Staat Cultuur en HET GRÖOTE AVONTUUR BINNENLAND op STADSNIEUWS De Engelsche bomaanval Maastricht De distributiebonnen wil ïHAAGSCHE COURANT Zaterdag 29 Nov. T941 TWEEDE BLAD Br., gebak Aantal dooden tot zeventien gestegen Xj EN MAAK HET DEN SlNT GEMAKKELyK FEUILLETON van hem verwonderd r is termorgan in plantertje.' een paar 1 paar staarde hij strak voor zich uit. Hij X Kaas Extra Kaas rants, rants, rants, rantsoen Suiker Cacao Koffie-sure. Jam 1 rantsoen 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram dikke, „bord; (Wordt vervolgd} DE GEZINSHULP VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST NA AANRIJDING OVERLEDEN M W:' Waarom met Duitschland tegen het Kapitalisme Zwijg! 9 Nov. t.m. 6 Dec. 1941 '4 Ontstaan en taak van het de partement van Volksvoorlich ting «n Kunsten Arbeiderswijk biedt beeld van ont zettende verwoesting De nieuwe uniform van Winterhulp Nederland. (Schipper) Watten S.S. in den aanval. Over de besneeuwde velden gaan de Krim. de op (Ortns-Holland) MAAI\ HET DE POST 161 100 gram 100 gram 125 gram 31 December. L keek ge- □e opmarsch Straatbarricaden in Jalta. mannen van de Waffen S.S. tot een aanval op de bolsjewisten over. (Weltbild-Polygoon) :eHjk Een (zwart en alvergrij*) zijderwjrépe toiletje met pareltjes geborduurd. (Weltbild-Potygoon) duet. Daar de aanplant normaal is ge weest. zullen de kweekerijen ook wel in staat zijn aan normale aanvragen tp vol doen. tn het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag werd Donderdagavond het achtjarig bestaan van de N S.- gemeenschap Kraft durch Freude” herdacht met een Weer, machtsavond, waarbij vele hooge autoriteiten blijk gaven van belangstelling, De autoriteiten in de eereloge. Polygoon-Meyer) 1 k.g. 50 gram 250 gram 500 gram BL, Br. Geb. Rijst Hav. of peulv Gort Venn., Matz. Brood Brood Vleesch VI., Vl.w. Melk Aardapp. Aardapp. 46 46-A 46-B van die waarden, die het zoo lang heeft ontbeerd! De natuur breekt baan; Daar om met Duitschland tegen het kapita lisme! v. d. B. (Nadruk verboden) tel was. Gelukkii aangeduide plaats, draaide de kraan open en moest terzijde springen voor het... heete water, dat hem over het De ansjovls-vangst is zeer groot. In de vischconservenfabrieken is men thans bezig met het inleggen (pekelen) van deze ansjo vis. Het inleggen van ansjovis te Volendam. (Polygoon-u, Bitsen) In het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Nederland worden thans duizenden Kerstpakketten gereed gemaakt voor de soldaten aan het Oostfront. Deze pakketten «zijn van huis- genooten of familie. De pakketten worden deskundig verpakt Polygoon-Meyer) De Italiaansche Kroonprinses op een rondgang door een verzamelplaats van giften voor de Italiaansche frontsoldaten. Met het verzamelen houden zich voornamelijk de Italiaansche vrouwen bezig 'Orbis-Holland) 163 157 Lm. 160 Algem. Algem. 46-4 46 46 46 Vleeschw. Melk I Aard. Aard. Naar wij vernemen is de 60-jarige ge- pensionneerde brigadier van politie D. D., die Woensdag op den hoek van de Ha- ringkade en de Pansierstraat door een motorwagen van lijn 14 werd aangereden en met een schedelbasisfractuur naar het gemeentelijke ziekenhuis overgebracht aan de gevolgen overleden. MEISJES IN UTRECHT MOGEN NIET ALLEEN IN EEN CAFÉ De burgemeester van Utrecht heeft bij verordening bepaald, dat het vrouwen beneden den leeftijd van 18 jaar verboden is zich na 6 uur in café’s en <|ergelij.ke inrichtingen te bevinden, tenzij zij in het bezit zijn van een bewijs van ouders of opvoeders, waarbij toestemming tot café bezoek gegeven wordt. Bovendien moeten de meisjes begeleid zijn door een meer derjarig persoon. Boter Boter m.red. N.B. Zeep op bon 164 Algem. van 1 t.m. tb* Hij had reeds zoo ontzettend naar binnen, dat hij in een In zekeren zin is niets zoo nieuw als het oudste. Uitgaande van de gedachte, dat lang.vergeten en veronachtzaamde waarden natuurnoodzakelijk na eenigen tijd zullen opdoemen in de geschiedenis van volk en rijk, is het licht te begrij pen, dat het zeer lichtvaardig is de mo derne leuzen en begrippen als onbeproefd en dus vaardeloos te doodverven. Zou de Nederlander, zoon van een volk, dat door de eeuwen heen zijn kracht en grootheid heeft kunnen toonen in held- haftigen strijd tegen Spaansche tyrannie, om roept ons volk van nature om herstel tegen Engelsche vrijbuiterij en tegen Fransche bastaardij, zich blind starep op een modernen term Zou hij met wrok en onberedeneerden afkeer afstand na richten De kuituur kan eerst bloeien, ip- dien de kultuurwerkers verzekerd zijn van een redelijken levensstandaard. Óp dit terrein zijn reeds belangrijke dingen bereikt, voordat de Kultuurkamer in wer king is getreden. Wij noemen hier de verbeterde sejourregeling voor de too- neelspelers met financieelen steun van het departement; een veel gezondere sa larisregeling voor de musici, die werken in de acht groote orkesten van ons land, waarbij de salarissen op een menschwaar- dig peil zijn gebracht” Vervolgens wijst hij op de aan het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten ingestelde afdeeling actieve propa ganda, welker terrein de propaganda om vat op alle onderdeelen van het staats bestuur zónder onderscheid. En hij besluit aldus: „De geestelijke vorming van het volk is de grootste taak van het thans eén jaar bestaande departement welke taak gewichtiger is dan jelke andere, omdat deze geestelijke vorming het fundament vormt van den opbouw van den nieuwen staat” HET AANBOD VAN KER8TBOOMEN Bij de Veluwsche kweekerijen kwamen reeds vele en belangrijke bestellingen van Kerstboomen binnen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het aanbod dit jaar door de omstandigheden niet noemens waard zal worden beïnvloed. Wel bestaat er een kapverbod voor verschillende soor ten hout maar zooals bekend, is de Kerstboom voornamelijk een kweekpro- greep zijn glas, dronk, fronste da wenk» brauwen en zei: Ik ben geen journalist ik ben een detective. Lebon lachte hartelijk. Lach niet raasde Hielen berg. Ja maar, betoogde de drinkebroer, ik ken u toch, iedereen kent u. Er zjjn er nog meer, die mij zullen leeren kennen, klonk het op dreigend- donkeren toon. De journalist trachtte scherp na te denken. Plotseling sloeg hij met de hand tegen het voorhoofd. Ik moet u iets vragen, Lebon. Gij, die in het goudland woont, moet weten, wie mevrouw Reading is. Mevrouw Reading, zei de planter langzaam... Reading? Nooit vu ge hoord. Denk na man. Ge zjjt dronken. Op mijn woord. De journalist boog zich naar het oor van Lebon en fluisterde: De foto, welke gij gistermorgen in het vliegtuig hebt gezien. Maar de ander schudde ontkennend het hoofd Bovendien had hij die foto zoo van verre gezien. Wacht, ik zal ze gaan halen. En Riefenberg kwam overeind en sto vende naar zijn kamer. V men van hetgeen rondom in korten tijd verandert Slechts aoolang een volk groot was (ook het Nederlandsche!) zoolang het zijn gezond verstand behield, zoolang putte het uit eigen kracht en aard en schiep orde volgens beproefde wetten. Vandaar dat ook onze ontkrachting, ook onze vervaltijd scherp naar voren treedt zoodra niet meer de mensch maatstaf vormt voor het leven en werken van volk en staat. Het „vrije” het bandelooze liberalisme had tot onmiddellijk gevolg een econo misch stelsel, dat spotte met natuurwet en eigen volksaard. Als kind van het aanbeden Frankrijk hier binnen gehaald, sleepte men meteen den aanhang mee: de goudheerschappij, het kapitalisme, en de Joden. Zoodra de bankier en de beurs-speculant het wel en wee van den arbeider en dus van volk en rijk bepalen stortte onze grootheid ineen. Miskenning van den mensch, verafgoding van een waardeloos ruilmiddel, verheffing van het goud tot doel der economie, ziedaar in korte woorden de inhoud van een stelsel, dat de vloek werd voor alle Germaanscne volkeren. Wanneer nu een der tneest-geslagen broedervolkeren zich optnaakt om aan dien onwaardigen toestand een definitief einde te maken, wanneer het Groot- Duitsche Rijk met koenen greep goud en Jodendom uitbant uit den staat, dan ver rijst weer voor ons een zoolang miskend en vergeten ideaal: bet ideaal eener volkshuishouding, die den mensch en zijn werk in het centrum plaatst Daarom moet onze plaats naast Duitach- land zijn in dezen grootschen tijd, daar- Personeel Radio-distributie-Centrale Aan een mededealing van den pers dienst van het N.V.V. ontleenen wij, dat de regeling van de werktijden en de ove rige dienstveorwaarden van het radiodis- tributie-personeel geleidelijk gelijk ge maakt zullen worden aan die van het P.T.T.-personeel. plotseling ook nog een dame, gekleed in een modern badpak, te voorschijn. Het was de echtgenoote van den hotel houder. Zij deed gulhartig mee aan de aigemeene drinkpartij en wist onder meer te vertellen, dat zij alle dagen tien of twaalf liter water dronk. Zoo kwam de avond te Reggan. HIJ bracht echter geen verkwikking. De temperatuur bleef schommelen rond de 45 graden. Buiten was de nacht inge treden, maar nog steeds gierde een heete wind over de vlakte en de zand korrels kletterden tegen de ruiten. Bij na onmiddellijk na het karige avond maal begaven de piloten zich naar hun slaapkamer. De waard en zijn vrouw hadden zich teruggetrokken in hun ap partement en Riefenberg en Lebon ble ven alleen met een negerbediende in de ruime gelagzaal achter. Journalist had al aanstalten ge maakt om zich te verwijderen, maar net plantertje wou van geen bed hoo- ren spreken. te doen, zei hij, gij hebt mij beloofd, dat we dezen avond samen zouden doorbrengen en het zal zoo ge beuren, al bevonden wij ons op dit «ogenblik in de hel. Dat is het hier ongeveer, of beter, aat zou het hier heelemaal zijn, zonder uat hier, lachte Riefenberg en dronk in e®n teug zijn glas leeg. uur kunnen slapen. Gij zult een prach tige reis doen, ging hij dadelijk voort. In gansch Afrika is er geen schoo ner land dan de streek van Loepoeta. Hü bleek over een uitgebreiden woor denschat te beschikken, om de schoon heid van bet gebied te beschrijven. Riefenberg luisterde gedurende enkele oogenblikken en dronk ondertusschen zijn zooveelste glas uit. Met een dron- kemanshik onderbrak hij plotseling het ongewoon betoog van den planter. Ge kunt u niet voorstellen, ging de ander voort. Als ge niet zwijgt! bulderde Rie fenberg en hief dreigend de hand op. Lebon lachte, maar schoof toch zijn zetel iets achteruit, een beetje bang voor de dwaze oogen van den Journa list. Deze was opgestaan. Hij had den planter bij de schouders genomen en schudde hem broederlijk door elkaar. Zot, lachte hij, wat kan mij de schoonheid van uw goudland schelen. Lebon keek hem met verbaasde, ron de oogskens aan. Niet schdlen, niet schelen. Waarin kan een journalist dan belang stellen’ Dat gaat u niet aan, snauwde de ander en liet zich zwaar in zijn zetel vallen. Met het hoofd In de handpalmen I 9) Dit woestijnhotel was om geven door hooge muren. Het hotel zelf geheeten, was zeer ruim ee- bouwd en zonder verdieping, met k®. tenmuren, welke meer dan een meter dikte hadden. In de ruime hal stond een hooge schenkbank. Dat was de eer ste toevlucht van de reizigers, want zii voelden zich, alsof ze van den dor»t zouden stikken. Zonder te spreken drnn ken zü gulzig verfrisschende dranken met groote klompen ijs. Het scheen evenwel een hopeloos val te zullen worden, want in die ruime hal heerschte nog een temperatuur van 38 graden. Riefenberg vluchtte naar zijn kamer welke in duisternis was gehuld, daar luiken en gordijnen voor het eenice kleine venster waren neergelaten. He laas, ook daar was geen koelte te vin den. In deze besloten ruimte scheen de temperatuur hem nog on verdragelijker i i 1 11 liter 11 k.g. i k.g. 30 Nov. t.m. 27 Dec. 1941 150 Algem. 2e per. cacao 155 Algem. 156 Algem. 151 Lm. 154 Algem. F en G Rijst Algem. 162 Algem. Algem. 1C7 21 Nov. t.m. 9 December 1941 5354 Boter I 53—54 Vet Gisteravond werd in het concertgebouw „Tivoli” te Utrecht een groote openbare vergadering der N.S.B. gehouden, waar de Commis saris der provincie Utrecht de heer W. B. Engelbrecht, belangrijke mededeelingen heeft gedaan. Overzicht tijdens de rede. (Polygoon-Zeylemaker) Aan een artikel van jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, ontleenen wij het volgende „Voor den lOen Mei 1940 bestond in ons land een scheiding tusschen Staat en kui tuur. De Staat was op geestelijk gebied neutraal. De overheid bemoeide zich niet met de richting, waarin het kultuurleven zich ontwikkelde. Voor den in wezen libe- ralistischen Staat was de kuituur niet een zaak van de gemeenschap, doch van bet individu. Wij beleven thans een revolutie. Een revolutie, die niet alomvattend is, is geen werkelijke revolutie. Het is daarom van zelfsprekend, dat ook deze revolutie het gebied van de kuituur omvat Hier moest ook de overtuiging, dat de volksgemeen schap boven een enkeling staat, tot ge heel nieuwe opvattingen leiden. De lei ders van deze nieuwe volksgemeenschap kunnen niet onverschillg zijn tegenover het wezen van de kuituur. De nieuwe staat, de organische uiting van de volks gemeenschap, heeft er voor te zorgen, dat de kuituur zich ontwikkelt overeenkomstig den eigen aard van het volk. De staat voert kultuurpolitiek. Daarom moet de oprichting van Volks voorlichting en Kunsten, een jaar gele den. worden beschouwd als een belang rijke mijlpaal. Terugblikkend op het eerste jaar van de werkzaamheden van dit de partement, kan -men natuurlijk nog niet uiteindelijke resultaten zien. Er moest een geheel nieuw apparaat worden opge bouwd. Er moest worden gewerkt op een gebied waar het individualisme nog hoog tij vierde. De richting, waarin dit jonge departement arbeidt, is echter reeds zeer duidelijk naar voren gekomen. Hoewel Staat en kuituur niet meer van elkaar onafhankelijke grootheden zijn, is het geenszins zoo, dar de kuituur een functie van den Staat is geworden, gelijk justitie en politie. De kultuurscheppers hebben niet meer een bngebonden vrij heid, doch zijn verantwoordelijk tegen over de volksgemeenschap. Iedere kultu- reele arbeid is een openbare taak, in dienst van de volksgemeenschap verricht. Zoo ontstaat een geheel nieuwe band tus schen den Staat en de kultuurscheppers; Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten geeft hier de noodige leiding.” Nadat de schrijver heeft uiteengezet welke taak het departement in het afge- loopen jaar reeds heeft vervuld t.a.v. de journalistiek, de radio, de kunst en de film, gaat hij aldus verder: „Een vruchtbare kultuur-politiek kan echter eerst dan mogelijk zijn, wanneer de positie van alle kultuurwerkers be hoorlijk geordend is. Dit zou van boven af kunnen geschieden, langs bureaucra- tischen weg. Deze weg is niet gekozen. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft den opbouw voorbereid van de Nederlandsche Kultuurkamer, welke de eenige en algeheele organisatie is van alle kultuurwerkers. Deze organisatie zal in eigen kring, daarbij verantwoording dragende tegenover de volksgemeenschap, de vakkundige, sociale en economische belangen der kultuurwerkers regelen. Op dit terrein valt een enorm werk te ver- Het getal der in de arbeiderswijk te Maastricht bij den Britschen luohtover. val van gisteren gevallen slachtoffers is volgens de Jongste berichten gestegen tot 17 dooden, 45 zwaar en 70 lichtge wonden. Allen behooren tot de burger bevolking. Over dezen luchtaanval kunnen nog de navolgende bijzonderheden meege. deeld worden. De Britsche aanval ge schiedde bij maanhelder weer en zeer goed zicht De getroffen arbeiderswijk is een zeer dicht bevolkte buurt. De uit werking was dan' ook in hooge mate noodlottig. In een oogwenk was de vreed zame wijk het tooneel van een ontzetten de verwoesting. Meer dan tweehonderd huizen bleken getroffen te zijn, waarvan ruim honderd zoo goed als geheel ver woest werden. Met' medewerking van vele burgers werd onmiddellijk een hulpdienst ingericht. Het uitgebreide op- ruimingswerk, dat onmiddellijk ter hand genomen was, werd door de zeer groote ravage, welke aangericht was, zeer be moeilijkt. Overal en in allerlei vorm moest hulp geboden worden. Het bleek direct reeds, dat de aanval niet alleen de huizen, doch ook het leven der arbei ders niet had gespaard. Ook elders in de stad, soms tot ver van de plaats, waar de aanval zijn doo-‘ delijke werk heeft verricht, werd groote Schade aangericht. Ontelbare ruiten zijn door den luchtdruk gesprongen. Pannen werden *Van de daken gerukt en tot ver in den omtrek vindt men vernietigende sporen. De Maastrichtsche burgerij, die over dezen aanslag op onschuldige levens ten zeerste ontdaan en verontwaardigd is, bood den burgers van de getroffen wijk onmiddellijk de helpende hand. De Neder landsche Volksdienst vooral bewees hier zijn groote nuttigheid. Dakloozen werden zoowel bij particulieren als in groote ge bouwen, zooals de Dominicanerkerk en de Staarzaal, ondergebracht, terwijl zij Vrijdagmiddag in het patronaatsgebouw van warm eten werdén voorzien. Het opruimingswerk wordt nog steeds met man en macht voortgezet. De ge troffen arbeiders treuren om hun ver loren gegane eigendommen, zoeken naar vermiste familieleden, die tot de dooden en de vele gewonden behooren. veel naaf binnen, dat hij in een normaal klimaat stomdronken zou zijn geweest. Hier verging ongeveer al het vocht in zweet. Alleen voelde hij thans een lich te ijlte in het hoofd komen. Lebon had zün zetel dichterbij schoven. Hü sloeg den journalist op schouder en vroeg of deze nu eindt eens zou vertellen, hoe zijn reis in den Kongo in elkaar zat. Eerst naar de goudmijnen Loepoeta. Bravo! riep het plantertje luid ruchtig, dan ia uw eerste bezoek voor mji. Riefenberg aan. Woont gjj in die streek, LebonT Maar natuurlijk. Ik heb u gisteren gezegi' koebi mijnen. kent van den Kongo nóg 1 Het plantertje was opgewonden. Op het feest, dat wij vieren, lachte hij en zij dronken. Lebon had nu whisky gevraagd aan den bediende. WA’ Overgebracht naar Prinsestraat 57 De afdeeling Gezinshulp van den Nederlandschen Volksdienst, welke tot heden gevestigd was Snelliusstraat 40, zal Maandag 1 December overgebracht worden naar het stedelijk bureau van de Winterhulp. Prinsestraat 57. Aanvragen om hulpverleening kunnen iederen dag geschieden van 911 en van 45 uur. Tel. 110971. lezegd: niet ver van Avakoebi en Ava- ligt op den grooten weg naar de Maar ja, mijnheer de journalist 2j niet anders dan de grenzen en de hoofd steden, gewonden, 'h bij mij zullen Lebon had nu whisky gevraagd den bediende. Nee, nu geen whisky meer, weer de Riefenberg af. Wel whisky, brulde het dan zullen wij tenminste Nood breekt wet... en hij volgde dade lijk het voorbeeld van den hotelhouder: als eenig kleedingstuk behield hü een licht short-broekje. Hü verlangde naar koel, lekker water en vluchtte opnieuw de gang in. De deur van de kamer der piloten stond open. De koene vliegers lagen büna geheel ontkleed op hun bed* Aan een bediende vroeg de journalist, of er geen stortbadinrichting in het ho- wel. Daar zou red ding te vinden zQn. Hü rende naar de moest terzüde springen „„Jte water, dat hem ove lüf stroomde. Hü wachtte ^een oogen blik een minuut, v-üf minuten... vruch teloos De vergaarbak stond in de bla kende zon en het water bleef ongeveer k°MTedeloos slenterde hü naar de ge- lagzaal en liet zich neervallen in een leeren zetel. Om wanhopig te worden: i<wter was heet, zooals trouwens alles wat hü aanraakte. De eenige wiize om een gevoel van verfrissching teUbekomen. bestond in het gebruiken van dranken met ijs. welke men vlug móest naar binnen werken, want het ijs smolt zienderoogen. De dorst was chronisch en Riefenberg dronk Even later waren al de leden van het gezelschap in de gelagzaal ver- eenigd en. tot ieders verbazing, kwam

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 5