No. 18046. neutraliteit Gevechten van Neutrale zeelieden onder Britschen terreur Bolsjewisten lijden zware verliezen bij hun massale aanvallen; het Zuiden Aanslag op Turksche Vijandelijke gemotoriseerde brigade in neutraliteit Libye vernietigd man tegen man de bocht van de Doneltz Wederom een Noorach schip gebombardeerd 1941. Maandag 1 December. in Het Duitsche Weermachtbericht in VERDUISTEREN Bolsjewistisch éliteregi- ment vernietigd Duitsche terreinwinst bij Moskou De Amerikanen m Suriname De .krijgsgevangenen in Duitschland Met Duitschland voor een vrij Europa Hoofdgroep industrie ingesteld Britsche aanval bij Tobroek af geslagen De voorgeschiedenis van den oorlog Duitschland strijdt voor Europa 6 Dec, S ITALIAANSCHE WEERMACHT. BERICHTEN Het is een fabel, dat zij slecht behandeld zouden worden Troepentransportschepen in Paramaribo v. 5.31 aar nam. tot 9.28 aar v.m. i Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Scherpe dwangmaatregelen dwingen de bemanningen tot uitvaren Veertig dioden bij Britschen luchtaanval Hieronder ressorteeren de 28 bedrijfsgroepen met vak- en ondergroepen Het Nederlandsche Marionetten- kabinret Sovjet-slagschip zou doorvaart door de Bosporus hebben geëischt HAAGSCHE COURANT HIUS DEZEB COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIKN: waai schijnlijk werd Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode" „Koloniaal Bijblad** en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per port met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ335. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop bet verlaagd intern, drukwerk-posttariet van toepassing te 1.35 p- kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn. prijzen. Afz. nummers 5 et. fr. p. port 10 et 1 Van 15 regels ƒ1.75 Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 et- Reclames 95 et per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens porttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 et meer. Maan: 1 Dec. op 4.49 uur nam. 2 Deo. onder 7.36 uur v.m. op 5.17 uur nam. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364; zg. Stadspatiënten No. 49 In zijn weermachtbericht no. 545 d.d. Zaterdag maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend Gisteren, den Hen dag van den slag In de Marmarische woestijn, hebben opnieuw van den vroegen ochtend tot het aanbreken van den nacht, he vige gevechten gewoed. Aan het front van Solloem artillerie-aotie en ver geef sche aanvalspogingen van den vijand. Bij Tobroek werd een nieuwe door den vijand in Oostelijke richting ondernomen aanval, die ten doel had den om hem liggenden ring te door breken, door de troepen der divisie Bologna volkomen afgeslagen. In den centralen sector verbitterde ge vechten met pantser- en Infanterie- jtrljdkrachten van den tegenstander, die gesteund werden door artillerie en luchtmacht. In het verloop van deze gevechten werd een geheele ge motoriseerde brigade van den vijand vernietigd. Bij Duitsche en Italiaan sche troepen meer dan 1000 gevange nen, waaronder ook de Engelsche ge neraal James Karges, die het oevel voerde over die brigade. Er werden meer dan 50 Britsche pantserwagens vernietigd. Verder werden talrijke gemotoriseerde eenheden en vrachtauto’s van den vijand in brand geschoten of onbruikbaar ge maakt. Sterke bedrijvigheid der Duitsch- Uit de rede oan Rijksminister oon Ribbentrop dat Dardanellen, gaf men te bevoegde kringen uiting aan zijn vertrouwen en gerustheid, dat geen enkel gewapend schip de Turksche zeeëngten zal passeeren. Men was van meening, dat Turkije door dergelijke pogingen niet in het minst in moeilijkheden wordt ge bracht Deze pogingen zijn slechts het bewijs van de vergane kracht der Sovjetvlort en van den hopeloozen toestand, waarin Sebastopol verkeert Evenals andere schepen, die reed; in de Zee van Marmora zijn opgelegd, zouden Sovjet-oorlogsschepen o Ij het passeeren van de Bosporus, eenvou dig geïnterneerd worden. Reeds werd op de buitengewone be langrijkheid van de rede, door Rijks- minister von Ribbentrop in Hotel Km- serbof te Berlijn gehouden naar aan leiding van de verlenging, uitbreiding en bevestiging van het Anti-Komin- tempact, nadrukkelijk de aandacht ge vestigd, evenals op eenige gewichtige punten, die daarbij naar voren kwa men. De groote beteekenis van deze rede, welke wij niet ten onrechte als een diplomatiek monument hoorden ken schetsen, te aanleiding, dat wij nog op verschillende der daarin op diepgaande wijze behandelde onderwerpen terug komen. De Rijksminister heeft o.m. uit voerig gesproken over de voorgeschie denis van den oorlog en in verband daarmee zijn reizen naar Engeland voor het overbrengen van de aanbiedingen van den Führer ter voorkoming van oorlog tusschen de beide landen. Duitschland’s wensch om door middel van een vrije volksstemming de Duit sche stad Dantzig in het Rijksverband terug te brengen en om een autoweg aan te leggen door den Corridor, noem de minister von Ribbentrop slechts de voorgewende aanleiding voor de Engel sche oorlogsverklaring van 3 Septem ber 1939, doch, zoo zeide hij: Vap Winterhulp Nederland: Laat men a niet moeten vragen, Geeft spontaan, dat is de wensch. Uw gift krijgt dan meerdre waarde Voor aw armen medemensch. Lijstencollecte W.H.N. 5 en In een onlangs door Molotof uitgegeven verklaring deed de Sovjet-premier zijn beklag over z.g. mishandeling van bolsje wistische krijgsgevangenen, die in Duit sche handen waren gevallen. De reden voor deze onware beschuldiging is uiteen gezet in het Duitsche Weermachtbericht van 26 November, waarin gezegd werd: „Van het front bij Moskou wordt in toe nemende mate het overloopen van bolsje wisten gemeld. Om tegen deze crisis op te treden, heeft de regeering-Stalin aan leiding gevonden in een nota te berichten over wreedheden van Duitsche soldaten tegenover gevangen genomen bolsjewisten gepleegd. De Duitsche Weermacht en de naast haar strijdende verbonden troepen zien met de diepste verachting neer op dergelijke valsche berichten, waardoor het beestachtig optreden van bolsjewistische horden verbloem-JX n haar gevechtsmoraa» vergroot moet worden”. Ten overvloede kan een rapport worden aangehaald van een Amerikaanschen arts, die in officieele opdracht een bezoek heeft gebracht aan 20 kampen van krijgsgevan genen in Duitschland. waar Engelschen en Belgen waren ondergebracht. In het rap port van zijn bevindingen heeft de arts verklaard, dat de behandeling van krijgs gevangenen in Duitschland, zoowel wat voeding en kleeding, betreft, uitstekend is. Zelfs Molotof’s eenige zoon, die in Duit sche krijgsgevangenschap is geraakt, moet erkennen, dat er van mishandeling geen sprake is. Molotof jr. heeft op 27 Novem ber toen een aantal Duitsche en buiten- landsche jourrïalisten in de gelegenheid werd gesteld met hem te spreken vrijmoedig zijn hart gelucht. De 22-jarige jongeman studeerde voor ingenieur en werd als gewoon soldaat ingelijfd. Op 16 October werd hij bij Rostof gevangen ge nomen. De gevangene zeide, volkomen met zijn verpleging tevreden te zijn en zelfs sigaretten te ontvangen. De gebeurtenis, welke ook fotografisch werd vastgelegd, was daarom zoo actueel en belangwekkend Omdat zij het levend dementi vormde van de gruwelberichten van vader Molotof, als zouden de bolsjewistische gevangenen door de Duitschers worden mishandeld en ge marteld. Van zijn gevangenneming af tot nu toe had Molotof jr. geen enkele mis handeling gezien of ondervonden. Niemand was er ook maar geslagen. Ook bij het wegleiden van den gevangene konden de persvertegenwoordigers constateeren, hoe hij heel eenvoudig en wel haast kameraad schappelijk door zijn escorte werd behan deld. Hoe aan de andere zijde de bolsjewisten hun eigen landgenooten behandelen blijkt wel uit den toestand, waarin Polen ver keerden, dip door de Duitschers in de Sov- jet-Unie krijgsgevangen werden gemaakt. Met deze ongelukkigen was het erbarme lijk gesteld. Meer dan 25 procent hunner had bijna geen hemd aan het lijf, velen waren zonder schoeisel, slechts enkelen droegen een winterjas. Voordat de bolsje wisten zich druk maken over de behande ling van krijgsgevangenen in Duitschland, moesten zij eerst er voor zorgdragen hun eigen bondgenooten beter te behandelen, aan wie slechts het lot van paria’s schijnt beschoren te zijn. wereldoorlog, dan komt men bij een, door de Duitschers en Italianen tot zin ken gebrachte tonnage van 15.4 millioen brt., op meer dan 3000 koopvaardijsche pen met meer dan 15.000 man. De voortdurende, scherpe controle, Waaraan de neutrale zeelieden van de zijde der Britsche -officieren blootstaan, wordt iets vanzelfsprekends geacht. Deze controle wordt verscherpt bij het passagieren in Britsche en neutrale ha vens. Voordat zij kunnen gaan passagie ren, moeten de neutrale zeelieden veel al een z.g. loyaliteitsverklaring teeke- nen. Weigeren zij dit te doen, dan moe ten zij aan boord blijven, of zij wordens gearresteerd en tot geldboeten en ge vangenisstraf veroordeeld. Een zeeman uit Scandinavië verklaar de onlangs, dat, om te voorkomen, dat neutrale en ook Britsche zeelieden in een haven vluchten de schepen nog maar zelden neutrale havens aandoen. Van hun schip moesten zij de eigen vlag strijken en de Britsche vlag hijschen. De officieren kregen hun gage slechts gedeeltelijk, om hen zoodoende te dwin gen aan boord te blijven, willen zij niet een aanzienlijk geldelijk verlies lijden. De Britten houden de kapiteins en offi cieren zoo zwaar onder druk, dat een aantal hunner in wanhoop zelfmoord heeft gepleegd of zenuwschokken kreeg. De brieven aan de leden der bemanning worden gecensureerd, meestal achter- gehouden, zoodat de familieleden niet wisten, of de man nog leefde en waar hij zich bevond. Toen in begin 1941 in een Britsche havèn 1600 neutrale zeelieden weigerden verder voor Engeland te varen en een heel convooi verscheidene weken moest blijven liggen, verklaarde de Britsche minister van binnenlandsche zaken in het Lagerhuis, dat zij allen gearres teerd waren en in een concentratie kamp waren opgesloten. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering met zeelieden, die weigerden met En geland samen te werken, niet het ge ringste medelijden kan hebben. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scnevenlngen, Kelzerrtr 319, Tol. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboek!». Leeuwendaaf, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruye, Heerenatr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beten jr., There- elastr. 108a. Tel. 772444: Boelkh. E. O Couvée, van Hoytemastr. 06. Tel. 721187 De „Militarische Korrespondenz aus i Deutschland” raamt dfe verliezen aan Britsche en neutrale koopvaardijbeman- ningen, als gevolg van den Duitschen duikbootoorlog, op meer dan 15.000 man en schrijft o.m.: Het gebrek aan zeelieden deed zich reeds in Mei van dit jaar zoo ernstig gevoelen, dat de Britsche minister van arbeid en de nieuwe minister voor het zeevervoer, zich genoodzaakt zagen over te gaan tot een gedwongen recruteering. Sedertdien zijn er maanden verloopen. zonder dat er verandering in den toestand is geko men. Integendeel, de toestand is verer gerd. Vele zeelieden, die zich in Aziati sche, Afrikaansche, Zuid- en Midden- amerikaansche havens lieten aanmon steren, zijn bang voor hun leven, wan neer voor Britsche rekening een tocht over den Atlantischen - Oceaan moet worden gemaakt. Bij de oudere zeelie den komt de herinnering aan den we reldoorlog weer boven, tijdens welken alleen de Britsche koopvaardijvloot rond 2500 scHepen en 14.000 zeelieden verloor. Hoe hoog de verliezen aan neu trale zeelieden in den wereldoorlog zijn geweest, kon niet worden nagegaan. Baseert men de huidige verliezen aan menschenlevens op de cijfers uit den teruggave van de Duitsche koloniën. En nu; Engeland in een hopeloozen strijd ge wikkeld tegen de sterkste machtscoalitie ter wereld”. Hetgeen wij hier uit ’s-Rij,ksministers rede hebben’weergegeven, laat aan dui delijkheid niets te wen^chen over. Niet Duitschland, zoo wordt hier met kracht betoogd, heeft dezen oorlog, die nu zoo zwaar op tal van volken drukt, doen uitbreken, doch Engeland heeft hem reeds lang tevoren gewild. Minis ter von Ribbentrop vermeldt in dit ver band nog, dat men aan Duitsche zijde onlangs is te weten gekomen, dat Chur chill reeds tijdens de onderhandelmgen van Duitschland met Polen achter den rug van zijn minister-president Cham berlain om met president Roosevelt op een conflict aanstuurde. Polen werd door Engeland tot tegenstand aangezet om zoo een aanleiding voor den oorlog met Duitschland te hebben. Deze oorlogswil van Engeland wordt vierkant, gesteld tegenover het voort durende streven van den Führer om tot een vreedzame regeling ten aan zien van Duitschland aanspraken te komen, waarbij elk het hem toekomen de zou verkrijgen, een gebieds- en machtsverdeeling, waarbij beider belan gen tot hun recht zouden komen, uit welken stand van zaken de duidelijke conclusie wordt getrokken, dat door de afwijzing van de aanbiedingen wan zulk een regeling en door de garantie aan Polen op Engeland de volle verantwoor delijkheid valt voor den door dit land verklaarden oorlog. Een merkwaardige onthulling Blijken; een D.N.B-.telegram uit New York van 29 November J.I., maakt Asso ciated Press bekend, dat te Paramaribo drie Amerikaansche troepentransport schepen met manschappen en materiaal voor den bouw van barakken zijn aange komen. Zoodra er een kamp is ingericht, zullen meer troepen volgen, aldus het agentschap. commissie heeft commissie de industrie op te dragen, aangezien zij overtuigd is daar mede te bereiken, dat de grondgedachten, welke bij den opbouw hebben voor- 4 gezeten, en waarmede weinigen zoo goed bekend kunnen zijn dan juist diegenen, welke, den geheelen opbouw zelf verricht hebben, het beste verwezenlijkt kunnen worden. De leiding der hoofdgroep bestaat der halve uit de heeren T. J. Twijnstra, voor zitter; dr. L. P. Krantz, eerste plv. voor zitter; ntf. B. J. M. van Spaendonck, 2e plv. voorzitter; J. M. Honig, F. B. J. Gips, terwijl tot secretaris is benoemd rnr. P. A. Blaisse, tevens secretaris van het bureau der organisatie commissie en van de subcommissie industrie uit de organi satie commissie. Naar wij vernemen acht de organisatie commissie hiermede haar taak ten opzichte van de organisatie der industrie afge- loopen, zoodat men dezer dagen een desbetreffend besluit van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart kan tegen moet zien. Naar het A.N.P. uit Oslo meldt, is Zaterdag J.I. ten rtNoorden van Sta vanger een Noorsch kustvaartuig door een Engelse!» bombardements vliegtuig aanga vullen en tot zin ken gebracht Aam boord bevonden zich 66 personen, van wie slechts 26 konden wordein gered. De ove rige 40 opvarenden zijn om het leven gekomen. Dit is oinnen enkele weken de derde overval van Engelsche vlieg tuigen op de Ni'orsohe burgerbe volking. De verbittering van de Noor sc he bevolking ia groot En ook bij hen, die tot nu toe altijd een verklaring lenden te moeten hebben voor hvt Britsche optre den, beginnen e indelijk de oogen open te gaan, i %neamaaaa»Meiê» In de Nederlandsche Staatscourant is heden de instelling van de hoofdgroep industrie gepubliceerd, waaronder dus de in den loop van dit jaar opgerichte 28 bedrijfsgroepen der industrie met hare vak- en ondervakgroepen zullen ressor teeren De organisatorische werkzaanïheden van dezen geheelen opbouw zijn in de organisatie commissie geschied door de uit haar midden gevormde industrie com missie, welke onder leiding stond van den heer T J Twijnstra De organisatie besloten deze industrie leiding der hoofdgroep I Het politieke weefapraatje van xviax Blokzijl, dat van 19.4520.00 uur over den zender Hilversum j 2 gehouden wordt, heeft tot titel ,,Het Ne derlandsche Mario netten-kabinet’ Italiaansche luchtstrijdkrachten. Eenige escadrilles vallen nog voortdurend de vijandelijke gemotoriseerde eenheden in het gebied van de oase Gialo hevig aan. In den namiddag van den 27sten Novem ber hebben 2 Britsche vliegtuigen Misu- rata met hun boordwapens beschoten. Een der vliegtuigen werd brandend ten val gebracht. Twee andere vliegtuigen wer den aan het front in de woestijn van Mar- marica neer ge schoten. Groote activiteit in de lucht Het Italiaansche weermachtbericht d-d. gisteren luidt als volgt: De slag in Marrnarica werd gisteren over het geheel gekenmerkt door een pe riode van stilstand. Plaatselijke gevech ten werden geleverd in den centralen sec tor en aan het front van Solloem. Van Tobroek en Bardia niets te melden. De vijand deed luchtaanvallen op Derna, Tri polis en Benghasi. In den loop van deze aanvallen schoot de Italiaansch-Duitsche luchtdoelartillerie 4 toestellen neeréén te Derna, één te Tripolis, waar de beman ning werd gevangen genomen, en 2 te Benghasi, die brandend in zee stortten. In den loop der luchtgevechten schoot de Duitsche luchtmacht 7 toestellen neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde het spoorwegcentrum Mersah Matroe en voer de haar aanvallen uit op gemotoriseerde afdeelingen van den vijand in de oase 'Gialo. Een onzer zeeverkenningsvliegtui- gen werd door 3 vijandelijke vliegtuigen aangevallen en schoot er één van neer. Vijandelijke kruiser zwaar beschadigd In het centrale deel van de Middelland- sche Zee is gistermiddag een vijandelijke vlootformatie aangevallen door twee vliegtuigen onder bevel van kapitein-vlie- ger Marino Marini en luitenant-vlieger Saverio Mayer. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee torpedo’s. I „Ik kan hier zoo vervolgt minister von Ribbentrop met een gerust gewe ten als kroongetuige optreden, aangezien ik in de jaren na de overneming van de macht telkens weer de aanbiedingen van den Führer aan Engeland overbracht en telkens weer terug kon keeren om den Führer te melden, dat zij door de Engel schen halsstarrig waren afgewimpeld en dat Engeland ons wel bij de eerste de beste gunstige gelegenheid den oorlog zou verklaren. Die dwaze halsstarrigheid was bijna onbegrijpelijk. Zij versterkte ons echter in ons oordee’ over de ware ge voelens van de Engeische regeerder te genover Duitschland. Wie zulke ongekend gunstige voorstellen van de hand wijst is tot den oorlog besloten. „Of die verschrikkelijk knappe Engel- sche propagandisten gelijk hebben, wan neer ze beweren, dat ik, omdat ik het En- gelsche wezen niet kende, en het Engei- sche karakter verkeerd beoordeelde, den Führer had medegedeeld, dat Engeland nooit tot den oorlog zou overgaan, dat wil ik met alle genoegen aan het oordeel van de toekomst overlaten. Maar de toe komst zal ook iets anders, dat van veel grooter belang is, uitwijzen, namelijk of die Engelsche staatslieden toentertijd een verstandige politiek gevoerd hebben of niet. Ik voor mij geloof, dat de beslissing daaromtrent reeds is gevallen. Want het verschil tusschen toen en nu, dat moet zelfs den meest bekrompen Engelschman wel duidelijk zijn. „Toen: het aanbieden van een Duitsch bondgenootschap, waardoor Engeland en zijn imperium beveiligd zouden zijn in ruil voor de erkenning van de bekende Duitsche herziening van Versailles en de „in werkelijkheid gunden de machtheb bers van het toen nog de wereld beheer- schende Engeland, die bijzonder pleizier hadden in de rol van gouvernante van Europa, aan Duitschland niet de plaats, welke aan een groot volk in Europa toe kwam of welke daaraan ook maar een eenigszins zorgenvrij bestaan had gewaar borgd. Men vraagt zich af: waarom? Het antwoord kan slechts luiden: Uit je rein ste machtsaanmatiging van Groot-Brittan- nië, dat zelf met 45 millioen Engelschen een derde van de aarde beiieerscht en daartegenover aan het Duitsche volk met meer dan 80 millioen zielen niet zijn nood zakelijke, waarlijk allerbescheidenste, levensruimte gunde. En uit bezorgdheid van zijn regeerders voor de Duitsche flinkheid en voor het sociale voorbeeld van een weer sterker geworden Duitsch land, geloofden dezen, die toen de regee ring in handen hadden, dat zij slechts door Duitschland opnieuw te onderdruk ken hun onrechtvaardige heerschersaan- spraken konden beveiligen, in plaats van dat zij de Duitsche gelijkgerechtigdheid weer invoerden en op basis van pariteit der beide volken een vergelijk voor de wederzijdsche belangen trachtten tevinden, en daarbij nog verder gaande een nutti- ’’ge belangengemeenschap t.o.v. de overige wereld te grondvesten.” Tegenover deze houding van Enge land stelt minister von Ribbentrop dan de Duitsche lezing. „Tegenover dit alles heeft de Führer tegenover Engeland een grootmoedige en lankmoedige pslitiek gevoerd, die in ver gelijking met het onrecht, dat het Duit sche volk in het verleden door Engeland was aangedaan, wel als voorbeeld mag gelden, en die daardoor begrijpelijk wordt, dat de Führer, consequent aan zijn toenmalig besluit, alles in het werk wil de stellen om te pogen met Engeland tot een schikking te komen, die voor beide landen nut zou afwerpen en voordeelig zou zijn.” De Rijksminister schetst dan de voor- deelen voor Engeland van deze politiek van den Führer, welke niet alleen het Engelsche eilandenrijk zoowel territo riaal als martiem wilde veilig stellen, maar zelfs nog verder ging, n.l. bereid was, het Engelsche imperium door Duitsche machtsmiddelen in stand te houden. Hij wijst daarbij op de verkap te of openlijk uitgesproken oorlogsdrei- gementen, die bij alle onderhandelingen welke destijds werden gevoerd, „steeds de laatste wijsheid van de Britsche staatslieden” waren. De commentaarschirijvers Pearson en Allen doen in de ,,New York Daily Mir ror” aldus seint het D.N.B. uit New York interessante onthullingen over den achtergrond van de bezetting van Nederlandsch Guyana. Volgens deze ont hullingen hebben de Nederlanders zich aanvankelijk tegen de bezetting verzet, daar zij vreesden, dat dit het begin zou zijn van een nieuw, Amerikaansch, we reldrijk en geen mogelijkheid zagen, de kolonie terug te krijgen, wanneer de Ver- eenigde Staten voornemens waren deze kolonie m te palmen. Deze tegenstand is eerst door Churchill gebroken, terwijl president Roosevelt korten tijd geleden in dezelfde richting heeft gewerkt tijdens het bezoek van Prinses Juliana aan Hyde- park. De werkelijke reden voor de bezet ting van Nederlandsch Guyana is, naar de commentaarschrijvers verklaren, de weigering van Brazilië, om de 12 lucht bases die op zijn gebied in aaijbouw zijn, door strijdkrachten der Vereenigde Sta-, ten te laten bezetten. Dientengevolge heeft men de troepen der Vereenigde Sta ten gestationneerd in een aan Brazilië grenzend gebied. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. het volgende De bolsjewieken hebben in de week van 2229 No vember de sterkste strijdkrachten in den strijd geworpen tegen de Duit- scheaanvallen in het gebied van Ros- sche aanvallen in het gebied van Ros- Hun tegenaanvallen werden zonder rekening te houden metverliezen, met steun van artillerie, zware en zeer zware pantserwagens, alsmede van talrijke vliegtuigen uitgevoerd. De Duitsche troepen versloegen hen in zeer hevige gevechten van man tegen man. De bolsjewistische infan terie, die in dichte golven werd voortgedreven, leed door het Duit sche afweervuur ongewoon hooge verliezen. Alleen in den sector van een verkenningsafdeeling werden meer dan 1000 gesneuvelde bolsjewie ken geteld. Dit aantal werd in een sector van een infanteriebataljon nog overtroffen. Ook de bolsjewistische luchtmacht leed soortgelijke, zware verliezen. De Duitsche jagers schoten alleen in het gevechtsgebied van een corps op een dag 22 bolsjewistische vliegtuigen neer. In den loop van 29 November heb ben de bolsjewisten met alle beschik bare strijdkrachten hun massale aan vallen op de Duitsche stellingen in het gebied van de bocht van de Do- netz hervat. De bolsjewieken, die in breede aanvalsgolven steeds weer tegen den krachtigen Duitschen af weer inrenden, leden buitengewoon zware verliezen. De A.N.P.-correspondent meldt uit BerlijnNaar aanleiding van buiten- landsche berichten, dat thans een Sovjet-slagschip voor de Bosporus is verschenen, dat doorgang elschte, ook voor c Berlijn In Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend Bij Rostof en in de bocht van de Donetz hebben de Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht den vijand bij den afweer van zijn ook gisteren herhaalde massale aanvallen wederom de zwaarste verliezen toege bracht. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden in het Oostelijke deel der baai van Taganrog een petroleum- opslagplaats in brand. In deomgeving van Moskou heeft de aanval der infanterie- en tankforma- ties opnieuw terrein gewonnen. Voor Leningrad is een vrij sterke uit- valspoging van den vijand met steun van tanks afgeslagen. In het hooge Noorden hebben forma ties gevechtsvliegtuigen de vernieling van belangrijke trajecten van de spoorlijn van Moermansk voortgezet. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden en spoorweginstallaties in den Zuidelij- De terreinwinst, die dis aanvallen van de Duitsche troepen in; den centralen sector van het Oostelijke front tijdens deze week opleverden, 'was aanzienlijk. Solnetsjnogorski, 50 k.m^ ten Noordoosten van Moskou, werd genomen en ten Noor den hiervan de stad Klin, dat vooral als verkeersknooppunt van fbelang is. Sterke bolsjewistische verdedigöngsstellingen, bij welker aanleg het gurfctige terrein ten volle was uitgebuit, wefrden doorbroken, waarbij de bolsjewisten,; zeer zware, bloe dige verliezen leden. In den Noordelijken sector Ook in den Noordelijken sector van het front sloegen de ©uitsche formaties alle uitvalspogingen deir bolsjewisten uit Leningrad en alle tegenaanvallen op de Duitsche linies af. Bij een wanhopige actie hebben de bolsjewieken, naar het;; D.N.B. vernèemt, in den - Noordelijken sector een van de weinige goed uitgeruste elite-regimenten, waarover Dit z.g. elite-regiment, was dichtgevroren baai va; op weg cm een aanvi rug van de Duitsche 1 mislukte echter door aanval van terie en van ling infanterie van een! verkenningsafdee ling Het bolsjewistische eliteregiment werd totaal vernietigd! Nadat de strijd was geëindigd, lagen op het slagveld 1500 gesneuvelde bolsjewisten. De Duitsche luchtmiacht ondersteunde de gevechten van het Sluitsche leger zoo wel bij den af weer van bolsjewistische tegenaanvallen alsook |de eigen aanvallen op zeer doeltreffende grijze, door het be stoken van bolsjewistische veldstellingen, colonnes, troepenconcentraties en ravitail- leeringswegen. ten en Midden-sector van Biet front. Leningrad en Moskou werdeai overdag gebombardeerd Aan de Britsche kust bellSben sneL booten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval gedaran op een krachtig beveiligd vijandelijk convooi en een tankboot van 7000 b.ri.t. tot zin ken gebracht. Éen andfer gïioot schip werd getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. - In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche troepen hun tegenaanval voortgezet. Daarbij werden nieuwe vijandelijke tanks vernietijyd. Duitsche gevechtsvliegtuigen benevens formaties jagers en torpedovliegtuiigen dreven Britsche colonnes en opgesielde tanks uiteen. Ravitailleeringswegien van den vijand werden met succes gebombar deerd bij Mersah Matroe. Tn luchtge- vechten schoten Duitsche jaigers zonder eigen verliezen 5 Britsche'vliegtuigen neer. In de periode van 22 tob 28 Novem ber heeft de Sovjet-lucbflmacht 207 vliegtuigen verloren, waiarvan 79 in luchtgevechten, 53 door luichtdoelartil- lerie en de rest op den grfond. In het zelfde tijdsbestek gingen ;»an het Oos telijke front 24 eigen vliegtuigen ver loren. in den Noordelijken slector zij nog beschikken, verloren, over een inl het Ladogameer zal te doen in den troepen. Deze actie i[5en snellen tegen een Duitsch bataljon infan- een gemotoriseerde afdee-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1