HET GROOTE AVONTUUR t WW TTAAGSCHE COURANT Donderdag 27 Nov. 1941 TWEEDE BLAD AA AA AA De distributiebonnen De beteekenis der ver- en FEUILLETON lenging van het Anti- kominternpact Hg; Aanvallen op Solloem Bardia afgeslagen Met Duitschland tegen het kapitalisme I .1 «SI Von Ribbentrop ontvangt buiten landsche staatslieden 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram VL, VLw. Boter Boter m-red. Gort Venn, Malt De vernietiging van ingesloten vijan delijke afdeelingen 1 rantsoen BL, Br. Geb, 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Het Italiaansche Weermachtbericht Verordening inzake Duitsche Joden in het buitenland Koeroesoe keert binnenkort naar Tokio terug Blyft steunen Hooge Italiaansche onderscheiding voor Göring De mislukte Britsche landingspoging Succesvol optreden van de Duitsche luchtmacht aan het Oostelijke front ,4 1 - J4 I IF”^ *■1 Br„ gebak 100 gram Kaas 125 gram Het waren maar hij bedwong zich op uitgeput van een Vervolg van pag. 1. veningen op de verwarmde zolders van de reederijerx Een Scheveningsche bootster zet haar mes aan op een ouderwetsche slijpplank. (Polygoon-Meyer) rants, rants, rants, rants. Melk Aardapp. Aardapp. Duitsche en Italiaansche pers* stemmen ben ik werkelijk moeien is. En Riefenberg 45 45-A 45-B Suiker Cacao Koffie-surz. Jam - ik waar Rijst Havermout 4 i i 1 11 liter 11 k.g. i k.g. De watermolen van den Berkmeer- polder (gem. Obdam) is geheel gerestaureerd en deze week in gebruik genomen. (Po lygoon-Kuiper) Een radio-post in het strijdgebied bij de Waldai-hoogten. (Weltbild-Polygoon) Opmarsch door het w ntersche landschap voor Moskou. Ook „Generaal Winter” kan den opmarsch naar het Oosten niet tegenhouden. (P.K. Cusian-Hoffman») In de straten van Simferopol op de Krim. (P.K. Kirsche-Hoffmann) AA Mensch en machine strijden tegen de modder. Honderd meter voor het doel is de auto in de modder blijven steken. De inzittenden moeten er uit en probeeren te duwen. (Orbis-Holland) In den afgeloopen nacht is het Engel- sche luchtwapen, naar het D.N.B. van mi litaire zijde verneemt, met zwakke strijd krachten West-Duitschland binnengevlo gen. Door het neerwerpen van een gering aantal bommen ontstond geen militaire of militair economische schade. wiüen goedmaken. \AMERIKA’S VOORWAARDEN AAN JAPAN OVERHANDIGD Morgenavond alles wat ge wilt. Nu uitgeput van ver- (Nadruk verboden) een week onafgebroken voortduurt, leve ren de moedige, onvermoeibare strijd krachten der as hevige en succesvolle ge vechten. In den centralen sector zijn de vijandelijke afdeelingen, die in een zak ten Zuiden van Sidi Rezegh ingesloten wa ren, vernietigd. Bij de meer dan 5000 krijgsgevangenen, die tot dusverre in de concentratiekampen geteld zijn, bevinden zich behalve generaal Sperling, comman dant van een pantserbrigade, ook gene raal B. F. Armstrong, commandant van een brigade der eerste Zuidafrikaansche divisie, 2 Amerikaansche waarnemers en verscheidene Engelsche ën Amerikaansche journalisten. Aan het front van Solloem zijn alle hardnekkige aanvallen, door drie vijande lijke divisies ondernomen op de door de divisie Savona bezette stellingen, gebroken door den taaien tegenstand onzer troepen. De aanvallers leden opnieuw bloedige ver liezen en konden geen enkel succes beha len .Meer dan 20 pantserwagens werden vernield en talrijke beschadigd. Een vijan delijk vliegtuig werd door het afweerge schut neergehaald. Een door ons onderno men ontlastingsactie heeft reeds zichtbare resultaten. In den nacht van 24 op 25 No vember zijn vijandelijke afdeelingen, die de vesting Bardia waren genaderd, met zware verliezen teruggeslagen. Te Tobroek hevig artillerievuur aan weerskanten. Twee Engelsche vliegtuigen zijn door het geschut van de divisie Trento neergescho ten. De Italiaansch-Duitsche luchtmacht was den geheelen dag zeer bedrijvig. Con centraties van gemotoriseerde strijdmidde len, ravitailleeringscolonnes en plaatsen, waar vliegtuigen verspreid stonden opge steld, werden op doeltreffende wijze be stookt met bommen en machinegeweervuur. Onze bommenwerpers hebben een Brit- schen jager neergeschoten. Op 23 en 24 November heeft de Duitsche luchtmacht in totaal 26 vijandelijke toestellen neerge haald, waarvan 2 werden genoemd in het weermachtbericht van gisteren. In het woestijngebied is de oase Dzjalo na verbitterden tegenstand van ons ge ïsoleerd garnizoen bezet door sterke vijan delijke strijdkrachten, die zware verliezen aan menschen en materiaal leden. Deze vijandelijke gemotoriseerde colonne wordt voortdurend door onze vliegtuigen be stookt met bommen en mitrailleurvuur wederom zijn 15 Voertuigen in brand ge raakt en een vijftigtal beschadigd. Een onzer vliegtuigen werd bij een verken ningsvlucht boven de oase door 3 Blen heims aangevallen en schoot er 1 van neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Benghasier zijn slechts 2 slachtoffers, terwijl de schade van wei nig beteekenis is. In Agedabia onderna men 2 Britsche vliegtuigen een aanval in scheervlucht, een werd door het plaatse lijke afweergeschut getroffen en viel bran dend neer. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In Oost-Afrika bedrijvigheid der weder- zijdsche artillerie bij de steunpunten Tsjelga, Walag en Tsjertsjer, alsmede bot singen tusschen vooruitgeschoven afdee lingen, waarbij de vijand aanzienlijke ver liezen leed. De batterijen van Gondar heb ben Engelsche doorbraakpogingen, welke door pantserwagens gesteund werden, ver ijdeld. Tien pantserwagens werden ver nield, verscheidene andere door ons wel gericht vuur getroffen. Aan „De Langedljk” worden de typi sche uienhokken voor den winter afge dekt met riet, dat het meest doelmatige is gebleken. De „hoed” gaat er op. Polygoon-Kuiper) De Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, heeft gistermiddag, ter gelegenheid van de bijeenkomst op den vijfden verjaardag van het antikomintern- pact, den te Berlijn vertoevenden Hon- gaarschen ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, alsmede den Roemeenschen vice-minister president en minister van buitenlandsche zaken, professor Mihai Antonescu, ontvan gen en met hen een onderhoud gehad. In aansluiting daarop had de Rijksminister van buitenlandsche zaken opnieuw een onderhoud met den Boelgaarschen minis ter van buitenlandsche zaken, Iwan Po- poff, den Deenschen minister van buiten landsche zaken, Scavenius, en den Kroa- tischen minister van buitenlandsche zaken, dr. Mladen Lorcowitsj. Prof. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en president van de Nederlandsche Kultuurkamer, zette in een gisteren uitgezonden radio-vraaggesprek met den heer L. G. Wijbrapds Marcussen, hoofd van de reportage-afdeeling van den Nederlandschen Omroep, de taak van de Kultuurkamer uiteen. (Polygoon-Meyer) geraamte. tijd. Ik heb tot mijn groot geluk noch vrouw, noch verloofde, mijnheer Lebon, en heb er volstrekt geen behoefte aan. Hij dronk zijn koffie leeg en drukte de hand van den planter. En nu ga ik slapen, zei hij vast beraden. Lebon klampte zich aan hem vast en trachtte hem over te halen om tenmin ste in zijn gezelschap nog een cognac te gebruiken. te gaar». Iets stond in ieder geval vast: voor geen geld van de wereld zou men hem overhalen nog dien avond het ho tel te verlaten. Zijn kennismaking met Oran moest zich dan maar bepalen tot die enkele vluchtige indrukken. Na het avondmaal zou hij in allerhaast, een in het vliegtuig begonnen artikel afmaken om dan eindelijk, na al die uren van sloopende spanning, eens te slapen. Maar toen het nagerecht op tafel ver scheen, kreeg hij het aan den stok met den kleinen planter. Deze wou hem, het kostte wat het kostte, op sleeptouw ne men. Hij had zijn licht opgestoken bij den neger-portier van het hotel en die wist hem te vertellen, dat er te Oran Het 542e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In den grooten, bewogen slag in de Mar- marische woestijn, die reeds langer dan op 24 kust Rijksmaarschalk Göring heeft gisteren den militairen attaché van de Italiaansche ambassade te Berlijn, generaal Marras ont vangen, die hem in opdracht van den Duce, het door Z.M. den Koning van Ita lië verleende groote lint der militaire orde van Savoye, de hoogste Italiaansche onder scheiding voor bijzondere oorlogsverdien- sten overhandigde, zoomede een persoon lijk schrijven van den Duce. De Rijksmaar schalk zeide, dat hij in het verleenen van deze hooge orde een zegevierend symbool ziet voor de onwrikbare Duitsch-Italiaan- sche wapenbroederschap, waarop de beide verbonden volkeren juist in deze dagen van harden strijd op Afrikaanschen bodem met bijzonderen trots neer zien. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: staatsblad publiceert een verordening waarin wordt gezegd: Een Jood, die in het buitenland verblijft, kan niet de Duit sche nationaliteit bezitten. Een Jood ver liest de Duitsche nationaliteit, wanneer hij bij het inwerkingtreden van deze ver ordening in het buitenland zijn gewoon verblijf heeft, later zijn gewoon verblijf in het buitenland neemt of zijn gewoon verblijf naar het buitenland verplaatst. Het vermogen van den Jood, die de Duit- het vertrouwen op de overwinning in het licht gesteld, aldus de „Völkischer Be- obachter”, welk vertrouwen het Duitsche volk gevoelt in het bewustzijn van zijn eigen kracht en van zijn politiek bondge nootschap tegen iedere nog denkbare vijandige constellatie. Er is geen reden, zoo gaat het blad verder, waarom de door de wijze natuur door breede zeeën van elkander gescheiden continenten oor log moeten voeren met elkander. Wan neer echter Roosevelt in zijn verblinden en door zijn Joodschen handlanger aan- gewakkerden haat over deze grenzen van het verstand heen zal springen, zal de eenheid van Europa en de hechte vast beradenheid van het Verre Oosten zijn greep naar de wereldheerschappij af schudden. Wij zijn niet meer aan te val len.” De te Rome verschijnende dagbladen houden zich uitvoerig bezig met de rede voering van den rijksminister van buiten landsche zaken en laten vooral het licht vallen op zijn verklaring, dat de oorlog tegen Groot-Brittannië tot het zegevie rende einde zal worden voortgezet, waarmede alle geruchten over een vrede door onderhandelingen ondubbelzinnig zijn tegengesproken. De „Popolo di Ro ma” merkt op, dat Europa zich onafhan kelijk heeft gemaakt van overzeesche im porten, weshalve het economische en oor logspotentieel van de as na de onderwer ping der Sovjet-Unie veel grooter is dan dat der Angelsaksers. Engeland is veel kwetsbaarder dan Europa en een voort zetting van den oorlog moet noodzakelij kerwijze leiden tot de ineenstorting van de zwakste. Men moet zich derhalve af vragen, hoe lang Engeland nog denkt een weg te volgen, aan het einde waarvan de eigen vernietiging staat. Finsche onderkomens aan het Oost-Karelische front. (Orbis-Holland) Ontvangst ten huize van Göring Ter eere van de in Berlijn vertoevende vertegenwoordigers der verdragsmogend- heden van het antikominternpact heeft Rijksmaarschalk Göring in zijn Berlijnsche woning gistermiddag een ontvangst gege ven. Aan de bijeenkomst, die in kleinen kring plaats vond, en waarin in persoon lijk contact de gemeenschappelijk interes- seerende kwesties besproken werden, namen deelDe Slowaaksche minister president, professor Tuka, de Hongaarsche ministerpresident en minister van buiten landsche zaken, von Bardossy, de vice- ministerpresident en minister van buiten landsche zaken van Roemenië, Mihai An tonescu, de Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, de Boel- gaarsche minister van buitenlandsche za ken, Popoff, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, Scavenius, de Spaan- sche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Witting, de Kroa tische minister van buitenlandsche zaken, Lorcowitsj, de Japansche ambassadeur, Osjima, en de gezant van Mandsjoekwo, Loejwen. Van Duitsche zijde waren o.a. aanwezig generaal-veldmaarschalk Milch, generaaLveldmaarschalk Kesselring, de generaal der vliegers Jeschonnek, de gene raal der vliegers Kastner en majoor Storp, voorts de staatssecretarissen Körner en Neumann, ministerialdirektor dr. Gritz- bach, de gezanten von Dörnberg en dr. Schmidt. 45-4 45 45 45 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. 2 t.m. 29 November 1944 136 Algem. Ie per. cacao 137 Algem. 138 Algem. 139 tm. 142 Algem. D en E Hav. 143 Algem. 144 Algem. 149 Algem. 145 tm. 148 Algem. 21 Nov. tun. 9 December 1941 5354 Boter 53—54 Vet N.B. Zeep op bon 135 Algem. van 1 m. 30 November, 23 t.m. 29 November 1941 Brood Brood Vleesch De dagbladen te New York publiceeren^ groot opgemaakt de overhandiging van de Amerikaansche voorwaarden aan de Japansche vertegenwoordigers. De „New York Daily News” meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering in haar nota intransigent haar standpunt her haalt. Het is niet uitgesloten, dat Roose velt zijn beslissing voor morgen zal nemen. Het blad meldt verder, dat de president een conferentie met Koeroesoe heeft afgesproken voor een niet genoemd tijdstip. Gisteren heeft volgens het blad de president ook besprekingen gevoerd met den Chineeschen ambassadeur Hoesjin en den Chineeschen bankier, dr. Soon. Associated Press meldt van toonaan gevende zijde te Washington, te hebben vernomen, dat in de Japansch-Amerikaan- sche onderhandelingen tot dusver geen overeenstemming is bereikt en de kwestie van oorlog of vrede in hooge mate afhan kelijk is van de eerstvolgende stappen. Geen officieele instantie kan er inlichtin. gen over geven of er plannen zijn tot ver dere besprekingen. Naar verluidt zal Koe roesoe binnen zeer korten tijd naar Tokio terugkeeren om rapport uit te brengen. De nota van minister Huil heeft de prin- cipieele voorwaarden van de Amerikaan sche regeering opgesomd voor een vrede op den Stillen Oceaan. Daarbij bevindt zich als voorwaarde het terugtrekken van de Japansche troepen uit China en Indo China. En Riefenberg keerde zich zonder meer om. Terwijl hij naar de lift stap te, hoorde hij den planter nog zeuren: Het is niet aardig, mij in deze vreemde stad zoo aan mijn lot over te laten. Kletsmajoor, gromde Riefenberg en rukte aan het contactknopje. Riefenberg zag den spottenden glim lach niet, waarmede Lebon hem nakeek en hoorde niet hoe deze, toen de lift zich in beweging zette, een groom aan klampte en dadelijk een taxi vroeg. Riefenberg begaf zich naar zijn kamer en zette zich dadelijk aan het werk. Een uurtje later lag een omslag met het adres van zijn blad klaar op de tafel. Op het oogenblik, dat hij gereed was om naar bed te gaan, werd op de deur geklopt. Een hotelbediende bracht een brief. Verwonderd bekeek de journalist het omslag. Het adres van den afzender was niet vermeld. Er waren Belgische luchtpostzegels op geplakt. Terwijl hij naar een fooi zocht, vroeg hij aan den bediende, hoe die brief op dit oogenblik kon aankomen. Vermoedelijk met de Fransche nachtluchtpost, antwoordde deze. Riefenberg deed de deur dicht, leun de er tegen aan en scheurde zenuwach tig de enveloppe open. Het was een niet onderteekend, met de schrijfmachine getikt briefje, zooals hij er ’s morgens een in zijn appartement had gevonden. Hij las: „Riefenberg, gij hebt verstandig ge handeld. Wees ook verstandig in de toe komst. Uw leven is en blijft in onze handen”. Gedurende enkele ©ogenblikken staar de Riefenberg strak op het briefje. Hij voelde zich te suf om nog na te den ken. Met een vloek keerde hij zich om en sloot de deur met het veiligheidsslot. Hü keek in de badkamer, in de kasten, onder het bed en zag, of het venster Ook als straks de Nederlandsche ambulance naar het Oostfront is vertrokken is uw steun onontbeer lijk. Er is veel werk en slechts met de beste uitrusting kunnen goede resultaten bereikt worden. Maak er een gewoonte van om eens per maand een bijdrage te storten op gironummer: 8—7 600 Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, ’s-Gravenhage. het hoofd droeg hij een vuurrood pa pieren mutsje. Dronken was hij vol strekt niet, want hij stond nog stevig op zijn korte beentjes. Hij was alleen maar buitengewoon luidruchtig, van een luidruchtigheid, welke heelemaal niet in harmonie was met de nuchtere mor- genatmosfeer. Hij liet zich op een stoel vallen en riep tot een bediende: Koffie, slechte koffie natuurlijk! en mijn valies. Op weg naar het vliegveld sloeg de stemming van den planter om. Hij had den arm van den journalist gegrepen: Ja, zuchtte hij, wij koloniale ratten, we zijn zoo: gedurende vele ja- ren zwoegen wjj in het ellendige tropen- land in eenzaamheid en ontbering. Dan gaan we met verlof en maken alles op. Daarna kunnen we opnieuw beginnen. Wat een leven! Het zal wel beter gaan, als u eens goed hebt geslapen, suste Riefenberg en duwde hem in den hoek van den wagen. Alvorens in het vliegtuig te stappen, klampte de journalist een postbediende aan en vroeg inlichtingen, aangaande den Franschen nachtdienst. Samen re kenden ze uit, dat de brief, welken hij den vorigen avond had ontvangen, een paar uur na zijn vertrek te Brussel had kunnen worden gepost.(Wordt oerwlgdj goed was gesloten. Dan liet hü zich op het bed vallen, trok het licht uit en bromde: Nu mag voor mijn part de wereld vergaan..., en sliep dadehjk in. IN HET LAND VAN DE VERSCHRIKKING Om vyf uur den volgenden morgen, zaten Riefenberg en de piloten reeds aan de ontbijttafel in het „Grand Ho tel” te Oran. Van Lebon viel geen spoor te ontdekken. Een bediende had gedu rende een kwartier op zün deur ge trommeld en dan bemerkt, dat deze niet eens was gesloten: de planter was afwezig en zün bed onaangeroerd. De piloten meenden hem omstreeks middernacht in een drankgelegenheid te hebben gezien. Ja, glimlachte Riefenberg, kan me zoo ongeveer indenken, die heeft uitgehangen. Wat er zoo van zü, gromde de nog slaperige eerste piloot, wü ver trekken op het vastgestelde uur mét of zonder manheer Lebon. Juist op dit oogenblik hoorden zü het geronk van een auto in de eenzame, nachtelijke stad en even later deed het plantertje zijn intrede. Hü had groote, witte bloem op de borst en op 7) Zü bereikten tenslotte het modern uitgeruste hotel, bü een pleintje met sierlüke palmboomen en toen Riefen berg zich eindeUjk in zün kamer be vond, voelde hü lust dadelijk naar bed rijkehjk gelegenheid bestond, om den nacht in aangenaam gezelschap door te brengen. Daarbü lonkte Lebon verleide- lÜk en duwde Riefenberg in de zü- O, zei deze, die kwestie laat mü heelemaal onverschillig. De planter lachte dubbelzinnig: Ik weet wel, dat gü een bescherm engel op het hart draagt, maar dat be let toch niet... Wat bedoelt gü met die woorden, onderbrak de journalist hem op krege- ligen toon. Heel deemoedig bood de ander hem zün verontschuldigingen aan: Het gebeurde tegen mün wil. Ik wou mü vanmorgen in het vliegtuig naar u buigen, om me voor te stellen en mün blikken vielen op de prachtige vrouwenfoto, die gij zoo aandachtig be keek. Ja, als ik een mooie vrouw zie, zelfs op een foto, verlies ik altijd het hoofd. Hü aarzelde even en vroeg dan fluis terend Uw verloofde? Uw vrouw? Riefenberg moest lachen om het ko mische gezicht, dat Lebon trok. Noch het een, noch het ander, ant woordde hü. en meende er aan toe te moeten voegen: op dit oogenblik ver moedelijk niets anders meer dan een Zestig jaren lang streden arbeiders en arbeidsvrouwen in Nederland voor de vernietiging van de macht, die zü terecht zagen als de grootste bedreiging van hun bestaan en hun levensgeluk het kapita lisme. Zij voerden als niet-bezittenden een verwoeden klassenstrijd, tegen de be- zittenden. Zij gaven gehoor aan stemmen van buiten af, die hen vertelden, dat alle ellende, alle leed en kommer, hun werd aangedaan door menschen van hun eigen volk. Zij hadden hun „partij”, hun „vak beweging'’. Zij predikten staking en boy cot en werden het slachtoffer van uit sluiting. Zü hoopten met den groei van hun aantal een gelijke verbetering van hun levenslot te kunnen verkrijgen. Pas later hebben zü ingezien, dat zü zich ver gist hadden. De afgedwongen verbeterin gen gingen te niet in de ellende van werkloosheid en stempellokaal. Het kapi talisme behield zijn macht. Het blééf heerschen over den arbeid, het grootste bezit van den arbeider. De belangen van het kapitalisme bleven voorgaan boven die van den arbeider. Maar een nieuwe tijd is aangebroken. Het nationaal-socialisme ■is gekomen. Het heeft in Duitschland hèt kapitalisme overwonnen. Het heeft bezit ters en niet-bezitters samengesmeed tot een volk, dat als één man werkt aan het zelfde, gemeenschappelijke doel en dat in zijn geheel de vruchten van dien arbeid plukt. De op wraak zinnende kapitalis ten van de internationale beurzen hebben in een nieuwen oorlog, hun nederlaag in Duitschland weer 1 Maar opnieuw ondervinden zij de kracht van een eensgezind volk, dat strijdt voor zijn bestaan, voor de vrijheid van zijn arbeidDuitschland gaf en geeft het voorbeeldHet nam de bescherming op zich van de Europeesche volkeren tegen het internationale kapitalisme. Er wordt gestreden voor Europa, óók voor Neder land. Daarom staan alle Nederlanders, die het einde, de bekroning van den strijd voor de vrüheid van den Nederlandschen arbeid willen zien, op de bres voor Europa met Duitschland tegen het kapi talisme J. de H. sche nationaliteit krachtens deze verorde ning verliest, vervalt aan het Duitsche rijk. Voorts vervalt aan het rijk het ver mogen van den Jood, die bü het inwer kingtreden van deze verordening staten- loos is en tevoren de Duitsche nationali teit heeft bezeten, wanneer hü zijn ge wone verblijf in het buitenland heeft of neemt. Het vervallen vermogen zal be steed worden ter bevordering van alle doeleinden, die verband houden met de op lossing van de Jodenkwestie. De verorde ning geldt ook voor het protectoraat Bo- hemen en Moravië en de ingelüfde Ooste- lü'ke gebieden. Inzake de reeds gemelde Britsche lan dingspoging in den nacht van 23 November aan de Normandische verneemt het D.N.B. van militaire zijde nog, dat de Britten, nadat zij direct na hun landing door de Duitsche kustwacht met een hevig vuur waren ontvangen, hun geweren, mitrailleurs, al hun munitie en eenige stalen helmen wegwierpen en overhaast op de vlucht sloegen. De boo ten verlieten hierop onmiddellük de kust. Het D.N.B. meldt: Opeenvolgende aan vallen van sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen zün. naar het D.N.B. van militaire züde verneemt, Dinsdag gericht op Sovjet-stellingen in alle frontsectoren. De Duitsche gevechtsvliegers namen in büzondere mate deel aan het verslaan van tegenaanvallen met tanks. Bovendien stelde het Duitsche luchtwapen alleen in het gevechtsgebied om Rostof 4 batterüen van de Sovjets buiten gevecht. In her haalde aanvallen op de ravitailleerings- wegen der bolsjewisten vernielden de Duitsche bemanningen, deels in koene scheervluchten. ruim 200 voertuigen en beschadigden minstens 100 andere zwaar. Ook in het strüdgebied om Moskou wa ren zeer sterke strijdkrachten van het luchtwapen in den strüd gebracht ter on dersteuning van de legeroperaties. Bij deze aanvallen, die in het bijzonder ge richt waren op Sovjet-artilleriestellingen, leden de bolsjewisten eveneens zware verliezen aan menschen en materiaal. Op de opmarschwegen werden ruim 100 vrachtauto’s vernield en een nog grooter aantal beschadigd. De rails van 7 der be langrijkste spoorlijnen om Moskou wer den met bomtreffers verbroken, verschei dene rijdende treinen ontspoorden door bommen en werden vernield. Ongeveer 20 treinen werden zwaar beschadigd. In den Noordelijken sector hebben gevechts vliegtuigen belangrijke doelen in Lenin grad gebombardeerd. In den winter werken de nettenboetsters van Schel „Europa is niet meer aan te vallen, Europa is bestand tegen blokkade, de vorming van het nieuwe Europa,” enz. Onder deze en dergelijke opschriften pu bliceert de Duitsche pers lange hoofd artikel naar aanleiding van de receptie in hotel, Kaiserhof en de rede van Rijks minister von Ribbentrop. Deze rede heeft Ei»* S, c*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5