PLANETARIUM CINEAC De Nederlandsche Kultuurkamer Het Pachtbesluit n een UAR. LAATSTE TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS BINNENLAND M OBEWONERS At, /uusf pag. 2 De voornaamste bepalingen der nieuwe Verordening DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT De Avondschool HAAGSCHE COURANT Donderdag 27 Nov. 1941 2e bl G LAUWE Extra-gehard scheermesje. MODE? I i De Verordening n ONDERWIJS EN KERK fö-. MET DUITSCHLAND TEGEN HET KAPITALISME TREINBOTSING OP HET STATION TE GOUDA van doctor Plaizer ACTUALITEITEN o.a. Dertien passagiers licht gewond on re etalage* helpen U op tveg Is er hij geneésm it hielen sprake van HITLER ONTVANGT EUROPEESCHE STAATSLIEDEN ASPIRIN^) tot 2) Art. 79. Sidi Omar heroverd meer in het bijzon vast te stellen voor Kultuurkamer ENGELSCHE OP het In een aquarium, dal 5000 liter water inhoudt, zult U peen visschen zien die men gewoonlijk in een aquarium aantreft Karpers van 32 pond, knor hanen, stekelroggen, inktvisschen en nog vele andere exemplaren die U niet kent en wel nooit gezien zult hebben. Hoeveel zorg al deze dieren vereischen, wordt U bovendien getoond, wanneer de film U een kijkje gunt achter de schermen van dit zeldzame aquarium. Buisje o 20 tabletten 55 ct. Zakje 2 tabletten 7 ct. SOEK PICT HCIN-ZQVTMANSTBMJ MOK PAS&AM SPVISTtAAT Strafbepalingen Hij, die in strijd met het bepaalde bij artikel 3 niet lid is van de Nederlandsche Kultuurkamer of in strijd met het bepaal de bij artikel 7 niet in het bezit is van een bewijs van vrijstelling en niettemin een der werkzaamheden, welke onder deze kamer vallen, uitoefent, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. Wordt door een vereeniging van perso nen of stichting, welke lid van de Neder landsche Kultuurkamer moet zijn, een der Academische examens r Universiteit te Groningen: Cand. ex. wis- en natuurkunde F. de heer J. Groot id. L: mej. A. M. Starke. UIT NEERLAND** RIJKE FOLKLORE Een bloemlezing uit Nederlandsche zeden en gebruiken De nieuwe sterrengids De Sterrengids 1942 zal enkele dagen voor Sint Nicolaas verschijnen en waar schijnlijk Woensdag 3 December verkrijg baar zijn. R. te niet of 9) 149/1941 ten aanzien pachtovereenkomsten; van 9 September 1941 Staatscourant no. 175); van 24 October 1941 Staatscourant no. 211). Sleutel ojl de les van j.l. Zaterdag. Waar of niet waar? 1. Niet waar; een ouvreuse is een meisje, dat in theaters en bioscopen de bezoekers behulpzaam is bij het vinden van hun plaatsen. 2. Niet waar; Juli is Hooimaand en Juni is Zomermaand. 3. Niet waar; op het monument op de Af sluitdijk staat te lezen, dat op die plek het laatste gat in de dijk werd gedicht. 4. Eigenlijk niet helemaal juist, als we onder de „Nederlanden” verstaan de Noor delijke en de Zuidelijke tezamen. De eer ste universiteitsstad in deze landen was Leuven. 5. Waar. 6. Waar. 7. Niet waar; wel kennen de IJslanders de Poolnacht, die bij hen bijna een maand duurt, doch deze is niet begonnen op 22 November j.l. 8. Waar. 9. Niet waar: Tokio is een millfoenenstad, in grootte volgende op Londen en New York. Dr. PLUIZER. Overgangs- en slotbepalingen Pachtovereenkomsten voor on- bepaalden tijd, welke bij het in werking Men leze in den laatsten zin van Art. 11 (onderaan het gisteren door ons gepubli ceerde eerste deel dezer Verordening) grootouder in plaats van grootvader. Tegenaanvallen van den vijand bij Rostof en Leningrad afgeslagen treden van dit besluit van kracht zijn, pachte i® zijn geheel.op regelmatige wij- worden geacht voor hoeven voor twaaii en voor los land voor zes jaren te zijn aangegaan, met dien verstande, dat het laatste jaar voortduurt tot het volgens plaatselijk gebruik voor ontruiming van het gepachte geldend tijdstip. Voor de be paling van het einde van den twaalf- of zesjarigen termijn komen de jaren. ge durende welke de pachtovereenkomst vóór het in werking treden van dit be. sluit bestaan heeft, mede in aanmerking tot een maximum van tien, onderschei denlijk vier jaren. Niettemin kan een zoodanige overeen komst voor het verstrijken van den Vijand vernietigd stad bezet burgen in nood. Steunt de Nederlandsche Ambulance v/h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, ’s-Gravenhage. Er zijn natuurlijk wel geneesmid delen geweest, die snel „in de mode" kwamen, doch spoedig weer verdwenen. Een preparaat echter zooals ASPIRIN, dot door ernstigen, we- tenschappelijken arbeid ontstaan is en in altijd dezelfde goede hoedanigheid door een wereld firma vervaardigd wordt, is geen modeartikel. Dat bewijst zijn meer dan 40-jarig bestaan, ziin aanwezigheid over de geheele wereld. HET OOG VAN DEN BLINDE Een interessante reportage over de op leiding van blinden-geleide-honden. LUCHTAANVALLEN ONS LAND In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De uitgeworpen bommen vielen op het vrije veld en bleven zonder uitwerking. Duitsche tioepen voor Moskou Aan den Zuidelijken vleugel van het Oost front Parade van Roemeensche troepen te Boekarest Aanval van Duitsche onderzeebooten op Engelsch convooi. De barnsteen tentoonstelling te Amsterdam - Vertrek van de 5de Mussert Compagnie naar de Nachrichtentruppen Voetbal: Amsterdam-Rotterdam Intocht van St. Nicolaas te Eindhoven Demonstratie kunstnijverheid in de hoofdstad Zwemwedstrijd van de vierkringen competitie te Amsterdam betreffende de uitoefening van de werkzaamheden, in verband waarmede het lidmaatschap der kamer verplicht is; 2) betreffende hun deelneming aan de werkzaamheden der kamer; 3) overigens, indien en voor zoover zulks bij een ingevolge het bepaalde bij artikel 17 uitgevaardigde verordening is bepaald. De leden der Nederlandsche Kultuurka mer dienen gevolg te geven aan deze be schikkingen. Artikel 23. Ingevolge het bepaalde bij artikel 22 is de president der Nederland sche Kultuurkamer der bevoegd: 1) Voorwaarden het openen en het sluiten van, alsmede het uitoefenen van het bedrijf in onder nemingen, welke voor de uitoefening harer werkzaamheden lid der Kultuurkamer moeten zijn; 2) richtlijnen uit te vaardigen betref fende den inhoud van collectieve arbeids overeenkomsten, welke tusschen de af zonderlijke beroepsgroepen, welke de ka mer omvat, worden aangegaan. Daarbij blijven de bepalingen der Verordening no. 217/1940 betreffende de totstandko ming van regelingen inzake loonen, sa larissen en andere arbeidsvoorwaarden onverminderd van kracht. Evenzeer blij ven de bevoegdheden van den secretaris generaal van het departement van Socia le Zaken onverminderd bestaan; deze worden uitgeoefend, na den president te hebben gehoord. Vanmorgen is de trein, die te 8.23 uur uit Utrecht te Gouda moet binnenkomen, op een voor een der perrons staanden electrischen voortrein naar Rotterdam ge reden. Hoewel de electrische trein uit Utrecht met beperkte snelheid het station te Gouda binnenreed, was de botsing toch zoo hevig, dat de bestuurderscabine van den Utrechtschen trein geheel in elkaar werd gedrukt. De twee personen, die zich in deze cabine bevonden, kwamen er even wel goed af. In den trein, die goed bezet was, waren vele passagiers, die in Gouda wilden uitstappen, reeds opgestaan. Zij werden door den schok omvergeworpen en maakten een buiteling. Dertien passa giers liepen verwondingen op, die alle van lichten aard bleken te zijn. Dokter Broekhuizen uit Gouda behandelde de gewonden, waarna zij naar huis konden gaan. De aangereden trein kon naar Rotterdam vertrekken, daar de bescha diging slechts gering was. Het verkeer op het traject UtrechtGoudaden Haag en Rotterdam heeft gedurende eenige uren vertraging ondervonden. Britsche torpedobootjager bij Cyrenaica tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 27 November. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend: In den centralen en den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front zijn nieuwe vorderingen gemaakt. Sovjetaanvallen bij en ten Noorden van Rostof zijn met zware verliezen voor den tegenstander afgesla gen. Ook aan het omsingelingsfront bij Leningrad zijn verscheidene uitbraakpo- gingen van den vijand mislukt. Tijdens een nachtelijk gevecht met Brit sche motortorpedobooten in het Kanaal hebben patrouillebooten verscheidene vijandelijke booten met voltreffers be schadigd. Het verlies van 2 Britsche mo tortorpedobooten kan worden aangenomen Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht haveninstallaties aan de Zuid- en Westkust van Engeland gebombardeerd. In Noord-Afrika duren de gevechten met onverminderde kracht voort. Voor de kust van Cyrenaica heeft een Duitsche duikboot een Britschen torpedobootjager van de Jervisklasse tot zinken gebracht. Aanvalspogingen van het Britsche lucht wapen met zwakke strijdkrachten op het Noordwestduitsche kustgebied bleven zon der effect. In den tijd van 19 tot 25 November heeft het Britsche luchtwapen 91 vliegtuigen verloren, hiervan 68 in het gebied van de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 29 eigen vliegtuigen ver loren^ ii Beëindiging der pachtovereenkomst Art. 29. Een pachtovereenkomst ein digt door het verstrijken van den over eengekomen termijn. Art. 30. Indien de pachtovereenkomst voor den duur van ten minste twaalf jaren voor een hoeve of van ten minste zes jaren voor los land is aangegaan, kan de pachter den in pachtzaken bevoegden rechter verzoeken de pachtovereenkomst te verlengen. Dit verzoek moet ten min ste één jaar voor het einde van de loo- pende pachtovereenkomst worden ge daan. In bijzondere gevallen kan ook een verzoek, dat na dit tijdstip is' gedaan, in behandeling worden genomen. De rechter beslist naar billijkheid, met dien verstande, dat hij het verzoek zal afwijzen: 1) Indien blijkt, dat de bedrijfs voering van den pachter niet is geweest, zooals het een goeden pachter betaamt; 2) indien het optreden van den pachten jegens den verpachter in de afgeloopen pachtperiode aanleiding heeft gegeven tot gegronde klachten; 3) indien de verpach ter aan het verpachte een bestemming wil geven als bedoeld in artikel 31, ter wijl het algemeen belang deze bestem ming vordert; 4) indien de verpachter of één van diens bloed- of aanverwanten in de rechte nederdalende linie het ge pachte persoonlijk in gebruik wil nemen. Zou evenwel den pachter door het verlies van het gepachte de grondslag van zijn maatschappelijk bestaan worden ontno men, dan geldt zulks slechts, indien het persoonlijk gebruik van het verpachte voor den verpachter of diens bloed of aanverwanten niet van overwegende be- teekenis is. Het in het vorige lid onder 4 bepaalde geldt niet, wanneer de verpachter een rechtspersoon is. Art 31. Indien de verpachter het ver pachte of een gedeelte daarvan wü be- Rede C. van Geelkerken Zooals in het kort gisteren gemeld is, heeft de plaatsvervangende leider der N.S.B., de heer C. v. Geelkerken, Dinsdag avond in den Dierentuin een rede gehouden over het onderwerp „Met Duitschland tegen het kapitalisme”. De avond werd o.m. bijgewoond door den Kreisinspector der N.S.D.A.P., Schuon, den gemachtigde van den leider voor Zuid-Holland, baron van Haersolte en heerbanleider Feenstra. Het symphonie-orkest der N.S.B. ’s-Gra venhage, o.l.v. den heer v, d. Hurk luis terde de bijeenkomst op. Nadat districtsleider van letsel een kort woord ter inleiding had gesproken, ving de heer van Geelkerken zijn rede aan met den gemoedstoestand te schet sen van hen, die niets beters weten te doen dan hopen op Engeland. Het ver leden hebben ze in puin zien vallen en ze hebben geen uitzicht meer tot aan hun dood. Daarom moeten wij hun dui delijk maken, waarvoor wij strijden, wat de leuze beteekent „Met Duitschland tegen het kapitalisme". Die leuze beduidt, dat het niet om Duitschland of om Duitschland alleen gaat, maar om wereldbeschouwingen. Ook voor den lOden Mei spraken zoovelen tegen het kapitalisme. Zij echter dach ten, dat ze de keuze hadden tusschen stelsels en systemen, wij wisten, dat het ging om onze overtuiging en die van ons volk. Nadat spreker uit verschillende define Gras of hooi, anders dan per ge wicht, te verkoopen of ten verkoop aan te bieden; 2) op grond van een over eenkomst tegen vergoeding vee in een weide ter inscharing aan te nemen. BERLIJN, 27 November. (D.N.B.) Naar verluidt zal de Führer vandaag de Euro- peesche staatslieden, die te Berlijn ver blijven, in afzonderlijke audiënties ont vangen. DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON WASHINGTON, 27 November. (SPT.) Minister Huil, heeft geweigerd zich over den gang van zaken der onderhandelin- gen met Japan uit te laten. Hij beperkte er zich toe, mede te deelen, dat de be sprekingen hedenmiddag zouden worden voortgezet. Eén of meer hunner in de plaats van den overleden pachter te doen tre den en de overigen uit de pacht te ont slaan, of 2) de pachtovereenkomst te ont binden. Gelijke vordering om de pacht te ont binden kan door den verpachter worden gedaan binnen vier maanden, nadat hij van den dood van den pachter heeft ken nis gekregen. Art. 41. Elke pachtovereenkomst en elke overeenkomst tot wijziging of aan vulling van een pachtovereenkomst be hoeft de goedkeuring van de grondka mer. De goedkeuring wordt verleend, wanneer de algemeene belangen van den landbouw niet worden geschaad en de netto-opbrengst, welke bij een behoorlij ke exploitatie te verwachten is, den pachter een redelijke winst waarborgt Art. 45. De pachter is niet gehouden den pachtprijs te voldoen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehoud enis, Indien de verpachter niet Nieuwe uitvalspogingen uit Tobroek verijdeld ROME, 27 November. (Stefani.) Het 543ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In de Marmarische woestijn bevinden de strijdkrachten der as zich nog steeds in nauwe tactische samenwerking in hardnek- kigen strijd met de Britsche strijdkrachten in het gebied ten Zuidoosten van Tobroek en aan het front van Solloem. Ook giste ren zijn aanzienlijke successen behaald. Aan het front van Solloem is de belang rijke stelling Sidi Omar door Duitsche en Italiaansche pantserafdeelingen heroverd, terwijl de divisie Savona aanvallen van vijandelijke pantserwagens afsloeg. Onaf gebroken worden Engelsche gevangenen binnengebracht te Bardia, dat hecht in onze handen is. Meer naar het Westen be vond zich de divisie Ariete in hevigen strijd met gemotoriseerde afdeelingen en afdeelingen infanterie van den vijand. In den centralen sector kwam het op nieuw tot botsingen tusschen pantserafdee lingen. Duitsch—Italiaansche strijdkrach ten hebben een tegenaanval ondernomen, waardoor den vijand opnieuw groote ver liezen werden toegebracht. Voor Tobroek hebben onze afdeelin gen wederom nieuwe uitvalspogingen der belegerden verijdeld. De verdedigingissteL lingen en havenwerken werden opnieuw gebombardeerd door formaties der Ita liaansche luchtmacht, Engelsche oorlogs schepen hebben zonder succes kust sec to ren ten Westen van Tobroek beschoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val op Benghasi gedaan, eenige gebouwen werden getroffen, doch er zijn geen slacht offers te betreuren. Agedabia werd op nieuw door 3 vijandelijke vliegtuigien aan gevallen. Een toestel van het type Bristol werd door onze jachtvliegers neer gescho ten. De bestuurder en de waarnemers wer den gevangen genomen. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht waren onaf gebroken in actie en hebben krachtige aan vallen gedaan op vijandelijke concentra ties van troepen en auto’s. Bij luchtgevech ten heeft onze luchtmacht, die met nieuwe vliegtuigtypen opereert, in totaal 13 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten, daar bij onderscheidde zich in het bijzonder een jachtescadrille, die in een gevecht te gen 30 Curtiss toestellen er 7 neerhaalde en andere op doeltreffende wijze beschoot zonder verliezen te lijden. Twee vijandelijke vliegtuigen, die een onzer verkenningstoestellen hadden aan gevallen, werden getroffen, terwijl ons vliegtuig, hoewel het beschadigd was, op zijn steunpunt kon terugkeeren. De Duit sche luchtmacht heeft Maandag nog 6 en Dinsdag 7 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In Oost-Afrika zijn Gondar en de stellin- Sen in de nabijheid voortdurend door ar tillerie beschoten en door de vijandelijke luchtmacht gebombarddeerd. Onze batte rijen beantwoordden op doeltreffende wijze het vijandelijke vuur en verijdelden ver schillende pogingen van den vijand, die onze stellingen wilde naderen. Volgens nadere berichten heeft de vijand in de gevechten, die op 20 November bij net steunpunt Tsjelga geleverd zijn, de volgende verliezen geleden: Twee Engel, scne officieren gesneuveld en anderen ge- WCJnd350 Soedaneesche soldaten gesneu veld of gewond. In den afgeloopen nacht heeft onze lucht macht met zeer explosieve bommen de vliegvelden Micafbba en Halfar op Malte ■bestookt. twaalf- of zesjarigen termijn overeen komstig de artikelen 34 tot en met i van de Pachtwet eindigen: 1) Indien na dit tijdstip de overeen komst is opgezegd, omdat de verpachter, die de overeenkomst heeft aangegaan, mits geen rechtspersoon zijnde, of diens bloed- of aanverwanten in de rechte ne derdalende linie het gepachte in gebruik willen nemen en bij het aangaan der pachtovereenkomst een daartoe strekkend voorbehoud is gemaakt en de pacht ten minste vijf jaren heeft geduurd. Art. 80. Pachtovereenkomsten voor be paalden tijd, welke bij het in werking treden van dit besluit van kracht zijn, gelden voor den duur, waarvoor zij zijn aangegaan. Pachtovereenkomsten, als bedoeld in het vorige lid, welke voor 1 Januari 1936 reeds van kracht waren, kunnen, onver schillig den duur, waarvoor zij gelden, met inachtneming van artikel 30 worden verlengd; met dien verstande echter, dat indien zoodanige overeenkomst binnen twee jaren na het in werking treden van dit besluit door het verstrijken Van haar duur eindigt: 1) Het verzoek om verlengteg uiterlijk een maand na het einde der overeenkomst kan -Z^tden gedaan; 2) de pachtkarozr het verzoek ook zal af wijzen, indien bij verlenging een derde ernstig in zijn belangen zou worden ge schaad; 3) het verzoek om verlenging niet kan worden gedaan, indien het ge- ze door een ander dan den pachter in gebruik is genomen. Art. 81. Pachtovereenkomsten of wij zigingen of aanvullingen van pachtover eenkomsten. welke vóór het in werking treden van dit besluit door den in pacht zaken bevoegden rechter of door een pachtbureau zijn getoetst, behoeven niet ter goedkeuring aan de grondkamer te worden voorgelegd. Art. 83. Indien vóór het in werking treden van dit besluit een pachtovereen komst is nietig verklaard en de vroegere pachter ingevolge een beslissing van de pachtkamer of het pachtbureau net ge- werkzaamheden, welke onder deze kamer vallen, uitgeoefend, zonder dat deze ver eeniging van personen of stichting lid der Kultuurkamer of in het bezit van een be wijs van vrijstelling is, wordt de straf vervolging ingesteld en worden de straf fen uitgesproken tegen de leden van het bestuur. Geen straf wordt uitgesproken te gen den bestuurder, van wien blijkt, dat het feit buiten zijn toedoen is begaan. Overgangs- en slotbepalingen Deze verordening vindt met betrekking tot eenige werkzaamheid in den zin van artikel 3 op zijn vroegst toepassing vanaf het tijdstip, waarop het voor die werk zaamheid in aanmerking komend gilde is ingesteld. Hij die na de instelling van een voor hem in aanmerking komend gilde een werkzaamheid in den zin van artikel 4 wil blijven uitoefenen, moet bij den president van de Nederlandsche Kultuurkamer on verwijld, en wel uiterlijk binnen vier we ken, een verzoek tot opneming als lid in dienen. Hij mag de werkzaamheid blijven uit oefenen, zoolang op het in het vorig lid bedoelde verzoek nog niet een eindbeslis sing is gegeven. Met afwijking van de be paling van artikel 11 blijft een overeen komst als daar bedoeld, welke op het in het eerste lid van dit artikel aangeduide tijdstip bestaat, van kracht, zoolang de beslissing, bedoeld in bet vorig lid. niet is gegeven. De overeenkomst gaat onmid dellijk teniet, wanneer het ingediend ver zoek wordt afgewezen. Vindt geen afwij king plaats, dan blijft zij ook na het in het eerste lid bedoelde tijdstip van kracht. Op het tijdstip, waarop het „fihngilde” wordt ingesteld, treedt het besluit no. 160 -1940 betreffende de organisatie van het filmwezen buiten werking. Met ingang van dat tijdstip gaat het vermogen van den Nederlandschen Bios coopbond in eigendom van de Nederland sche Kultuurkamer over, welke ook treedt in alle privaatrechtelijke rechten en ver bintenissen van den Nederlandschen Bios coopbond. Het tijdstip van de instelling der gilden wordt bepaald door den secretaris-gene- raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, die hetzelfde in de Nederlandsche Staatscourant openbaar bekend maakt. Tot het tijdstip van de instelling der gilden kan de secretaris-generaal tijde lijke instellingen in het leven roepen en personen of vereenigingen van personen met de tijdelijke werkzaamheden en met de uitoefening van de bevoegdheden der gildeleiders belasten. De Nederlandsche Kultuurkamer wordt als opgericht beschouwd, zoodra twee gilden zijn ingesteld. Hetzelve wordt door den secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten in de Nederlandsche Staatscourant openbaar bekend gemaakt. Deze verordening treedt heden in wer king. pachte nog exploiteert, kan op diens ver zoek de in pachtzaken bevoegde rechter beslissen, dat een pachtovereenko-~> voor den tijd van twaalf, onderscheidenlijk zes jaren of voor korteren tijd geacht moet worden te zijn aangegaan, in dit geval kan de rechter, de partijen ge hoord, de pachtovereenkomst vaststellen. Art. 85. De tot dusver op gro-H van de Pachtwet bestaande pachtbureaux wor den belast met de taak van de grondka mers en worden bij het in werking tre den van dit besluit rechtspersoonlijkheid bezittende publiekrechtelijke 1!-bamen De tegenwoordige voorzitters, secre tarissen en leden blijven in functie; voor zoover zij den leeftijd van 63 jaren reeds bereikt hebben blijven zij tot 1 Januari 1944 in functie. Art. 86. De tegenwoordige pachtkamer bij het gerechtshof te Arnhem en die bij de kantongerechten behouden hun be voegdheden en oefenen deze overeen komstig de bepalingen van dit besluit uit De raden en de plaatsvervangende ra den in de pachtkamer van het gerechts hof en de leden en plaatsvervangende le den van de pachtkamers bij de kanton gerechten blijven in functie tot 1 Januari 1947; voor zoover zij bij het in werki' g treden van dit besluit den leeftijd an 63 jaren reeds hebben bereikt, blijven zij tot 1 Januari 1944 in functie. Bepalingen en besluiten, die buiten werking treden Art. 90. Dit besluit treedt heden (Dat is 25 November Red.) in werking. Tegelijkertijd treden buiten werking: 1) de artikelen 1 tot en met 65 der Pachtwet, behoudens het bepaalde bij artikel 79 van dit besluit; 2) de Crisispachtwet 1932; 3) het pacbtbu- reaubesluit (Staatsblad 1938. no. 657); 4) het pachtprijsopdrijvingsbesluit 1940 (no. 92/1940); 5) het besluit no. 214/1940 ten aanzien van mondelinge pachtover eenkomsten; 6) het scheurbesluit pacht overeenkomsten van 12 Maart 1941 (Ne derlandsche Staatscourant no. 62); 7) de beschikking van 13 Maart 1941, houdende nadere regelen betreffende de gras- en hooiverkoopingen, het inscharen van vee en wijziging van het pachtprijsopdrij vingsbesluit 1940 (Nederlandsche Staats courant no. 51); 8) het besluit van 23 Mei 1941 houdende nadere regelen be treffende de wijze van verpachting en de lasten van den pachter, zooals dit besluit is aangevuld (Nederlandsche Staatscou rant no. 99); 9) het tweede besluit no. ten aanzien van mondelinge 10) het besluit (Nederlandsche 11) het besluit (Nederlandsche slechten van geschillen tusschen een lid en een derde. Artikel 20. Bij een ingevolge het be paalde bij artikel 17 uit te vaardigen con- tributiereglement kan worden geregeld, welke contributie de leden van de Neder landsche Kultuurkamer aan haar dienen te betelen. Artikel 21. Bij een ingevolge het be paalde bij artikel 17 uitgevaardigde ver ordening kunnen tuchtrechtelijke straffen tot ten hoogste een duizend gulden wor den gesteld. Een tuchtrechtelijke straf kan Slechts worden opgelegd, nadat degeen, die tot die oplegging bevoegd is, het verdachte lid van de Nederlandsche Kultuurkamer heeft gehoord. Artikel 22. Binnen het kader van de taak van de Nederlandsche Kultuurkamer kunnen zoowel de president als de orga nen der Kultuurkamer, welke hij daar toe machtiging heeft verleend, ten op zichte van de leden der Kultuurkamer in afzonderlijke gevallen beschikkingen ge ven: 1) kelijk tot een pachtovereenkomst, schiedt door de pachtkamer van kantongerecht. Art. 72. Van de uitspraken van de pachtkamer staat beroep open op het ge rechtshof te Arnhem. De behandeling in hooger beroep ge schiedt door de pachtkamer van het ge rechtshof. Hooger beliep moet binnen een rr.aand na de uitspraak ingesteld worden De ar resten van de pachtkamer van het ge rechtshof zijn niet vatbaar voor cassatie. Exploitatie van gras- en hooiland Art. 75. De grondkamer kan bepalen hetzij voor de geheele provincie, hetzij voor een gedeelte daarvan dat het zonder haar voorafgaande goedkeuring verboden is: 1) Maatregelen van den president, geno men op grond van het vorige lid, vesti gen geen recht op schadevergoeding. Artikel 24. Beschikkingen, gegeven in gevolge het bepaalde bij artikel 22, wor den aan de betrokkenen medegedeeld. Als mededeeling geldt ook de openbare be kendmaking in het „Verordeningenblad der Nederlandsche Kultuurkamer”. Artikel 25. Hij, die in strijd met een ingevolge het bepaalde bij artikel 22 ge geven beschikking handelt, kan door dengeen, die die beschikking heeft ge geven, worden gestraft met een tucht rechtelijke straf van ten hoogste een dui zend gulden, indien en voor zoover zulks in de beschikking uitdrukkelijk is ge steld. Artikel 26. De president van de Neder landsche Kultuurkamer kan, voor zoover zulks ter voorbereiding van zijn beslis singen noodzakelijk is, getuigen hooren of laten hooren. Ieder, die door of vanwege den presi dent als getuige of deskundige is opge roepen, is verplicht aan die oproeping gevolg te geven en getuigenis af te leg gen of zijn diensten als deskundige te verleenen. De getuige of deskundige, die niet verschijnt, kan op bevel van den president worden voorgeleid. Indien de getuige bij zijn verhoor zon der wettigen grond weigert op de ge. stelde vragen te antwoorden of de van hem gevorderde eed, verklaring of be lofte af te leggen, kan de president, zoo hij dit in het belang van het onderzoek noodzakelijk acht, den getuige een geld boete opleggen van ten hoogste duizend gulden. Artikel 27. In zooverre de Nederland sche Kultuurkamer haar werkzaamheden niet uit eigen inkomsten kan bekostigen, worden de kosten daarvan gedragen door het rijk. Artikel 28. De Nederlandsche Kultuur kamer is aan het toezicht van den secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten onder worpen. Artikel 29. De secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten kan op verzoek van een belang- hebende, dan wel uit hoofde van zijn ambt, een ingevolge het bepaalde bij ar tikel 17 uitgevaardigde verordening, een ingevolge het bepaalde bij artikel 22 ge geven beschikking dan wel eenig ander besluit van den president of van een or gaan der Nederlandsche Kultuurkamer nietig verklaren, indien deze strijdig is met eenige bepaling dezer verordening of met een ander wettelijk voorschrift, dan wel het algemeen belang in gevaar brengt. Om dezelfde reden kan de secretaris generaal. op verzoek van een belangheb bende of uit hoofde van zijn ambt, een beslissing van den president of van een orgaan der kamer tijdelijk schorsen, doch niet vaker dan eenmaal en slechts voor een bepaalden tijd, welke -niet langer mag zijn dan een jaar. Artikel 12. De president van de Ne derlandsche Cultuurkamer kan de toela ting van een persoon als lid van de Ne derlandsche Cultuurkamer weigeren of een lid van de Nederlandsche Cultuurka mer uitsluiten, indien uit feiten blijkt, dat de betreffende persoon niet beschikt over de betrouwbaarheid of de geschikt heid, welke voor de uitoefening van zijn werkzaamheid is vereischt. Artikel 13. Aan het hoofd van de Ne derlandsche Kultuurkamer staat de pre sident De president der Nederlandsche Kultuurkamer benoemt en ontslaat zijn plaatsvervanger, de gildeleiders en den dagelijkschen bestuurder. De president vertegenwoordigt de Nederlandsche Kul tuurkamer zoowel in als buiten rechte. Artikel 14. De gilden der Nederlandsche Kultuurkamer worden voor zoover noo- dig onderverdeeld in vakgroepen. De lei ders der vakgroepen worden met toestem ming van den president door den betref- fenden gildeleider benoemd. Artikel 15. Ter uitvoering van de taak der Nederlandsche Kutluurkamer kun nen provinciale bureaux worden ingesteld. De president der Nederlandsche Kultuur kamer kan bepalen, dat de bevoegdheid van een provinciaal bureau zich tot meer dere provincies uitsteekt. De leiders van de provinciale bureaux ■worden door den president benoemd, na de gildeleiders te hebben gehoord. Artikel 16. De in de vorige artikelen bedoelde personen worden voor het aan vaarden van hun ambt beëedigd. De eeds formule wordt bij instructie vastgesteld. Artikel 17. De Nederlandsche Kultuur kamer bezit binnen het kader van haar taak verordenende bevoegdheid in den zin van artikel 153 der grondwet. Deze ver ordenende bevoegdheid wordt door den president der Nederlandsche Kultuurka mer uitgeoefend. Artikel 18. Verordeningen, uitgevaar digd ingevolge het bepaalde bij artikel 17, worden afgekondigd in het „Verordenin genblad der Nederlandsche Kultuurkamer". Artikel 19. Bij een ingevolge het be paalde artikel 17 uit te vaardigen bemid delingsreglement kunnen voorschriften worden uitgevaardigd betreffende de be middeling in geschillen tusschen leden van de Nederlandsche Kultuurkamer. Het bemiddelingsreglement kan bepalen, dat geen lid tegen een ander lid een vor dering voor den burgerlijken rechter mag instellen of een klacht wegens een slechts op klachte vervolgbaar feit mag indienen, alvorens de bemiddelingsprocedure is be ëindigd, tenzij het verloopen van termij nen daarvan het gevolg dreigt te zijn. De rechter onderzoekt ambtshalve, of een voor hem aanhangig gemaakte procedure volgens het bemiddelingsreglement toe laatbaar is. Het reglement kan bepalen, dat de met de bemidddeling van geschillen belaste in stanties over burgerrechtelijke geschillen tusschen leden in hoogste instantie als scheidsmannen beslissen. Het bemiddelingsreglement kan bepa- f len, dat op verzoek van beide partijen het eerste en derde lid ook kan worden toe- I gepast op de bemiddeling in en het be- stemmen voor volkshuisvesting, woning bouw, handel of nijverheid, of andere niet tot den landbouw betrekkelijke doel einden, terwijl het algemeen belang deze bestemming vordert, ontbindt de rechter op vordering van den verpachter met in gang van een bij het vonnis te bepalen dag de pachtovereenkomst geheel of ten deele. Indien de rechter een pachtovereen komst ingevolge het eerste lid ontbindt, veroordeelt hij den verpachter tot ver goeding van de door den pachter te lij den schade. Art. 33. De pachtovereenkomst gaat niet van rechtswege te niet door den dood van den verpachter of van den pachter. Nochtans kan binnen vier maanden na den dood van den pachter de meest ge- reede der erfgenamen of de overblijven de echtgenoote zich tot den rechter wenden, met de vordering: 1) binnen den gestelden termijn aan de ver plichting tot inzending van de pacht overeenkomst bij de grondkamer heeft voldaan en ook de pachter van zijn be voegdheid tot inzending geen gebruik heeft gemaakt. Instelling van grondkamers Art. 47. In elke provincie wordt door de secretarissen-generaal van de départe menten. van Justitie en vatï Landbouw en Visscherij een grondkamer ingesteld. De grondkamer is een rechtspersoonlijk heid bezittend publiekrechtelijk lichaam. Art. 49. De grondkamer is belast met de beoordeeling, goedkeuring, wijziging of nietigverklaring overeenkomstig dit besluit van pachtovereenkomsten betret- fende onroerende goederen, welke geheel of voor het grootste gedeelte gelegen zijn binnen de provincie, waarvoor zij is ingesteld. De grondkamer heeft voorts tot taak goede pachtovereenkomsten te bevorde ren, met name door het geven van advie zen en indien partijen bij een pacht overeenkomst dit gemeenschappelijk ver zoeken als scheidsman op te treden. Zij kan door de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij worden be last met de uitvoering van opdrachten, welke met de beschikking over en het gebruik van landbouwgrond verband houden. Art. 51. Van het beroep tegen beslis singen der grondkamer wordt kennis ge nomen door de centrale grondkamer, welke gevestigd is te Arnhem. De pachtk Amers De/behandeling van alle zaken, betrek kelijk tot een pachtovereenkomst, ge bet

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6