HAAGSCHE COURANT RECHTZAKEN STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN SPORT GEMENGD NIEUWS Dinsdag 25 November 1941. Er i< een keur DERDE BLAD ONDERWIJS EN KERK ARBEIDSBEMIDDELING EN RECLASSEERING VEREENIGINGEN VERONTREINIGING VAN STRATEN J)E MUSSCHEN” STELLEN TEN TOON DE COURSES OP DUINDIGT „EEUWIG LEVENDE TEEKENS” Arrondissements-rechtbank van speelgoed in het club gebouw te zien Losloopeade hondea worden op gepakt, hondenbelasting verhoogd —■n besluiten, deze verleden doch zij De heer J. A. Knetsch over de taak van van Top-Hat’s Revue- No. 18041 universiteit geworden, PAARDEN BOKSEN NJC0LAA8 SLAAT DE REU8 zijn „De hun traditioneelen St. Nl- hun clubgebouw aan de een hier een be- van kan verlof n: Zondag 30 Nov. zal Tilly T a 1- boom Smits met het Hofstads Jeugdor kest haar 18e concert geven in Diligentia. LEZINGEN „VREUGDE EN ARBEID” Blijkens een mededeeling van den persdienst van het N.V.V. organiseert van be gaan, avonds evenzeer TENTOONSTELLING FOTO’S ROTTER DAMSCHE STADSGEZICHTEN De«- Stichting Vreemdelingenverkeer Zuid-Holland houdt van 28 November tot 2 December a.s., in het gebpuw Park straat 38, een tentoonstelling van foto’s van Rotterdamsche stadsgezichten, van den fotograaf Jan Retel. De opening vindt plaats op Donderdag 27 November, te 4 uur. Acht maanden geëischt wegens oplichting Een filiaalhouder van de firma Korl. vinke hier ter stede wend in Mei j.l. opge beld door een Duitsch sprekend persoon, die zich Herr MüMer noemde en om een aantal toegangsbewijzen vroeg voor een te houden voetbalwedstrijd, welke bewij zen daar in voorverkoop verkrijgbaar wa ren. De filiaalhouder had ze eigenlijk voor klanten moeten reserveeren. maar daar hem met nadiruk op levering werd aan gedrongen. had hij de opdracht aanvaard en toen iemand daarna in den winkel was gekomen om de plaatsbewijzen in ont vangst te nemen, had hij ze afgegeven. Later was gebleken, dat er van een op. dracht ten behoeve van de Duitsche po litie geen sprake was geweest en dat zich iemand, die met deze niets uitstaande had, een hem niet toekomende hoedanigheid had aengematigd, eenvoudig met de bedoe ling om de biljetten in handen te krijgen. Terzake van oplichting had zich in dit ver band de 21-jarige koopman J. P. alhier te verantwoorden, tegen wien het O. M„ dat het geval in hooge mate ergerlijk noemde, ook al ging het daarbij niet om groote bedragen, na het hooren van twee getui gen acht maanden gevangenisstraf requi- reerde. Uitspraak 4 December. Verschillende winkeldiefstallen Zes maanden gevangenisstraf had het O M. geëischt tegen den 21-jarigen radio monteur J. L. v. Z., alhier, wegens in Juli en September j.l. door hem gepleeg de diefstallen van verschillende goederen uit winkelzaken aan de Hoefkade en de Obrechtstraat, een poging tot ladelichting in een winkel aan de Rembrandtstraat cn diefstal vap een portefeuille uit een kof fertje, dat op een in de Weissenbruch- straat onbeheerd staande bakfiets was be vestigd. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot vijf maanden gevangenisstraf met af trek van den in voorloopige hechtenis doorgebrachten tijd. Diefstal van een bontmantel Tegen den te Amsterdam woonachti gen broodbakker M. B., die uit een bont- zaak in de Anna Paulownastraat alhier een bontmantel had gestolen, waarbij hij op heeterdaad was betrapt, had het O.M. één jaar gevangenisstraf gerequnreerd. De rechtbank veroordeelde B. tot de zelfde straf, met aftrek van den in voor loopige hechtenis doorgebrachten tijd. ONEERLIJK RIJKS AMBTEN A AR VEROORDEELD Een jaar gevangenisstraf had het O.M. geëischt tegen den 44-jarigen J. C. S., ge wezen ambtenaar der PTT. alhier, we gens het verduisteren van geld tot een bedrag van ongeveer 1900, dat hij als ambtenaar had moeten verantwoorden, doch ten eigen bate had aangewend. De rechtbank veroordeelde S. tot acht maanden gevangenisstraf. O ndw w ijsbon oem ingen De burgemeester heeft benoemd: tot leeraar in de aardrijkskunde aan de zee vaartschool te Scheveningen den heer D. G. Magé, als zoodanig tijdelijk werkzaam, tot tijdeiijk leeraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis aan de H.B.S. voor meisjes dr. J. Tijm, en tot tijdelijk be- speelster der piano ter begeleiding van de rhythmische oefeningen mej. A. C Pal- te, tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de hoogere burgerscholen met 5-ja- rigen cursus den heer W. A. Veenhoven, idem in de Engelsche taal en letterkunde den heer H. Frederikze. Kapelaan A. C. Schaaper Kapelaan A. C. Schaaper. te Schevenin gen. is tot rector van het St. Piusge- sticht te Amsterdam benoemd. HET NIEUWE ADRESBOEK Wij ontvingen den nieuwen jaargang van het Adresboek voor 's-Gravenhage. Scheveningen en Loosduinen. Het boek stond wederom grootendeels onder con- "Iröle van de Gemeente-Secretarie, ter wijl de beroepenlijst geverifieerd werd aan de hand van de gegevens, verschaft door de Haagsche Kamer van Koophan del. Onder redactie van den heer van Dam, oud-referendaris ter Gemeente secretarie is er naar gestreefd om weder om een zoo groot mogelijke volledigheid te bereiken. CREMATIE Mr. H. OELE In groeten eenvoud heeft vanmorgen in het crematorium op Westerveld te Vel- sen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mr. H. Oele. oud-raadsheer in het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. die op 65-Jarigen leeftijd al- hier is overleden Een broeder van den overledene heeft een afscheidswoord ge sproken en gezegd, dat mr. H. Oele. door de duisternis misleid, op tragische wijze om het leven is gekomen. Wij allen zijn vol weemoed en diep onder den indruk van dit gebeuren, maar wij zijn dank baar, dat voor hem nu de veilige rust is gekomen. Spr. bracht namens de familie een laatsten groet en dankte daarna voor de belangstelling. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Miserere uit 11 Trovatore van Verdi. Hoe buitengewoon aardig Musschen” op colaasbazar fn Rijswijkschestraat 157 weer voor den dag gekomen. Heusch, u moet er eens gaan kijken, want de knapen hebben weer keurig werk geleverd. Het sociaal zoo mooie werk van de vereeniging voor de Haagsche jeugd is een brok Haagsch le ven. In 1926 is men met dezen arbeid begonnen en duizenden jonge menschen hebben er de vreugde van scheppenden arbeid door teeren kennen. En als wij van de „Musschen" spreken, dan denken wij direct aan „meest*r” de Bruin. Dank zij zijn bezieling kon ook nu weer een aan trekkelijke tentoonstelling van keurig speelgoed gearrangeerd worden. Met groote toewijding hebben sinds Septem ber j.l. 500 jongens eiken dag zich aan hun taak gegeven. En nogmaals, het re sultaat is verrassend; het geheel vormt een waar paradijs van allerhamen speel goed. Ir. Th. F. Vreede heeft als voorzit ter van de vereeniging de tentoonstel ling, welke tot en met Vrijdag a.s. duurt, geopend. Spr. schetste in het kort de ge schiedenis van ..De Musschen”. Hij kon de verheugende mededeeling doen, dat de Nederlandsche Volksdienst voor ƒ1000 speelgoed had aangekocht; anders was deze order geplaatst bij een speelgoedfa briek in Neurenberg. Met klem drong de heer Vreede er op aan, de vereeniging in haar ideëel streven daadwerkelijk te steunen. Het gaat om den jongen, die an ders alleen maar vreugde zou scheppen in het uitvoeren van kattekwaad. Een hartelijke aanbeveling voor bezoek aan deze tentoonstelling is zeker op haar plaats. Het programma voor morgen Op Duindigt wordt morgen, te begin nen om 1.30 uur, de voorlaatste meeting van dit seizoen gehouden. Het program ma vermeldt 4 draverijen en 3 rennum mers, waaronder de Jubileumprijs en de Gouden Zweep (duizend gulden-prijs). Het aantal inschrijvingen is ruim vol doende. Onze voorspellingen zijn: Sportprijs. Prijzendraverij over 2040 m. Prijzen 400, 125, 75, 50: Dumas Hanover, Excellentie Brewer, Dave Scott Outsider: Evening Star. Winterprijs. Prijzendraverij over 2040 m. Prijzen 600. /200, 100, ƒ50: Néosho Amazone G, Zampa van N.Z. Outsider: Baronesse Hollo. Amateursprijs. Handicapdraverij voor amateurrijders over 2220 m. Prijzen 500, ƒ150. ƒ100, ƒ50: Admiral Guy, Senator Norris, Zampa van N.Z. Outsider: Job. Prestatieprijs. Prijzendraverij over 2240 m. Prijzen ƒ500, ƒ150, ƒ100, 50: Boyke Norton, Anvil E, Colombine 8. Outsider. Avro. Jubileumprijs. Ren op de vlakke baan over 1800 m. voor amateurrijders. Prij zen 600. 120, 80, 40: Coronation. Princesse d'Auberge, Abraham. De Gouden Zweep. Ren op de vlakke baan over 2100 m. Prijzen ƒ1000, ƒ200, 125, 75: Serdab, Petite Artiste, Cassag- nac. Novemberprijs. Ren op de vlakke baan over 2000 m. Prijzen ƒ400, ƒ80, 50, ƒ30: Guignols Pride, Bon Voyage, Etna II. VOETBAL VAN DE HAAGSCHE CLUBS Voor de leden en genoodlg- den van V.V.P. houdt de heer G. H. v. d. Moolen sr. op 27 dezer een causerie in het Pancratiuagebouw aan de Teniers- straat het Rijksarbeidsbureau Zaterdagmiddag jl heeft in een verga dering van de Vereeniging van Ambte naren voor de reclasseering en kinder wetten, welke in restaurant „Den Hout” gehouden werd, de heer J. A. Knetsch, referendaris van het departement van So ciale Zaken, gesproken over: De taak van het Rijksarbeidsbureau, mede in verband met reclasseering en kinderbescherming De heer Knetsch maakte eerst eenige opmerkingen over de arbeidsbemiddeling in ons land in het algemeen en zette in het kort uiteen welke veranderingen zij, zoowel wat den uiterlijken vorm als haar taak betreft, heeft ondergaan. De 37 gewestelijke arbeidsbureaux met 143 bijkantoren verzamelen de noodzake lijke inlichtingen over de werkkrachten voor het Rijksbureau, dat evenwel niet alleen met de prima arbeidskrachten, maar niet alle werkkrachten te maken heeft. De werkgevers moeten zoo sociaal leeren denken, dat zij ook anderen dan prima krachten een kans geven. Om de arbeidsprestatie te vergrooten, moet de vakopleiding worden uitgebreid; het leger der ongeschoolden is te groot en econo misch nadeelig. De gemeentelijke vakcur sussen worden thans omgezet in Rijkscur- sussen, aan de leerlingen (tot 24 jaar toe) wordt eenig loon gegeven, zoodat de ouders niet meer zoo in de verlegenheid verkeeren hun kinderen, wegens de ver diensten, maar iets te laten aanpakken. In het nationaal en in het eigen belang der jongens zal wanneer zij weigeren bezoek aan de vakcursussen verplich tend worden gesteld. Vervolgen# gaf spr. eenig inzicht in de werkwijze van de gewestelijke arbeids beurzen, waaraan jeugdafdeelingen naast de bedrijfsafdelingen zijn verbonden. Men tracht de jongens zooveel mogelijk in eigen woonplaats te werk te stellen. Daar bij treden allerlei vragen, ook wat de jeugdbescherming betreft, op den voor grond. Het beschikken over de meest uit voerige inlichtingen omtrent de jonge werkkrachten is daartoe noodig. Bij het in den arbeid brengen van menschen, ont moet mep er ook, die met de reclasseering te maken hebben. Voor hen is 't meest gewenscht, dat zij normaal in de maat schappij worden opgenomen. Zij mogen niet altijd geteekend blijven, ook de jon geren niet. Hier is tevens het terrein waar het Rijksarbeidsbureau en de reclassee- ring en kinderbescherming elkaar raken. De reclasseeringsvereenigingen kunnen voor de nazorg toezicht blijven uitoefe nen. JUBILEUM A. W. F. V. d. 8LEE8EN Den Isten December a.s. zal het 25 ja- ren geleden zijn, dat de heer A. W. F. v. d. Sleesen bij het bijkantoor Scheve ningen der Rotterdamsche Bankvereeni- ging N V. zijn werkkring als kassier aan ving. Bij de St Nicolaaskinder- voorstellingen in Diligentia waren ruim ,1200 kleine en groote bezoekers. Echter was de Diligeritia-zaal nog te klein om alle belangstellenden te plaatsen, reden waarom voor de vele teleurgestelden nogmaals ditzelfde St Nicolaasprogram- ma gespeeld zal worden, eveneens in Dili gentia op Vrijdagmiddag 5 December a.s. De Ramblers geven nog een enkelen populairen showavond in dit sei zoen in den Dierentuin op Zaterdagavond 29 November. VOORBURG Ds. J M. Natzijl overleden Te Voorburg is in den ouderdom van 65 jaar overleden ds. J. M. Natzijl em- pred. der Ned. Herv. Kerk. Hij werd 26 Augustus 1876 te Ammerstol geboren en studeerde aan de Leidsche theologie. In 1898 candidaat verbond hij zich 10 Dec 1899 te Kwadijk (N.H.) aan zijn eerste gemeente. In 1902 vertrok hij naar Bergen (N.H.), in 1909 naar Berkhout (bij Hoorn). In 1910 deed hij intrede in zijn laatste gemeente te Langezwaag, welke hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat, dat hem in 1939 werd verleend, waarna hij zich metter woon te Voorburg vestigde. Zijn stoffelijk overschot zal morgenmid dag op Westerveld worden gecremeerd. BEGRAFENIS W. A. TERWOGT Onder zeer groote belangstelling heeft op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer W. A. Terwogt, oud-directeur van de Vereenigde Klattensche Cultuurmaat. schappijen, alhier overleden. Nadat een zoon van den overledene gesproken had, sprak jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Gravensande te» Ommen als president-commissaris van de Vereenigde Klattensche Cultuurmaatschappijen, die mede namens de directie een woord van dank sprak voor alles wat de overledene voor de maatschappij was geweest, een man, die meer dan zijn plicht bad gedaan. Mr. J. Luyten sprak namens de Beniso, de heer Kloppenburg als voorzitter van den Bond van Vorstenlandsche Onderne mingen, waarvan de overledene ook voor zitter was geweest. Inrichting schoolgebouw PratoriueaÉr. 123 voor gemeentelijke bureaux Uit de overweging, dat de reorganisa tie van de afdeeling Handel, Instellingen en Bedrijven van den Gemeentelijken Cri sis- en Distributiedienst het noodig maakt de verschillende kringkantoren dier afdeeling te centraliseeren en dat daardoor belangrijke bezuinigingen zullen worden verkregen zoowel op de exploita tie als op de personeelbezetting, heeft de burgemeester besloten, het schoolgebouw Pretoriusstraat 123 voor de huisvesting van genoemde afdeeling en van het Bu reau voor de afwikkeling inkwartiering en vorderingen te doen inrichten en daar voor 19.000 beschikbaar te stellen. TENTOONSTELLING „HET GEZIN" Door den Vrijzinnig Protestantschen Jeugdraad alhier wordt dezer dagen een tentoonstelling georganiseerd betreffende het gezinsleven. Deze tentoonstelling „Heti Gezin” wordt vah Donderdag 27 dezer toti 1 December gehouden in het Vrijzinnig; Christelijk Lyceum, Parkweg 44 (vani Stolkpark). Zij is geopend des namid dags van 25 uur. De bedoeling van de, tentoonstelling is de groote waarde tot uiting te brengen, welke vooral ook lm dezen tijd aan het gezin moet worden toe gekend. Donderdag 27 dezer om 3 uur n.m. wordt de tentoonstelling geopend door ds. J. F. Kruyt, voorzitter van den Vrijzinnig Protestantschen Jeugdraad, al hier. Op Zondag 30 November te 2.30 uur zal mevr. W. J. van LeeuwenVos uit Utrecht een lezing houden over „Het ge zinsleven”. VERGADERING HOOFDGROEP „AMBTEN AREN-OP-CONTRACT" VAN □EN AMBTENAARSBOND Blijkens een mededeeling van den Pers dienst van het N.V.V. kwam Dinsdag, 18 November de hoofdgroep „Ambtenaren- op-Contract” van den Ambtepaarsbond in Amicitia alhier in vergadering bijeen. De landelijke leider van de hoofdgroep, de heer G A. C. v. d. Windt, wijdde een bijzonder woord aan het personeel, werk zaam bij de Rijksbureaux en de landbouw crisisorganisaties en vestigde de aandacht op de radiorede van den heer Roskam, den leider van den onlangs ingestelden Nederlandschen Landstand, die o.m. be kend heeft gemaakt, dat de landbouwor ganisaties zullen worden opgeheven en dat het Rijksbureau V.V.O. met zijn veer tien erisiscentrales als voorloopig over heidsorgaan zal worden gehandhaafd, doch grondig zal worden gereorganiseerd en tot eenvoudige verhoudingen terugge bracht. Verder herinnerde spreker aan de ver klaring van den voorzitter der bedrijfsor- ganisatie-commissie. mr. H. L. Woltersom, dat het uitdrukkelijk de bedoeling is om een zoo groot mogelijk deel van het werk, dat de staat door zijn Rijksbureaux en centrales thans zelf doet, over te dragen aan de organen van de nu in opbouw zijnde bedrijfsorganisaties. De gevaren, waaraan de arbeidscontrac- tanten én crisisambtenaren thans komen bloot te staan, zijn niet denkbeeldig. De leden van den Ambtenaarsbond, aldus in leider. kunnen echter gerust zijn; hun vakbond is op zijn post en zal hun be langen op de juiste wijze behartigen. Nadat de heeren v. d. Windt en mr. H. J. v Urk de ongeorganiseerden hadden opgewekt tot den bond toe te treden, werd, evenals in de vorige vergadering, toen een vakgroep „Voedselvoorziening” werd ongericht, thans met algemeene stemmeii besloten tot de oprichting van een vakgroep „Rijksbureaux” en een vakgroep „Diversen”. Men ging over tot het verkiezen van een vakgroepsbestuur „Rijksbureaux” en een vakgroepsbestuur „Diversen”, beide bestaande uit zeven leden. Deze vakgroepsbesturen vormen eener- zijds een rechtstreeksch contact met het personeel van de verschillende diensten en leveren anderzijds gedeputeerden in de plaatselijke en landelijke bestuursor ganen, waardoor het afdeelings- en hoofd bestuur onmiddellijk op de hoogte is van hetgeen onder het personeel leeft. Tegen twee loswerklie^en, die hun distributiebescheiden voor resp 12 en f 13 verkochten, is procesverbaal opgemaakt. GemeenfeoeMwac/tfer stroopte mee Onder de gemeente Langerak is het de vorige week tot een treffen gekomen tus schen politie en stroopers daarbij heeft een der laatstgenoemden een mare chaussee, den heer S. Spruijt, met een schot hagel uit zijn jachtgeweer ernstig in een dijbeen getroffen. Hoewel met deze gebeurtenis de nach telijke strooppartij reeds een emotioneel slot had, is het daarbij niet gebleven Naar thans bekend is geworden heeft het onderzoek geleid tot een verrassende ont dekking. Drie stroopers werden gear resteerd n.l. G M diens zpon A.M., uit Langerak en C. V„ die te Meerkerk woont. Met deze drie verdachten bleek echter het stroopersgezelschap niet com pleet te zijn. Er was nog een vierde in het spel en wel de gemeenteveldwachter van Langerak, D. van der L. geheeten. Het was bekend, dat van der L. zich bij de ontdekking der stroopers eveneens in de uiterwaard bevond. De voor de hand liggende conclusie, dat deze op jacht was naar de stroopers, is echter onjuist ge bleken Van der L. heeft bekend, dat hij dien nacht met de overige stroopers heeft samengewerkt om door middel van Ucht- kokers eenige hazen en eenden te ver schalken. Het schijnt intusschen wel vast te staan, dat de veldwachter alleen aan het stroopen en niet aan het schieten op den marechaussee mede schuldig zijn, want hij is weliswaar met naar huis gestuurd, doch niet resteerd. Een der overige stroopers is al spoedig op vrije voeten gesteld, doch de beide verdachten uit Langerak va der en zoon M. zijn Zaterdagmorgen naar Dordrecht overgebracht en ter beschik king gesteld van den officier van justitie aldaar. De commissaris van politie van den justitieelen dienst B.I., Alexan- derplein 13, verzoekt hue, die inlichtin gen kunnen geven over een donkerbruine portemonnaie met één zakje en ritsslui ting, inhoudende een bankbiljet van 100 en 4 buitenlandsche munten, zich te wil len vervoegen aan zijn bureau. De porte- monnaie werd op of omstreeks 12 Nov. j.l. hier ter stede gevonden.' Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Tol bert (toez.) ds. L. J. G. Veenendaal te Hornhuizen. Geref. Kerken. Beroepen te Zeven huizen (Gr.) ds. S. G. Bloem te Gasselte. nijeveen. Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Maassluis ds J van Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel; voor Oosterbeek ds. P. de Groot, te Meerkerk. Beroepen te Amsterdam-O. (vac. ds. G. Wisse) ds. W. Kremer, te Leeuwarden. Aangenomen naar Driebergen ds. E. du Marchie van Voorthuysen te Urk. Academische examens Universiteit te Utrecht. Doet. ex. natuurkunde J. C. Leemhorstdoet. ex. wiskundeG. A. H. Hilterunkdoet. ex. chemieR. E. Strubecand. ex wis- en natuurkunde LA. M. Berg. Universiteit te Groningen. Cand. ex. rechtswetenschap de heer J. G. Heeres Universiteit van Amsterdam. Doet, ex. rechtswetenschap de heer P. R. van Heynsbergen. Diverse examens Aardrijkskunde M.O. Geslaagd al hier mej. E. Gottschalk, en de heer H. H. J. A. Gubbens, beiden te Veghel. Examens voor scheepswerktuigkun- dige. Geslaagd alhier voor diploma A N. D. v. d. Velde, te AmsterdamE. Pos tel, Utrecht en D. M. Goetgeluk, Rotter dam. CREMATIE N. A .0. SLOTEMAKER In allen eenvoud heeft gisteren in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer N. A. C. Slutema- ker, arts alhier Met de familieleden wa ren enkele vrienden meegekomen. Gesproken heeft een zwager van den overledene, de heer Verweij, die zeide, dat de thans overledene veel hield van kinderen, en van muziek. Hij had altijd behoefte om anderen te helpen. Veel leed is zelf zijn deel geweest, thans zijn de aardsche banden verbroken en zal het eeuwige licht voor hem schijnen. Spr. dankte voor de belangstelling.. De organist speelde het slotkoor uit de Mattheus-Passion, van Bach, So nimm den meine Hinde, van F. Silcher, en bij het dalen van de kist het Largo van Han del. Waar de honden vrije be weging hebben Beide maatregelen zijn, het zij toege geven, van ingrijpenden aard, zijn met inachtneming van de gewensch- te soepelheid getroffen. Zoo zal welis waar iedere losloopende hond onverbid delijk worden opgepakt en, als zijn eïgerngar hem niet binnen 72 uur op- eischt, worden fgemaakt maar daar staat tegenover, dat het aantal parken, waar men zijn hond in vrijheid mag laten rond rennen, is uitgebreid. In het park Marlot, het park Ockenburgh en op de speelwei in het Zuiderpark, drie terreinen, waar tot nu toe losloopende honden niet werden geduld, mag men voortaan zijn hond de vrijheid laten. Bovendien zijn, zooals bekend mag wor den geacht, alle onbebouwde gedeelten van de gemeente, voorzoover niet uit drukkelijk het tegendeel is aangegeven, vrij, zooals het Malieveld,, het Haagsche Bosch, de Scheveningsche Boschjes en de Nieuwe Scheveningsche Boschjes, de Bosehjes van Poot, het Strand enz., met dien verstande, dat ook op deze vrij plaatsen de voetpaden niet verontreinigd mogen worden. De balastingverhooging De tweede maatregel, de belastingver- hooging, treft den luxehond het meest. Het verschil tusschen het oude en het nieuwe tarief blijkt uit de volgende ver gelijking Bij een zuiver inkomen van minder dan 900 was voor den eersten luxe hond f 4 verschuldigd, voortaan wordt dat 4.50; voor den eersten waakhond was 3,33 verschuldigd, dat wordt 3,75 voor den eersten bedrjjfshond was 2 verschuldigd, dat wordt 1,50. Voor den tweeden, derden, vierden, vijfden luxe- of waakhond wordt het tarief vertwee., -drie-, -vier-, -vijfvou- digd enz. De bepaling, dat de progressie bij den derden hond ophoudt, is ver vallen. De bedrijfshonden zijn van pro gressie vrij, voor eiken volgenden hond wordt hetzelfde bedrag betaald als voor den eerste. Bij een inkomen van 900 tot minder dan 1800 zijn de oude en nieuwe ta rieven voor den eersten luxehond zes gulden en 7,20, voor den eersten waak hond vijf gulden en zes gulden, voor eiken bedrijfshond drie gulden en 2.40. Bij een inkomen van 1800 tot minder dan 2400 zijn deoude en nieuwe ta rieven voor den eersten luxehond twaalf gulden en 14,40, voor den eersten waakhond tien gulden en twaalf gulden, voor eiken bedrijfshond zes gulden en 4,80. Bij een inkomen van 2400 en meer zijn de oude en nieuwe tarieven voor den eersten luxehond twaalf gulden ep achttien gulden, voor den eersten waakhond tien gulden en vijftie» gulden, voor eiken bedrijfshond zes gulden en zes gulden. Wie verzuimt zijn hond aan te geven of op andere wijze de belastingformali- teiten niet vervult, stelt zich bloot aan een hechtenisstraf van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoog ste 300. Deze strafmaxima bedroegen tot dusver zes dagen en 25. JUBILEUM VAN EXCELSIOR De bekende Haagsche zangvereeniging „Excelsior" bestaat dezer dagen 60 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal Zaterdagmid dag 29 Nov. a.s. in de Duinzichtkerk een gedachtenisdienst gehouden worden, waar in zal voorgaan prof. dr. G, v. d. Leeuw, hoogleeraar te Groningen. Het koor zal onder leiding van Anton v. d. Horst enkele liederen zingen met bege leiding van Hendrik Wegerif, terwijl Anton v. d. Horst een orgelsolo zal geven. Snein to middei joech it Frysk selskip „Rjucht en Sljucht yn Den Haech, de earste greate toanielüfiering yn dit winterhealjier yn „Pulchri Studio”. De hear Jousma, Foarsitter, spriek syn greate blüdskip üt oer de opkomst en röp yn it bisünder wolkom de biskermhear fen „Rjucht en Sljucht” jhr. mr. T. A. M. A. Humalda van Eysinga. en de hear J. Hu- bée fen Amsterdam. 51d bistjürslid fen it selskip Nei ’t de hear Jousma yet de oan- dacht féstige hie op de gearkomste fen ’e stüdzje klub, op Snein 30 Nowimber yn café „Goudenregen” (de hear R. Bakker seil dérby sprekke oer: „De humor yn it Frysk”) songen de oanwézigen twa fersen fen it Frysk folksliet. Dérnei fierde de toanielklub fen „Rjucht en Sljucht” Onder lieding fen de hear Y. S. Rypkema op „Skyn” in toanielstik yn fjouwer uitkom sten fen Y.C. Schuitmaker. It ien en oar waerd öfwissele troch sang fen ‘t koar Onder lieding fen ’e hear Alb. Jager. For it skoft dielde de foarsitter fen it koar, de heer H Uden Masman, mei, dat de hear Alb. Jager sa lang as it koar bistien hat (det is al wer 10 jier) dérfen de lieder west hat. Yn forb&n mei dit jubileum in moaie rOker oanbean. For de muzikale öf wisseling soarge in orkest Onder lieding fen de heer B. G. Tichelaar. Voor de Vereeniging „Gronin- gen” voor ’s-Gravenhage en omstreken, zal op Zondagmiddag 30 November in den Haagschen Kunstkring de heer A. Brow, wer een lezing houden over Groningen, getiteld „Wandelingen in en om de stad". Op 30 November a.s. (Zondag) organiseert de Cabaret- en Tooneelveree- niging „Top-Hat” een feestavond ter ge legenheid van haar eerste lustrum. Opge voerd zal worden de revue„Hou je Goed", onder leiding van Jan Lievaart, met medewerking orkest onder leiding van G. Hagenaar*. De uitvoering zal plaats hebben des avonds in gebouw „Excelsior”, Zeestraat, ‘s Mid dags van 2 tot 4 uur houdt het bestuur receptie in de bovenzaal van café-restau- rant „Riche” Buitenhof. Het Haagsch Revue- en Caba- retgezelschap „Sijo-Bela" zal op Zaterdag 29 November in Gebouw Amicitia, „Het Mysterie dr. Kymowref’ detective-spel in drie bedrijven door Jack Beu, voor bet voetlicht brengen. „EEN REI8 OM DE WERELD" IN PICCADILLY CABARET Het is een afwisselende en vóór alles lustige reis om de wereld, welke iederen avond in het Piccadilly Cabaret aan de Poten wordt afgelegd. Pierre Boeyen fun geert als gids en het is hem toever trouwd. Rad van tong en puntig van geest is hij de ziel van de vroolüke ver- tooning. Niet slechts toont hij zien in dit genre een humorist met kwaliteiten, doch ook zijn vocale medewerking is niet te onderschatten. In een scène als b.v. „Het Witte Paard” heeft hij heel goede mo menten. Emmy Claritz, de Roxini’s, Jack Bow, Carry Flame en het orkest Harold Meesters weten het tempo uitstekend bij te houden'en vlot zijn hun zang, dans en spel in aantrekkelijke tafreeltjes als: ver trek uit Holland, oponthoud in Parijs en bezoeken aan Zuid-Afrika en China. We voorspellen dan ook nog vele suc cesvolle reizen van den Piccadilly-Ex- pres. Instelling muxiekfonds ten bate van het politle-muziekkorpe De burgemeester heeft besloten ten be hoeve van het politie-muziekkorps muziekfonds in te stellen, waaruit streden kunnen worden de kosten aanschaffing van bijzondere instrumenten, alsmede muziek, een vergoeding voor'het uitschrijven van partijen door speciale muziekschrijvers en een vergoeding van 100 per jaar voor den bibliothecaris, die belast is met het bijhouden van de muziekbibliotheek, zoomede andere kos ten. welke daarvoor uit hoofde van hun aard in aanmerking komen. De burge meester heeft besloten in dit fonds jaar lijks van gemeentewege ten hoogste 1200 te storten. Voor voorzieningen aan politiegebou- wen zijn voorts noodig bedragen van reap, 860, 1000 en 150Ö. De burge meester heeft besloten, deze bedragen eveneens ter beschikking te stellen. Lezingen voor de Voflcsche Werkgemeenschap In verband met de tentoonstelling „Eeuwig levende teekens”, welke in het Gemeentemuseum alhier wordt gehouden, organiseert de Volksche Werkgemeen schap een serie lezingen, waarvan er twee zijn gehouden. Dinsdag 18 November j.l. sprak S S. Oberstiirtnbannführer K. Th. Weigel over „Nordisches Sfnnbildgut als Ahnenerbe". Spr. bepaalde zich tot de Duitsche zin nebeelden en die in enkele andere Noord- sche landen. Als voorbeelden noemde spr. de boom- en zonnemotieven. Vooral de zon speelde in de geschiedenis det Noor delijke menschen een groote roL Aan de hand van zeer fraaie lantaarnplaatjes nam Obersturmbannführer Weigel de aanwezigen mede op reis door Duitsch- land. Van Noord naar Zuid en van Oost naar West kan men het land bereizen, overal vindt men dezelfde zinnebeelden terug, voornamelijk als versiering van huis en schuur. Verder wees spr. op de drie kruisvor men (het zonnekruis, het gelijkbeenige kruis en het hakenkruis), die al zeer vroeg voorkomen. Zij wijzen op een toen- maligen Noordschen invloed in Italië, daar men deze kruisen heden ten dage daar niet meer kent Dit alles wijst op het bestaan van een vastgeworteld volksgeloof naast het ker kelijke geloof. Zelfs heden ten dage kan men dit geloof nog onaangetast terug vinden in oude gebruiken in bijkans alle Noordschè landen. Een andere groep vormen de z.g. vruchtbaarheidsteekens Cïng-runen), die men eveneens in verscheidene combina ties in het typische vakwerk van Duit sche huizen terug vindt. Gisteren sprak de heer J. C Nachenius over het onderwerp „Mythologie en reli gie". Spr. begon zijn lezing met erop te wijzen, dat het afhangt van den bouw der organen, hoe men de wereld ziet; dit is het geval bij het lichamelijke, doch ook bij het geestelijke. Deze bouw der orga nen is afhankelijk van de erfelijkheid Wat mythologie is, maakte spr met en kele eenvoudige voorbeelden duidelijk. De vraag „wat is religie’" is niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. De religie is al heel vroeg in de geschiedenis der menschheid ontstaan. Als voorbeeld noem de spr. de Arische Indiërs, een Noordsch ras, dat in Britsch-Indië terecht is geko men. Uitvoerig ging de heer Nachenius in op het Godsbegrip bij de verschillende volkeren. Over de Germaansche religie is ons weinig met zekerheid bekend. Alleen uit de IJslandsche saga’s komt iets tot ons over het leven van onze Germaan sche (niet directe) voorvaderen. De bron nen van het Germaansche geloof liggen ver van elkaar Spr. wees tenslotte erop, dat we thans leven in een wendetijd. waarin deNoord- sche mensch wederom het groote Joef achter alle dingen terug begint te vinden. We hooren weer de stem van het bloed. Weer wil de Germaansche menseh leven en werken, vertrouwend op eigen kracht. De burgemeester heeft besloten, dat honden op straat aan de lijn moeten worden gehouden en dat de hondenbelasting zal worden ver hoogd. Naar aanleiding van schrijft men ons o.m.: De verontreiniging van trottoirs en voetpaden door losloopende honden is een even oud als hardnekkig euvel. Al wat tot nu toe is gedaan om het te beteu gelen. is zonder merkbaar resultaat ge bleven. Ook de opneming in de politie verordening van een bepaling, welke den houder van een hond verantwoorde lijk stelt voor den overlast, die zijn die ren veroorzaken, heeft niet tot het doel geleid. En toch moet dat doeleen zin delijke straat juist den inwoners het immers om zijn zindelijkheid kende Den Haag zeer ter harte temeer nu de verduistering des het uitzicht op de straat evenzeer be moeilijkt als de contróle op de naleving der voorschriften. Daar komt nog iets bij. De gemeente houdt de straten schoon, doch dat de trottoirs voor de huizen zindelijk blijven is een zorg, Urelke zij aan de bewoners dier huizen moet overlaten. Nog onlangs is met het oog daarop, de desbetreffen de bepaling in het duinwatertarief in dien geest herzien, dat weliswaar over matig watergebruik voor spoelen en spuiten buitenshuis verboden blijft, doch een matig .gebruik voor het schrobben van de trottoirs geoorloofd is. In de eerste plaats heeft de burge meester ‘hans verordend, dat honden op straat aan de lijn moeten worden ge houden, in de tweede plaats heeft hij de hondenbelasting verhoogd. De eerste maatregel maakt het den houder van een hond mogelijk zijn dier, zonder dressuur, te dwingen de goot te kiezen en het trottoir vrij te laten. De andere maatregel zal ^waarschijnlijk tot gevolg hebberf, dat het aantal honden in den Haag, dat verleden jaar niet minder dan 21.300 bedroeg, zal vermin deren. Voor wedstrijden in den Haag En ongekend aantal 28deelnemers nam Zondag deel aan de voorwedstrij- den voor het kampioenschap sabel van het district Zuid-Holland van den Nederland schen Amateur-Schermbond, welke gehou den werden in het sportpaviljoen van de Nieuwe 's-Gravenhaagsche IJsvereenlging. De uitslag luidde: 1. W. H. J. Werker. Delft, met 11 gew. part. 30 ontv. en 54 ge geven treffers, 2. F. E. Meynderts. 1131 52, 8. E. Kuypers, 103551, 4. D Berk- huyzen. 94248, 5. P. J. Burgel (allen den Haag) 94247, De drie bestgeplaat- sten zijn naar de hoofdklasse overgegaan. De data van de kampioenschappen zijn door de technische commissie van den NAS nader vastgesteld als volgt: 14 Dec. sabel in den Haag, 21 Dec. floret in Am sterdam, en 11 Januari degen in Utrecht WORSTELEN HAAGSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Onder groote belangstelling hadden Zondag in „Amicitia" worstelwedstrij den, georganiseerd door de gezamenlijke Haagsche Krachteportvereenigingen plaats. Aan deze wedstrijden was het kampioenschap van oen Haag verbonden. De uitslagen luiden: le afdeeling: Extra-vedergewicht 4 deel nemers: 1. A. Elderman, Ajax. Amsterdam 11 strafpnt.. na 2 part, 2. H. Brinkman, Hercules Amsterdam. 3 strafpnt. na 3 p- 3. H. Meeuwsen DOK Amsterdam. 6 straf pnt. na 3 part. 2e afdeeling: Extra-vedergewicht 6 deel nemers 1. H. Wanninkhof, Hercules, den Haag, 3 strafpnt na 4 part, 2. H. Stolz. DOK Amsterdam, 44, 3. C. W. de Blauw SSS, Amsterdam. 64, 2e afdeeling Vedergewicht, 20 deelne mers: 1. G. v. d. Kruk, Sandow, Delft 0 strafpnt. na 4 part, 2. A. Kluiver, DOK, Amsterdam, 3—-5, 3. C. H. Bekker, HKV, Haarlem 6—6. Zondag a.s. worden de wedstrijden voortgezet met de le afd. veder- en licht gewicht en de 2e afd. licht gewicht SCHAKEN GROOTE ZEGE VAN HET V.A.8. De voor de le klasse van den Ned. Schaakbond gespeelde wedstrijd tusschen V.A.S en het Leidsche Schaakgenootschap leverde den Amsterdammers een over tuigende 82 zege op. V.AS. speelde aan de even borden met wit en had een inval ler voor mr. P. L. J. Rassers. De per soonlijke resultaten waren: V.AS.Leidsch Schaakgenootschap: M. CortleverC. B. v. d Berg jr. J; dr. E. A. J M. Mulder—prof, dr W. v. d. Woude 10; J. VeerkampW Demmen- dal J—J; G. SwaneveldW. H. v. d. Nat 1—0; W. J. Wolthuis—G. Bosscha 1—0; J. A. KroonI. Zitman 01; F. Naere- boutA. J. Rotteveel 10; J. C. Akping mr. A G. de Blecourt 10; W H. San- difort—M. M Segaar 1—0; J. L. de Vries D. J. M. de Hondt 1—0. Te Tilburg won Philips met 91 van De Drie Torens; de voorloopige uitslag van SpangenEindhoven was 2|3$; de voorloopige uitslag van V.V.G.A.Staun ton 4jen van HilversumPhili- dor 35. Wedstrijden In Amloltla De groote zaal van Amicitia was gis teravond weer geheel uitverkocht voor de bokswedstrijden, waaraan door Am sterdammers. Rotterdammers en Hage naars werd deelgenomen. De hoofdpartij van den avond ging tusschen de profs Jan Nicolaas (den Haag) en Bep de Reus (Rotterdam), in het vrij gewicht over 6 ronden van 3 minuten. Deze partij was van zeer goed gehalte. Met algemeene stemmen wera Nicolaas tot winnaar verklaard en deze uitspraak was ten volle verdiend. In tegenstelling met hetgeen verwacht werd, had de Hagenaar geen gemakke lijke tegenpartij aan den Rotterdammer, die. hoewel over minder wedstrijdrou- tine beschikkend, uitstekend partij gaf. De overige partijen gingen tusschen amateurs en verliepen als volgt: Verrijk w.o.p. van Heppener (beiden den Haag); G. de Roode (den Haag> bokst onbesjjst tegen te Nuyl (A'dam): R. Deurloo (den Haag) w.o.p. van van Asselt (Amsterdam); A. Keus (den Haag) w.o.p. van Joustra (A'dam); G. Buis w. o p van Engels (beiden den Haag); Ale- wijn wint van Wagner door opgave in de 2e ronde. SCHERMEN KAMPIOENSCHAP OP 8ABEL mededeeling het N.V.V, „Vreugde en Arbeid” een drietal lezingen, welke door dr. D. J. v. d. Ven gehouden zullen worden, n.l. één te Amsterdam op 26 Nov., één tie Rotterdam op 29 Nov. en voorts hier ter stede op Woensdag 10 December des avonds te half 8 in het Gemeentemuseum. Muzikale medewer king wordt verleend door mevrouw dr. Elise v. d. Ven.ten Benselde muziek werd speciaal gecomponeerd door Julius Röntgen. De voordracht van dr. v. d. Ven draagt als titel „Ons eigen tfolk in Vreugde en Arbeid”, welke gehouden zal worden bij de vertooning van zijn film „.Neerlandsch Volksleven in den oogsttijd”. De lezingen zijn, wat de plaatsen Rotterdam en den Haag betreft, bedoeld als opening van het ontwikkelingswerk. De toegangsprijs is wederom laag gehoudenleden van het N.V.V. betalen minder dan niet. leden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9