Met St. Nicolaas extra kaas Thee met Kerstmis Finsche aanval op den Moermanskspoorweg Distributie-surprises Nederlandsche Arbeidsdienst De val van Gondar De Nederlandsche Volksdienst en Sovjet-duikbootoorlog in de Zwarte Zee Mo. 18045 het Roode Kruis helpen de getrof fen bevolking van Maastricht Zsterdag 29 November. 1941. Duitsche divisie over het Aanmelding keuring Met Duitschland tegen het Kapitalisme ONTWIKKELING VAN EUROPA Een gedeelte de 4 4 Onbeperkte van J lijn vernield 4 VERDUISTEREN bevoegdheden van comiiuBMus over op den voorzitter de Ned. Kultuurkamer Het desbetref- J ajfcb-1 n w, De Amerikaansche bezetting van Suriname Jailagebergte getrokken e en aan De II van eerste hulpmaatregel ter beschikking gesteld HAAR AANLEIDING VAN DE REDE VAN MINISTER VON RIBBENTROP Voor *»-Gravenha0t bfl weruitbet per 8 mod. met „KikerfkT, „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad** en „Letterkundig Bijblad” f 1.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.29, aonder Modeblad flM. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop bet verlaagd Intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.15 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prtjzen. Aft nummers 5 ct, ft. p. post 10 et t Een bedrag De Nederlandsche Kuituur- kamer „Een opportunistische manoeuvre der machtspolitiek” De beteekenis van Moskou Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12506 Groot gebrek aan gevecbtsmiddelea drukte te zwaar op de dappere verdedigers Hitler ontvangt graaf Ciano De zware verliezen der bolsjewieken Bset-economiacbe vereenigingesi eu stichtingen HAAGSCHE COURANT PRIJS M3FR COURANT: (Zie eerder le blad. pag. 2.) 4 4 4 4 4 4 4 f20.000 als 4 4 4 4 4 4 ,WW*^******'»W There. 721187 Deze thee zal echter, in tegenstelling tot de verwachtingen van het publiek, niet met St Nicolaas, doch omstreeks linie zich 1300 no. ver- a 5 I I 8 n M \%W%W****’** PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f l.TO. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct) daarna iedere regel meer 5© et. Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 ct ft. p. poet 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent bulten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 cé. AdvertentiSn waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meen •maar wel enkele der meest belangwek kende constateringen en perspectieven, welke de minister van buitenlandsche zaken van het Durtsche rijk in zijn ma gistrale rede heeft ontwikkeld. 4 4 b «I Kerstmi» verkrijgbaar worden gesteld, daar de distributie van de laatste res ten van een artikel de autoriteiten al tijd voor vele moeilijkheden plaatst. In elk geval: de belofte wordt Ingelost Nader zal worden bekend gemaakt, hoe groot dit laatste rantsoen thee zal zijn en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. Men heeft echter ook het Sint-Nicolaasf eest niet zonder iets extra’s op distributie- gebied willen laten voorbijgaan. Daar om is besloten, ter gelegenheid van dien feestdag eenmaal een extra rant soen kaas ter beschikking te stellen, dat honderd gram per persoon zal be dragen. Omtrent de wijze, waarop men dit extra rantsoen zal kunnen bekomen volgt hieronder een mededeeling. Bon 187 voor kaas De secr.-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt be kend dat in de week van Sint Nico; tas een extra rantsoen kaas van 100 gram be schikbaar wordt gesteld. In verband daar mede geeft gedurende het tijdvak 30 No vember tot en met 6 December a.s. de met „167" genummerde bon van de bonkaart Algemeen, recht op het knopen van 100 gram kaas Deze bon mag ook reeds op Zaterdag 29 November worden gebruikt. I en blijft bovendien na 6 December a.s. i nog geldig tot en met 27 December a.s. - Militair gezien is Moskou het bolsje wistische verkeersknooppunt zonder meer zoo gaf men gisteravond te Berlijn van deskundige zijde aan vertegenwoordigers van de pers te kennen. De stad zit als een spin in het midden van het geheeie bols jewistische verkeersnet. Ook politiek zat zij als een spin in dit net, zoodat als Mos kou valt of omsingeld is, een even groot militair als politiek succes zal zijr bereikt Uit het feit, dat de bolajewieken het gehcele land hebben opgeroepen om Mos kou te behouden, komt men in Berlljn- sche deskundige kringen tot de slotsom, dat ook van de zijde der bolsjewisten aan deze stad een bijzondere beteekenis wordt toegekend. In het bestek van den Duitschen op- marsch naar Sebastopol is een Duit sche divisie infanterie dezer dagen het Jailagebergte in het Zuiden van de Krim overgetrokken. Den Duitschen soldaten vielen ruim 100 kanonnen, 300 vrachtauto's, 22 pantserwa gens, en een krachtig bewapende panUer- trein in handen. 'Bovendien maakten zfj talrijke granaatwerpers en machinegewe ren buit, alsmede een omvangrijke hoe veelheid munitie. De bergpaden geleken na de Duitsche overwinning op de bols jewieken op geweldige vernietigde leger kampen. In de groote rede, welke minister von Ribbentrop te Berlijn in hotel Kaiser- hof heeft gehouden, wordt sterk de nadruk gelegd op de Europeesche soli dariteit en dit motief verkrijgt extra- beteekenis door het milieu, waarin het door den Duitschen minister van Bui- tenlandsche Zaken werd .behandeld, n.l. in tegenwoordigheid van belangrijke staatslieden uit verschillende landen van Europa, in de hoofdstad van het Duitsche Rijk vertoevende in verband met de verlenging en uitbreiding van het Anti-Komintempact. Een der grondgedachten is. dat het ge vaar van het bolsjewisme niet wordt weggenomen door de vernietiging van het Sovjet-stelsel, doch door zijn inter nationaal karakter ook in andere landen dreigt, eveneens op het Amerikaansche continent Het anti-Kominternpact nu ■wil dit gevaar voorkomen en een af weer er tegen vormen. In dit verband is de verlenging en uitbreiding van dui delijke beteekenis. Het anti-Kominternpact is dus wèl te onderscheiden van het Drie-mogendhe- denpact, waarin de volken zijn veree- nigd, die tegen het bolsjewistische ge vaar actief zijn opgetreden en van zins zijn dit ook verder te doen. Het ver schil tusschen deze beide pacten is er dus een van intensiviteit en modaliteit Het anti-Kominternpact is in wezen de fensief, het driemogendhedenpact actief en intensief. Reeds hebben wij naar aanleiding van deze belangrijke réde de aandacht ge vestigd op de nieuwe gedachte, welke daarin is ontwikkeld in verband met een moderniseering van de begrippen „oorlog” en vrede” als gevolg van de zich geleidelijk voltrekkende ontwikke ling van het Europeesche continent, waardoor het mogelijk is geworden, dat de nieuwe orienteering van dit uitge strekte gebied, welke reeds is ter hand genomen, zich verder voltrekt,* terwijl aan of over zijn grenzen de vijandelijk heden voortduren. Die mogelijkheid is, zooals de minis ter uiteenzette, geschapen door de bui- tengewoon groote militaire kracht, waarover dit onder leiding van Duitsch land vereenigde Europa thans beschikt en die een gewapenden strijd van schier onbeperkten duur mogelijk maakt. Bijkantoor: Schevenfngen, Kelzerstr 318, Tol. 550310; Filialen» Rijswijk Kantoorboek!». Leeuwendaal, Oranjelaah 3, Tol. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. O. Ruys, Heerenatr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. pi. 4. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Boten Ir., slastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée. van Hoytemaotr. 86, Tal. Vereenigingen van personen en "»lke lid van de Nederland, sche Kultuurkamer zijn of moeten zijn, zifci verplicht hear statuten met deze veror dening en met de maatregelen, weifce to. gevolge het bepaalde bij <te afdeelingen 4 en 5 worden genomen, m oaaeeeiratemmoiwr te brengen Het is altijd een goede gewoonte hij one geweest, in de donkerste maanden van het jaar onze medemenschen met ge schenken te verrassen Voor een groot deel van onze landgenooten is het St- Nicolaasfeest daartoe aanleiding, voor een ander deel het Kerstfeest. Voor het Rijks- bureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd zijn beide feesten aanleiding om voor een verrassing te zorgen. Toen de thee-distributle eenigen tijd geleden werd beëindigd, werd in het'vooruitzicht gesteld, dat de betrekkelijk kleine hoe veelheid thee, die was overgebleven, zou worden gereserveerd voor een speciale gelegenheid. Wat lag meer voor de hand, dan dat wij allen dachten aan het ge schenkenfeest bij uitnemendheid St. Ni colaas. Het komt dus eigenlijk niet geheel onverwacht, wanneer thans kan worden medegedeeld, dat in December de laatste thee ter beschikking zal wonden gesteld. Aanvang van den diensttijd op 76 December 1841 Na afloop Morven bemiddeling voor arbeid In Nederland Kourtngen Hebben ptaats ep, 1» 8, 2, 4 an 8 Den smker 1643 ▼oor vrijwillige dienstneming bij dep Nederlandschen Arbeidsdienst zal op on. dervermelde plaatsen en data, telkens tusschen 9 30 en 15 uur, gelegenheid zij a voor keuring voer vrijwillige dienstne ming Iedere jorweman. die aan de vol» gende voorwaarden voldoet kan zich naar de dichtstbij gelegen keuringsplaa la begeven en zich aanmelden bij den vocrzi fr ier van den keuringwaad Reiskosten voor de been- en terugreis worden ver goed Het is aan te bevelen, een brood maaltijd mede te brengen. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden vol doen a. Nederlander zijn b. met jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zijisq e. ongehuwd zijn. Meldt u ter keuring aan Arnhem Menthenstraat 12, Maandag 1 December 1941 TilburgLat^eechrijf» straat 66, geb Publieke Werken, 1 Deo. 1941 den Haag Huygenspark 23, Maan dag en Dinsdag 1 en 2 Dec. 1941 Nijme» gen Ridderstraat 4. Dinsdag 2 Dec. 1941 a-Hertogenbosch Stadhuis, ingang ach ter het stadhuis 3, 2e étage. Dinsdag 2 Dec. 1941 Leeuwarden school St. An- thonystraat 4, Woensdag 3 Dec. 1941 Utrecht: school Draaiweg 29 (Gouver. neurschoolWoensdag 3 Dec. 1941 Eind hoven Kruisstraat 53, Parochiehui^ Woensdag 3 Dec. 1941 Heerlen Eesche- nerweg 25a. Centrale Werkplaats. Don» derdag 4 Dec. 1941 Gouda Oosth v- ven 50 Gern Consuitatiegeb., Vrijdag 5 Dec. 1941. Ieder, die wordt goedgekeurd'1 en ove. rigens aan de eischen voldoet, wordt p 15 December 1941 opgeroepen om gedu rende 5j maand in den Nederlandschen Arbeidsdienst te dienen Na beeindigiijg van den diensttijd van 5) maand kan de vrijwilliger bij gebleken geschiktheid in aanmerking komen voor een van de 3 volgende groepen a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende nader te bepalen tijd e.na eervol ontslag voosa keur bij arbeidsbemiddeling in Nedes- land. Donderdag heeft een Finsche stoot troep een aanval gedaan op den Moer- mansk-spoorweg. Het bolsjewistische afweervuur trotseerend, drongen de Finnen tot aan den spoorweg op en vernielden een gedeelte. Een bolsje wistische ravitailleeringstrein, die kor ten tijd later kwam aanrijden, ont-, spoorde. De trein was geladen met al lerlei soort oorlogsmateriaal, m. met stukken geschut Zware artillerie van het Duitsche leger heeft opnieuw voor den oorlog belangrijke doelen in Oranienbaum doeltreffend onder vuur genomen. Hierbij werd een oorlogs schip door verscheidene treffers bescha digd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het grootste vliegveld in de nabijheid van Moskou met vernietigende uitwerking aangevallen. Hangars, en kwartierruimten werden met bommen in brand gegooid en talrijke bolsjewistische vliegtuigen ver nield. Warm eten werd door de centra te keuken* verschaft. De plaateelijke leider en de provinciale leider van den N.V.D. waren zelfs in den nacht onvermoeid bezig om den getroffenen alle hulp te brengen. Ook vandaag hebben zij her. haaldelijk met alle slachtoffers persoon lijk gesproken om voor hen maatregelen te kunnen treffen. In den loop van den avond is ook de vertegenwoordiger van den landelijken leider van den N V.D. uit Den Haag aan gekomen. Hij bracht aan alle gezinnen een bezoek en zegde verdere hulp toe. Te dien einde heeft hü aan de provin ciale leiding een bedrag van 20.000 achtergelaten voor de eerste hulpmaat regelen. In de volgende dagen zal de N.V.D. zijn belangrijkste taak zien in •en nauwkeurige zorg voor elk gezin apart Hij zal in de eerste plaats bewer ken, dat de getroffenen een voorloopig onderdak vinden in particuliere wonin. gen of hotels. Ook den achtergeblevenen en vooral den gewonden is onmiddeBijk hulp ver leend. Als eerste teeken van verbonden heid zijn bloemen. fruR en andere atten ties beschikbaar geateld. la samenwerking met bet Roode Krals heeft de Nederiandeohe Volksdienst on- rmddellljk t op grootscheepse!» wijze maatregelen getroffen am de getroffenen bij den Engelschen luchtaanval op Maas tricht te helpen en hun nood te lenigen. In openbare gebouwen Is voor huisvesting gezorgdmen heeft alles bier zoo goed mogelijk ingarioht en voor een behaag lijke warmte zorg gedragen. Voor de in richting heeft het Roode Kruis tevens bedden beschikbaar gesteld en de N. V.D. heelt de zorg voor kleeding en maaltijden op zich genomen. Alle ge troffenen hebben vooral ook allen mo- golljken steun gekregen bij het aan schaffen van ondergoed, schoenen en andere kleeding. De N.V.D. reikte dis- tnbutiebeseheiden on wwnrdebonnen uit, zoodat aüe gezinnen neg in den loop van Vrijdag in de eerste behoeften kon den voorzien. Waar dit noodig was. te ook geld beschikbaar gestold. In welingelichte kringen te An kara verluidt, dat het tweevoudige Turksche protest bij de Sovjet- regeering, wegens het tot zinken brengen van Turksche koopvsar- dlj-schspon door bolsjewistische duik booten voor de Sovjet-Unle aanleiding is geweest om een ver klaring af te leggen, volgens welks da Sovjetvloot in de Zwarte Zee zonder rekening te houden met di plomatieke vertoogen, ader schip, onverschillig onder welke vlag het vaart en onverschillig waar het zich In de Zwarte Zee bevindt, zal torpedeer en, wanneer het zich op weg bevindt tusschen Turkije en Boelgarlja of Roemenië, aldus het D.N.B. Een isolationistische persstem De isolationistische „New York Dai^ News” juicht aldus seint het A-N P. uit New York de bezetting van Surina, me door de Ver. Staten toe. Het blad stelt den eisch, dat de kolonie na den oor log niet zal worden teruggegeven. De be zetting vormt een imperialirtisetoe, oppor. Umistiscbe manoeuvre der machtepcJitfek der Ver. Staten en due een bouwsteen in den opbouw van bet empire. Het is ook onverstandig en huichelachtig Suriname en anderen bezetten landen den status te geven van een Amerikaanscben staat. Zij moeten veeleer behandeld wonden als Britsche koloniën, want wanneer eenmaal de koers is ingeslagen vun het imperia, lisme moet men ook imperialistisch bande, len. Daarom is het ook moeilijk in te zien, waarom de Amerikaansche regeering wacht met de bezetting van Fransch. Guyana, Martinique en Gvadeioupes. Bovenstaande isotetionrttische persstem verdient bijzondere aandacht. De isolationisten vormen in de Ver. Staten de groep die, tegen de politiek van Roosevelt in, Amerika buiten den oorlog wenschen te houden en die geen inmenging van Amerika wenschen in Europeesche aangelegenheden. Dit voor opgesteld, is het citaat van het isolatio nistische blad, in den beknopten vorm waarin het A N.P het heeft geseind, niet geheel duidelijkhet is immers niet be. paald de gewoonte der isolationisten de politiek van Roosevelt te onderschrijven... Wat echter wèl duidelijk is en voor ons van belang, is de strekking van de hier bedoelde beschouwing van het New-Yorksche blad. Deze beschouwing dekt geheel hetgeen ons dezer dagen van bevoegde zijde werd opgemerkt en waar bij naar voren werd gebracht, dat Amerika met de bezetting van Suriname beoogt drie vliegen in één klap te slaaneen „economische vlieg”, het behoud van de bauxietmijnen, een „strategische vlieg”, t het verkrijgen van vasten voet op het Zuid.Amerikaansche continent, en tenslotte, als derde vlieg, de mogelijkheid een springplank te hebben voer verdere actie tegen Dakar, Martinique, Fransch Guyana en andere bezittingen. Dit alles ligt inderdaad in de lijn eener imperialistische machtspolitiek waarop de New-Yorksche „Daily News” de aandacht vestigt en waarvan men de ontwikkeling met toenemende bezorgdheid moet gadeslaan. lengte van het front en de ter beschik king staande troepen, een krasse tegen stelling bestond. Zoo konden de vijande lijke strijdkrachten, gesteund door hun luchtwapen, doordringen tot voor de poorten van Gondar en uiterst heftige aanvallen richten op den inwendigen verdedigingsgordel van de stad, waar tegenover de Ttaliaansche verdedigers geen enkel vliegtuig, geen tank en door gebrek aan munitie geen doeltreffend geconcentreerd artillerievuur kon stel len. Na 7 maanden durende gevechten ook physiek aangetast medische mid delen ontbraken geheel streden de Italiaansche soldaten tegen de kwalita tief en kwantitatief superieure strijd middelen en tegen een veel sterker aan tal troepen van den vijand. De strijd- geest van de troepen van Amhara was tot het laatste oogenblik bewonderens- waardig. Er zjjn echter zekere physieke en materiefle grenzen, welke ook door hoogstaanden wil tot strijd en tegen stand, niet kunnen worden opgeheven. Het groote gebrek aan gevechtsmidde- len drukte te zwaar op de dappere ver dedigers van Gondar, dan dat zij den strijd ook maar met de waarschijnlijk heid van een kortstondig socces zouden hebben kunnen voortzetten. vereemgings- en stichtingswezen voltooid is, blijven ten aanzien van de in het vorige lid bedoelde vereenigingen van per. sonen en stichtingen de bepalingen det artikelen 5 en 6 der verordening 145/1940, houdende bepalingen ter knjgmg van een overzicht ferfasswn^) van vereemgingen ven personen en stich tingen zonder economisch doel, aisnierie de artikelen 1, 2 en 4 tot en met 9 der verordening no. 4W194-1, ten einde te ko. men tot een herordening op het gebied van de niet conunercieele vereenigingen en stichtingen, onverminderd van kracht. De bevoegdheden van den oommissaris, bedoeld in het eerste lid van artikel 1 der verordening no. 41/1941, worden dan dcxx» den president uitgeoefend. Tot dat tijdrtip neemt genoemde conj- mtesaris zijn bésiuiten ten aanzien van de in het eerste lid genoemde vereeni gingen van personen en stichtingen in overeenstemming met den president. Da president ia bevoegd hierop betrekking hebbende voorstellen in te dienen. Het D.N.B. seint uit Rome: Omtrent de gevechten, welke na uitputting van alle materieele mogelijkheden tot weer stand geleid hebben, tot den val van de Italiaansche stelling in Gondar, in Abessinië, worden van deskundige zijde de volgende bijzonderheden medege deeld: Gondar was omringd door een van verdedigingsstellingen, welke uitstrekten over een front van k.m., waartu^chen echter vele, groote tusschenruimten bestonden. Deze stel lingen, welker namen in den loop van de laatste 6 maanden door den heldhaf- tigen tegenstand van de troeperw alge meen bekend zijn geworden, waren Cul- quabert en Fercaber, Gorgora en Cel- ga, Denghia en Walag. Bovendien was er een zwakke binnenste verdedigings linie. De uiterst sterke v^jandelijke druk werd de laatste weken tegelijker tijd concentrisch gericht op alle front- sectoren, zoodat voor het commando van de troepen van Amhara, manoeu vres langs de binnenste Ifjn naar de meest bedreigde punten der buitenste verdedigingsgordel ónmogelijk waren, nog afgezien van het feit, dat het ge brek aan vliegtuigen en benzine derge lijke manoeuvres ónmogelijk maakte. Nadat eindelijk de stelling van Culqua- bert-Fercaber was gevallen, kon de te genstander zijn aanvallen richten op de zwakke verdedigingsinstallaties van Azozo,* welke slechts korten tijd weer stand konden bieden aan de gecombi neerde aanvallen der vijandelyke artil lerie, van het pantserwapen en het luchtwapen, zoodat de vjjandelijke in fanterie op verzwakten tegenstand stiet, vooral daar tusschen de te verdedigen bericht. In aanvulling op het WeermachtberichS van gisteren wordt aan bet D N B. gemeld- Het Duitsche Weermachtbericht heeft de laatste dagen wijselijk gezwegen over den centralen sector van het Oostelijk front. Men heeft zich van deze houding niet laten afbrengen door het feit dat de bolsjewieken en hun bondgenooten de openbare meening der wereld trachten te misleiden, omtrent den ernst var. den toe stand met berichten omtrent acties der bolsjewistische troepen in dat gebied. Thans verdrijft het weermachtbericht den kunstmatig verspreiden nevel door den zin: in den centralen sector van het Oos telijke front werden sterke vijandelijke verdedigingsstellingen doorbroken De Duitsche legerleiding zal er haar redenen voor hebben, dat zij nog geen plaatsna men noemt. Maar de hoofdzaak staat vast De bolsjewisten trekken ondanks hun zoo zorgvuldig voorbereide verdediging terug, de Duitsche troepen rukken op. De Führer heeft Donderdagmiddag in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den minister van buitenlandsche zaken van het verbonden Italië, graaf Ciano, alsmede den koninklijk-Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, in audiëntie ontvangen en met hen een vrij langdurig onderhoud gevoerd, in den geest van de vriendschap en de Duitsch-Italiaansche wapenbroeder- schap. Telegramwisseling tusschen den Führer en admiraal Horthy Naar aanleiding van de verlenging van het anti-Kominternpact, heeft tus schen den Führer en den Hongaarschen Rijksbestuurder een telegramwisseling plaatsgehad. Het telegram van den Führer bevatte de hartelijkste wenschen voor het persoonlijk welzijn van den Rijksbestuurder en het geluk van het Hongaarsche volk. Admiraal Horthy be tuigt in zijn telegram zijn dank voor de vriendelijke wenschen en spreekt zijn vreugde uit over de toetreding van nieuwe staten tot het anti-Komintem- paet. De gezondheidstoestand der bolsjewistische soldaten Talnjke bolsjewisten, die in de afgeloo- pen dagen in het centrum van het Ooste lijke front gevangen zijn genomen, ver toonden, naar het D.N.B. verneemt, typi sche verschijnselen van ernstige ziekten. Vele hunner leden aan dysenterie, bij an deren vielen symptomen waar te nemen van scheurbuik, tering en huidziekten. Het voortdurende verblijf in moerassen, de vochtigheid en de koude hebben zelfs de sterkste naturen aangetast, zoo ver klaarde de bolsjewistische militaire dok ter, die met de soldaten gevangen werd genomen. Wat kunnen de doktoren tegen dit voortschrijdende verval van krachten doen’ zoo vroeg hij. Sinds weken hebben wij geen warm eten meer gekregen, laat staan voeding, die rijk is aan vitaminen, welke het eenige middel vormt tegen deze verschijnselen van zwakte. Zoo zijn in de afgeloopen 14 dagen in ons bataljon de soldaten als ratten gestorven, in 3 dagen stierven meer dan 50 man. Een enkele Duitsche pantserdivisie heeft al strijdende reeds meer dan 60.000 ge vangenen gemaakt Telt men hierbij de buitengewoon zware, bloedige verliezen der bolsjewieken bij op, dan bedraagt het totale aantal gevangengenomen, gedoode en gewonde bolsjewieken minstens 120.000. Dit getal komt overeen met de sterkte van ongeveer 8 strijdvaardige bolsjewistische divisies, welke door een enkele Duitsche pantserdivisie werden verslagen. Dezelfde divisie vernietigde en veroverde tot en met 22 October dus in 4 maanden. 469 bolsjewistische pantser wagens, waaronder talrijke van 52 ton, 796 stukken zwaar en licht geschut, meer dan 1000 mitrailleurs en talrijk ander oor- logsmaterieel, waaronder ook een waar devolle buit aan documenten, kaarten en bevelen. Den soldaten van deze divisie ge lukte het ook den oudsten zoon van Sta lin, een bolsjewistischen legeraanvoerder, en talrijke hooge officieren en staven van het bolsjewistische leger gevangen te ne men.. Alleen in den tijd van 25 tot 27 November vernielde de Duitsche lucht macht 34 pantserwagens, d.w.z. de pant- serstrijdkrachten van een bolsjewistische infanteriedivisie, 598 voertuigen, 3 batte rijen, en 7 artillerie-stellingen. In dien zelfden tijd werden 121 treinen en 13 lo comotieven vernield en beschadigd. Bij haar aanvallen op vliegvelden ver nielde de luchtmacht telkens een groot aantal vliegtuigen. Zoo werden den 27en November op 4 vliegvelden in den Zuide lijken sector in totaal 35 toestellen op den grond vernield. Tusschen den 16en en 2ien November werden bovendien 71 vij- andelijke vliegtuigen in dezen sector op den grond vernietigd. Ook de bolsjewis tische scheepvaart lijdt voortdurend zware verliezen. Bij luchtaanvallen op haven werken ten Noorden van den Kaukasus, werden den 27en November 2 schepen van tezamen 1500 brt, zwaar Beschadigd. Deze stelselmatige aanvallen van de Duitsche luchtmacht maken het voor de bolsjewis ten steeds moeilijker voor een ook maar eenigszins voldoende ravitailleering van het front te zorgen. Aanvulling op het WeermaoM- „Economisch aldus von Ribbentrop is de as met haar vrienden en daarmee geheel Europa onafhankelijk van overzee- sche gebieden geworden. Europa is nu voor altijd tegen elke blokkade bestand. Het graan en de grondstoffen van Euro- peesch Rusland kunnen de behoeften van Europa volkomen bevredigen. Zijn oor logsindustrie zal dienstbaar worden ge maakt aan de oorlogseconomie van Duitschland en zijn bondgenooten, waar door de oorlogskracht van Europa nog verder géweldig wordt opgevoerd. De organisatie van dit reusachtige gebied is reeds in vollen gang. „Daarmee zijn de beide laatste en be slissende voorwaarden geschapen voor de eindoverwinning van de as en haar bond genooten tegenover Engeland Tegen het eind van zijn rede zeide minister von Ribbentrop nog: „Militair onaantastbaar en economisch beveiligd, kunnen wij ons wereldoeel po litiek organiseeren alsof het vrede was. En als er nog een tijd lang nu en dan bommen komen, zullen wij zorgen dat dit tienvoudig wordt vergolden. Feitelijk ech ter zou Europa thans, als het noodig was, een dertigjarigen oorlog kunnen voeren zonder dat ons continent daardoor ooit in ernstig gevaar zou geraken Met de toe nemende eenheid en geslotenheid der volken wordt ons continent een steeds sterker factor tegen ieder, die het waagt Europa aan te vallen.” Vier belangrijke punten springen uit de hier weergegeven deelen van de rede duidelijk naar voren. Ten eerste de beteekenis van de voortzetting van den afweer van en in verband daarmee den strijd tegen het bolsjewisme als bedreiger van de wereldorde, niet slechts in het Oosten maar ook in West-Europa en zelfs in Amerika. Ten •tweede de zekerheid, dat het Sovjet- bols je wisme militair ,door Duitschland en zijn bondgenooten voorgoed is lam geslagen. Ten derde de vaste overtui ging van Duitschlands overwinning op Engeland, ondanks welke hulp ook van Amerika (waarbij von Ribbentrop na drukkelijk ook Japan heeft genoemd als zijn bondgenoot in het Verre Oos ten), ook al zullen de vijandelijkheden nog korteren of langeren tijd voortdu ren. Ten vierde de onwankelbare wil om, welke militaire actie ook nog mocht plaats vinden, de samenwerking, groepeering en heroriënteering voort te zetten en te voltrekken van de vol ken van ons continent, die economisch en militair nieuwe krachten zullen put ten uit de bronnen, welke de terrein winsten van de Duitsche en met hen verbonden soldaten in het Oosten voor het geheele Europeesche gebied hebben geopend. Ongetwijfeld zijn dit niet de eenige Ten aanzien van de verhouding van ver- eenigingen van personen eti stichtingen tot de Nederlandsche Kultuurkamer zijn verscheidene onduidelijkheden opgedoken. De commissaris voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen in Neder land blijft zijn bevoegdheden uitoefenen tot de nieuwe regeling voor vereenigingen en stichtingen haar beslag heeft gekregen en wel in overeenstemming met den voor zitter van. de Nederlandsche Kultuurka mer. Eerst na het gereed zijn van de nieuwe regeling voor vereenigingen en stichtingen gaan de L den commissaris over op den voorzitter van l fende artikel 9 van de Kultuurkamer ver ordening heeft den volgenden tekst; Artikel 9. (D stichtingen, wel Heden: o. 5.32 nam. tot fi.25 a. v.m. Morgen: o. 5.31 a. nam. lot 9.27 a. vm. Maan: 29 Nov. op 3.59 uur nam. 36 Nov. onder 5.30 uur v.m. op 4.23 uur nam. 1 Doe. onder 6.33 uur v.m. op 4.49 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: TtMOohen 19 u. n.m. om 7 u. v.m.: No. 364920 I tekent oncMedm de Volharding: NO. 116300; 8tadopotrtsrten No. 48 -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1