De nieuwe bonnen Suriname Amerika en verduisteren 1941. No. 18044. De Führer ontvangt buitenlandsche staatslieden Radiorede van ir. Mussert Vrijdag 28 November. der Britsche luchtaanval op Maastricht Met Duitschland tegen het Kapitalisme cen- het Ziekteverzekering voor Nederlanders in Duitschland Goede vorderingen Duitschers in den tralen sector van Oostelijke front De bijeenkomst te Berlijn Bolsjewistische aanval afgeslagen Een Tot nu toe 16 dooden, 4 vermisten, 45 zwaar- en ongeveer 70 lichtgewonden Wijziging in de distributie van havermout Weldra weer peulvruchten beschikbaar belangrijke sociale maatregel Of havermout of peul vruchten op den haver- moutbon Bonaanwijzing cacaopoeder voor kinderen Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 De verkoop van vleesch en vleeschwaren Gortpap alleen verkrijg baar tegen afgifte van den gortbon Bonaanwijzing zeep- distributie Nieuwe burgemeester van 's-Hertogenbosch De Führer te Berlijn HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTTEN: van 120 gram, ruimingswerk krachtig ter hand genomen, der N.S.B., waaraan Daar bovengenoemd ,.E-toiletzeep” ir. een het het V’CT» v. 5.33 aar nam. tot 9.24 nar eJB- J M aa n: M Nov. op 3.36 uur mwe 29 Nov. onder 4.27 uur v.m. op 3 39 uur nam. 1 Nachtdienst OOKVER8: Tue*cM»’ 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 39*900 f Ziekenfondsleden de Volharding: 1 No. 116364; zg. Stadspatiënten Ne. *9 Van 15 regels f 1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere red*1 meer 50 et Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct tr. p. post 10 d- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 cl Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct n*er Officieel wordt medegedeeld: De verzorging van de Nederlanders, die in het Duitsche Rijk arbeiden en hun fa milie door de ziekenfondsen was tot nu toe reeds zeer goed, doch onlangs is dit nog verder nitgebreid en wel op het gebied der bevalling De Duitsche ziekteverzekering heeft steeds alle kosten van geneesheer, genees middelen en vroedvrouw bij een bevalling voor haar rekening genomen. Thans beeft de Rijksm mister van arbeid bepaald, dat met ingang van 1 November 1941, behalve deze hulp een som van 55 m baar moet worden uitbetaald bij bevalling. De Nederlandsche arbeiders, die in bet Duitsche Rijk werken, genieten hierdoor met hun gezin een vergaande hulp van de verzekering, Op het gebied van de ziekte verzekering lijdt hij geen enkele schade door het werknemen in Duitschland, wan neer men rekening houdt met de vergaan de verbetering van 1 November 1941. Voor zoover hij tot nu toe niet reeds beter be handeld werd, zijn hij en zijn gezin thans, wat betreft de ziekteverzekering minstens in gelijken toestand, als wanneer hij in Nederland zou zijn gebleven. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt in aansluiting, hierop het volgende bekend met betrekking tot de distributie van ha vermout en peulvruchten. De haverpositie maakt het noodzakelijk de distributie van havermout althans voor- loopig te beëindigen. Hiervoor in de plaats zullen peulvruchten worden verstrekt tot een gelijke hoeveelheid per 4 weken, dus eveneens 250 gram. Ten einde de nog aan wezige voorraden havermout te ruimen, zal de eerstvolgende zoogenaamde haver- moutbon niet volledig door peulvruchten worden vervangen, doch zullen op dezen morgen 30 November ingaanden bon voor zoover voorradig, naar keuze havermout of peulvruchten beschikbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 Novem ber tot en met 27 December a.s. zal dus de met „161”' genummerde ben van de ..bonkaart algemeen” recht geven op het koopen van 250 gram havermout of aard- appelmeelvlokken (dit alles voor zoover nog aanwezig) of 250 gram peulvruchten. Voorts kan worden medegedeeld, dat los van deze verstrekking van peul vruchten ter vervanging van haver mout de eigenlijke peulvruchtendis tributie in voorbereiding is on in de tweede helft van December kan wor den tegemoet gezien. Zeep voor waMohertjew De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht t/bor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zecpbon van het publiek in ontvangst te nemen, Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was-< scherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram vnsch- goed. hetzij ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De' aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de z.g. „wasch- verzenders” die Slechts als tussebenper- soon tusschen het publiek en de wasscbe- rijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, eafé’s enz. voor zoover het handdoeken, poets en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft kan ter behandeling worden ge geven zonder dat daarbij bonnen behoe ven te worden afgegeven. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 Decem ber a.s. de met ,,een rantsoen cacao 2e periode” gemerkte bon recht geeft op het koopen van 50 gram cacaopoeder, vermengd met 100 gram suiker. De be langhebbenden dienen dezen bon gedu rende het tijdvak van 30 November tot eh met 6 December a.s. wederom in te leveren bij hun winkeliers, die op hun beurt de bonnen in de periode van 6 De cember tot en met 12 December a.s bij de plaatselijke dlstributiediensten kun nen inwisselen tegen toewijzingen. Gedu rende het tijdvak van 14 December tot en met 27 December 1941 mag de cacao poeder aan de consumenten worden af geleverd. Onverantwoordelijk bombardement een arbe derswijk ook altijd menschen. die alleen spelen wanneer zij een opgelegd pandoer in han den hebben. Zoo zal ook mettertijd het antwoord moeten luiden aan de nu nog aarzelende volken. Europa wordt nieuw gevormd, geheel volgens eigen Europeer schen wil, zonder eenigen invloed van niet-continentale mogendheden. Staatslieden uit Berlijn ver trokken Gistermiddag en vanochtend zijn de ver tegenwoordigers der staten van het anti- bolsjewistische front die voor de Berlijn- sche conferentie waren gekomen, met hun delegaties uit de hoofdstad vertrokken. Hun werd uitgeleide gedaan door minister von Ribbentrop. PRUS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbat per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 14-2», zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. - Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Sohevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje!aan 3, Tol. 119#1, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorboekh. Th. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330283; Boekh. J. B. v. Beters Jr- There- siastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 Nadat zooals bekend, de - Britsche luchtmacht eenigen tijd heeft geschitterd door afwezigheid en de Engelsche vlie gers slechts een enkelen keer boven Nederlandsch gebied zijn verschenen, hebben de Britsche vliegtuigen gisteren wederom een grootere activiteit ontwik keld. De methode, welke de Engelsche vliegers hierbij hebben gevolgd, lijkt zeer sterk op de reeds vroeger bij der gelijke aanvallen toegepaste. Meestal bleven de toestellen in groote hoogte om dan plotseling zonder bepaald systeem hun bommenlast op zinnelooze wijze op steden en dorpen of. andere plaatsen, waar men menschelijke nederzettingen vermoedde, omlaag te werpen. Op talrijke plaatsen in het land, m het bijzonder in het Oosten en Zuiden wer den, blijkbaar door jonge en onervaren piloten, die wederom het nabijgelegen Nederlandsche gebied schijnen te hebben uitgezocht als oefeningsterrein, brisant- en brandbommen uitgestrooid. De meeste bommen vielen op het vrije veld en richtten bijna geen schade aan. In een aantal gevallen evenwel kon bet niet uitblijven, dat deze lukraak rondgestrooïde bommen ernstige ge volgen hadden voor de burgerbevol. king. Zoo werd in het bijzonder een ■arbeiderswijk in Maastricht door de Britsche brand, en brisantbommen ge teisterd. In een wijk, in het Zuidwes ten der stad, werden vier straten zwaar getroffen en meer dan honderd woonhuizen werden ofwel vernield of zwaar beschadigd. Het door de bom men getroffen gebied biedt een droe ven aanblik. Talrijke bewoners van de getroffen huizen werden onder het puin van hun ingestorte woningen be. graven en konden slechts met moeite worden bevrijd. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft de arbeidende bevolking van dit stads deel 12 dooden, 45 zwaar gewonden en 65 licht gekwetsten tw betreuren, ter. wijl nog vier menschen vermist wor den. Nog in de avonduren werd het hulp, en waarbij1 de desbetreffende Nederlandsche en Duitsche instanties hand in hand werk ten. In het bijzonder heeft de Nederland sche Volksdienst onmiddellijk een hulp actie op groote schaal ter hand genomen. De gevolmachtigde van de N.V.D. heeft de meest zwaar getroffenen van deze armste laag der bevolking talrijke sommen geld overhandigd, opdat zij zich onmiddellijk de meest noodzakelijke gebruiksvoorwer pen en levensmiddelen konden aanschaf fen. Ook werd onmiddelüjk zorg gedragen voor het onder dak brengen van de hon derden dakloos geworden mannen, vrou wen en' kinderen. Het spreekt vanzelf, dait onder de slachtoffers van dezen wreeden en onge- motiveerden Britschen bomaanval de grootste verbittering heerscht tegen de Britten, die dit groote leed veroorzaakten. Vier mannen gedood door on- X voorzichtigheid Ook op verscheidene andere plaatsen in het Zuidoosten des lands hebben de Britsche vliegerbommen offers geëischt. Zoo werden in een klein plaatsje de eigenaar van een boerenhofstede en zijn drie knechts door een Britsche bom ge troffen en in stukken gereten. De man nen waren bij het hooren van het motor geronk uit nieuwsgierigheid naar buiten geloopen; door de open deur scheen een helder licht naar buiten. Deze onvoor zichtigheid, welke vier mannen het leven heeft gekost, zij een waarschuwing voor anderen, in de toekomst eerst alle lichten te dooven vóór zij deuren en vensters openen tijdens een luchtaanval. In een andere plaats zijn vijf burgers licht gewond. Hier zijn door den lucht druk van neergeworpen bommen vier woonhuizen deels ingestort en twee schu ren en drie broeikassen vernield. Op talrijke plaatsen is glasschade ver oorzaakt, terwijl ook paarden en koeien werden gedood. Overal is hier sprake van vreedzame oorden, welke ver liggen van ieder mili tair object. Zooals bekend, mag gedurende de eerste drie dagen van de distributie-pé riode (Zondag, Maandag en Dinsdag) door den kleinhandel geen vleesch vleeschwaren worden verkocht Var voegde zijde wordt er met nadrut aandacht op gevestigd, dat <üt voor den geheelen kleinhandel, dut halve voor slagerijen ook t niers, marktverkoopers, e.d. De gevechtshandelingen in den cen. tralen sector van het front hebben, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, ook Woensdag goede vorderingen ge maakt. Dien morgen namen pantser wagens van een Duitsche pantserdivisie den strijd op tegen goed aangelegde bolsjewistische veldstellingen. De hevige vijandelijke tegenstand, welke door tegen aanvallen van verscheidene bolsjewisti sche pantserwagens nog werd versterkt, kon worden gebroken. In den strijd van pantserwagens tegen pantserwagens werden de bolsjewieken teruggeworpen. Na den doosbraak door den stellinggordel werd de Duitsche aan val verder naar het Oosten voortgezet en des avonds waren 14 plaatsen, welke in den rug van de bolsjewistische verdedi- gingsstellingen lagen, genomen. Bolsjewistische afdeelingen ter sterkte van 6 bataljons deden een aanval op de stellingen van een Duitsche infanterie divisie ten Zuidoosten van het Ilmen- meer. Tegelijkertijd vielen strijdkrachten ter sterWIe van een regiment de linies van de naburige Duitsche divisie aan, na krachtige artillerievoorbereiding. De bolsjewistische aanvallen werden reeds voor de Duitsche stellingen door een ge. concentreerd vuur afgeslagen. Kleine groepen, die konden naderen, werden ver" nietigd. of be de verbod g voor kruide- geldt koopen, zoowel als het verknopen van vleesch en vleeschwaren gedurende de genoemde dagen der week is strafbaar - Op het gevoel van groote deernis met de talrijke slachtoffers van het onverant woordelijke borpbardement, waarvan in bovenstaand bericht melding wordt ge maakt, volgt een gevoel van verontwaar diging over de ooekelooze wijze waarop ook nu weer het hichtwapen werd gehan teerd, een wij^e, die niet anders dan de meest fatale gevolgen voor de burgerbe volking kon hebben. Uit de mededeeling aan het slot van het officieele bericht, dat zich geen militaire doelen in de omgeving bevonden, moet men wel opmaken, dat, evenals bij het bloedige bombardement van Rotterdam op 3 October j.l., de Brit sche piloten op de meest onverantwoorde, lijke wijze bij het afwerpen van hun bom menlast te werk zijn gegaan. Ook in dit geval werden de bommen van groote hoogte afgeworpen, van een hoogte van waaraf onmogelijk een be paald doel geraakt zou kunnen worden. De piloten konden er zich dus van over tuigd achten, dat zij de burgerbevolking moesten treffen en dat zij onnoemelijk leed over haar zouden brengen. Dat zij niettemin toch hun bommen heb ben afgeworpen, wijst op een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel en op een mentaliteit, waarvoor moeilijk woorden te vinden zijn. De luchtoorlog brengt over het algemeen risico's voor de burgerbevol king mede, maar het is een eisch van recht en menschelijkheid, dat zij die dit wapen hanteeren, deze risico’s tot een mi nimum beperkt houden. Ook bij dit ramp zalige bombardement blijkt uit niets, dat men begrip heeft voor dezen pritnairen Spoorwegverbindingen om Moskou gebombardeerd De Duitsche luchtmacht steunde voor al in den centralen sector van bet Oos telijke front met gevechts- en jachtvlieg tuigen de gevechtshandelingen van het leger door direct ingrijpen. In het ge bied rondom Moskou werden de ravi- tailleeringslinies en spoorwegverbindin gen van den vijand gebombardeerd. De zware verliezen, waarvan de vernieti ging van bijna 300 auto's in 24 uur alleen in. den Zuidelijken en centralen sector van het Oostelijke front een indrukwek kend beeld geeft, oefenen reeds thans een zeer nadeeligen invloed op de ravi- tailleering van den vijand. Sikorsky naar het Oostelijke front De ministerpresident van de Poolsche regeering te Londen, generaal Sikorsky, is van Cairo naar Teheran gevlogen. Hiervandaan zal hij zich naar het Oost front begeven, aldus S.P.T. (Zie verder le Mud, pap. 2.) Voorts zal met ingang van morgen 30 November gortpap uitsluitend tegen af gifte van den voor gort aangewezen dis tributiebon verkrijgbaar zijn. Gedurende het tijdvak van 30 November tot en met 27 December a.s. geeft de met „162” genummerde bon van de „bonkaart Algemeen”, welke recht geeft op het koo pen van 250 gram gort. enz. tevens recht op het koopen van vier liter gortpap. Deze pap is verkrijgbaar in flesschen van één liter of een halve liter Per bon zijn dus vier groote flesschen van één liter of acht kleine flesschen van een halve liter ver krijgbaar. De belanghebbenden dienen in het be gin van de vierweeksche distributieperiode hun bonnen aan den pap- of melkleveran- cier te geven, die hierop naar keuze ineens of zover de periode verdeeld, de hoeveel heid gortpap. waarop de bon recht geeft, kan afleveren. In een officieele publicatie zijn enkele nadere bijzonderheden, welke voor pap- of melkleveranciers en voor papbereiders van belang zijn, vermeld. De secretaris-generaal van bet departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de onderstaan de bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep Gedurende het tijdvak van 1 December tot en met 31 December a.s. geeft de met „164” genummerde bon van de „Bon kaart Algemeen” alsmede de met' „E- zeep” gemerkte bon van de zeepkaarten P en Q, welke resp. aan kinderen bene den den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van; hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1940), hetzij 90 gram huis houdzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Jan. 1941), het zij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Jan. 1941), hetzij 100 gram zach te zeep (samenstelling van na 31 Aug. 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 1~~ welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitver kocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met ,,E-toiletzeep” gemerkte bon van de zeepkaart P, welke aan kin deren beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samen stelling. Volledigheidshalve wordt er op gewe- zed, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wasscherijen.. Gortpap voortaan op den bon Voor de week van Zondag 30 November tot Zaterdag 6 December zijn de gebrui kelijke rantsoenen brood of gebak, vleesch of vleeschwaren, melk en aardap pelen verkrijgbaar op de bonnen no; 46 van de daarvoor bestemde kaarten.. Vérder zijn in het tijdvak van Zondag 30 November tot Zaterdag 27 December van de bonkaart Algemeen aangewezen: Voor 1 kilogram suiker bon 150, voor 1 rantsoen bloem, brood of gebak, de bonnen 151, 152, 153 en 154. voor 250 gram koffie-surrogaat bon 155, voor 500 gram jam bon 156, voor 100 gram kaas de bonnen 157, 158, 159 en 160, voor 250 gram havermout of peulvruchten bon 161, voor 250 gram gort bon 162, en voor 100 gram vermicelli of maizeha bon 163. Van de cacaokaart is in dat tijdvak geldig de 2e periode voor 50 gram cacao terwijl op de bonnen F en G rijst, per bon 250 gram rijst, verkrijgbaar zal zijn. gewesten zijn uitverkocht, voor zoover het betreft da groote waarden petroleum industrie en bauxiet Zoo beeft dan het Witte Huis (de zetel van de Amerikaan- sche regeering in Washington) officieel bekend gemaakt, dat Amerikaansche troe pen naar Suriname werden gezonden, dat wil zeggen Suriname zullen bezetten. Het is de moeite waard de officieele verdedi ging van dit schelmenstuk nader te be zien. Doel van de bezetting: dit zijn de bauxietmijnen, die voor 60 pCt. de grond stof leveren voor de Amerikaansche alu minium industrie. Ziet, dat is nu het eenige sympathieke van het geheele ver staal. Van Engelschen zijn wij altijd ge wend geweest, dat, als zij op roof uitgin gen, zij dan verkondigden, dat het ging om de bescherming van het Christendom en de beschaving, en zij bedoelden daarmede petroleum en katoen. Amerika heeft hier voor in de plaats gesteld democratiëen en vrijheid, en bedoelt ook: petroleum, katoen, rubber, bauxiet enz. Dezen keer hebben de Amerikanen eerlijk gezegd, dat het om bauxiet gaat. Die eerlijkheid is het eenige sympathieke. De noodzaak der bezetting zou zijn veiligheid der mijnen te waarbor gen. Er kan dus een vijand verwacht wor den. De normale mensch vraagt dan: wie is de vijand, waar is de vijand? Daarover wordt echter volmaakt gezwegen. De hee- ren hebben vergeten om ons te vertellen door wie die bauxietmijnen in het binnen land van Suriname bedreigd worden. Een ieder weet, dat er duizenden kilometers in den omtrek van die mijnen geen vijand bestaat. Dat het toot Duitschland om het kind maar bij den naam te noemen, een volkomen onmogelijkheid is om ook maar zelfs in de’buurt te komen, De onzin van de bescherming ligt er dus duimdik op. Er is geen schijn van noodzakelijkheid voor bezetting. Geen Nederlandsche be zetting zeggen de emigranten in Landen, want Nederlandsche troepen zijn noodig in Oost-Indië, en het Nederlandsche Legioen in Engeland moet het moederland gaan bevrijden. Och ja, waarom niet? Stalin kon de Duitsche troepen in Rusland niet tegenhouden met minstens 10 millioen man, tienduizenden kanonnen, vliegtuigen en pantserwagens. Daarom is het best te begrijpen, dat de heer Gerbrandy zijn dui zend man van het Nederlandsche legioen in Engeland bij elkander wil houden om de Duitsche Weermacht uit Nederland te smijten. Hoe is het magelijk, dat die He den denken, dat er hier menschen zijn, die zulken daverenden onzin gelooven? Maar het mooiste komt nog: De heeren hebben aanlBrazilië verzocht om militaire maatregelen te treffen aan de Braziliaan- sche grens. Dit is een speculatie op de onwetendheid van de menschen. Immers,, de grehsgebieden Suriname en Brazilië zijn volkomen ontoegankelijk oerwoud. Zelfs de boschnegers komen er niet door heen. Het is eigenlijk dwaas om nog een woord te verspillen aan de drogredenen van de emigranten, egeering, die recht wil praten wat zoo voor een ieder duidelijk zichtbaar krom is. De zaak Is heel een- Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening no. 108/40 den burgemeester van de gemeente Castricum (N.-H.). mr. C. A. r. H. W. B. van den Clooster Baron Sloet tot Everlo, met gelijktijdig eervol ontslag uit dit ambt, benoemd tot burgemeester van 's-Mer togenboseh De speciale correspondent van het A.NP. te Berlijn meldt: Gisteren bereikte de staatsliedenbij eenkomst te Berlijn haar hoogtepunt. De Führer zelf was aangekomen en ont ving in den loop van den dag de ver schillende buitenlandsche gasten in af zonderlijke audiëntie. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat men deze gebeurtenis in historisch licht moet zien en bedenken, hoe men b.v. over 20 jaar daarover zal oor. deelen. Nauwelijks 8 jaar is het geleden, dat Hitler de macht overnam in een ge ruïneerd rijk, in een geruïneerd Europa. En thans ontvangt hij de Europeesche staatslieden, die in een grandiose mani festatie van hun wil blijk geven om ons werelddeel nieuw te vormen. Men zoekt in de geschiedenis tevergeefs naar een parallel. En -wanneer men dan bedenkt, dat dit alles geschiedt onder het woeden van een gigantischen oorlog, dan be speurt men den adem der historie, welke over Europa gaat. De Führer heeft gisteren in aanwezig- - heid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, de volgende in Berlijn vertoevende Eutopeesche staats lieden van de in het antibolsjewistische front vereenigde mogendheden, ont vangen den Slowaakschen ministerpre sident, professor Tuka, den Hongaar- schen ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy, den Roemeenschen plaatsvervangenden minis terpresident, Mihai Antonescu, den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Boelgaarschen minister van buitenlandsche zaken, Po- poff, den Deenschen minister van bui tenlandsche zaken, Scavenius, den Spaan- schen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Witting, den Kroatischen minister van buitenlandsche zaken, Lorcovitsj en als gevolmachtigden der Japansche regeering den ambassa deur Osjima en van de regeering van Mandsjoekwo, den gezant Joejwen. Van Duitsche zijde waren daarbij, be halve minister von Ribbentrop, o.a, aan wezig Rijksmaarschalk Hermann Go ring, grootadmiraal Rader, de generaals. Veldmaarschalk Keitel en Milch, de mi- nistefs dr. Göbbels, Rosenberg en dr. Lammers, Reichsleiter Bouhler, Bormann en dr. Dietrich, Reichsführer S.S. Himm ler, Stabchef der S.A. Lutze, dr. Meiss ner en de staatssecretaris van het minis terie van buitenlandsche zaken, von VVcizsïicker Naar de speciale A.N P.-correspondent te Berlijn meldt, hebben de Führer en zijn gasten zich gistermiddag aan een maaltijd vereenigd. Een groote menschenmenigte bewoog zich den geheelen dag op en om de Wil- hèlmplatz, zoodat ordemaatregelen noo dig waren. Iedereen trachtte een glimpje van het gebeuren op te vangen en menig man in de straat hoopte, dat Adolf Hitler zich op het balcon zou vertoonen. Symbolisch hoogtepunt van den vrijheidsstrijd De ontvangst van de in Berlijn ver toevende staatslieden der antikomintern- mogendheden bij den Führer wordt groot opgemaakt door de Duitsche bladen ge publiceerd. Zij zien er in een symbolisch hoogtepunt van een vrijheidsstrijd, waar in Europa zich in dankbaarheid schaart rondom zijn redder. De „Völkischer Beo- 1 bachter”. schrijft o.m.: Het nieuwe Eurofvi, dat in onzen tijd ontstaat en welks edele profiel zich steeds duide lijker afteekent, heeft met Genève niets te doen. Het heeft zijn hechte middelpunt i in de as. Het roept alle gezondé volks krachten op en wijst aan iedere natie de plaats, welke zij voor de historie door prestatie, verantwoordelijkheidsgevoel en beproefde volksche substantie verdiend heeft. De sociale rechtvaardigheid is in deze veranderde wereld een steunpilaar der nieuwe orde. Dit Europa krijgt geen wetten meer van invloeden, welke aan de ruimte vreemd zijn. Het leeft sterk en bewust uit eigen aandrift en het zal de wereld bewijzen, dat bet vol creatieven drang naar daden is, welke iedere taak aan kan. Er is geen macht ter wereld, welke dezen opmarsch kan tegenhouden, zonder dat deze misdaad jegens de na tuur op de bitterste wijze gewroken zou worden opl die macht zelve. De kleine staten en bet nieuwe Europa De speciale A-N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Van bevoegde zijde werd gisteren te kennen gegeven, dat hoe wel de Duitsche verhouding tot Noorwe gen, Nederland en België niet, gelijk met Frankrijk door een wapenstilstandsover- eenkomst wordt bepaald, de reden van de niet-uitnoodiging dezer landen tot de huidige samenkomst naar inhoud en be- teekenis dezelfde is als waarom Frankrijk niet werd uitgenoodigd. Op een vraag op de persconferentie in de Wilhelmstrasse of op de huidige staatsliedenbüeenkomst ook over het lot van andere staten wordt beslist met na me van Noorwegen, Nederland en Bel gië en de Oostzee-staten, antwoordde men van bevoegde zijde, dat men alleen over eigen lot besliste en niet over dat van andere volkeren. Doch het gaat toch om heel Europa, zoo werd verder aangedrongen. Hierop werd geantwoord, dat het net zoo gaat als bij het kaartspelen. Daarbij zijn er Voor de Nederlandsche radio_ heeft A. A. Mussert leider rede uitgesproken waaraan we volgende ontleenen: Daar staat zoo simpeltjes in onze kranten: Amerika bezet Nederlandsch koloniaal gebied, thans ook Suriname in bescherming ge nomen. Maar wat gaat er niet om in de harten van ons Nederlanders, die weten, dat West-Indië duizenden k.m.’s verwij derd ligt van welk bestaand of mogelijk toekomstig oorlogsterrein dan ook, en dat er van bescherming dus geen sprake kan zijn, maar dat het hier louter gaat om roof, roof van het honderden jaren oude Nederlandsche bezit in Zuid-Amerika, roof onder goedpraten door de heeren, die in de Meidagen van 1940 naar Lon den gevlucht zijn en daar uitverkoop houden van de bezittingen van het Ne derlandsche volk. Het is diep tragisch, te zien hoe ons volk de dupe is geworden van hen, wier heilige roeping het zou moeten zijn om het te beschermen en te leiden. Prompt werd nog tijdens de oor logsdagen Curacao bezet door Engeland, dat het op zijn beurt weer verkwanseld heeft aan Amerika, of juister gezegd: aan de Vereenigde Staten. En nu is dan het bericht gekomen, dat Nederlandsch Guyana (Suriname) bezet is. Voor mij was dit geen verrassing In mijn op 26 October jj. te Utrecht gehou den redevoering heb ik immers reeds ge zegd, dat het bij de bezetting van Cura cao niet zou blijven en dat de onverant woordelijke politiek van de Nederland sche emigrantenregeering nog tot verdere noodlottige gevolgen aanleiding zou ge ven. Er zijn nog altijd Nederlanders, die naar den zoogenaamden Oranjezender luisteren en die er nog aan gelooven ook. Behalve de allerongeneeselijksten zullen er toch velen zijn, die nu begrepen heb ben, hoe rij bij voortduring door die Hei den bedrogen worden. Immers, nog maar eenige dagen geleden, om precies te zijn op 17 November, heeft deze leugenfabriek verkondigd: In ópdracht van de onder drukkers wordt door de kranten in Hol land beweerd, dat Curacao nu door de Engelsche regeering aan de Vereenigde Staten in handen is gespeeld. En verder: Diegenen, die de gevoelens kent, welke Amerika ten aanzien van het Nederland sche volk nu heeft, zal met mij inzien, dat datzelfde Amerika zich niet op kos ten van het Koninkrijk der Nederlanden verrijken wil. Het is toch brutaal om zooiets te Verkondigen, om dan rustigweg een week later met de boodschap te ko men. dat Amerika om de rijke bauxiet mijnen Suriname heeft bezet. Nu zal er toch waarlijk in Nederland geen denkend wezen meer rijn, dat niet _pn„ weet, dat in Amerika de Nederlandsche- voudig, en komt hierop neer, dirt de Ver eenigde Staten gebruik maken van de cm macht der Europeesche staten on, dé Europeesche eigendommen te roover Eerst de geweldig groote en kostbare ob.2 raffinaderijen op Curacao en nu de bau xietmijnen van Suriname, volgens bet van oude bekende motto: pik in, het u wmte- Dat er een Nederlandsch emigrantendom m Londen is. dat zich regeering .toeiTm met drogredenen. d>e voor ieder denkend mensch duidelijk zijn, dit tracht goed t» praten, is het ergste. Wij weten iw waarom eenige dagen geleden de heeren Welter en Steenberghe zijn afgetreder. - omdat dit zelfs hen te gortig werd dezen uitverkoop wilden zij niet medemaxZ Wij zullen nooit vergeten, dat dit in hun voordeel pleit. Tusschen hen en hc’ die Suriname hebben verkwanseld, zal schil zjjn te maken. Overigens, hoe zeer deze roof om treft, wanneer wij onze geschiedenis na gaan, dan weten wij, dat de AngeLSajue-. ons door de eeuwen heen beroofd hebbe- Spr. gaf hiervan eenige frappante voor' beelden en besloot: Volksgenooten. Wij hebben kennis genomen van da te zetting van Curacao en Suriname door *2 troepen der Vereenigde Staten, lender dear ook maar de geringste noodzaken?t heid voor bestaat. Machteloos m<jetên\Li dit aanzien. Het is nog maar kort ge den, dat het Rijkscommissariaat aan Nederlandsche volk de mededeeling g. daan beeft, dat de Führer wil. dat N*' der la nd zjjn zelfstandigheid zal krijg»,-' Wij nationaal-sociafisten. wisten dat r,r vertrouwen niet beschaamd zou wwce- Nationaal-socialissne is geen imperia? me. Imperialisme en kapitalisme bewezen bij elkander te behooren tKznaal-sociallsme en bet fascisme bouw?’ aan een nieuw Europa, een vereenigd lidair Europa, waarin de Toikeren in vn? heid en eensgezindheid met elkander zul len leven. De Gennaansche volkeren 2 het vasteland zullen in nauwe denheid schouder aan schouder staan, ht* is noodzakeHjk voor de handha vtng Europa in de wereld. Hoe noodzazeHjt is, speciaal voor ons Nederlanders --j beter bewijs is daarvoor dan dit dat hierboven staat, het lijstje der r’ de Nederlandsche bezittingen. Wij nationaal-socialisten en ik in dit geval te spreken namens bet 27 heele Nederlandsche volk erken ruw van Suriname en Curacao niet en hebben de verwachting, dat een herbort» eendrachtig en sterk Europe, het EutiT,: dat wordende Is. eens onzen eisch tot u* ruggave zal steunen. Meer dan ooft wij gesterkt in- de overtuiging, dat i4 Europeesche revolutie van hedet de i vensnoodzaak is voor alle Euroneew.,*' volkeren. Zonder nstionaal-soeialume 2* fascisme was Europa te gronde segiu,? vernietigd door de bolsjewieken én’7£ zijn bezittingen beroofd door bet Jurj* sche grootkapitalisme in Londen tn N»? York. Hitler en MussoUni halen Europa v» den rand van den afgrond, en bet i, /l” ze heihge plicht en roepirtfc «aam* mede te werken, met inzet van geheel «Z? Wij hebben ons hef en «trijden voor de fneéromst van J* VOIK.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1