A I HET GROOTE AVONTUUR De Nederlandsche Kultuurraad 753 De distributiebonnen BINNENLAND en De instelling van Kultuur raad en Kultuurkamer ii fej v De bewaking der bauxiet- mijnen in Suriname Vervolg van pag. 1. I HAAGSCHE COURANT Woensdag 26 Növ. 1941 TWEEDE BLAD FEUILLETON Vijftig k.m. voor Moskou Maatregelen betreffende het verkeer ter zee 5W f w*wt. f - c •-W i’ V Van het front in Noord-Afrika. Italiaansche tanks in den Plaatsen, waar de bolsjewisten zich genesteld hebben en tegen* geschut bestreden. Br., gebak Kaas 100 gram 125 gram ben voor treedt nu 9 |Wordt wm<0dj| aanval tegen de vijandelijke linies. (Orbis-Holland) stand bieden, worden door Duitsche machinegeweren en storm. (Orbis-HoUandf Suiker Cacao Koffie-surr. Jam Een flinke (Pol.-Bedijs) moet echter op gewezen worden, Roosevelt gaarne de overwonnenen 45-4 45 45 45 45-A 45-B VI., VI.w. Melk Aardapp. Aardapp. 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Bl„ Br. Geb. Rijst Havermout Gort Venn, Maiz. Volgende maand zal de Maastunnel definitief opengesteld worden. In verband hiermede wordt overal in dit gigantische bouwwerk met man en macht gewerkt. De montage der leuningbanden in het roltrappenhuis op den Rechter Maasoever. (Polygoan^Hof) Aanval op de verdedigingslinie voor Leningrad. Het vijandelijke vuur wordt snel door den Duitschen stoot troep, die in de stellingen van de bolsjewisten is door, gedrongen, beantwoord. (Orbis-Holland) De onderteekening van het Anti-Komintern-Pact. Van links naar rechtsGraaf Ciano, Rijksminister von Ribbentrop en de Japansche ambassadeur Generaal Osjima. (Telefoto-Stapf) 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram De Alg. Weesper Hengelaarsbond vischt met de zegen -de Gaasp af, om zoo bij "te dragen tot onze voedselvoorziening. „knaap”. 2 t.m. 29 November 1941 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 t.m. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 ton. 148 Algem. geschapen. Zoodra de secretaris-generaU van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten het noodig zal vinden, twee gilden van de zes in te stellen, zal de Kultuurkamer bestaan. Tot het tijdstip van de instelling van die gilden kan de secretaris-generaal ook nog tijdelijke in stellingen in het leven roepen of bepaal de personen met de tijdelijke werkzaam heden en uitoefening der bevoegdheden van de gildeleiders belasten. 4 rants. i rants, i rants. I rants. II liter H k g. i k.g. Vijgen-kweekerlj in eigen land. In Hoorn wordt in kassen de vijgenboom gekweekt. De vijgenboom in zijn win terkleed, zonder bladeren, doch met vruchten. (Polygovn-Sagert) 5354 Boter 53—54 Vet N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 Lm. 30 November. In harden moeizamen strijd zijn de Duitsche troepen tot op 50 k.m. ten N.W. van Moskou opgerukt, zoo luidde het Weermachtbericht van 24 November. Na verbitterde gevechten is daar de stad Sol- netsjnogorski door pantsertroepen genomen. Op 50 k.m. voor Moskou woedt de strijd, de val van de stad wordt voorbereidStraks zal ook dit bolwerk van het bolsje wisme vallen en zal wederom een bron van ellende worden blootge legd. Verhongerde, gemartelde bur gers zullen onmiddellijk hulp noo dig hebben. Hier is werk te doen voor de ambulances. Laat Nederland ook zijn de<i hebben aan dezen menschlievenden arbeid. Steunt de Nederlandsche ambu lance en stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op giro rekening 8-7-6-0-0, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, ’s-Gravenhage. De Kultuurraad is een iopen baar lichaam. Zijn zetel is gevestigd te ger en klein van gestalte, maar had een breed, rond gelaat, bruingebrand door de zon, met ruwe, eerlijke trekken. Hoe kan ik zoo idioot zijn? over woog hij. Omdat die man over mijn schouders heen de foto van een mooie vrouw bekijkt, ga ik mij allerlei onzin in het hoofd halen. Mijn speurdersbloed begint mij parten te spelen. Terwijl hij wou gaan zitten, zag hij op zijn zetel een papiertje liggen, waar op zjjn naam stond getikt. Het werd er vermoedelijk neergelegd door een be diende van het vliegveld, om zjjn plaats aan te duiden. Riefenberg schreef er „journalist” onder en overhandigde het aan zijn medereiziger. Deze schudde gul de nem toegestoken hand en haalde een visitekaartje uit zijn zak, waarop stond te lezen Sander Lebon, planter”. Daarmee was de kennismaking ge daan. Samen probeerden zij klaarheid te zien in de» puzzle van straten en pleinen, toen het vliegtuig boven Lyon vloog. Daarna ontdekten zij aan den ho rizont een blauwe streep, de Middel- landsche Zee, en vijf minuten later taxide de metalen' vogel over het vlieg veld van Marigname, bij Marseille. Terwijl de piloten druk in de weer waren met de Fransche douane en post bedienden, werd de. benzinetank aanwe nen gewerkt, een heele kan „slechte” koffie leeggedronken en kende Riefen berg het verleden van zijn reismakker: hoe deze op 21-jarigen leeftijd naar Afrika was getrokken als staatsbedien de, hoe een geschil had geleid tot ont slag en hoe hij een harde school had doorgemaakt, om eindelijk als planter te slagen. Nu had Lebon een verlof van vier maanden achter den rug en keerde terug naar zijn plantage. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening, houdende maatregelen betreffende het verkeer ter zee. Hierbij wordt bepaald, dat de „Hafenüber- wachungsstelle” aan schepelingen en pas sagiers van binnengeloopen schepen een landpas kan uitreiken, welke recht geeft zich op bepaalde tijden in bepaalde deelen van het bezette Nederlandsche gebied op te houden. Een toestemming voor het bin nen- en uitreizen is daarnaast niet ver- eischt. Bij niet nakoming van de gestelde voorwaarde worde de betrokkene geacht onbevoegd te zijn binnengereisd. Voorts wordt bepaald, dat binnengeloopen en voor vertrek bestemde schepen slechts mo gen worden betreden door hun schepe lingen en passagiers, personen werkzaam bij het laden of lossen of andere werk-’ zaamheden en personen met een bewijs van de Hafenüberwachungsstelle. Overtre ding van deze maatregelen kan worden bestraft met een tuchtrechtelijke straf van ten hoogste 20.000 voor elk geval afzon derlijk, welke straf eveneens kan worden opgelegd aan ^engene, die verantwoorde lijk is voor de naleving, tenzij deze de met zijn plicht overeenkomende zorgvuldigheid heeft betracht of bewijst, dat hem dit niet mogelijk was. zen, maar komen zij voort uit het Neder landsche kultuurleven zelf. Zooals gezegd, kunnen de bemoeiingen van den Kultuurraad zich uitstrekken over zaken, die onder welk departement of onder welke particuliere instelling ook, ressorteeren. Bijzonder nauw is de Kui- tuurraad verbonden met het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en met het departement van Opvoeding, Weten schappen en Kultuurbescherming. De sa menwerking met deze departementen zal uiteraard het innigste zijn. De uiteinde lijke beslissing over te nemen maatrege len blijft vanzelfsprekend bij den Rijks- commissaris berusten, met name in geval van meeningsverschil. In het algemeen is het de bedoeling van den Rijkscom- missaris in den Kultuurraad een orgaan te scheppen, dat bedoelt het kultureele geweten van het Nederlandsche volk te vertegenwoordigen, en door den Kultuur raad de mogelijkheid te scheppen, wen- schen, die in het Nederlandsche volk le ven, naar voren te brengen en een gezond streven naar ontwikkeling te bevorderen. Prof. Goedewaagen deelde o.a mede, dat men de oprichting van de Nederland sche Kultuurkamer eigenlijk moet zien als een onderdeel van een groot ontwikke lingsproces, dat zich eigenlijk al tiental len van jaren voltrekt. Zooals in de ne gentiende eeuw de arbeidersklasse lang zamerhand tot de erkenning is gekomen en zich door organisatie als het ware een vasten vorm heeft gegeven, zoo is de Nederlandsche Kultuurkamer bedoeld als een organisatie van het Nederlandsche kultureele leven, kuituur in den zin van omvattende de pers, de radio, de film en verschillende kunsten. Het onderwijs en de wetenschap worden hier dus niet mede bedoeld. De Nederlandsche Kultuurkamer is bedoeld als de organisatie van de Ne derlandsche kultuurwereldeen organisa tie, die pleit voor de belangen, zoowel voor de vakkundige belangen als voor de economische en sociale belangen van de kultuurwerkers. Qe Kultuurkamer is zoo gedacht, dat zij zal worden verdeeld in zes gilden, het persgilde, het filmgilde, het muziekgilde, het gilde voor theater en dans, het gilde voor bouwkunst, beel dende kunsten en kunstambacht en het letterengilde. Men wordt niet lid van een gilde, maar lid van de Nederlandsche Kultuurkamer. Men wordt dan echter bij een der gilden ingedeeld. De Kultuurka mer is gedacht als een lichaam met pu bliekrechtelijke bevoegdheden. De presi dent van de Nederlandsche Kultuurkamer heeft, natuurlijk binnen het kader van de geldende wetsvoorschriften, de be voegdheid, verordeningen uit te vaardi gen en beschikkingen te nemen. Lid kun nen worden niet alleen natuurlijke perso nen, maar ook vereenigingen, m.a.w., een kunstkring, een zangvereeniging, een fan farekorps, enz. Niet lid van de Kultuur kamer kunnen zijn Joden en Joodsch ver- maagschapte personen. Men kan de cultuurkamer zien als een soort van bemiddeling tusschen de over heid en het kultuurleven. als een plaats, waar beiden elkander ontmoeten. Het is voot de overheid van het grootste belang, dat een dergelijk forum geschapen wordt’ Wanneer vroeger de overheid in contact wilde treden met de kunst, de pers of de film, ging dat eigenlijk van geval tot geval. Tenslotte sprak prof. Goedewaagen nog over den overgangstoestand, waarin wij ons bêvinden. Door de verordening wordt de eigenlijke K^uurkamer niet op gericht, maar de mogelijkheid voor de oprichting is door deze verordening wel Artikel 7. De president heeft, ter voorbereiding en uitvoering van zijn be slissingen, een bureau tot zijn beschik king. Aan het hoofd van Bit bureau staat een dagelijksche bestuurder, die door den president wordt benoemd. Artikel 8. De president is bevoegd, zich gegevens te laten verstrekken door alle Nederlandsche autoriteiten, bu reaux, instellingen, lichamen en inrich tingen, zoowel van publiekrechtelijken, als van privaatrechtelijken aard, betref fende alle aangelegenheden, welke op zijn taak betrekking hebben. Deze instellingen zijn verplicht, den president, de door hem gewenschte in lichtingen te verstrekken, zoomede hem in de door hem gemachtigde personen in staat te stellen, tot inspecties en hun toegang te verleenen tot al hetgeen door hen wordt georganiseerd. De secretarissen-generaal van de de partementen van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, zoomede van volksvoorlichting en kunsten, stellen den president tijdig in kennis van hun meer belangrijke plannen op het gebied, het welk tot de taak van den Kultuurraad behoort. Artikel 9. Het Rijk draagt de kosten, verbonden aan de werkzaamheden van den Kultuurraad. De president maakt jaarlijks een begrooting op, welke de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Financiën be hoeft. De president is verantwoordelijk voor een regelmatig beheer, volgens de begrooting. De jaarlijksche rekening van den Kultuurraad is telkenjare aan de veri ficatie door de algemeene rekenkamer onderworpen. Op grond van het rapport der algemeene rekenkamer, verleent de secretaris-generaal van het departement van Financiën, den president decharge. Artikel 10. De ter uitvoering van deze verordening noodzakelijke voorschriften, kunnen bij instructie van den Rijkscom- ziissaris voor het bezette Nederland sche gebied worden gegeven. Artikel 11* Deze verordening heden in werking. pij. Ook het gelaat was verborgen, met uitzondering van één oog. Het verwonderde Riefenberg, dat het in een Afrikaansche stad zoo druk kon zijn. Op bijna alle kruispunten stond een blanke verkeersagent, die de handen vol had om ongelukken te voorkomen. Op de voetpaden van het centrum was er zooveel beweging, dat men zich in een Europeesche hoofdstad zou hebben gewaand. Talrijke inlanders slenterden rustig tusschen de meer zenuwachtige Europeanen. De blanke dames liepen „Grand Hotel” gekleed in lichte zomertoiletten. Het eenige verschil met haar zusters in Europa was, dat bijna alle blootsvoets waren in sandalen, de teenen goed zichtbaar. Het was moeilijk dit niet op te merken, want meegt alle vrouwen hadden de nagels van haar teenen op vallend rood gekleurd. Als een filmbeeld ging dit schouwspel aan de oogen van den journalist voor bij. zoodat hij er niet meer dan een vluchtigen indruk van kon meedragen. Lebon zat naast hem en tijdens dezen korten ontdekkingstocht had hij te kam pen met een onbedaarlijke lachbui, welke steeds nieuw voedsel vond bij de minste eigenaardigheid, welke hem in de straten opviel. Italiaansche persstemmen Uit Rome seint Stefani: Roosevelt heeft een waren gangster - streek uitgehaald door zich meester te maken van Nederlandsch-Guyana, zoo schrijft de „Popolo di Horna”. Eenigen tijd geleden beperkte hij zich tot econo mische penetratie, tot het zich meester maken van de grondstoffen, tot de vor ming van luchtbases. Thans prefereert hij heel eenvoudig de landen te rooven, die aan anderen toebehooren. Intusschen wordt gemeld, dat overvallen van gelij ken aard binnenkort zullen worden ge pleegd door de V.S. ten aanzien van Fransch-Guyana en Martinique in Mid- den-Amerika. Deze nieuwe ondernemingen kunnen niet veel verbazing wekken. Er dat en ontwapenden berooft. Ten slotte is het niet anders dan een jakhalzen- en gieren- politiek. Zal Washington nog eens zijn groeten maaltijd krijgen van het lijk van Groot-Brittannië? Goedewaagen, president van de Neder- lansche Kultuurkamer, eenige mededee- lingen gedaan inzake de verordeningen, waarbij deze lichamen zijn ingesteld. Prof. Snijders verklaarde o.m. het vol gende De Nederlandsche Kultuurraad is een orgaan, dat door den Rijkscommissa- ris in het leven is geroepen en bedoelt de ontwikkeling van het Nederlandsche kul tuurleven te bevorderen. De functie van den Kultuurraad is in de eerste plaats consultatief. Te dien einde is de Kultuur raad bevoegd bij alle Nederlandsche auto riteiten en inrichtingen, zoowel openbare als particuliere, inlichtingen te vragen omtrent aangelegenheden, die tot het ar beidsgebied van den Kultuurraad beboo- ren en deze instellingen zijn verplicht alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Uit deze consultatieve taak spruit voort, dat dus de Kultuurraad alle uitingen van het kultureele leven gadeslaat en alle bo venbedoelde diensten en instellingen door adviezen ondersteunt. Daarmede is voorts verbonden de bevoegdheid van den Kul tuurraad zelf het initiatief te nemen. Met nadruk zij er echter nog eens op gewe zen, dat de raad geen uitvoerende be voegdheid heeft. Deze blijft berusten bij de openbare lichamen, die daartoe aange wezen zijn. De Rijkscommissaris heeft de zen vorm gekozen om een orgaan te scheppen, dat niet door administratieve bemoeiingen wordt belemmerd. In ver band daarmede zijn ook de leden van den Kultuurraad voorloopig niet onder de ambtenaren van de departementen geko- 21 Nov. Lm. 9 December 1941 Boter Boter m.red. (Nadruk verboden) 6) - Feitelijk was- het een gek gevat En- kele uren geleden nog, leefde hij alleen maar voor zijn reis en het verhaal, dat hij er over in zijn blad zou schrijven. Thans voelde hij ’t schrijfwerk als .een zwaren plicht en de reis liet hem on verschillig. Wat gaf hij er om, dat hij thans over Frankrijk vloog, straks bo ven de Middellandsche Zee en morgen over de woestijn. Alleen het goudland van Loepoeta telde nog maar voor hem, het tragische geval van den ge- wurgden Demet, de strijd tegen onbe kende tegenstanders en Ada Iljen. Ada Iljen... Waarom moest hij weer denken aan den vorschenden blik, welke even na het vertrek over zijn rug heen op Ada Iljen's foto was gevestigd.’ Sedertdien had hij zijn medereiziger niet meer aangekeken en deze had geen aanstalten gemaakt om kennis met bern te maken. Kon hjj nu zyrx hand vrijelijk over bet TOELICHTING VAN PROFESSOR DR. G. A. S. SNIJDERS EN PROFESSOR DR. T. GOEDEWAAGEN In de persconferentie hebben prof. dr. G. A. S. Snijders, president van den Ne- derlandschen Kultuurraad, en prof. dr. T. 23 Lm. 29 November 1941 Brood Brood Vleesch 45 Vleeschw. Melk I Aard. Aarti. Gistermorgen vond in het Rijksmuseum te Amsterdam de opening plaats van de tentoonstelling „Barnsteen, goud der zee". Overzicht van de drukte. Op den voorgrond links de Beauftragte voor de stad Amsterdam, Senator Böhmker en de hoofdcommissaris van. politie, de heer S. Tulp. (Polygoon-Zeylemaker) I Een elegante zwarte mantel, afgezet met zilvervossenbont. (W eltbild-Polygoon) plaats biedt zij bovendien een voortreffe lijke springplank voor naderhand moge lijke Amerikaansche acties. Tevens vormt de samenwerking tusschen de Ver. Sta ten en de uitgeweken Nederlandsche re- geering een waarschuwing aan Japan. Tenslotte brengt deze stap de militaire belangen der Ver. Staten en der Zuidame- rikaansche landen dichter dan ooit te voren bijeen. Niet in de laatste plaats verbetert het nieuw verworven Ameri kaansche steunpunt de strategische posi tie der Ver. Staten op de smalste plaats van den Atlantischen Oceaan tegenover West-Afrika. De correspondent van de „New York- Times" te Washington merkt op. dat deze maatregel, gecombineerd met de verkla ring over de uitstrekking van de leen- en .pachtwet tot hulp aan de Gaullisten, een eind maakt aan iederen twijfel, dat de samenwerking met de regeering te Vichy practisch is beëindigd, al zijn ook de be trekkingen met Vichy nog niet afgebro ken. V - - I vuld en gingen Riefenberg en Lebon in den bar van de luchthaven iets gebrui ken. TDoor de groote ramen zagen ze het vertrek van een Fransch verkeers vliegtuig. De lucht was gevuld met het geronk van militaire toestellen, welke schitterden in het felle licht van de Zui derzon. Lebon vond alles slecht: het brood, de eieren en de koffie; vooral de koffie. Als ge ooit de gelegenheid hebt mij in Kongo te komen bezoeken, zei hij tot Riefenberg, dan zal ik u eens Kon- goleensche koffie laten proeven van mijn eigen plantage. Bij mijn koffie vergeleken is mokka „afwaschwater”. De kleine, dikhoofdige planter ontpop te zich als een babbelaar en toen een bediende kwam zeggen, dat het tijd was om te vertrekken, had hij een ontzet- Het gisteren verschenen Verordenin genblad bevat en verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, betreffende den Nederlandschen Kultuurraad. Deze ver ordening luidt als volgt: Artikel 1. De Nederlandsche Kultuur raad bevordert de ontwikkeling van het Nederlandsche kultuurleven en van de verzorging van de Nederlandsche kui tuur. Bij de vervulling van deze taak is de kultuurraad verplicht, alle uitingen van het kultureele leven gade te slaan, zoo mede alle diensten en instellingen, welke op het gebied van het kultuur- gaan. leven of de kultuurzorg werkzaam zijn, door het geven van adviezen te steunen en deze door het nemen van initiatief tot bepaalde werkzaamheden op te wekken* Artikel 2. T rechtspersoonlijkheid bezittend, - r»„_ - ’s-Gravenhage. Artikel 3. Aan het hoofd van den Kul tuurraad staat de president. Hij verte genwoordigt den Kultuurraad in en bui ten rechte. De president benoemt een lid van den Kultuurraad, om hem, in geval van zijn afwezigheid, m^t inachtneming van de door hem gegeven richtlijnen, te verte genwoordigen. Artikel 4. De Kultuurraad bestaat uit ten minste'twintig leden. Zij worden door den president benoemd en ont slagen. Het lidmaatschap van den Kultuur raad is een eere-amb't. Artikel 5. De president en de leden van den Kultuurraad worden voor het aanvaarden van hun ambt beëedigd. De eedsformule wordt bij instructie van den Rijkseommissaris vastgesteld. Artikel 6. De president is voor zijn beslissingen verantwoordelijk. De leden van den Kultuurraad dienen hem bij het nemen van een beslissing, van advies. Voor het overige wordt de werkwijze van den Kultuurraad door den president bij reglement vastgesteld. Het was een opluchting voor Riefen berg, toen het gedaver van de motoren Lebon het zwijgen oplegde. Nu volgde een lange tocht, op 1000 meter hoogte, boven de Middellandsche Zee. Heel laag bij de onbewogen water vlakte dreven wolkenbanken, waar doorheen soms een schip zichtbaar was. Tegen den avond pas kwam de kust van Afrika in het zicht en even later landde de machine op het vliegveld van de Senia, op enkele kilometers van de haven van Oran. Een auto van het bracht de piloten en de passagiers naar de stad. Daar heerschte een wonder bare drukte en wemelden allerlei ras sen door elkaar. In de straten leek het wel een bestendige tentoonstelling van vervoermiddelen. De hotelwagen kruiste tend aantal „zure” broodjes naar bin- ouderwetsche koetsen, bespannen met --i.» -i>- u__ -i— muilezels, antieke auto’s, kameelen, in landers, die waren ingespannen, alle mogelijke soorten van karren en... elec- trische trams. De gevolgde weg liep door de inlandsche stad: een kleurige, vuile boel, met scheefgezakte, leemen woningen en al de huisgezinnen op de straat. Men zag er negers, Marokkanen en Arabieren door elkaar krioelen in hun schilderachtjge plunje. Vele vrou- ,wen waren gehuld in een soort witte De „Deutsche Allgemeine Zeitung” ver klaart; Van de politieke en financieele penetratie, van het aanleggen van steun punten voor de luchtmacht is het impe rialisme van Roosevelt thans overgegaaan tot het bezetten van Zuidamerikaansch ge bied met de wapens in de hand. Het cp- gegeven motief, n.L dat de bauxietmijnen in bescherming moeten worden genomen, is schaamteloos, daar Amerika aluminium voor zijn bewapening noodig heeft. Roo sevelt acht het niet noodig zijn optreden op ideëele wijze te camoufleeren. Hij stort zich op Nederlandsch-Guyana, omdat hij dit gebied het zwakste acht aan de kust van den Zuidelijken Atlantischen oceaan. De bezetting van Suriname als aanval op Zuidameri- kaansch gebied beschouwd. Het ANP. meldt uit Berlijn: De maatregelen der Vereenigde Staten tegen Nederlandiscii-Guyana worden in Duitsche politiek kringen als een imperia listische daad van geweld beschouwd en een eersten militairen aanval der Ver eenigde Staten op Zuidamerikaansch ge- <bied genoemd. Het masker van idealisme dat Roosevelt en zijn raadgevers opzetten om hun bedoelingen tot expansie te ver bergen, laat men ditmaal, naar in dezelf de kringen verder verklaard wordt, val len. daar van Amerikaansche zijde ock toegegeven wordt, dat de „beveiliging” van het in Nederlandsch-Guyana voorko mende bauxiet aanleiding gaf tot dezen stap. De bewering, waarmede men in de Ver. Staten de daad van geweld verder tracht te rechtvaardigen, n.l. dat van uit Fransch-Guyana een bedreiging van de bouxietmijnen in Nederlandsch-Guyana te vreezen is, wordt in Berlijn zoo belachelijk gevonden, dat men er niet nader op in wenscht te Als de woordvoerder van de regeering der Vereenigde Staten in verband met de geheele gebeurtenis de bezetting van Fransch-Cayenne en Martinique eischt is en daar wijst men hier in het bijzonder op. het volkomen doorzichtig, dat de be zetting van Guyana niet een afgesloten hoofdstuk vormt, doch beschouwd moet Worden als het begin van een aantal maat regelen voor den verderen opmarsch op het Zuidamerikaansche vasteland. Men acht het hier tevens niet uitgesloten, dat bij de bezetting van Nederlandsch-Guy ana door Amerikaansche troepen, de omstandigheid zou hebben meegesproken, dat de Braziliaansche tegenstand tegen de vestiging van Amerikaansche steun punten m Brazilië nog te sterk is en men zich daarom dicht iri de nabijheid wilde nestelen om een springplank te heb- verdere acties. Amerikaansche persstemmen Uit New York seint het D N B.: De bezetting van Nederlandsch Guyana door Amerikaansche strijdkrachten wordt ook door de Newyorksche ochtendbladen onder zware koppen en in uitvoerige commentaren behandeld. De „Herald Tri bune” verklaart, dat de beteekenis van dezen stap zoo groot is, dat zelfs de des kundigen slechts met moeite de opeenvol ging van de daaruit voortvloeiende conse quenties kunnen bepalen. In de eerste plaats is door de bezetting van de Neder landsche kolonie Fransch-Guyana volle dig omsingeld en geïsoleerd. In de tweede z papier laten loopen, dan zou hij in snel tempo het verhaal doen van de avontu ren, welke hij beleefde van midder nacht, tot op het oogenblik van zijn vertrek. Zooiets zou zekgr op buitenge wone wijze in den smaak vallen van zijn lezers. Maar dat mocht nu juist niet. Het kwam er nu voor hem op aan een normaal vertrek te fantaseeren. Hij moest glimlachen, terwijl hij de woor den over de laatste toebereidselen voor zijn tocht, moeizaam, als een leugenpa- ternoster, aaneenlijmde. Plotseling voelde hij twee vingers op zijn schouder drukken. Zijn bloed stond stil en even keek hij strak voor zich heen. Toen draaide hij langzaam het hoofd om en keek in het... lachende, vriendelijke gezicht van zijn medereizi ger. Deze wees links naar buiten, naar de verre einders. Riefenberg volgde de richting door een eeltige hand aange duid en ontdekte de vage omtrekken van iets, dat op besneeuwde bergen ge leek. De vreemdeling riep iels, dat ver loren ging in het geronjt van de moto ren. Hij vroeg dan het potlood van den journalist en schreef „de Alpen”. Riefenberg knikte bevestigend. Hij was overeind gelezen en samen keken zij uit het raampje. Tersluiks nam Rie- ïenberg zijn reisgezel op. Deze was ten- I d

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5