HET GROOT! AVONTUUR 4. 1 BINNENLAND STADSNIEUWS gi HAAGSCHE COURANT Dinsdag 25 De distributiebonnen Hoe ziet de Nederlandsche Arbeidsdienst er uit J Nov. 1941 TWEEDE BLAD Generatoren op schepen n. CONCERT AAN DEN HOFWEG ONDERWIJS EN KERK FEUILLETON f I Systeem blijkt in de practijk uit stekend te voldoen Gort O’ x: xr HET BETREKKEN VAN ETEN UIT DE CENTRALE KEUKENS Waarom met Duitschland tegen het kapitalisme i i EIGENAAR VAN PAKHUIS BETRAPTE TWEE DIEVEN Steeds verder... Br, gebak Duitschland tegen het Mr. dr. H. J. 8 Kaas 100 gram 125 gram (Wordt vervolgd}. ge- van op 4 X x 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram derd. Met zijn streek hij net Riefen- gebaar Opperarbeidsleider: 2 gekr. korenaren m. 3 st. en gouden lijst Hoofdofficieren naamd); hierbij goud omlijst! Diverse examens Wetenschappelijk archief ambtenaar. Geslaagd alhier voor het diploma weten schappelijk archief ambtenaar der le kl. dr. F. Ketner, te Amsterdam en voor dat der 2e klasse de heer N. M. Japikse, te ’s-Gravenhage. Opperofficieren (nu „Opperkader” ge naamd); hierbij is den „kraagspiegel” om lijst door een gouden kartelrand: Brood Brood VTeesch Melk I Aard. Aard. Melk Aardapp. Aardapp. Boter Boter m.red. konings de, dat Suiker Cacao Koffie af. Jam vor- Ada Iljea BL, Br.Geb» Rijst Havermotfl Verm, Man, (Nadruk verboden) A. Een kleine, donkerbruine flu- weelen „cylinder” met veder-versiering. (Weltbïld- Polygoon) De uit de 14de eeuw dateerende toren van de Ned. Herv. gemeente te Loosduinen is gerestaureerd.. Men heeft een nieuwe spits op den toren geplaatst. (Pólygoon-Meyer) NIEUWE PACHTBESLUIT dirécteur-generaal nieuwe van de om 18.45 Arbeidsleider: 2 gekr. korenaren m. 1 ster en gouden lijst Commandant N.A.D.: 2 gekr. korenaren met 4 zilveren sterren en gouden kartelrand. (Wordt vervolgd} Generaal-arbeidsleider: 2 gekr. korenaren met 4 sterren, waarvan 2 goud en 2 zilver, met gouden kartelrand 45-4 45 45 45 Vleeschw. 45 45-A 45-B Niets belet den opmarsch van de Duitsche troepen In het hooge Noorden. Negen maanden van het jaar ligt hier sneeuw, maar dat verhindert den Duitschen troepen niet den opmarsch zegevierend voort te zetten. Aflawtie-Holland In de Diergaarde Blij-Dorp te Rotterdam is een yak-kalfje geboren. De yak is een rundersoort, afkomstig uit de hoogvlakten van Thibet en be kend om de langharige, lichte vacht. Het pik zwarte jong met zijn scherpgehoornde mama. (Polygoonr-Hoff dat zijn buren hem misschien gehoord in den nacht. Een klok sloeg half tien. Er op of er onder, dacht berg en zette met een breed z^jn handteekening onder het stuk. Is het goed, dat ik even den por tier opbel? vroeg hij dadelijk zonder overgang en sprong naar de huistele foon. Pierre, riep hij, bestel een taxi en kom dadelijk mijn valiezen halen. U neemt het mij toch niet kwalijk, dat ik u zoo moest ontvangen, wendde hij zich opnieuw tot de heeren van bet parket. der de leiding van de slechts in geld den kende mandatarissen der geldmachten gewis ook nu slagen. Tenzij het van zijn anker geslagen kapitalisme naar het an dere uiterste doorslaat en het bolsjewisme d.w.z. de kapitaal.vernietigende krach ten op de wereld en de cultuur loslaat. Slechts het nationaaLsocialisme zal in staat blijken, voor een onafzienbare reeks van jaren zoo niet voor goed het evenwicht tusschen de verschillende krach ten in de maatschappij te bewaren omdat het is gegrondvest op een rechtvaardige behartiging van aller belang, en het belang van allen d. i. het algemeene belang tot uitsluitend richtsnoer heeft. Het kapitalisme kan uit zijn aard slechts het belang van het kapitaal be- oogen, en zal daaraan ook onontkoombaar te gronde gaan, doch eerst na namelooze ellende in en onder de volkeren te heb ben gebracht. Daarom met kapitalisme lijk opbiechten wat zijn verhouding tot het slachtoffer was geweest, of bewe ren, dat hij er niets van afwist. Hjj wikte en woog zyn kansen... ten van levensdrift. Ik heb steeds van avonturen ge droomd, fluisterde hij, welnu, ik zal ze hebben. Zijn besluit was genomen. Beslist en vlug ging hij nu tot daden over. Hjj stelde zich telefonisch in ver binding met een bevriend procureur des op het gerechtshof. Hjj vertel- hjj eenvoudig dadelijk wenschte eigenaar wist een van de onbekenden vast te houden totdat de rechercheurs waren gearriveerd. De tweede man had kans gezien er vandoor te gaan. Het tweetal was bezig geweest de rijwielen van de banden te ontdoen. Zoo stonden 10 buiten- en 4 binnenbanden klaar om medegenomen te worden. De aangehou dene is de 29-jarige H. Op Zondagmiddag 30 November van 121 uur Op het concert, te geven door het mu ziekcorps van den Weermachtsbevelhebber in Nederland op Zondag 30 November a.s. van 1213 uur aan den Hofweg, zullen de volgende werken worden uitgevoerd 1. Florentiner Marsch, Fucik. 2. Marina- rella, Ouverture, Fucik. 3. Intermezzo aus 1001 Nacht, Strauss. 4. Geheimnisse der Etsch, Walzer, Carena. 5. Fantasie a.d. Op. „Toska”, Puccini. 6. Jagdgeschwader Richthofen, Marsch, Husadel. 5) Hjj behoefde niets naders te vernemen Demet werd, nadat hjj het appartement had verlaten, lafhartig overvallen en vermoord. Dat stond vast. Riefenberg stond een oogenblik be- i en zolder- bonzend Het bed was De- Een onaangename verrassing voor de bolsje wisten. Het pantserafweergeschut van een verkenningsafdeeling stelt vijandelijke machine- geweernesten buiten gevecht. Weltbild-Polygoon I In den Wieringermeerpolder zijn nog plaatsen, waar de vruchtbare zeeklei bedolven ligt onder een laag zand en veen. In werkverruiming is men nu bezig op deze plaatsen de veen, of zandlaag af te graven. Duidelijk ziet men de afscheiding tusschen veen en klei. (Pol.-Kuiper) De stedelijke leider van den Neder- landschen volksdienst deelt mede, dat met ingang van Maandag 1 December iedere deelnemer aan de Centrale keu kens in het bezit moet zijn van een daar toe strekkend bewijs, dat uitsluitend wordt afgegeven door den Nederland- schen volksdienst. Voor het verkrijgen van zoodanige vergunning moet men zich persoonlijk wenden tot het stedelijk bu reau van den N.V.D.. Prinsestraat 57 hoek Molenstraat, op Donderdag 27, Vrijdag 28, Zaterdag 29 November of op Maandag 1 December, telkens van 8.30 tot 12.30 uur. Voorts wordt medegedeeld, dat de lo ketten voor het aanvragen voor hulpver- leening Winterhulp zullen zijn gesloten van Donderdag 27 November tot en met Woensdag 3 December. Bij den strijd op de landengte van Perekop (doorbraak naar de Krirn) werden veel stukken geschut en tractors buit gemaakt. (Wettbüd-Polygoon) j Wat het kapitalisme niet heeft tot stand kunnen brengen, n.l. een duurzame in schakeling in het arbeidsproces van alle arbeidsbekwame volksgenooten tegen een loon, waarmede in de redelijke levensbe hoeften kan worden voorzien, dat heeft het nationaal-socialistische Duitschland aan zijn volk verschaft. Onder het kapitalisme, dat niet alleen de economie van alle cui- tuurstaten der wereld heeft beheerscht, maar ook de mentaliteit hunner staatslie den, is de mensch de slaaf van het geld geworden, omdat slechts het geld in staat was, den mensch zijn bestaan te verzeke ren. Alle handelingen van den mensch of van de volksgemeenschap, die op een eco. nomisch doel gericht waren, werden uit sluitend beoordeeld naar de geldswaardige gevolgen van die handelingen. De waarde van de menschelijke prestaties voor de volksgemeenschap kwam uitsluitend tot uitdrukking door den prijs der goederen en door den prijs van den arbeid. Maar deze boden hem zelf hun ver ontschuldigingen aan en namai op de hoffelijkste wijze afscheid. Even later buitelde de journalist hals over kop een huurauto in en zei tot den (nu „hooger kader” ge ls de „kraagspiegel” 4 1 li liter li k-g- i k.g. 2 Lm. 29 November 1941 136 Algem. le per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 tm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. 21 Nov. tm. 9 December 1941 5354 Boter 53—54 Vet N.B. Zeep op bom 135 Algem. ven 1 tm, 30 November. Bolsjewistische franc- tireurs worden beschoten. Het Duitsche pantser afweergeschut maakt korte metten met hen. (Orbis-Holland) 23 tm. 29 November 1941 rants, rants, rants, rants. lijke, slanke figuur van de verdwenen tooneelspeelster. Op een gegeven oogenblik had hij het hinderlijk gevoel, dat iemand hem be keek. Hij keerde het hoofd om en zag. hoe de eenige medereiziger, die achter hem was gezeten, met strakken, schenden blik de foto fixeerde. OP WEG NAAR AFRIKA Een paar uur, nadat het vliegtuig da luchthaven van Brussel had verlaten, bevond het zich reeds boven Midden- Frankrijk. Met een krachtigen wind in den rug vorderde de machine meer dan 250 kilometer per uur. Bij tusschenpoozen keek Riefenberg tusschen de vleugels door naar den grilligen aardbodem. Hij herkende Reims, Vouziers en even later de be roemde druivenvelden van Chambertin. Nuit St.-Georges en Beaume. Hij had een lijvig schrijfboek op de knieën ge legd en poogde zijn indrukken over het begin van dezen belangwekkenden tocht op te teekenen. Hoe hij zich ook inspan de, het was hem onmogelijk, zijn ge dachten bij zijn werk te houden. Hoe hij ook trachtte te reageeren. in zijn verbeelding was hij koortsachtig bezig met de geheimzinnige zaak, waarin hjj op zoo’n vreemde wijze werd betrokken. (Wordt vervolud} Niet de arbeid was, onder het systeem van het kapitalisme, de grondslag van de volkswelvaart, doch uitsluitend het bezit aan goederen, omgerekend in geld. Een volksgemeenschap kon voor eenige dui zenden mdllioenen aan geldswaarde in het buitenland belegd hebben, toch heette het, dat de betrokken Staat niet voldoende mid delen bezat, om den honderdduizenden werkloozen volksgenooten arbeid en brood te verschaffen. Zoo was het hier te lande, zoo was het elders, ook in Duitschland van vóór de machtsovername door het natio naal, social! sme Het kapitalisme heeft de belangentegen stellingen tusschen de landen der wereld verscherpt, omdat het slechts de verwer ving van bezit als drijfveer van den in ternationalen handel kende. Door het ka pitalisme gedreven, trachtten de landen elkaar op de wereldmarkt de loef af te steken, waarbij steeds macht voor recht ging. De minder ontwikkelde landen wer den door zilveren en gouden banden in den vorm van leerlingen en credieten van Staat tot Staat aan de machtige Sta ten gebonden. De beheersching van de zeewegen door de Engelsche machts politiek en van de overzeesche grond stoffen, door het Engelsche kapitalisme, hield het meerendeel der Staten der we reld onder een economischer! en daar door ook politieken druk, waaraan slechts weinigen, het allerminst de over wonnenen in den wereldoorlog, zich kon den onttrekken. De politiek der groote Mogendheden, buiten Duitschland Rusland blijve hier buiten beschouwing werd geheel be heerscht door de belangen van het kapi taal en de Joodsche mentaliteit, die de bezittende klassen overal ter wereld be- heerschte. Eerst aan het nationaal-socialis. tische Duitschland is het gelukt, allereerst in eigen land, langzamerhand onder zijn invloed ook in de binnen zijn invloed sfeer getrokken landen, den ban van het kapitalisme te breken en de belangen van het kapitaal ondergeschikt te maken aan de belangen van den arbeid en de heer- schende rol van het kapitaal tot een die nende te maken. Slechts in een waarlijk nationaal-socialistisch bestuurden Staat is het mogelijk, aan het kapitaal zijn plaats in de volkshuishouding toe te wijzen, zóó dat dit vruchtdragend voor de geheele volkshuishouding zij, en niet slechts voor een kleine groep „welgestelden”. In den nationaaLsocialistischen Staat heeft het kapitaal minstens evengroote plichten als rechten, en is de kapitaal bezitter tegenover de volksgemeenschap verantwoording schuldig voor het gebruik, dat hij van zijn kapitaalbezit maakt. Het kapitalisme van de liberale democratieën kent zulke plichten niet, althans niet vóór dat de huidige oorlog in naam der „demo, cratie” door nagenoeg alle rechten een streep zette en, onder steeds heviger be schimping van het nationaal-socialisme en zijn beginselen ook op economisch ge bied niet beter wist te doen dan den éénen economischen maatregel van het nationaal-socialistische Duitschland na den anderen over te nemen, althans kramp achtig pogingen te doen, die zooveel mo gelijk na te bootsen. Zoolang niet de nationaal-socialistische beginselen het geheele Staatsbestuur en de geesteshouding zijner staatslieden hebben doordrongen, en de sociale gedachte al hun maatregelen als een zuurdeesem be heerscht, zal het kapitalisme van het li beralistische systeem steeds weer trach ten, den kop op te steken, en daarin on- Gisteravond omstreeks 10 uur bracht de eigenaar van een pakhuis aan de Brouwersgracht, waarin rijwielen en transportrijwielen zijn geborgen, toeval ligerwijs in gezelschap van een kennis een bezoek aan het bewuste pand. Tot hun verbazing bleek het slot van de deur geforceerd te zijn, terwijl in het pakhuis twee mannen werden aangetroffen. De kennis waarschuwde direct de politie; de Steeds verder trekken de Duitsche troepen naar het Oosten en steeds meer ellende ontmoeten zij daar. Steeds duidelijker blijkt, dat het meerendeel der Sovjet-bevolking in de bitterste armoede geleefd heeft en thans, nu de geesel van den oor log over dit arme volk is gegaan, zijn de ontberingen grooter dan ooit Voor talloozen beteekent een onmiddellijke hulp de redding van hun leven en het is daarom te be grijpen, dat de ambulances, die hier arbeiden, veel werk te ver richten hebben. De Nederlandsche ambulance moet daarom in alle opzichten gesteund worden, opdat zij haar werk zoo goed mogelijk kan doen. Ook uw steun is noodig. Stort daarom uw bijdragen op giro rekening overwonnen zijn en met den seriebouw begonnen kan worden, zoodat het aan tal schepen, dat van een generator voorzien is, de komende maanden aan zienlijk uitgebreid kan worden. Bij de In het eerste geval zou hij om te be- ginnen. in verband met het onderzoek, zijn reis zeker moeten uitstellen. Ten tweede zou hij zich roemloos de wraak van de te duchten tegenstanders op den hals halen en ten derde ontsnapte hem de kans zich persoonlijk met deze ge heimzinnige kwestie bezig te houden. In het tweede geval zou hij wellicht nog de gelegenheid hebben, op het be paalde uur zijn vliegtuig te halen, de wraakgevoelens van zijn tegenstanders niet opwekken en de handen vrij heb ben in Afrika. Riefenberg haalde het geheimzinnige dreigbriefje uit zijn zak. Hij bleef staan en scheen nog even te aarzelen. Toen verbrandde hij het papier boven een aschbakje. Hjj stond Hoofdarbeidsleider: 2 gekr. korenaren m. 2 st. en gouden Mjst werven liggen reeds eenige schepen van zeer uiteenloopend type, waarop een generator geplaatst wordt In hoofdzaak bestonden de moeilijk heden hierin, dat een viertactmotor de noodige lucht in den cylinder aanzuigt, terwijl bij een tweetactmotor deze lucht op de een of andere wijze moet worden toegevoerd. Bij een tweetactgasmotor moeten gas en lucht gescheiden naar den cylinder toegevoerd worden, om een ontijdige explosie te voorkomen. De practische uitvoering van deze oplossing kon niet voor alle motoren gelijk zijn, wegens de constructieverschillen der motortypen. Wat de ontsteking betreft, daarvoor waren vier mogelijkheden: le door middel van een electrische bougie, 2e door middel van een gloeilichaam of gloeiplaat, 3e door een kleine hoeveel heid van tevoren ingespoten gasolie en 4e door een combinatie van gloei lichaam en gasolie. De eerste omgebouwde Kromhoutmo- tor voor scheepsgebruik kwam in Mei j.l. in bedrijf en hij heeft tot nu toe zeer bevredigende resultaten opgele verd, evenals zijn opvolgers. HET I De rede van den van den Landbouw over het pachtbesluit en de instelling Grondkamer zal hedenavond uur worden uitgezonden over den zender Hilversum I. Blijkens de Staatscourant van 24 dezer is een bindende landelijke regeling vastgesteld, waarbij de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de betonindustrie zijn vastgesteld. De Nederlandsche Reisver- eeniging is weer begon nen met haar ski.cursus op „Duinrell” te Wassenaar. De deelnemers aan dezen cursus aan het oefenen. (Polygoon-Meyer te vertrekken en met heel die moord zaak niets te maken had. Hij vernam, dat het parket ter plaatse was en vroeg of de procureur zoo dadelijk het noo dige kon doen, om de zaken voor zijn vriend te vergemakkelijken. Even later werd er gebeld en Riefen berg liet de heeren van het parket bin nen. Zij verontschuldigden zich voor de moeite, welke ze Riefenberg aandeden en overhandigden hem een omslag, dat iemand van zijn blad zooeven had ge bracht. Riefenberg stak dit omslag in zijn binnenzak en noodigde de heeren uit te gaan zitten. Glimlachend zei hij: Hier is mijn alibi, heeren. En hij begon te verhalen, hoe hij den vorigen dag had doorgebracht. Hij noemde de namen van de vrienden, die hem het afscheidsfeestje hadden aange boden. Hij besloot letterlijk met de vol gende woorden: Te middernacht hebben wij van elkaar afscheid genomen. Ik ben naar In een vorig artikel hebben wij, aan de hand van uiteenzettingen van verte genwoordigers van de departementen van Waterstaat en Handel, en Nijver heid en Scheepvaart aangetoond, dat men er na uitgebreide proefnemingen in geslaagd is, generatoren voor binnen schepen te bouwen, welke voldoen aan de gestelde eischen. Wij hebben toen ook gewezen op de technische moeilijk heden, welke te overwinnen waren. Dezer dagen heeft de commissie v.oor den inbouw van generatoren in schepen ons in de gelegenheid gesteld een tocht te maken met schepen, welke uitgerust zijn met generatoren en een tweetal fa brieken te bezoeken, waar generatoren vervaardigd worden. Des morgens werd een tocht gemaakt met een motorsleep- boot van 180 P.K., de „Holland”. De generator op dit schip is reeds eenige maanden in gebruik. De kapitein bleek er buitengewoon tevreden over te zijn. Het vermogen van de sleepboot is door het gebruik van den generator niet ver minderd, terwijl ook de bediening geen bijzondere moeilijkheden oplevert. Een groot voordeel vond onze zegsman het, dat den geheelen dag gevaren kan wor den, zonder dat de generator schoonge maakt moet worden. Ook andere kapi teins, met wie wij spraken, toonden zich zeer tevreden over hun generator. Vervolgens hebben wij de motorenfa- briek Industrie te Alphen aan den Rijn en Kromhout te Amsterdam bezocht. De directeuren dezer fabrieken hebben ons rondgeleid. Beiden wezen op de groote samenwerking, welke er tusschen de motorenfabrieken bestaat. De tijd van verbitterde, niets ontziende concur rentie is voorbij. Er wordt thans gewerkt aan een ge meenschappelijk doel, zoodat het zaak is, de handen ineen te slaan en gege vens en nieuwe vindingen tegen elkaar uit te wisselen. Dit berokkent den be trokkenen geen nadeel, maar wel voor- deelen. Iedere fabriek, welke over ge noeg outillage beschikt, krijgt namelijk een deel van den generatorenbouw toe gewezen. Practische ervaring had men tot voor betrekkelijk korten tijd daar mede niet. Bij de scheepsgeneratoren bestaan groote verschillen. Om tot seriebouw te komen, moest er dus veel pioniersarbeid verzet worden en dat kon in dit geval alleen door onderlinge samenwerking. De directeur van de Kromhoutfabrieken drukte dit zoo kern achtig uit, toen hij zei: „Vroeger trachtten wij elkaar nieuwe vindingen af te snoepen, maar tegenwoordig ge ven wij ze elkaar, zonder dat er om gevraagd wordt”. Het zijn de scheepseigenaren en de gemeenschap, welke hiervan mede de vruchten plukken, want men is thans zoover, dat de grootste moeilijkheden Bielenberg dacht aan het licht, dat zoo laat had gebrand en antwoordde zonder aarzelen: Om ongeveer drie uur. En hebt u niets verdachts hoord? Volstrekt niet Ook niet, toen u is binnengekomen? Neen, de deur was gesloten. Ik heb haar geopend en achter mij opnieuw gesloten. In huis scheen alles rustig te zijn. Er werden nog enkele vragen gesteld en beantwoord. Ondertusschen had de griffier ’t proces-verbaal opgemaakt en legde het den journalist ter onderteeke- ning voor. Deze aarzelde even bij de bedenking, dat zijn buren hem misschien hadden bestuurder: Verkeersreglementen of niet maar over vijftien minuten moet ik op het vliegveld zijn. En zoo gebeurde het. Toen hij aan kwam waren de schroeven van het driemotorige vliegtuig reeds aan het wentelen, maar toen de metalen vogel in razende vaart over het plein rende, om dan een sierlijke bocht te beschrij ven boven de loodsen, zat Riefenberg veilig in een gemakkelijken zetel bij de cockpit en gaf aan een van de piloten, die even zijn hoofd naar binnen stak, een teeken om te beduiden, dat hij het „warm” had gehad. Het vliegtuig steeg boven de mistige najaarsstad tot op een hoogte van 1500 meter en stevende dan in de richting van Frankrijk. De tocht naar Afrika was aangevangen. Toen de hoofdstad uit het gezicht was verdwenen, nam Riefenberg het om slag, dat hem vanwege de redactie was overhandigd uit zijn binnenzak en haal de de foto van Ada Iljen te voorschijn. Het was een mooi, glanzend portret en lang keek de journalist naar de bekooa* v in het midden van de kamer, slank, lenig en breed geschou- groote, sterke handen bruine kroeshaar van zijn voorhoofd weg. Hij balde de vuis- huis gewandeld en hier omstreeks half één aangekomen. Ik ben dadelijk naar boven gegaan met de lift en ben, zoo- als u kunt begrijpen, nog een heelen tijd bezig geweest om een en ander in orde te brengen met het oog op mijn vertrek. Om hoe laat is u precies naar bed gegaan? vroeg de onderzoeksrechter. 7 6 0 0 een c_w siuiteloos, dan liep hij de gang in rende de trappen op, naar de verdieping. Hij opende met hart het bediendenkamertje. was onaangeroerd. Blijkbaar met dus zelfs niet eens zoo ver geko men. De journalist ging langzaam terug naar zijn appartement en sloot de deur achter zich. Hij keek op zijn horloge. Het was half negen en er viel dus geen tijd meer te verliezen. In zijn bureau liep hij heen en weer en dacht scherp na over de houding, welke hij zou aannemen. Er waren twee mogelijkheden: ofwel open- 4

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5