het van De verlenging Anti-kominternpact No. 18042. Woensdag 26 November. X 194L van Extra bericht van het Duitsche Opperbevel Met Duitschland tegen het Kapitalisme De bewaking der bauxiet- mijnen in Suriname Von Ribbentrop over de vernietiging het bolsjewisme VERDUISTEREN AMERIKA EN SURINAME Fel commentaar der Wilhelmstrasse „Berlin- Von Ribbentrop spreekt De strijd in Noord-Afrika e r> a i c a r P T E B Y I L G z E o 1 De presidenten vgn de Neder- landsche Kultuurkamer en van den Nederlandschen Kultuurraad ENGELSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT; SLAGSCHIP ERNSTIG GETROFFEN ▼oor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. Rw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Telefoon 118300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Zeven nieuwe staten tot het pact toegetreden v c i „Een beschouwing van Rom-Tokio” 'I LIBYSCHE i v. 5.35 nar nam. tot 9.21 aar vjm. Amerikaansche troepen in Suriname aangekomen Bedrijvige handen COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZEB CODRANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: ontvangt Het iH' M apollonia .MET) I IATROEH so SUM* De Britsche vloot heeft de laatste dagen weer zware verliezen geleden. Be halve dat, zooals in het weermachtbericht van gisteren gemeld is, een vrq groot Britsch oorlogsschip door een luchttorpedo getroffen was, heeft voor Solloem een Duitsche duikboot, onder bevel van den eersten luitenant ter see Freiherr von Tiesenhausen, een Britsch slagschip aangevallen en een zwaren torpedotreffer toegebracht. Voorts heeft een duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Mohr op den Atlantischen Oceaan een Britschen kruiser der Dragonklasse tot zinken gebracht. HET MODEL VAN DE EXTRA RANT- SOENBONNEN VOOR. VASTE BRAND STOFFEN GEWIJZIGD HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 November (D.N3.). Het Opper bevel der Weerinacht deelt mede: pact instrument A ft A ft A ft A ft A A A A A ft V V V V s V s V V V s V V V over dit Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tol. 650310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779039; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 109a. Tel. 772444: Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Adverteiitiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ontleend zijn aan den stijl van de Duit sche communique’s. Zoo heeft de propa ganda van Londen bijv, beweerd, dat de slag niet alleen een bezetting van gebie den beoogde, maar ook en vooral de ver nietiging der vijandelijke strijdkrachten. Voorts was aangekondigd, dat na het einde van de omsingelingsphase de ver- nietigtngsphase was begonnen. Maar ge- looven de Engelschen, dat het voldoende is den vorm na te bootsen om er ook den, inhoud van te verkrijgen? In verband met de mededeeling van Reuter, dat infan-, terie deelnam aan den slag, schrijft het blad, dat wanneer dit in overeenstem- derlagen van het bolsjewisme in Duitsch land en Italië in versterkte mate in an dere landen begon en legde den nadruk op de destijds duidelijk blijkende nood zakelijkheid om een gemeenschappelijk front te vormen tegenover dit gevaar. „Ik was destijds, zoo zeide spr. van mea ning, dat ook andere landen tot dit inzicht zouden komen en tot het antikomintern pact zouden toetreden. Spoedig hierop zijn Mandsjoekwo. Spanje en Hongarije tot dit pact toegetreden. Thans zijn Boel- garije, Denemarken, Finland, Kroatië. Roemenië, Slowakije en de Chineesche na tionale regeering lid van dit pact gewor den. Hierdoor is verreweg het grootste deel van de Europeesche volken en van die in het Verre Oosten in het antikomin- ternpact vereenigd. Door den huidigen oorlog is het de we reld pas duidelijk geworden, dat het bols jewisme inderdaad vastbesloten was al zijn machtsmiddelen te gebruiken voor zijn wereldrevolutie. De Duitsche Weermacht en haar bondgenooten hebben in zegevie rende slagen het communisme een slag toegebracht, waarvan het zich niet meer herstellen zal. Na de vernietiging van de machtsmiddelen van den staat moeten echter nog de overige in de wereld be staande invloeden van het communisme uit den weg worden geruimd.. Vervolgens wees spr. nog op de verder felijke rol van de bondgenooten van het communisme, die uit een zuiver opportu nisme met het communisme samengingen. Hij besloot met te verklaren, dat hij ook namens alle in het antikominternpact ver tegenwoordigde staten sprak, wanneer hij de vernietiging van het bolsjewisme als het doel noemde, waarnaar gestreefd moet worden. Bij de plechtigheid in de nieuwe rijks- kanselarij te Berlijn ter gelegenheid van de verlenging en uitbreiding van het ko- minternpact, hebben de staatslieden van de bij dit pact aangesloten landen verkla ringen afgelegd, waarin zij wezen op de beteekenis van dit pact. Als eerste der aanwezige staatslieden, legde de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano een verkla ring af. Hij wees op de trouwe wapen- broederschap tusschen de troepen, die strijden aan een ontzaggelijk front tus schen Ijszee en Zwarte Zee. De strijd tegen het bolsjewisme vindt eveneens diepen weerklank in de harten der vol ken. Generaal Osjima, de Japansche ambas sadeur, gaf uiting aan zijn voldoening, dat thans het protocol tot verlenging van het anti-kominternpact, door de be trokken landen is onderteekend en nog vele landen tot dit pact zijn toegetreden. Von Bardossy wees er op, dat Hongarije de eerste Europeesche staat was, die in 1919 het slachtoffer werd van de bolsje wistische terreur, doch ook de eerste staat, die dit gevaar heeft overwonnen en den weg tot inwendige saneering heeft ingeslagen. De Boelgaarsche minister van buiten- landsche zaken, Popof, zeide o.a. verheugd te zijn, dat thans voor Boelgarije de mo gelijkheid is geschapen ook in het kader van het anti-kominternpact zijn bijdrage te leveren ter afweer van een gevaar, dat de orde en rust van de volken in de ge- heele wereld bedreigt, Finland, zoo verklaarde minister Wit ting, heeft voortduruend in een verdedi- gingspositie tegen het communisme moé ten leven. Het Finsche volk behoort tot de eersten, die tot het inzicht zijn geko men, hoezeer de geheele ra^nscbhoid door het communisme bedreigd is. De school van harde beproevingen, welke het Fin sche volk in den loop zijner geschiedenis heeft doorgemaakt, heeft den zin voor vrijheid gekweekt, welke steeds dan tot uiting komt als de duurste waarden van het Finsche volk bedreigd worden. De Spaansche minister Serrano Suner her- innerde*er o.a. aan dat de machten d?r ver nieling een systeem van bondgenootschap hadden opgebouwd, dat van Moskou uit ging tot Washington reikte en over Ge nève liep, waar de Volkenbondsraad de geniale formule van de „niet-inmen- ging” uitvond. De Deensche minister van buitenland sche zaken, Scavenius, wees erop, dat de afloop van den oorlog, welke voor De nemarken niet onverschillig zijn kan, op beslissende wijze er toe zal bijdragen, de landen van Europa voor innerlijk ver val te behoeden Ook de Roemeensche vice-president en minister van buitenlandsche zaken, pro fessor Mihail Antonescu, wees er op dat het Roemeensche volk in den oorlog is gegaan ter wille van het recht en de ge rechtigheid, voor vrijheid en beschaving. Voorts voerden nog de Slowaaksche pre mier dr. Tuka, de Kroatische minister van buitenlandsche zaken, dr. Lorcowitsj en de gezant van Mandsjoekwo te Ber lijn het woord Met uitzondering van de Italiaansche en Spaansche ministers, wier redevoerin gen terstond door een tolk werden ver taald, voerden alle vreemde staatslieden in het Duitsch het woord. heeft minister von Ribbentrop een korte toespraak gehouden, waarin hij de 7 nieuwe staten, die zich hebben aangeslo ten bij het antikominternpact, in het bij zonder begroette. De minister wees op den ondermijnenden arbeid van de komin tern, die na de zware en definitieve ne- ’s-GRAVENHAGE, 25 November. Rijkscommissariaat maakt bekend; De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond vet» art. 1, sub. 16 en 17, van zijn verordening nr. 106/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatrege. len) binnen het kader van de verordening nr. 212/41 prof. dr. G. A. S. Snijder tot president van den Nederlandschen Kul tuurraad en den secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting ea Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, tot president van de Nederlandsche Kultuur kamer benoemd. Duitsche persstemmen Onder het opischrift „Roosevelt’s in braak in Zuid-Amerika” schrijft de „Ber liner Lokal Ahzeiger”: Daar er een ge vaar bestaat voor Nederlandsch-Guyana Qbna M 100 1 1 V7‘ gelegen eiland Martinique, bezet moeten worden. Het belangrijkste in deze geheele aan gelegenheid is het feit, zoo constateert de „Times” naar waarheid, dat de V.S. thans vasten voet hebben gezet in Zuid-Ame- rika. Duitsche politieke kringen onder schrijven dit ten volle, zij het dan zon der zich bij het gejubel van het genoem de blad aan te sluiten. nearLebba /oiiwüact* L BOEGgOEG ’soCLOEM (□AKKeMNI A (N/A» ft 'B .aiiflff/ff 1 If) WOESTi/jN De berichten uit Amerika en uit Stock holm, dat de Vereenigde Staten troepen zullen zenden naar Suriname, ter bescher ming van de bauxietmijnen, die voor de Amerikaansche aluminium-voorziening en daarmee voor de oorlogsindustrie van groot belang zijn, hebben begrijpelijker wijze sterk de aandacht getrokken, vooral in Nederland, tot welks koloniaal gebied Suriname behoort, zoodat hier Nederland- sche belangen en rechten direct in het spel zijn. Men zal zich de scherpe critiek herin neren, welke werd gehoord toen het tot ditzelfde gebied behoorende eiland Cura sao, dat in verband met de petroleum industrie van veel beteekenis is, onder be scherming van de Vereenigde Staten werd gesteld, waarin een onderwerping aan het Amerikaansche imperialisme, met mede werking van Engeland, werd gezien, waar door de bescherming van de kleine sta ten, welke door deze Angelsaksische lan den als leuze is verkondigd, in een be denkelijk daglicht wordt geplaatst en er eerder het karakter van een bedreiging aan wordt toegekend. Wat thans ten aanzien van Suriname wordt ondernomen doet met name Ameri ka hetzelfde verwijt treffen, zooals men gisteren reeds heeft kunnen lezen. Reeds wist, naar D.N.B. uit New York meldde, een daar verschijnend blad mee te dee- len, dat deze Amerikaansche actie niet slechts ten doel heeft, de bauxietmijnen van Suriname te beschermen maar tevens dit gebied te gebruiken als lucht- en vloot- basis, terwijl een ander Amerikaansch blad symbolisch te kennen gaf, dat Suriname thans tot het door de Vereenigde Staten beheerschte gebied mag worden gerekend, hetgeen een doelbewust trachten naar over. heersching van de Zuid-Amerikaansche staten, allereerst Brazilië en Venezuela, door de U.S.A, beteekent in het kader van een Amerikaansch imperialistisch stre ven, ditmaal voor het eerst in den vorm van een militaire bezetting. Wij worden hierbij herinnerd aan het voorbeeld van Engeland, dat Irak en Iran bezette in verband met de petroleumbe. Jangen. Reeds werd in de Amerikaansche pers gezinspeeld op bezetting van Fransch Guyvna en Martinique en van Neder- Jandsch gebied in Amerika (b.v. Aruba) en op de mogelijkheid ook van bezetting van Ned. Oost-Indisch gebied, dit laatste als een waarschuwing voor Japan. Het ligt voor de hand, dat onmiddellijk verband wordt gelegd tusschen de zending van Amerikaansche troepen naar Suri name en het aftreden van de heeren ^et ter en Steenberghe als lid van de ge ëmigreerde Nederlandsche regeering. Naar, blijkens een A.N.P. bericht uit Berlijn, op 20 November uij Londen werd gemeld, vloeit het Aftreden van deze beide minis ters voort uit de omstandigheid, „dat zij achterdocht kregen, daar zij niet werden geraadpleegd in aangelegenheden van al- gemeene politiek, en dat premier Ger- brandy blijkbaar gedwongen was, een snelle beslissing te nemen, die aanleiding was, dat hij niet tot overeenstemming kon komen met de afgetreden ministers”. Het is zeker niet gewaagd, te veronderstellen, dat deze snelle beslissingen betrekking hebben op de zending van Amerikaansche troepen naar Suriname en de samenwer king met Brazilië bij de voorgenomen be scherming, evenmin als het te verwonde ren is, dat de haast, waarmee blijkens deze mededeeling is moeten worden be slist, het sterke vermoeden in het leven heeft geroepen, dat de overeenkomst door de Amerikaansche regeering is opgedron gen. In het gisteren gepubliceerde commu niqué van mr. Gerbrandy als leider van de geëmigreerde Nederlandsche regeering, wordt o.m. verklaard, waarom deze regee ring voor de verdere verdediging van Suri name geen beroep heeft gedaan op de strijdkrachten in Ned.-Indië of op die van het Nederlandsche legioen in Engeland, welke verklaring echter anderzijds geens zins steekhoudend wordt geacht als argu ment voor het aanvaarden van militaire versterking van de zijde der Vereenigde Staten, terwijl in de vrees, dat de bauxiet mijnen van Suriname zouden worden be dreigd door de Nazi’s, gezien ook den enormen afstand van het oorlogsgebied, slechts een belachelijk voorwendsel wordt gezien voor Roosevelt en de zijnen tot voortzetting van een politiek, die niet meer genoegen neemt met bezetting van steunpunten op bezittingen van het Brit sche Rijk maar geleidelijk alle overzeesche Europeesche bezittingen onder Amerikaan sche heerschappij wil brengen. MARAVA J) mccwu ,msoes HET OORDEEL VAN DE ITALIAANSCHE PERS Schrijvende over den slag m de Mar- marische woestijn maakt de te Turijn verschijnende „Stampa” een voorloopigen balans op, waarbij het blad constateert, dat de Britsche progaganda zich terug begint te trekken. Het blad wijst er bovendien op, hoe sommige zinsneden, die door de Engel- schen voor dit offensief worden gebruikt, mmg is met de waarheid, daarmede im- DE PRESIDENT VAN CHILI OVERLEDEN De ambassadeur van Chili te Buenos Aires heeft bekend gemaakt, dat de pre sident der republiek, Aguirre Cerda, gis teren op 61-jarigen leeftijd is gestorven. I Reeds op 10 November j.l. had de presi dent wegens zijn slechten gezondheids toestand zijn bevoegdheden overgedragen aan den leider der radicale partij, Mendez. <AARTVAN PELT Het gevechtsterrein ia Noord-AIrika Zbaroe ^'Verregima •GCtARSCIA Von Ribbentrop staatslieden Minister van Ribbentrop heeft gister middag den Slowaakschen ministerpresi dent, Tuka, en den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witl’ng, ontvangen. Vervolgens ontving hij den Italiaanschen minister, Ciano en den Spaanschen minis ter Serrano Suner voor een gemeenschap pelijke bespreking. In den loop van den namiddag had hij nog besprekingen met den Japanschen ambassadeur, generaal Osjima, en den gezant van Mandsjoekwo, Loejwen. Hedenmiddag zal te Berlijn een groote ontvangst door den staat plaats vinden ter gelegenheid van de aanwezigheid der staaslieden van de in het antikomintern pact vereenigde mogendheden. Duitsche persstemmen Zeer groot opgemaakt en met foto’s pu bliceert de pers, onder opschriften over de geheele pagina, de verlenging van het antikominternpact en de toetreding van nog 7 staten daartoe. De „Völkischer Beo- bachter” wijst op het geweldige onder scheid tusschen het beeld der wereld, in 1916 en dat in 1941, waarbij het schrijft, dat toen, in het derde jöar van den we reldoorlog, bijna alle staten der wereld tegen het Duitsche keizerrijk en zijn drie zwakke bondgenooten streden en dat thans het machtige Grootduitsche Rijk schouder aan schouder met de beide andere jonge groote mogendheden, Italië en Japan, en omgeven door een krans van nog tien an dere in een duidelijke frontpositie staat tegenover de machten der vernieling en der negatie. Van de Atlantische kust tot aan den Stillen Oceaan strekt zich thans de bond uit van de landen, die in een vastberaden afweerfront staan tegenover den trouwsten bondgenoot van Churchill en Roosevelt, het bolsjewisme. Dat deze bond zich niet uitput in het negatieve, maar veeleer een platform is voor een Tegen het einde van de plechtigheid nieuwen opbouw van den grootsten om vang, behoeft niet nader belicht te wor den. Wij twijfelen er ook geen oogenblik aan, aldus het Blad, dat de 7 volken, die betrokken waren .bij de plechtigheid te Berlijn, gevolgd zullen worden, uit vrij besluit en op een zelfgekozen oogenblik, door andere De secretaris-generaal van bet depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart vestigt inzake de distributie van vaste brandstoffen de aandacht op het navolgende Het is gebleken, dat er een.g misverstand bestaat ten aanzien van het model van de rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen, welke, zooals bekend, wor den uitgereikt aan personen, die recht hebben oip een extra rantsoen vaste brandstoffen, alsmede aan kleinverbrui kers in de groepen B, C en D. Deze bon nen dragen den opdruk„Brandstoffen één eenheid” en hebben een grijs-groena kleur. Hiernaast zijn de zoogenaamde pe- riodebonnen in gebruik, die als opdruk de woorden „Brandstoffen één eenheid Ié periode, 2e periode”, enz., dragen en die eveneens een grijs-groene kleur heb ben. Teneinde een duidelijk onderscheid te scheppen tusschen de rantsoenbonnen en deze periodebonnenzijn de nieuiw uit te reiken rantsoenbonnen thans voorzien van een witte streep, die ongeveer ter hoogte van het woord „één eenheid” over de geheele breedte van den bon loopt. De oude rantsoenbonnen, welke met van deze witte streep voorzien zijn, blij ven echter eveneens geldig, zoodat dua alle rantsoenbonnen gemerkt met da woorden „Brandstoffen één eenheid", on afhankelijk van het feit, of zij al dan niet van een witte streep voorzien zijn, elk recht geven op het koopen van vasM brandstoffen. 6*2 au JTOBRO E K SIDI-X omarQ V roRn maod)alEnA Naravaan^ég', BRITSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN Volgens „Associated Press” wordt in Amerikaansche reederskringen bevestigd, dat het 6935 ton metende Britsche vracht schip „Sharistan”, dat op 27 Juli naar Iran vertrok en tevens als troepentrans portschip gebruikt werd, is getorpe deerd. Er waren 67 soldaten aan boord, die allen vermist worden, 60 opvarenden zijn gered. Het agentschap meldt voorts, dat het 5591 ton groote vrachtschip „Ni- ceto de Larrinaga” in September op den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd. Het Britsche motortankschip „British Petrol” (6891 ton) moet eveneens verloren wor den geacht. M a a n: 26 Nov. op 2.49 uur nam. J 27 Nov. onder 2.16 uur v.m. op 3.13 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen t 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 J Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 J pliciet de mislukking wordt gevestigd van de Britsche plannen, want,’wanneer de tanks er niet in geslaagd zijn een beslissing op te leggen, vormt de infan terie een element ten gunste van den- gene, die zich verdedigt De „Popolo di Roma" schrijft, dat de leugens en valsche berichten, die door de Britsche propaganda in enkele dagen zijn opgestapeld ten aanzien van den slag in de Marmarische woestijn, alle records hebben geslagen. De roeks kletspraat is geopend door Churchill zelf, die zeide, dat de oplossing van den slag in den tijd van 2 uur zou hebben kunnen komen. Vervolgens kwamen volkomen verzon nen berichten over de verovering van Bardia, over de aaneensluiting van de Britsche troepen met het belegerde gar nizoen van Tobroek, over de verovering van Gamboet enz. Thans moet de Brit sche propaganda spreken en schrijven over ernstige Engel sche verliezen, over verbeten veldslagen, over een zeer har den tegenstand, over een verwarde situa tie enz. De verandering van den toon der propaganda van Londen is uiterst veel- beteekenend. -9 Duitsche, Amerikaansche en Italiaansche persstemmen ^»»»>>»»»»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»J Reuter meldt, aldus een bericht uit Stockholm d.d. heden, dat het eerste contingent Amerikaansche troepen in Paramaribo is aange. komen. Uit Berlijn melden de V.P.B. o.m.: Ten aanzien van de voorgenomen be zetting van Suriname door Amerikaan sche troepen, verneemt het officieuze Amerikaansche persagentschap Associated Press uit „diplomatieke” kringen, „dat de situatie in Fransch-Guyana aanleiding gegeven zou kunnen hebben tot dit be sluit”. ej? circuleerden geruchten nationaalsocialistische activiteit in Fransche koloniale gebied. Bovendien beschikte men over berichten, die twijfel deden rijzen aangaande de houding van een deel der Fransche bewoners van Guy ana. Uit deze geruchten heeft men de langgewenschte conclusie getrokken, dat Duitschers met behulp van zekere Fran sche kringen misschien zouden pogen Fransch-Guypna en Suriname te bemach tigen. „Het is niet bekend of de regee ring der Ver Staten beschikt over be paalde informaties, volgens welke er da den van sabotage zijn gepleegd in Suri- naamsche mijnen of er een aanval op dit deel van Nederlandsch West-Indië dreig de”. In Duitsche politieke kringen noemt men dit telegram der Associated Press een typisch staaltje van de leugenachtig heid en huichelarij, waarachter Washing ton zijn imperialistische machtswellust tracht te verbergen Dat de Amerikaan sche machtshonger overigens ook thans nog niet is gestild, blijkt uit een uitlating van den voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken in den Senaat, Col- lany, dat ook Fransch-Guyana en het nabij Handen van moeders en verloofden, zuisters, zijn druk doende met het gereed maken van de Kerstpakketten, die binnen enkele dagen naar het Oosten verzonden zullen worden. Vele verrassingen Ijggen op de tafel gereed en ieder voorwerp ge tuigt van de liefde en toewijding, waar mede de pakketten worden gereedge maakt. Bedrijvige handen trachten zoo veel mogelijk in ieder*- teos te pakken, wantje inhoud is bestemd voor hem, die men zooveel meer zou willen schenkel,- die men zoo gaarne deze geschenken per-1' soonlijk zou willen overhandigen. Maar deze zonen en verloofden en broeders zijn ver weg in het Oosten, vandaar die be drijvige handen die pakketten pakken, .pakketten met Kerstgaven voor hen, die hun plicht doen aan het Oostfront. Het zijn echter niet alleen de handen van hen. die een of meer familieleden in het Oosten hebben er zijn ook handen die met evenveel toewijding en liefde pakketten gereed maken voor hen, die geen verwanten in het vaderland hebben. Ook zij zullen niet vergeten worden, want ook zij maken deel uit van onze volksgemeenschap, ook voor hen zal het Kerstfeest zijn. Ook zij zullen hun pakket ontvangen. De leden der Nartionaal-Socjaiistiscbe Vrouwenorganisatie hebben rich het lot van deze vrijwilligers aangetrokken en gij landgenoot, stort uw bijdragen, om dat ook de onbekende vrijwilligers in het Oosten, dank zij de offervaardigheid van hun volksgenooten, met Kerstmis verrast zullen worden met een pakket dat zij niet verwachten. Begrijpt u, wat dat zeg gen wil, landgenoot, daar ver in het Oos ten in wie weet wat voor moeilijke om standigheden, te ervaren, dat men in het vaderland aan iederen vrijwilliger ge dacht heeft, ook aan dien onbekenden strijder. Zeker, dat is een extra gift waard Stort deze op giro-rekening 432100 t n. v. het Verzorgingsfonds Vrijwillig gerslegioen „Nederland”, Koninginne gracht 22, te den Haag. In het November-nummer van het tijd schrift ..BerlinRom—Tokio” verscheen van de hand van von Studnitz een arti kel onder het opschrift „Wereldbeschou wing en buitenlandsche politiek”, waar aan o.a. het volgende wordt ontleend Op 25 November zijn 5 jaren verloopen sedert de onderteekening van de Duitsch- Japansche overeenkomst tegen de com munistische internationale. In dit als anti- kominternpact bekend geworden verdrag kwamen de beide mogendheden overeen, elkaar wederzijds op de hoogte te houden over de actie van de communistische in ternationale, te beraadslagen over de noo- dige afweermaatregelen en die maatre gelen in nauwe samenwerking uit te voe ren. De overeenkomst ontstond uit het in zicht, dat het doel van de communistische internationale is de ondermijning en over weldiging van de bestaande landen, en ook uit de overtuiging, dat de inmenging van de kojnintern in de binnenlandsche verhoudingen van de landen niet alleen een bedreiging vormt voor hun vreed zaam bestaan en hun socialen bloei, doch ook voor den wereldvrede in het alge meen. Het sprak daarom vanzelf dat de toetreding tot de Duitsch-Japansche over eenkomst van het begin af aan open stond voor alle landen, die zich door de onder mijnende actie van de komintern even zeer bedreigd gevoelden en bereid waren dezelfde afweermaatregelen te nemen. Naar men weet, heeft een geheele reeks mogendheden zeer sipoedig van deze mo gelijkheid gebruik gemaakt. Italië, Span je, Hongarije, Mandsjoekwo en andere staten traden tot het antikominternpact toe. Het in het aanvullend protocol neer gelegde practische systeem ter bestrijding van het internationale communisme kon daarmede worden uitgebreid en verdiept. De reactie welke het verdrag in de we reld ■jvekte, ging van geestdriftige instem ming tot de scherpste afkeuring. Het is kenmerkend, dat dè veroordeeling van de Duitsch-Japansche overeenkomst niet het heftigst tot uiting kwam in Moskou, maar in Londen en Parijs, de hoofdsteden van twee hoogkapitalistische staten. De ma terialistische geschiedenisopvatting van de Engelschen zag den ideeelen inhoud van de overeenkomst volkomen voorbij en beschouwde haar uitsluitend als een uit hangbord voor concrete afspraken van qconomischen en militairen aard. Terwijl men in Duitschland en Japan verklaarde, dat het antikominternpact geen betrekking had op de tusschen deze mogendheden eenerzijds en de Sov- jetregeering anderzijds bestaande ver plichtingen, werden in Engeland en Frankrijk juist communistische interna tionale en Sovjet-regeering met elkaar vereenzelvigd en werd het pact be schouwd als een materieel tegen de Sovjetregeering. De ontwikkeling der volgende jaren heeft getoond hoe verkeerd deze beoor- deeling was. Het DuitschRussische vriendschapspact van Augustus 1939 kwam tot stand in weerwil van het anti kominternpact en evenmin werd daar door het JapanschRussische neutrali teitsverdrag verhinderd, dat Matsoeoka in het voorjaar op zijn terugreis van Ber lijn in Moskou sloot. Hoewel aan de Duitsche en de Japansche regeering het verband tusschen Sovjetregeering en communistische internationale niet ontJ gaan was, trachtten zij toch tusschen beide een onderscheid te maken. Zonder in hun waakzaamheid tegen de commu nistische beweging te verslappen bewezen Duitschland en Japan tegenover de Sovjet-Unie steeds weer hun. goeden wil. In het Duitsche—Russische vriend schapsverdrag bood de Duitsche regee ring nog eens de hand aan de Sovjet regeering. De beide verdragen waren in het geheel niet met elkaar in tegen, spraak, zooals vele critici in Augustus 1939 meenden. Met haar opmarsch aan de Duitsche Oostelijke grenzen liet de Sov jetregeering er geen twijfel over be staan, dat zij definitief de uitvoering op zich genomen had van de plannen der komintern, welke gericht waren op de vernietiging van Duitschland en daar mede op de vernietiging van Europa. Toen moesten de wapens spreken. Tot begrip van de nationaalsocialisti sche buitenlandsche politiek is dit voor beeld zeer belangrijk. Het toont aan, dat deze politiek evenzeer gedragen wordt door opvattingen van wereldbeschou wing als door reëele gezichtspunten. Evenals de binnenlandsche politieke is ook de buitenlandsche politieke grondslag van het nationaaLsocialisme niet van materialistischen maar van ideëelen aard. De opvatting van. Adolf Hitler »s zeer eenvoudig.. Hij wil aan het Duitsche volk; de leefruimte verschaffen waarop het< recht heeft, hetgeen niets meer beteekent dan de bescherming van het bestaansmi nimum. Van de politieke opvatting der Engelschen en Amerikanen, die een be- staansmaximum verlangen, is deze eisch hemelsbreed verwijderd. Adolf Hitler eischt voor het Duitsche volk een plaats op onder de zon en niet alle plaatsen ron dom de zon, zooals de Engelsche en Ame rikanen. Niets beoogt hij minder, dan alle grondstoffen te willen exploiteeren, al het goud te willen bezitten en over de volken der aarde als werkslaven te willen beschikken. Adolf Hitler wenscht ook niet, dat het Duitsche volk minder werkt dan andere volken, zooals dit een Angel saksisch ideaal is, doch hij wenscht dat het Duitsche volk van zijn werk fatsoen lijk kan leven. Deze doelstellingen heb ben niets te maken met machtspolitiek. Veeleer zijn zij eeuwhge, onwrikbare grondbeginselen, die voortvloeien uit de ethische beschouwing over het bestaans- doel van een volk. De Engelschen zouden goed kunnen leven ook al bezaten zij slechts* een derde deel van de landen, waarover zij thans heerschen. Desondanks eischen zij de heerschappij op over alle landen en voeren daarom een wereldoor log. zouden wij willen weten van waar dit ge vaar moet komen en wie dit tropenland zou bedreigen. Daar Washington zegt dat het zoo lang in het land zal blijven, als dit verzonnen gevaar bestaat beteekent dit practisch de annexatie van deze Ne derlandsche kolonie door Roosevelt voor een onafzienbaren tijd. Dit echter is roof in haar meest brutalen vorm. De „Berliner Börsenzeitung” schrijft Deze nieuwe daad van agressie van Roo sevelt is van groote, algemeene beteeke nis. Hier wordt opnieuw bewezen, hoa er gespeeld wordt met den „bondgenoot” van de beide groote democratieën en hoe de vaders van de Atlantic Charter over bevolkingen beschikken, dien zij plech tig beloofd hebben geen „territoriale ver anderingen" door te voeren, die niet met de vrij uitgesproken wenschen van de betrokkenen overeenstemmen. Van een wensch van de bevolking van Neder landsch-Guyana om voortaan onder de sterren en strepen te leven en over een desbetreffend plebisciet heeft men mets vernomen. Door deze daad van brutaal imperialisme had Roosevelt den Europee- schen volken, wier leidende staatslieden te Berlijn bijeenzijn, niet beter kunnen overtuigen van d«»algeheele overeenkomst van geesteshouding van de plutocraten en bolsjewisten. (Zie oerder 2e blad, pog. t.f

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1