer, vertelde zij hakkelend, hoe haar man een paar uur geleden in het huis het lijk had gevonden van een on bekenden man. Gelukkig was de portiersvrouw zoo buiten zichzelf, dat ze niet opmerkte, hoe de journalist verbleekte en aan een hevige ontroering ten prooi was. Zj schonk koffie in en nauwelijks hoorbaar vroeg hij nadere bijzonderheden. fa kleuren en geuren kreeg hij toen te hooren hoe haar man, als naar ge- De vergadering den heer J. M. Ff het T.G., die erop opgericht met 300 met ruim 1100 leden was uitgegroeid in één jaar tijds. Doch desondanks blijven vele ingenieurs en andere technici bui ten onze rijen staan. Het is zaak deze technici in het T.G. te halen, opdat zij gaan inzien, dat de nieuwe orde door niets en niemand meer verdrongen kan worden. Hierna was het woord aan dr. ir. G. A. C. Blok, leider van het architec- tengilde. Spr. braeht in het kort het af geloopen jaar in herinnering. Er is sinds vorig jaar veel veranderd, doch nog altijd wordt veel werk onder de vriendjes van de oude orde verdeeld, hetzij bij nieuwbouw, wederopbouw of restauraties. Aan dezen wantoestand moet een einde komen. Er zal verder uitgemaakt moeten worden, wie archi tect is en wie niet. Het moet uit zijn met het handelen in grond, in huizen, in verzekeringen, enz. Wanneer ook zijn taak goed vervullen, het een juist denkbeeld moet hebben over het groote gebeuren in de wereld. Terwijl de ï'ransche revolutie werd gemaakt door juristen en philosofen, wordt de nieuwe revolutie gemaakt door militairen en technici. Nadat spr. de ontwikkeling in de wereld had geschetst vanaf den tijd, toen steden elkaar bekampten tot heden, ucu. ua-cua omuucu «iccua m nu continenten worden gevormd, richt- scherpe concurrentie met Antwerpen, sPr- een Ae toekomst. Als er, aldus spr., een tijd zal komen, dat ik in den Nederlandschen staat wat te zeggen zal hebben en dat is mogelijk, dan geef ik u, leden van het T.G., de verzekering, dat er veel te doen zal zijn. Er zal een begin gemaakt worden met den ophouw, zoowel op staatkundig als op stedelijk gebied. Met name geldt dat voor Amsterdam, den Haag en Rot terdam. Het moge wellicht hard klin ken voor Rotterdam, maar ik moet als ingenieur zeggen, dat nu men toch de stad grootendeels verwoest heeft, het goed is, dat het hart van Rotterdam getroffen is. Daar kan nu iets opge bouwd worden, zoo schoon, zoo mooi, als nooit tevoren is gedacht. Bij den opbouw van Nederland riep spr. ten slotte de hulp in van het Technisch Gil de. (Applaus). In een autopark van het leger voor Leningrad. Hier worden door vakkundige handen beschadigde voertuigen m korten tijd weer hersteld. Ook een benzineopslagplaats is aanwezig, waaruit de gemaakte wagens van brandstof worden voorzien. (S.S.P.K, Schulz-Hoffmartn) de redactie van zjjn blad op te bellen, om te informeeren naar het geval van Ada Iljen en zoo moeelijk een foto van de tooneelspeelster te bemachtigen Zich aankleedend liep de journalist langs het venster en keek naar buiten. Vóór het flatgebouw bemerkte hij ver scheidene personen, maar hij wijdde aan dit feit geen verdere aandacht. Toen hij gekleed was, sloot hij zijn toiletbenoodigdheden in een valiesje. Daarmede was alles voor de reis in orde en behoefde hij aan zijn uitrusting niet meer te denken. Ondertusschen liet Demet niets van zich hooren. Nu zijn geweten ontlast was, lag die vermoedelijk nog genoeg lijk te slapen op het bediendenkameitje. Aldus overwoog Riefenberg en maakte aanstalten, om even te gaan kijken. Het was acht uur en de vrouw van den portier kon zoo dadelijk het ontbijt bo venbrengen. In de hal van zijn apartementen was het nog donker. Riefenberg maak- Melk I Aard. Aard. 2 Lm. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. N.S.B. Spr. meende, dat, wilde het T.G. 139 ^m. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 Lm. 148 Algem. 21 Nov. Lm. 9 December 1941 5354 Boter 53—54 Vet N.B. Zeep op botn 135 Algem. van 1 t.m, 30 November. Het Residentie-tooneel gaf Zaterdagavond in den Stadsschouwburg te Den Haag de première van „De 4 compagnons”. De 4 compagnons op straat; van links naar rechtsMarianne Borg, Annie van Duyn, Enny Meunier en Mieke Flink. Polygoon-M eyer Als laatste spreker voor de pauze sprak ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raads adviseur ten departemente van volks voorlichting en kunsten, die wees op de verantwoording van de leden van het T.G., als zij de dragers willen zijn van de toekomstige technische ontwikkeling in ons land. Spr. ging vervolgens na, welke tech nische voorzieningen voor ons land in de eerste plaats aan de orde zijn. On- Het hoofdkwartier van Nederland maakt bekend: Tengevolge van verschillende omstan digheden is de afzending van de doozen voor de kerstpakketten vertraagd. Dit heeft bij velen, die een doos aanvroegen, de vrees doen ontstaan, dat hun gave niet tijdig meer zou kunnen woeden terugge zonden. De termijn, die oorspronkelijk op 24 November a.s. afliep, is nu verlengd tot uiterlijk 29 November a.s. Wie reeds aanvroeg, wachte rustig af en overstropme niet de al zoo zwaar be laste werkers op het hoofdkwartier met verzoeken om inlichtingen. Het gironummer van het verzorgings- fonds is nog steeds 432100. 23 Lm. 29 November 1941 rants, rants, rants, rants. li liter U k.g. i k.g. „Barnsteen, het goud van de zee”. On der dit motto wordt morgen in een der zalen van het Rijksmuseum te Amsterdam onder het beschermheerschap van den Rijkscommissaris van het bezette Neder landsche gebied, Rijksminister dr. Seyss- Inquart, een tentoonstelling geopend, welke beoogt den Nederlanders een in zicht te geven in aard, karakter en toe passing van barnsteen.En juist op dit laatste wordt met deze expositie de na druk gelegd. Dat barnsteen als sieraad een zoo voorname rol kan spelen, is hier te lande wellicht minder bekend. Doch het is juist het wonderlijke van dit „goud der zee”, dat barnsteen door zijn tegenstel lingen, kunstenaars tot het scheppen van werken van uiteenloopenden aard inspi reerde. De ietwat weeke stof laat zich door meesterhand gemakkelijk vormen tot producten, welke een Lust voor het oog zijn. Hoe prachtig komt het fijn-geaderde barnsteen tot zijn recht, als het in een -der edele metalen is gevat. Dit alles leert ons de interessante tentoonstelling, welke georganiseerd werd door de Staatliche Bernstein-Manufaktur Königsberg. Alvorens op het geëxposeerde nader in te gaan, eerst iets over het barnsteen zelf. Hoe barnsteen ontstond De vindplaatsen bevinden zich in Sara land (Oostzeekust)een gebied, dat zich uitstrekt tusschen Koningsbergen, Pillau, Brüsterort, tot ongeveer Cranz. De steile kusten van palmnicken zijn wel het voor naamste centrum der barnsteenwinning. Het barnsteen bevindt zich hier in een aardlaag, welke men „blauwe aarde” (slik) noemt. Ook in Siberië, Scandina vië, Sicilië, Roemenië en in Achter-Indië treft men barnsteen aan, doch slechts in beperkte mate, zoodat de winning en ver werking verre van loonend zou zijn. Hoe ontstond het barnsteen Oorspronkelijk was het een hars, in den tertiairen tijd ontstaan. Eeuwen en eeuwen geleden be stond het hooge Noorden uit wouden van ongekende afmetingen. De woudreuzen waren zeer rijk aan hbrs en dienovereen komstig was de afscheiding massaal Zoo vergingen millioenen van jaren en waar land was, kwam waterde Oostzee ont stond. Het fossiele hars vormde zich om tot barnsteenlagen. Het lag „ingebed’’, doch het waren de groote rivieren, die het barnsteen weer op het strand wier pen. „Het goud der zee” wachtte op zijn bestemming. Menschen, die de kunst van bewerking verstonden, zagen in het barnsteen een product met ongekende perspectieven. Rond 12001300 werd Koningsbergen een centrum van bewerking. Het zou te ver voeren, hier te verhalen, hoe barnsteen zijn weg door de wereld heeft gevonden. Het zijn in de eerste plaats de Phoeni- ciërs geweest, die in barnsteen handel dreven. Zij hebben er toe bijgedragen, dat het „edelsteen” zijn beteekenis kreeg Zaterdagmiddag om half vier kwam, naar aanleiding van het éénjarig be staan, het Technisch Gilde in de groote zaal van „Tivoli” in vergadering bijeen. Ruim vijfhonderd leden van het T.G. waren uit alle deelen van het land naar Utrecht, gekomen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., dr. Schmidt, namens de organisatie van de Duitsche inge nieurs en dr. Beek, een der leiders van de Duitsche Technische Nothilfe. werd geopend door 'igée, secretaris van wees, dat het T.G. leden, tot een gilde Rijksminister Rosenberg bij den Führer. Reichsleiter Alfred Rosenberg, die door den Führer tot Rijksminister voor de bezette gebieden is benoemd, bij den Führer in het Hoofdkwartier. Naast Rijksminister Rosenberg, Rijksminister dr. Lammers. (Hoffmann) De technische dag van den Neder landschen Voetbalbond. Op Hout- rust in Den Haag werd de wed- strijd Haagsch jeugdelftal tegen Rotterdamsch jeugdelftal (10) gespeeld. (Polygoon-Meyer) s' als waardevol sieraad of als eenvoudig gebruiksvoorwerp. Vooral in de 16e eeuw was het de groote tijd voor het barn steen. Beker, bokalen, koppen van be roemde persoonlijkheden, wandbedekkin- gen, werden in dien tijd uit barnsteen vervaardigd. En nog steeds werden nieu we mogelijkheden gevonden voor de toe passing van dit edele „goud”. En ook in den modernen tijd heeft het barnsteen zijn plaats gekregen, waarop het recht heeft Het hoofd der afdeeling pers en propa ganda der Staatlichen Bemstein-Manu- faktur, de heer dr. Hellbeck, heeft er ons uitvoerig over verteld. Wat op de tentoonstelling te zien is En op de kunstzinnige tentoonstelling in het Rijksmuseum kan men aanschou wen, hoe de Duitsche overheid er naar streeft, barnsteen zijn beteekenisvolle rol als sieraad te doen behouden. Rijkskanse- lier Hitler loofde als eereprijs voor den zweefvlieg wedstrijd in 1938 een prachtige barnsteenschaal uit. Hitler’s boek „Mein Kampf’’’ werd van een barnsteenen om slag voorzien (een geschenk van de N. S. D. A. P. aan dr. Göbbels op zijn 40sten verjaardag). Een bokaal, een eereprijs van Rijksminister Darré, met barnsteenen boek, toont ons, hoe ook hiervoor de edele stof zich prachtig leent. Meesterstukjes van handwerk, waaruit men kan conclu- deeren, hoe onbegrensd de toepassing van barnsteen zijn kan, zijn te zien. dan dadelijk door een loopjongen zou laten afgeven. Terwijl Riefenberg telefoneerde, werd zijn aandacht getrokken door een wit omslag, dat op den vloer lag en blijk baar onder de deur was geschoven tij dens den nacht. Gekscherend vroeg men aan de andere zijde van den draad, wat de journalist met de foto van Ada Iljen van plan was. Riefenberg zocht een uit vlucht en vertelde iets van een vriend, die er naar had gevraagd. Met strakke oogen keek hij ondertusschen naar het omslag. Het kon van niemand anders dan van Demet komen. Die laffe kerel had natuurlijk bjj het eerste morgen krieken de beenen genomen. Riefenberg legde den telefoonhoorn neder en raapte het omslag op. Er stond geen adres op. Zenuwachtig scheurde hij het open en las met gren- zelooze verbazing de volgende, met de schrijfmachine getikte woorden: Riefenberg, indien gij ook maar iets om uw leven geeft, bemoei u dan niet met de zaak van Ada Iljen en bewaar angstvallig het geheim, dat een roeke- looze u toevertrouwde. Het geheimzinnige dreigbriefje was niet onderteekend. De journalist stond daar enkele oogenblikken als aan den, 4) Toen den volgenden morgen de wek ker schel rinkelde, was Riefenberg da delijk klaar wakker, maar hij voelde zich geradbraakt, alsof hij den ganschen nacht had geboemeld. Automatisch sloeg hij de dekens terug en kwam overeind. Hij bleef even op den rand van het bed zitten, wreef met de hand over het voorhoofd en verzamelde zijn gedachten. Vandaag immers was het de groote dag van zijn vertrek en het zonderlinge verhaal van Demet plaatste voor hem alles in een nieuw daglicht. Het was reeds zeven uur. De regen sloeg tegen de vensters en het was, als of de nacht in de boomen bleef talmen. Riefenberg begon den dag met eem te licht en daar hij vlak bij het tele- koud stortbad, zoodat hij zijn bloed1 vlugger voelde stroomen. Terwijl hij zich scheerde, dacht hij er aan, hoe hi oogenblik. dat hij ging inslapen, «m» uja. <w> «a» besloten, vóór hel vertrek nog even) de, naar een toto zow kijken en dezei grond genageld. Toen hoorde hij stem- Rede H. J. Woudenberg Vervolgens sprak de heer H. J. Wou denberg, commissaris van het N.V.V. Spr. schetste in het kort, hoe hij alle arbeiders als één harmonisch geheel samen wilde zien. De Nederlandsche Germaansche mensch vraagt om ar beid, kracht, moed en overtuiging, om alle zorgen des levens te overwinnen. Daartoe is allereerst noodig een andere geesteshouding, welke met name nog voor vele werkgevers zeer noodzakelijk is. De soldaat aan het Oostfront, die. zijn leven geeft voor zijn vaderland, is de allergrootste socialist. Laten wij ons in het thuisfront spiegelen aan deze mannen. Dan zal het goed zijn. (Applaus). men, waarna er luidruchtig op de deur werd geklopt. Na een aarzeling stak hij het briefje in zijn zak en opende de deur. Vóór hem stond de portiersvrouw met ont daan gezicht. Maar dat zag Riefenberg niet dadelijk. Hij zag alleen het schenk blad met het ontbijL dat de vrouw droeg en wou haar voorbijrennen naar de zolderverdieping. Dan hoorde hij haar huilend zeggen: Meneer, wat een vreeseljjke schiedenis. En toen pas merkte hij haar onge woon uiterlijk op. Terzelfdertijd trof Set hem, hoe op alle verdiepingen stemmen weerklonken. Maar wat gebeurt er toch? vroeg en metaalbereiding; ’4) chemie; 5) bouwkunde, gesplitst in a) weg- en wa terbouwkunde en b) woning- en stede- bouw. Voor de vakrichtingen, welke van bij zonder belang zijn, en welke een groo- tere bewegings- en ontplooiingsmoge lijkheid noodig hebben, werden afzon derlijke gilden opgericht. Het grootste daarvan is het bijna 200 leden tellende Nederlandsche architectengilde. Dit gil de heeft een zwaren strijd moeten voe ren, maar wij zijn nu zoover, dat we kunnen verwachten, dat buiten deze kern om, geen ordening van de archi tectenwereld mogelijk zal zijn. Rede ir. A. A. Mussert Aan het einde van de vergadering sprak ir. A. A. Mussert, leider der mijn n$an heeft hem in alle geval woonte in dit seizoen, om zes uur was opgestaan. Toen hij in de lift wou stap- «ooit 'gezien, pen, om in den kelder de centrale ver warming te gaan verzorgen, hoorde zij hem een gil slaken. Zij kwam toegeloo- pen en zag haar echtgenoot in de lift, geknield bij het lijk van een man, die gewurgd was. Mijnheer, jammerde de vrouw met het hart, ik heb hier steek gekregen, welke mij zekqp gezicht was wrongen en de tong van den ongeluk kige... Verder kwam ze nieL Zij begon krampachtig te snikken en wreef met de punt van haar boezelaar over de oogen. En hoe zag die man er uit? vroeg Riefenberg na enkele oogenblikken met heesche stem. Och, vraag me toch niets meer, ik kan het u niet zeggen. Het eenige wat ik heb gezien, is dat vreeselijk ver wrongen gezicht en een gescheurde re genjas. De journalist roerde in zijn koffie en keek strak voor zich uit, terwijl hij vroeg, of iemand den vermoorde kende. Nee, verklaarde de porUexsvxuuwy, K -WW»* r I -3 H

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5