Donderdag 27 November. No. 18043. het Minister over von van Ribbentrop ontstaan öh verloop van den oorlog De beteekenis der verlenging van het Antikominternpact 1941. Suriname Amerika en Met Duitschland tegen het Kapitalisme I VERDUISTEREN DE REDE VAN VON RIBBENTROP Overheerschende indrukken Ontslag Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel I ons Het uitreiken van winter- kleeding door Winterhulp .Militair onaantastbaar en economisch beveiligd, kunnen wij werelddeel politiek organiseeren, alsof het vrede ware” aan burgemeesters verleend Amerika’* houding zal niets veranderen aan den afloop van den oorlog Een zeventigjarige arbeider spreekt Onjuiste mededeeling over Winterhulp Nederland Als de Kerstman vertelt De veldtocht in het Oosten Uitreiking nieuwe melkkaarten en voor kinderen beneden drie jaar textielkaarten De staatsliedenbyeenkomst te Berlijn Kerstgave aan werkloozen De Berlijnsche besprekingen Telefoon 118300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Vredesverlangen in Engeland Roosevelt de hoofdschuldige aan dezen oorlog Gemeenschappelijke vrij heidsstrijd COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: FRUS DEZER COURANT: buitenlandsche zaken, welke de stamkaart of op de machtiging tot aan- aan te on- ▼oor 'o-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek, abonn.prijzen. Afz nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct van geen H. mr. voorstellen te aan- zichzelf hierbij als daar hij De kleedingstukken, welke bij de door het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten georganiseerde winter- kleedipg-actie zijn binnengekomen, zullen door bemiddeling van Winterhulp-Neder- land aan de daarvoor in aanmerking ko mende personen worden uitgedeeld. Daar toe zullen de plaatselijke directeuren en- of buurtschapshoofden der WHN worden ingeschakeld, die zich daaromtrent met de plaatselijke kleedingcomité’s in verbin ding zullen stellen. Personen, deze kleeding in aanmerking Het Rijksconunissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 van verordening 108/40, tezamen met par. 4, artikel 1 van verordening 3/40 de vol gende burgemeesters op hun verzoek ont slag verleend uit hun ambt: P. L. Mertens te Heythuizen en Roggel; J. L. E. M. H. Gerardts te Maasbracht en Montfort en V. W^Ruijpers te Urmond. tot den opbouw van Europa. Er zal nog gelegenheid zijn, hierop nader terug te komen als de volledige tekst in ons be zit is, doch reeds thans moge de aandacht worden gevestig^, op de nieuwe begrip pen, welke de minister heeft ontwikkeld met betrekking tot de woorden „oorlóg” en „vrede”, in verband met den in groo te trekken geschetsten geestelijken op bouw van ons werelddeel. Europa kan op grond van zijn ontwik keling en zijn militaire sterkte een oorlog doorstaan van desnoods 30 jaren of nog langer, terwijl niettemin in ons werelddeel een vredestoestand heerscht. Het is met zulk een oogenschijnlijk paradoxale, doch in werkelijkheid geenszins onredelijke ge dachte, dat men zich vertrouwd zal moe ten maken. De oude opvatting van oorlog en vrede zal men moeten kunnen prijs geven. De huidige oorlog woedt op ver schillende fronten, veelal zonder dat eigen lijke oorlogsverklaringen zijn voorafge gaan. Evenzeer zal een oorlog kunnen ein digen zonder eigenlijke vredesverklaring, eenvoudig omdat hij tenslotte uitgaat als een kaars. Minister von Ribbentrop ziet dit zoo, dat de huidige toestand kan wor den geconsolideerd en de ontwikkeling van Europa langs den ingeslagen weg voort schrijdt. Wij komen op deze belangwekkende be schouwingen, ook ten aanzien van het anti-Kominternpact en het Driemogendhe- denpact, nader terug. De minister zette hierop uiteen, hoe president Roosevelt met allerlei listige kunstgrepen, met leugen en bedrog, ge poogd heeft zijn land in oorlog met Duitschland te verwikkelen. Niet het Amerikaansche volk, maar het interna tionale jodendom en zijn exponent Roo sevelt zijn hier de schuldigen. Met het oog op deze houding wilde spr. thans meteen het volgende verklaren: Of en in welken omvang de Vereenigde Sta ten oorlogsmateriaal leveren aan onze vijanden, of de Vereenigde Staten bo vendien aan den oorlog tegen ons deel nemen of niet, dit kan niets meer ver anderen aan den afloop van dezen oor log, d.w.z'., aan de overwinning van de as en haar bondgenooten. Volgens de laatste stepimingen heeft de huidige Amerikaansche regeering slechts een kleine fractie van het Amerikaansche volk voor haar, oorlogspolitiek gewon nen. Mocht deze voortdurende ophitsing toch nog succes hebben, en een oorlog tusschen de Vereenigde Staten eener- zijds en Europa en Oost-Azië anderzijds ontstaan, dan staat thans reeds voor de geschiedenis vast, dat de verantwoor delijkheid voor dezen oorlog en al zijn Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hilversum 2 van 19.45 tot 20 uur over het onderwerp „Een zeventigjarige arbeider spreekt”. Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttariet. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentlën waarin voorkpmt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ontwikkeling verder gaat in de richting van de bescherming van Europa tegen het bolsjewisme en tegen alle andere van bin nen en buiten dreigende krachten, in de richting van verderen opbouw en nieuwe ordening volgens de richtlijnen der asmo gendheden, maar de modaliteit en het tempo, welke landen er bij betrokken zijn, dat alles blijft voorshands geheim. (Zie verder 3e blad,, pap. KJ De directeur-generaal Winterhulp Ne derland. tevens landelijk leider der Nederlandsche Volksdienst, deelt mede, dat in enkele bladen verschenen berich ten over het inhouden van 1 procent op vorderingen van de leveranciers aan de provincie Overijsel en de gemeenten in die provincie, door een waarnemend functionaris zonder zijn voorkennis zijn gelanceerd. Daar het g< juist is, verzoekt de heer Piek deze publi- Dan beleven wij in onze gedachten fa milie-tooneeltjes, hooren heldere kinder stemmen liederen zingen, zien fraai ver sierde kerstboomen, kortom, als de Kerst man vertelt, verhaalt hij ons van geluk kige uren, die u en ik ons herinneren, waarnaar wij verlangen en die wij, naai’ wij hopen, ook dit jaar weer zullen ge nieten. Als de Kerstman vertelt, dan hoo ren wij in de verte de klokken luiden en in de stilte van den Kerstnacht, worden wij gevangen door dat ondefinieerbare, dat mysterieuze, dat het kenmerk is van ieder Kerstfeest, onverschillig waar wij ons* bevinden, en hoe de omstandigheden ook mogen zijn. Zoo was het altijd, zoo zal het altijd zijn, ook dit jaar, voor u en voor mij, Maar ook voor onze dappere strijders, die dit jaar met Kerstmis, ver van het vaderland, hun plicht doen voor ons volk. Zij begrijpen, dat wij juist met de Kerstdagen in gedachten bij hun zitten, maar dat is niet voldoende Wij willen bewijzen, dat zij bij ons behooren, dat wij beseffen wat zij opofferen, wat zij te kort komen, zij die ginds op de bres staan, opdat wij dit jaar, inplaats van vervolgd te worden door de bolsjewistische horden ons Kerstfeest kunnen vieren. Helaas, veel kunnen wij niet doen, maar zeker kun nen wij er voor zorgen, dat iedere vrij williger zijn kerstpakket ontvangt. Dat kost geld, veel geld zelfs, maar wat is dat in vergelijking met wat zij voor ons doen? Landgenoot, daaraan mede helpen, is een eereplicht, die u natuurlijk gaarne vervult U kunt dit doen met weinig moeite uwerzijds door het storten van uw bijdragen op girorekening no. 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers-legioen, „Nederland”, Koninginnegracht 22. den Haag. die voor wenschen te komen, zullen het normale „aanvraag formulier van hulpverleening” bij het plaatselijk bureau der WHN jnoeten indie nen. De ingekomen aanvragen zullen dóór de buurtschapshoofden nauwkeurig wor den onderzocht De kleeding zal gedesin fecteerd worden bij plaatselijke wasch- en-of tetricheerinrichtingen, terwijl even- tueele kleine reparaties op kosten van WHN zullen worden uitgevoerd, zoodat de menschen kleedingstukken zullen ont vangen, welke waard zijn uitgereikt te worden. Het uitreiken zal geschieden te gen halve punten-waardeering, zonder dat een speciale vergunning wordt ver- eischt. Slechts punten dier textielkaart 2de en 3de periode, toeslagkaarten, A.K. en B.K.-punten zullen geldig zijn voor dit verstrekken van kleedingstukken. Vijfentwintig pCt van het in de week van 7 tot en met 13 Dec. ontvangen bedrag De secr.-gen. van het departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering. een Kerst- gave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pCt. van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 7 tot en met 13 Dec. a s. aan uitkee- ring ontvangen. De berekening zal zooda nig moeten geschieden, dat 25 pCt. wordt gegeven van de werkelijke uitkeering (waarin begrepen eventueele brandstof fenbijslag en duurtebijslag), ondersteunden over vorengenoemde week verkrijgen. De Kerstgave mag ook wor den verleend over eventueele niet uit ar beid verkregen inkomsten die ten volle op het steunbedragen mindering behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich mede uit tot den extra-bijslag, welke aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd als mede tot degenen, die een verkorten ar beidstijd hebben en daarbij, als aanvulling van hun loon, een steunuitkeering genie ten. Ook in deze beide laatste gevallen wordt de Kerstgave berekend naar het netto-bedrag van de genoten tegemoet komingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werkloozenkas ontvangen, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooveel zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijd vak van 7 tot en met 13 Dec. a.s. een Kerstgave worden verstrekt op dezelfde wijze als dit in het vorige jaar is geschied. In 5 maanden is nu ook deze laatste militaire bools' der Angelsaksen in Euro pa vernietigd. Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik beweer, dat deze 5 maan den van den veldtocht in het Oosten, gekwalificeerd zullen worden als de grootste militaire daadOhit de wereldge schiedenis. Spr. gaf daarop een over zicht van de ontzaglijke strijdmacht van den tegenstander enjvan de moei lijkheden, welke het terrein in het Oos ten met zich brengt. De Joodsch-bolsje- wistische stalen wals moest Europa verpletteren en om dat te kunnen be reiken, heeft het Russische volk jaren en jaren in de sfeer van het tuchthuis geleefd. Door de Sovjetnederlaag wordt Europa economisch onafhankelijk van overzeesche gebieden en het is nu voor goed tegen elke blokkade bestand. Het oorlogspotentieel van Europa zal weer geweldig toenemen, want de organisatie van het reusachtige bezette gebied in het Oosten, is reeds in vollen gang. Maar ook voor de politieke situatie in de geheele wereld is de nederlaag van het bolsjewisme van beslissende betee kenis. Het overwicht der landen van het driemogendhedenpact, Duitschland, Italië en Japan, benevens de daarbij aangesloten staten, is door de verdwij ning van de Sovjet-Unie als groote mo gendheid zoo sterk geworden, dat ik geen andere combinatie van mogendhe den ken, die zich daartegen op den duur zou kunnen verzetten. Ook Noord- Afrika en het Nabije Oosten zullen zich, voor zoover de vijand hier nog machts posities inneemt, naar verloop van tijd niet kunnen onttrekken aan de uitwer king van deze politieke en militaire machtsontplooiing. Voorts ligt in Oost- Azië de groote mogendheid Japan, die daar meester is van de verdere ontwik keling. Op nader door de plaatselijke distribu- tiediensten bekend te maken dagen zullen gedurende het tijdvak van 1 December tot én met 5 December a.s. nieuwe melkkaar ten worden uitgereikt. Deze zijn vervaar- »digd in twee verschillende soorten, name lijk een soort, welke uitgereikt en uit sluitend gebruikt zal mogen worden op het platteland en in de kleinere steden en een uitsluitend voor bepaalde gemeenten. De melkkaarten, welke op het platteland en in de kleine steden zullen worden uitge reikt, zijn gemerkt met de letters „DM" en bestaan uit achttien bonnen met num mers „01 A” tot en met ,,14A” en de num mers „47A” tot en met ,,50A’'. De kaart is blauw, met in zwart op eiken bon de opdruk „L melk 1 A”. Zij zijn slechts geldig in gebieden, waar „DM”-kaarten worden uitgereikt In bepaalde gemeenten (waaronder de groote steden) zullen wor den uitgereikt melkkaarten, welke ge merkt zijn met de letters „DN” en met dezelfde nummers als op de kaarten voor het platteland. Deze kaarten zijn eveneens blauw van kleur, echter met in rood op eiken bon de opdruk ,,S melk 1A”. Deze kaarten zijn slechts geldig in die ge meenten, waar „DN”-kaarten zijn uitge reikt. De nieuwe melkkaarten zullen door de plaatselijke distributiediensten uitslui tend worden uitgereikt aan degenen, die in het bevolkingsregister van de plaats van uitreiking zijn ingeschreven. De kaar ten kunnen dus slechts in de gemeenten van inwoning worden verkregen. Wie melkkaarten krijgen Voor de nieuwe kaarten komen in aan merking kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, die twee kaarten per hoofd ontvangen, verder kinderen, die geboren zijn na 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari >938, die één kaart per hoofd ontvangen en voorts arbeiders, die bij hun werk zaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan. Ten aanzien van de uitreiking aan deze taatste categorie gelden de volgende voor- schriftena. zelfstandigde arbeiders en arbeidsters uit bedrijven met vijf of min der arbeiders, dienen, om voor eén melk- kaart in aanmerking te komen, door mid del van een formulier „MD 107” een aan vraag in te dienen bij den distributiedienst, waaronder het betrokken bedrijf ressor teert. Het formulier is bij dien dienst ver krijgbaar. "b. arbeiders, afkomstig uit be drijven, van meer dan vijf arbeiders, die nen zelf geen aanvragen in te dienen, daar dit door den betrokken werkgever of be drijfsleider eveneens op het bij den distri butiedienst verkrijgbare aanvraagformu lier „MD 107” dient te geschieden, waarbij rekening dient te worden gehouden met den toestand op 1 November 1941. Indien na onderzoek gebleken is, dat de betrok ken arbeiders, volgens de bestaande nor men voor een melkkaart in aanmerking komen, zal per hoofd één kaart worden W i let. Twee soorten Textielkaarten voor kleine kinderen. Tegelijk met de uitreiking van de melk kaarten zullen voor kinderen beneden de drie jaar textielkaarten worden uitgereikt. Er zijn voor deze kinderen twee soorten textielkaarten, n l. een voor kinderen, die na 1 Januari 1939 doch vóór 2 Juli 1941 zijn geboren en die dus op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, maar nog niet dien van drie jaar hebben be reikt en een voor kinderen, die na 1 Juli 1941 zijn geboren en die dus op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn. De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 wel den leeftijd van zes maanden, doch nog niet dien van drie jaar hebben bereikt telt 120 punten, waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten (nummero 120 tot 61) geldig zijn De kaart voor kinderen, die op 1 Januari 1942 nog geen zes maanden oud zijn telt 150 punten. Deze punten zijn alle van 1 December 1941 af geldig. Tevens zal voor kinderen, die in het tijdvak 1 November 1941 tot 1 Januari 1942 den leeftijd van drie jaar hebben bereikt, een textielkaart voor jongens of voor meisjes van drie tot vijftien jaar worden uitgereikt. Zooals reeds eerder is bekend gemaakt, telt deze kaart 120 pun ten. waarvan tot 1 Mei 1942 60 punten geldig zijn. In verband met de uitreiking van de textielkaarten voor kinderen beneden de drie jaar komt met ingang van 1 De cember 1941 de thans geldende regeling, dat kleeding en benoodigdheden voor deze kinderen op vertoon van de distributie- „Wij willen onze volkeren voor altijd immuun maken tegen het bolsjewisme en wij willen de bolsjewistische agenten vernietigen waar wij hen ook aantreffen. Wij willen niet nog eens aan het gevaar worden blootgesteld, dat wij gelukkig te boven zijn gekomen.” Met deze woorden kenmerkte men gis teravond in Berlijnsche politieke kringen den zin en het doel van de verlengde en door de toetreding van zeven andere sta ten in haar beteekenis nog verhoogde an- tikomintern-overeenkomst. Van Duitsche zijde, zoo verklaren bevoegde kringen te Berlijn, meldt het A.N.P., weet men heel goed, dat in bepaalde landem de bedoe ling voorzit, om ofwel het driemogend hedenpact of het antikominternpact te belasteren. Beide overeenkomsten, zoo betoogt men te Berlijn, strekken tot het zelfde doel: Een vrij, gelukkig Europa op te bouwen, vervuld van de waarden der vereenigde mogendheden, dus dit continent opnieuw in te richten, hetgeen uiteraard nie.t van den eenen dag op den anderen kan gelukken. In het antikomin ternpact liggen in het bijzonder de voor waarden verankerd, dat de eenheid van Europa meer en meer bevorderd zal worden. De door bepaalde buitenlandsche bronnen bewust verspreide bewering, dat er tusschen het Duitsche standpunt, dat de Sovjet-Unie militair reeds verslagen, en de vernieuwing en uitbreiding van het antikominternpact een innerlijke tegenspraak te zien valt, weerlegde men gisteren in de Wilhelmstrasse met na druk. Het bolsjewisme, zoo verklaarden Duitsche politieke kringen, wist heel goed, dat het door de scheiding tusschen de ongebonden komintern en de staat kundige Sovjet-Unie, het gemakkelijkst zijn vernietigende denkbeelden als een paard van Troje onder de Europeesche volkeren kon verspreiden. Die toevlucht van het bolsjewisme, de Sovjet-Unie, is in ieder geval vernietigend. Die vernieti gende maeht echter, die vooral wortel geschoten heeft in het Jodendom, zit’ De groote rede, welke de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, in hotel Kaiserhof heeft ge houden ter eere van de Europeesche staatslieden, die te Berlijn vertoeven ter gelegenheid van de verlenging van het anti-Kominternpact, is van monumentale diplomatieke structuur met betrekking „Demonstratie van ongebreideld Amerikaansoh imperialiame” Het D.N.B. seinde uit New York dd. gis teren In Paramaribo de hoofdstad van Suri name, zijn drie Amerikaansche legervlieg tuigen aangekomen. Associated Press meldt, dat morgen aldaar duizend Ameri kaansche soldaten verwacht worden. De A.N.P.-correspondent in Berlijn meldt De bezetting van Suriname door de Vereenigde Staten acht men hier in be voegde kringen meer een bedreiging van geheel Zuid-Amerika, waarnaar Washing ton al zoo lang en op allerlei wijze de imperialistische handen uitstrekt, dan wel van de Fransche kolonie Cayenne. Boven dien overheerscht hier de indruk, dat Ber lijn in het algemeen de aangelegenheden aan den overkant van den oceaan vooral als vallende buiten de Europeesche levens- ruimte beschouwt. Wat de Duitsch-Fran- sche wapenstilstandsbepalingen betreft, kan men eventueel van Duitschland een zelfde houding verwachten als bij Syrië. Een bedreiging van Dakar of andere Fran sche koloniën in Afrika moet ongetwijfeld een heel andere reactie in het leven roe pen, dan men zich aan de overzijde, na de goedkoope successen van IJsland, blijkbaar voorstelt. Uit Rome seint het D.N.B. dd. 26 Nov. De bezetting van Nederlandsch Guyana door troepen der Vereenigde Staten wordt in vooraanstaande Italiaansche kringen be schouwd als een nieuwe demonstratie van het ongebreidelde Amerikaansche imperia lisme en als een bewijs voor de oorlogs zuchtige politiek van president Roosevelt. Deze daad beteekent, zoo wordt verklaard, een ondubbelzinnige schending van de sou- vereiniteit en een bedreiging van de vrij heid en onafhankelijkheid van de Zuid- Amerikaansche mogendheden. Het door de Amerikaansche regeering opgegeven voor wendsel als zouden de Zuid-Amerikaan- sche staten door de spilmogendheden wor den bedreigd met het doel zich meester te maken van het bauxiet, is, naar men hier opmerkt, geenszins steekhoudend, daar de spilmogendheden over aanzienlijke voor raden van deze grondstof beschikken. De „Diplo" over Suriname .Deutsche Diploma tisch-Politische l op de overeen- het Amerikaansche buitenlandsche koop van baby-artikelen (formulier MD 104) mogen worden gekocht, te vervallen. De regeling voor aanstaande moeders Ten einde a.s. moeders in staat te stel len, voor de geboorte de benoodigde tex- tielgoederen voor de a.s. baby aan te schaffen, zal van 1 December 1941 af door de plaatselijke distributiediensten een tex tielkaart voor deze babies worden uitge reikt De a.s. moeders kunnen zich, vijf maanden in verwachting zijnde, hiervoor onder overlegging van een attest van den geneesheer of een verklaring van een vroedvrouw tot den distributiedienst wen den. o. 5.34 aar nam. tot 9.22 aar v.m. Maan: 27 Nov. op 3.13 uur nam. 28 Nov. onder 3.22 uur v.m. op 3.36 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 naar Duitsche opvatting niet alleen in Mos kou. De krachten, die er slechts op wach ten, om Europa in wanorde te storten, om uit den chaos van dit continent hun voordeel te kunnen behalen, vormen even sterke bolsjewistische factoren als tot dusver Moskou zelf geweest is. Stellig wordt met den oorlog tegen de Sovjet- Unie het bolsjewisme in zijn gevoeligste plek getroffen, omdat men daarmee een staatkundigen hoofdfactor uit den weg ruimt. Naar Duitsche opvatting staat het evenwel vast dat niet alleen in de Sovjet- Unie bolsjewistische drijfkrachten, machi naties en agitatoren aan het werk zijn. De strijd van het antikominternpact is derhalve niet uitsluitend op de Sovjet- Unie als voornaamsten staatkundigen fac tor van het bolsjewisme gericht, doch in het algemeen op elke poging om het bolsjewisme in een van de staten en vol keren, die in dit pact vereenigd zijn, bin nen te smokkelen. fee A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.a. het volgende Reeds het feit, dat de vernieuwing van het antikominternpact, en de toetreding van 7 nieuwe staten plaats had, ©ogenblik kelijk na de aankomst der buitenlandsche staatslieden, die voor minstens drie dagen te Berlijn zouden vertoeven, duidt er op, dat er heel wat meer verhandeld zal wor- den. De verlenging en uitbreiding van het antikominternpact was zoo geheim gehou den dat men in het buitenland er volko men door verrast was. Thans blijkt, dat deze staatkundige gebeurtenis van den eersten rang als het begin moet worden beschouwd van verdere plannen, en dat men daarmede reeds bepaalde vorderingen heeft gemaakt. Net als op het slagveld i^der succes is weer het uitgangspunt voor volgende overwinningen. Thans is voor ieder duidelijk, dat er in Berlijn nog verdere besprekingen worden gevoerd, doch verder gaat de kennis niet Van bevoegde zijde hult men zich in stil zwijgen. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat de. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboek!:. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir.» Itiero- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 De „LeukovuK Korrespondenz” wijst komst tusschen 1. departemen’ van buitenlandsche zaken met de uitgeweken Nederlandsche regee ring om een contingent Amerikaansche troepqp naar Nederlandsch-Guyana te zenden en betoogt, dat Roosevelt ook bij de actie op Groenland en de bezetting van Ijsland op dergelijke overeenkom sten kon wijzen. De „Diplo” noemt dezen „overval bij verdrag” op Nederlandsch koloniaal ge bied in vele opzichten opmerkelijk en acht vooral de motiveering van deze nieuwste actie leerrijk. In deze „over eenkomst” wordt gezegd, dat de veilig heid der bauxietmijnen van Suriname moet worden gewaarborgd. Het zou wel interessant zijn te weten, aldus de Diplo”, van welken kant den genoemden mijnen gevaar bedreigt. Van Duitschland zeker niet, want de Europeesche bauxiet- ertsen ontheffen Duitschland en zijn bondgenooten van de noodzaak zich over dit materiaal zorgen te maken. Daaren tegen erkennen de Ver. Staten onomwon den, dat zij deze grondstof noodig heb ben. Niets dan hebzucht en winstbejag hebben Roosevelt dus thans naar Neder landsch-Guyana gedreven. Opmerkelijk is ook het tijdstip, dat Roosevelt heeft gekozen om zijn invloed op Zuid-Amerikaanschen bodem te ves tigen, evenals oök de vorm, waarin dat is geschied. In tegenstelling tot alle af spraken van de pan-Amerikaansche con ferenties en zonder raadpleging van de overige Amerikaansche republieken. Uit sluitend het feit als zoodanig werd hun genadiglijk na afloop ter kennis gebracht. Intusschen zal niemand zich over dezen stap verbazen, want sedert jaren al heeft Roosevelt alle voorbereidingen getroffen om den eersten stap naar Zuid-Amerika te doen. De „Diplo” eindigt met de op merking, dat het imperialisme van Roo sevelt thans geen grenzen en geen scru pules meer kent Niet kameraadschap met de staten van Zuid-Amerika is het doel, dat Roosevelt zich heeft gesteld, maar toenemende „egyptiseering Met de bezetting van Suriname meent Roose velt zijn doel een stap nader te zijp ge komen. gevolgen, uitsluitend berust bij presi dent Roosevelt. Na onderzocht te hebben, welke drijfveèren Roosevelt kunnen bewe gen bü zjjn oorlogsophitsing en daarbij gewezen te hebben op de noodzaak, waarin de Amerikaan sche president verkeerde, om een afleiding te vinden voor de misluk king van zjjn binnenlandsche poli tiek, verklaarde von Ribbentrop met klem, dat steeds meer is geble ken, dat Roosevelt moet beschouwd worden als de laatste aanstichter van en daarmee als de hoofdschul dige aan dezen oorlog. De Ameri kaansche belastingbetaler zal het gelag moeten betalen en de Ameri kaansche catastrophe van 1929 zal waarschijnlijk slechts kinderspel bljjken, vergeleken met de ellende, welke Amerika als gevolg van Roo sevelts politiek, te verduren zal krjjgen. Engeland zal bij voortzet ting van den oorlog de eene stelling na de andere verliezen en zjjn we reldrijk zal onvermijdelijk in steeds grootere afhankelijkheid van derden geraken. Door den geconcentreerden strjjd der voornaamste machtsmid delen van Duitschland en zjjn bond genooten, zal het Engelsche eiland worden verwoest en vroeg of laat in ieder geval ondergaan. Of Churchill nu al telkens gewag maakt van z.g. Duitsche vredesvoelho- rens, verandert hieraan niets. Sinds de ineenstorting van Frankrijk, heeft Duitschland geen vredesvoelhorens meer uitgestoken. Evenmin heeft ooit het voornemen hiertoe bestaan, noch bestaat dit thans of in de toekomst. De verklaring kan dus slechts zijn, dat dit vredesverlangen in Engeland bestaat. Engelands laatste hoop schijnt te zijn, een revolutie in de bezette gebieden en zelfs in Duitschland. Maar één ding staat vast: Nooit zal het nationaal socialistische Duitschland capituleeran. Voorts moet Churchill toch weten, dat in onze eeuw van motoren, tanks en Stuka’s een revolutie in ontwapende gebieden priori is uitgesloten. Boven dien: al moet men zich in de bezette gebieden veelal nog met de nieuwe si tuatie vertrouwd maken, in één opzicht zijn de meeste menschen in Europa het reeds volkomen eens: Engeland heeft op het vasteland nooit meer iets te zoe ken. Thans strijden de zonen van bijna alle Europeesche landen in het Oosten voor het behoud van hun leven en van de cultuur van ons werelddeel. Militair onaantastbaar en economisch beveiligd, kunnen wij ons werelddeel politiek or ganiseeren, alsof er vrede heerschte. In feite zou Europa thans zoo noodig, een dertigjarigen oorlog kunnen voeren, zonder dat ons werelddeel ooit ernstig in gevaar kon geraken. In den strijd der jonge volken voor een nieuwe ordening tegen de zaak waarnemers van een internationale clique van joodsche profiteurs en poli tieke onderdrukkers van hun eigen vol ken, kan de eindoverwinning niet twij felachtig zijn. Daarom heeft de Voor zienigheid onzen strijd tot dusver ook zoo rijk gezegend en zij zal ons ook bij staan, tot de definitieve vernietiging van de aanvallers op deze nieuwe or ganisatie van een ontwakende wereld. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij de receptie, welke de minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, gister middag heeft gegeven in hotel Kaiser hof, ter eere van de Europeesche staatslieden, die te Berlijn vertoeven, ter gelegenheid van de verlenging van het anti-Kominternpact, heeft hij een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zei: Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken, om u een kort overzicht te geven over ontstaan en verloop van den oorlog, benevens over de opvatting der Duitsche regeering over de huidige situatie op het gebied der buitenland sche politiek. Twee groote mannen, aldus von Rib- beitrop, de Führer van Duitschland en de Duce van Italië, hebben het eerst meer dan 20 jaar geleden het bolsjewis tische gevaar onderkend en den strijd aangebonden tegen deze laatste uiting van verval in de opvattingen en zeden van een stervend tijdperk. Daarbij stuitten zij in de buitenwereld op een vijandschap, welke haast onoverwinne lijk scheen. Het is thans vrijwel onbe grijpelijk, dat Engeland dezen oorlog tegen Duitschland op touw heeft gezet, omdat Duitschland, volgens de metho den van een vrije volksstemming, de Duitsche stad Danzig in het Rijksver band wilde terughebben en een autoweg wilde aanleggen door den corridor. Uitvoerig schetste de minister de Duitsche aanbiedingen aan Engeland, welke dit land zulke groote voordeelen beloofden en de Engelsche weigerach tigheid, om deze vaarden. Hij kon kroongetuige doen optreden, deze aanbiedingen van den Führer tel kens had overgebracht. De toekomst zal moeten uitmaken, aldus spr., of de Engelsche staatslieden destijds een ver standige politiek hebben gevoerd of niet. Ik voor mij geloof, dat de beslis sing daaromtrent reeds is gevallen. Na een uiteenzetting te hebben gege ven van het begin van den oorlog, den veldtocht in Polen, den strijd in het Westen en de verdrijving van Engeland uit den Balkan, vervolgde von Ribben trop: Hiermede kom ik tot de phase van den gemeenschappelijken vrijheids strijd, welke daarvan ben ik zeker eens aangemerkt zal worden als be slissend, zoowel voor het verloop van dezen oorlog, alsook voor het lot van Europa en daarmede voor de toekomst van de heele cultuurwereld, den veld tocht tegen Sovjet-Rusland. Spr. behan delde de nota, welke de Duitsche regee ring 22 Juni j.l. publiceerde, en waar uit de geheele wereld kon zien, op welke smadelijke wijze Duitschland door de Sovjet-regeering om den tuin is geleid, daar deze de overeenkomsten van 1939 slechts beschouwde als tacti sche zetten. Stalin hoopte op een langen afmattingsoorlog tusschen Duitschland en de Westelijke democratieën, die het hem zonder bijzondere krachtsinspan ning mbgelijk zou maken, het bolsje wisme in Europa ingang te doen vinden. In deze hoop zag hij zich bedrogen door de Duitsche successen en thans wijzig de hij zijn tactiek, knoopte weer onder- handelingen aan met Engeland en Amerika en spande samen met de oor- logsophitsers, Churchill en Roosevelt. Uit de nauwkeurige gegevens, welke de Duitsche regeering bezit over de ge heime zittingen van het Engelsche La gerhuis in het jaar 1940, blijkt buiten kijf, dat dit Huis, na de ineenstorting van Frankrijk, ernstig bezorgd was over de oorlogskansen. De heer Chur chill poogde toen het Engelsche volk opnieuw voor zijn oorlogspolitiek te winnen, door voor het Lagerhuis te ver klaren, dat hij, op grond van de onder- handelingen te Moskou, thans de nauw keurige toezegging had, dat de Sovjet- Unie aan den oorlog zou deelnemen aan de zijde van Engeland en dat hij de onbeperkte toezegging van Roosevelt bezat, omtrent steun voor de Engelsche oorlogvoering. De overeenkomst tusschen Londen en Moskou, korten tijd na het uitbreken van de Duitsch-Bolsjewistische vijande lijkheden gepubliceerd, was slechts de officieele bevestiging van den toestand, welke in werkelijkheid reeds sedert lang in het geheim had bestaan. Op de onwaardigste wijze verheerlijkten thans de Westersche democratieën plotseling het bolsjewisme en zelfs aartsbisschop pen, bisschoppen en kardinalen, die nog kort tevoren de Sovjet-Unie in heiligen ijver hadden bestreden, als de wieg van het atheisme, verkondigden plotseling, dat de Sovjet-Unie steeds de wieg van het Christendom was geweest. De aartsbisschop van Canterbury bad tij dens een officieele godsdienstoefening, voor het Roode leger en voor zijn vriend Stalin. ;epubliceerde volkomen ekf catie ais met gedaan te beschouwen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1