Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied Dinsdag 25 November. 1941. No. 18041. Geslaagde Duitsche luchtaanvallen ten Noorden Rostof van VERDUISTEREN om DE VERLENGING VAN HET ANTIKOMINTERNPACT Talrijke spoortreinen Moskou vernield Met Duitschland tegen het Kapitalisme Mussert heeft gelyk gekregen Dagorder Wat doet U met Kerstmis HET DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN BESTAAT EEN JAAR van rijksmaarschalk Goring De Nobelprijzen De onderhandelingen te Washington De strijd in Noord-Afrika Rijksduitschers uit Afghanistan in Turkije aangekomen De officieele plechtigheid m de rykskanselarij DEENSCHE RECHTSGELEERDE BRENGT BEZOEK AAN DEN HAAG Barnsteententoonstelling in bet Rijksmuseum te Amsterdam geopend Vlieger-generaal Wilberg verongelukt Het zenden van Amerikaansche troepen naar Suriname Dakvensters en bovenlichten vereischen bij de verduistering bijzondere zorg. Duizend vluchten naar den vijand Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 NAAR AANLEIDING VAN DEN DOOD VAN KOLONEL MOELDERS Protest tegen de overweldiging van Suriname Thans ook Suriname in „bescherming” genomen Washington geeft de bezetting toe COURANT HAAGSCHE PBUS DEZER COURANT: naar van zoo Jn een bericht uit Washingt< ATaTir XTz-xT'lr Möwre’* aange- Ouitsche bet Neder- tief bij de Duitsche legerleiding. Voor 's-Gravenhage bij voomitbet. per 3 mnd. met „KikerikF, „De Nieuwste Mode". «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9,45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Atz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct dat der de het spreekt volk de Deze wat de initiatief Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten herdacht vandaag zijn éénja rig bestaan, dat door alle aan het depar tement verbonden ambtenaren en mede werkers werd gevierd met een kameraad schappelijk samenzijn in de middaguren. PRIJS DER ADVF.RTENTIËN: Van 1—5 regels /1.75 Iedere regel meM tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct ineasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct: Dienstaanbiedingen 75 ct Aivertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Ned.-Duitsohe firma veroordeeld tot H millioen mark boete De V.P.B. melden: Gedurende een maand werd voor de vierde strafkamer van de Berlijnsche rechtbank een ingewikkeld proces ge voerd tegen een aantal deviezensmokke laars, waarbij eea zekere dr. Bertram, die ook in de Amsterdamsche financieele wereld geen onbekende is, de hoofdrol speelde. Deze Bertram is lid van de Ned. Duitsche firma Hartog en Co. te Berlijn en Amsterdam. Het blijkt, dat Bertram in de laatste jaren met het smokkelen van deviezen enkele millioenen had ver diend.'Het vonnis luidde drie jaar tucht huisstraf en 21 millioen mark boete. Met dit laatste bedrag hoopt men den dader de winst weer te kunnen ontnemen. De kosten vaa het proces moeten door de firma Hartog en Co. Deze firma blijft borg TURKIJE BEPERKT ZIJN SCHEEP VAART WEGENS OUIKBOOTOEVAAR Het D.N.B. meldt uit Istanboel, dat de Turksche regeering aan alle Turksche schepen het varen op de lijn Istanboel ea de Boelgaarsche havens heeft verboden. Het verbod is een gevolg van de herhaal de torpedeering van Turksche schepen door bolsjewistische duikbooten. AMERIKA EN FRANKRIJK De centrale van de Gaullisten te New York, heeft een schrijven van Roosevelt aan den pacht- en leenadministrateur Stettinius gepubliceerd, waarin de pacht- en leennulp ook voor de Gaullis ten toegestaan wordt. Volgens deze pu blicatie heeft Roosevelt verklaard, dat de ondersteuning van de Gaullisten ge rechtvaardigd is, omdat de verdediging van „vrije Fransche gebieden” ook van vitaal belang is voor de defensie de Vereenigde Staten. ring kunnen verbreken, taktiek is het eenige, wisten nog op eigen De Academie van Wetenschappen te Stockholm heeft in haar jongste bijeen komst besloten, dat tweederde van het be drag der Nobelprijzen voor natuurkunde en scheikunde over 1940 en ’41 ter be schikking zal worden gesteld van de bij zondere fondsen der betrokken prijzen. Het overschot, dus een derde van elk der prijzen in kwestie, wordt in het hoofd fonds gestort. De baten van de bijzondere fondsen van natuurkunde en scheikunde De „New York Herald Tribune” meldt uit Washington, dat de Japan- sche onderhandelaars, nadat zij Zater dag een onderhoud van eenige uren met Huil hadden gehad, een uitvoerig rapport naar Tokio geseind hebben. Daarna trad een pauze in., Stefani meldt uit RomeNa zooveel propaganda, waarin gezegd is, dat ver wacht moest worden, dat de Italiaansche troepen in zeer korten tijd (volgens Chur chill in twee uur) zouden worden ver slagen, is het belangwekkend op te mer ken, dat de Engelsche propaganda tha/is van toon is veranderd. De correspondent van Reuter meldde gisteren uit Cairo, dat ,,de Italianen niet verslagen zijn en geen enkel teeken van paniek vertoonen”. Het communiqué van het Britsche hoofd kwartier erkent, dat de groote slag „met groote beslistheid aan beide zijden” wordt geleverd. Andere vijandelijke bronnen zijn begonnen toe te geven, dat de groote slag, die aan den gang is, nog ver van zijn ‘einde is an dat na 6 dagen strijd niets kan worden voorspeld. De Londen- sche om roep heeft beweerd, dat de toe stand niet duidelijk is en dat de Italiaan sche pantsertroepen hun tegenstand had den „verstevigd”. Voorts verklaarde de omroep, dat de epiloog niet kon worden voorspeld en voegde hieraan toe „Met volstrekte zekerheid kan men slechts zeg- •gen, dat wij strijden met uiterste vastbe radenheid en dat de vijand even vastbe raden vecht.” U.P. meldt uit Cairo:' Een- militaire woordvoerder van het Britsche opperbe vel verklaarde gistermiddag, dat de tank- slag in het gebied van Sidi Rezegh met onverminderde hevigheid voortduurt. slag uit den actieven dienst. Bij het uit breken van den oorlog werd hij echter opnieuw aangesteld als cotnmandant voor de opleiding van piloten. Een tragisch lot maakte een plotseling einde aan zijn soldatenleven. Tezamen met den generaal kwam luitenant-generaal Kürbs als pi loot om het leven. Op het station Haydarpasja van Istan boel is gisterochtend een groep van 180 Rijksduitschers en 28 Italianen uit Afgha nistan aangekomen, die tot hun vertrek naar Duitscbland, resp. Italië, zijn onder gebracht in een door den hulpdienst van de Duitsche kolonie ingericht tehuis. De reis van Kaboel, die door twee groepen op 29 en 30 October per autobus via dea Khaiberpas werd, aangevangen, is voor alle deelnemer» buitengewoon moeilijk ge weest. Tfjdens den rit van 3 uur over dezen pas moesten alle vensters gesloten blijven. Eerst op den derden dag arri veerden de reizigers in Pesjawar, waar zij 8 dagen lang in de citadel onderge bracht werden, de vrouwen gescheiden van de mannen. Hier werd de bagage streng doorzocht, zelfs werden de reizi gers gefouilleerd- Een groot aantal vrou wen moest een bad nemen in een chemi sche oplossing. De Engelschen namen een groot deel van de bagage in beslag, stof fen, tapijten, bont, levensmiddelen, zeep en zelfs dringend noódige voedingsmidde len voor kleinere kinderen. De ouders, die verzochten voor de kinderen suiker, havermout, enz. als reisproviand te mo gen meenemen, kregen een weigerend antwoord van de Engelschen. Voor hun verdere reis uit Istanboel naar Duitsch land zullen de Duitschers het Roemeen- sche schip „Transsilvania” gebruiken. betaald worden, voor het geval, dat Bertram de boete niet zou kunnen betalen. Bertram, die in Amsterdam over een dochtermaatschappij beschikt, be weerde over de clearing voordeelige koer sen bij het omwisselen van guldens in marken te kunnen krijgen. Inderdaad be diende hij zich van de clearing, waarbij hij verschillende Sperrmarken „mengde", zooals hij dat noemde. Een geliefde trans actie was b.v., dat hij zichzelf, dwz. door zijn eigen Ned. maatschappij, op zijn huizen te Berlijn hypotheek liet ge ven, waarbij hij van de Sperrmarkfacili- teiten gebruik maakte. In werkelijkheid was de hypotheek niet anders dan het transfereeren van gelden tegen voordee- ligen koers. Hedenmiddag om 12.30 is in de ambas- sadeurszaal van de nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn naar het D.N.B. meldt, de voor de wereldpolitiek belangrijke officieele plechtigheid voltrokken, waarbij uit naam van den Führer en de rijksregeering, de rijksminister van buitenlanpsche zaken, van Ribbentrop, de vertegenwoordigers van het in het antikominternpact vereenigde sta ten heeft begroet, evenals devertegen woordigers van de regeeringen, die ge volg hebben gegeven aan de uitnoodiging tot toetreding door de mogendheden die reeds lid waren van het pact. Nog meer staten tredten toe Nadat de vertegenwoordigers van de verdragmogendheden het protocol tot ver. lenging van den geldigheidsduur van het antikominternpact met nog 5 jaar hadden onder teek end, maakten de vertegenwoor digers van Boelgarije, Denemarken, Fin land, Kroatië, Roemenië en Slowakije op plechtige wijze bekend, dat hun landen toe. treden tot dit pact tegen den bolsjewisti- schen wereldvijand. geven, destijds andere deelen van het Nederlandsche Rijk aan het Amerikaansche imperialisme ten prooi zouden vallen, blijkt Uit een com muniqué, dat dopr Gerbrandy, den lei der van het Nederlandsche emigranten comité te Londen, is uitgegeven en dat den volgenden inhoud heeft. „De bauxietmijnen in Suriname leve ren goed zestig procent der behoeften De Deensche rechtsgeleerde dr. Popp- Madsen. docent aan de universiteit van Kopenhagen, vertrekt vandaag, naar het D.NB. uit Kopenhagen meldt, op urt- aoodiging van Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, naar den Haag voor het houden van een lezing over het recht en de rechtswetenschap in Dene marken en hun plaats in het nieuwe Europa. Onder zeer groote belangstelling is van morgen in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee” door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmcker, uit naam van den Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart geopend. In een der bovenzalen was een groot aantal autoriteiten en genoodigden bijeengekomen, waaronder senator dr. Böhmcker, hooge vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, de burgemees ter van Amsterdam, de heer E. J, Voüte, de wethouders dr. J. Smit en ir. C. J. Neiszen, de gemeente-secretaris, mr. J. F. Franken, de hoofdcommissaris van po litie, kolonel S. Tulp en de hoofden van gemeentediensten en -bedrijven Na een muzikale inleiding hield het hoofd der af- deeling pers en propaganda der Staat- liche Bernstein.Manufaktur uit Königs- beng, dr. Hellbeck, een zeer interessante voordracht over „Barnsteen in de cultuur van vroeger en thans”. Na deze boeiende uiteenzetting, welke door de talrijke aan wezigen met diepe aandacht werd aan gehoord, volgde de overname der tentoon stelling door den burgemeester, die haar onder de auspiciën van de stad Amster. dam stelde. Burgemeester Voüte hield daarbij een toespraak. In opdracht van den Rijkscommissaris verklaarde hierna senator dr. Böhmcker de tentoonstelling geopend. De genoodig. den bezichtigden vervolgens onder leiding van dr. Hellbeck de expositie. Vervolgens kw de«karaan«s»er eeo bw»- tenl&ndsche zaken een telegram voor van den Chineescben minister van buitertiand. sche zaken, dr. Tgoeman Je® aan de rijks regeering, waarin werd medegedeeld, dat de Chineesche nationale regeerirsg eveneens toegetreden is tot het anfitominternpact. Behalve de in Berlijn vertoevende staatslieden der antikominternpactmogend. heden waren bij de plechtigheid' aanwezig de leden der delegaties, het corps diplo matique der pactmogendheden en de ver tegenwoordigers van de binnen, en bui tenlandsche pers. Het AN P. meldt, dat de plechtigheid een bezegeling vormt van het defensieve bondgenootschap tegen de vernielende machten in de wereld, die zich in het bolsjewisme openbaren. Hierdoor wordt de voorwaarde gewaarborgd voor de nieuwe ordening van Europa en de begin selen van de nieuwe orde. Om misverstand te voorkomen, werd gisteren in de Wil- helmstrasse er zeer nadrukkelijk op ge wezen, dat door de verlenging van bet antikominternpact het driemogendheden- pact op geen enkele wijze iets van zijn actueele karakter inbeet. Het dr iem ogend - hedenpact berust op het activistische be ginsel van de de nieuwe ordening in Europa en het Verre Oosten, terwijl het antikominternpact de defensieve bedoeling in den strijd tegen het bolsjewisme tot uiting brengt. De generaal 'der vliegers Helmuth Wil berg is op 20 November tijdens een dienst- vlucht doodelijk verongelukt, tengevolge van het neerstorten van zijn vliegtuig. Met hem heeft een der oudste vliegerofficieren van de Duitsche Weermacht den vlieger- dood gevonden. Generaal Wilberg had In Juli 1937 een groot aandeel in de vor ming van het legioen Condor. In Maart 1938 nam hij als generaal der vliegers ont- U.P. meldt uit WashingtonDe voorzit ter van de Senaatscommissie voor buiten- landsche zaken, senator Connelly, heeft in een verklaring zijn goedkeuring gehecht aan de zending van Amerikaansche troe pen naar Suriname. Voorts meldt U.P uit Rio de Janeiro Ook het Braziliaanse^ ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend ge maakt dat de Ver. Staten, Brazilië en de autoriteiten van Nederlandsch Guyana ge meenschappelijk de bescherming der bauxietmijnen in Suriname op zich zullen nemen. Het Braziliaansche persbureau verspreidt een bericht, waarin wordt ge- meldt, dat Brazilië deelneemt aan de be scherming dezer mijnen in Suriname door bijzondere militaire maatregelen aan de Braziliaansche zijde der grens/ Brazilië heeft zich voorts bereid verklaard een de legatie naar Paramaribo te zenden om in formaties uit te wisselen en tot maatrege len te besluiten, waardoor de bescherming van dit gebied gewaarborgd moet wor den. De strijdkrachten der Ver. Staten, zoo vervolgt dit bericht, zullen worden teruggetrokken, zoodra het oogenblikke- lijke gevaar is geweken of de oorlog is geëindigd. De andere Amerikaansche repu blieken zijn over deze in het gemeenschap pelijk belang genomen maatregelen in ge licht. Het D.N.B. meldt uit New York: De mededeeling van het Witte Huis, dat Amerikaansche troepen op bet punt staan .Nederlandseh-Guyana te bezetten, vormen de voornaamste sensatie van de avondbla den. De interventionistische New York Post overtroeft alle andere kranten en schrijft in een kop met koeien van let ters A merlks arische troepen naar Zuid- Amerika. Volgens een correspondentie van dit blad uit Washington heeft deze Ameri- kaansche actie niet slechts ten doel de bauxietmijnen van Guyana te beschermen, maar dit gebied tevens te gebruiken als lucht- en vlootbasis. Hét Journal Ameri can publiceert een landkaart van Zuid- Amerika, waarop Nederlandseh-Guyana bedekt is met een groote vlag met de sterren en strepen. Een formatie lange-afstand-verkenners heeft kortgeleden kunnen melden, dat zij haar duizendste vlucht naar den vijand had gemaakt, 789 aanvallen werden daar bij gericht op de Britsche eilanden. In to taal hebben de bemanningen 118.000 vier-r kanten kilometer vijandelijk terrein en 5.008.500 brt. koopvaardijtonnage gefoto grafeerd. 17 Koopvaarders met 51.200 brt. werden tot zinken gebracht en 21 schepen met bommen beschadigd. Aanvallen wer den gedaan op fabrieken, vliegvelden, ra diostations en spoorweginstallaties. In gevechten met vijandelijke jagers werden 5 luchtoverwinningen behaald. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor^ Scheveningen, Kelzerstr. »1S, Tel. 550310; .Filialen; Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 9, Tel. 119491, voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 930263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tei. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 86. Tel. 721187 scheepsongel.uk IN ZWEDEN De chef van de Zweedsche marine, ad miraal Tamm, deelt mede, dat bij de con trole op het mijnenleggen in de Zweed sche wateren buiten Oeland een pa trouillevaartuig van de Zweedsche vloot op een mijn is geloopen. Bij deze ontplof fing kwamen 10 personen om het leven. Het schip was eertijds een visschersboot, dat in dienst was van de Zweedsche vloot. Kerstpakket uit het vaderland ontvangen. Ook voor hen zal het Ker tfeest zijn, zij zullen weten, dat wij in Nederland met onze gedachten bij hen zijn. Wat doet u met Kerstmis, landgenoot? Genieten van uw feest in den familiekring, dubbel ge nieten, omdat u tegenover onze strijders uw plicht hebt gedaan, door nu uw gaven voor de Kerstpakketten te storten op giro rekening 432100 ten name van het Ver- zorgingsfonds Nederlandsch Legioen, Ko- ninginnegracht 22 te den Haag. worden gebruikt ter aanmoediging van onderzoekingen op dit terrein, die van wetenschappelijk of practisch standpunt belangrijk worden geacht. Voorts heeft de academie besloten het bedrag van 10.000 kronen te weten de som, die vroeger jaarlijks werd besteed aan het feest der prijsuitreiking op 10 December uit te keeren aan het Zweedsche Roode Kruis. (D.N.B.) bekend regee ring een contingent troepen naar Neder- landseh Guyana (Suriname) zal sturen. Het optreden wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de bauxiet.mijnen aldaar „beschermd” moeten worden. Deze bauxiet-mijnen zijn voor de Amerikaan sche aluminiuni-industrie van groote be- teekenis. Een vraag, die herinneringen oproept en verwachtingen wekt. Wat doet u met Kerstmis? Uw gedachten gaan terug naar die gezellige uren, doorgebracht rondom den Kerstboom,, Herinnert u zich die fees telijk gedekte tafel: die kandelaars, waar in de kaarsen brandden en aan het ge heel dat intieme karakter gaven? Wat doet u met Kerstmis? Inderdaad, het Kerstdiner zal dit jaar veel eenvoudiger zijn, misschien zal het zelfs een gewone maaltijd worden, maar.een Kerstboom zal er zijn en in dien boom zullen de kaar sen flonkeren, net als vroeger jaren, toen geen oorlogsgeweld de feestvreugde tem perde. Oorlogsgeweld», ja, want Kerst mis 1941 zal het derde Kerstfeest zijn, dat wij in oorlogstijd vieren, alleen dit jaar zijn er duizenden Nederlanders, die geen Kerstboom en geen Kerstdiner kun nen genieten. Het zijn onze landgenooten aan het Oostfront, die daar hun plicht doen ter wille van de toekomst van ons land en volk. Landgenooten, wat doet u voor hun Kerstfeest? Natuurlijk alles wat u in de gegeven omstandigheden kunt doen: dat is ervoor te zorgen, dat onze dappere vrijwilligers met Kerstmis hun „DUNKERQUE” HERSTELD Naar de ..Matin” meldt, is het Fran sche slagschip „Dunkerque'”, dat bij den Engelschen aanval op Oran door beschie ting zwaar was beschadigd, hersteld en kan 't thans weer in dienst genomen worden. Rijksmaarschalk Göring heeft naar aan leiding van den dood van kolonel Moel- ders een dagorder tot de luchtmacht ge richt, waarin o.a. wordt gezegd: In diepe ontroering staan wij aan de kaar van onzen besten en dappersten man. Onbegrijpelijk is het ons allen, dat onze roemrijkste vlieger niet meer in onze ge lederen staat. Als een stralende komeet ging zijn jonge heldenleven aan ons voor bij, als een voorbeeld van onoverwinne- lijken strijdlust en voorbeeldelooze dap perheid. Zegevierend op alle slagvelden van dezen oorlog voor de eer en vrijheid van Duitschland. heeft geen vijand hem kunnen overmeesteren. Zijn aandenken moet ons trotsche traditie en steeds het voorbeeld van hoogste militaire deugd zijn. Zijn dapperen aanvalsgeest moet gij trachten na te volgen om aldus de leemte aan te vullen, die zijn dood in onze ge lederen heeft veroorzaakt. Daarom, voor waarts kameraden, naar de eindoverwin ning in den geest van onzen onvergetelij- ken held” o. 5.36 aar nam. tot 9.19 aar o.m. Maan: 25 Nov. op 2.23 uur nam. 26 Nov. onder 1.08 uur v.m. op 2.49 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920. J Ziekenfondsleden de Volharding; I No. 116364; zg. Stadspatiënten No.49 De „New York Times” spreekt van het kritieke punt in de onderhandelin gen. Het blad meent te weten, dat beide partijen te kennen hebben gegeven, dat zij bereid zijn tot een wapenstilstand in den economischen oorlog en dat zij voorwaarden hebben aangegeven, welke den grondslag voor een beperkte over eenkomst zouden kunnen vormen. Het blad spreekt over de, mogelijkheid van een compromis en voegt daaraan toe, dat de Vereenigde Staten zich geen oor- log aan twee fronten kunnen veroor- i loven. De republikeinsche afgevaardigde Gearhart daarentegen, heeft in een ra- diorede verklaard, dat de Japansche politiek van het verleden, Japan tot den i vijand van alle landen heeft gemaakt. „De Vereenigde Staten, aldus zei hjj, moeten elk economisch wapen gebrui- ken, om de Japansche militaire ma chine te doen verlammen en de „slacht offers van de Japansche agressie” te steunen. Als dat oorlog beteekent, moet het land dat offer brengen”. Minister Huil heeft gistermiddag op nieuw geconfereerd met vertegenwoordi gers van Engeland. Nederland, China en Australië. In aansluiting op het bovenstaande ontvangen wij het volgende bericht In zijn op 26 October jongstleden te Utrecht gehouden redevoering ter ge legenheid van de scholingsbijeenkomst van functionarissen der N.S.D.A.P. en der N.S.B. heeft ir. Mussert geprotesteerd tegen de verkwanseling van de Neder landsche koloniën door de Nederlandsche emigrantenregeering te Londen. Of schoon Mussert in deze rede voorloopig alleen van Curasao sprak, bleek hij met vooruitzienden geest terstond het gevaar te hebben ingezien van deze onverant woordelijke politiek, welke tot noodlot tige gevolgen aanleiding moet Hoe goed de leider der N.S.B. heeft ingezien, dat na Curacao Uit een door de „Paris Soir” af gedrukte briefkaart uit Djiboeti blijkt, dat den Isten November een Fransche duikboot erin geslaagd is, de Engelsche blokkade aan de kust van Somaliland te doorbreken en eenige levensmiddelen voor de kolonie aan te voeren. De president van Cuba, Batista, heeft, volgens „Associated Press”, in een redevoering te Havanna verklaard, dat, in geval de Vereenigde Staten aan den oorlog mochten gaan deelnemen, Cuba het eerste land zou aijn, dat aan de zijde van de Vereenigde Staten even eens ten oorlog zou trekken. 1% Aalst in Beigte. reed oen vracht auto, gefadeu met 4000 kj. viscb, tegen een muur en kwam tot sCustand. De zei len, die de lading bedekten braken en de vtaeh gleed in breeden, zilveren stroom op straat Onmlddellijk kwamen huisvrou wen en kinderen in actie en maakten zich van bet kostelijke voedsel, meester. De eigenaar van de visch toonde zieh spor tief en besloot geen vervolging in te stel len, hetgeen waarsebijalijk ook niet ge makkelijk zou zijn gegaan. Volgens en kele omstanders was het het eerste volks feest in Aalst, dat geweldig geslaagd mocht heeten, hoewel er geen druppel alcohol bij te pas was gekomen. Na nieuwe, lange besprekingen heb ben de Braziliaansche minister van bui tenlandsche zaken, Aranha, en de Argen- tijnsehe minister van buitenlandsche za ken, Guinazu, een aanvullend accoord op het kortelings in Rio de Janeiro gesloten handelsverdrag tusschen Argentinië en Brazilië onderteekend. Het behelst een ge leidelijke vermindering van de douane tarieven voor industrieels goederen van beide landen. Voorts is een protocol on derteekend betreffende den bouw van een internationale brug over de grensrivier de Uruguay. Het bureau voor de exporteontröle te Washington heeft bekend gemaakt, dat alle licenties voor uitvoer naar Algerlê, Franech Marokko en Tunis ingetrokken zijn, evenals de licenties voor den uit voer van aardolieproducten naar Spanje, de Spaanscbe bezittingen en de zóne van Tanger. STOCKHOLM, 24 November. (A.N.P.) De naar Londen uitgeweken voormalige Nederlandsche regeering beeft een com muniqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de bauxiet-mijnen in Suri name, welke ruim zestig procent van de behoeften der Amerikaansche aluminram- industrie dekken, onder bescherming van de Vereenigde Staten zullen worden ge. steld. Amerikaansche troepen zullen Suriname worden gezonden. NEW YORK, 24 November. Het Witte Huis heeft officieel gemaakt, dat de Amerikaanscbe Aanvulling op het Weermachtberictit In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende Terwijl de aanval van de Duitsche troe pen in den centralen sector van het Oostelijke front opnieuw terrein heeft gewonnen, trachten de bolsjewisten we derom de omsingeling rondom Leningrad te doorbreken. Zoóals reeds zoo dikwijls, wierpen zij de zwaarste pantserwagens in den strijd om hun doel te bereiken. Deze uitvals- pogingen, welke de bolsjewisten bijna dagelijks ondernemen, bewijzen, dat de toestand van de omsingelde stad steeds ondraaglijker wordt. De uitvalspogingen zelf zijn volmaakt kansloos. Terwijl de pantserwagens bij de eerste uitvalspo gingen, zoodra zij de wegen verlieten, in het moeras en slijk bleven steken en zoodoende zelfs door infanteristen buiten .gevecht gesteld konden worden, hopen de bolsjewisten thans profijt te kunnen trekken van het feit, dat de grond hard bevroren is. De Duitsche troepen echter hebben de omsingeling steeds krachtiger aangehaald, zoodat thans geen strijd krachten, al zijn ze nog zoo sterk, dezen uitvals- bolsje- kunnen ondernemen. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front ligt het initia- VERSPREIDE BERICHTEN De eerste transporttrein met 400 Spaansche arbeiders, is gisteravond uit Madrid naar Duitschland vertrokken. De meeste arbeiders zijn mijnwerkers uit het gebied van Rio Tinto, de rest bouwvakarbeiders uit Huelva. van de Amerikaansche aluminiumin- dustrie, welke van vitaal belang is voor de verdediging der Ver. Staten, van het Westelijke halfrond en van de volkeren, die zieh actief tegen de agressie ver dedigen. Dientengevolge is het noodzake lijk, de veiligheid van deze mijnen vol komen te waarborgen, in verband met de eischen, welke de toestand van dit oogenblik stelt. In normale omstandig heden zou de regeering van het Konink rijk der Nederlanden voor de verdere versterking der verdediging van Suri name een beroep gedaan hebben op de in Nederlandsch-Indië beschikbare strijd krachten. Gezien den toestand van dit oogenblik in het Züidwestelijke deel van den Stillen Oceaan was het evenwel niet aanbevelenswaardig dien weg in te slaan. Ook schijnt het niet aanbevelenswaardig, strijdkrachten te onttrekken aan het Ne derlandsche Legioen in Engeland, gereed moet blijven voor de taak bevrijding van het moederland. Om bovenstaande redenen hebben de regeeringen van Nederland en van de Ver. Staten overleg gepleegd en dit heeft er toe geleid, dat de regeering der Ver. Staten troepen naar Suriname zal sturen om daar met de Nederlandsche troepen samen te werken. Tevens heeft de Nederlandsche regee ring de regeering van Brazilië verzocht, aan deze defensieve maatregelen deel te nemen en men kwam overeen, dat Brazilië voor dit gemeenschappelijke doel bijzondere militaire maatregelen zal tref fen op zijn aan Suriname grenzend ge bied en een delegatie naar Paramaribo zal sturen. Deze delegatie heeft tot taak van gedachten te wisselen en tot een accoord te geraken over alle andere maatregelen, welke geschikt zijn om aan de gemeenschappelijke veiligheidsmaat regelen der Nederlandsche, Amerikaan sche en Braziliaansche troepen een groot mogelijk effect te geven.” Tot zoover Gerbrandy. Het vanzelf, dat het Nederlandsche poging om recht te praten wat krom is, terstond zal doorzien. Het Nederlandsche volk zal zich geen zand in de oogen laten strooien. Immers, uit niets in deze verklaring van Gerbrandy blijkt, waaruit de zoogenaamde bedreiging van de bauxietmijnen bestaat, tenzij gedacht is aan het Amerikaansche imperialisme of aan een nieuwen aanval van de Britten, die er destijds niet voor teruggeschrokken zijn Curacao te bezetten. Blijkbaar heeft Gerbrandy zich niet kunnen verzetten i dollar- uitvlucht onver- Neder- De tot dusver ontvangen berichten wer het optreden gedurende den dag van gisteren van het luchtwapen aan het Oostelijke front maken melding van aan. vallen van sterke formaties gevechts vliegtuigen op bolsjewistische troepen ten Noorden van Rostof. Artilleriestel lingen, infanterie, tanks en colonnes van allerlei aard werden den geheelen dag in opeenvolgende aanvallen met goed effect gebombardeerd. Des avonds was de vernieling van 5 tanks en een groot aantal voertuigen bekend gewor den. In het gebied om Moskou verniel den en beschadigden gevechtsvliegtuigen 15 spoortreinen en verbraken 2 belang rijke trajecten op verscheidene plaatsen. In den Noordelijken gevechtssector vielen gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen in Leningrad aan. In den Noordelijken sector viel een met pantserwagens versterkte verken- ningstroep der Waffen-S.S. Zondag ster ke bolsjewistische veldstellingen aan, waarbij 14 kazematten met hun beman ningen ter sterkte van ongeveer 140 man werden vernietigd. De Duitsche luchtmacht ondernam den zelfden dag talrijke doeltreffende acties. Gevechtsvliegtuigen vernielden meer dan 80 vrachtauto’s, talrijke batterijstellin- gen, pantserwagens en luchtdoelgeschut. Ook de strijd tegen verkeersdoden der bolsjewisten werd door de vernieling van 11 stilstaande locomotieven en het beschadigen van 15 transporttreinen met succes voortgezet. Zaterdag rolden Duitsche infanteris ten in het gevechtsgebied ten* Westen van Moskou 9 bolsjewistische kazemat ten op. "Deze krachtig versterkte verde digingswerken waren als gevolg van de vroegere vernietigingsaanvallen reeds zwaar beschadigd. In de tot 3 verdie pingen diepe onderaardsche gangen had den zich echter nog deelen der kaze- matbemanningen verborgen. Als gevolg van het geconcentreerde vuur van de Duitsche artillerie, durfden zij niet in het pantserwerk te komen. Pas Zaterdag toen de Duitsche stormtroepen reeds voorbij waren, kwamen zij weer te voor schijn. Door het snelle optreden van een infanteriecolonne konden zij niet meer ontsnappen. Zij werden allen vernietigd. Artillerie van het Duitsche leger nam gisteren voor den oorlog belangrijke .doelen te Sebastopol onder vuur. In stad en haven werden verwoestingen richt. tegen den machthonger van den moloch en heeft hij nu deze verzonnen ten opzichte van vreemdbare bezittingen van landsche volk. Het spreekt vanzelf, dat landsche volk zijn recht op zijn overzee. sche bezittingen niet prijs zal geven, zooals dit door Mussert in zijn te Utrecht gehouden rede nadrukkelijk en duidelijk is verklaard. Een krachtig protest tegen deze willekeurige handelwijze van het „Nederlandsche” emigraatencomité zal in geheel Nederland eenparig opklinken! DE BEWAPENING VAN DE VEREENIGDE STATEN In een bericht uit Washington schrijft de „New York Daily News”, dat welis waar in officieele mededeelingen steeds wordt gesproken van een defensiepro- gramma van de Vereenigde Staten, dat echter ieder, die iets met het wapen programma uitstaande heeft, er niet aan twijfelt, dat met dit programma de aanvallende oorlog wordt voorbereid. De uitgaven, welke thans reeds een be drag van ongeveer 70 milliard dollar bereiken, zouden in het voorjaar van 1943, wanneer de productie op haar hoogtepunt komt, 120 milliard bedragen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1